Vraag naar Jezus is thans zeer actueel Maatwerk in transport „VRIJ GROOl SCHANDAAL GEEN BESTE TIJD VOOR DE KWEKERS VAN BLOEME Middenstandsdiploma de juiste behandeling Kerkleiders in Amsterdam Zuster Judith Bakker viert haar zilveren professiefeest Lize Schoo trouwt Zusters JMJ verlaten Roelofarendsveen ADRI MULDER N.V. druk werk de koning Bridge Club V.O.G. DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN leidse onderwijsinstellingei algemeen assurantiekantoi RO ELO F ARENDS VEEN Voor vele Jongeren in de Roelofarends- veense gemeenschap zal de naam zuster Judith (Jo) Bakker van weinig betekenis zijn. Immers zij heeft ruim 25 Jaar elders vertoefd. Uiteraard komt dit meer voor, maar niet zoals in dit geval. Immers zus ter Judith Bakker is na haar ver blijf in Afrika met vakantie naar Holland gekomen om thuis haar zil veren professiefeest te vieren. In maart 1947 verliet zij het ou derlijk huis van Piet Bakker, Noord einde 162, om haar intrede te doen in de Congregatie der Penitenten Recollectinen van de Reguliere Der de Orde van de H. Franciscus van Assisi. Na 7 Jaar werkzaam geweest te zijn in het St. Ignatius zieken huis in Breda, en na een half Jaar opleiding in Engeland, is ze nu de laatste 14 Jaar werkzaam geweest in Afrika, in de missie-statie Oe ganda. Na haar vakantie in Holland hoopt zij op 1 okt. a.s. weer te vertrekken naar Afrika, echter met de onze kerheid van voor hoe lang? Ech ter eerst gaat zij vandaag het feit herdenken van het 25-jarige profes- Sjefeest. Op 25 sept. a.s. wordt dit de reden voor een groot familiefeest in het Moederhuis in Breda. prof. dr. H. Fiolet, die als waar& in Genève was, herinnerde er aan dat ook prof. Berkhof, üq net centraal comité de „onverk» UTRECHT (ANP) „Een vrij groot schandaal," zo typeerde prof. dr. C. Patijn het feit. dat het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken in Genève wel de geweldple- kelijke taboetoestand" tegen ging door de VS maar niet die door Oost-Europa had betreurd, de Oosteuropese regiems aan de kaak heeft gesteld. Prof. Patijn zei dit als lid van de sectie internationa le zaken van de Raad van Kerken tijdens de laatste vergadering van de raad. De secretaris van de Raad, AMSTERDAM Ruim 150 kerkelijke vertegenwoordigers uit 22 Europese landen zijn de komende dagen in de Vrije Universiteit te Amsterdam bijeen voor een vergadering van de Wereldbond van Hervormde en Geref. kerken. Deze Wereld bond is één van de oudste internationale kerkelijke organi saties. maar ook daarbuiten, bijvoorbeeld onder grote Jongerengroepen van "Jesus People". Christus vroeg aan de apostelen wat zij en het Joodse volk van hem dachten. In het con gres wil men zich ook vanuit diver se invalshoeken met deze vraag be zighouden, aldus prof. Meuleman. De deelnemers krijgen ook de film van de Engelsman Dennis Potter "Sun of man" te zien, een film die het IKOR indertijd in Nederland heeft vertoond en die tot zeer wis selende reacties in en buiten de kerk leidde. Veel tijd wordt ook inge ruimd aan bijbelstudie onder leiding van dr. H. R. Weber directeur van het Bureau Bijbelstudie van de We reldraad van kerken. Opgericht in 1875 onder de ker ken van calvinistische huize, om vat de Wereldbond thans 137 kerken met 55 miljoen kerkleden. In Neder land zijn lid: de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken in Nederland en de Remonstrantse Broederschap. Voor al in Europa en in Noord-Amerika, zijn de grote concentraties van de Wereldbond te vinden. Het congres in de v.u. is bestemd voor de aan gesloten Europese kerken. Slechts drie calvinistische ledenkerken, alle drie uit Rusland, zijn niet vertegen- woor'i'gd. De vergadering heeft het karakter van een theologische be zinningsbijeenkomst. Als thema is ge kozen: "Wie zegt gij dat Ik ben", de vraag die Jezus aan zijn aposte len voorlegde. De gereformeerde prof. dr. G. E. Meuleman, lid van de theologische commissie van de Wereldbond, zei op een persconfe rentie in de V.U. dat de vraag wie Jezus is, op het moment weer zeer actueel is, niet alleen in de kerken, Nauwe contacten De Wereldbond onderhoudt zeer nauwe contacten met de Wereldraad te Genève, waar het kantoor van de Wereldbond in hetzelfde gebouw is gevestigd. "Toch heeft een apar te organisatie van kerken van calvi nistische huize nog steeds zin", al dus de hervormde prof. dr. A. J. Bronkhorst. Er zijn kerken bij de Wereldbond aangesloten, die de stap naar de Wereldraad van Kerken nog niet hebben kunnen maken. Er zijn ook nauwe contacten met andere, in ternationale kerkelij ke origami- ties, zoals de Lutherse Wereldbond. Met het Vaticaans secretariaat voor de eenheid zijn eveneens besprekin gen gaande, omdat het Vaticaan niet alleen met de Wereldraad contacten wil onderhouden, maar dit ook gaar ne doet met aparte organisaties on der de lutherane, de orthodoxen, de anglicanen en de kerken van calvi nistische huize, aldus prof. Bronk horst. Prof. dr. J. van Goudoever, remon strant, zei dat het samenzitten in 'n Wereldbond bok consequenties heeft voor het eigen land. De Remonstrant se Broederschap is door een inter nationale fusie sin'ds 1970 lid van de Wereldbond. Met de Ned. Herv. Kerk onderhield de Remonstrantse Broederschap ail zeer lang goede contacten. "Nu wij internationaal in één familie zitten, zal een gesprek tussen gereformeerden en remon stranten in Nederland ook niet lang meer uitblijven" aldus deze remon strantse hoogleraar. ALKEMADE Lize Schoo, gebo ren en woonachtig in Oude Wetering, is in muziekkringen een bekende persoonlijkheid. Niet alleen vanwe ge het feit, dat zij muziek- en zang lessen geeft, maar vooral wel door haar bekendheid als solo-zangeres. Een zeer gewaardeerde sopraan die aan vele muziek- en zanguitvoeringen haar medewerking heeft gegeven en nog geeft. Ongetwijfeld zullen velen van haar muziek vrienden aanwezig zijn als zij op donderdag 13 september in het huwelijk treedt met de heer Bas Los die thans in Katwijk woont. Ook de heer Los is aanvankelijk afkom stig uit Oude Wetering. Het burger lijk huwelijk wordt voltrokken op het gemeentehuis van Katwijk, te 14.45 uur, waarna te 16.15 uur de kerkelijke inzegening zal plaats heb ben in de Hervormde Kerk van Oude Wetering. ROELOFARENDSVEEN Na 10 september zijn de zusters van J. M. J. in Roelofarendsveen slechts een begrip oneer. Een begrip, maar he lemaal vergeten is toch weer een andere zaak. Ruim 90 jaar hebben zij dan- en voornamelijk in de pa rochie van St. Petrus Banden- een dienende taak vervuld. Huize St. Jacobus is in dit aantal Jaren hun thuis" geweest, waar zij de zorg hadden voor de hier woonachtige Veense bejaarden. Tevens verzorg den zij het onderwijs op de lagere school voor meisjes, het huishoud- onderwijs, en wat zeer belangrijk was het kleuteronderwijs. Ook bij de voorbereiding op de communie feesten was de leiding van de zusters niet weg te denken. Aan dit alles is nu definitief een einde gekomen. Toen dit vertrek bekend werd is er uit de Veense burgerij een comi té gevormd om het afscheid voor te bereiden. Een afscheid dat uiteraard in het teken van dankbaarheid zou moeten staan. Niet over dit vertrek maar voor hetgeen zij in al die ja ren voor Roelofarendsveen en zijn inwoners hebben gedaan. Men heeft hiervoor een groot gedeelte van de nog in leven zijnde zusters uitgeno digd. die in de voorbije jaren enige tijd in Roelofarendsveen werkzaam zijn geweest. En al kon niet iedereen aan deze uitnodiging gevolg geven, toch zullen er dit weekeinde ruim 50 zusters bij het officiële afscheid aanwezig zijn. Door het comité is hiervoor het volgende programma samengesteld: 8 sept. a.s. te ca. 19 uur aankomst van de deelneemsters aan het sta tion te Leiden, vanwaar vertrek met autobus en particuliere auto's naar huize St. Jacobus, waar de koffie wacht. 9 sept. te 11 uur H. Mis. waar na om 12.30 uur broodmaaltijd in café De Vier Heemskinderen. 14.30 uur officiële afscheidsreceptie in de kerk en van 15.30 tot 16.30 uur gele genheid voor het afscheid door de bevolking. Om 18.00 uur diner in café De Vier Heemskinderen en om 21.00 uur vertrek naar logeeradres sen. Op 10 sept. om 10 uur vertrek uit huize St. Jacobus naar station te Leiden. dat deze er in Genève er tevej had gewezen dat de Wereldraad document mag publiceren, „wa anderen de prijs moeten be Over het tiendaags bezoek maand juli van de delegatie vt Raad aan de kerken in de Unie toonde prof. Patijn zich- de gehele raad evenwel zee: daan: „Het bezoek is een bijs nuttige penetratie geweest. Ui; 40-jarige ervaring in buitenli betrekkingen, ook in kerkveii kan ik zeggen dat dit behoort to beste wat ik ooit heb gezien". Over de kanselboodschap well Raad van Kerken had opgesteld het Jubileum van de koningin fc misverstanden te bestaan. De formeerde en de hervormde meenden het recht te hebbes tekst zo te wijzigen dat deze hun kerken aanvaardbaar zou omdat er geen bindende toea gen zouden zijn gedaan. Volge oud-katholieke aartsbisschop m M Kok was er met de kleinere ken, „zoals gewoonlijk," geen rei ning gehouden. Ook na de uitleg bleef hij het „een niet maal correcte aangelegenheid' den. Deense film Voorzitter dr. A. Kruyswljkds mee, dat het moderamen van de raad bij de Wereldraad van K heeft geïnformeerd of deze iet herneemt tegen de Deense film het „Liefdesleven van Jezus". Q kan de Raad van Kerken bezs hij er bij de Nederlandse regeri moet aandringen de verspreidir de film in ons land te verb Ook de Ned. Herv. Kerk heeft over deze film tot de Wereldras wend. RIJNSBURG ROELOFARENDS VEEN De Nederandes bloemen- kwekers maken momenteel zeer moeilijke tijden door. Er worden ■aan de veilingen heel wat partijen doorgedraaid en voor het overige mogen ze blij zijn als de kostprijs wordt gehaald. Oorzaken van die la ge prijzen: de steeds groter worden de produktie mede door het over schakelen van tuinders en bollen- kwekers op de bloementeelt, het uit zonderlijk warme weer waardoor al les tegelijk in bloei komt en de ge ringere vraag in binnen- en buiten band. In de bloemensector heeft men wel meer van die minder gunstige perioden gekend. Wat men nu mee maakt komt gelukkig niet vaak voor. Geen opgewekte gezichten dus in de Nederlandse bloemenveilingen. De handel vertoont momennteel ook geen gunstig beeld. De handelaren hebben echter het voordeel niet te behoeven kopen als er geen vraag is. Daartegenover staat, dat de kweker zijn bloemen In de kas of buiten moet snijden als ze rijp zijn. Er moeten thans dubbele dagen worden gemaakt om een slecht be legde boterham te verdienen. Er wordt in de kantines van de vei lingen en in de hallen druk gepraat over de teleurstellende weken, die men thans doormaakt met het door- draaie van grote partijen gladiolen en troschrysanten en de lage prij zen, die voor de nadere bloemen, zo als rozen, worden neergeteld. Een handelaar in Rijnsburg: "De kwekers komen lang niet aan hun kostprijs. Een bos troschrysanten, kost bijvoorbeeld van het moment van het poten tot aan de aanvoer aan de veiling fl,-. Dan moeten de kwekers zeker niet te maken krij gen met rampen, zoals storm en fel le regen, want dan komen zij nog Door Cees Combee veel duurder uit. Ik weet, dat mo menteel een kwekersvrouw van 78 Jaar chrysanten staat in .te zakken om de kostprijs te drukken. Het personeel is momenteel zeer duur". Een grote fout noemt men het in de bloemensector, dat het ministerie destijds de kwekers heeft vrij gela ten in het overschakelen en in wat zij willen porduceren en dat het de handel aan banden heeft gelegd. Zonder een diploma en de kennis, van alle vreemde namen van de bloe men mag men niet op pad gaan, om bloemen te verkopen. Klande- stien behoeft men ook niet met een kar of een mand bloemen ergens in een stad of dorp op een hoek van een straat te gaan staan. Men heeft dan direct de politie bij zich. Deze vraagt naar een ventvergunning, en als men die niet heeft volgt ereen proces-verbaal. Vroeger was dat an ders. Toen konden de scharrelaars, als er eens een grote aanvoer was, nogwel wat bloemen langs de deur of op straat kwijt en daarvan pro fiteerden dan de kwekers mee. Aan dat doordraaien hebben ze niets. Ze krijgen geeneens een opvangpnjs. Een foutieve methode vindt men ook, dat de landbouw wel regeringssubsidie krijgt, maar de bloementeelt niet. Stelt een kweker nadrukkelijk: "Het is niet Juist geweest de handel aam banden te leggen en ons vrij te laten in ons doen en laten. Het is ook de waanzin gekroond dat je aJls han delaar zoveel moet weten, zelfs de Latijnse namen van de bloemen. Dat is toch nergens nodig voor. Je kimt verkopen of Je kunt het niet. Daar mee uit. Ik ken hier iemand, die vroeger op school heel slecht kon le ren, maar die nu als bloemenhande laar een zaak heeft die klinkt als een klok. Ze hebben deze materie hele maal verkeerd aangepakt naar mijn bescheiden mening". Zegt een rasechte Rijnsburger, die zelf bloemen heeft gevent, die ook meciexportbedrijf"De kwekers ma- een kwekerijtje heeft gehad en die nu als employé werkt bij een bloe ken benauwde tijden door. Ze heb ben enorm veel tulpenbollen gekocht. Eind oktober krijgen ze de rekening van de bollenveiling thuis en dan moeten er begin november "oortjes" worden neergeteld. Dat geld heeft de kweker door de slechte opbrengsten niet, want hij heeft nog zoveel roe chrysanten staan en daarin heeft hij zijn handelskapitaal gestopt. Ge volg: telefoontjes naar de bollenvei ling om gedeeltelijk uitstel van be taling te krijgen. Zo'n compromis lukt in de regen wel, doch het gaat hem wel tien procent kosten. Als hij dan tulpen gaat veilen moeten eerst de bollen worden betaald voor er iets overblijft. Natuurlijk is dat lang niet het geval bij alle kwekers. Er zijn ook veel financieel sterke on der. Zij hebben het eveneens moei lijk, maar kunnen een stootje velen. Wanneer perioden van vele slechte prijzen en doordraaiet ven aanhouden zie ik het somt voor kleine kwekers. Ze zullen lijk het hoofd boven water kr houden". Niek Hemmes, algemeen veri woordiger van het "Flora"-be gevraagd naar de situatie in bloementeelt: "Inderdaad, heti zo best de laatste weken. De je zijn laag en er wordt door get Die perioden maken we meer Ieder jaar geeft wel zo'n inzlnb zien. Het is te hopen, dat deze: tie spoedig tot het verleden bel In het belang van de kwekers e:3 de handel. Het eerste half jase' 1973 was bepaald niet slecht. A B weer omslaat treken de prijzes D weer aan". Hanomag-Henschel's middelzware bedrijfswagentypen F45 t/m F86. Robuust en uiterst efficiënt met een laadvermogen van 2tot5.7ton, verschillende wielbases en krachtigs dieselmotoren van 72 t/m 130 SAE pk. HANOMAG Automobielbedrijf Rijnsburgerweg 86b, RIJNSBURG, tel.: 01718 -1 34 68 TE KOOP TE BODEGRAVEN In het uitbreidingsplan „BODEGRAVEN-ZUID" is aan en nabij de DRONENSINGEL een aanvang gemaakt met de bouw van een aantal zeer fraai gesitueerde grote en luxueus af te werken TERRASWONINGEN waarvan enkele met garage of carport. grote woon-eetkamer (ca. 33% m2) met moderne open keuken; 4 slaapkamers (w.v. 1 met vaste wastafel); 2 toiletten; badkamer met ligbad; dakterras (ca. 20 m2); veel kastruimte. Alle woningen worden voorzien van een c.v. en tevens van een warmwater installatie. Koopsommen v.a. f 115.000,zonder verdere kosten. Desgewenst zeer ruime financiering beschikbaar. VRIJE VESTIGING. Voor inl. en tekeningen B.V. UMACO, Dir. W. J. v. Vüet, mak. o.g.), Wilhelminapark 58, Utrecht, telefoon (030)—511321. Na 19.00 uur (02150)—55982. -irrandstad uitzendbureau Wij zoeken slimme en ervaren (steno)typistes ned. en m.t. die onze cliënten uit de nood willen helpen. leiden n. rijn 44 01710-44841 8.30—17.30 alphen liszthof 18 01720-91873 14.00—17.00 katwijk parsstraat 19 01718-71215 14.0017.00 UITZENDBUREAU Telef. 01710-31710 Korevaai straat 33 Leiden üdABu INSTITUUT VOOR MIDDENSTANDS- ONDERWIJS AANMELDING voor de door het Rijk gesubsidieerde I-M.O.-Middenstandsavondschool te Leiden Twee lesavonden per week Speciale klas voor teleurgestelden Inlichtingen dagelijks bij M. VAN DER HORST, Herengracht 4, Leiden, tel. 30660 en/of 's maandags- en woensdagavonds van 19.00 tot 20.00 uur in het lesgebouw van de Rem- brandtscholengemeenschap, Burggravenlaan 2, hoek Hoge Rijndijk, Leiden. (opgericht 20 aug. 1942). Binnenkort begint onze nieuwe competitie. Er is thans een mogelijkheid om nieuwe leden aan te nemen. Gezellig bridgen in de Grote Burcht te Leiden op elke donderdagavond. Gespeeld wordt in verschil lende klassen. Schriftelijk of telefonisch aan te melden bij één der onderstaande adressen, uiterlijk 13 september a.s. Mevr. M. Lakomy, Willem Pijperstraat 18, tel. 60627, M. Dofferhoff, Lijsterstraat 30, tel. 52029, J. H. Schoof, Vliststraait 3, tel. 41460. De Leidse Onderwijsinstellingen vormen de grootste scholengemeenschap in Europa, 400 wetenschappelijke en administratieve medewerkers verantwoordelijk zijn vc begeleiding van meer dan 70.000 cursisten. In onze afdeling ORGANISATIE bieden wij een interessante taak met ontplooiingsmogelijkheden aan een actieve MEDEWERKER voor interne organisatie Leeftijd 20—30 Jaar. Voor deze funktie is een ruime administratieve ervaring en een opleidim op ten minste M3A..-niveau vereist. Ook afgestudeerden van de H.E.A.O. vinden in deze funktie goede e! pectieven. Voor een oriënterend gesprek kunt U zich telefonisch dn verbinding stellen met j® P. Koorneef (toestel 155). Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige omschrijving van opleiding en ervaring U richten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken. van uw assurantiezaken en de deskundige voorlichting zorgen er voor, dat u ingeval van een schade „goed zit1' Rapenburg 1 Postbus 262 Leiden telefoon (01710) 4 28 41 (6 lijn*

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10