Iet was er gezellig: e fles wijn van opa" was bijna leeg [ONINKLIJK GEZIN EET BROODJE MET HET VOLK Bonden willen verschillen inkomens nog meer verkleinen in ^P: geen rlaging fensie Verhoging voor de helft in vast bedrag Bonden: de inkomens moeten openbaar zijn Politie slaags woonwagen bewoners met 0AG 7 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND HAAG Dat was nou, gistermiddag tijdens de lo- koffietafel op het Binnenhof, helemaal de koningin het volk. Een handje hier, een babbeltje daar en net jereen een kopje soep en een kadetje. Het brood, om »ING delijke redenen uit het verre Veghel gehaald, had bij van spreken oud kunnen zijn, de jubilerende vorstin sr onder het vriendelijk gekeuvel van tweeduizend vertegenwoordigers niet minder smakelijk in hebben 49 als koningin Juliana, wars van het voetstuk waarop §a \g zo vaak wordt geplaatst, toch nog opviel onder de maar desondanks warme zon, dan lag dat aan al die enteraads-, staten- en kamerleden, die de koninklijke ISSI ie onopvallend maar toch wel heel beslist persoonlijk nd wilden drukken. Dat had hoogst omzichtig ge el rond koningin, prinsen en prinsessen tot gevolg nslotte strandde de vrije wandeling van elk van hen 12 Bg temidden van grote kringen nieuwsgierigen. recht. Dat was rond één uur, toen de meeste genodigden zich rond het bor des van de Ridderzaal verdrongen., waar het koninklijk gezin zich onder het Wilhelmus en een ferm "hiep- hiep-hoera" voor de broodmaaltijd meldde. Te vroeg Dat was dik voor elkaar en al kon den de andere hoogheden niet op een dergelijke service bogen, waar zij ook gingen of stonden of zaten, de lach beheerste het samenzijn, dat om half drie eigenlijk een te vroeg einde kreeg. Dat slot paste overigens precies in de ongedwongen sweer van het feest je. De microfoons op het bordes van de Ridderzaal weigerden cndanks langdurig getik en geblaas enig leven te maken, waardoor het "onvergete lijk" en .hartverwarmend" van ko ningin Juliana op de derde rij bleef steken. Hilariteit Mr. De Niet voorzitter van de Eer ste Kamer en verantwoordelijk voor de organisatie, raakte er zo van in de war dat hij spontaan prins Bern- hard een presentje voor de jarige prins Claus in handen drukte. De hilariteit balkte over het Binnenhof en het was hélemaal gieren van de prat toen prins Claus op zijn beurt een foto van hem in dank wilde er varen. d'ie nu juist weer voor prinses Beatrix was bedoeld. De komische verwarring week ech ter snel voor de vertedering, die het rijtuig met koningin en prins en ze ven kleinkinderen omringde. Het was mooi geweest. En gezellig. De fles wyin van opa was bijna leeg. Overhoff gaf het allemaal. De d liep daar zomaar en zo'n ansje laat je als gemeente- van Bentelo of wethouder irffum natuurlijk niet voor- Het mocht ook allemaal, zo- het knusse onderonsje op de aats van het regeringscen- Kk gerust wat fout mocht p dan ook nogal wat mis op nenhof. Dat begon al met de itoeltjes ronde de grote, ronde ras een lopend buffet, afgevaardigden van het volk, meer zo best ter been wa chten daar zitten. Vergeet het rie het eerst kwam het eerst en dat waren ongeveer zes leden van de Nederlandse jraden, die op him akkertje RJ I ken vali de Grote Kerk naar llijmenhof, terwijl de Koningin met statenleden en parfle- ërs onderhield. anfwas dat niet zo erg, want de kwamen toch nog goed te- Geen trek Het tweede kamerlid Cees La ban (PvdA) daarentegen kwam niet op de juiste plaats terecht. Hij had he lemaal geen trek in een kadetje en hij wilde, een stevige stapel paperas sen onder de arm. gewoon gaan wer ken. Maar hoe hy zich ook legiti meerde, iedereen kon wel zeggen dat hij kamerlid was en La ban heette, meneer had geen kaart en hy kwam er niet in. De pers aanvankelijk overigens ook niet. Hoe een groot aantal tweede kamerleden en de Nederlandse Ver eniging van Journalisten ook protes teerden, de heren werden niet als vertegenwoordigers van het volk be schouwd en zij waren daarom niet welkom. Een plekje ergens hoog in de parlementsgebouwen achter ge sloten ramen, of dat niet genoeg was. Opperbest rid« romen aan besnoeiing op deel- van de krijgsmacht. Noodza- zijn: organisatie van de land- IA AG Het partijbestuur KVP meent dat het Neder- ifensiebudgët op het huidige worden gehandhaafd. Ver- ig van het budget kan pas komen als de resultaten zijn van het NAVO-overleg auwere militaire samenwer- o doelmatiger taakverdeling, moet eerst het resultaat wor- [ewacht van de onderhande- tussen oost en west over we- e evenwichtige troepenver- rog en moet er zekerheid be ver het Amerikaanse aandeel lefensie in de Jaren zeven- e aansluit op het vorig Jaar achte rapport van een we- •ppelijke commissie van de Dat was het niet, maar gelukkig liep alles met een sisser af toen ver nuftig kruip-door-sluip-door-werk glimlachend werd toegestaan. Zo kon men tenminste zien en horen dat de stemming er onder een glas wyn of sherry opperbest in zat. Jarige prins Claus tenminste, die net als de andere familieleden alleen op stap was gegaan, onderging lachend een herhaald "lang zal hy leven" en hij stak er met duidelijk genoegen een enorme sigaar bij op. Prins Bermhard had het helemaal naar zijn zin, getuige het privé-ser- veerstertje, dat met een gestadig -■ ~l a wngsoestuur von 9 9 9 me discussie ovei AMSTERDAM Ook in de loon- compensatie voor prijsstijgingen moet De vakbeweging denkt te beginnen KVP valt intussen niet onderhandelingen voor 1974, die voor beginnen is een punt voor de on- met de vermindering van de prijs de deur staan, wil de vakbeweging derhandelingen met de werkgevers, compensatie bij inkomens van onge- een verdere verkleining van de inko ppen bij de luchtmacht. De- - het in de toekomst met één igtype doen. mensverschillen. Om dat te bereiken hebben de vakcentrales gisteravond de volgende eisen op tafel gelegd: de loonsverhoging bij vernieuwing van de c.a.o.'s moet voor de helft in een vast bedrag worden betaald; ■ëer" vrijwilligers en minder er moet 6011 minimumcompensatie lichtigen. van f 160 procent prijsstijging Porting van de diensttijd tot v00r alle werknemers komen; >E k uiterlijk per 1 Januari 1975. de extra loonkosten als gevolg van N KVP-partiJbestuur hoopt ver- dat minimum moeten worden bekos- SE 1 de regering in haar rond de '*d d00r percentueel lagere prhs- seltag uit te brengen defen- compensatie voor hogere mtomens voorstellen zal doen voor de m dc industriële fling n een nieuw meerja- sect°r gebeurd. voor de defensie. Waar die vermindering van de in de prijscompensatieeen grens dus, concrete afspraken met beoefe- waarboven de prijsstijgingen in het naars van VAÏe beroepen en zelfs tan- BOVEN: Koningin Juliana in een geani meerd gesprek met Burger, lid van de Raad van State tijdens de openluchtlunch op het Binnenhof. LINKS: Een enthousiast zwaaiende me nigte tijdens de rijtoer die het koninklijk gezin door Den Haag maakte. Op de voorgrond de koets met Koningin Juliana en Prins Bernhard en zeven kleinkinderen. Organisaties distantiëren zich van de actie Natuur HARLINGEN De Landelijke ver. eniging tot Behoud van de Waddenzee en het Wereldnatuurfonds hebben zich gedistantieerd van de actie 'Na tuur'. omdat opzet en werkwijze van de puzzelactie als belangrijk onder deel ervan in hoge mate strijdig zou den zijn met het uitgangspunt van de actie. De voorzitters van de beide orga nisaties en tevens ere-voorzitter van de actie natuur hebben Prins Bern- hard verzocht hen van hun taak als bestuurslid van de actie natuur te ontheffen. De grootscheepse reclame- en advertentiecampagne ten behoeve van commercieel belanghebbenden bij hun produkten, die als prijzen voor de puzzelactie zijn uitgeloofd, achten de organisaties onverenigbaar met hun opstelling bij het streven naar het behoud van het Waddengebied. De organisaties hebben bovendien bezwaar tegen het 'milieuvijandig ka rakter' van een aantal van deze prij zen. De voorzitter van het werkcomité van de stichting die dit voorjaar ten behoeve van de actie 'Natuur' is ge vormd, de heer W. A. H. C. Boellaard toonde zich gisteren zeer verbaasd over het besluit van het Wereldna- tuurfonds en de Vereniging tot Be houd van de Waddenzee. Deze orga nisaties zijn vertegenwoordigd in het stichtingsbestuur, evenals de twee an dere organisaties die van de opbrengst van de actie (zouden) profiteren, de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten en het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie. De heer Boellaard zei, dat het stich tingsbestuur vorige week na een rui me discussie over de puzzel-actie met de grootst mogelijke meerderheid van stemmen hflKftesloten. met de actie door te ga&rt&e puzzel-actie, die een onderdeel vormt van de 'aotie-natuur' is inmiddels al van start gegaan in 48 regionale dagbladen met in totaal 1,8 miljoen abonnees. Er bleken nogal wat bezwaren te bestaan tegen het ter beschikking stellen van onder an dere auto's als prijzen. Om daaraan tegemoet te komen heeft het bestuur besloten, dat puzzelaars die een auto verdere democratisering van de winnen maar die daar „milieu-be- onderneming, o.a. via het uitbrengen zwaren" togen hebben, de auto weer van een sociaal Jaarverslag en open- aan het stichtingsbestuur kunnen baarmaking van lonen, salarissen en verkopen. Het bestuur zal deze auto's inkomensbestanddelen van a-He werk- dan oadeau doen aan de kruis veren! - nemers. gingen ten behoeve van de wijkver pleging. digen over de voor 1974 toelaatbare inkomensstijging; UtE MAJESTEIT KONINGIN 1 LIANA IN LEIDEN In de afgelopen 25 jaar maakten wij vele foto's van Koninklijke bezoeken aan Leiden en omstreken. Een selectie van deze foto's kunt U zien in een speciale etalage van onze winkel aan de Doezastraat. To Diamantlaan DEN HAAG De vakcentra les willen dat openbaarheid van alle inkomens wettelijk wordt ge regeld. Dat is een van de bijna honderd wensen, die de vakbewe ging heeft neergelegd in de defi nitieve versie van het urgentie- program 1974. Het gaat hier om verlangens, die verwezenlijkt moeten worden door regering en parlement. In vergelijking met het in mei dit Jaar gepresenteerde verlang lijstje in ontwerp is er nogal wat bij gekomen. Tot de nieuwe wen sen behoren: Integrale aanpassing van het stakingsrecht, ook voor het over heidspersoneel; Opstelling van een beleids plan, gericht op het tot stand brengen van een klassegrootte van 24 voor leerlingen tot acht Jaar en 30 voor oudere leerlin gen; Komend jaar begin van de leerplicht op vijfjarige leeftijd; Het bevorderen door de over heid van experimenten met vor men van bedrijfsdemocratie; Een "open" adviesaanvraag aan de Sociaal-Economische Raad over herziening van de Wet op de Ondernemingsraden; Uitbreiding van de publika- tieplicht voor besloten vennoot schappen; Het treffen van voorbereid- dingen voor invoering van een speoulatiewinst en een vermo- Eerder al had de vakbeweging gesteld dat er komend Jaar géén inflatiecorrectie mag plaatsvin den, de BTW niet mag worden verhoogd en nagegaan moet wor den of het mogelijk is te komen tot de invoering van een ma ximum in de fiscale aftrekbaar heid wegens persoonlijke ver plichtingen van rentelasten op schulden. geheel niet meer voor compensatie in aanmerking komen. De industriebon. den zijn er begin dit Jaar niet inge- slaagd zo'n absoluut maximum te bereiken ondanks heftige stakings acties. Waarnemend voorzitter Adri de Boon: „Het gaat er ook nu weer om dat de hogere inkomens met wat min der groei genoegen nemen, waardoor de lager betaalden meer aan hun trekken komen". Hij noemde vooral met minimum van f 160 per procent prijscompensatie een 'harde zaak'. Hoe hoog de loonstijging bij de vernieuwing van de contracten zal zijn is nog niet bekend. Die loonsver hoging moet gebaseerd zijn op de te verwachten stijging van de arbeids- produktiviteit. De daaruit voortvloei ende reële loonsverbetering kan lager zyn naarmate het kabinet-Den Uyl meer tegemoet komt aan de wensen van de vakbeweging. Aan de finan ciering van die verlangens zullen ook de werknemers via de belasting moe. ten bijdragen. WAALRE De arrestatie van een ijzer waren gewapend. De gezochte De vakbeweging is bereid met een van diefstal van textiel en TV's ver- man, de 23-Jarige A. P., vluchtte een zekere matiging in te stemmen. Maar dachte inwoner van het woonwagen- nabijgelegen maïsveld in. werd ge grepen en daarna weer door zijn dan moet wel voldoende zekerheid kamp in Waalre is gisteren in een bestaan dat de vrijkomende gelden vechtpartij uitgelopen. De politie in de ondernemingen blijven steken, een stuk uit z'n arm. Een krachtig en gericht prijsbeleid is erg belangrijk. Andere belangrijke eisen: len raakten slaags met kampbewo- Toen P. weer de benen nam. werd uitbreiding van de werkingssfeer ners die met stokken en stukken een politiehond op hem losgelaten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7