Vlotor huis I raait nu LPKV (65 jaar) houdt expositie De gasman houdt open huis Nevenfuncties kerk Merenwijk omstreden "W Burgy 40 Liviri Blues lieden in Kreatief Sentrum ^B1 plJDAG 7 SEPTEMBER 1973 LEIDEN te om de directieleden Jan en Har ry Boon geluk te wensen met htm nieuwe aanwinst. Na hem volgde G. van Welzenes, sales manager Neder land van General Motors, die niet naliet de aanwezigen even te wij zen op de aanwezige primeur: de nieuwe Opel Kadett. Eigenlijk had de wagen vandaag pas in de open baarheid mogen komen, maar voor het Motorhuis was een uitzondering gemaakt. Zelfbediening Op het dak stratie, het verkoopcentrum van nieuwe Opeis en gebruikte auto's, 'n onderdelenmagazijn en een service- afdeling met o.a, een tectyl ML-6ta- tion, een volautomatische wasborsteil- machine. twee vierkoloms- en veer tien éénkoloms bruggen. De overige delen van het bedrijf blijven geves tigd aan de Hoge Rijndijk 5 en 328 in Leiden en aan de Ambachtsweg in Katwijk. In totaal zijn in het Mo- torthuis thans 159 personen werk- Geschenken De reeds genoemde heren waren overigens niet de enige sprekers op het „feest" in de met talloze ballon nen kleurrijk opgetuigde showroom. Onder anderen voerden ook nog voorzitter Th. van der Velde van de Leidse BOVAG-afdeüng het woord De heer M. de Ruiter mar ket-manager wegverkeer van Shell Nederland legde natuurlijk even de nadruk op de zelfbedienings-benzine- pompen, die aan de Plesmanlaan zijn verschenen. De honderdste van Shell in Nederland. In maart 1970, opende Shell het eerste Zelf Tank Station in Rotterdam. Eind volgend jaar verwacht men dat er al twee honderd zullen zijn. "Wij hebben lang geaarzeld", ver telde Jan Boon. „Eigenlijk vonden we de tijd voor zulke uitgebreide zelfbediening nog niet rijp, maar om over enkele jaren de boel al te veranderen, daar voel den we ook niets voor. Daarom heb ben we toch bfj dit nieuwe bedrijf voor een nieuwe methode tanken ge kozen". De reacties zijn tot nu toe zeer positief en volgens hem echt niet alleen omdat er enkele centen per liter minder wordt gerekend. Als men zo prijsbewust was geweest had m ende tip ook wel laten schieten, maar dat blijkt in de praktijk niet te gebeuren. Het door Marel's Bouwbedrijf uit Katwijk naar het ontwerp van de Oegstgeester architect Jan Splinter opgetrokken gebouw beslaat ruim een kwart van de in totaal beschik bare ruimte van 10.000 vierkante meter. Een groot deel van de overge bleven ruimte is al of zal nog wor den gebruikt om de hele vestiging prettig in het groen te bedden. Vol gens de heer Boon een besluit, dat door omwonenden met enthousiasme is begroet. Natuurlijk blijven er ech ter royale parkeerterreinen over, zo wel voor klanten als voor opslag van nieuwe en gebruikte aanbiedingen. Op het dak van het gebouw kan ook een groot aantal wagens worden ge plaatst. Het is bereikbaar via een hydraulische lift. In het nieuwe hoofdkwartier zijn ondergebracht de centrale admini- LEIDEN De Algemene Kerke lijke Merenwijkraad heeft gister avond een bijeenkomst georganiseerd met alle werkgroepen, die als start zou gelden voor het nieuwe seizoen. De bijeenkomst werd gehouden in de aula van de scholen in de Meren wijk. Als gastspreker was uitgeno digd Dr. J. M. Vlijm. gereforme°rd studentenoredikant te Leiden, die een inleiding hield over het onder werp „Grondslagen van oecumenische samenwerking". Ds.Vlijm constateer de, dat. wil men tot een verantwoor de oecumenische samenwerikng ko men, men tijdens de discussie res pect zen moeten oDbrengen voor de identiteit van de ander. Hil gin? zelfs zover, te veronderstellen, dat men bil de beoogde samenwerking het denkbeeld, dat dit uniform zou moeten geschieden 'dus een gelijk matige ontwikkeling naar alle zilden) moest laten varen .Volgens ds. Vlijm zul Je Je steeds in het gesprek me de ander moeten begeven en on een gegeven ogenblik zal blijken, dat er een zekere mate van erkenning plaatsvindt. Pastor van Well haakte hier onmiddellilk op in. Hij veron derstelde, dat die erkenning mis schien wel zodanig zou kunnen zijn. dat die identiteit er niet zoveel meer toe deed, zodat Je a.h.w. een nieuwe en voorzitter W. Aniba van de per soneelsvereniging „Het Koppel," die voor het bedrijf een zee-aquarium en voor de heren Boon pentekeningn van de oude zaak aan de Morssingel aanbood. Ook oud-wethouder Piena was uit „het hoge noorden" komen afzakken terwille van de relaties in het verle den dit openingsfeest te komen mee vieren. Jan Boon was er diep van onder de indruk. Hij nam er uitvoe rig de tijd voor om iedereen te be danken voor de medewerking, de vriendelijke woorden, de geschen ken en de machtig vele bloemstuk ken. Nadat er talrijke handen wa ren geschud moest het nieuwe be drijf natuurlijk grondig worden be keken. Wat „de Bonen" met gerecht vaardigde trots maar al te graag toe stonden. LEIDEN Het is veertig jaar ge leden, dat K. Burgy de eerste steen legde voor het bedrijf, dat nu door het (Leidse) leven gaat als BV Bouw- en Aannemersbedrijf v/h K. Burgy. Op donderdag 20 september wordt van half vier tot zes uur een receptie gehouden in Holiday Inn identiteit zou verkrijgen. Volgens ds. Vlijm moet men die identiteit nooit verabsoluteren. „Je moet als gelovi ge de ander herkennen in de toe komst en niet naar het verleden toe, waar elke godsdienstige richting haar eigen typische geluid voortbracht". Ds. Vlijm besloot zijn korte toe spraak met de volgende, rake type ring: „De kerk kan pas echt als kerk functioneren, als zij aan de ene kant Israël niet vergeet en aan de andere kant de wereld niet buitensluit". Na de pauze werd er voorname lijk gesproken over de uitgangspun ten bij de bouw en de inrichting van de kerkelijke ruimte in het wijk centrum „Merenwijk". Die discussie was zinvol, omdat enige architecten, die met de bouw belast worden, uit genodigd waren in deze over de toe komst van het centrum mee te den ken. Dat niet iedereen even geluk kig was met het denkbeeld, dat de kerkelijke ruimte ook benut zou wor den voor nevenactiviteiten. werd spoedig duidelijk. Toch waren er an deren, die erop wezen, dat wilde men als kerk goed functioneren binnen de als kerk goed functioneren binnen de gemeenschap men de beschikbare ruimte eveneens dienstbaar zou moe ten maken aan diezelfde gemeen- Verlovingsringen Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Beurs van winterkleding LEIDEN De U.V.V. en de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen houden op 11 en 12 september a.s. wederom in het Logegebouw aan de Steenschuur te Leiden hun win ter-kledu>g beurs De fcledingbeurzen worden nu al voor het vijfde Jaar gehouden, en blijken in een groeiende behoefte te voorzien. Het gaat om dames-, tie ner- en kinderkleding, die niet meer gedragen wordt en waarmee men via deze beurs vele andere gezin nen kan helpen. De verkoopprijs wordt in overleg vastgesteld. De kleding kan worden ingeleverd op dinsdag 11 september van 14 16 uur en van 19.30—21.30 uur. De verkoop is op woensdag 12 septem ber van 9.30 uur af tot 15.00 uur. Inlichtingen worden verstrekt op de volgende telefoonnummers in Leiden: 31335, 62653, 26505 en 25085. LEIDEN De Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging herdenkt dit jaar haar 65-jarig bestaan. In die tijd is de LPKV erin geslaagd om tentoonstellingen te organiseren die landelijk vermaardheid verwierven. Een knappe prestatie, wanneer men bedenkt dat het budget van de ver eniging beperkt is, en dat men de tentoonstellingen desondanks in de Stadsgehoorzaal hield. Een kleine te genslag zou de vereniging al in een noodlottige financiële positie hebben kunnen brengen. De minimale financiële middelen zijn er ook oorzaak van. dat men de tentoonstellingen in het vervolg niet meer in de stad zal houden, maar in een dorp. waar de zalen wat goedkoper zijn. In december bijvoor beeld zal men in Zoeterwoude een clubtentoonstelling houden. Voor belangstellenden uit de stad valt er echter in het clubhuis van de speeltuinvereniging "Oosterkwartier" in de Borneostraat dit weekeinde ook iets te zien. Als voorbereiding op de expositie van december, houdt men daar een jonge dierententoon- stelling. Na een stilstand van drie jaar als gevolg van de pseudo-vogel- pest zal er ook weer pluimvee aan wezig zijn. Het clubhuis staat op za terdag van 7 tot 9 uur 's avonds, en op zondag van 10 tot 6 uur, voor belangstellenden open. Houten borden-tijd Haal de romantiek terug op tafel. Nu in sets van 4 stuks, van fraai wit ahorn hout Sterk en praktisch onderhoud Deie weck niet f19,80 maar f 14.75 Fa. J. van der Stok van 1861 BREESTRAAT 155 TEL.21823 LEIBEN In het Kreatief Sen trum aan de Breestraat speelt van avond de groep Livin' Blues. Deze groep, die bestaat uit Ted Oberg. solo-gitaa rNicko Christiansen (zang), John Lagrand mondharmo nica Ruud van Buuren (bas» en Engelsman Kenny Lamb (drums», (haait al weer een aardig aantal jaartjes mee in de top van het va derlandse popwezen. Livin' Blues bereikte de top zeer snel, mede dankzij het feit dat ex- gitaargenie Peter Green (van John Ivlayall en Fleetwood Mack), veel in de groep zag. Hij haalde de Ne derlanders voor een tiendaagse toer- nee naar Engeland. Livin' Blues, bieek ook elders in Europa een suc cesvolle groep. In België oogstte men bewondering door een concert met Muddy Waters, Duitsland bleek al evenzeer onder de indruk van Livin' Blues' muzikale prestaties. Ondanks alle successen in het bui tenland speelt Livin' Blues echter nog altijd het liefst voor Nederlands publiek, waarmee men tijdens de optredens een zeer goed contact heeft. Het optreden van Livin' Blues be staat voor een groot gedeelte uit im- piovisatie, waarvoor een goed con tact met het publiek ook zeer ge wenst is. Vanavond om 8 uur begint het op treden van deze Nederlandse blues- groep. Bisschop komt priester wijden LEIDEN Kapelaan J. Jansen van de Sint Petrusparochie, in Lei den zal zondag tot priester worden gewijd door de bisschop van Rotter dam, mgr. dr. A. J. Simonis. De wijdingsplechtigheid zal plaatsvinden tijdens de eucharistie viering van 12.00 uur in de Sint Pe- truskerk, aan de Lammenschansweg Aansluitend zal van 2.00 tot 4.30 uur in de Lidwinaschool aan de Lammenschansweg een receptie ontmoeting worden gehouden. Tij dens deze receptie zal het parochie geschenk aan kapelaan Jansen aan geboden worden. De wdeling is afkom&cig uit Kwintsheul. Hij is 37 jaar. Na col lege gelopen te hebben aan de Ka tholieke Theologische Hogeschool in Amsterdam, heeft hij gewerkt in de Sint Stephanusparochie in Amster dam en is aldaar in augustus 1972 tot diaken gewijd. r£ 5EN Toen, alweer heel wat tjes terug, de gasverlichting het itief aflegde tegen gloeilamp en verdween daarmee één de meest schilderachtige figu- uit het Leidse stadsbeeld: de (arnopsteker. Eens te meer ver- de romantiek het van de tech- er nog één plekje in Lei- waar de vooruitgang een halt is ïleroepen, en waar nog geregeld man met een lange stok de gas- opsteekt: Leidenaar H. v.d. Waarschijnlijk echter weten een paar mensen uit de Schut- raat van het bestaan van deze »arnopsteker, want Van den s "ronde" beperkt zich tot zijn achtertuintje. Daar staat het t indrukwekkende deel van zijn en zijn leven: een stuk of twaalf eke gaslantaarns, die ooit in Lon- Berlijn en in een aantal Neder- se steden hun aandeel leverden straatverlichting en een echte stadsklok, die 's avonds met verlicht werd. van Dommelen Holvast den Berg is gegrepen door alles gas te maken heeft. Naast jdi intaarns in de tuin - die hij op >ke palen heeft gemonteerd - kgraJt hij een collectie "gewone" mpen die zijn bescheiden huisje e Schutterstraat meer dan vult, paar antieke gasmeters, een achel uit het begin van deze een complete miniatuur- ibriek waarmee hijzelf gas kan n. Een verzameling, die gezien worden. Van den Berg is dan ran plan de mensen die in zijn j geïnteresseerd zijn, de kans .ven te komen kijken. Op zater- p 8 september houdt hij een "open waarop iedereen welkom is. manie van Van den Berg voor '"tets begon zo'n tien jaar geleden. kreeg hij van een vriend een ^''prnpje cadeau. Vanaf dat mo- hij reddeloos verloren. Pont j zocht overal naar lampen eef bedrijven aan waarvan hij achtte dat zij nog wel afge- ;arj te, voor zijn verzameling waar overblijfselen van het gas- lerk zouden hebben, hij vond 'n »lse firma die bereid was om hem wat z.g. staande gaskousjes jiaken. Zijn verzameling groeide Aaag, dankzij het feit, dat veel rho|riciteitsbedrijven inderdaad nog wat oude spullen hadden liggen, Toen Van den Berg de directeur van het stedelijke energiebedrijf in West-Berlijn aanschreef, had men dan ook wel het één en ander voor hem liggen. De directeur had bo vendien zo'n schik in die Hollander, die zo gek op gasverlichting was. dat hij hem op bezoek vroeg, en hem rondleidde door de Berlijnse buurten waar de paartjes 's avonds nog on der de gaslantaarns vrijen. Het voor de leek aardigste stuk van de collectie van Van den Berg komt echter uit Leiden: de minia tuur-gasfabriek. Op de "open dag", zal dat kleine technische wonder de spil vormen waaromheen de rond leiding van Van den Berg gebouwd zal zijn. Het fabriekje is ooit gemaakt voor de Leidse Stedelijke Lichtfabrieken ter gelegenheid van het jubileum van het bedrijf. Na afloop van de fees telijkheden verdween het kunstig in elkaar gezette fabriekje onder dik ke lagen stof. Van den Berg wist het tenslotte voor de vergetelheid te be hoeden. Hij produceert cr nu echt stadsgas mee. Van den Berg is - het is een volstrekt overbodige opmerking voor wie hem met liefdevolle hand bezig heeft ge zien met zijn lampen en zijn fabriek je, en hopelijk zo langzamerhand ook voor de lezers van dit verhaaltje - niet te stuiten in zijn enthousiasme voor zijn hobby. Als het aan hem zou liggen, zou zijn verzameling nog veel groter worden. Helaas voor Van den Berg roept die gewenste uitbrei ding wel wat problemen op. In de eer ste plaats is het huisje aan de Schut terstraat zo langzamerhand aan de krappe kant aan het worden. In het tuintje kunnen echt niet zoveel straatlantaarns meer neergezet wor den. Van den Berg: "De ruimte is inder daad het grootste probleem. Ik heb indertijd dit huisje ook al gekocht omdat ik er heel wat meer ruimte in had dan vroeger, toen ik bij mijn ouders woonde." Een veel groter probleem vormen echter de staande gaskousjes. Tot nu toe kan Van den Berg die bestellen bij een Engelse firma. Het is echter onvermijdelijk, dat ééns het moment zal komen waarop deze firma hem zal mededelen, dat het echt niet lu cratief is om voor een paar mensen kousjes te blijven maken. Van den Berg zorgt er dan ook wel voor. dat hij een flinke voorraad achter de hand heeft als dat ogenblik is aange broken. Want op het moment dat hij zonder kousjes komt te zitten, is het gedaan met de laatste Leidse lan taarnopsteker. MASSIEF EIKEN eetkamertafels salontafels dekenkisten slaapkamers aanbouwkasten bielzentafels Fa. W. F. Kooreman die ze best aan de fanatieke hobby ist wilden afstaan. Elke nieuwe aanwinst betekende, dat het voor Van den Berg weer sleutelen geblazen was. De oude gas lampen brandde namelijk op het zg. stadsgas, dat nogal verschilt van 't aardgas, dat wij tegenwoordig ge bruiken. Van den Berg moest dus alle lampen ombouwen om ze wel voor aardgas geschikt te maken. Bovendien moest hij elke lamp aan sluiten op zijn leidingnet moest hij kranen monteren, moest hij de lampen onderhouden. "Als Je deze hobby goed wilt beoefenen, ben Je er elke dag een paar uur aan kwijt", heeft Van den Berg ervaren. Naast de uren van inspanning, heeft hij aan zijn hobby echter ook de nodige genoeglijke uren beleefd. Hoogtepunt was een verblijf van een paar dagen in Berlijn. Daar heeft men nog altijd veel gasverlichting 'och heb ik met enige weemoed genomen van dat oude Jje", bekende directielid drs. Boon ons vooraf. "U moet niet nde eten- dat miJn familie daar 28 ■nsdf gewoond en gewerkt heeft. Ik de mij hier in het begin als een en vreemd pakhuis. Maar echt wel voorbij", oude pand Stationsweg-Morssin- og een heel klein beetje baai a, a]S showroom er staan nog paar wagens in de etalage en een groot deel als pension voor irbeiders. Kantoren en woonhuis tot de laatste plaats bezet door okkanen. Dat is echter slechts tijdelijke bestemming. Het zal len verhuurd of misschien ver- it. Als er gegadigden te vinden larlei ïiciëel is het onteigend. Om de reding van de Morssingel moge- te maken. Het ziet i dit niet zal doorgaan, 2 uJfais heeft wel de plannen de Plesmanlaan te verhuizen edigd. "Als ik hier rondkijk, W ik wel, dat u blij mag zijn, wij u er uit hebben gejaagd", nderstelde burgemeester Vis *1. TT!1 J~ Nieuwe Rijn 9 LEIDEN 01710—23261 GEEN FILIALEN VRIJ ENTREE IDEN Burgemeester Vis heeft gistermiddag het nieu- grootste hoofdkwartier van het Motorhuis op de hoek de Vondellaan en de Plesmanlaan officieel geopend, knipte een koordje door, een vlag met het nieuwe be- fsembleem ontrolde zich, de opening was een feit. fideel dan altijd. Want in verhand met de aanleg van de 'smanlaan en daarna de vakanties had men de festiviteiten toe uitgesteld. Officieus draait het nieuwe bedrijf al ds het begin van dit jaar. Nadat een verhuizing een einde JgjjmaaJct had aan de periode-Morssingel.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3