Zoeterwoude kan volgend seizoen zwemmen SINT LAURENTIUS" BESTAAT 50 JAAR Plan voor motel in Zoeter woude Soiree in Duivenvoorde met schat van liederen Dokter Held door Rode Kruis onderscheiden MAN MET VUURWAPEN AANGEHOUDEN ,::5i ZOETERWOUDE Het is de bedoeling van het gemeente bestuur van Zoeterwoude om het zwembad volgend jaar of ficieel te openen. Het zal dan gaan gebeuren omstreeks half april, begin mei. "Maar in ieder geval voor de opening van het zwemseizoen", de periode, waarin het "buitengebeuren" van het Zoeterwoudse zwembad geheel gereed moet zijn. Vrijdag Oegstgeest (Geversstr. 65) voor kamerbewoners 8.30 uur nL, uur 's nachts. Breestraat 19 Sociëteit Twent kamerbewoners en alleenstaant Breestraat i9 Jeugdhaven Sooi kei 811 uur nam. Leiderdorp (Fred Hendrikpla 25) gespreksavond Bahai 8.15 u r Nieuwe Rijn 19 Club voor K 10 t Rijnlandflat Leiden. Bijeei j Zaterdag Schilderij uit stadhuis gestolen LEIDEN Waarschijnlijk tij dens de bloemententoonstelling hebben insluipers zich in het Leidse stadhuis meester weten te maken van een schilderijtje van de 18de eeuwse schilder Kasteele. Tijdens de bezoekuren is het voor de mensen erg makkelijk zich ook in andere delen van het stad huis te bevinden, dan die voor de tentoonstelling zijn opengesteld. Het schilderijtje stelt een winter landschap voor, meet 32 bij 40 centimeter en heeft een waarde van rond de duizend gulden. Het werk is op hout geschilderd en kon makkelijk van de lijst wor den losgemaakt. Het schilderij was door museum De Lakenhal aan het stadhuis in bruikleen gegeven. Om dat te verwezenlijken, zal in het najaar het terrein van het bui tenbad met gazon worden opge hoogd en ingezaaid, zodat dat voor gebruik gereed is. Intussen zullen de raadsledën van Zoeterwoude op de avond van 14 september het al gereed zijnde binnenstad „officieus" bezich tigen. Als daarna goedkeuring van de raad wordt verkregen, zal op 1 oktober worden gestart met het schoolzwemmen in het nieuwe bad. Op 15 september of op 1 oktober is •:e start van het particuliere instruc- tiezwemmen gepland. Badmeester Montanus uit Zoetermeer is per 1 september in dienst getreden. Be langstellenden kunnen zich opge ven in het gemeentehuis. PARIJS (DPA) In een zieken huis in de Franse stad Annemasse is gisteren een vijfling geboren. Het zijn drie Jongens en twee meisjes. Hun gewicht bedraagt tussen 810 en 1130 gram. De vijfling is inmiddels overgebracht naar een kliniek voor vroegtijdige geboorten. De moeder, de 22-jarige Yvonne Bonnefoy, maakt het goed. LEIDEN Elf bussen vol met bejaarden van de woningbouwvereniging Ons Doel zijn vanochtend op verrassingstocht gegaan. We kunnen het nu wel verklappen: de reis ging naar Rotterdam (rondvaart)Beekbergen (koffiemaaltijd) en het Safaripark(Foto Jan Holvast) V) VOORSCHOTEN Een soirée Leny Stevens, Henmy Ravestein, «Henk Briër wordt wel traditie op kasteel Duivenvoorde. De belangstel ling was weer maximaal. Trio zijn zij niet. Briër trad slechts op als begeleider. Van de eerstgenoemde als sopraan en van zijn vrouw als vio liste. De greep door de sopraan uit de on afzienbare liederenschat mocht een welkome heten: outfrans uit vier eeu wen (van Machault tot Rameau), de cyclus van Poulence geschreven op het dichtwerk La Fraicheur et le Feu van Paul Eduard, de Kinderkamer van Moessorgski en drie liedjes van Tsjaikofski, met diens draaiorgel deuntje Popinella lijkt voor deze so praan uitgevonden, die ook zoveel aanleg toont voor de voordrachts sfeer en voor de plastiek en verbeel ding van Moessorgski. Briër weet van de vier orkesten, die hij leidt, wat slag is. Voor die kindertafereeltjes en in Foulenc gaat het niet minder om regie in het opwekken van de stimu lansen en de preciseringen: Je moet er nuchter realiserend de slag voor hebben. De wisselingen en de aspec ten zijn enorm. In de gehoorde so praanzang leken de stijlwisselingen minder sterk verkend of met minder ervaring verkend gebied. Hoewel het a.h.w. in één adem genomen Breton se chanson „J'avais pris une mai tresse" een kunststukje werd. Henny Ravestein testte zichzelf TRIMCURSUS ZOETERWOUDE De trimcursus in het sportpark Haasbroek is het vierde Jaar ingegaan onder leiding van de heer Maljers. Zoeterwoudena- ren die fit willen blijven kunnen elke vrijdag van 8.15 tot 9.30 uur 's- avonds in een club van ongeveer 15 man aan hun conditie schaven. Men moet wel tegen gereduceerde prijs lid worden van de voetbalvereniging SJZ. Dat is de voorwaarde die S.J.Z. heeft gesteld bij het beschikbaar stel len van haar accommodatie in het sportpark Haasbroek. De cursus duurt tot eind mei Maljers neemt de conditietraining voor zijn rekening, het organisatori sche gedeelte is in handen van W. van Leeuwen. Kinderen zien de koningin WARMOND Ter gelegenheid van het regeringsjubileum van ko ningin Juliana zal er vanaf van daag t/m 19 september een exposi tie worden gehouden in galerie 't Hoekje bij de Pomp" onder het mot to. Hoe zien de kinderen koningin Juliana? Het is de bedoeling dat de hele ruimte vol komt met tekeningen en andere uitbeeldingen van de vorstin Clara Sikking zal proberen om de tekeningen na 19 september op Soest- dijk te laten bezorgen. door zich virtuosenopgaven niet te sparen. Solo de Sonate op 115 van Prokofjef en, begeleid, de Sonate van Poulenc. Eén ding had zij met mee: voor eeti viool is de akoestiek in het kasteed niet begunstigend, de klank krijgt er te weinig resonans mee, de toon wil er niet volledig bloeien. De aanpak is resoluter ge worden, de techniek aanmerkelijk vooruitgesneld. De ritmische eenklank van de twee partners (in Poulenc) werd iets van bewonderenswaardig en verrassend karakter. Waar we de violiste het meest bewonderden was de realisering van de krypto-pol-fo- ne suggesties, die Prokofjef in het spoor van Bach aanwendt. Prokof jef is wel wilder in de motoriek en lakonieker in de lyriek. Poulenc heeft zijn sonate-top in deel III (presto tragico). Zijn zin voor motoriek gaat daar zo goed met lyrisme samen, zijn eigenlijke wezen. Met zijn gevoel voor relativiteit ver smelt hij allerlei stijlelementen, gra- cieuse nonchalance, citaten, paro distische trekken. Een merkwaardig, boeiend heer. Daar is invloed bij van Eric Sa-tic, van wie (naast iets van Lily Boulanger) het echtpaar Br'ër drie stukken besteedde, met de bril van de neus links en rechts in de kijkerd genomen (vertaling van de ti tel). Eerst Choral hypocrite, laatst Fantaisie musculaire!! Denkelijk wordt Franck in de maling geno men, in die Fantaisie duikt zijn vioolsonate op. Satie's gezichtspunt is vrijwel de vogelvrijverklaring van het gevestigde historische beeld. Een dub bel merkwaardig heerschap. KEES VERHOEF VOORSCHOTEN De Voorscho- tense harmonie- en drumband Ver eniging St. Laurentius bestaat deze maand vijftig Jaar. Een halve eeuw amateuristische muziekbeoefening beschrijven betekent tevens een stuk dorpshistorie vertellen. Vijftig Jaar geleden was Voorschoten een roman tisch, arm en agrarisch dorp, waar in de pastoor, dominee en de boven meesters de interlectuele toplaag vormden met de dokter. Op 1 sep tember 1923 vond een oprichtings vergadering plaats voor een r.k. har monieonderwijzer J. J. Smit. Het doel van de harmonie was de kerke lijke feesten muzikaal te omlijsten en daarnaast ook tijdens de „wereld se" feesten zoals koninginnedag r.k. klanken te la^en horen. Er kwamen dertig kandidaat leden. Meester J. Smit probeerde de toekomstige mu zikanten noten te leren lezen. Dat gelukte niet helemaal, maar er ble ven toch 15 leden over, die het wel konden begrijpen. En deze muzi kanten waren zo enthousiast dat zij besloten om maar liefst f 1,- per week contributie te gaan betalen. Dat was een bedrag, waarvoor zelfs de rijke boerenzonen ontzag hebben. Het eerste bestuur bestond uit de heren J. J. Smit, P. Zonneveld en Ihèo van der Geest, de geestelijk adviseur was pastoor P. Meijer. De eerste dirigent werd de heer Bonte en deze vroeg maar liefst f 7,50 per week vergoeding. Het instrumenta rium kostte f 1.500,-, pastoor Meijer gal een voorschot en de gemeente Voorschoten kwam zeer ruim uit de hoek met een gift van f 50,-. Reeds in 1927 ging men praten over een uniform. Dat was niet haalbaar, daarom kregen alle leden een wit te platte pet, zodat zij toch van bo ven uniform waren. In 1933 trad meester Smit af als voorzatter en werd opgevolgd door de heer H. Lelieveld, die deze func tie tot voor enige Jaren vervullen. In 1947 werd het zilveren feest ge voerd en dit betekende de oprichting van de drumband. In 1932 kwamen ei uniformen en in 1960 de grote financiële zorgen onder meer ver oorzaakt door de terugloop van het aantal leden. In 1968 vonden fusie besprekingen plaats met de har monie Benvenuto, maar deze liepen op niets uit. Daarna vond een ge weldig enthousiaste opbouw van de harmonie en de drumband plaats. Onder voorzitterschap van de heer H. van Veen groeide de vereniging en thans tellen de harmonie en de drumband in totaal 70 leden. Vorig jaar werd weer voor het eerst deel genomen aan concours. Er zit weer voldoende muziek in St. Laurentius en daarom kan het halve eeuws- feest goed gevierd worden. Zater dag is er een receptie in het Bonds- gebouw van 3 tot 4.30 uur. Gistermiddag heeft mevrouw M. Onderwater de eerste steen gelegd voor de toekomstige mensa, het centrale eetinstituut waar volgend jaar september vele honderden studenten hun hongerige magen moeten gaan vullen. Mevrouw Onderwater, die in het dagelijkse leven de binnenkant van de huidige mensa aan het Rapenburg keurig houdt, bleek onder de geamuseerde blik van hoofdopzichter Visser, een uitstekend metselaar. (Foto Jan Holvast) ZOETERWOUDE Veel belang stelling had de hoorzitting, die gis teravond werd gehouden in de "Drie Eendjes". Wethouder De Jong, bij gestaan door gemeentesecretaris Wingelaar opende deze avond en aan de hand van tekeningen gaf hij een duidelijke explicatie van wat de gemeente wil aan de Hoge Rijndijk en omgeving. Naast de te bouwen huizen zullen eveneens komen een Indianenveld, en een speelveld voor de Jeugd. Voor een gedeelte bijzondere bebou wing is men in onderhandeling met eigenaar, ook met de woningbouw vereniging voor sociale woningbouw. Het geheel is laagbouw. Het plan is gemaakt om op de hoek Burge meester Smeetsweg en Hoge Rijn dijk ter zijnertijd een motel te bou wen. De algemene klachten waren o.a, de aan te leggen groenstrook, ver keerssituaties, parkeermoeilijkheden speel- en wandelruimte en een ver bod om brommers in deze recrea tie te laten rijden. Het plan Heineken kwam eveneens aan de orde gezien het drukke ver keer, zomede de doorrit naar het industrieterrein nabij de Oranje laan. Eén van de oplossingen is o.a. het aanleggen van stoplichten aan de Oranjelaan. Burgerlijke stand van Leiden Leiden Geboren: Prlscilla S. E. d.v. L. Jaworski en J. I. W. Sporre, Teu- nis z.v. F. v.d. Plas en L. Hartevelt, Hendrik z.v. D. H. Bouwmeester en M. M. Dubbeld, Johannes W. z.v. J. W. v. Haarlem en C. Hockx, Sandra E. A. d. F. J. Kalthoff en E. J. C. Sloos, Erwln z.v. H. d. Vogel en C. Favler, Iris N. d. H. v. 't. Hof en C. Bakker, Jochem A. z. v. A. M. Woudstra en C M. P. Klin kenberg, Blanchefleur R B. M. d.v. N. F. M. Langeveld en M. P. J. Duijndam, Anya L. d.v. A. D. Smith en E A. Hous ton, Arendje C. A. d.v. H Kuijt en A. S. Klinkenberg. Getrouwd: J. P. Dolleslager en C. M. Kettenis. R. v.d. Vegte en H. A. v. Strater, D. Pellekooren en O. A. Rljns- burger, W. C. Neuteboom en P. J. C. Carree, H. Tegelaar en T. v.d. Nat, J. C. Visser en K. J. v. Dunné. C. P. M. Blom en F. van Haaren. Overleden: K. J. Ter Haar, 80 Jr, geh. gew. m. P. C. BeugelsdlJk, C. M. v. Gljlswijk, 74 Jr. geh. gew. m. H. A. Zwaan, C. M. Mahieu, 13 Jr, dochter, A. Sladek, 64 jr, man, M. Polman, 85 jr, geh. gew. m. D. Streefland, J. v.d. Tang, 37 Jr. geh. gew. m. C. J. Kraan. W. d. Laat, 73 jr, geh m. J M. Rijke. Burchtplein Antiekmarkt 9 voorm.5 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) sociëteit v.a. 16 Jaar 8 uur nam 's nachts. Breestraat 19 Sociëteit Tk (voor kamerbewoners en alleet - den) 912 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven Sooi 01 kei 8.0011.30 uur nam. Oegstgeest Gemeentecentrum reldwinkel 11 uur voorm.3 uit De Vink Dansen 9 uur nam.- 's nachts. Bij Molen De Valk Postzegelu 1 5 uur nam. Schaakzolder (Morsweg 114) Jeugdschaaksocieteit 2.005.30 1 Doopsgezinde kerk Zevendedi ventisten bijbelstudie 10 uur prediking 11 uur voorm. Danscentrum (Hoogl. Kerkgrai t Dansen 8 uur nam. Breestraat 66 Leiden Integra Kj eatief Sentrum 92 uur nam. e Miorotheater, Vestestraat 40 1 rium met "Bloed om bloed" Doktersdiensten LEIDEN Tot zaterdagn 10 uur raadplege men de huisarts. Daarna tot zondag 24 uur uitsluitend voor s v len dokterstelefoon 22222. LEIDERDORP Huisartsl', Kfemme (telefoon 22208). Wilg tersdienstgeen opgave ontvan x OEGSTGEEST Huisarts in Held, Marelaan 36 (telefoon Wijkzuster L. de Bruyne-Font jj Effendreef 27, Leiderdorp 51463, b.g.g. 54500). VOORSCHOTEN HuisaflL Vrijenhoek, Schimmelpenni u 38 (telefoon 6421) en D. Swen e seweg 20 (telefoon 2356). Wijl j, G. Wiegerink, Curielaan 13 (t« j! 2052). WARMOND Hulsarts Ag Prof. Aalberselaan 2, Voorhoi lefoon 02522—11393). Wijkzuster R. zen, Hortuslaan 25A Sassenhei 02522-12485). Apothekers OEGSTGEEST Burgemeester van Eysinga heeft gisteravond als voorzitter van het Ned. Rode Kruis, afd. Oegstgeest en optredend namens het hoofdbestuur de onderscheiding van 20-jarige dienst bij de kolonne en als plaatsvervangend comman dant uitgereikt aan dokter D. Held. Diens verdienste is, naar herhaalde lijk is gebleken, dat hij op de ach tergrond altijd paraat is. Hoewel met een gevoel van spijt om diens ver trek werd melding gemaakt dat de verbindingsman Van Wijk benoemd is als commandant van het provin ciaal commando. Hij werd hiermee gelukgewenst. Samen met de colonnecomman dant dokter De Haan werd aan een reeks van geslaagden het diploma uitgereikt. Geslaagd voor het EHBO diploma: Mej. H. Boonstra, MeJ. B. Crama, MeJ. N. A. M. Koenne, MeJ. J. M.' Lancel, Mej. S. S. Tegelaar, MeJ. M. M. Vooys, MeJ. A. Warmenhoven. Helpster 2de klas: y Mevr. H. E. Bakker, Mevr. J. M. C. Esser-Willemse. Helpster 2de kl. theoretisch gedeel te: MeJ. E. A. Breebaart, Mevr. L. E. Vooys-Bos. Helper 2de kl. (theoretisch gedeal- te): J. H. F. Veldboer. Voor helper (sters) 3de kl: MeJ. E. S. v. Boven, Mej. A. v. Delft, Mevr. J P. Kamsteeg-Dekker, MeJ.. M. Mulder, MeJ. P. Schutte, Mevr. C. Ziegelaar-Jonk. LEIDEN Naar de politie ons van morgen eerst mededeelde, is op 30 augustus een man, aangehouden en ingesloten, die zonder vergunning in het bezit was van een vuurwapen. Tijdens moeilijkheden in een café in de Morsstraat dreigde een 26-jarige Leidenaar met een vuurwapen. De man vluchtte per auto en kon niet lang daarna door de politie in zijn woning worden aangehouden. Bij de aanhouding bleek de hond van de man een trouwe bewaker te zijn: hij beet een agent in zijn been. De politie heeft later nog drie men sen aangehouden, die het vuurwapen hadden geleverd. De avond- nacht- en zo: dienst der apotheken wordt v nomen door Haven Apotheek, den en Apotheek Voorschoten, zaterdag tot 6 uur nam. Oeg< ter Apotheek, Wilhelminaparki Release Hulpverleningsdienst Release: we Rijn 20a. tel 24555 Ma t/m 8-10 u nam bovendien dinsd tl - 2-5 uur nam met uitzondering t dagmiddag. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden durig zieken en gezlnsverzorglnf 45 tel. 49441 (maandag t.> 910 uur voorm) Aanvragen voor halve dagen: kerkelijke opleidingsschool vot zinsverzorging. Rilnsburgerweg Humanitas Dienstverlening Humanitas, gracht 84. Spreekuur maandag J nam. woensdag 9.3010.30 vooi 21458. KWJ-Leiden Beweging van werkende long Havenplein 3, tel. 21139 en 461 formatiecentrum voor werkende ren. Dagelijks en ook woensd! donderdagavond geopend. SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst c (01710)-25202 Voor allen die In d' lijkheden verkeren berelkbaai a werkdag van acht uur n.m te n uur vun doorlopend in het wee d.w.z. van vrijdag acht uur maandag acht uur v.m t Vogelasiel Anna Paulownastraat 18, Gewonde- en uitgeputte vogels f Kinderopvang Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Informatiebureau werkgemeei t Kindercentra Leiden Haarle: straat 73b (telefoon 30360) G« di., wo.. do en vt 9.3012 ucN wo. ook 26 uur nam. do ook' Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moeden ,n Huurboekje Het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening heeft een boekje over huureaken samen gesteld met als titel: „Huurprijsbepaling en huurdersbe- scherming, wat mag, wat moet". Het boekje is voor f 1,90 te koop bij de staatsuitgeverij en de boekhandel. In het boekje kunt u lezen onder welk hoofdstuk uw nieuwe huurverhoging thuishoort en voor welke huurver hogingen u verder nog in aanmer king kan komen. Er staat van al les in over rechten en plichten van huurder en verhuurder, er is een apart hoofdstuk gewijd aan bedrijfs panden en er zijn lijsten opgeno men van de niet-geliberaliseerde, de geliberaliseerde en de gedeeltelijk geliberaliseerde gemeenten. Verder adreslijsten van huuradviescommis sies en kantongerechten. Schilderen De lieve lezertjes die op stille avonden en vrije zondagen maar al te graag het palet of de tekenstift opnemen om zich eens lekker uit te leven op het linnen of papier, kun nen zich deze vanter weer extra gaan bezwaken tijdens de cursussen van Ars Aemula Naturae. Daar ko men vele amteurschildere en teke naars bijeen om him techniek te verbeteren, om in het stimulerende gezelschap van mensen met dezelfde belangstelling, tot betere zelfexpres sie te komen. Men kan zich opge ven op de cursusavonden, (van maandag tot en met donderdag) lu het gebouw van Ars (waar Floris Verster ettelijke Jaren geleden de zelfde handelingen verrichtte als de ze leerlingen van Ars). Adres: Pie terskerkgracht 9, tijd: van half acht tot half tien. van het koffiefront: de PSP en het Angola komité hebben gisteravond, samen met een aantal belangstel lenden, gepraat over wat er moet gebeuren in het kader van de boy- cot-angola-koffie-aktie. Zaterdag zal worden gepost bij de Albert Heyn- fillalen aan het Bevrijdingsplein en aan de Kooilaan (wat later op de middag aan de Doezastraat en in de Haarlemmerstraat. Tegen het ko pen van een blikje Russische kaviaar is geen bezwaar. Dat moet Je ge nuanceerd zien, weet Je wel. Reizen Koffie Even in het kort nog wat nieuws Wie reist kan veel verhalen. Te genwoordig helemaal, want de tarie ven van het openbaar vervoer tegen woordig maken de reiziger tot een uiterst gewiekst persoon. Nog af gezien van het feit dat hij erg 6lim moet zijn om het treinboekje te be grijpen. moet hij nu ook allerlei methoden bedenken om zo goedkoop mogelijk te reizen. Een veel op en neer reizende le zer wijst onze overige abonnee's op het bestaan van de regionale dag kaart. De prijs zal tot eind 1974 gelijk blijven: 10 gulden voor drie dagkaarten. De forens kan daarmee naar believen reizen, als hij eens een dagje overslaat betekent dat geen extra verlies. Bovendien geeft de regio-dagkaart recht op één dag onbeperkt reizen per trein, tram en bus in het hele gebied. Wie er meer over wil weten kan informatie krij gen bij alle NS-stations en de agent schappen van HTM en NZH. Namens de Kinderen In Nood be dankt burgemeester Vis alle collec tanten en vrijgevige Leidenaren voor het succes dat de actie in Leiden is geworden. Volkshuis Aanstaande zondag is de opgroei ende, opschietende opgeschoten, en zovoort enzovoort Jeugd, weer van harte welkom in de sociëteit van het \iolkshuis. Leuk, maar toch ook weer een beetje eng, als al die dingen veer beginnen. Dan ligt de winter weer in 't verschiet en de zomer ls altijd veel te kort. Nou goed. Zon dag dus. Van half vier tot zeven uur. Met een optreden van de groep Child of Time. Tarief: één riks. Uit Alternatief Zondag wordt om half twaalf in het Jeugdhuis in de Breestraat 19 een alternatieve kerkdienst ge houden. Men probeert dan een kerk dienst te houden die meer past in de ze tijd. Thema: De mens in relatie tot zijn arbeid. Duinrell heeft, met de herfst in zicht, de toegangsprijzen weer la ten zaken. De activiteiten zijn nog op volle toeren, maar met het dalen van het aantal bezoekers dalen ook de prijzen. In de winter zullen de prijzen nog verder dalen, als u de herfstprijs van 1,75 per persoon nog steeds te gek vindt moet u ge woon blijven wachten. LEIDSCH DAGBLA DAGBLAD VOOR LEIDi EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagblad Witte Singel 1 - Lelde Postbus 64 - Giro 57055 Mulda M Telefoon redactie 01710-215A Hoofdredacteur Bao Mulda Maandabonn ement Kwartaaisabonnement Per Post Losse nummers Abonnementsgelden oij voor betaling te voldoen SU auW tlsche overschrijving geen ad Qlstratie- en incassokosten Nabezorgimg tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 aar Telefoon 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2