wee historische barrières doorbroken op de derde dag RESULTATEN „BELGRADO" Nederland kan niet op klok kijken Goedkoop veilig op deband met de groene stip ÏÏYRESOUS APPIE HAPPIE ereldrecords Demont, WegnerWilkie en Matthes «nr JEUGDTITELS VOLLEYBAL Drie nationale kampioenen bij De Spartaan Koerstips Polotoernooi DAG 7 SEPTEMBER 1973 ADVERTENTIE LGRADO Ze zijn wel eens de kampioenschappen van yeede kans genoemd, de eerste wereldkampioenschappen ilgrado: een herkansing voor degenen, die het bij de Olym- e Spelen in München niet maakten. Gudrun Wegner, Da- ^ilkie en vooral Rick Demont, de winnaar van de 400 me- rije slag in München, die zijn medaille moest inleveren ,t efedrie in zijn urine was ontdekt, hebben die kans met handen aangegrepen. zij hun - en natuurlijk dank- onnavolgbare rugslag-zwem- wat ongelovig gekeken, toen Angela Franke, de nieuwe wereldrecord- jland Matthes, werd de derde houdster op de 400 meter wisselslag n het zwemprogramma bij de bij een persconferentie verklaarde haar landgenote Gudrun Wegner als haar gevaarlijkste rivale te beschou- campioenschappen in Belgra- roond met vier wereldrecords E &Ara: ag: 3.58.18. De 18-jarige Gu- Pegner uit Dresden, die verle- r nog bij elke grote race op je slag werd geklopt door Bunschoten en sindsdien door ,iner Günter Dame 'omge- voor de wisselslag, dender de vijf minuten-grens: 4.57.51 jp de titel ten koste van haar iote Angela Frank, die in bij de finales om de Europa waarna haar kunde op de vrije t record op 5.01.10 had ge- De Nederlandse Jose Da le zich met een nieuw Neder- ecord van 5.12.17 voor de fi- raakte enigszins vier. Ze opende op de vlinder en speelde in het ïap geen rol meer, iets wat tzien haar leeftijd en onerva- in het geheel niet kwalijk ge- m«n- Zo zwt>n? Mary Kok in Bel- iag worden. notor lemont kreeg zijn revanche mooist denkbare wijze. In had hij het duel tegen de oudere Australiër Brad met een verschil van twee- lste seconde gewonnen en wereldrecord van zijn land- jKrumpholz onaangetast ge- Hier in Belgrado zwom hij dfde tegenstander op de laat- tn weg, alsof hij gebruik van een hulpmotor. Zijn tweehonderd meter gingen juist te boven "te zijn. seconden sneller dan de Cooper, die honderdvijftig ing vergeefs had geprobeerd te komen dat het gevrees nat ik klaar ben om de strijd BOO meter tegen Stephen Hol- 1 te nemen'. Die strijd tussen I en de angstvallig terugge- Australische wereldrecord- in het aanstaande weekeinde, kaanse badplaats Miami miderwater- het absolute hoogtepunt 1 - hooi 'te worden, een heeft begin ADVERTENTIE RGENOCHTEND 11 uur precies start de LEI DATO prestatieloop 1 w „Voor jong en oud". Inschrijving v.a. 9 uur startterrein GROENOORDHAL - LEIDEN in. Lengte parcours 5 km. Alle deelnemers ontvangen een fraaie herinnerings prijs alsook een gratis toegangsbewijs tot de Leidato Huishoudshow '73 Zeer fraaie extra prijzen voor vele categorieën. *e inlichtingen 01710—(31783) - (60608) - (64966) 01718—13420 Org. A.V. HOLLAND - A.V. DE BATAVEN - A.V. LEIDEN. twee historische barrières wen', doorbroken. Rick Demont, de Ze bedoelt natuurlijk dat ze Gu- ge zwemmer van San Rafael drun het beste kent, maar de groot- in de mooiste race van de ste kanshebsters zijn natuurlijk de enschapen tot nog toe onder Australische Gail Neal en de Itali- minuten op de 400 meter aanse Novella Calligaris", gooide toen een Oostduitse official er tussen door. Gisteren bleek echter hoe Juist Angela Franke de situatie had geta xeerd. Het 15-Jarige zwemstertje dat zich in Utrecht toegang verschafte tot de wereldrecordlij st, werd daar door haar drie Jaar oudere rivale weer vanaf gevoerd. Wegner lag na drie honderd meter een lengte voor, de doorslag gaf. De tussentijden 1.06.6, 2.25.6, 3.51.3 en de ongeloof lijke eindtijd van 4.57.51. Drientwintigjaar heeft de zwem- wereld erover gedaan om van de van het geweld van de" twee vier en halve minuut naar vier mi- ze' Oostduitsen op de banen nuten te komen op de 400 meter vrije slag heren. Op de 400 meter wisselslag dames heeft de sprong van 5.30 naar 5.00.0 slechts dertien jaar in beslag geno- 4k mm* X Rick Demont, die op de vierhonderd meter vrije slag met een historisch wereldrecord revanche nam voor de diskwalificatie in München. grado aanwezig als toeschouwster - achttien Jaar geleden in Hilversum met 5.47.3 een nieuw wereldrecord. Acht Jaar later kon Betty Heukels in Utrecht Europees kampioene wor den met een tijd van 5.25.0. De ont wikkeling van dit zwaarste en meest gecompliceerde onderdeel van de zwemsport is wel razendsnel ge gaan. Het meest merkwaardige daarbij is dat de wereldtitel en het wereldrecord daarbij in handen is ge vallen van een zwemster, die op de andere afstanden als 'afgeschreven' werd beschouwd. Een dergelijke situatie dacht men Minder aansprekend, maar wellicht het moeilijkst van alles, was de wijze waarop de Schot David Wilkie de tort van de Amerikaauhem barrière van 2 minuut 20 seconden deren, veronderstelde: 'Ik °P da 200 meter schoolslag doorbrak, it Demont op deze wijze een In dCTe ?udste van .ff™61"' reffende' sport heeft de sprong van 2.30.0 naar sinds München aanzien- beneden de 2.20.0 niet minder dan Eer geworden Amerikaan ont- 25 J«« geduurd. Wilkie deed het met bat revanche-gevoelens een een slag. die de insiders als achter een gespeeld'. Ik wilde alleen baald beschouwen. De haal van zijn tempo vergezeld doet gaan van een driemaal zo hoge beenslag een uiterst moeilijk onder de knie te krijgen manier van zwemmen schoot na het keerpunt van haar te genstandster weg. Maar Ender kwam terug. Zij aan zij schoven ze naar d° finish toe, Ender enigszins in het voordeel door haar langere armen. Bij de laatste slag miste zij echter de wand op enkele centimeters, een schoolslagje voorkwam erger, maar was er wel de oorzaak van dat Kor- nelia niet alsnog onder haar eigen wereldrecord eindigde. De Japanse Maoki Aoki, winnares vorig Jaar in München, weerde zich dapper, maar kwam desondanks niet verder dan een derde plaats. „Met mijn wereld record van destijds, zou ik hier nog zesde zijn geworden," merkte Ada Kok vergenoegd op op de tribunes. „Ik geloof zeker dat het nog harder kan en dat de grens van één minuut zal worden gebroken. Wanneer? Moeilijk te zeggen. Per slot van re kening heeft mijn 1.04.5 vijf Jaar standgehouden". Aparte klasse David Wilkie verstoorde de ver wachtingen, die men van tevoren van deze derde zwemdag had gehad. Nu won Oost Duitsland door Roland Matthes, Gudrun Wegner en Korne- lia Ender driemaal tegenover de Amerikanen met Riok Demont en de winnaar van de 200 meter vlinderslag, 18-Jarige Robin Bauckhaus twee maal. Roland Matthes was na zijn zege op de 100 meter rugslag ander - armen is tamelijk groot en niet ge schikt tot het steeds verder opvoeren van het tempo, zoals de Amerikanen en Oostduitsers prediken. Maar de 19-Jarige Wilkie, die in de Ameri- maal van aparte klasse op de dubbe le afstand. Hij bracht zijn eigen we reldrecord terug tot 2 min. 018.7 se conden. In de zeven jaar dat Mat thes zich voor deze afstand interes seert zij het met mate heeft hij het wereldrecord bijna tien volle seconden omlaag geschroefd. De en kele lengten voorsprong, die hij zon der forceren creëerde, stempelen hem eens te meer tot een zwemmer die zijn tijd jaren vooruit is. Diezelfde Roland Matthes dompelde overigens gisteravond de Oostduitse ploeglei ding in diepe zorgen. Toen hij uit het water kwam na het iutzwemmen gleed hij uit op het perron. Daarbij kwetste hij zijn enkels zo, dat de be zorgde leiding hem ogenblikkelijk naar het ziekenhuis bracht. Daar kon men niet direct de ernst van de kwetsuur vaststellen Wel is het de vraag of Matthes in de estafette zal kunnen aantreden. In de strijd om de wereldhegemonie kan Oost Duits land een dergelijke tegenvaller slecht gebruiken. VENLO De Nederlandse meisjes hébben hun eerste wedstrijd voor de voorronden (groep a) van het Euro pese Jeugdkampioenschap volleybal, gisteravond in Venlo gespeeld, ge wonnen. Zü versloegen Zweden met 30. De setstanden waren: 158, 15—1, 16—14. De Nederlandse jongens ploeg heeft, zoals verwacht, in Grootebroek geen enkele moeite gehad met Denemar ken. De wedstrijd <15—12, 15—8, 157) kan slechts worden gezien als een oefenpartij voor het belangrijke duel tegen Frankrijk, dat beslissend is voor overgang naar de finale poule. Overige uitslagen: Meisjes: Roemenië Denemarken 3—0: W. Duitsland Oostenrijk 3—0; Polen Frankrijk 3—0; TsJ. Slowakije Zwitserland 30. Jongens: Sow Jet Unie W. Duits land 30; Polen Spanje 3—0; Bulgarije Finland 3—0; Hongarije Oost Duitsland 1—3; Schotland Z. Sïaivië 03; België Israël 03; Griekenland Turkije 2—3; Tsjecho Slowakije Oosten rijk 3—0. LEIDEN/DELFT De nationale kampioenschappen gewichtheffen voor de jeugd in Delft hebben de L.K.V. De Spartaan drie Nederland se kampioenen en een tweede prijs winnaar opgeleverd. De Leidenaars, die met vier leden waren vertegen woordigd, eindigden in hun afdeling onbedreigd als eerste. Uitblinkers waren Bram du Prie en Wijnand van Tongeren, die al zo snel in het nieu we seizoen in zo'n voortreffelijke vorm verkeren. Beiden werden, even- a.s Luc de Romijn kampioen. De gedetaillerede uitslagen zijn Luc de Romijn 52% (trekken)-70 (stoten)-122 (totaal); Bram du Prie 67%-90-157%: Wijnand v. Ton geren 87^-110-197%; Hennie Sloos tweede plaats) 75-100-175. ADVERTENTIE biologie studeert („hij heeft zijn ma nier van zwemmen zeker van de vissen afgekeken," veronderstelde men op de tribune) deed het ermee. In de series had hij met een nieuw Europees record van 2.20.94 wereld recordhouder John Hencken een «liet te mis verstane waarschuwing gege ven. De Santa-Clara zwemmer, be gerig als geen ander om na de 100 school ook de dubbele afstand op zijn naam te brengen, kon echter tegen het Schotse geweld niet op, al bleef ook hij binnen de 2 minuten 20 se conden: 2.19.95 tegen 2.19.28. Het was de enige keer gisteren dat een ander volkslied het Amerikaanse en Oost duitse volkslied afwisselde. Bij de ceremonie protocolaire werd op plaats vijf een geheel nieuwe vlag gehesen: een palmboom met daar naast vijf sterren op een veld van rood en zwart: het symbool van Pa- pua/Nieuw Guinea. Een uitgeweken Australiër Cliier genaamd had zich als representant van dat land aange meld. De finale van de 100 meter vlin derslag bracht het verwachte twee gevecht tussen de twee „reuzinnen van het Oostduitse zwemmen" Kor- nelia Ender en Rosemarie Kother. respectievelijk vijftien en veertien centimeter gegroeid sinds de spelen van München een Jaar geleden. Kor- nelia Ender, wier nonchalante ma nier van doen sterk aan die van haar landgenoot Roland Matthes herin nert, was 's morgens op het laatste nippertje bij de series verschenen, had toen een keerpunt half gemist, maar toch haar serie gewonnen. In de finale overkwam haar hetzelfde. Rosemarie Kother, die een hoog arm- DAMES 100 meter vlinderslag: 1. Korne- lia Ender (Odl) 1.02,53, 2. Rosema rie Kother (Odl) 1.02,68, 3. Mayumi Aoki (Jap) 1.03,73, 4. Deana Dear- druff (VS) 1.04,27, 5. Peggy Tosdale (VS) 1.04,32, 6. Gudrun Beckmann CWdl) 1.06,35, 7. Donatella Talpo (It) 1.06,35, 8. Gunilla Andersson (Zwe) 1.06,38. 400 meter wisselslag: 1. Gudrun Wegner <Odl) 4.57,51 (nieuw we reldrecord), 2. Angela Franke (Odl) 5.00,37, 3. Novella Calligaris (It), 5.02,02, .4 Leslie Cliff (Can) 5.07,01. 5. Terry Potts (VS) 5.09,90, 6. Su san Hunter <Nw-Zeel) 5.10,28, 7. Jen ny Bartz (VS) 5.10.45, 8. Jose Da- men (Ned) 5.15,66. HEREN 400 meter vrije slag: 1. Rick De mont (VS) 3.58,18, (nieuw wereldre cord), 2. Brad Cooper (Aus) 3.58,78, 3. Bengt Gingsjoe (Zwe) 4.01,27, (nieuw Europees record), 4. Tim Shaw (VS) 4.01,56, 5. Anders Bell- bring (Zwe) 4.04,36, 6. Andreas Apel (Wdl) 4.04,92, 7. Werner Larnoe (Wdl) 4.09,83 8. John Kimsella (VS) 4.14,62. 200 meter schoolslag heren: 1. David Wilkie (GB) 2.19,28 (nieuw wereldrecord), 2. John Hencken (VS) 2.19,95, 3. Nobuto Nagutsi (VS) 2.23,11, 4. Michael Krioekin (SU) 2.23.47, 5. Nigel Cluer (Nw. Guinea) 2.25,87, 6. Rick Colella (VS) 2.26,41, 7. Juergen Glas (Wdl) 2.26,56, 8. Igor Tsjerdakov (SU) 2.28,18. 200 meter rugslag heren: 1. Ro land Matthes (Odl) 2.01,87, 2. Zol- tan Verraszto (Hon) 2.05,89, 3. John Neber (VS) 2.06,91, 4. Robert Wil liams (Aus) 2.08,16, 5. Paul Hove (VS) 2.08,17, 6. Mark Tonelli (Aus) 2.09,63, 7. Massimo Nistri (It) 2.10,11 8. Robert Rudolf (Hon) 2.11,42. 200 meter vlinderslag: 1. Robin Backhaus (VS) 2.03,32, 2. Stephen Gregg (VS) 2.03,58, 3. Hans Flock- ner (Odl) 2.03,84, 4. Brian Brinkley (GB) 2.03.94, 5. Jorge Delgado (Ec) 2.04,03, 6. Andras Hargitay (Hon), 2.04,10, 7. Folkert Meeuw (Wdl) 2.05,33, 8. Jorge Jaramillo (Col) 2.10,36. Roland Matthes: goud en wereldrecord Bezoekt zaterdag a~s. de oefen wedstrijd B.5. LEIDEN RAAK/PUNCH Vijf Meihal, anvang 20.15 uur. Toegang f2,—. DUINDIGT, zaterdag: RENNEN Criterium: 1. Fieldmaster; 2. Dar ling Caroline; 3. Feuerglut Outs. Woodfeets Hope. Arklow Roek-prijs: 1. African Boy; 2. New Electric; 3. The Fox Outs. Merrygo. DRAVERIJEN Bathmen-prijs: 1. Laetitia; 2. Leny Special; 3. Leen d'Aster Outs. Lime du Bols. Badhoevedorp-prijs: 1. Katinka van Wisch; 2. Lars Buitenzorg; 3. Kid Maaldrift. Outs. Jongleur D. Boekelo-prijs: 1. Larents Trots; 2. Kinglet O: 3. Lou Hagheweijde. Outs Jolitha d'Aster. Borne-prijs: 1. Irish Kan; 2. Flet cher D; 3. Jello Out. Gunnar Dear en Hardy Regina. Bant-prjjs: 1. Kaper W; 2. Kapi tein Scotch; 3. Hortence. Outs. Inn Sprookjeshol. Barneveld-prijs: 1. King HoUandia; 2. Juno Buitenzorg; 3. Jupiter D. Outs. Jasper. Borculo-prijs: 1. Kolja T; 2. Keep it Again; 3. Increpide. Outs. Jungfrau W en José Buitenzorg. SPORTTOTO DEN HAAG Sporttoto vier van het afgelopen weekeinde kende geen winnaars van de eerste prijs. De cij fers zijn: lste prijs: geen winnaars, be schikbaar nu voor de 2de en de 3de prijs elk f 168.645.50. Voor de premie is beschikbaar f 112.430.30. 2de prijs: 13 winnaars, die elk bru to f 12.972.70 ontvangen. 3de prijs: 121 winnaars, die elk bruto f 1.393.70 ontvangen. De premie wordt na het verstrij ken van de reclametermijn woens dag 3 oktober as. bij loting toegewe zen aan een van de 2de prijswin naars. LEIDEN Zaterdag organiseert LZ'86 weer het traditionele "Zilve ren "Sleutels" waterpolotoernooi. Daar het toernooi dit Jaar weer voor het eerst in zwembad "De Vliet" zal worden gehouden, waar slechts plaats is voor één poloveld, Is t aantal deel nemende ploegen kleiner dan in vo rige jaren. De deelnemende clubs zijn: De Gouwe (houder van de Zil veren Sleutels), Die Haghe, ESCA en LZ'86. Aanvang van het toernooi: 17.00 uur. Tennis De Nederlandse dames- tennisploeg heeft gisteren in Wengen het drielandentoernooi gewonnen. In de tweede ontmoeting versloeg de Nederlandse formaitie Zwitserland met 5—1. Tennis Tom Okker en zijn Ame rikaanse partner Marty Riessen zijn doorgedrongen tot de halve finales dubbelspel van het toernooi om de open Amerikaanse tenniskampioen schappen, dat in Forest Hills wordt gehouden. Zij versloegen het Indiase dubbel Vijay Amritraj Anand Amri- traj met 5—7, 7—6. 7—6. Benauwde zege poloploeg tegen Spanje BELGRADO "Een krankzinni ge wedstrijd", karakteriseert de oud polo-voorzitter Henny Keetelaar, thans ploegleider in Belgrado, de ontmoeting NederlandSpanje. Ne derland won met 54 (10, 10, 1 2, 21) en treedt als gevolg daar van vandaag ongeslagen aan voor de krachtproef in de b-groep te gen Roemenië. Het zevental van Harry Vriend produceerde een bi zarre opeenvolging van zeer slechte en enkele opmerkelijk goede dingen. Om met het laatste beginnen: doel man Evert Kroon speelde een gran dioze partij Hij stopte een straf- worp en voorkwam minstens vijf ze- •ker schijnende doelpunten. "De beste doelman van de laatste twee jaar" kenschetste een Spaanse sup porter zijn optreden. Voorts benutte Jan Evert Veert tot tweemaal toe razendsnel een nummerieke meerder heid en onderscheidde Gijs Stroboer zich door goed en slecht. Veer, ge prikkeld over zijn eigen nonchalante spel van de dag tevoren tegen Au stralië maakte twee zware fouten. GIJs Stroboer ging in het begin van de vierde periode met een kapot trommelvlies aan de kant. Het is al de derde maal dat zoiets hem over komt. "Met vaseline in het oor kan hij de komende wedstrijden worden ingezet", verzekerde dokter Elzer- man. Het uitvallen van Stroboer kwam op een kritiek tijdstip: Hans Parrel, schuldig aan twee treffers van de Spanjaarden was al voor een opmerking tegen de Zuidslavische scheidsrechter Ivkovic voorgoed naar de kant verwezen en in het water konden Veer en Landeweer met elk twee zware fouten op him conto zich niets meer permitteren. De stand was toen 33 omdat de invallers 'n voorsprong van 31 niet hadden kunnen vasthouden. In deze kritie ke situatie zorgde Landeweerd uit 'n strafschop (43) en Jan Evert Veer in de allerlaatste seconde van een 45 seconden-periode voor 5—3. Dat had voldoende moeten zijn, maar het was het niet. De Span jaarden benutten een keer verkeerd overnemen en kregen nog een unie ke kans op de gelijkmaker toen Buunk het nodig vond te schieten, terwijl hij de bal in de eigen gele deren had moeten houden. Maar de Spanjaarden, die hun topscorer Jane wegens interne ruzie na de eerste wedstrijd naar huis hebben gestuurd, profiteerden er niet van. "Mijn spelers kunnen niet op de klok kijken", schamperde Harry Vriend toen hij de ergste schrik te boven was. "Maar", zo voegde hij er aan toe: "Waar zouden ze het ge leerd moeten hebben. Er is geen bad in Nederland, waar ze kunnen zien hoeveel tijd ze nog hebben". MALVEEWESE re 2? HELFT IS DE STAfjD Sl06 ■STEEDS' 1-0 S/0012 DE TAAIE T06EES- ..MAAE DE DRUIC EEM HOEK- OP HUM t»£L .SCHOP s/AM VJOCDT MET te DE FC. MAF- MMUUT ©RCTTER- KETELDIER. WOCKP kDMTDE SAL MOOtZ WET •DOEL.... - MAAR MET HEM DE OOstemcukse MAFKETELDIEPeR MAMS frÜSSD/E MA/JZP

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19