eidato aakt dozijn rol m ^Museum is een pakhuis tieer, maar een ntmOeting" Philip Uythoven: sterke band met musea in Leiden levert expositie op, die schouwspel is Mens moet niet naast, maar met elkaar gaan leven" VAN WAAR EN WAAR HEEN leidato Hobby van V D's chef-etaleur PAG 7 SEPTEMBER 1973 Ri 10! 1 LEIDEN Een stuk cultuur temidden van de commercie van de twaalfde Leidato-huishoudshow is de expositie „Van waar en waarheen". Tien Leidse musea hebben hiermee hun voorportaal verlegd naar de tentoonstellingstent bij de Groenoordhal. Op deze Leidato-pagina de tekst, die de rode draad vormt voor de museumexpositie, en een gesprek met de ontwerper. huishoudshow p Uythoven, ontwerper van eumexpositie op de Leidato, is lar geleden nauw betrokken bij het museumgebeuren in Als chef van de etalage- fan Vroom en Dreesmann had belangrijk aandeel in de zo- k e van dit warenhuis en van ®^Jeidsch/Alphens Dagblad, de musea in de schijnwerper I gezet. De liefde is geble- op de Leidato geeft hij ge- ideeën, die hij samen met ^feimdirecties heeft uitgewerkt ^Bchter grond van alles? Uyt- H „Het museum is geen opslag- meer van zaken, die gebruikt of zijn voor de wetenschap. .Igiiseum is veel meer, kan dat geval zijn en wil dat ook. Bi mpel moet worden beslecht. w4Joet er zo binnen kunnen lo- museum moet bij wijze van spreken een ontmoetingsplaats zijn, waar men ook zijn twaalfuurt je nuttigt. Zo ver is het in ons land nog niet, maar we gaan de goede kant uit". Daarom is „Van waar en waar heen" niet alleen een cultureel eve nement geworden, maar ook een show, een schouwspel. Alle kansen om museaal bezit in die optselling te presenteren zijn uitgebuit. Uyt hoven deed dat in ontwerp, dat is uitgevoerd door zijn vroegere col lega Gé den Dubbelden, die nu een functie heeft bij het Legermuseum, één van de tien, die „Leiden Mu- seumstad" maken. Uythoven (31) praat er filosofisch over. .Etaleren is in deze tijd niet meer het neerzetten van artikelen. Je geeft het publiek in de etalage een driedimensionale indruk. De meuseumexposiie krijgt er bij wij- ze van spreken een dimensie bij: het bijna-niets. Dan komt men in mummie beschikbaar te stellen. Die men staat niet achter glas, maar een evoluerende plantenwereld en staat in een diffuur sfeertje", men is erin". vervolgens staat men stil bij het Dat is men meteen bij het bin- eerste leven op aarde. De eerste Uythoven is benieuwd hoe de nenkomen. „Ik heb geprobeerd een mens, de Neanderthaler, de homo mensen reageren. Hij zal dat met sfeertje te scheppen van zo'n vijf sapiens. Ik ben blij, dat Oudheden een candid-camera registreren. Hij miljard jaar geleden, de tijd van het museum heeft verlengd door een pakt de rode draad weer op. „De Van de mens, van wie ook de Leidato 1973 een momentopname geeft van zijn handel en wandel, van die mens kan ook een langspeelfilm worden ge maakt, een Peyton Place in maxi. Van het voorspel weten wij weinig of niets en van de toekomst kunnen we alleen maar hopen op een happy ending, maar daartussen ligt stof genoeg voor een aantal brokken levend toneel. „Het Leven" zou de titel kunnen zijn. Noem het evolutieproces of vat het samen in die oude Hindoe-spreuk, die zegt, dat het Goddelijk Bewustzijn slaapt in het mineraal, droomt in de plant, ontwaakt in het dier en zich van zichzelf bewust kan worden in de mens De steeds wisselende decors, de veranderende requisieten, ze zijn er nog. Ze liggen opgestapeld bijna naast uw deur. In de oude gebouwen, die Leiden Museumstad maken. Ze zfjn hier samenge bracht voor deze „continuing story", dit vervolgver haal „in color". De aarde, het toneel van de mens, is lang leeg geweest. Leegte, gedurende verreweg de langste tijd van de vijf a zes miljard Jaar, die moeder aarde oud is? Wanneer is er leven gekomen? Voorspel uit Geologie en Mineralogie. Algen en wieren als primitieve vormen van leven. Cilinder vormige bouwsels van blauwwieren vormen de re quisieten. Het décor loopt langzaam, héél langzaam, over naar de gigantisch rijk geschakeerde planten wereld. Eerst alleen groene, later bladverliezende en kruidachtige gewassen. We zy'n in de Hortus Bota nicus. Het toneel wisselt. Dierlijk leven, eerst in zee, later ook op het land. Reptielen in de aanvang, uit groeiend tot de monsterlijke dinosauriërs, die op een planten- en algendieet leven, maar toch de weeg schaal op 40.000 kilo zetten. Later, zo'n zestig miljoen Jaar geleden, sterven ze uit en ontwikkelen zich de zoogdieren: inseoteneters, walvissen, roof dieren, olifanten, zeekoeien en halfapen. Het doek valt in de Natuurlijke Historie. Haal het op, voor de mens voortgekomen uit de halfapen: de primaten. Een oude Chinese wijsheid zegt, dat het dier niet al het menselijke bezit, maar de mens wel al het dierlijke. De hoofdrolspeler is opgekomen. Hij heeft eigenschappen die boven het dierlijke uitgaan: het vermogen om abstract te den ken en het besef, dat er een macht bestaat, groter dan hijzelf. HU heeft er vele namen voor: God, Jahveh, Brahman, Amon-Ra. En hü demonstreert die kennis. In het oude Egypte laat hij na zUn dood zUn lichaam balsemen om de ziel gelegenheid te geven een rustplaats te houden in dat lichaam. In de sarcofaag krijgt de mummie een papyrusrol mee waarop de voorschriften zijn uitgebeeld, die moeten worden opgevolgd om de vele poorten in het hierna maals te kunnen doorgaan. Die herinneringen bewaart het Museum van Oudheden. Spanning in het leven van de mens. Gevaren dreigen van alle kanten en in deze wereld van agressie, sluwheid en bedrog maakt de mens zich sterk voor de strijd van man tegen man, die niet ophoudt te bestaan. HU maakt wapens, scherpt ze. Speren en zwaarden vormen de attributen. Het Le germuseum is er de schatkamer van. KleurrUk mensenwerk uit de Lakenhal bewijst dat de mens niet allen vecht, maar ook bemint en eert. ZUn medemens, God, de natuur om hem heen Om de vreugde van de schoonheid geeft de mens ze vorm. Beschaving noemen we deze actie. Die komt in een stroomversnelling in de Renaissance. De mens heeft een drang tot onderzoek in vele takken van wetenschap. Het Academisch Historisch Museum weet er alles van te vertellen. Een zwarte blaidzUde: de mens verliest de betrek- kehjkheid van het weten uit het oog, wat zich uit in tegenstellingen op godsdienstig terrein. Die in Engeland maken Leiden het décor voor de bakermat van de vrUheidsgedachte, die later in de Nieuwe Wereld wordt uitgedragen. Gebjkheid en Vrijheid van alle burgers is vastgelegd in de Ame rikaanse Grondwet, waarvoor de Pilgrim Fathers de grondslag hebben gelegd. Het Pilgrim Fathers Documentatie Centrum herinnert aan deze opmer- kelUk periode. Tweehonderd Jaar pauze gaan vooraf aan een nieuwe stroomversnelling, het hoofdstuk .Rationa lisme", waarvoor Natuurwetenschappen requisieten levert. De mens doet natuurwetenschappelUke ont dekkingen. Pioniers als Montgolfier (ballon), Dar win (erfehjkheidstheorie) en Franklin (elektrische verschijnselen) geven de ontwikkeling van de exacte wetenschappen een flinke stoot. Het toneel van de mens verwUdt zich. In cine mascope ontrolt zich de wereld en de mens maakt steeds intensievere contacten. De verre naaste komt naderbU, al is het maar in Volkenkunde. Er komt een moment dat mensen van alle kleuren en rassen de handen ineen zullen slaan. Dan is de mens waarhjk Mens en heeft geweld de wereld verlaten. Het doek zou kunnen vallen als niet het slot van dit moment was dat geweld nog steeds bestaat, maar de méns heeft de aarde verlaten HU zoekt de ruimte: mens op de maan; een nieu we, grandioze ontwikkeling in het leven van de mens, wiens voetstappen staan afgedrukt op de planken van het levenstoneel, in oerstof, maar ook in maansteen mens, die zich verdedigt, die mooie dingen maakt, die de wetenschap be- pefent, die in geestelijke conflicten leeft. Het is allemaal te vinden in één van de Leidse musea. Ook de stroomversnelling in de wetenschap, die me mogelijkheden gaf een futu ristische sfeer te scheppen. Die sluit wat kleur betreft goed aan bij de fluoriserende Mexicaanse kleding op poppen, ingebracht door Volkenkunde. Je weet wel, verbroe dering. niet meer naast elkaar le ven, maar met elkaar. Dat Je zulke- gedachten kunt halen uit musea Uythoven is diep onder de indruk van wat Cernan, de commandant schrijft over zijn veranderde hou ding na zijn maanvlucht. Voor het laatste onderdeel van de museum show, „een echte uitsmijter", heeft hij de grote stap van de mens naar de maan verbeeld, met flitsende dia's op multivision screen, mat maan- stof, met maansteen. Rudolf Spoor, de NOS-regisseur, die de ruimtevaart uitzendingen voor televisie heeft verzorgd, heeft zijn collectie ervoor afgestaan. Philip voelt zich sterk verbonden met de musea, met Leiden ook, zijn geboorteplaats. Hij groeide op in Noordwij k en is daar teruggeko men om er met zijn vrouw en drie kinderen te wonen. „Een heerlijke plek,' 'zegt hij. mijmerend op het balkon van zijn drive-in-waning aan het Westeinde, „je merk ter zo dui delijk de wisseling van seizoenen". Hij heeft er nieuwe vrienden gemaakt, die eenzelfde stuk jeugdsentiment hebben. Dat leven ze nu uit in de Jazz. Zo op het oog rustige Uythoven „vergeet het, ik ben een zenuw pees" maakt zich dan druk ach ter het drumstel. Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17