't Knarreservaat kost geld maar het is sensationeel luzzel voor e natuur: n miljoen alden aan Rijzen! Dick Holthaus krijgt van lange rokken geen genoeg Prof. ir. H.J. van Duin (Wageningen): rdag, 8 september, start in rant en een aantail an- Eigbladen een 26 weken e Nationale Puzzelaktie, 11 de opbrengst ten goede nen aan de Stichting Na houd en Natuurbescher- ducatie. eze puzzelaktie zijn ruim iljoen grilden aan prijzen ïen, in hoofdzaak beschik- esteld door het bedrijfsle- loemen er slechts enkele: •e week een Peugeot 104 larde van f 8595, iedere sen Philips kleurentelevisie larde van f 2600, iedere er waarde van f 850 Bau- apparaten (wasmachines, iten, diepvrieskisten enz., ankboekjes met een -nleg 00, en 25 met een inleg van ran de ABN. Amsterdam (bonnen van V. en D.. ho- ners. Oosthoek-encyclo- 1, versterkers van Pioneer, ip artikelen, vakantierei- ar Ceylon, Engeland, Joe- i, Bulgarije, Ruva slaap- en keukens, een DAP 66 een half Jaar Skoll bier, 'eans, Continentalbanden den boeken, horloges. Iri- lonsdekens, AaBe produk- elektronisch poppen, le- ddelenpakketten. een Jol, Jkpannen, grammofoon- zeilboot, radio's, Nu- serviezen. foto- en filmap- ur van Ilford en Kodak ïz. ian de hoofdprijzen en de hoofdprijzen: zoals een ran f50.000 bestaande uit: ito, een autoradio, een Jaar autoverzekering, een Jaar belasting, een Jaar lid- chap ANWB wegenwacht, liter super benzine, een ntelevisie. een afwasmachi- ■000 gulden aan meubelen en stoffering, een vakantiereis naar keuze voor f 4000, een por table radio, een wasautomaat, 'n steffeo-versterker, 500 grammo foonplaten en f 500 boeken naar keuze, een elektrische naaima chine, f3000 kleding, een pannen- set, een 48-delig servies, twee fietsen, 52 weken lang voor f150 levensmiddelen, f 1000 huishou delijke apparaten (mixers, stof zuigers, enz.) f 2000 sieraden, horloges enz. Eenzelfde soort prijs ter waar de van f 30.000 en twee van f 20.000 een stacaravan van Diok Wiss ink ter waarde van f 10.000, een com plete aanbouwkeuken van Bau- knecht ter waarde van f5000, 'n Peugeot 104 plus een caravan van Dick Wissink, een volledig ver zorgde reis van twee weken naar Kenia/Tamzanaa voor twee per sonen (plus f999 zakgeld) van de Belgische Luchtvaartmij. "Sa bena"; een Jaar lang Cosmonda (Knorr) produkten enz. enz. WAT MOET U DOEN? U dient slechts de puzzel, die zaterdag a.s. in deze krant ver schijnt, op te lossen en de daar in verborgen slagzin op een briefkaart in te zenden met een (voor de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermings educatie) extra postzegels van ten minste fl om een kans te maken op de vele, vele prijzen die iedere week beschikbaar zijn. Daarnaast telt u iedere weex alle letters N die in de opgelos te puzzel voorkomen, bewaart de ze en zendt het totale aantal aan het einde van de puzzelcompe:l- tie in en u dingt mee naar de fantastische hoofd- en extra hoofdprijzen. Haal daarom reeds nu brief kaarten en postzegels in huis, zo dat U onmiddellijk kimt mee doen, wanneer as. zaterdag de puzzelpagina in deze krant ver schijnt. De komst van de bstide Flevopolders heeft Nederland een nieuw natuurreservaat opgeleverd van Europees formaat. On gewild, ongedacht, maar plotseling lag het er: een gebied van plassen, moerassen, wilgenbosjes, broeklanden, slenken en kre ken waar geweldige aantallen vogels neerstrijken om er voed sel te zoeken of er zijn gekomen om te broeden. Het gebied, begrensd door de Oostvaardersdiepdijk en de Knardijk zal be houden blijven. Het zal als een gloednieuw reservaat worden opgenomen in de unieke reeks, die Nederland telt. Reservaten, die ook in de Oostelijke Flevopolder tot stand zijn gebracht. Het bijzondere van dit terrein is echter, dat het er blijft liggen zoals het er ligtGeen cultuurtechni sche dienst zal het mogen betreden. De natuur heeft het op de mens veroverd en de natuur zal zelf het aanzien van dit zeldzame oord, waar natuurvorsers uit geheel Europa reeds hun ogen op richten, mogen De natuur in vooral Zuidelijk- Flevoland heeft op een gunstig mo ment haar koppie opgestoken. De onverzadigbare landveroveringsnei- gingen zijn we een beetje kwijt ge raakt. De feiten liggen anders dan profeten hebben voorspeld: Neder land zal minder inwoners tellen en dus minder grond nodig hebben voor woningbouw en industrie. Want tus sen het gemaal De Blocq van Kuffeler en Lelystad-haven was vooral grond gereserveerd voor machtige industrieën waarvoor in de randstad geen ruimte meer zou zijn. En de industrie, die zich wil uitbreiden, zoekt voorlopig toch haar heil in de naaste omgeving van het bedrijf Voorheen maakte de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders kunstma tig de natuurterreinen. Gewonnen grond werd ontdaan van zijn na tuurlijke rijkdom aan plant en dier, geploegd en gekeerd, voorzien van tochten en keurig in kaveltjes ver deeld. Daarna mocht dezelfde natuur, die eerder was verdreven er weer te rug komen Zo richtte de Rijksdienst natuur terreinen in in Oostelij k-Flevoland: de Kamperhoek met moeras en plas, het weidevogelreservaat voor de kieviten, grutto's en tureluurs, maar ook voor de ganzen in de win ter, het moerasgebied Harderhaven en een wilgenreservaat. Voor de Zui delijke IJsselmeerpolders zijn er gro te plannen: een rietreservaat, een grootschalig ganzenreservaat en een aangrenzend groot boscomplex, be doeld als stiltegebied, uitsluitend te bewonen door het dier. Daarnaast wordt overwogen in de ze zelfde hoek aan de overzijde van het oude land tussen Nij kerk en Harderwijk nog een „Slim- bridge" te creëren naar model van het beroemde park van de Engelse bioloog Peter Scott, die er expe rimenteerde met het terugwinnen van bijna uitgestorven vogelsoorten en belangrijke succesjes boekte. Stempel De man, die een belangrijke stem pel drukte op al de recreatieve voorzieningen in de Flevopolders denk aan de grote aantallen vis- plaatsen, campings, natuurpaden, tot barbecuesets toe prof. ir. H. J. van Duin, plaatsvervangend di recteur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolder, buitengewoon hoogleraar in de cultuurtechniek en landschapsinrichting aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Prof. van Duin (47 Jaar) vorm de de landbouwkundige afdeling van de Rijksdienst, om tot een af deling cultuur, techniek en recreatie. Met gevoel voor recreatie, dagtoe- risme en stiltegebieden werkte hij met de biologen en de landschaps- en recreatiemensen samen om te ko men tot een nieuw stuk Nederland, waarin niet alleen plaats zou zijn voor landbouw en industrie. Buffer Dit team was bereid tot bijstu ren in de planning als de natuur in het natuurlijke ontwikkelingsproces bij de droogmaking, zich zo spontaan en zo spectaculair had opgedrongen, dat men hiervoor de ogen niet kon sluiten. Terwijl er verder werd ge arbeid aan de realisering van het project de Hollandse Hout, een bos complex van duizend ha ten zuiden van Lelystad en grenzend aan de Knardijk, ontstond aan de overkant van deze poldergrens het impo sante natuurgebied. Behoud van dit terrein zou betekenen, dat de Hol landse Hout een natuurlijke buffer zou gaan vormen tussen het waar^ devolle reservaat en het industrie- en woongebied van Lelystad. In het stofferingspakket voor dit gebied werd vervolgens een grote plas opge nomen vrijwel liggend onder Lely stad-haven en bedoeld voor de kleine watersport. Deze plas komt dus op de kop van het boscomplex te liggen. De Knardijk gaat dus de v grens vormen tussen een in recreatief op- zich actief en passief stuk natuur Enerzijds het bos- en waterland schap en anderziijds een brok „puur- door gelukkig niet in lijntjes en re- kenlineaaltjes verstarde landschap inrichters. Iets ten zuiden van dit gebied, dat in schoonheid en rijkdom de Waddenzee naar de kroon gaat ste ken en ons land iets terug kan ge ven wat wij haar hebben ontnomen of waarvan wij haar nog zullen be roven, denk aan de Biesbosch, komt nog een reservaatje, waar de natuur zich zodanig heeft opgedrongen, dat de landinrichters ook dit wel moes ten inpassen in hun stofferingssche ma: het kiekendievenreservaat. De nieuwe polders hebben op vogel- gebied enige pure sensaties geboden zoals de explosies in aantallen van de baardmezen, de vestiging van zeld zame broedvogels, grauwe ganzen en lepelaars, en ook de opleving van een bijna uitgestorven broedvogel, de bruine kiekendief. De kiekendief ves tigde zich in grote aantallen in de polder en vertoonde een sterke voorkeur voor de omgeving van een zuigerpias niet ver van de nieuwe Knarsluis. De kiekendief mag zijn territorium behouden» Maar dat betekent wel AMSTERDAM De Amsterdamse mode-ontwerper Dick Holthaus kan maar niet genoeg van de lange rok ken krijgen. Twee jaar geleden bleef hij tot het laatst toe midi's maken. En voor de komende winter zijn de rokken by Holthaus opnieuw langer dan in Parijs. Door Jos Hagers De kuitlange rokken, die in Parys by Dior, Cardin en Givenchy tot de uitzonderingen behoorden, vormden de basis van de nieuwe Holthaus- collectie. zyn nieuwe midi's, geïnspi reerd op enkele modellen van Yves Saint Laurent, hadden overigens niets met de zwierige lange zomer rokken te maken, die dit seizoen vooral by de tieners een groot suc ces bleken te zyn. Maar ook al wa ren zyn winterjurken van beige, bruine en rookgrijze wollen crêpe, die hy gisteren in zyn boetiek in de Am sterdamse Van Baerlestraat liet showen, wat lyzig, Dick Holthaus heeft er genoeg klanten voor. Actrices als Liesbeth List, Jasperi- na de Jong en Conny Stuart voelen n.L wel iets voor klassieke kleren met een vleugje nostalgie. Maar buiten het warme licht van de schynwerpers en zonder de toneelmake-up zagen zelfs de topmannequins Tanya Try- bels, Dewi Moerman en Henriëtte Slot er in de lange strikkraagjurkjes en plooirokmantelpakjes wel erg saai uit. Dan waren de zwart fluwelen broekpakken uit de 'Twenty Seven" confectiecollectie van Dick Holthaus een stuk vlotter en voordeliger want deze avondpantalonensembles zyn by de betere modezaken in ons land al voor f 298,- verkrijgbaar en dat ter- wyi een couture-avondjapon gegar neerd met borduurwerk by hem al gauw op zo'n zes tot tienduizend gul den komt. Op de foto links een wollen impri- mé jurkje met een gebreid blauw bouclé jasje en rechts een wollen mousseline blouse met gewattineerd overhemdjasje gecombineerd met een bruine wollen crêpe rok. Prof. ir. H. J. van Duin belangrijk stempel een aanpassing van de randgebie den, zelfs van de soort gewassen, die an deze omgeving tot rijpen zullen worden gebracht. Fase Het spontane natuurgebeuren is dus voor deze Rijksdienst met open oor en oog van plant en dier toch ook nog een bron van zorg. Prof. van Duin ziet het als een nieuwe fase in de natuurbouw. „Het gaat om de conservering van de „toevallige" ont wikkeling, en het in de hand houden van de biotoop". Men kan alleen maar hopen dat iets van het gevoel voor deze vorm van natuurbehoud zal overslaan op de figuren uit kringen van bijvoorbeeld „domei nen" en het parlement, waar men niet alleen zal vragen hoe zoiets te exploiteren zal zijn of waar men con stateert dat zoiets het rijk alleen maar geld kost. Mogelijk zou er door middel van1 observatieposten en par- keerstroken in dit weidse land toch nog iets kunnen terugvloeien in de zelfde kas waaruit een Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders moet put ten om zijn plannen te realiseren. Want zelfs de spontane ontwikke ling in dit Knarreservaat kan geld kosten. Er komt een verlandings- proces op gang en de waterstand zal misschien in de hand moeten worden gehouden. Dat betekent mogelijk toch een waterstandsregulering en het beschik baar stellen van arbeidskrachten en materieel om het unieke nieuwe Eu ropese reservaat te behouden voor plant, dier en de verstrooiing zoe kende mens. Wat nu nog resteert is de vaststelling van de omvang van het Knarreservaat. Prof. Van Duin durft geen oppervlakte te noemen. Maar het is wel zo, dat er nu nog een sensationeel gebied ligt ter leng te van een 15 km en de breedte van een drie tot vier km, waar de pol- derbodem-omkeerders op het punt staan binnen te treden of aan de rand al stevig met aantasting zijn begonnen .Aan een Knarreservaat van formaat is echter grote behoef te. Wie weet volgt tegelijk met de uitspraak over de Markerwaard een aanwijzing over de omvang van dit paradijs in Nederland* hart, een geschenk van Moeder Natuur zelf. en miljoen gulden aan prijzen Dick Wissink 808 HOLLIDAY-sta-caravan is één van de hoofd- in de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud Natuurbeschermingseducatie, in deze krant. De caravan is naar de meest moderne recreatie-eisen. De wanden, het dak en zelfs de vloer zijn geïsoleerd. Wanden en in teakkleur uitgevoerd. Waarde ƒ10.000. Het is een van Dick Wissink te Oud-Loosdrecht, waar u de caravan kunt zien, evenals bij een van de dealers, kunt 'm winnen wanneer u voor 1 meedoet aan de puzzelactie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11