ONINGIN WAS ONTROERD' Voor eind oktober centrale afspraken Zonder omhaal UFFELEN Bromfietshelm: 40 procent meer overlevingskans Wethouder bedankt na M reeks dreigementen bromfietslegertje rins Bernhard na uitbundig feest in Tilburg: iningin f de Dnarchie duvaard- i uim vijf iljoen wr kind nood Drie gewonden bij optocht modehuizen Kabinet-Den Uyl wil: Minister laat klacht nagaan tPAG 6 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND PAGINA T Majoor wil n Uyl: HAAG De Koningin Lch zo ingezet voor de ver van haar taak, dat de chie een nieuwe en aan- are inhoud kon krijgen, st in onze democratische ing. Het is aan de ko- te danken dat het ko- chap in ons land nog wer- functioneert. ster-president Den Uyl dit vanmorgen gezegd in Ho jr haar wijze van optre- •ft het koningsschap aan vertoon verloren, maar terlijke betekenis gewon- Bij tal van gelegenheden e koningin er blijk van ge- het directe contact met de Ing van meer belang te dan de handhaving van en verouderde gedrags die haar in een isolement hebben gelaten, koningin denkt mee om jlemen waarvoor wij staan i oplossing te brengen. Zij if betrokken bij het maat- elijk gebeuren, met een ook voor de tekorten reken in onze samenleving, ervaren haar niet alleen atshoofd, maar als vrouw or haar menselijkheid één onzen is geworden", aldus nier aan het slot van zijn lak. TILBURG „De koningin en de koninklijke familie zijn diep ontroerd door de reactie van het Nederlandse volk in de RAI en in Tilburg, niettegenstaande de jarenlange nog al negatieve uitingen ten opzichte van de monarchie". Dat zei Prins Bernhard gistermiddag tijdens de lunch in het Tilburgse paleis. Hij voegde er aan toe: "De konin gin en de familie hebben in eigen land kunnen constateren, dat zij ge lukkig hier even bemind zijn, als ii Indonesië". De prins doelde daar- b ,1 op het grote enthousiasme, dat hij en zijn vrouw tijdens hun reis door Indonesië hadden ontmoet. Tilburgs burgemeester mr. C. Becht had niet kunnen vermoeden, dat 't feestje dat hij, door het lot aange wezen, moest bouwen, zó uit de hand zou lopen, toen hij aankondigde, aal er zeker wel iets mis zou gaan. Maar ook in mijn studententijd heb ik al ondervonden, dat dergelij ke feesten dan het beste slagen", wist hij. Het feest werd één lange, blije Oranje-happening, waarbij het programma optochten, ballonop stijging, parachutisten enz. bij zaak werd. De jubilerende vorstin genoot ondanks de drukkende en slopende hitte en enkele organisato rische schoonheidsfoutjes met volle teugen van de festiviteiten. Het be gon al bij de aankomst bij het stad huis, waar de opdringende menig te het haast onmogelijk maakte, dat vijf uiterst jonge burgeressen van Tilburg bosjes bloemen aan de vrou welijke leden van het koninklijke ge zelschap aanboden. Tijdens de rit door de stad juich ten duizenden de vorstin toe en de aankomst bij het sportveld werd een chaotische toestand. De zes donker groene hof auto's konden zich nauwe lijks een weg banen door de dui zendkoppige menigte. Ameide vroeg tolgeld voor Oranjefeest AMEIDE „De al te ijverige stads- poorfèrs zijn een beetje te ver ge gaan", zo verontschuldigde burge meester D. Wessels zich gasteren, toen hij hoorde dat er tolgeld bij de imitatiestadspoorten van Ameide werd geëist van automobilisten. Twee gulden per persoon en wie niet betaalde werd door een hek te gengehouden. Een stadspoorter, functionaris van de plaatselijke Oranjevereniging, beriep zich op in structies van de burgemeester. Hij dreigde autorijders met een proces verbaal als hij de twee piek niet kreeg. Volgens de burgemeester was het echter de bedoeling dat een vrijwil lige bijdrage zou worden gevraagd voor het vele werk dat de Oranje vereniging van de „lichtstadsweek" heeft gemaakt. (ANP) De ruim afkomstig uit Sportwereld, die op pad zijn geweest nationaal geschenk aan de hebben ruim vijf mdl- bijeengebracht. De gel- bestemd voor de acte Kind van het nationaal F. J. F. M. van Thiel, in de RAI in bekend dat de opbrengst bliksemactie f 5.047.341,- komen nog de op- bij van de girorekenin- verschiliende andere ac- mr. Van Thiel zal de op zeker zeven miljoen rekenen voor haar maak meer gebruik van onze uitgebreide service Gedurende de lunch in het paleis van Koning Willem II, dat voorna melijk voor ceremoniële doeleinden wordt gebruikt, hielden politiever- sterkingen een oogje in het zeil om dc koningin en haar familie tegen ai te enthousiaste Brabanders te be schermen. Een cordon dreigde te bezwijken toen het gezelschap te voet naar de honderd meter verder gelegen tribune ging om het défilé gade te slaan. Spontaan begon de men ing te, toen het gezelschap een maal plaats had genomen, vader landse liederen te zingen, afgewis seld met in spreekkoor uitgeroepen aanhankelijkheidsbetuigingen, aan hel Huis van Oranje. Duizenden mensen hebben na het Tilburgse feest nog vergeefs gepro beerd onderweg een glimp van de koningin op te vangen. Dat waren autorijders, die hun wagens in de berm langs de rijksweg van Tilburg naar Den Bosch hadden gezet en met hele families op de stoet za ten te wachten. De stoet reed ech ter via Breda, Gorinchem en Vianea terug naar Soestdijk. Toen de konin- gir al lang en breed op het paleis was, zaten nog hele families langs de weg te wachten. Koningin Juliana en Prins Bernhard in Tilburg omringd door vele duizenden mensen bij hun aankomst in de Brabantse stad* AUGUSTINUSGA Gistermorgen zijn tijdens een optocht ter gelegen heid van het zilveren Jubileum van Koningin Juliana in Augustinusga (Fr), drie mannen gewond geraakt. Ze werden van een wagen geslin gerd, die op primitieve wijze achter een sloopauto was gekoppeld. Ze moeten alle drie naar het akade- misch ziekenhuis in Groningen wor den vervoerd. Een van hen liep een schedelbasisfractuur op en verkeert in zorgwekkende toestand. De beide anderen, twee broers van zeventien en achttien jaar, waren er minder ernstig aan toe. Een echte Caban! Daar heb je wat aan! Met wattine-voering, grote revers, 3 knoops- 2 rij, en supergrote opge- stikte zakken 1 65,75 I Maat 140, kleine stijging oer maat. Een even onverwachte als spontane felicitatie van een klein Tilburgs meisje voor Prins Claus terwijl Prinses Beatrix geamuseerd toekijkt. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil proberen voor eind oktober met werkgevers en vakbeweging tot centrale afspraken over lonen en prijzen te komen. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft dit verklaard na afloop van een kort gesprek van een kabinetsdelegatie en het bestuur van de Stichting van de Arbeid, top- overlegorgaan van werkgevers en werknemers. De bewindsman zei medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven noodzakelijk te achten voor een aan tal hoofdlijnen van het kabinetsbe leid: Vermindering van de inflatie; Bestrijding van de werkloosheid; Verkleining van de inkomens verschillen; Democratisering. "Wanneer vóór 1 november het gesprek met het bedrijfsleven is be ëindigd, kan het parlement nog vol ledig meespelen" aldus minister Boersma. Vorig Jaar is er nogal wat kritiek geoefend op de gang van za ken rond het centraal loon- en prijs- akkoord omdat het parlement daar bij goeddeels buitenspel is gezet. Het gesprek van gisteren werd ook bijgewoond door de ministers Lub bers (Economische Zaken) en Dui- senberg (Financiën). Het volgende gesprek tussen kabinet en Stichting van de Arbeid wordt gehouden op 4 oktober. VOORBURG De kans dat een bromfietser overlijdt door een ver keersongeluk vermindert met 40 pro cent als hij een helm draagt. Voor 50-Jarigen en ouderen ls een helm tenminste even belangrijk als voor Jongeren. Van de oudere Nederlanders heeft vijftien procent een brommer. Een onevenredig hoog aantal van alle bromfietsdoden 35 procent is 50 jaar of ouder. Van de Jongeren tussen zestien en 21 Jaar heeft 39 procent een brommer. Het percenta ge komt hiermee overeen. Hieruit blijkt dus dat de ouderen veel meer kwetsbaar zijn. Dit zijn enkele verrassende uitkom sten van een onderzoek dat de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft uitgevoerd in opdracht van de minis ter van Verkeer en Waterstaat. Waarschijnlijk zullen in de toe komst lichte helmen zonder harde schaal worden geproduceerd. Proe ven hebben reeds uitgewezen, dat de ze lichte helmen beter draagbaar en net zo veilig zijn als de helmen die nu worden verkocht. Ook heeft de SWOV bekeken hoe de verhoudingen liggen bij ongeluk ken met letsel zonder dodelijk ge volg; De cijfers geven aan, dat oude ren meer rijervaring hebben, min der kilometers maken en ook minder ongevallen krijgen dan de Jeugd. De groep slachtoffers van zestien tot en met twintig Jaar ls twee tot driemaal zo groot als de groep overi ge bromfietsers. Zij hebben duidelijk meer incasseringsvermogen. Nadelige effecten van het dragen van een helm zijn niet gevonden. Ge bleken is wel, dat het dragen van een helm de kans op hoofdletsel met 30 procent vermindert. heeft dit gedaan in een brief aan burgemeester drs L. J. Hermans. Volgens de heer Van Erp (een mansfractie A-politiek) bestaat er binnen het college van B en W al ge- ruimte tijd onenigheid, reden waar om zijn KVP-collega Van de Hurk zijn functie al had neergelegd. Gisteren en eergisteren zijn via de telefoon tegen de heer Van Erp en zijn vrouw en kinderen bedreigingen geuit. "Ik kan dit mijn gezin niet aan doen", zegt de heer Van Erp, "zo is geen leven meer mogelijk". De politie houdt nu een oogje in het zeil bij zijn huls. De wethouders Van de Hurk en Van Erp volgden enkele maanden geleden mr. J. E. Wiggelinkhuizen (ARP) en A. J. Kerkhof (PvdA) op. De eerst ging onder druk heen en de heer Kerkhof legde na een motie van wantrouwen zijn functie neer. DEN HAAG Majoor F. Brou wer vindt dat het leger eens moet gaan nadenken over de oprichting van een bromfietsbataljon. Zo'n bataljon zou volgens hem een nieuw, agressief en vooral betaalbaar anti- tank-onderdeel van de landmacht kunnen worden. De majoor, die tot de staf eerste divisie in Schaarsbergen behoort, oppert zijn idee in het blad de „Mi litaire Spectator". „Mijn artikel is serieus bedoeld. Ik van van mening dat dergelijke bromfietseenheden noodzakelijk zijn en ik hoop ook dat de legerleiding het zinvolle van mijn idee zal onderkennen", zegt. hij. Hij ziet er ook een psychologisch kant je aan: „De bromfietseenheid komt tegemoet aan de stoerheidsdrang van de jeugd". Majoor Brouwer wil de soldaten op zware brommers (topsnelheid 80 km per uur) zet ten en ze uitrusten met anti-tank mijnen, machinepistolen, geweren en granaten. De tankbestrijding van dichtbij, zegt de majoor, is een activiteit die de hedendaagse jeugd blijkens de ervaringen in Hongarije en Tsje- choslowakije bijzonder pakt. CULEMBORG Wethouder P. A. M. van Erp in Culemborg heeft we gens anonieme telefonische bedrei gingen zijn functie opgegeven. Hij En natuuriijk quiz-winnaar Arnie Breeveld met zijn vertederende gedicht. Het wat stroeve begin werd door Seth Gaaikema al snel vergeten en nadat de koningin zich in de menigte naar ballonnen grabbelende kinderen had begeven was het ijs gebroken. Op de foto: het koninklijk gezin in gezel schap van oud-kamervoorzitter mr. Van Thiel. DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) zal laten nagaan in wel ke vorm het "diepgaand onderzoek" indertijd naar beweerde knoeierijen bij de geneeskundige dienst en de militaire tandheelkundige dienst van de landmacht heeft plaats gevonden. Volgens luitenant-kolonel tandarts F. A. Dam in Den Haag, inmiddels gepensioneerd, is zijn beschuldiging, dat generaals en andere hoge officie ren, tegen de regels in. gratis hun gebit laten verzorgen, nooit eerlijk onderzocht. De minister heeft laten weten dat als hij vindt dat het onderzoek in het verleden niet goed is uitgevoerd hij de zaak mogelijk weer zal laten uitspitten. echt leuk hebben gevonden?" Een vraag van Mies Bouwman van de koninklijke „Een van de acht" die bevestigend werd be rd. Een belangrijk deel in dat welslagen leverde de ontwapenende Nauta uit Sneek, die de koningin een boodschappenmandje over- en aankondigde „nog wel eens een avondje te zullen langskomen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7