ïnith Brigitha verspeelde nedaille vlak voor finish Goede start Fides Pacta RESULTATEN BELGRADO W ater polo-zevental poule op derde plaats in APPIE HAPPIE et natuurtalent van de Antillen stelde weer teleur LEIDATO'S JEUGDVISWEDSTRUD Bram Madera verrast door Ruud Treffers DERDAG 6 SEPTEMBER 1973 XiRADO (ANP) Weer een verloren wedstrijd, r een teleurstelling voor Enith Brigitha, het natuurta- van de Antillen. Op de 100 meter rugslag van de we- kampioenschappen in Belgrado eindigde ze als vijfde en tijd, die slechter was dan vorig jaar bij de spelen in nchen (toen ze zesde werd). Teleurstelling alom. Met beteuterd gezichtje wandelde ze naar het ereplatform een oorkonde in ontvangst te nemen. moeilijkheid voor Enith Brigi- commando was. Zonder om zich heen zichzelf zo weinig heeft. Zeker geen Olympische ereldtitel om haar bestaantje e geven. Als ze zich inspant ze dat voor de trainster of de haar vriendinnen of wie dan Maar in Enith Brigitha zelf it de eerzucht op een laag pitje, eeft in feite dezelfde instelling da Kok, die pas aan het eind haar carrière het Olympisch kon grijpen. Keena Rothhammer verraste Shirly Ba bashoff nzeventig meter lang was Enith op weg naar een zilveren of medaille achter de onge- e Ulrike Richter. Toen Df aan haar linkerzijde de Olym- kampioene Melissa Belote en verder op baan zes de Ca- Wendy Cook. Bij het aantik- bleek ze vijfde en Jozien Elzer- achtste. Op zichzelf geen slecht maar duidelijk minder nogelijk was geweest. itstaven drie Jaar, die Enith nu in Ne- nd woont, heeft ze ervoor ge- I dat de Nederlandse zwemsport andere maatstaven beoordeeld worden. Tijdens een trainings naar de Canarische eilanden, i ze als tweede in Europa bin- ie minuut op de 100 meter vrije vlak voor de Olympische Spe- in München ontdekte talenten e rugslag, leverden begin dit bij de vijflandenwedstrijd in mund een nieuw Europees re- op (1.06.2). Maar bij de grote trijden bouwde ze een uiterst ge prestatiecurve op. Twee jaa-r len al bij de Europa-Cup wedsbrij- in Bratislava kondigde de toen- ge coach Nico van Dam haar als zijn geheime wapen. Maar lont bleek nat. Bij de spelen in chen hetzelfde. worn in vijf finales, maar de haar beste prestaties in de nu dreigt zich in Belgrado voortzetting van die tendens te doen, al heeft Enith het zelf de hand, omdat ze nog moet op de 200 meter rugslag en 00 meter vrije slag. Het feit ech- zij dinsdag als startzwem- tn de estafette aanzienlijk snel- 'as dan in de finale van het per- lijk nummer, geeft wel reden tot rgdheid. Het lijkt of ze bij de wedstrijden niet de bereidheid .sterven" kan opbrengen, zijn tal van factoren aan te n. die storend op haar menta- steldheid hebben gewerkt. In de e plaats de komeetachtige op- de Oostduitse Ulrike Rich- die haar in Utrecht al aftroefde. handig lorts was er de op een buitenge- onhandig tijdstip gestelde odiging voor een ontvangst bij plaatsvervangend ambassadeur, 'door het toch al kleine contin- landgenoten op de tribunes gedecimeerd. En dan was er de taktische fout: Enith Bri- hoorde dat er iets werd omge- i en dacht dat het het start- 5 km. Prestatieloop LS. ZATERDAG 9 SEPT. LEIDATO HUISHOUDSHOW Groenoordhal - Leiden A.V. Holland A.V. DE BATAVEN A.V. LEIDIEN Start 11 uur. te kijken, hees ze zich half uit het waiter, klaar voor de start. Ruim een minuut bleef ze in die vermoeiende houding zitten. "Ze had natuurlijk een valse start moet en veroorza ken", aldus Ada Kok, die het gebeu ren in Belgrado vanaf de perstribu ne volgt. Maar ze dacht er niet aan. Ze bleef hangen en ging, toen het startsignaal eindelijk klonk als één van de laatsten weg. Desondanks werkte ze ziich naar voren, profite rend van 't feit dat Ulrike Richter haar concurrenten voor zuliver en brons Andi-ea Gyarmati en Melissa Belote ih vuiil water zette. Op 't eer ste deel van die trugtocht ontwikkelde zij haar grootste snelheid. Een twee de plaats leek binnen bereik, toen ze ineens afzakte. "Onbegrijpelijk" vond coach Bert Sitters "om je zo op de laatste meters in het pak te la ten nemen". Enith had geen verkla ring: "Ik deed mijn best. Het ging gewoon niet harder". Samen met achtste plaats voor Jozien Elzer- man (een halve seconde langzamer dan in de series) vormde dat het wat teleurstellende slot van een voor Nederland goede dag. Want de drie zwemsters, die in het water kwa men bereikten allen de finales. Ve ronica Stel, de meest onervarene van het drietal deed het nog het best. Het Eindhovense zwemstertje ging als achtste de finale in van de 200 me ter vrije slag en kwam er als zeven de uit. Haar tijd 2.09.41 betekende een nieuw persoonlijk record. VOOR JONGENS EN MEISJES VAN 8 TOT 14 JAAR. In samenwerking met Visvereniging K.N.V. Zeer fraaie prijzen. ZATERDAG 8 SEPTEMBER tussen 9 en 12 uur Viswater: Witte Singel bij Leidsch Dagblad Inschrijven v.a. zaterdag 1 september a f 1,50 per persoon Hr. Brandt, Pretoriusstraat 8, Leiden Korfbalcompetitie KOOG ZAANDIJK Een betere officiële start dan de 105 zege op Koog Zaandijk had de nieuwe Leidse over- gangsklasser Fides Pacta zich niet kunnen wensen. Het ont breken van de "vaste keuzen" Dik Onderwater (schorsing) en Flip v. d. Meygaarden (vakantie) vormde zelfs geen probleem om 'n geroutineerde overgangsklasseploeg, welke Koog Zaan dijk stellig is, met nogal fors verschil terug te wijzen. Enith Brigitha had na 75 meter nog medaille-kansen, vijfde plaats. zakte in de laatste meters naar de een faire kans. Andreas Hargitay, de zevenvoudige jeugdkampioen van twee jaar geleden in Rotterdam was in München net te jong om zich te mengen in het heroïsche tweege- zijn concurrenten weg. Rich Colella mery won afgetekend de 4 x 100 (VS) probeerde op de schoolslag iets ter vrije slag. Ulrike Richter en terug te doen, maar moest boeten op nate Vogel zorgden de orajwl. Onbedreigd tikte Hargitay eerste aam. Voor het eerst moest In de eerste 45 minuten lukte het de thuisclub wel de nieuwe combi natie voor problemen te stellen, 'n Snelle 10 voorsprong gaf KZ. een behoorlijke ruggesteun, wat zich lrter bevestigde, toen P.P. tegen een 3—1 achterstand aankeek. Van ki achtsverschil was echter nauwe lijks sprake, waardoor de gelijkma kende goals in dit opzicht geenszins tegen de verhouding in waren. Niet temin had de ploeg van trainer Jan Wals halverwege toch weer een achterstand: 43. De tweede helft, Kende een geheel ander spelbeeld. Toen Fides Pacta eenmaal een 6 me- voorsprong had veroverd, stortte Re- Koog Zaandijk als het bekende den; 4—7 Wim Niesing; 4—8 Wim Vesing; 49 Diet Rijsbergen) 5 9 Ruud Niesing. Rectificatie uitslag KNSSwift (A). De uitslag van deze wedstrijd is 3—5. Trainen Met een nors gezichtje stond Shir ley Babashoff op de tweede trede van het ere-platform voor de 200 m. Bij de afmars boog ze af naar de tribu ne, haalde een badhanddoek te voor schijn en veegde de ogen droog. Ze mocht dan als tweede achter land genote Keena Rothammer op de 200 meter vrije slag Amerika fiks heb ben gesteund in die strijd tegen Ocst-DuitslandShirley Babashoff de dubbele 'tweede vam München was in Belgrado weer geen eerste ge worden, een constatering waarvoor ze best wat tranen wilde laten. Het frappante ls dat iedereen in Belgrado denkt in termen van oost tegen west, behalve de uitvoerenden zelf. Kornelia Ender was dinsdag, toen ze op de wisselslag verloor van landgenote Andrea Hübner net zo ontgoocheld, als ze zou zijn geweest als Hübner toevallig in het stars- and-stripes badpak zou zijn gesto ken. Met Shirley Babashoff was het woensdag niet anders. Hargitay De wereldkampioenschappen in Bel grado staan niet alleen m het teken van de sportconfrontatie oost - west, maar geven tevens degenen, die het in München niet haalden omdat ze te jong waren of waarom dan ook en voor wie Montreal te ver weg ligt vecht tussen Gunnar Larsson en Tim het orkest een ander volkslied spe- tast. Europese records McKee, dat met een verschil tweeduizendste van een seconde werd beslist. Nu hebben beide groot- Deze landen kwamen overigens record scherper stelde, kaartenhuis in elkaar. Het broeieri ge weer deed een aanzienlijke extra aanslag op de conditie en die bleek bij Fides Pacta voldoende om K.Z. volledig te overvleugelen met goed Utrecht"daterende mmvalsspel. „Alleen het eerste aan- twee Oost duitse ere-ceremonien. Bij dit alles bleven de wereldrecords onaange- heden afscheid genomen en heeft toch wel aan hun trek. Het Ameri- Hargitay - destijds derde - zijn kans gegrepen. Op basis van een goede vlinderslag liep hij steeds verder van kaanse viertal John Murphy, Joe Bottom, Mel Nash en Jim Montgo- Andras Hargitay (4.31.11 op de 400 meter wisselslag) en Andrea Eife (2.05.52 op de 200 meter vrije slag) Open Leidse tennistitels Ulrike Richter won de 100 overtuigend LEIDEN Na een slopend, één uur en driekwartier durend finale gevecht tegen favoriet Bram Made ra, heeft Ruud Treffers gisteren op Roomburg de open Leidse tennistl- teu in het herenenkelspel B veroverd. De cyfers waarmee Treffers (tot zijn eigen verbazing) zegevierde, waren: 2—6, 6—4, 63. Het betrof hier één van de eindstrijden op Roomburg, die enkele weken geleden wegens re gen moesten worden uitgesteld. TreffersMadera was geen spec taculaire, opwindende finale. Daar voor waren de spelers te eenzijdig 'bewapend". Beiden menoeuvreer- den uit het achterveld en toonden een grote mate van vastheid. Made ra en Treffers maakten er een par tij schaaktennis van; lange, mono tone rallies in laag tempo, muurtje tegen muurtje. En dat in de druk kende hitte. Madera was zonder twijfel de be- teie speler en bij 62, 41 leek hij rJet meer te kunnen verliezen. Vreemd genoeg raakte hij daarna de kiuts kwijt. Zijn maatgevoel liet hem wat in de steek en zijn drop- bmatie BruistenDe Jong Andere uitslagen: herenenkel C. finale: PauwelsVerdegaal 75, 2— 6. 6—0. DD C: mej. Van der Bijl en mej. Albers versl. mevr. De Beer en mevr. De Jong 1—6, 6—4, 6—4. RUUD PAAUW. valsvak viel wat uit de toon" stateerde aanvoerder Wim Meyer na afloop, toen hij een dikverdiende 10 5 overwinning op het wedstrijdfor mulier kon invullen. Opvallend in de. Leidse ploeg was de goede ren tree van Gonny Brand-Penseel, die bijna drie jaar uit de roulatie is ge weest, en dat invaller Wim Niesing met drie goals zich in de kijker speelde. Jan Heinrichs was de ver vanger van v. d. Meygaarden. Scoreverloop: 1—0; 11 Co de Haas (strafworp); 21 en 31; 3 2 Wim Meyer; 3—3 Wim Niesing, 4—3 RUST. 4—4 Co de Haas; 4—5 Ruud Niesing; 4—6 Nandy v. Hel- Voetbal FC Groningen heeft gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Westduitse Regio- nalliga-vereniging VFL Osnabrueck gewonnen met 2-1. Fischer komt naar Europa LOS ANGELES Stanley Rader, de advocaat van Bobby Fischer, heeft gisteren im Lo6 Angeles bekend gemaakt dat de wereldkampioen schaken Ln het najaar naar Europa komt voor een aantal wedstrijden (toer nooien of simultaan-seances) Rader verklaarde dat hij nog deze week de oceaan zou over steken om de laatste regelingen te treffen voor Fischers toer nee, die mogelijk zal eindigen met een revanche-wedstrijd tegen Boris Spasski. Volgens Fischers advocaat zijn de onderhandelingen voor een dergelijke tweekamp reeds gaan de. De winnaar zou een bedrag ontvangen van één miljoen dol lar, de verliezer 150.000 dollar. De opbrengsten van de televisie rechten zouden worden verdeeld. "We hebben reden om aan te nemen, dat de Russen geïnteres seerd zijn", aldus Rader, "Spass ki in elk geval". Bobben Fischer heeft sinds september 1972, toen hij de we reldtitel overnam van Spasski, niet meer gespeeld. De Ameri kaan leeft in afzondering. Zeges op Engeland en Australië BELGRADO (ANP) Door een zege met 4-2 op Australië heeft het shots schoten hun doel voorbij. De Nederlands zevental beslag gelegd Inschrijving v.a. 9 i Groenoordhal. Finale 100 meter rugslag dames: 1 Ulrike Richter (Odl.) 1.05.42, 2. Melissa Belote (VS) 1.06.11, 3. Wen dy Cook (Can.) 1.06.27, 4. Andrea Resz-Gyarmati (Hong.) 1.06.54, 5. Enith Brigitha (Ned.) 1.06.35, 6. Christine Herbst (Odl.) 1.07.46, 7. Linda Sbimpson (VS) 1.07.69, 8. Jo- sien Elzerman (Ned.) 1.07.90. Finale 100 meter schoolslag dames: 1. Renate Vogel (Odl.) 1.13.74 (eu ropees record)2. LJoebov Roessano- va (SU) 1.15.42, 3. Brigitte Schu- chardt (Odl.) 1.15.82. Finale 200 meter vrije slag dames: 1. Keena Rothhammer (VS) 2.04.99, 2. Shirley Babashoff (VS) 2.05.33, 3. Andrea Eife (Odl.) 2.05.52 (Eur. re cord).?. Veronica Stel (Ned.) 2.09.41. Finale 400 meter wisselslag heren: 1. Andras Hargitay (Hong.) 4.31.11 (Eur. record), 2. Rod Strachan (VS) 4.33.50, 3. Rick Colella (VS) 4.34.68, Finale 4 x 100 meter vrije slag estafette heren: 1. Verenigde Staten (Nash, Bottom, Montgomery en Murphy) 3.27.18, 2. Sowjet Unie 3.31.36, 3. Oostduitsland 382.03. 200 meter vrije slag heren: 1. Jim Montgomery (VS) 1.53.02, 2. Kurt Kiumpholz (VS) 1.53.61, 3. Roger Fyttel (Odl.) 1.53.97. 100 meter schoolslag heren: 1. John Hencken (VS) 1.04.02 (wereld record, 2. Mikhail (Krioekin (SU) 10.04.61 (Eur. record), 3. Nobuta- ka Taguchi (Jap.) 1.05.61, 100 meter rugslag heren: 1. Roland Matthes (Odld.) 57.47, 2. Mike Stamm (VS) 58.77, 3. Lutz Wanja (Gdld.) 59.08, 4 x 100 meter wisselslag estafet-» te dames. 1. Oost Duitsland 4.16.84 (wereldrecord) Richter, Kother, Vo gel, Ender), 2. Verenigde Staten 4.25.80, 3 West Duitsland 4.26.57, 4. Nederland 4.28.86 (Ned. record), 5. Canada 4.29.60. 200 meter wisselslag dames: 1. Andrea Hüber (Odld.) 2.20.51 (we reldrecord), 2. Kornelia Ender (Odld) 2.21.21, 3. Kathy Heddy (VS) 2.23.84, 4. Novella Calligaris (It.) 2.24.07. De uitslag van het wereldkam pioenschap 3-meterplank heren: 1. Phül Boggs (VS) 618,57 punten, 2. Klaus Dibiasi (It.) 617,73, 3. Keith Russel (VS) 579,48. r-geduldige Treffers (een met stijl van slaan waarbij tennis- leiaren de ogen kreunend sluiten) werkte zich dapper de moeüijkheden. Hij won de twee de set met 64. En sloeg zich kra nig door een 20 achterstand in de beslissende reeks. In die laatste set had Treffers bepaald niet te klagen over gebrek aan geluk, maar het was toch Madera die zijn eigen graf gioef door te wild te spelen en in vastheid tekort te schieten. De net- aanval doorzetten dorst hij kenne lijk niet. Aan het slot van het ge vecht was Treffers volledig aan het emd van zijn latijn, Madera leek nog wel wat over te hebben. De aardigste finale van de mid dag was die in het damesdubbelspel B, waarin de dames Bos en De We ger met 68, 6—3, 8—1 van de com- op de derde plaats in de kwalifica tie-groep. Het team speelt nu ver der om de zevende t.m. twaalfde efficient uit plaats tegen onder meer Spanje, Griekenland en West-Duitsland. Eens te meer werd voor een hand jevol toeschouwers in het overdekte Banjicabad duidelijk hoezeer de Soli Jan Evert Veer ste periode inging was wankel: 2- 1. Het werd 3-1 door lntikbal .van Stroboer, nog 3-2 doordat de Aus tralische midvoor Les Nunn in het meest be- tweede instantie een strafworp be hept met die instelling. De midachter nutte en uiteindelijk 4-2 door een van ZIAN dte het temidden van z«n eoeó schot van Landeweer. De HU- Robben-medespelers toch al meest- versumse mts-er scoorde ook het be- al zoekt in solo-acties, veroorzaak- slissende doelpunt tegen Mexico en is of beter coach Harry Vriend, hem in de der- Scoreverloop: eerste periode: 1-0 wedstrijd tegen Rusland gezegd het optreden van de Spaanse scheidsrechter Asencio Daarin 'n breekpunt heeft veroorzaakt in de werker op de "kant stond, mentale gesteldheid van het team, het Bij het gebrek aan durf, dat daarop volgende wedstrijden tegen Joego-Slavië (5-8) en Engeland kalm aan deed) wisselde veel. Het had een averechtse uitwerking de op Wim Hermsen. De Robbenmid- voor verdraagt het op de kant zit ten slecht. Zijn falen haalde het 2-1 Buunk (7-6) vierde periode: 3-1 Stroboer (7-6) 3-2 Les Nunn (strafworp) en 4-2 Landeweerd (7- voigen hebben, omdat het zevende De voorsprong Groep a: 1. Sowjet-Unie 10 pnt.. 2. Joego slavië 8, 3- Nederland 6, 4. Mexico 4, 5. Australië 2, 6. Groot-Brittannië 0. Naar de finale-poule gaan over: Sowjet-Unie. Joego-Slavië, Honga- de laat- rije, Italië, Cuba en de V.S.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21