GOOI 'T FRITESZAKJE NIET ACHTELOOS WEG le natuur: en miljoen nlden aan )njzen \izzel voor Natuur bijna dood, maar puzzelen gaat door een miljoen gulden aan prijzen Natuurbeschermer Willem Duys: Lezers schrijven Ik ben zelf een hartstochtelijk na tuurliefhebber omdat lk bezeten ben van de natuur woon ik er midden in en uiteraard een die renvriend. We hebben nu een aan gewaaide krankzinnige Zuid-Ameri kaanse marmot, vissen, 'n hond en 'n kat in huis. Ik kan naar die diertjes urenlang kijken. Maar niet alleen naar hen. Ook naar vogels, hazen, konijntjes, kikkers en ga zo maar een tijdje door. Je zou Je moeten voorstellen dat Je in bossen zou moeten lopen waarin geen enkel dierengeluid voorkwam. Een enge zaak zou dat zijn. WIJ moeten leren de steeds groter wor dende vrije tijd in de natuur te be steden. Dat is niet alleen zeer goed voor de gezondheid, maar geeft ook de noodzakelijke rust, die nodig is, omdat men er daarna weer tegen aan moet. Maar gelijktijdig moeten wij leren de natuur te beschermen tegen ons zelf. Uit de auto Daarom moeten wij bij de kinde ren beginnen. Zij moeten hun ouders er op wijzen dat ze geen bananen schillen uit de auto gooien of blik jes en doosjes achterlaten, wanneer ze een uurtje ergens gebivakeerd hebben. Daarmee beschermen wij de natuur en ons zelf. Dat een aantal dagbladen sa menwerken voor zo'n goed doel vind ik geweldig. Ik hoop dat de puzze laars er zoveel mogelijk aan zullen bijdragen. Want met iedere inzen ding verdwijnt er figuurlijk ergens een blikje of leeg sigarettendoosje uit onze prachtige natuurgebieden, terwijl de Stichting voor Natuurbe houd en Natuurbeschermingsedu catie met het geld ook ongelooflijk veel kan doen om natuurgebieden te beschermen of redden, onder ande re en ik citeer nu één van de doel stellingen van de Stichting: financie ring van aan te kopen natuurge bieden en investeringen voor de in richting ervan. De laatste jaren is 't in de meeste gevallen gelukt de aan koopbedragen voor natuurmonu menten door de particuliere natuur beschermingsorganisaties te finan cieren uit subsidies van het Rijk en van de Provincie. Dit lukt echter niet altijd voor de volle honderd procent van de aan- koopbedagen. Bekende voorbeel den zijn het Deelerwoud in 1967 en het Zwanenwater in 1972, waarvoor Natuurmonumenten met veel suc ces inzamelingsakties voerde. Wij kunnen verwachten dat in de ko mende Jaren veel natuurgebieden zullen moeten worden aangekocht. Voor een slagvaardig optreden van de organisaties is het belangrijk dat kan worden beschikt over grote be dragen. Déze aankopen komen altijd onverwacht; er moet steeds op kor te termijn een beslissing worden ge nomen. Maar nogmaals, wij moeten iedereen leren de natuur te bescher men Een volledig verzorgde 14-daagse vakantie (plus 999 zakgeld) voor 2 personen naar Kenia/Tanzania is één van de vele hoofdprijzen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. Deze prijs werd aangeboden door de Belgische luchtvaartmij. SABENA. )ERPAG 6 SEPTEMBER 1973 iterdag, 8 september, start in krant en een aantal an- dagbladen een 26 weken ende Nationale Puzzelaktie, rvan de opbrengst ten goede tomen aan de Stichting Na- rbehoud en Natuurbescher- eseducatie. i puzzelaktie zijn ruim miljoen gulden aan prijzen tonen, in hoofdzaak beschik- gesteld door het bedrijfsle- U oemen er slechts enkele: dere week een Peugeot 104 waarde van f 8595, iedere Philips kleurentelevisie waarde van f 2600, iedere ter waarde van f 850 Bau- cht-apparatan (wasmachines, Ikasten, diepvrieskisten enz., Singer naaimachines, 5 irbankboekjes met een mleg f500, en 25 met een inleg van van de ABN. Amsterdam rdebonnen van V. en D., ho- rainers, Oosthoek-encyclo- eën. versterkers van Pioneer, :e-up artikelen, vakantierei- naar Ceylon, Engeland, Joe- Savië, Bulgarije, Ru va slaap- lers en keukens, een DAF 66 im, een half Jaar Skoll bier, Jeans, Continentalbanden derden boeken, horloges, Iri- donsdekens, AaBe produk- elektronisch poppen, le smiddelen pakketten. een Jol, kookpannen, grammofoon een zeilboot, radio's, Nu- ia-serviezen. foto- en filmap- atuur van Ilford en Kodak nz. dan de hoofdprijzen en de van f50.000 bestaande uit: auto, een autoradio, een Jaar risk autoverzekering, een Jaar enbelasttng, een jaar lid- itschap ANWB wegenwacht, liter super benzine, een rentelevisie. een afwasmachi- 10.000 gulden aan meubelen en stoffering, een vakantiereis naar keuze voor f4000, een por table rlldio. een wasautomaat, 'n stereo-versterker, 500 grammo foonplaten en f 500 boeken naar keuze, een elektrische naaima chine, f3000 kleding, een pannen- set, een 48-delig servies, twee fietsen, 52 weken lang voor f 150 levensmiddelen, f 1000 huishou delijke apparaten (mixers, stof zuigers, enz.) f 2000 sieraden, horloges enz. Eenzelfde soort prijs ter waar de van f 30.000 en twee van f 20.000 een stacaravan van Dick Wissink ter waarde van f 10.000, een com plete aanbouwkeukan van Bau- knecht ter waarde van f5000, 'n Peugeot 104 plus een caravan van Dick Wissink, een volledig ver zorgde reis van twee weken naar Kenia/Tanzania voor twee per sonen (plus f999 zakgeld) van de Belgische Luchtvaartmij. "Sa bena"; een Jaar lang Cosmonda (Knorr) produkten enz. enz. WAT MOET U DOEN? U dient slechts de puzzel, die zaterdag a.s. in deze krant ver schijnt, op' te lossen en de daar in verborgen slagzin op een briefkaart in te zenden met een (voor de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermings educatie) extra postzegels van ten minste f 1 om een kans te maken op de vele. vele prijzen die iedere week beschikbaar zijn. Daarnaast telt u iedere wees alle letters N die in de opgelos te puzzel voorkomen, bewaart de ze en zendt het totale aantal aan het einde van de puzzelcomperi- tie in en u dingt mee naar de fantastische hoofd- en extra- hoofdprijzen. Haal daarom reeds nu brief kaarten en postzegels in huis, zo dat U onmididelldjk kunt mee doen, wanneer as. zaterdag de puzzelpagima in deze krant ver schijnt. 'Tedere Nederlander kan iets doen tegen de vervuiling van bos, heide, strand, ja eigenlijk van ons gehele land en een natuurbe schermer zijn. Wanneer iedere vader en moeder zelf het voor beeld geeft en geen leeg sigaret tendoosje uit een rijdende auto gooit, geen asbakje ledigt terwijl men even voor een rood stoplicht staat te wachten, het zakje waar in patates frites zat niet achte loos wegwerpt, maar meeneemt of in een daarvoor geplaatste bak deponeert en hun kinderen ver tellen waarom zij dit doen. zou de natuur niet zo vervuilt zijn als nu het geval is. Want het is toch waanzinnig dat dc bevolking van een dorp vrijwillig twee volle zaterdagen aan de slag gaat om de -bossen in hun omgeving na de vakantietijd op te ruimen en dat men dan duizenden lege bier- en irisdrankblikjes vindt, tienduizenden piastic zakjes waarin drop, chips of nootjes waren verpakt en honderd duizenden stukken papier van kran ten tot lege luciferdoosjes". Aan het woord Willem Duys, be kend dierenvriend in zijn „Vuist" ontbrak het dier nooit natuur liefhebber en lid van het Werkco mité van de Nationale aktie voor Natuurbehoud en Natuurbescher mingseducatie, voor welke Stichting in deze krant zaterdag, 8 september a.s. een nationale puzzelcompetitie start. Want de baten van deze puz zelaktie de organisatoren hopen op enkele miljoenen guldens zijn voor de Stichting Natuurbehoud en Na tuurbeschermingseducatie. waarvan Frins Bermhard ere-voorzitter van het comité van aanbeveling is. Bekertjes „En het is toch gewoon krankzin nig" gaat Willen verder „dat Je op zee, vooral rond de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling soms hele stukken wit in zee ziet drijven. Als je niet weet wat het is denk Je een natuurverschijnsel. Nu vergeet dat maar, wanneer Je dichterbij komt zie Je dat het allemaal lege plastic bekertjes zijn, die vanaf boten in het water zijn gedonderd en tenslotte er gens aandrijven en daar Jaren blij ver, liggen. Trouwens om Je heen kan Je da gelijks zien hoe men de natuur ver vuilt. Wanneer Je ziet als je bijvoor beeld aan het strand zit hoe onna denkend men allerlei spullen achter laat of wegwerpt rijzen Je haren soms ten berge. Op nog geen twee meter van een enorme bak, daar neergezet om afval te deponeren, gooit een vader rustig een grote zak vol met fruitafval, papiertjes en ga zo maar door neer. Oh nee niet om moedwillig van het strand een troep te maken, maar gewoon onna denkend. Op de kop De spot van Bert Garthoff ook lid van het comité van aanbeveling van de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie - slaat de spijker volgens mij precies op de kop, wanneer hij zegt „en waar komt ai die rotzooi dan vandaan Daarom hoop ik dat de gelden puzzel daarom zoveel mogelijk, le zers en lezeressen van dit blad voor een groot deel bestemd zullen worden voor natuurbeschermings educatie. Voor opvoeding en onder richt van alle generaties. De men sen moeten leren beseffen dat het heerlijk is prachtige bossen te be zitten, schone stranden, blonde dui nen en grazige weiden waarin kik kers rondspringen. een miljoen gulden aan prijzen Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. Zaterdag 8 september beginnen we met z'n allen fanatiek te puzzelen om onze natuur te redden. In 48 Nederlandse dagbladen kunnen we dan de magische slagzin bij elkaar knutselen om met kloppend hart te wachten op het bezorgen van de ge wonnen Peugeot, de DAF, de (af) wasmachines, diepvrieskisten, koel kasten, kleurenteevees, versterkers, vliegreizen naar verre streken, auto banden, duizenden liters superben- zine, wegenbelasting, nog een auto nog een afwasmachine, en meer van deze energieverslindende, uitlaat gassen en fosfaathoudende afvalwa ter producerende mechanieken. Toe gegeven, Je mag in plaats van de auto ook het geld en er zijn nog wat an dere, minder storende prijzen. Men leze het na in de kranten van zater dag 1 september. 1. Als prijsvraag-organiserend co mité, in dit geval de Stichting Na tuurbehoud en Natuurbeschermings- educartde bon Je bijna verplicht met dit soort schandalige prijzen aan te komen. Immers, helemaal geen mens fan taseert die slagzin bij elkaar wan neer men zich idealistisch ten doel zou stellen om het publiek op te voe den en aan zou komen zetten met prijzen als bijvoorbeeld een abonne ment voor de NS voor het gehele jaar, een gratis toegang voor alle natuurterreinen van Nederland of een stel nieuwe fietsen voor het ge hele gezin. 2 De Stichting gaat het dus ken nelijk niet om het opvoeden van het publiek (merkwaardig toch, die na- '/uurbeschermingseducatie, wat is dat toch?) en ook niet om de natuur bescherming (zie bijna alle prijzen die op een of andere manier milieu- ap.ressief zijn)maar om het geld. Maar wat gaan ze daar dan mee doen? Dat lezen we niet in de aan kondiging van de puzzel-aktie. 3. Zoals te verwachten viel: de industrie heeft zich direkt meester gemaakt van deze milieu-puzzel, en ti acht op deze wijze het begrip "Na tuurbescherming" in te kapselen, bauknecht staat met een schone lach zijn meest verontreinigende ap paraat, de afwasmachine, aan te prijzen, terwijl Peugeot met samen zweerderige blik meedeelt dat hij speciaal voor het milieu een naver- brander onder zijn laatste type blik ken voertuig zal monteren. Conclusiede natuurbescherming bijna dood. Althans, krijgt gevoe lige slagen te verduren van dit soort acties, die wellioht wat geld opleve ren, maar die in ons in wezen geen meter verder brengen. Eens temeer daar er in het stichtingsbestuui mannen als de muziekliefhebbel Willem Duys zitting nemen. die (zoals hij in een interview meedeelt» echt heel veel van beesten houdt, vissen en poezen. O Ja. en ook nog Opnemen van brieven In deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. van honden. Het geheel heeft dan ook eigenlijk niets te maken met Natuurbescher ming en Natuurbescbermlngeduca- cle. C. F. DE STOPPELAAR, Weipoortscheweg 71, Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15