STUTOFES IN TEKEN VAN MAATSCHAPPIJ KRITISCH THEATER Lofwaardig concert Engels jeugdorkest Gratis, appeltje oranje Van maandag tot. en met zondag 16 september a a. zal in Leiden het dertiende "Stutofes' gehouden wor den in het kader van het vormings theater en het maatschappij-kritisch Tolkien (81) overleden LONDEN J. R. R. Tolkten, de schrijver vam de epische roman "In de ban vam de ring", is zondag op 81-jarige leeftijd overleden. Tolkien, die hoogleraar was aan de universiteit van Oxford, overleed ter wijl hij op vakantie was in Bourne mouth aan de Engelse zuidkust. Eerder dit jaar had zijn gezond heidstoestand Tolkien reeds belet naar Parijs te gaan voor het in ont vangst nemen van de Franse prijs voor de beste buitenlandse roman de uit 1954-'55 stammende trilogie "In de ban van de ring". Tolkien beschreef hierin de lotgevallen van door hem gecreëerde bewoners van "het centrum van de aarde". Het werk heeft vele nationale en internationale prijzen gekregen. Het werk zeventien jaar geleden in Enge land gepubliceerd en is daarna in vele talen vertaald. Een ander bekend werk van Tol kien was "The hobbit", dat ook over de "bewoners van het aardcentrum" ging. Dit boek schreef hij voordat hij zich aan de beroemde "In de ban van de ring" zette. theater. Tijdens het Stutofes treden professionele groepen en studenten op met stukken over de hoeren pro blematiek', het onderwijs e.d. Over dag wordt er in workshops een on derzoek gedaan naar de functie, diie theater kan hebben bij een bepaalde actie, of naar de mogelijkheden, die het theater kan hebben als middel tot vorming van gewustwording. Oorspronkelijk was het Stutofes een groet bijeenkomst, waar allerlei studentengroepen hun toneelstukken opvoerden. Door de veranderingen in de studentenwereld en de daaraan gekoppelde verandering van de opzet van het festival, is men tot de over tuiging gekomen, dat theater een dui delijke maatschappij-kritische func tie zou moeten vervullen. De bedoe ling van dit festival is, dat zoveel mogelijk kandidaten van het vor- mingstehater en politiek-theater ver toond, onderzocht en bediscussieerd worden. Daartoe zullen in de avonden o.a. het Dokumenteair Aktueel Theater (DAT) en het Groot Limburgs To neel twee optreden, het eerste met het stuk: 'World Wide Dat Poplive Drive In Show' en het tweede waarschijn lijk met een stuk, gericht op de am bivalente positie van de studenten. Uit Wageningen komt een groep stu denten met een stuk over de hoeren- problematieken' en uit Delft een groep met het stuk: 'De Leerlingen', dat handelt over de relatie tussen onderwijs en maatschappij. Na elke voorstelling zal een plenaire diskus- sie gehouden worden, waarin doel stelling, werkmethodiek en zo moge lijk ook het bereikte resultaat 1 ken worden. Overdag wordt ito kleine groepen gewerkt aan de hand van 'thema's'. Deze zijn b.v. een dag geschiedenis van Nederland in 1918, onderwijs en sanering. Aan de hand van Litera tuur en soms aan de hand van be staande toneelstukken zal gewerkt worden aan een onderzoek van de problemen, die het thema oproept. Aan alle deelnemers zal tijdens de week tweemaal een tussentijds ver slag worden gegeven, en na het fes tival zal iedereen een compleet eva luatieverslag toegestuurd krijgen. De kosten voor deze week bedragen f 80,- tf 65,- voor hen, die in Leiden een slaapplaats' hebben). Men kan zich opgeven bij één van de studenten toneelverenigingen of by het "Neder lands Centrum voor Amateurtoneel', Zandpad 28 in Maarssen. De voor stellingen zullen gegeven worden in het 'Kreatief Sentrum' (Breestraat 66) en het LAK (Levendaal 150). A. C. K. OEGSTGEEST Mr. A. E. Pack- wood, muziekpedagoog ergens in de veengebieden van Kesteven in Lin colnshire is van het fanatieke 'self made' type. De figuur by ons, dat een aangestelde onderwijzer maar meteen het verzoek krijgt om het dorpskoar erbij te dirigeren is aan 't uitsterven. Mr. Packwood, onder wijzer, is dat niet gevraagd, die ge dachte was ai te vermetel. Hij vond niemand en niets met parate ambitie om te gaan musiceren. Maar dorp zonder muziek werd hem 'n obsede rend trauma. Daar kwam liedjes zin gen van, spoedig met begeleiding van wat maar klank geven wilde. Gaan deweg verrees een blokfluitgroep en daaruit weer het positieve verlangen naar concert instrumenten. Mr. Pack wood leerde vioolspelen en een viool klasje werd daardoor mogelijk. Dat veroorzaakte een epidemie en, om dat die er reëel was, beroepsassisten- fcie uit de plaatselijke R.AF.-Band voor muziekonderwijs. Dit weer leid de naar een echt, kompleet en pre sentabel symfonie-orkest. In de zes bestaansjaren kozen acht van deze 6choolleden (zowat 10%) muziek als vakbestemming. Mr. Packwood kon nu ook als hoofd van het orkest van de Dogdyke County Primary School Intocht houden in de (mooi bezette) feestzaal van het Rijnlands Lyceum. Dit nadat vriendschappelijke betrek kingen waren ontstaan met Henk Briër's Jeugd Kamerorkest Leiden. Nu is het niet zo belangrijk, in plus een en minnen te gaan nameten, wat er nummer voor nummer werd ge presteerd. Het J.K.L., dat ook uit zo'n epidemische koorts is ons taan, is duidelijk verder en van een ander temperament. Het is in de omstan digheid, op een selector basis zichzelf aan te vullen. Henk Briër is een be proefd vakman, Mr. Packwood ama teurdirigent, maar deze Engelsman realiseert toch maar, als fascinerend stimulator, zeer lofwaardige resulta ten. Van het J-Ki. vertrok ook een aanmerkelijk deel naar het Conser vatorium. Van één J.Ki.-er, Jan Terwen is, als pracht-orkestvisite- kaart, een eigen compositie uitge voerd, zijn Scherzo, gespeeld door het J.K.L. Vrij uniek, ook nog je eigen compositie te hebben, die je, zonder te misstaan, programmeren kunt tus sen bijv. Honneger, Milhaud, Bartok in hun dorpsscènes. Het Engelse orkest heeft een aan tal solisten naar voren geschoven. In Weber's klarinetconcert, twee violis ten in Hongaarse dansen van Mattias Seiber, een pianist in deel I van Grieg's pianoconcert, een fluitiste in Mozart-werk. Altijd minstens om zo te zeggen een goede foto afgevend van de partituurlijnen. Het orkest liet, niet begeleidend, een Symfonische Sontatine en drie Slavische Dansen van Dvorak horen. Na de pauze kreeg Mr. Packwood de twee orkesten sa men onder de stok in de twee laatste delen van Moessorgski's Schilderyen- tentoonstelling en in het verbroede rende Land of Hope and Glory van Elgar, ook bij ons een reserve na tionaal volkslied. KEES VERHOEF ADVERTENTIE Een foto van John Ford, die zoals in de krant van zaterdag al werd bericht op 78-jarige leeftijd in zijn woning bij Palm Springs is overleden. John Ford, die in zijn leven zes Oscars heeft gewonnen en tal van westerns heeft ge maakt, werd tot de grootste Ame rikaanse filmregisseur uit het tijdperk van de sprekende film gerekend. Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaconessenhuls: le £1. dagelijks van 11.00-12.00 uur van 13.15-14.00 uur. va 18.45-19.30 uur 2e klas dagelijks van 13.15-14 00 uur en van 18 45-19 30 uur 3e klas dagelllks vaD 13.16-14.00 uur en van 18 45-19.30 uur Kinderafdeling dagelllks van 14.00-19.00 uur St. Ellsabeth-zlekenhuls klassealde- llngen Volwassenen: dpe. v 11.15 tot 12 00 uur v 14 tot 14.45 uur en van 1^.45 tot 19.45 uur kraamafdellng: dag. v. 11.15 tot 12 uur (alleen voor echtg.) v 16 tot 16 uur, en van 18.45 tot 19.45 uur kinderafdeling: dag v 16 tot 18.30 uurr 3e klasse: dag. v. 14 tot 14.45 uur en v 18.45 tot 19.45 u Kraamafdellng: dag v 16 tot 16 uur, en van 18.45 tot 19.45 uur, kinderaf deling dag v 15 tot 18.30 uur Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 14.30 '8 zondags 11-12 en 1415 u eer ste klasse: de gehele dag Annakllnlek: dag 13.30-14.30 en 18-19 O ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: Voor de prematurenafdellng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag t/m vrijdag: 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: 15.30-15.45 uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe cial? kaarten verstrekken. Alphen aan den Rijn Rljnoord: le en 2e klasse 10.30 ll.OÓ 14.00—14.45 en 18.00—19.00 U. 3e klasse 14.00—14.46 en 18.00—19.00 uur Kraamafdellng 16.0017.00 uur, alleen voor echtgenoten 19.0020.00 uur Kinderafdeling 16.0015.30 uur alleen voor ouders 18.0018.30 uur (§atf teuws 3 september 1973 In groote steden heeft men altijd lieden gehad, die op eene curieuse wijze aan geld weten te komen. Zoo heeft de recht bank te Parijs een man ver oordeeld, omdat hij 't volgen de had uitgedacht. Hij had een vrij goede woning gehuurd en op een uithangbord aangekon digd, dat hij tandmeester was. Trekken deed hij niet, om de eenvoudige reden dat hij het niet kon. Hij verkocht en zette slechts kunstgebitten en dat wel alleen voor dames. Van de ze vroeg hij, dat zij eene zeke re som, meestal 100 francs zou den deponeeren als borg voor de kosten die hij te maken had. De dames deden dat, kwamen terug, en dan liet de man een viertal oude versleten kunstge bitten zien, die reeds lang dienst hadden gedaan. Die wil de hij alsdan in den mond der patiënten passen maar zij wei gerden dat toe te laten en wil den de gebitten niet aannemen noch betalen. Dan volgde eene kleine woordenwisselingdie altijd daarmede eindigde, dat de patiënten boos wegliepen de 100 francs aan den valschen tandmeester achterlatende. Welke vrouw zou den rechter ooit 100 francs durven terug vragen en dus bekennen, dat zij een valsch gebit heeft? Dat wist de man. Eindelijk echter, heeft hij zich in een patiënt vergist en de oplichter werd veroordeeld, nadat gebleken was, dat hij in acht maanden niet minder dan 180 slachtof fers had gemaakt en derhalve 18.000 francs geïnd had. Vijftig jaar geleden: Tijdens vliegend stormweer is het Duitse stoomschip "Kloepfel", dat met een lading steenkolen onderweg was van Huil naar Bremerhaven, ten noorden van Borkum gezonken waarbij 41 opvarenden zijn om gekomen. Zij hadden zich aan boord van twee reddingsboten begeven, die onder de oog en van den kapitein omsloegen. Alleen de kapitein die aan boord was gebleven, werd ge red en door een Nederland- schen stoomtreïler in IJmuiden aan land gebracht. KIP MET BOURSIN Leg een boursin-kaasje (een zacht kaasje met kruiden en knoflook) in buikholte van een braadkip. Braad de kip in 75 g. boter onder voortdu rend bedruipen met de braadboter aan alle kan ten licht aan. Temper het vuur en leg 2 plakken ui, 2 plakken winterwortel, 1 takje peterselie en selderij in de braadboter en laat deze groente zachtjes meebakken. Leg een sel op de pan en laat de kip nog 30 min. zachtjes braden voeg een lepel wa ter toe als gevaar voor aanbranden zou bestaan. Leg de gebraden kip op een warme schaal en vis de groenten uit de braad boter. Roer 25 g. bloem door de boter en voeg als elk spoor van het witte meel is verdwenen gelei delijk 0,25 liter kippe- bouillon toe. Blijf steeds goed roeren, boven laag vuur, tot een gebonden saus ontstaat. Roer er en- lepels koffieroom door en de gesmolten boursin uit de kip. WINA BORN r entoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28) Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam zond. 15 uur nam. Museum voor Volkenkunde Expositie Japanse prentkunst uit eigen bezit Dag. 106 uur zo. 16 uur nam. Thailand land zonder honger Dagei. 10—6 uur zo. I6 uur nam (t.em 31 december). Joh. de Wlttstraat 40 Galerie Ka- Dlnet Gaper Wisselende expositie dl. tem. za. 2—6.30 uur nam. do. bo vendien 79 uur nam. Ned. LegermuseumGeopend, op maandag tot en met vrijdag 9 uur voorm.6 uur nam Zon en feestdag Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: dag 10 4 uur zondag 1—4 uur. De Lakenhal: dag 106 uur. Zondag Drukkerij De Bink, Rooseveltstr. 3, Expositie van Hab van der Wijn gaard, grafiek omvattende monoty pes. t/m 28 augustus Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstr.): "Van de steen gesneden" historisch perspectief van blaassteensnljden. VaD 10 tot 6 uur, op zondag van 1 tot 6 uur T.e.m. 9 september Leidse bioscopen Camera: „De nacht van de gene raals," 14 Jr. dag. 8.00 uur; elke mld- dag behalve zat. zo en woe. ook 2.00 i Kindermatinee: „Wlnnetou ln de do- denvallei,a.l. zat. 2.30 u; zo. en woe. 2.00 en 4.15 uur. Nachtfilm: „Rebellion," 18 jr. do. vrij. en zat. 11.30 uur. Lido: „Scorpio,' 18 9.15 uur; zo. ook 4.4 Kex: ,De blinde zwaardvechter," 18 Jr. dag. 2.30, 7.00, 9.15 uur; zo. 2.15, 4.30, 7.00, 9.15 uur; v*oe. Cineac Voorstellin gen. Nachtfilm: „Zij zijn naakt," 18 Jr. vrij. en zat. 11.30 uur. Trianon: „Frank en Eva," 18 Jr. dag. 2.30. 7.00, 9.15 uur; zo. 2.15, 4.30, 7.00, 9.15 uur. Studio: „Niet elke nacht is een hu- DINSDAG 3 SEPT. Kon. Schouwburg 20.15 uur: I Comedle: „Van Hand tot Georges Feydeau. Kon. Schouwburg 20.15 uur: k Comedle: "Tartuffe" van Molièrï Dlllgentla 19.30, 20.30 en 21.3J optreden van De Sissies jongleur Hans Udson. Frank Kooman 14.30 uur: Pop#' voor de Jeugd: „De kleine glraffll voor alle kinderen die meekomen met vader en moeder I deGruyter is oké geldig maandag 3 en dinsdag 4 september

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8