Leiclse politie op controle /iberale avond •ver defensie Lustrum-Groenoordhalrit /fik moet ze bij me hebben, ze zitten altijd in het vakkie" UAANDAG 3 SEPTEMBER 1973 dan begint de gezellige ellende. Wèl een rijbewijs, maar de kentekenpa pieren blijken niet te vinden. De jongen probeert zich eruit te'redden door te zeggen dat hij een broer is van een bekend Nederlands voetbal ler, maar de agent loopt er niet in. Alle grapjes worden met tegengrap- jes beantwoord. "Waar woon je"? "In Rotterdam, kijk. kuipstoeltjes, echt Rotterdams. Achterin zit me meissie, leuk hè? Maar nog steeds geen kentekenbewijs. Wel de tand- artsenkaart eti onmogelijk veel identiteitspapieren. In alle vrolijk heid wordt tussen gedachtes over het voetbal door, besloten om zaterdag even terug te komen op het politie bureau. "Moet je niet kijken of ik has jiesj bij me heb? Misschien zit het wel in de banden". Op het moment dat hij wil wegrij den, stormt de jongen z'n auto uit. Hij heeft ze gevonden. Waarschijn lijk was het allemaal een spelletje, maar zo zie je dat de politie best zin neeft om mee te spelen. Er wordt zowaar ook een brom mer aangehouden. Het achterlicht werkt niet en de beldop is verdwenen ("Hebben ze er nèt vanaf gejat") "Waar werkt u ook al weer?-', vraagt de brigadier. "Ik? Werken? Ik zit nog op school" "Soms moet je een beetje over rompelen, vooral bij jongeren", hoor ik. Het blijkt te werken. De brom fietser. die in het begin wat fel was, reageert nu veel rustiger. De politie deed alsof ze elkaar kenden en daai zit de jongen diep over te denken. Hy moet verder lopen met de verse bekeuring in de zak. Na hoeveel me ter hij weer op z'n brommertje is ge kropen hebben we niet kunnen zien. Aan de overkant wordt een lamp gerepareerd. Iedereen helpt. Het is bijna elf uur; het zit er bijna op. „Weinig te beleven geweest, het waren bijna allemaal gloednieuwe auto's" zegt 'n agent. Intussen kijkt hij strak naar een zeer fraaie juf frouw die voorbij loopt. Als ze ver dwenen is begint hij breed te grijn zen. "Daar moet Je ook naar kij- Elf uur. Het busje in en heel snel naar het bureau. De agenten willen naar huis. 175 Auto's in twee uur. De nodige waarschuwingen en bon nen hebben duidelijk het einde van hun werkdag laten zien. Ze "nokken af". Petten af en het ware gezicht van de politieman komt tevoorschijn. Hij gaat naar huis en zal ongetwijfeld gapen. Een pilsje arinken en naar bed gaan. Het is me opgevallen dat er een opmerkelijke collegialiteit heerst. Voortdurend grapjes over en weer en een grote gave om alles te relati- ADVERTENTIE Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaalbaar. Door het toepas sen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer als 35 Jaar het betrouwbare Juweliers adlfes. met de voordeligste prijzen. En de beste vak-service, door onze eigen ateliers. Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181. EIDEN Het thema "Neder- defensie" 9taat centraal m iedereen toegankelijke bij- (nkomst, die door de Leidse afde- i de JOVD (liberale jonge renorganisatie) en de LSVN (libe- e studenten-vereniging) wordt ge- jganiseerd. Onder meer zullen de merleden Ploeg (VVD) en Dan- 'fROMOTIES piDEN In de maand september alin de Leidse universiteit tien jomoties plaatsvinden en wel één j de faculteit der rechtsgeleerdheid, i de faculteit der geneeskunde i acht in de faculteit der wiskunde ijl natuurwetenschappen. Op woensdag 26 september hoopt I Molenaar. (45) te Vug,ht te pro moveren tot doctor in de rechtsge- jerdheid, op woensdag 12 septem- mejuffrouw J. G. van Dijk (31> i Oegstgeest tot doctor in de ge- fieskunde en tot doctor in de wis- natuurwetenschappen ho- i te promoveren op woensdag 4 Jtember P. Winsemius (31) en J. Veldkamp (32), beiden te Leider- tprp en R. Benne (27) te Voorburg, i woensdag 12 september C. M. tfgreavés (52) te Geldrop en J. W. |redewout (35) te Leiden, op woens- g 19 september E.de Jonge (24) te P. C. Oele (33) te Oegst- woensdag 26 september A. Zeilmaker (32) te Arnhem. \ieuwe Nederlandse tini capsule Wegens het enorme succes van de .Hoofdpijncapsule brengt Mccnk nu ook ide Anti-boest-capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Pja nog gemakkelijker ia te nemen. Werken snel en afdoende. Verpakt in kdig etuitje zijn ze altijd direkt bij de tod. Wees maar blij dat er Meenk-capsules dag hoofdpijn! dag hoestl kert (PvdA) met elkaar (en met be langstellenden) discussiëren. De avond is, voor wat de JOVD (Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie) betreft, de „maiden speech": de afdeling Leiden is begin van dit jaar opgericht. Evenals dit voor de LSVN geldt, beoogt deze ver eniging de belangstelling van haar leden voor politieke (eh ook minder zwaarwichtige) problemen levendig te houden. De avond (vrijdag 7 september, aanvang 8 uur) zal worden gehou den in het Rijnlandflat-complex, bij de Churchilllaan. LEZERS SCHRIJVEN Ingrijpen is noodzakelijk In Enschede is volgens uw be richtgeving het volgende gebeurd: een kind is niet goed (40 graden koorts) moeder gaat naar de huis arts, krijgt geen gehoor, gaat naar een andere arts die wel thuis is, en die de moeder via de huistelefoon naar haar eigen arts terugverwijst, neemt dus geen moeite om de deur te openen. Moeder met kind weer weg, gaat naar een ziekenhuis en wordt ver wezen naar een ander ziekenhuis, waar het. kind wordt opgenomen, en waar wordt geconstateerdvermoede lijk hersenvliesontsteking. Is dit geen schandalige gang van zaken? Maar volgens de voorzitter van de landelijke artsenvereniging is dit 'n communicatiestoornis. Die huisart sen komen er dankzij hun voorzitter weer goed af. Ligt hier geen taak voor de minis ter van Gezondheid deze zaak in handen te nemen. Of welk kamer lid interpelleert de bewindsman hierover? Want volgens mij is er hier iets gepasseerd dat niet op z'.jn beloop gelaten kan worden. Ge lukkig is er nu nog geen slachtof fer gevallen, maar als hier niets ge beurt kan zich dat bij een volgen de gelegenheid wel voordoen. J. J. WASSENBURG Schutterstraat 21a Leiden. LEIDEN In de sfeervolle hal van het Gemeenlandshuis heeft voorzitter Bicker Caarten van de Rijnlandse Molenstich ting zaterdag de prijzen uitgereikt van de molenpuzzel van Leidsch en 'Alphens Dagblad. Op de foto (van Jan Holvast reikt hij symbolisch de hoofdprijs in de eerste categorie uit: een ééndaagse vliegreis naar Limburg voor een gezin, beschik baar gesteld door Vroom Dreesman. De familie Oudshoorn uit Leiden icon deze prijs. Op de voorgrond de fiets, die de hoofdprijs was in de tweede categorie. LEIDEN „Goeienavond meneer, mag ik even uw papie ren zien?" Iets dat we allemaal wel eens horen en iets dat we geen van allen geweldig leuk vinden. ,,Ze vinden toch altijd wel watZede politie. Vrijdagavond hield de Leidse politie een korte verkeers controle. Het komt vaak voor, dat landelijk, via Veilig Verkeer Nederland, een soortgelijke actie wordt gehouden. Meestal duurt zo n actie de hele nacht. Een paar dagen la ter worden we met cijfers om onze oren gemept, die er niet om liegen. Ontelbare slechte banden en mensen, die eigenlijk helemaal niet in hun auto mochten rijden, omdat ze te veel hebben gedronken. Plaatselijk komen die cijfers nooit helemaal uit de verf. Het is namelijk een hele uitzoe- kerij en het personeelstekort bij de politie is nijpend. Toen we aan de politie vroegen of we eens zo'n controle mochten mee maken, werd er meteen "ja" ge zegd. Het was alleen de vraag wan neer het zou plaatsvinden. Vrijdag gebeurde het dan. Onder ieiding van hoofdinspecteur Oudman en brigadier Riekert gingen de hoofdagenten Scheffer, De Vries, Den Boef en de agenten Bakker, Van Oos- tenbrugge en Oude Veltman (de enige vrouw) op pad. Uw verslaggever on fotograaf Jan Holvast waren gast. Ze holden van de ene kant van de weg naar de andere om mee te luis teren en om mee te kijken. De twee uur, die werden uitgetrokken, waren voorbij voordat we het wisten. Vijf Meilaan We gaan eerst een arrestant oppak ken en naar het bureau brengen. Een rustige jongen, die kennelijk wel vaker in de buurt van de politie heeft gezeten. Het kan hem ogen schijnlijk niets schelen. Een opmer kelijk brede trouwring vermoedt 'n droeve echtgenote. Hji vraagt en krijgt een vuurtje. Omzichtig wordt hij even later het politiebureau bin nengeleid. En dan gaat het beginnen. Vijf Meilaan. Een kwartiertje levert ruim veertig auto's op De witte mouwen worden omgedaan en in n miezerig regentje lopen de politie mensen "warm". Er is weinig ver keer. Een meneer is zichtbaar blij te worden aangehouden, want even tjes ervoor heeft hij een vogeltje op straat zien zitten, dat niet meer kon vliegen. Hij wil weten wat hij ermee moet doen. Wanneer de ene agent hem vertelt hoe hij het beste bij de Vogelwacht kan komen controleert de andere ondertussen de banden en de papieren. Je weet maar nooit. Te vreden met de inlichtingen kan hij verder rijden. De politiemensen handelen el ke auto vriendelijk af, zoals dat heet. Een rijlesauto wordt eveneens aan een onderzoek onderworpen, on danks het feit dat dit soort auto's re gelmatig zeer streng worden gecon troleerd. Er mankeert dan ook niets Als we weer weggaan wordt in het VS-busje verteld dat er geen bijzon derheden zijn geconstateert. Agente Oude Velthuis zit zowat bij een mannelijke collega op schoot. Hij zegt: "Schrijf maar dat het er bij de politie intiem aan toegaaf'.We besluiten het maar op collegialiteit te houden. Er wordt gelachen. Ze zijn al zeven uur in dienst en dan als afsluiting nog eens een controle. Niet leuk, maar ze beseffen dat het erg nuttig is. Het werk gebeurt dan ook zeer grondig. Hoge Rijndijk Hoge Rijndijk .Ongeveer 70 auto's. Eentje heeft erge haast; er zit een vrouw in, die op het punt staat te bevallen. Onmiddellijk wordt er doorgereden naar het ziekenhuis. Op dit punt is het aanmerkelijk druk ker. We hebben er ook het langst gestaan en er is ook het meeste ge beurd. Een meneer laat vol goede moed en met een heel plezierig ge zicht zijn rijbewijs zien. En dan blijkt dat het al een vier maanden verlopen is. "Ik ben er vijf wekne mee op va kantie gegaan. Normaal gesproken weet je het wel. Jeetje wat stom, wat stom. "Hij is echt geschrokken. Z'n naam wordt genoteerd; een ver baal. Dat moet. "Ik moet ze bij me hebben, z - zitten altijd in het vakkie". Maar er kunnen geen papieren worden ge toond. Afleiding? Verstrooidheid? Ik vraag het aan de man: "Ja, soms ben ik wel wat verstrooid". Hij moet op zaterdag maar even op het bureau komen om alles te laten "Mevrouw,, .hé, bent u niet Het is een kennis en ze mag met een doorrijden. De auto Is gloed nieuw. Ach, waarom niet. Een hele gammele wagen met veel plekken en dueken wordt met een zekere gretig heid tot stoppen gemaand. Wéér 'n kennis. Maar nu wordt er wel ge controleerd. Zo zijn ze ook weer. "Ik heb geen papieren bij me". Heel duidelijk. "Vertelt u eens, waarom dat aan- hangertje een andere nummerplaat heeft dan uw auto?". "Kijk ik rij zelden met dat karre tje en Er volgt een uitgebreid verhaal, over alle gevaren die eraan zijn verbonden en dat de boete erg hoog kan oplopen. De man, die boos is op zichzelf (en ook een beetje op de politie) wordt genoteerd. Hij zegt binnen vijf minuten te zullen terug komen met alle papieren. En ja hoor, drie minuten later is hij er weer. Zonder aanhanger, en met al le gegevens. Ze kloppen. Een waar schuwing is het enige dat de agent kwijt wil. Er wordt vriendelijk af scheid genomen. Door Paul Wolfswinkel Foto's Jan Holvast LEIDEN De C-klasse équipe Timmers-Martens heeft vele meer geroutineerde rally-rijders achter zich gelaten in de 5e Groenoordhal- rit. Deze rit, die traditioneel werd verreden in de gemeenten Leiden en Noordwijk, bestoftd uit een tamelijk pittig, doch goed te rijden routebe- schrtjvingstraject in Noordwijk en een kaartleestraject op Leids grond gebied. Via een ingetekende rode lijn op zwarte kaart werden de deel nemers in een grote lus om Leiden geleid. Dit open sportevenement, geor ganiseerd door de R.A.C.'s-Gravenha- ge en omgeving, telde dit jaar ruim 100 deelnemers die elkaar in 5 ver schillende klassen bekampten. De L-klasse, speciaal bedoeld voor deelnemers die ook eens aan een ral ly wilden deelnemen, kregen een route voorgeschoteld, gebaseerd op situ atieschets j es. Wethouder Lijten, die de eerste deelnemers officieel startte, deelde zaterdagavond de prijzen uit, waar onder de legpenning van Leiden, be schikbaar gesteld door het college van B en W voor de beste prestatie op Leids terrein, (op foto Jan Hol vast). Uitslag: Algemeen winnaarTimmers- Martens Beste prestatie Leiden: van Oos ten - Lupker. Beste prestatie Noordwijk: Tim- mers - Martens. Klassewinnaars: A-klasse: van Biene - Arte. B-klasse: v. Lierop - v. Lierop, C-klasse: Timmers-Mar tens ,D-klasse: v.d. Brink - Buwalda, E-klasse: van Gijzen - v. Gijzen. Poedelprijs: Jonkmans- Boender. "In het rampgebied Leiden en met de keizersnee", is het antwoord. Er wordt niet op gereageerd. De man krijgt een bon, als bestuurder van een vrachtauto heeft hij geen werkboekje bij zich. Hij is boos, want: "ik mag nou doorrijden, maar mis schien word ik over honderd meter nog eens aangehouden. Jullie zijn verrekte willekeurig". Voor de tweede keer wordt er niet gereageerd. „Je moet niet met ze in discussie gaan", zegt brigadier Riekert. „Ze ker niet met de jongeren, want dan krijg Je zo snel een conflictsituatie". Een man, die beweert pas drie we ken in Nederland te wonen, Neder lander is, maar Jarenlang in Duits land leefde, heeft een Duits rijbe wijs. Hij is dus strafbaar, omdat hij volgens Nederlandse normen zonder rijbewijs rijdt. Ook hij krijgt een bon, maar mag doorrijden omdat er iemand bij hem zit, die wel een Ne derlands rijbewijs heeft. "Dat gaan we allemaal eens lekker uitzoeken", vertelt de agent. Zeventig auto's werden aange houden. Er waren er nogal wat bij, die de nodige probleempjes gaven. Maar er zijn geen auto's aan de kant gezet, er waren geen mensen bij die een borreltje teveel hadden gedronken. Richting Levendaal. We duiken weer het kleine V W-bus je in en zien onderweg een auto, die met een kapot achterlicht rijdt. De agenten zetten zich schrap om de man met een te kunnen wijzen op het tekort aan zijn voertuig. Het heeft iets van een overval. Ik kan me voorstel len dat de bestuurder overdonderd moet kijken. Op het Levendaal wordt het gezel lig. Buurtbewoners staan in groepjes voor de ramen te kijken. Een opge voerd Simcaatje wordt met enthou siasme aangehouden. De zeer Jeug dige bestuurder moet even in de richting van brigadier Riekert ade men. "Niet spugen hoor, pas op". Hij blijkt niet te hebben gedronken. En

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3