ah urt Lancaster in t web van de CIA Goede Franse humor Michelin. oe u voor een tst— paar gulden meer Sex van de gravin is eindelijk eens aardig /eel goedkoper uit bent. u Ik ben het nieuwe symbool van onze nationale spaarinstelling Wre de zwaardvechter Deense minister van Cultuur hekelt kerk iIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 FILM PAGINA 17 ADVERTENTIE Michelin heeft de radiaalband uitgevonden. Waarna iedereen die is gaan maken. Maar: dat zijn geen Michelins. Want X-As bouwt, betaalt er r. Maar daarvoor krijgt u dan ook een onbetaal baar gevoel van veiligheid terug. Een groot rijcomfort. En meer kilometers. Michelin! Wij kunnen het weten. STERBANDJö rS-RANDENSEKVICE :iden, Zoeterwoudseweg 7, bij Herenstraat/5-mei-Laan,,tel. 01710 - 43590. lphen a/d Rijn, Prinses Margrietlaan 12, nabij Avifauna, tel. 01720 - 92844. Film: De Naakte Gravin: hoofdrol len: Wolgang Lukschy en Ursula Blauth; regie: Kurt Nachmann; theater: Luxor. "De Naakte Gravin" is dan einde lijk een sexfilm, die boven alle an deren uitsteekt. Niet alleen qua in houd «eindelijk een goed lopend ver haal), maar vooral qua opname. Filmtechnisch heeft regisseur Kurt Nachmann er werkelijk alles uitge haald, wat erin zat. Daardoor blijft „De Naakte Gravin" (uitstekende rol van Ursula-Blue Movie-Blauth) van het begin tot het einde boeien. Hoofdfiguur is een schatrijke graaf, die allerlei mannen en vrouwen huurt om met zijn vrouw naar bed te laten gaan. De graaf schept er veel genoegen in, om dat allemaal op de gevoelige plaat vast te leggen. Hij verzint allerlei vreemde spellet jes en laat intussen zijn camera het werk doen. Zo laat hij i mer van zijn vrouw bouwen. Zet zijn vrouw aan de ene en een huurling aan de andere kant van deze wand en geeft vervolgens opdracht de liefde te bedrijven. Een andere keer plaatst hij zijn vrouw op een stoel in een kamer, waarvan de vloer is bezaaid met spijkers en punaises en laat drie mannen pogin gen doen om bij zijn vrouw te ko men. De gravin wordt echter op een van de mannen, een jonge auto monteur. verliefd en dat is niet de bedoeling van de graaf. De jonge man wordt op de verjaardag van de gravin dood en naakt aangetroffen aan de kant van de weg. Moord lijkt de eerste conclusie van de politie, Zo dochter, zo moeder. Willeke van Ammelrooy's moeder zal bin nen niet al te lange tijd samen met haar dochter in een Neder landse speelfilm te zien zijn. Vo rige week begon mevrouw Van Ammelrooy aan de opnamen van "Help de dokter verzuipt" in het Brabantse Udenhout. In de film speelt zij de rol van zigeunermoe der. Haar filmdochter is ook haar echte dochter, Willeke van Am melrooy. Regisseur Nicolai van der Heide zocht voor de rol van de zigeunermoeder iemand, die op Willeke lijkt. Die keus was niet moeilijk. maar na een langdurig onderzoek, waarbij een rechercheur de graaf en zijn gevolg langdurig bestudeerd, is er geen bewijs. Het blijft ook voor de mannen van de wet een open vraag: zelfmoord of een perfect uit gevoerde moord...? Niemand zal het ooit weten. JAN VAN DER NAT Titel: "Scorpio". In de hoordrol- Burt Lancaster, Alain Delon. ul Scofield. Regie: Michael Win- Theater: Lido. Spionage, verraad, liefde en ge ld gaan har"* in hand in deze pre- erefilm. Een film voor mensen heldere geest, want de veel- an informatie en uiteenlo- gebeurtenissen gaat beslist torbij aan onoplettende kijkers of egenen die hun verkrampte be- ^en geruisloos willen ver gen en daardoor een stukje van de tsende dialogen missen. Het verhaal is niet onsamenhan gend of zo, maar voor de leek (wat betreft de spionagewereld) mis schien wat verwarrend hier en daar. Een geheim agent van de Ameri kaanse CIA .Cross, werkt in Euro pa samen met de overigens vloei end Amerikaans sprekende Frans man Jean Laurier. Na het voltooien van een opdracht het neerschie ten van de president van Eritrea vertrekken beiden naar Washington. Cross gaat naar zijn vrouw Sarah en ontdekt daar dat zijn huis in de gaten wordt gehouden door mannen van de CIA. Hij begrijpt dat men hem wantrouwt en met hulp van ADVERTENTIE Titel: "De blinde zwaardvechter" Theater: Rex. De liefhebbers van het Chinees-Ja panse hak- en snijwerk kunnen deze week hun hart weer ophalen in het theater aan de Haarlemmerstraat. "De blinde zwaardvechter" -overi gens helemaal niet de man waar het in deze film om draait - is er weer één van de vele films uit dit genre die de laatste tijd in Nederland zijn ingevoerd, en die zich in korte tijd tot even zekere publiektrekkers heb ben opgewerkt als sexfilms. Eigenlijk gaat het hier om een soort in het Chinees vertaalde wes tern: hoofdmotieven zijn moed, wraak en zeer platonische, maar juist daarom aandoenlijke roman tiek. Het verschil met de western is echter, dat wrede taferelen - in de western doorgaans niet zo duidelijk opgevoerd en niet als heldhaftig ge zien - hier schering en inslag zijn. "De blinde zwaardvechter" is geen uitzondering op deze regel. Rond een simpel verhaal over een knaap die de moord op zijn ouders ten koste van alles -bijna alles, blijkt aan het einde van de film -wil wreken, is een groot aantal scènes gegroepeerd die het bloed in de aderen doen stol len. Voor mij hoeft dit soort films niet. Een volle Rex bewees gister avond overigens, dat er heel wat mensen zijn die wat minder week hartig zijn. Voor hen is "De blinde zwaardvechter" ongetwijfeld een delicatesse. BERT VAN DOMMELEN Titel: Niet elke nacht is een hu welijksnacht; Regie: Gérard Pires; voornaamste rollen: Marthe Keiler en Jaques Higelin. Theater: Studio. De vertaler, die buitenlandse film titels voor ons duidelijk moet maken, dient onmiddellijk te worden ontsla gen. Hij kan zijn fantasie dan thuis botvieren met het maken van sin terklaasversjes. "Elle court, elle court, la Banlieue" heet deze film of ficieel en dat is stukken beter dan "huwelijksnachten". Ondanks 't feit dat een niet onaanzienlijk deel van de film in het bed wordt doorgebracht maar dat is een wezenlijk deel van deze leuke en gekke film. De film wordt ook als een sprankelende ko medie aangekondigd. Deels waar. een vriend kan hij Washington ver laten, vermomd als pater Wieland. Inmiddels wordt Laurier in het nauw gedreven door McLeod, het hoofd van de CIA. Hij heeft name lijk Cross in Parijs niet gedood, zo als zijn opdracht was. Als McLeod hem een goede positie in de organi satie belooft en een aardig zakcen tje, zwicht hij. Men legt er de na druk op dat Cross een dubbelspion is, die ook voor de Russen werkt. Laurier vindt uit dat Cross in We nen zit, en daar begint dan de schier eindeloze achtervolging. Cross wil zijn vrouw naar Wenen halen, maar bij een schietpartij wordt zij gedood. Als dat bericht Cross bereikt, is zijn enige gedachte Sarah te wreken. Laurier, die maar vast terug is ge gaan naar Washington, waarschuwt McLeod voor Cross. Hij kent Cross zo goed, dat hij zeker weet terug zal komen om de man te do den door wiens toedoen Sarah werd vermoord. Laurier heeft gelijk Ook Laurier wil nu de dienst ver laten om met zijn vriendin Susan in Parijs te gaan wonen. McLeod toont hem nog een film over Cross, waaruit blijkt dat deze inderdaad handelt met de tegenpartij. Dan volgt er nog een tragische scene, waarbij 3 mensen om 't leven komen. Laurier heeft ontdekt dat niet alleen Cross, zijn eeuwige partner, dubbelspel gespeeld heeft. Ook zijn minnares Susan is niet de onschul dige schoonheid die zij leek te zijn. Op de foto Alain Delon (Laurier) en Gayle Hunnicutt (Susan). ELISABETH TOLENAAR. Nachtfilms CAMERA De oudste vorm van de Chinees-Japanse vechtfilms die ons land de laatste tijd overspoelen, is de Samoeraï-films. Camera heeft er in de nachtvoorstellingen één: "Re bellion". Het spreekt vanzelf dat de ze rolprent vooral geschikt is de mensen die van spanning houden, en die over niet al te zwakke zenu wen beschikken. REX "Zij zijn naakt" is de veel zeggende vlag, die een lading trekkelijke meiskes met weinig of niets om het lijf dekt. Een al wat oudere film in dit genre, dat een aantal liefhebbers wellicht al gezien heeft. De optredende meisjes Kindermatinee CAMERA Ook na de vakantie kan de jeugd zoals gewoonlijk weer twee dagen in de week terecht in Camera, waar weer een spannend avontuur van Winnetou, de grote Indiaanse vriend van Old Shatterhand, draait. De nobele Apache-leider heeft het weer knap moeilijk, maar hij redt zich vanzelsprekend uit alle neteli ge omstandigheden. Blijver TRIANON Uiteraard houdt Tria non de nieuwste Nederlandse film "Frank en Eva" - eigenlijk beter aan te duiden met de Engelse sub-ti tel "Living apart together" - deze week. En terecht, want er zijn in Nederland nog maar zelden speel films gemaakt die zo professioneel, en vooral zo beklemmend gemaakt waren. Onder regie van Pim de la Parra speelt vooral Willeke van Am melrooy een heel knappe rol, als Eva. deels helemaal onjuist. Een zeer wrang achtervolgingsspelletje met twee ziekenauto's is het voorbeeld hiervan. Een pas gehuwd stel gaat in de banlieu van Parijs wonen, hetgeen betekent dat ze zóveel tijd kwijt zijn met naar hun werk rijden en weer Jacht op een generaal Titel: „De nacht van de generaals" Regie: Sam Spiegel en Anatol Litvak Voornaamse rollen: Peter O'TooIe. Omar Shariff, Tom Cour- tenay Theater: Camera. De tweede wereldoorlog is het de cor waarin het beroemde verhaal van Hans Hellmuth Kirst "De nacht van de generaals" zich afspeelt. Naar dit boek is door het ook al niet van een zekere faam gespeen de duo Sam Spiegel Anatol Lit vak in 1967 de film gemaakt die de ze week in Camera draait. Het verhaal leent zich uitstekend voor een verfilming. Een web van intriges wordt geweven door een aantal figuren die voldoende identi teit hebben, om acteurs als Peter O'Toole en Ton Courtenay te dwin gen meer te doen dan tekst opzeg gen en in en uit het beeld lopen. Het gaat in dit verhaal om moor den, die duidelijk door dezelfde persoon gepleegd zijn. De moorde naar begint met een postituee in Warschau tevens contraspionne in Duitse dienst uit de weg te rui men. Een majoor van de contra spionage volgt zijn spoor, later bij gestaan door een Franse politieman. Drie generaals kunnen de moord ge pleegd hebben. Pas ver na de oorlog als de moordenaar inmiddels weer heeft toegeslagen vindt ae grote ontmaskering plaats. Een spannend verhaal, af en toe gelar deerd met wat wrange humor. terug, dat ze bij wijze van spreken nauwelijks weten wat er in hun eigen flatje staat. Een gehorig, mo dern geheel, waar iedereen zich met ledereen bemoeit. De buurman, als voorbeeld, is een politieman, die zich op een werkelijk Funès-achtige ma nier driftig kan maken om niets. Hij is een volkomen nietsnut, die 't liefst iedereen in de boeien wil heb ben. Een schitterende rol. Alles, dat niiet zou moeten gebeu ren, gebeurt en je verwacht het ook. Wat, dat betreft zien we geen gewel dige dingen, die de moeite van het onthouden waard zijn. Het "verkeersprobleem" is het hoofdthemïi. Daar omheen de nodi ge liefdesbetuigingen, jalouzie en drama's. Op een gegeven moment leidt dat tot een fikse ruzie tussen Marlène en Bernard de twee hoofd rolspelers. Hij vertrekt en zij blijft radeloos achter. Als ze hem twee da gen niet heeft gezien, weet ze niet meer waar ze het zoeken moet en wil zelfmoord plegen. Ze barricadeert de deur zet de gaskraan open, slikt een lading pillen en drinkt een fles cognac leeg. Bernard komt (na tuurlijk) terug, maar kan het huis niet in. Als hij dan maar op de bel drukt, ontploft de hele flat. Allebei verdwijnen ze naar het ziekenhuis, waar het zó druk is, dat de patiënten op de gang moeten liggen. Grote verzoeningen natuurlijk en dan is het afgelopen. Weinig verhaal, maar veel goeie Franse humor. PAUL WOLFSWINKEL ADVERTENTIE maak meer gebruik van onze uitgebreide service KOPENHAGEN Niels Matthia- sen, de Deense minister van cul tuur, heeft in een gisteren gepu bliceerd interview met „Kristeligt Dagblad" scherp de r.k. kerk gegispt wegens haar protest tegen de voorgenomen film over „Het liefde leven van Jezus" van de Deense regisseur Jens Jorgen Thorsen. Matthiasen zegt, dat hij de door de r.k. kerk geluchte verontwaardi ging niet ernstig kan opvatten. Vol gens de Deense minister is de r.k. ..reactionair". Vooral tegen de Deense bisschop Hans Martensen, die opgeroepen heeft tot een protest tegen de subsidie van de Deense staat voor genoemde film van 600.000 kroon, vaart de minister uit. Hij zegt, dat de bisschop Rome slaafs gehoorzaamt. dag. 2.00, 7.00. 9.15 KRITERION"Staat 18 jr.. dag. 9.30, 11.30. 1.30. 3.30, 5.30, 1.30, 4.00, 7.15, STUDIO 2000: "The chase", 18 Jr., dag 4.00. 7.15, 9.30 i "Voor dit meisje is één keer voorkomen op één foto wel erg weinig", moet de fotograaf i hebben toen hij de zestienjarige Monica Santorsola voor de lens kreeg. Daarom maakte fraaie truc-opname van het meisje, dat is gekozen als Miss Cinema van dit ja*r.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17