Noordwijk-trainer Eelman wil tussen spelers staan ANTON MARIJT: „SPITSEN MOET IK KAPOT PRATEN" }uick Boys tond te ng stil Ter Leede wil nu een seizoen zonder zorgen SPORT EXTRA 7DERDAG 30 AUGUSTUS 1973 PAGINA 11 HAARLEM/NOORDWIJK „In het begin was het bloed, zweet en tranen voor me. Nou ja, tranen. Laat ik zeggen zwoegen. Ik had zeven weken in de zon gelegen en was na iedere training kapot Ik hoefde niets te eten en ging meteen naar bed als ik thuis kwam. Ik kon nauwelijks de trap opkomen. Zo stijf was ik". Tijdens die inwerkperiode vorig seizoen moet Anton Marijt (nu 25 Jaar) zich afgevraagd hebben of Haar lem inderdaad voor hem een springplank zou worden naar gro tere clubs, zoals hij gezegd had toen hij Noord wijk verliet. Toch zou Marijt maar een half jaar no dig hebben om aan te tonen waarom hij bij Noordwij k zo vaak een hoofdrol had opgeeist. „Je bent eerst een beetje bleu, maar als je een paar keer tikken hebt gekregen op de training be gin je zelf ook uit de delen. Ik ben op de eerste plaats een ka raktervoetballer. Als nu mijn wenkbrauwen op mijn tenen han gen en we moeten nog een keer sprinten dan ga ik weer. Zoiets wil een trainer zien". Met die in- Door Jan Preenen stelling ontgroeide Anton Marijt, wiens voornaam in de Spaarne- stad gemakshalve tot Ton werd afgekort, al snel 't sterke b-team van Haarlem. Omgeturnd tot voorstopper maakte hij na drie maanden zijn debuut tegen AZ '67. „Ik kreeg nogal wat kritiek, omdat ik De Jager van AZ zoveel ruimtedekking had gegeven. Ik was dat als ausputzer bij Noord- wijk altijd gewend geweest". Nog drie maanden zou Marijt dan ook nog een pendeldienst onderhou den tussen tweede en eerste elf tal. Halverwege het vorige seizoen brak hij, zich bewust van eigen kracht, maar nog niet vertrouwd met de dubieuze hulpmiddelen, die een betaalde speler tot zijn vaste bagage is gaan rekenen, door. „Ik heb moeten leren dat je als voor- stopper een spits helemaal kapot moet praten. Dat hij koste wat kost moet worden uitgeschakeld". Tegen FC Twente waren de rol len nog precies andersom. .Ach terberg kwam er in voor Jeuring en het eerste wat' hij zei was. Anton Marijt „Jij bent ook maar een amateur tje, wat doe Je hier eigenlijk?". Mij deed het niets. Achterberg had helemaal niets in te brengen. Plotseling werd het teveel voor hem. Bij een kopduel gaf hij me een keiharde stoot in mijn maag. Daar ging Marijt. Een minuut plat. Zoiets zal ik niet doen. Dat afkraken van iemand had ik ook nooi/t gedaan, maar je moet wel. Je neemt het over van anderen. Het is niet echt schelden, maar meer in de trant van „Joh, dat sprintje verlies je toch of wat ben Je voor een kneus? Ben Je uit de klei getrokken? Je hebt er te genstanders bij die raken geen bal meer. Dick Beek van Den Bosch was helemaal de kluts kwijt". An ton Marijt, een van de zes full- profs bij Haarlem, toont met de opmerking ,ik geloof wel dat ze bij Haarlem gek op me zijn. Hu ghes ziet graag dat Je niet opziet tegen grote namen" overduide lijk aan dat hij op t punt zelfver trouwen bij Haarlem „gearriveerd is. Bewust van eigen kunnen het hij zich op de transferlij st plaat sen. ofschoon hij getekend had voor twee Jaar. „Ik vond dat ik recht had op meer geld. Het eerste Jaar had ik me waargemaakt, in het tweede Jaar wilde ik daarvoor de beloning. Viermaal heb ik met het bestuur gesproken. Hughes kwam er bij, maar ieder gesprek liep vast. Ik hoorde ook niets van Coerver van Feyenoord en van Standard Luik, die volgens trai ner Brand inmiddels verbonden aan AZ-jp) belangstelling voor me hadden. Ik ben toch gebleven, al was het pas begin Juli dat Haar lem en ik elkaar vonden. Ik heb wel de zekerheid gehad dat wan neer ik een jaar bijteken een spe ciale clausule aan mijn contract wordt toègevoegd, waardoor het mogelijk wordt dat wanneer gro te clubs mij benaderen ik weg kan. Ik wil namelijk nog hoger op, ook al heb ik het best naar mijn zin bij Haarlem". Trainer Eelman onder wie An ton Marijt in Haarlem-b een half seizoen voetbalde, beaamt dat de Noordwijker volop mogelijkheden heeft: „In het begin heeft hij het echt wel moeilijk gehad, maar daarna heeft hij zich ontwikkeld tot een van de beste spelers bij Haarlem" NOORD WIJK/HAARLEM ,,Wij hadden drie jaar stil gestaan. Toen Eelman kwam gingen we vooruit. Hij brengt je iets bij. Hij is iemand, van wie je iets aanneemt", laat Noordwijks vleugelverdediger Hans Westgeest zich en thousiast uit over zijn nieuwe trainer. ,,Een fijne vent. Ie mand, die je over de moeilijkheden heen helpt. Hij kan wel eens goed te keer gaan, maar dat neem je van hem", vult Anton Marijt de bloemlezing van loftuitingen aan. John Eelman maakt tijdens het gesprek onbewust (ge vraagd is wat voor type trainer hij is) duidelijk waaraan hij die glorieuze entree bij Noordwijk onder meer te dan ken heeft. trek van de Engelsman Bill Thomp- gewoon afremmen." Er 6011 al de alg^h^,e,_}ei?inB _fe^- hard getramd als bij °p verzoek Noordwijk-trainer John Eelman: Er wordt zeker zo hard ge- raind als bij Haarlem. (Foto Jan Holvast) „Ik sta tussen de spelers. Het hangt van hen af of dat zo blijft. Als ze van die situatie geen misbruik maken behoeft er niets te verande ren. Mijn eerste indrukken zijn in ieder geval positief. Zoals deze jon gens te keer gaan tijdens de training: Je moet ze wordt zeker Haarlem". Bij zijn oude werkge ver leverde die inzet tweemaal een kampioenschap van Nederland bij de ijeugd op; het afgelopen seizoen bracht Eelman het b-team bij de beste reserve-elftallen van Neder land. Toch nam Bairy Hughes de plaats in van Joop Brand als hoofd trainer en niet Eelman. Hij zou er trouwens ook niets voor gevoeld heb ben om voor de tweede maal het eerste elftal van Haarlem onder zijn hoede te krijgen. In het.seizoen '1970/ '71 had hij na het voortijdige ver- Door Jan Preenen Eelman werd het eind van die competitie Joop Brand van DWS aangetrokken. „In dat half Jaar heb ik veel geleerd en heb ik vooral het betrekkelijke van voetbal gezien. Ik heb toen ge zegd, ik laat mijn toekomst niet af hangen van een bal op de paal of op de lat. Ik wilde zekerheid. Die had ik in het betaalde voetbal waar sommige clubs twee of drie maan den achter zijn met het uitkeren van salarissen, niet. Ik wil daarmee niet zeggen dat het betaalde voetbal in Nederland niet verantwoord zou zijn. Het zou alleen gesubsidieerd moeten worden. Elk vooraanstaand toneelgezelschap krijgt tonnen sub sidie. Op Iedere plaats in de Schouw burg zit subsidie. Het is gewoon dis criminatie dat een voetbalsupporter zulke hoge prijzen voor een wed strijd moet betalen". Veiliger Om zijn toekomst veiliger te stel len stapte de nu 29-Jarige Haarlem- r mar, die als sportleraar is verbon den aan de lagere technische school in Hillegom, over naar het ama teurvoetbal. Bij toeval werd het Noordwijk. In maart belde hij secre taris Spaanderman op met de vraag of Noordwijk een oefenduel zou kun nen spelen tegen Haarlem-b. Het antwoord was negatief. Wel vernam Eelman dat Noordwijk nog niet beslist had over de opvol ging van Hanrie v. d. Horst. In die vacature was toen snel voorzien. Eel man verbond zich voor één Jaar („Dat doe ik in principe altijd") aan Noordwijk en maakte zijn debuut in het beslissingsduel tegen RBC. Een fantastische start, bekroond met het kampioenschap van Nederland. Maar al maakte Eelman na afloop met de spelers op een aanhangwagen de triomftocht door de badplaats, ver antwoordelijk voor het grote succes voelde hij zich nauwelijks. „Ik heb wel veranderingen aangebracht door vooral de voorhoedespelers meer te laten bewegen en te laten storen maar Je kan niet in één wedstrijd het gezicht van een elftal compleet veranderen. Na een half Jaar pas kun Je zeggen dat Je Je stempel op een elftal hebt gedrukt. Belangrijk voor het succes is het aandeel van Arie Duyndam geweest. Een trainer met mogelijkheden. Hij heeft er voor ge zorgd dat de sfeer verbeterde. Op mijn advies heeft hij de trainerscur sus voortgezet. Zelf wlide hij stoppen. Eelman, die ook oefenmeester is van zondagamateur Ripperda, zette zich aan de verdere opleiding van Noord wijk. Want hoewel hij al direct werd geconfronteerd met de sterkste ama teurs van Nederland, ontdekte hij fei len genoeg. Blij toe „Ik ben blij toe. Wat zou ik anders hier nog moeten doen? Het ver schil met het betaalde voetbal is dat de profs steeds weten wat hen te doen staat als er balverlies is. Zij stel len zich in dienst van het elftal. In het amateurvoetbal willen spelers op de voorgrond treden Het tegelijk aan vallen en verdedigen zie je nauwe lijks. Niet dat topamateurs en profs elkaar veel ontlopen. Hoeveel ver enigingen zijn er niet die alleen in naam profclub zijn? Noordwijk zou ik willen vergelijken met Haarlem- b. Een leuk team, dat ik graag nog eens naar Noordwijk had willen ha len, maar het spreekt hier niet aan. Wel wil ik, nu we kunstlicht hebben, in het seizoen zelf tegen betaalde clubs gaan spelen". Eelman, die vóór het seizoen niet achter het spelen van de oefenpartij tegen Ajax stond („Ik had liever rus tig opgebouwd. Vooral ook omdat Strikwerda, de sportarts, de trainers heeft verweten dat we de ongeoefen de spieren al te zwaar belasten") zal ook te maken krijgen met het zaal voetbal. .Daar sta ik bijzonder posi tief tegenover. Zolang de training en de wedstrijdinstelling er maar niet onder te lijden krijgen. Door dat zaalvoetbal kunnen de spelers hun technische capaciteiten vergroten en bovendien is het een extra training". [-bestuurslid Jeroen den Hollander over Katwijkse malaise: TWIJK In de historie van Quick Boys zullen maar wei. eizoenen aan te wijzen zijn die zo onbevredigend verliepen competitie jaar 1972-73. Halverwege de rit bevond Quick zich tot zijn verbijstering in de rijen van de degradatie- didaten een situatie die de Katwijkers nog niet eerder de hand hadden gehad. Het was niet verwonderlijk dat er die omstandigheden trainer Leo Halkes het 't hardst te luren kreeg. Zo gaat dat nou eenmaal. De irritatie tussen 1 en een groot deel van het bestuur groeide zienderogen en loeilijkte de werksfeer. het water Quick Boys bij- tot de lippen kwam, greep Hal aar wat men een paardemiddel tinnen noemen. Hij vroeg twee animeerde soldaten wederom de wapenen te komen: Leo graaff (terzijde geschoven door raalvoetbalactiviteiten) en de ituk te krijgen veteraan Floor )uyn. Het tweetal gaf het mo rtaal ontredderde Quick Boys de graat die nodig was om het •klasserschap te kunnen redden. d Paauw Halkes (door de meeste spe- eroemd vanwege zijn moderne igsaanpak, al vonden sommi- wel te breedsprakig) waren kringen dat seizoen dusdanig geweest dat hij, teleurgesteld, ltslag indiende. fcatste acte van dit weinig ple- bedrijf leek bij de Jaarverga- van Quick Boys te spelen, toe ffslid Jeroen den Hollan- (adviseur van de trainers en laatst begeleider van het eers tal) zich niet meer herkiesbaar Officieel wegens drukke werk zaamheden. Maar die reden wordt wel meer opgegeven als er andere mo tieven moeten worden verborgen. Het vertrek van Jeroen den Hol lander (zelf 12 jaar speler van het eerste, waarvan 6 jaar aanvoerder) is stellig een verlies. Want hij had niet alleen ervaring en inzicht in de voet ballerij, hij kon ook uitstekend met sportmensen omgaan. In zijn woning aan de Parklaan zegt Den Hollan der (32) dat de ware reden van zijn vertrek toch echt de drukke werk zaamheden zijn. En daarmee basita. Verder terug Wel is hij bereid in het algemeen iets te zeggen over de malaise, zoals die vorig seizoen bij Quick Boys naa de oppervlakte welde: Om de ware oorzaken daarvan op te sporen, moet je niet alleen naar vorig Jaar kij ken, maar moet Je Jaren teruggaan. In de begintijd van het zaterdag voetbal speelde Quick Boys een toon aangevende rol op talrijke gebieden: accommodatie, spelerstalent, spelaan pak; we waren de eerste zaterdag- club met een full-time-trainer. Er werd steeds scherp gelet op wat voor de toekomst noodzakelijk was. De successen waren groot en de leden raakten daar aan gewend. Quick Boys moest aan de top staan en als het Jeroen den Hollander: "Technisch bekwame jongens, maar ze missen iets. niet kampioen werd dan mankeerde er wat aan. Zo lag het allemaal. De laatste jaren is de groei en de ont wikkeling van het zaterdagvoetbal enorm geweest. En er kwam een tijd dat Quick Boys niet meer met aller lei dingen voorop hep. Het ging aan sluitingen missen en teren op ver worvenheden van het verleden. Pas een paar Jaar geleden werd een pro fessioneel geschoolde jeugdtrainer aangesteld, terwijl de Quick Boys junioren toch al Jaren geleden re gionaal speelden. Met de constatering dat er naast een trainer een bege leider voor het eerste elftal nodig is, kwam men ook later dan andere clubs. Zo is er meer op te noemen ('kleedkameraccommodatie voor de Jeugd is onvoldoende, maar de ge meente beseft dat kennelijk niet). Aan de top meedraaien wil niet al leen zeggen een goeie trainer aan stellen, -dat vereist een kwaliteitsaan- pak over alle linies". Bezit Quick Boys op dit moment voldoende talent? Den Hollander: „Spelers met aan leg, talent zijn er voldoende maar in him persoon ontbreekt nog te veel om een goeie voetballer te kun nen zijn. Het is 1 zet, concentratie, mentaliteit. Neem nu eens een Jan v. d. Plas en een Sistu Pan. Technisch bekwame jongens. Maar ze missen iets. Ze heb ben er van gedroomd beroepsvoetbal ler te worden, ze kunnen het alleen niet opbrengen alles voor hun sport over te hebben. Negentig minuten lang zouden ze moeten vlammen, al les uit de kast halen. Maar als ik ze van het veld zie komen dam denk ik wel eens: zouden ze eigenlijk we ten wat vermoeidheid is? Spelers als Jan en Sistu, zo zijn er meer. Voor dit soort problematiek moet een op lossing worden gevonden, anders gaat het talent verloren zonderdat het tot rijpheid is gekomen". Er is wel gezegd dat de leden vergadering van Quick Boys zich te veel macht aanmeet, wat niet bevor derlijk is voor de rust in een vereni ging. De manier waarop de leden in de wintervergadering geprobeerd hebben Halkes weg te stemmen geeft in dat opzicht inderdaad te denken. De Hollander: „Vergaderingen als vroeger, toen alles zo onder de ha mer doorging, zijn er niet meer. Ge- (Foto Jan Holvast) lukkig maar. Dat de leden meeden ken is heel goed maar er zijn grenzen. Die werden duidelijk over schreden hl die kwestie met Halkes. Zulk soort zaken zijn uitdrukkelijk voorbehouden aan het bestuur. Je kunt leden moeilijk weigeren in de rondvraag him oordeel over de trai ner te zeggen, al kun Je Je afvragen of ze in dit opzicht oordeelsbevoegd zijn. Maar er had zeker geen massale peiling mogen plaatsvinden. Ook geen geheime. En als de leiding van de vergadering krachtig was opgetre den dan zou dat ook stellig niet zijn gebeurd. Een ledenvergadering mag best haar invloed laten gelden, maar dan op die terreinen en langs die ka nalen die daarvoor bestemd zijn". Wat verwacht hij voor het ko mend seizoen? De Hollander: „Ik ben niet pes simistisch. Trainer Van der Kuil be gint in elk geval meteen met een be geleider van het eerste elftal naast zich. Zo hoort het ook. Een trainer, al is het nog zo*n goede, kan niet alles tegelijk doen. Het werkklimaat lijkt me ook verbeterd. Dat is maar goed ook, want er zal hard moeten worden aangepakt". SASSENHEIM In de drie sei zoenen, dat de zaterdag eerste klasse nu heeft gedraaid, is er geen ver eniging geweest, die steeds opnieuw zo nauw bij de degradatiestrijd was betrokken als het Sassenheimse Ter Leede. Eerst onder oefenmeester Tjerk Hoogeveen redde de formatie zich via een beslissingsduel tegen t Kinderdijkse De Zwerven en het sei zoen daarna via een imponerende eindsprint uit een „hopeloze" positie en het afgelopen seizoen onder trai ner Cees Duindam kreeg het Sas senheimse team het eerste-klasser schap weer in de schoot geworpen toen het Goudse Jodan Boys het vol ledig liet afweten tegen o.a. het reeds gedegradeerde DOTO. „We hebben", zegt voorzitter Wim van Biezen, „de redding het afgelopen Jaar eigenlijk niet aan onszelf te danken gehad" Ter Leede kan zo schijnt het in middels niet degraderen. Met het Katwijkse Quick Boys zijn de Sas senheimse roodgelen ondanks vele magere Jaren de enige formatie die onafgebroken uit is gekomen in de hoogste zaterdagklasse sinds de in voering van de tweede klasse. De ploeg heeft de laatste Jaren met de degradatiestrijd leren leven. Maar, én dat staat voorop, niet van ganser har te. „Het wordt tijd", aldus opnieuw voorzitter Van Biezen, oudere broer van middenvelder Dick, „dat we ons eens uit die degradatiezone werken Het afgelopen seizoen had ik dat reeds verwacht. Vóór de competitie vond ik een plaats in de bovenste helft van de ranglijst zeker moge lijk moest zijn. Het had er ook in kunnen zitten. Want de verschillen tussen de clubs waren echt niet zo groot". Strubbelingen De moeilijkheden waarmee Ter Leede het afgelopen seizoen kampte zijn gevoeglijk bekend. Intern verliep niet alles naar wens, er kwamen ook steeds meer strubbelingen met de té prestatiegerichte trainer Cees Duin dam en daarbij liepen de Sassen heimse spelers opmerkelijk veel tegen scheidsrechterlijke waarschuwingen (en dus ook schorsingen) op. Ter Leede heeft met dat „verleden" afge rekend. Het heeft daarbij ook meer spelers zien vertrekken dan komen. Uit de eerste elftalgroep verdwenen verdediger Cees van der Zwart, mid denvelder Cor Vreugdenhil en de aan vallers Nanne Sluymer en Piet Knetsch. Van der Zwart en Knetsch wegens verhuizing; Vreugdenhil en Sluymer wegens de interne spannin gen. Speltechnisch van de laatsten ongetwijfeld een verlies. Maar ook in zijn totaliteit? ,De sfeer", zegt nieuw benoemde trainer Harry van der Horst, ,4s tot nog toe goed. Ik heb van de moeilijkheden van het eind van vorig seizoen niets gemerkt. Dat is verleden tijd. Ik ben blanco begon nen. Alle seleotiespelers hebben in de oefenwedstrijden enkele kansen ge kregen. Het is zoeken naar een zo evenwichtig mogelijk team. Ik wil in ieder geval van het zwaar verde digende spel af. Wél meer organisa tie in de verdediging. De terugkeer van Piet de Bruin (vorig Jaar brak hij zijn scheenbeen, red.l is daarbij een belangrijk punt. Het streven is ook naar een evenwichtig midden veld. Met aanvallende impulsen. Van achter uit bouwen we op. Ik dacht zeker dat er mogelijkheden waren" .Harry van der Horst kort voor dat hij bij Ter Leede tekende sprak hij dat een vijfde, zesde plaats voor Ter Leéde op dit ogenblik hetzelfde als een kampioenschap kon betekenen na alle magere Jaren ziet moge lijkheden. Daarbij daadwerkelijk ge steund door een bestuur, dat meer dan anderen weet. dat betere pres taties voor het Ter Leede van nu al leen maar positief kunnen werken ou alle fronten. Verduidelijkt Van Biezen: „Goede prestaties werken in Je hele vereniging door. Dat hebben we nodig. Mede ook in verband met de bouw van onze nieuwe accommo datie. We moeten daarvoor de no dige. niet onaanzienlijke financiële verplichtingen aangaan en een goed draaiend eerste elftal kan daarbil van niet onbelangrijke steun zijn. En dan: als bestuur willen we nu ook wel eens graag een Jaar zonder voort durende degradatiespanurngen. Even als de spelers zelf trouwens".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11