S'70 vraagt nog forsere geding aan tegen reicling arbeidsplaatsen urkse vrouw tracteerde minnaar op kogels „Boycot Ontspan" ehalve uit Den Haag ook uit andere delen Randstad Q spant kort ersmade mnaar leurig raak Strijd om industrie terreinen in H'liede Engelsman die valse vliegtickets verkocht spoorloos verdwenen iefdesdrama eindigde in bloedbad 5DAG 29 AUGUSTUS 1973 HAAG De fractie van DS '70 in de Tweede Ka- vil meer arbeidsplaatsen vanuit de Randstad over en naar andere delen van Nederland dan de regering toe voornemens is te bewerkstelligen. en motie dringt d;e fractie erop aan naast de spreiding van arbeidsplaatsen uit de Haagse agglomeratie ook zes a acht- d arbeidsplaatsen uit andere delen van de Randstad in over- te nemen. Den Haag. O Er zal een beleid moeten ko men waarbij panden die als kantoor worden gebruikt en die oorspronke lijk woningen waren weer in de oude staat worden gebracht. Verder zal gestimuleerd moeten worden dat bedrijven die relatief veel grond nodig hebben zullen worden overgeplaatst naar andere delen van de gemeente. Minimaal dienen deze bedrijven te worden vrijgesteld van de selectieve investeringsheffing. O De regering zal de grootst mo gelijke aandacht moeten besteden aan het efficiënte, doch niet te kost bare plan voor de verbetering van het openbaar vervoer in en rondom Den Haag. dA wil, ondanks de rege- ssing om het CBS ten de- Limburg over te plaatsen, er naar wordt gestreefd in .000 arbeidpslaats&n uit de igglomeratie over te plaat- ocialisten willen, dat de rege- 1975 begint met het inhoud geven van de twee de spreidingsactie, gisteren het PvdA-tweede- K. Wierimga tijdens het 's Lands Vergaderzaal over Noorden des Lands, her ring Zuid-Limburg en de ling van de Haagse agglo- (de afremming van de groei mtorensector) debat hierover is vandaag n het einde van de dag le bewindslieden Gruyters is ting Lubbers staatssecretaris Polak andse Zaken) antwoorden, lialist Wiebenga kwam in ■lusie over de spreiding van ;ten tot acht aanbevelingen. 3 van de oplossing van de >od zal snel een beslissing 'orden genomen over een ïuwplaats. uit ruimtelijke overwegin- euze valt op dure bouw de voorkeur van de PvdA naar Wateringen» is een an het Rijk noodzakelijk, geldt trouwens ook voor snel ;n concreet beleidsplan men omtrent de verbete de slechte woonwijken in 'Uil Acht blikken olie- Iderde Daniel B. (30) uit meubeltjes van mevrouw in Arnhem. Daarna ging uren-tv in gruzelementen ot plaatste hij een rood- we vlag in het midden kamer. Schade: vijftien gulden. t alles omdat mevrouw dochter Anneke niet et hem mocht omgaan, verklaarde, gisteren voor iemse rechtbank simpel: le haar geven loaar zij i had". icier van Justitie vond op rt dat de versmade min- ht heeft op twee maan- mngenis, plus de drie fi die hij eerder vooriuaar- id gekregen voor bedrei- i mevrouw Willems. kade in aanmerking ge vind ik die twee maanden zei Daniël opgewekt. De gaat u maar liever weer 'esleepvaart. Dan bent u te uit de buurt van Arn- tspraak 11 september. Tenslotte zal de acquisitie voor Ruimtelijke nieuwe werkgelegenheid meer gericht (Economische moeten worden om kwantitatief la ger maar op kwalitatief hoger ni veau. Daarbij zal moeten worden ge probeerd een meer gedifferentieerde arbeidsmarkt te creëren. Ook DS'70 besteedde bij monde van het Kamerlid S. Keuning veel aandacht aan de Haagse problema tiek inzake de spreiding van rijks diensten. Hij diende in totaal niet minder dan vier moties in. Zo verlangt DS'70 dat bij het beleid inzake de werkgelgenheid in Den Haag en omgrenzende gemeenten ge streefd wordt naar evenwicht tussen die werkgelegenheid en de mogelijk heden om in de Haagse agglomera tie ^p prettige wijze te wonen. De KVP'er Peijnenburg pleitte voor een snelle uitvoering van de eerste fase van het spreidingsbeleid. Hoe eerder begonnen wordt, hoe beter zich de operatie laat sprei den. Een schoksgewijs verloop moet volgens Peynenburg worden voor komen. Het PPR-kamerlid Jansen stelde dat het overplaatsingsbeleid een ster ke financiële ingreep betekent tus sen de gemeente Den Haag en het Rijk. Als nu Den Haag voor deze gi gantische opgave wordt gesteld, is het volgens Jansen redelijk dat de rijks overheid deze gemeente financieel tegemoet komt. Hij pleitte bovendien voor bijzondee aandacht voor die ambtenaren die niet meerverhuizen. Voorkomen moet worden, meende hij, dat deze mensen „probleemgebie den" worden en van de ene afdeling naar de andere worden geschoven. Roulette stuit op tegenstand in de senaat DEN HAAG Invoering van rou lette in Nederland stuit op tegen stand van een belangrijk deel van de Eerste Kamer. Niettemin wordt verwacht, dat de senaat volgende week bij de stemming over het initiatiefvoorstel van de tweede-ka merleden Geurtsen (WD) en Van Schalk (KVP) in meerderheid voor invoering van de roulette zal stem men. Voor aanvaardiging zijn de fracties van VVD, D'66 en PPR en meerder- heden van de fracties van PvdA en overgrote meerderheid van de ARP- fractie, de fractie van de CHU en die van de SGP. Technische bezwa ren had de PSP-er Van Wijk. De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de nota's over de Haagse agglomeratie, het noorden van het land en Zuid-Limburg. Op de foto de ministerstafel met v.l.n.r. staatssecretaris W. Polak van Binnelandse Zaken, drs. R. F. M. Lubbers, minister van Economische Zaken en drs. J. P. A. Gruyters, minister van Vólkshuisvesting en Ruitelijke Ordening. DEN HAAG Het supermarktbe drijf 'A en O' spant een kort geding aan tegen de Stichting Boycot Out- span-Akue (BOA). Het bedrijf, met meer dan 850 winkels in Nederland, wil dat het BOA wordt verboden met acties de normale bedrijfsuitoefening in de A en O-winkels onmogelijk te maken of te bemoeilijken. A en O verlangt een dwangsom van f 100.000 per dag voor elke overtreding van dit verbod. Het geding dient vrijdag ochtend voor de president van de rechtbank in Rotterdam. Mr. N. W. A. Brink uit Wassenaar heeft namens de b.v. A en O-Neder land te Baarn de dagvaarding uitge bracht aan de stichting BOA en haar voorzitter, het PPR-Tweede Kamer lid A. R. Coppes uit Odijk. De stich ting heeft aangekondigd met ingang van september tot acties over te gaan, ook met plaatselijke werkgroepen. Iedere winkelier, die uitspan-sinaas appelen verkoopt, kan, aldus de BOA, niet verwachten buiten schot te blij ven, ook die A en O-winkels niet. De directeur van A en O-Nederland de heer A. Groenewegen, heeft gis teren verklaard, dat de A en O-win kels inderdaad Outspan-sinaasappe- len verkopen, afkomstig uit Zuid- Afrika. Volgens de Outspan-actie hebben de Afrikanen, die als werk nemers geknecht de sinaasappelen moeten oogsten, geen deel van leven en hebben zij gevraagd de verkoop van Outspan-sinaasappelen te boy cotten. Zij deden di, omdat hun ver strekt uitzichtloze toekomst anders nooit zal veranderen, aldus de BOA. Outspan-sinaasappelen zyn al vele jaren in ons land te koop. Alleen in de A en O-winkels in Nederland gaan per week 6000 tot 8000 kisten Ont span sinaasappelen langs de kassa's. De gemeenteraad van Haar- lemmerliede en Spaarnewoude heeft gisteravond met algemene Amsterdam, die de kroon verzocht te schorsen. De bcsissing hier over moet nog genomen worden. sen een openbaar gesprek. "De beslissing over wat er nu gaat gebeuren is niet alleen meer het bestemmingsplan landelijk gebied 1968 aanvaard. Dat bete gisteravond hield ook in dat de gemeenteraad het door burge reageerde gisteravond burge meester Samkalden op 't besluit waar Amsterdam industrieën wil vestigen, de bestemming gegeven zal worden van groenzone en sterdam ingediende bezwaar schrift ongegrond verklaarde. Burgemeester dr. F. J. A. IJs- lemmerliede Amsterdam heeft een bezwaarschrift ingediend en het valt, aldus dr. Samkalden groenschermen. Aanvankelijk was de bestem- selmuiden noemde het bezwaar schrift een soort dreigement en niet te verwachten dat deze be zwaren zouden zijn verminderd. dustrie. Over dit besluit zijn de pennen de laatste tijd in beweging geko men, mede nadat minister Gruy- onvoldoende gebruik gemaakt van de kansen die in de wet ge noemd worden. Wethouder Kuiper en wethou- vertraging van de voor de wel vaart van deze streken zo nood zakelijke ontwikkeling node". Maar volgens hem hebben beide te hebben op het planologisch beleid van Haarlemmerliede en Spaarnewoude, in tegenstelling tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de gemeerd zijn uitgenodigd voor een infor mele besloten bijeenkomst van de raad, maar zij hebben er geen gebruik van gemaakt. Zij wen- hadden het voorbereidingsbesluit belangen, ook gemeenschappelij ke problemen, waarover zij ter wille van de belangeno van de volking hun contacten zullen moeten hernieuwen. Dr. W. Drees jr. verbaasde gisteren de Tweede Kamer door met een toupet op zijn kalende schedel te verschijnen op de eerste dag na het zomerreces. „Mijn toppertje", zei hij trots en niet in het minst verlegen. „Vrouwen geven toch ook veel geld aan de kapper uit? Bij mij was het net als bij de Wad denzee: aan alle kanten kromp het in en die hoofdhuid ver brandde zo. Bovendien wil ik amper vijftig er nog niet als een man van zestig uitzien. Mijn kapper heeft het voor treffelijk gedaan". Dat vonden de meeste kamerleden ook. AMSTERDAM Uit een onder zoek van de recherche is gebleken, dat de valse vliegbiljetten in omloop zijn gebracht door een ong. 30-jarige Engelsman. Verdachte, die inmiddels naar het buitenland zou zijn uitge weken, vestigde medio juli in de Am- stelstraat in Amsterdam een reisser vicebui eau onder de naam „Travel Time Inc.". Hij zocht daarna con tact met bestaande reisbureaus inde hoofdstad en bood zijn bemiddeling aan bij het verkrijgen van goedkope transatlantische vliegreizen. De En gelsman gaf zich daarbij uit voor agent van de Travel Arrangements Inc. iii New York. Bij de recherche is één reisbureau rekend, dat door hem ongeveer tien goedkope reizen liet verzorgen. Vol gens gó politiewoordvoerder duurde het steeds enkele dagen voor hij de biljetten kon leveren, omdat deze naar hij zei, uit New York moesten Vast is komen te staan, dat de man vorige week met de noorderzon is ver urokken. De politie heeft nog niet kunnen nagaan hoeveel valse biljet ten verdachte in circulatie bracht. Zij hoopt dat reisbureaus die za ken mei de Engelsman hebben ge daan. zich zullen melden. Dat het kort geding in Rotterdam moet dienen, werd A en O en BOA pas in de loop van dinsdag bekend. De leiding van de Boycot-actie, die in Leiden zetelt, dacht, dat haar stich ting ook in Leiden was gevestigd. Dat dit onjuist was, bleek pas later Juri disch is de BOA evenwel in de ge meente Rotterdam gevestigd door haar oprichter Fred. Tempelman, een onderwijzer uit Rotterdam. Mr. Brink wees er op, dat A en O niet de politieke aspecten, die aan de boycot-actie verbonden zijn, wil beoordelen. Het gaat A en O louter om het rechtmatig kunnen uitoefe nen van het bedrijf. Mr. Brink zei, dat de voorgenomen rellentrapperij in de winkels daarop inbreuk kaai maken. Overigens meende hij, dat ge weld het slechtste middel is om iemand te overtuigen. 'Dat moet men doen door kracht van argumenten en niet door het beknotten van vrij heden", aldus de raadsman van A en O. De tweede-kamerleden Kosto en Dankert (PvdA) willen dat minister Vredeling (Defensie)) de consumptie van Outspan-sinaasappelen uit Zuid- Afrika in het Nederlandse leger ver biedt. Dat zou moeten geschieden in aansluiting op het besluit van enkele grootwinkelbedrijven deze sinaasap pelen uit het assortiment te weren. De kamerieden menen, dat de bezwa ren tegen de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek ertoe moeten leiden, dat deze sinaasappelen verdwijnen van het menu in het leger. LICHAAM EN BLOEDSPOREN GEVONDEN APELDOORN De politie van Apeldoorn heeft in een flatwoning in de wijk Zevenhuizen het stoffelijk overschot gevonden van de 62-jarige R. A. Ruward. Het lijk verkeerde in verregaande staat van ontbinding en moet er al van 19 augustus af heb ben gelegen. De heer Ruward was hoofdambtenaar en woonde alleen. De bewoners van het flatgebouw hadden al enkele dagen een door dringende geur waargenomen en de huismeester gewaarschuwd Toen hij de deur opende, zag hij bloedspat- ten in de gang. De huismeester heeft toen de deur weer meteen gesloten en de politie gewaarschuwd. Politie mannen vonden daarna het lijk. Dr. J. Zeldenrust van het gerechte lijk geneeskundig laboratorium te Rijswijk heeft gisteren sectie ver richt, maar kon niet tot de conclusie komen dat er misdrijf of zelfmoord in het spel was. Nu zal prof. dr. W. Froentjes van het gerechtelijk labora- torium nog een onderzoek instellen naar sporen die eventueel op mis- druf kunnen wijzen. Omdat er in de gang bloedsporen waren, wil de politie mislrijf nog niet sui/tsluiten. Laag water belemmert scheepvaart ARNHEM De scheepvaart op de Nederlandse waterwegen begint hin der te endervinden van de lage wa terstanden. Op de Rijn tussen IJs- sclkop en Pannerden en de stuw bij Driel mogen alleen schepen met een oeperkte diepgang passeren. De val van het water is het ge volg van de grote droogte in West- iïuropa. Bij Lobith werd gisteren 8,70 m boven NAP gemeten. Bij een wa terpeil van 8,20 m wordt de situatie volgens Waterstaat kritiek. IA.AG In de morgen van »ri schoot een Turkse vrouw Haagse Gerard Doustraat maar drie kogels in het ar gewond strompelde de woning binnen. De voor tóe hij achter zich dicht, trok hij met zijn laatste )ok een pistool te voor- Veer klonk een knal. In *t de voordeurruit verscheen aagse Turkendrama kostte laar het is ook nog elopen. Voor de Haagse verklaart de wettige echit- 1 de vrouw dat hij nog niet weet wat hij met haar zal doen. De familieraad in Ankara moet daarover mee-beslissen. Zo ver is het nog niet. Officier van Justitie mr. Beer eist dat de vrouw hier eerst anderhalf jaar ge vangenisstraf zal opknappen wegiens poging tot moord. Een lage eis, zegt hij zelf, maar de vrouw Gaai- fes (34) is dan ook een stakker, die het vuile werk heeft moeten op knappen. ,Want volgens het Turkse adatrecht had het pistool gehan teerd moeten worden door haar man. Lafaard "Wij moeten deze zaak bezien door een Turkse bril", vindt de of ficier. "En dan is haar echtgenoot een grote lafaard. Als een man zijn vrouw en haar minnaar op heter daad betrapt, moet hij hen volgens de Turkse adat allebei doden. An ders wordt hij zedf door de gemeen schap doodverklaard". Mr. Beer herinnert zich uit zijn In dische tijd dat de adatgebruiken daar ongeveer dezelfde waren. "Maar deze lafaard liet zijn eer redden, doorz ijn vrouw. Hij kocht een pi stool voor haar, demonstreerde hoe het werkte en liet haar er mee proefsöhieten. Toen liet hij haar naar de Gerard Doustraat gaan om te doen wat hij volgens zijn adat zélf had moeten doen". De officier acht de laffe echtge noot nog schuldiger dan de vrouw zelf. Hij eist dat kamerverhuurder Mehmet (36) wegens medeplichtig heid aan-poging tot moord zal wor den veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar met aftrek en dat hij in verband met het gevaar voor vlucht onmiddellijk zal warden ingesloten. Ook de minnaar staat terecht. Az- mi, een knappe 36-jarige Turkse fa brieksarbeider, is een ex-kostgan ger van het echtpaar. Hij is met ru zie uit huis gegaan nadat Mehmet zijn vrouw had verboden nog vaker alleen bij de kostgangers in de ka mers te komen. Maar de verhouding tussen Canfes en Azmi ging dóór. Op een gegeven moment is de vrouw zelfs uit Den Haag verdwenen. Een telegram uit Turkije stelt Mehmet op de hoógte dat zijn vrouw door Azmi per vlieg tuig op transport is gesteld. In Tur kije past Azmi's broer op haar. Zij is nu Azmi's eigendom. Dit Turkendrama klinkt bijna nog meer fantastisch dan de sprookjes uit 1001 nacht, maar lang niet zo idyllisch. In Den Haag zouden Meh met en Azmi een onderhoud hebben gehad. "Als je haar lief vindt mag Je haar hebben", zou Mehmet zijn rivaal hebben aangeboden. In plaats daarvan kreeg Canfes van haar nieu we eigenaar een brief met de mede deling dat hij haar niet meer lust. Eer Als de vrouw dan in februari te rugkomt in Den Haag, vraagt zij haar man om een geladen pistool. Mehmet gaat onmiddellijk naar Duitsland en koopt er een. "Zij koos de enige uitweg die er in haar wereld nog was om haar eer te redden", schrijft de psychiater dr. Van Essen in zijn rapport. "Zij voelde zich verloren omdat zij door Azmi was verraden en haar eigen man haar zeker zou verstoten". Ook de rapporten van de rijksre- classering en van een Turkse maat schappelijke werker bevatten de me ning dat Canfes geen andere weg was overgebleven. Zelf verklaarde de vrouw in het vooronderzoek: "Ik moest Azmi doodschieten omdat dit de enige manier was om te tonen, dat hij mijn vijand was en dat ik de vrouw ben van mijn man...." Bang sen terug. „Ik nam het pistool niet mee om Azmi te doden, maar omdat ika bang was voor hem. En ik schoot omdat hij me in zijn huis trachtte te sleuren", laat Canfes via de tolk weten. En zij snikt zachtjes als zij besluit: "Mijn man heeft met alles wat er gebeurd is niks te maken. Hij wist nergens van". Ook Mehmet beweert nu opeens van zijn vrouws moorddadige inten ties niets te hebben geweten. "Zij w^de het pistool alleen maar heb- b-.n omdat zij bang was. Want Az mi ha'' nog steeds een sleutel van ons huis". Hun verdedigers, mr. Van Zalingen en mej. mr. Dekker-Harts, bepleiten dienovereenkomstig vrij spraak. Minnaar Azmi krijgt de tweede schrik van zijn leven als officier van justitie mr. Beer ook tegen hem 'n gevangenisstraf eist van twee Jaar met al trek, wegens poging tot dood slag. De officier vordert dat Azmi eveneens onmiddelijk zal worden in gesloten. Noodweer Azm4's advocaat mr. Geuchies doet literaard een beroep op noodweer. Do zwaargewonde Turk zou de vrouw tegen zijn deur hebben horen schoppen en roepen dat zij hem toch zou doodschieten. Toen vuurde hij In zelfverdediging, meent pleiter. Azmi ontkent overigens glashard, aat h'J ooit een verhouding met Can fes heeft gehad. Hij is gelukkig ge- trouwd, zijn vrouw en kindertjes wo nen in Turkije. Azmi zegt dat Can- ies me haar man naar de Gerard Doustraat is gekomen om hem koud ts maten in verband met een ruzie over ae verkoop van een huis. De rechtbank zal uitspraak doen op 11 september. De eis tot onmiddel lijke gevangenneming van Mehmet en Azmi té vooralsnog afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9