klank in buitenland Wereldomroep: groeiende C en gisteren fiet alleen ïaar de ie- eur •og louden vanrjaagTTT] ([^[programmal TV morgen] Frankrijk verbiedt opnamen Jezus-film INSDAG 29 AUGUSTUS 1973 NEDERLAND I 18.45 18.55 19.05 19.45 19.50 20.00 20.20 22.25 Kinderprogramma (NCRV) Wereldkampioenschappen wielrennen in Barcelona (NOS) Kiri de clown (NOS) Journaal 'NOS) Van gewest tot gewest (NOS) Toeristische Tips (NOS) Uitzending Stichting Socutera Journaal (NOS) Une Donna un Paese: Vrouwen van onze tijd, afl. 4: Indira Ghandi (NOS) The Iron Maiden (De ijzeren maagd), komische speel film (NOS) Studio Sport (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Journaal (NOS) in Win- 23.15 23.25 NEDERLAND II 18.45 Kiri de clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Trapkar-Trofee 1973 verslag schoten en Hoogeveen (NCRV) 19.25 Eddy Ready Go (NCRV) 19.50 Meeleven (NCRV) Journaal (NOS) Tour de Chant rond Saskia Spel zonder grenzen (NCRV) In het Westduitse Heiligenhafen treden de ploegen van Dottenijs (België), Grenchen (Zwitserland), Heiligen hafen (West-Duitsland), Vittel (Frankrijk), Wells (Groot-Brittannië), Foligno (Italië) en het Land van Heusden en Altena (Nederland) tegen elkaar in het strijdperk. Kenmerk veertiendaagse informatierubriek over kerk en samenleving (IKOR/KRO/RKK) 23.10 Journaal (NOS) 20.00 20.21 21.05 22.25 Serge (NCRV) Hier en Nu begon met een ge sprek met ARP-kamerlid Rool- vink over zijn reis naar China, dat plotseling onderbroken werd voor het laatste nieuws over de gijzeling in Stockholm. Roolvink verzekerde daarna, dat hij deze korte onderbreking niet erg had gevonden. Geluk kig maar. Het wordt tijd dat presentatoren van actualitei tenrubrieken zich niet langer verontschuldigen voor actuali teiten die actueler zijn dan het onderwerp waarmee zij op dat moment bezig zijn. Roolvink kreeg vervolgens de vraag te beantwoorden wat precies het verschil was tussen zijn reis en de reizen van Schakel en Waalkens. Hij zei dat de laatste twee als indivi duele personen door de Portu gese regering waren uitgeno digd, terwijl hij en zijn reisge noten als parlementaire delega tie door het Chinese parlement waren uitgenodigd. Dit verschil lijkt mij zo waanzinnig subtiel, dat we wel mogen concluderen dat Roolvink als een Chinese wijsgeer is teruggekeerd. Hem werd ook nog gevraagd hoe het te rijmen viel dat zowel Luns als Tsjoe En-lai tegen Rus land hadden gewaarschuwd. Als hij echt een Chinese wijs geer was geworden, zou hij geantwoord hebben dat dit te rug te voeren was op het sim pele feit dat Rusland zowel een westgrens als een oostgrens heeft. Vervolgens kregen we de lij densweg te horen van een moeder en twee agenten in Enschede op zoek naar een arts of ziekenhuis die een doodziek kind wilden helpen, waarbij een arts het eerst be stond het kind op te comman deren naar zijn huis en het daarna per deurtelefoon door te sturen naar een collega. Ik zie niet goed in waarom ie mand die een fiets steelt enke le weken gevangenisstraf kriigt. maar zo'n arts buiten schot pleegt te blijven, en omdat ik wel een van de honderdduizen den kijkers geweest zal zijn die ongeveer hetzelfde gedacht hebben zou het misschien aar dig zijn als Hier en Nu daar een volgende keer eens dieper on inging. NICO SCHEEPMAKER gazlne met 16.30 (S) Hier 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en HILVERSUM III TROS: 7.00 Nws. 7.02 Hugo i Israels heden i Gram. muz. 21.2i TROS: 21.30 'S) Specialiteiten carte: verzoekpl. Progr. 22.20 Aktua. 22.30 Nws. 22.40 Thuiskomst. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II NOS: 18.00 Spiegel van Duitsl.: inf. en muz. uit de BRO. 18.30 Nws. 18.41 Voor blinden en slechtzienden. 18.50 (S) Lichte gramm. muz. 19.00 Open- 14.03 Discjockeyshow. (15.00 Nws.) u De daverende DUITSE TV WOENSDAG 29 AUGUSTUS Duitsland I— Sedje Hemon 17.55-18.00 Journ. Regionaal pro- mod. muz. In de pauze: Klankbeeld. 21.50 (S) Horizon: terugblik op het India Festival. 23.00 Portret van Rl- IJsland-Nederland DONDERDAG 30 VOOR 18 UUR: HILVERSUM gramma: NDR: 18.00 Mlt der Kuh NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost mag niet eten. 19.00 Nws. 19.02 Proefdraaien. 20.00 Nws. 20.02 Dr. Wiener's Meat- show. 21.00 Nws. 21.02 Meurders me thode. 22.00 Nws. 22.02 Joost heeft gegeten. 22.55 Med. 23.00 Nws. 23.02 wr elnem Dach. tv-film. 18.30 Actuali teiten. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nord sehau-magazine. 19.26 Das Jahrhunder dei Chirurgen, tv-serie. 19.59 Program maoverzicht. WDR: 8.55 Schooltelevi sie. 9.30 Sesamstrasse. 10.30 en 11.00 Schooltelevisie. 18.00 Regionaal nieuws. 18.10 Alias Smith en Jones, Western serie. 18.40 Nws. en actualiteiten 19.15 Voor de kleuters. 19.25 Alias Smith en Tones, Westernserie. 20.00 Journ. en weerkaart. 20.15 Fllmreportage. 21."* Spel zonder grenzen. 22.30 Journ. De- Zweites Deutsches Fernseben 17.00 Kinderfilm. 17.20 Gymnastiek AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Oclitendgymn. 7.20 (S) Dag met een Plaatje, met Radiojournaal. 8.20 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (S) Ar- wetensch. 16.00 Nws. 16.03 Radlojo 18.00 Sesamstrasse 18.30 Splelen, 19.45 Regionaal 22.05-22.25 Voordracht .45 Actualiteiten. NOS: 18.45 (K) Kiri de Clown. 18.55 (K) Journ. VPRO: 19.05 (K) Poppen spel Berta in de bocht. 19.20 Zwij- af: evangel, komm. film. NOS: 20.00 (K) Journ. VPRO: 20.21 (K) Berichten uit de samenle ving. 20.35 (K) Beeldje voor beeldje beeldje....: tv-serie over de te- 10.00 Schoolradio. 10.30 kenfilm. 21.00 (K) Dick Cavett- hoogtezbn. 11.40 Hier 11.55 Med. 12.00 Zingen met Cecilia: volksmuz. 12.15 Liedjes voor kinde- 12.26 Med. t.b.v. 13.10 (S) Lichte koorzang. 13.20 (S) Licht ensemble. 13.45 Con amore: poëzieprogr. ocer liefde. 14.00 School radio. 14.25 (S) In kleine bezetting: kiess, kamermuz. 15.15 Geloven is Sten eenvoudige zaak: gesprek. 15.30 ws. 15.33 (S) Studio 6: mlddagma- (K) Wllhelmina: Moeder fllmdokumentatle koningin Wllhel- Nederland II— NOS:. 18.45 (K) Kiri de Clown ballet rond ZLzl 22.05 Den vandaag. 22.15—22.20 (K) Journ. io Nederland Wereldomroep eigen land kortweg aan- 1 met Wereldomroep, is de laatste jaren veelvul- 1 het nieuws geweest. De F lomroep kwam echter niet )tf Ijn programmering in dag- ekbladen ter sprake. Wat ->C] treft weet de gemiddelde ander nog steeds niet be- ^0 dat de Wereldomroep in ven is geroepen om niet ie< de driekleur maar ook de n en tulpen in het bui- 1 hoog te houden, ar t iren echter vooral de inter- ibleanen als financiering en eid van Wereldomroep-direc- 5. L. F. Tljmstra, die ter dis tonden. cussiepunt „financiering" lijkt zes jaar in november '67 ien motie van de socialist om de Wereldomroep uit de st te financieren verworpen - oplossing te zijn gekomen, rnari volgend jaar af valt de anroep onder een ministerie. idt tevens in, dat de Wereld- d niet meer uit de omroepbij- hj (luister- en kijkgeld) maar gj schatkist wordt betaald. On- a' ministerie de Wereldom- )ej«nt te vallen is nog niet be- Binnen de Wereldomroep aan CRM: „Het zou de d< eruisloze overgang zijn." beleid van die Wereldom- i het optreden van directeur betreft is men binnen de rniroep, schitterend gelegen *1 bosrijke omgeving tussen I un en Bussum, vrij spraak- d<in z(jn medewerkers. „Een e man...misschien. Hij is wel n, die zich slechts door ar- ■e en laat overtuigen. Hij is kelijk, wat ook wel moet r je aan het hoofd staat van gelijke club. Zolang iemand ft op zijn manier opstelt en met ik had gedacht en het leuk lijken dat..., dan is hij t om hem de kamer uit te er sprake geweest van een met buitenlandse omroepers rt van dit jaar. De directie chts contracten van enkele i mbieden, terwijl van verlen en sprake was. Dit zou en- edewerkers de kop kunnen Jaap v. d. Merwe schreef onlangs in De Nieuwe Linie over de Wereld omroep: „Hij (Tijmstra) pleegt bui tenlandse microfoonsprekers, in 't bijzonder uit nogal dictoriale gebie den dm de Derde Wereld, geregeld door ontslag te nopen tot terugkeer naar hun land van herkomst." De machthebbers aldaar zouden hen dan handenwrijvend verwelkomen, daar ze vanuit Hilversum niet zo veel rekening hebben gehouden met de wensen van de „censuur" thuis. Er zou zelfs sprake van gevangenis straf zijn. De Wereldomroep: „Wij hebben buitenlandse werknemers, die op contractbasis van drie tot vijf jaar bdj ons in dienst zijn. Dat is altijd zo geweest. In het verleden zijn die contracten wel verlengd, al hoewel de meeste werknemers daar niet voor voelden en zich liever wil den bekwamen in de taak van rei zende omroeper." „Slechts enkelen bleven door verlen ging van contracten. Sinds 1969 is bepaald, dat er geen contracten meer worden verlengd. Dat weet een ieder bdj het aangaan van het contract. Er zijn spijtoptanten, die het niet accepteren." Zelfs de vakbond heeft zich ermee bemoeid. Tussen de Wereldomroep en de vakbondsleden wordt in sep tember de discussie over dit pro bleem kun Je een dergelijke stel ling in 1973 wel handhaven? ling in 1973- wel handhaven? hervat. De Wereldomroep over die eventue le gevangenisstraffen: „Ons is één geval bekend van een Arabische medewerker. Bij terugkeer naar zijn land zou hij in de gevangenis be landen. Niet om politieke redenen; wel omdat hij de bruidschat aan zijn schoonvader nog niet heeft be taald..." „Daarnaast is een andere Arabische medewerker door zijn gezondheid niet in staat om terug te keren naar zijh land. Zo'n man wordt hier door ons aan ander werk ge holpen." Kritiek en vragen. De Wereldom roep zegt er niet vies van te zijn. „Laten die vragen maar komen. Op die manier kun Je aantonen wat Je doet." De werkwijze van de Wereldomroep blijkt. 26 Jaar na oprichting, hier in Nederland slechts aan een handje vol mensen bekend. Nu is dat niet zó verwonderlijk, omdat de Halver- sums en de pirabenstations (nog even) hier het oor al dan niet stre len. De oren van de kortegolf-en- thousiasten en de inventieve vakan tiegangers (Radio Nederland We reldomroep verzorgt van 15 mei tot en met 17 september dagelijks van 09.00-10.20 uur in de 19. de 25, de 41 en de 49 meterband het pro gramma „Uit en thuis", een infor matief geheel voor vakantiegangers in Europa) even buiten beschouwing gelaten. FABELTJES Het nader bekijken van de Wereld omroep begint met het wegwerpen van enkele fabeltjes. De Wereldom roep was niet alleen de omroep, die op zondag hele gezinnen warm ont haalde om broer-, zoon- of vaderlief onder het genot van een heerlijk kopje koffie via de microfoon op de grote vaart te groeten: de begintu- ne van de Wereldomroep is nim mer de klompendans geweest en de grootste fabel. De Wereldomroep is niet uniek of weer typisch iets voor een klein landje om je mee uit te sloven tegenover de grote broers. In Duitsland bijvoorbeeld kent men de Deutsche Welle, die uitzendt in 33 talen: Engeland heeft de BBC Oversea Service in 39 talen. Verder zijn er nog de Fransen met de overzeese dienst van de O RTF en de kleinere kortegolfstations van Zwitserland, Denemarken, Zweden en Oostenrijk. Ook al kost de We reldomroep jaarlijks 22 miljoen toch blijkt deze omroep zich aardig te kun nen meten aan stations als de Deut sche Welle (85 milj.) en de BBC (230 miljoen). Radio Nederland Wereld omroep zendt overigens in zeven ta len uiit. Wat doet de Werefldamroep met die 22 miljoen meer dan de nostalgiek van de emigrant in den vreemde le vendig te houden? Behalve het geven van een beeld van ons land en het onderhouden van contacten met Nederlanders en Rijksgenoten buiten Nederland (doelstellingen uit 1947) hoopt de Wereldomroep ook bij te kunnen dragen tot internationale samenwer king (ontwikkelingslanden) en tot vreedzame internationale betrek kingen. Aan dat laatste tracht de Wereld omroep vorm te geven door het verstrekken van onbevooroordeelde informatie en door het verder uit werken van de zogenaamde regiona lisatie-gedachte (voor Engelsspre kend Afrika wordt bijvoorbeeld een ander programma uitgezonden dan voor Australië, voor Spanje een an der dan voor Latijns-Amerika) Wat die onbevooroordeelde informa tie betreft wordt de Wereldomroep nog vaak gekenschetst als te voor zichtig. In 1971 liet een VPRO-com- missie weten geen Wereldomroep, maar een soort zender voor het vrije woord (omroep der ballingen), te De Wereldomroep: „Iedere korte golf zender wordt van voorzichtig heid beticht. Dat komt vaak door dat de communicatielijnen traag werken. Zo is bijvoorbeeld de infor matie over een staatsgreep in een bepaaid land vaak correct tot eer gisteren. Wij vermijden het daarom van hieruit een bezwerend vin gertje op te heffen. Wat we wel doen is de situatie proberen te ana lyseren. Dit niet met een eigen me ning wij zijn dus nooit „De We reldomroep zegt" maar wel met een scaflia van andere meningen vaak van de pers. Bovendien heb ben wij voor een bepaald item vaak een langere inleiding nodig dan we voor een Nederlands publiek zouden gebruiken. Die laatste categorie kent die informatie al uit de pers". Ook is men bij de Wereldomroep van mening dat Je naast het heb ben van een man ter plaatse („zoiets is trouwens nagenoeg onbe taalbaar, die sendee kost 100.000 gulden per Jaar") ai direct met een gebonden figuur te maken hebt. En dat kan irritatie opwekken, is het van de ene dan wel van de andere kant." VOORZICHTIG Wat dat betreft blijft de Wereld omroep dus toch voorzichtig. De weerklank in het buitenland groeit. In de Hilversumse veste (300 werknemers in ons land) wordt de luisterpost met de dag omvangrijker en komm de verzoeken van andere stations om radioprogramma's (in 1972: 116.000) steeds veelvuldiger binnen. Ook zijn in 1972 128 maga zine-programma's aan tv-stations in Engelssprekend Afrika. Suriname en de Nederlandse Antillen toegezon den. Afl. deze programma's komm bij de Wereldomroep in Hilversum tot stand. Behalve de Hilversumse vestiging beschikt de Wereldomroep tevens over twee relay-stations, waar ne gen Nederlanders m 31 man uit het land zelf werkzaam zijn. Deze re lay-stations, te Bonaire en Madagas car, zorgen voor een betere ont vangst van Radio Nederland We reldomroep in de V.S., Latijns Ame rika, Oost-Afrika en Indonesië. Het gevolg daarvan is mede dat de fan mail vooral de laatste jarm uit die landen enorm is gestegen. tóy Becker laat vanavond (Nederland II, 19.25 uurin zijn -programma Eddy Ready Go de ootste successen uit het afgelopen seizoen nog eens de revue passeren. Deze aflevering be nt o.m. uit een optreden van Big Secret, een charmante afscheiding van de Les Humphrie Miers. De twee Philippijnse meisjes zullen hun hit 'Samson en Delilah' ten gehore brengen. PARIJS/ROME De Deense re gisseur Jens Jorgen Thorsen die een film wil maken over het "Liefdele ven van Jezus", mag dat niet doen in Frankrijk, zoals zijn plan was. Dit is beslist door de directeur-ge neraal van de Franse filmindustrie, Andre Astoux. De aankondiging van de film heeft tot heftige protesen geleid, onder meer van de zijde van de Paus. Chaplin wil films maken Parijs De 84-Jarige filmkomiek en regisseur Charlie Chaplin zou op het ogenblik bezig zijn zijn terugkeer in de filmwereld voor te bereiden. In Parijs heeft men vernomen dat Chaplin in zijn huis in Zwitserland werkt aan twee draaiboeken die hij zelf verfilmen wil. Daarnaast zou hij bezig zijn met het componeren van de muziek voor verscheidene van zijn stomme films uit zijn eer ste periode. Het ene draaiboek gaat over een gedetineerde van de gevangenis Sing- Sing die weet te ontsnappen en de rijkste man van de wereld wordt. Chaplin zou zijn oudste zoon Sydney de hoofdrol in deze film willen ge ven. De hoofdfiguren van het ande re draaiboek zijn een geoloog en een raadselachtige vrouw voor de helft vogel en voor de helft mens. De hoofdrol in deze film zou Chap- lins in Frankrijk wonende dochter Josephine moeten spelen. In het NOS-televisieprogramma „Den Haag vandaag" wordt van avond van 22.45 tot 22.55 uur via Ne derland 1 een verslag uitgezonden van het bezoek, dat dertien ledien van de Eerste en Tweede Kamer onder lei ding van dr. A. Vondeling aan China hebben gebracht. De delegatie is gis teren uit China in Nederland terug gekeerd. De opnamen voor de kleurenfilm zouden begin september in de streek van Apt (ten oosten van Avignon) in Vaucluse zijn begonnen. Op de woning van de Deense am bassadeur in Rome is gisteren met primitieve brandbommen een aan slag gepleegd naar aanleiding van 't in Denemarken gesubsidieerd pro ject. (Meer over deze filmkwestie op Wim Sonnevelds leven verfilmd AMSTERDAM Het leven van Wim Sonneveld wordt verfilmd. Zijn produktie maatschappij Cnosos werkt aan de voorbereiding van een film. die de levensgeschiedenis van de kleinkunstenaar in beeld moet bren gen. Het wordt vooral een muziek film, waarin de platenmaatschappij Phonogram ook financiëel ge ïnteresseerd is. Ruud Bos, onder meer producer bij Phonogram, schrijft de muziek voor de film. Leen Jongewaard en Adèle Bloemendaal en Jaap Dekker krij gen er een rol in. De film zelf wordt gemaakt door Linder Film in Amsterdam, waar tot nu toe elk commentaar wordt ge weigerd. Als regisseur van de film wordt genoemd de Engelsman die ook de tv-serie „Dubbeldekkers" maakte. De Eindhovense gemeenteraad heeft met 26 tegen 7 stemmen alsnog tot 1975 een subsidie van ruim f 160.000 aan de toneel werkgroep Proloog verleend. De toneelwerkgroep had nog al wat tegenstand van di verse Brabantse politieke groeperin gen opgeroepen. De provincie ging voor in de subsidievelening, maar achtte het afgezien van de subsidie gewenst een werkgroep samen te stel len die een oriënterende taak ten. aanzien van Proloog heeft. Intennepark van het relay- op Madagascar.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7