GIJZELAARS ONGEDEERD GEREE Collega's vallen Sacharow af Bliksemactie met gas en lawaai werd bandieten te veel Akkoord bereikt over gevluehten Kissinger niet naar Europa VIJFDE FRANSE KERN EXPLOSIE Steun voor Egypte en de guerilla's Dissidenten weren zich in de Sowjet Unie WOENSDAG 29 AUGUSTUS Paar maanden verlof voor gijzelaars De vier gegijzelde employes van df bank krijgen verscheidene maan- oen verlof en een schadevergoeding, zo heeft de directeur van de bank Btromberg, gisteravond meegedeeld. De gijzelaars waren de 31-jarige mevrouw Brigitta Lundblad, moeder van twee kinderen, Kristin Enmark (21) en Elizabeth Oldgren (23) en de mannelijke bankbediende Sven öaefstroem (25). WASHINGTON Dr. Henry Kissinger, de adviseur van presi dent Nixon die is voorgedragen voor het ambt van 'minister van buiten landse zaken, heeft definitief afge zien van een bezoek aan Brussel op 10 september. Hij zou daar op die dag een rede hebben uitgesproken over de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en West-Europa. Het Witte Huis wees erop dat dr. Kissinger op 7 september voor de commissie voor buitenlandse zaken van de senaat moet verschijnen, in verband met de goedkeuring van zijn benoeming. CYAANKALI IN ROTTENDE YATEN IN DE OPEN LUCHT STAVELOT (Belga) In het Bel gische Stavelot is grote ongerustheid ontstaan over een opslagplaats van cyaankali. De opslagplaats ligt op het terrein van de voormalige maat schappij Chromazur. Er zouden zich een veertigtal vaten met cyaankali- houdende produkten bevinden waar van er enkele al zover zijn weggerot dat ze een gevaar voor de gezondheid kunnen opleveren. De burgemeester van Stavelot heeft na de ontdekking van de cyaankali- houdende produkten contact opgeno men met diverse bevoegde instanties met het verzoek de vaten op te rui men. Op dit verzoek is echter nog geen antwoord gekomen, reden waar om het gemeentebestuur zich ernstig bezorgd maakt over de onverschillig heid waarmee men de zaak tegemoet treedt. Het ministerie van Volksge zondheid in Brussel heeft inmiddels een gezondheidsinspecteur en een ar beidsinspecteur opdracht gegeven ter plaatse de situatie te gaan bekijken. Chromazur, een chromeerbedrij f opende in 1968 zijn poorten maar ging enkele maanden later reeds failliet. De hele zaak werd verkocht aan een in Brussel wonende Duitser die na korte tijd met onbekende bestemming verdween. De gebouwen werden daar na verhuurd aan een fabrikant van houten speelgoed die de vaten afval onaangeroerd op de opslagplaats liet. De vaten liggen in de open lucht en zijn van hout. Sommige vaten zijn lek en men vreest dat het giftige cyaankali in het nabij gelegen ri viertje de Ambleve terecht zal ko men als het hard gaat regenen. In hoeverre daar consequenties voor de drinkwatervoorziening uit voort vloeien is niet bekend. STOCKHOLM (Reuter) Na bijna zes dagen in gisteravond omstreeks 9 uur in een actie van slechts vijf minuten een einde gekomen aan het drama in een Stockholmse bankkluis, waar een bankrover samen met een tijdelijk in vrijheid gestelde ge detineerde vriend drie vrouwen en een man als gijzelaars heeft vastgehouden. Traangas door een van de vele gaten die in het plafond van de kluis waren geboord deed temidden van het oorverdovende lawaai van pneumatische hamers de 32-jarige bankrover Jan-Erik Olsson, nadat hij nog enige schoten op de stalen kluisdeur had gelost zijn machinepistool door een van de gaten naar boven gooien en uitroepen: "Ik geef mij over". De politie kon na 132 bange uren de drie vrouwelijke en de man lijke bankbediende bevrijden uit het 45 vierkante meter grote vertrek. Miljoenen televisiekijkers zagen Olsson en zijn met- gezel-in-het-kwaad Oloffson, beiden met handboeien om, en hun vier gijzelaars op brancards allen ongedeerd naar buiten ko- De bankrover had eerdere pogingen hem tot overgave te dwingen weten tegen te houden met dreigementen dat hij zijn gijzelaars zou neerschie ten of ophangen. Maar het gas tastte hem en zijn metgezel kennelijk zoda nig aan dat ze nauwelijks nog in staat waren het machinepistool naar bui ten te gooien. De hoofdcommissaris van politie van Stockholm, Kurt Lindroth, ver telde tegen verslaggevers: "het gas werkte volledig. Ze moesten zich overgeven. Ze hielden hun handen voor hun ogen en waggelden op him benen. De methode die de politie heeft ge bruikt om aan het drama een eind te maken is overigens niet uniek. Eer der al heéfit de politie van New Work eens met succes de combinatie van lawaai en gas toegepast om een der gelijke situatie op te lossen. De gijzelaars waren gedurende hun verblijf in de kluis onderworpen aan zenuwslopende physieke en psychi sche kwellingen. Er werden touwen rond him hals geknoopt om de politie maandag nog te beletten gas te ge bruiken en de rover dreigde herhaal delijk hen te zullen neerschieten of desnoods het gehele gebouw te zul len opblazen. Gisteren werd bericht dat een van de vrouwelijke gijzelaars was verkracht. De politie zou via af luisterapparatuur die aan de kluis be vestigd was bepaalde geluiden heb ben gehoord die op verkrachting we- Tot de oplossing van het drama schijnt een miniatuur-camera een flink stuk te hebben bijgedragen. Voordat het gas in de kluis werd ge pompt, waarbij een behoorlijke graad van risico was ingecalculeerd, plaat ste de politie een camera in een van de vele gaten die in de kluis waren geboord. Toen men de tijd rijp achtte bracht men het gas naar binnen, een mengsel van traangas en een ander soort dat in de Eerste Wereldoorlog vaak werd gebruikt. Kennelijk sor teerde dat gas onmiddellijk effect hoewel het een nog kort, maar angstig ogenblik duurde voordat Olsson zich wilde overgeven. Het bloedeloze slot van de affaire zou de image van de regering kunnen opvijzelen in het licht van de verkie zingen volgende maand. Een van de minder belangrijke kwesties die mee speelt is het probleem van recht en orde. Opiniepeilingen tijdens het be leg van de bank toonden aan dat hier en daar in Zweden kritiek werd ge leverd op de wijze waarop de regering de zaak tot een oplossing wilde bren- India en Pakistan: NEW DELHI (UPI-RTR) India en Pakistan hebben gisteren over eenstemming bereikt over de repa triëring van honderdduizenden men sen die door de oorlog van 1971 ont heemd raakten. Dit hebben woord voerders van de Indiase delegatie bekendgemaakt. Het akkoord voorziet in de repa triëring van 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen in India, de terug keer naar huis van 160.000 in Pakis tan gestrande Bengalen en de over brenging van grote aantallen pro- Pakistaanse moslims van Bangla- desj naar Pakistan. De overeenstemming is bereikt na intensieve onderhandelingen die elf dagen hebben geduurd. Het akkoord is in de laatste twee onderhandelingsdagen opgesteld en afgerond een uur voordat de Pakis taanse delegatieleider, minister van Buitenlandse Zaken Aziz Achmed, naar huis zou terugvliegen. In de laatste fase van de onder handelingen werden Achmed en de Indiase delegatieleider Haksur tweemaal ontvangen door premier Indira Gandhi, die de 20 maanden oude impasse op het subcontinent wilde doorbreken. De elf daagse oorlog tussen India en Pakistan ontheemde bijna een half miljoen mensen, die sindsdien in kommervolle omstandigheden heb ben geleefd. gen. De Zweedse autoriteiten hebben de Verenigde Staten om uitlevering ge vraagd van Robert Kaj Hansson, zo verluidt uit Honoloeloe. Het spoor van Hansson, die aanvankelijk ten onrechte werd aangezien voor de da der van de huidige geruchtmakende bankoverval in Stockholm, is door de politie gevonden na een interview dat Hansson zondag j.l. aan de tele visie in Honoloeloe toestond. Hansson was naar Honoloeloe uit geweken, waar zijn vrouw zich be vond, na uit de gevangenis van Pal- koping. in Zweden, te zijn ontsnapt. Zweden wenst zijn uitlevering niet alleen om deze ontsnapping maar ook omdat Hansson betrokken zou zijn geweest bij een bankoverval op 2 au gustus in het zuiden van Zweden. Amerikaanse ambassadeur neemt ontslag PNOM PENH (AFP) De Ame rikaanse ambassadeur in Pnom Penh, Emory Swank, heeft zijn ontslag aangeboden en zal spoedig naar Washington vertrekken om een an dere functie op zich te nemen. Gevraagd naar de reden van het ontslag in deze crisisperiode zei de woordvoerder van het Witte Huis dat Swank zijn normale periode in de Cambodjaanse hoofdstad heeft uit gediend. President Nixon had het ontslag „met spijt" aanvaard. In Washington bestaat de indruk dat Swank mogelijk wordt benoemd tot onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten. ëi®& Zwaar geboeid en geketend aan politiemannen met gasmas kers wordt de bankrover Olsson weggevoerd uit het bankgebouw. Eban was tegen onderschepping van vliegtuig JERUZALEM De onderschep ping door Israel van een Arabisch lijnvliegtuig boven Libanon drie we ken geleden heeft in hoge Israëlische politieke kringen tot een controverse geleid. De Israëlische pers schreef gisteren dat met name minister van Buiten landse Zaken Abba Eban twijfel aan de wijsheid van de onderschepping heeft uitgesproken. Zijn kritiek was voor premier Golda Meir aanleiding de minister voor een "ophelderend gesprek" uit te nodigen, schreven de kranten. Volgens Eban zou het incident ook weinig uitgehaald hebben als de man die Israël aan boord van het toestel vermoedde, dr. Georges Habasj van het volksbevrijdingsfront voor Pales tina, inderdaad in het vliegtuig ge zeten had. Eban meende dat Habasj en zijn gewapende lijfwacht de ge zagvoerder van het toestel nooit toe gestaan zouden hebben de onder scheppende Israëlische jagers te vol gen. "Wat had er dan moeten gebeuren", heeft de minister zich volgens de pers afgevraagd. "Het toestel zou toch ze ker niet neergeschoten geworden zijn?" Mevrouw Meir zou hebben aange drongen op stilzwijgendheid, aange zien een openbaar debat over de kwestie schadelijk voor Israël zou zijn. Veronica-wetjes DEN HAAG De Eerste Kamer behandelt de goedkeuring van de wetjes, die de uitzending van zenders als Veronica en Nordsee onmogelijk moeten maken, trager dan werd ver wacht. Gisteren besloot de senaat eerst de mogelijkheid te scheppen mr. W. J. M. Bordewijk namens Veroni ca te horen alvorens een definitie ve beslissing te nemen. Pas op 25 sep tember zal de Eerste Kamer een voor lopig standpunt bepalen. WELLINGTON iRTR) Frank rijk heeft zijn vijfde kernproef ge nomen in de dampkring boven het atol Moeroeroa in de Stille Oceaan Dit heeft de premier van Nieuw- Zeeland Norman Kirk bekendge maakt. Hoe Kirk aan de informatie is gekomen en wat de kracht van de explosie was is niet bekend. De proef is de vijfde in een reeks die op 22 juli begon en een golf van internationaal protest losmaakte. Waarschijnlijk heeft de Franse mi nister van defensie Galley de explo sie bekeken vanuit een bunker op Moeroeroa. Hij verblijft Polynesie en keert op 5 septèj in Parijs terug. De Amerikaanse commissie^, atoomenergie heeft gisterocl vroeg signalen opgevangen die a schijnlijk afkomstig zijn nieuwe ondergrondse Rus; kernproef. Ze konden worden kaliseerd in het woestijngebied het noordelijke deel van bliek Kazakstan. Het is de vijfde ondergrondse 1 explosie die de Russen dit jaai ben genomen. Amerika heeft zeven genomen. MOSKOU (UPI) Volgens het Rus sische persbureau Tass heeft de aca demie van Wetenschappen in Moskou Andrej Sacharow veroordeeld we gens het „in diskrediet brengen" van het Russische systeem. Sacharow, de natuurkundige, die nog steeds lid is van de academie, zou dit hebben gedaan tijdens zijn verrassende persconferentie vorige week met buitenlandse correspondenten. De academie noemt hem nu een „in strument van vijandelijke propagan da". Volgens Tass hebben 40 leden van de academie, onder wie de voorzitter Keldysj, een brief ondertekend waarin het heet dat „leden van de Russische Academie van Weten schappen hun verontwaardiging heb ben uitgesproken over verklaringen van Andrej Sachorow en zijn activi teit veroordelen die de eer en de waardigheid van Russische geleer den aantast". De leden van de aca demie zouden er verder op wijzen dat „Sacharow de laatste Jaren het ac tieve wetenschappenjke werk de rug heeft toegekeerd en naar voren is gekomen met 'n reeks verklaringen die het Russische systeem in diskre diet brengen, zowel de binnen- en buitenlandse politiek". Nog steeds volgens Tass zeggen de leden van de academie in hun brief dat Sacharow tijdens zijn jong ste persconferentie „zo ver ging dat hij zich uitsprak tegen het beleid van de Sowjet-Unie inzake internationa le ontspanning en consolidering van de positieve veranderingen die zich de laatste tijd in de wereld hebben voorgedaan". De 62-Jarige natuur kundige zou zich daarmee hebben verzet tegen de vreedzame coëxisten tie en het regeringsbeleid tot uit breiding van de wetenschappelijke en culturele samenwerking met an dere landen te komen. Zoals bekend riep Sachorow een week geleden enkele westerse Jour nalisten bij zich en sprak hij zich uit tegen het anti-democratische karak ter van het Russische systeem. Hij waarschuwde het westen voor een onvoorwaardelijke ontspanning met het Kremlin. De brief zoals Tass die geeft is de krachtigste aanval die totnutoe op de natuurkundige is gedaan. Mede we gens de titel „vader van de Russische atoombom", die men hem wel heeft gegeven, scheen hij lange tijd onaan tastbaar te zijn in zijn oppositie tegen de autoriteiten. Vrienden van Sacha row hebben onlangs de mogelijkheid geopperd dat er een campagne te gen hem wordt gevoerd als voorbe reiding op zijn arrestatie of plaatsing in een psychiatrische kliniek. Nobelprijswinnaar Alexander Sol- ze hnitsyn heeft in een uitvoerig- en openhartig vraaggesprek met twee westerse Journalisten gezegd, dat de Sowjet Unie niet zal terugkeren tot de Stalinistische v erdrukking der dertiger jaren, omdat westerse pro testen en het prijzenswaardig ge drag van Russische dissidenten dat onmogelijk maken. De auteur, die in het westen gro te bekendheid geniet door zijn boe ken "De eerste cirkel", "Kankerpa viljoen" en "Augustus 14", die in zijn vaderland verboden zijn, gaf 'n schriftelijk antwoord op de vragen die hem werden voorgelegd. Op 23 augustus stond hij in een apparte ment in Moskou een vraggesprek aan Associated Press en het Franse dagblad Le Monde toe. Zijn antwoorden op de vragen die hij wilde beantwoorden, waren ver vat in een Russische tekst van meer dan 7000 woorden. De belangrijkste punten uit het interview waren dat bedreigingen tegen hem en zijn familie zijn ge uit, dat "het belangrijkste gedeelte' van zijn werk zal worden gepubli ceerd als hij komt te sterven, zijn veroordeling van een verwacht pro ces tegen dissidenten en een krach tige verdediging van Sacharow, een belangrijke woordvoerder der bewe ging voor de burgerrechten in de Sowjet-Unie. In zijn proces in Moskou heeft de Russische geschiedkundige en criti cus van het regime Piotr Yakir tij dens een verhoor verklaard dat in de Sowjet-Unie "in werkelijkheid geen democratische beweging bestaat", maar dat het gaat om een "uitvin ding van de bourgeois-propaganda", aldus het persbureau Tass over de tweede dag van het proces tegen Ya kir en zijn medebeklaagde Krasin. Victor Krasin liet zich in dezelfde zin uit. Hij zei dat de "bourgeois- propaganda" het werk was van NTS, de bond van Russische emi granten in Frankfort in West-Duits- land. CAIRO Koning Feisal van Saoe- di-Arabië heeft president Anwar Sa- dat van Egypte alle geld toegezegd dat hij nodig meent te hebben voor zijn confrontatie met Israël, zo deel den diplomatieke kringen in Cairo mee. De toezegging is gedaan tijdens Sadats "zeer geslaagde" bezoek aan Riad in het weekeinde. Volgens de diplomatieke kringen omsluit Feisals toezegging vrijwel zeker Egyptes om vangrijke schulden aan de Sowjet- Unie. Sadats positie is nu volgens hen krachtiger geworden tegenover kolo nel Ghadaffi van Libië, met wie de de Egyptische president van gedach ten wisselt over de voorgestelde fusie tussen Egypte en Libië. Met de fi nanciële toezeggingen van Feisal ver liest Ghadaffi zijn troefkaart in de eis voor een fusie, n.l. de olierijkdom van zijn land. De Libische leider had gehoopt dat de fusie op 1 september haar beslag zou hebben gekregen. De Jeruzalem Post schrijft dat ze- Schoolhoofd vermoord In het noordoosten van Rhodesië hebben guerrillastrijders een zwart school hoofd doodgeslagen, terwijl ze drie onderwijzers dwongen toe te kijken. Het slachtoffer woonde in Kandeaya bij Mount Darwin. Voorts meldt Sa lisbury, dat in het weekeinde zeven guerrillastrijders gedood werden. Cholera in Italië In de omge ving van de Italiaanse stad Napels hebben zich veertien gevallen van cholera voorgedaan. Vier oudere personen zijn al om het leven geko men. Hoe de ziekte is binnengeslo pen is niet bekend. In Rome was ei na do meldingen uit Napels een lich te paniekstemming. Honderden men sen met maag- en darmstoornissen zochten hun heil in ziekenhuizen. Zakenman ontvoerd De Britse zakenman Ian Martins, directeur van de Liebig-vleesextractfabriek in Paraguay, is in Asuncion ontvoerd De or. voerders eisen een losgeld van drie miljoen gulden. Keltische vondst Opgravers in de buurt van Villingen (Bondsre publiek Duitsland) hebben een be langwekkende vondst gedaan. Bij de door archeologen van de universiteit von Freiburg gedane opgravingen suitte men op een dodenbaar uit de eerste helft van de 6de eeuw voor Christus. Het is wel zeker, dat op de ze meer dan twee meter lange baar, die tot nu toe zonder voorbeeld is, 'n Keltenvorst heeft gerust. Het kost bare stuk is inmiddels naar Mainz •uebraoht, waar het in het Romeins- Germaanse Centrale Museum kan worden bezichtigd. ker vier Europese luchtvaart! schappijen mogelijk miljoenen t J aan Arabische guerrilla-organi hebben betaald om gevrij waa blijven van kapingen. Volgen!"1 blad had de minister van De!n Mosje Dajan, enkele dagen ge1 verklaard dat enkele luchtvaart!111 schappijen sommen geld aan d( roristen betalen om niiet gekaaft worden. Betrouwbare bronnen citeren de Post dat de vier maatschaj op Lod vliegen. "De betrokken i u schappijen hebben puur coinme berekend dat het goedkoper is d a roristen te betalen om gevriji e te blijven van kaping dan doelro dure veiligheidsmaatregelen t« a Rijksbijdrage van NS omla J DEN HAAG (ANP) Bij de bereiding van de begroting Verkeer en Waterstaat voor 1! gebleken, dat de rijksbijdrag< de instandhouding van het per! vervoer door de Nederlandse wegen in dat jaar zo groot dn worden, dat nagegaan moet w welke maatregelen op korte t< mogelijk zijn om het beslag rijksbegroting zoveel mogelijk perken, zo heeft het minister! Verkeer en Waterstaat deeld. Met het oog hierop zal de in: van Verkeer en Waterstaat 'n groep instellen, waarin naast a naren van verkeer en waterstal ting kunnen hebben vertegen^ gers van het ministerie ciën en van de directie v Deze werkgroep staat leiding van de heer H. voormalig directeur-generaal v de PTT. Het is de bedoeling werkgroep binnen een termij drie maanden zal rapporteren De directie van de NS is i genomen met het initiatief minister van Verkeer en Water een werkgroep te laten onder» ld welke maatregelen op korte ta w mogelijk zijn om het beslag ld rijksbegroting zoveel mogelijk tl l( perken, zo blijkt uit een verklf van de NS-directie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 6