Gewestraad zet Leidse PvdA „buiten spel" V erkeerszonden voor rechter Van Agt: politie deed het goed LEZERS SCHRIJVEN Gemeente deed nog niets voor Marokkanen Sam Platteel met pensioen als chef stad van LD BONT ZOMER PRUZEN X^VAN EGMONÜ BREESTRAAT INTERNATIONALE BÓNTMODE Commissie verdeeld over tennisbanen WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 v Als men de pogingen van de Leid se socialisten in de gewestraad om meer inhoud te geven aan de gewestgedachte dan men in dit gebied in vijf jaar van uiterst lichte samenwerking heeft gedaan, als een "testcase" beschouwt van wat men wil, dato is er maar één conclusie: men wil eigenlijk niets. De PvdA-fractie was er gister avond duidelijk op uit méér te doen dan een poging de huidige gewestregeling, die op 1 janua ri a.s. afloopt, alleen maar te kunnen verlengen. Ze had bij tijds een voorstel ingediend om de eerste paal te slaan voor een steviger gebouw dan het toch wel wrakke bouwsel, dat het Leidse gewest nu is. Met. het reglement in de hand wees het dagelijks bestuur be handeling van dit voorstel van de hand en de gewestraad kon LEIDEN/RIJNSBURG Op 1 januari loopt de inmiddels al verlengde gewestregeling tussen Leiden en negen ge meenten in de regio af. De vraag is of het ontwerp voor een nieuwe regeling vóór die datum aanvaard zal zijn. Eén gewestraadslid, Leidenaar Kuyper, heeft in het Jongste verle den duidelijk gemaakt niet voor ver dere verlenging van de oude, met een snierend "Ik heb e zwaar tegen de Leidse raad doen". Bij monde van Van Aken verzet- lichte regeling te voelen. En één ten de Leidse socialisten zich tegen het bestuursvoorstel. Hij wees erop, unanimiteit destijds juist is kan verlenging tegenhouden. Het dagelijks bestuur van de ge westraad vindt dit niet democratisch ingevoerd in het reglement en legde daarom gisteravond in kleinste minderheid iets te Rijmsburg een voorstel aan de ge westraad voor om in het artikel over verlenging de vereiste unanimi teit te veranderen in twee-derde meerderheid. De Leidse PvdA-fractie wilde er meteen verlenging aan koppelen met ingebouwd het ontwerpen van maatschappelijk ontwikkelings- kenne- te geven. Het dagelijks bestuur lijk op de hoogte van hei van de Leidse socialisten om tegen te stemmen (Van Aken: "Wij zijn daarin open geweest") en kwam me teen met een ander voorstel. Het vroeg de gewestraad om aan de ge meenteraden te vragen de unanimi- plan voor deze regio. Behandeling teit in het reglement te vervangen van dit voorstel werd op formele door twee-derde meerderheid. Met de hand gewezen. De de stemmen van enkele socialisten - enige mogelijkheid om het te behan- fonneel geen andere kant uit. delen, overneming door het dagelijks Wilde dat ook duidelijk niet, bestuur, werd afgewezen. uitgezonderd de burgemeesters van Valkenburg en Zoeterwou- de, die er voor uitkwamen wel iets te zien in de socialistische visie. De formele benadering van de op papier gezette gedachten van een groep in de gewestraad gaf een weinig hoopvol beeld van echt gemeende samenwerking in dit gebied. En was tevens een bewijs van een totaal ge brek aan communicatie. Over leg tevoren tussen de (Leidse) voorzitter en de Leidse indie ners van het voorstel zou je voor mogelijk hebben gehouden maar niets daarvan. Openheid wordt niet gehanteerd om ge zamenlijk naar het beste resul taat te streven. Voor het dagelijks bestuur en de overgrote meederheid van de gewestraad staat "het beste" vast. Dat is voortzetting van de behandeling van het ontwerp- reglement voor een nieuw ge west. Dat is nog maar de zwaarste vorm van lichte sa menwerking om voorzitter Vis te citeren maar in ge westraad en gemeenteraden zijn enorme kloven gebleken tegen werd hiertoe besloten. Een amendement van de PvdA- Leiden om de gemeenteraden me- De burgemeesters Van 't Wout teen te vragen te besluiten tot het (Valkenburg) en Detmers (Zoeter- ontwerpen maatschappelijk woude) deden een vergeefse poging ontwikkelingsplan werd afgewe het voorstel in behandeling te krij gen. Socialist Waal (Leiden) vroeg om een peiling van de mening, maar zijn Voorschotense partijgenoot Pels, lid van het dagelijks bestuur, veegde die mogelijkheid van tafel Voorzitter Vis vond dit letterlijk r ADVERTENTIE LEIDEN/DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie is van me ning dat de Leidse politie gedaan heeft wat in de gegeven situatie re delijkerwijs van haar verwacht mocht worden bij het huurconflict tussen buitenlandse werknemers en een pensionhouder (zaak Janvossen- steeg). Hij zegt dit in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Sa- lomons. Het spreekt volgens de bewinds man vanzelf, dat strafbare feiten zo- Die wïfhet dagelijks" bestuur als geweldpleging tegen ot raishan- deling van personen, ook indien de aanleiding daartoe wordt gevormd door een huurconflict, dienen te worden opgespoord en vervolgd. Draai het licht nog dit jaar overbruggen Of dat in deze sfeer lukt is voor mij een levensgrote vraag. HANS MELKERT maar aan. Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte. LEIDEN Vandaag wordt Sam Platteel 65 jaar. Dat houdt in, dat hij vrydag zijn functie als chef van de stadsredactie van het Leidsch Dagblad neerlegt. In intieme kring neemt hij afscheid van deze krant, die hij zo vele jaren trouw heeft gediend. Tweeënhalf jaar geleden stond hij zelf In het nieuws, dat hij zo lang heeft begeleid. Groots was de viering van zijn dubbele jubileum: 40 jaar in de journalistiek, 25 jaar bij het Leidsch Dagblad. Nu gaat hij weg zonder trompetgeschal, dat toen het feest omlijstte. Een stadsredacteur in hart en nieren verlaat onze redactie. Het plaatselijk nieuws, waarbij de lezer zo nauw betrokken is, heeft al die jaren zijn aandacht gehad. Hij was betrokken bij het leven in de stad, waar hij werkte. Leiden, zijn geboorteplaats, waar hij altijd is blijven wonen, waar hij is getrouwd en zijn kinderen heeft zien opgroeien. Waar hij functies aanvaardde en trouw vervulde. Zijn journalistieke loopbaan is hij buiten de Leidse grenzen begonnen. Op 1 maart 1931 trad hij in dienst van het chr. hist, dagblad "De Nederlander" in Den Haag. Op dezelfde dag werd hij avondmedewerker van het Leidsch Dagblad. Op 1 maart 1946 werd hij stadsredacteur in Leiden, waar hij ook werd belast met de ver van de rubriek "geestelijk leven". Bij de benoeming tot hoofdredacteur van zijn inmiddels overleden collega J. Brouwer werd Platteel chef van de stadsredactie. De redactiedeur gaat niet helemaal voor hem dicht. Hij blijft zijn hobby de journalistiek is dat naast reizen en autorijden beoefenen. Platteel zal als medewerker zijn aandacht richten op vooral oud-Leiden en voorts blijft hij de wekelijkse rubriek "kerk diensten" verzorgen. Wij op de redactie blijven dus een beetje ge nieten van zijn altijd opgewekte humeur, zijn bonhommie, zijn aan stekelijke vrolijkheid. Bij zijn jubileum hebben we zijn levensloop uitvoerig onder de loep genomen. Sam Platteel wil dat niet nogeens. Wel wil hij bij zijn afscheid een paar dingen kwijt over "zijn" Leiden. We hebben daarover een paar uur gepraat. We kennen elkaar een jaar of tien. Ruim vijf jaar geleden voldeed Platteel aan de opdracht van direc tie en hoofdredactie om zelf zijn opvolger te zoeken. Er is veel veranderd by het LD. „Toen ik in 1946 kwam, bestond de hele en agglomeratieredactie alleen r Sam Platteel (rechts) is bij zijn afscheid als chef-stad zelf eens het^slachtoffer^ Zijn opvolger Hans Melkert neemt hem op de korrel. "Als je mij vraagt Sam Platteel zegt het in een gesprek vaak en daaraan merk je, dat hij niet gewend is "aan de andere kant" te zitten. Hij kent de vragen a een lange neemt. "Als je my vraagt hoe Leiden er uitzag, toen ik begon? Nou, by De grijze eminentie van dit dagblad gaat onze rijen verlaten. Platteel, die graag Bijbels-getinte gezegden in zijn royale conversatie stopt, spreekt over zichzelf dikwijls als een een voudig tempeldienaar in het huis des Heren'. Het is _een voorbeeld van zijn bescheidenheid. Platteel ie een beetje Lei den, maar Leiden is een heleboel Platteel. Deze krant hoopt nog lang van Platteels grote kennis van de stad gebruik te maken. Dan niet meer de jachtige journalist van alle dagen, maar als het nogmaals wat oud-testamentisch gesteld mag worden de jonge grijsaard met een warm kloppend hart voor de stad en zijn bewoners. Zijn opvolger als chef van de stadsredactie is Hans Melkert: typisch representant van een nieuwe generatie journalisten, kritisch tegenover bestuur en bestuurderen, maar daarbij uit gaande van een open, faire benadering. Precies wat een mo derne regionale krant nodig heeft. Een podium, waarop ver schillend gestemden met elkaar de degens kunnen kruisen. Dat is één hoofdstuk van het verhaal. Daarnaast moet die krant ook een mening durven hebben over ontwikkelingen, met name als die om de hoek plaatsvinden. Zo'n mening zal misschien niet altijd populair zijn. In momenten van verwarring is het goed, te weten dat Sam Platteel er nog is. Niet om te horen, hoe het eigenlijk zou moeten, maar veeleer om weer eens te vernemen, dat in die verre dagen dat een stadskrant min of meer de 'staatscourant' van de gemeente was, de zaak niet zo rooskleurig was, als we soms in herinnermgsstukjes schrijven. Toen bestond ook een boterham met tevredenheid. Belegd met de dun gesneden een heidsworst van bestuurderen en vroedschap. HAN MULDER (Foto Jan Holvast) de Korevaarstraat hield het op. De Blauwe Tram hy zegt het met hoofdletters naar Den Haag ging hier de wei in. Ik heb het tramwezen zien groeien, ik heb de eerste zien rijden. Ik heb ook de laatste rit meegemaakt. Op dat weiland is de Burge meesters- en Professorenwyk ver rezen. En verder in die jaren? Zuidwest heb ik helemaal zien bouwen, het nieuwe deel van het Morskwartier en nu de aanzet van de Merenwyk. In de raad vele jaren was hy raadsverslaggever heb ik de plannen eerst op pa pier gezien. Ook plannen, die nooit verwezenlykt zyn In het Leidse stadhuis zyn zoveel plannen als er laden zyn Er klinkt iets van kritiek in zyn woorden. Hy houdt van zijn stad, maar is beslist niet blind voor haar feilen. Juist, deze zomer heeft hy veel oude steden bezocht, Middelburg, Tilburg, Breda, Gou da. "Als je ziet wat daar is ge beurd, dan realiseer je je, dat Leiden achter is. De historische schat is daar goed geconserveerd en wordt in floodlight geëtaleerd. In Leiden staat veel van die his torische schat hi het donker op instorten. Het is in andere bin nensteden gezelliger met goed aangelegde promenades. Platteel bekent meteen, dat hy van een tegenstander van wandelgebieden een voorstander is geworden. "Maai1 het moet goed gebeuren." Door Hans Melkert Hij is een beetje bang geworden de laatste jaren, dat er te weinig gebeurt. Hij is niet enthousiast voor de manier, waarop het ge meentebestuur functioneert. "Ik vind het nog altyd jammer van de wethoudersclausule, die het re geren van deze stad byna onmo gelijk heeft gemaakt." De Pieterskerk. "Het is te gek, dat de stichting, die voor een nieuwe bestemming moet zorgen, nog steeds niet van de grond is. Aan zo'n belangrijke zaak zou hard moeten worden getrokken." Het is één van de kerken, die Platteel belangstellende op het kerkelyk erf heeft zien sluiten of afbreken. Hy noemt er nog een paar: Petruskerk (.waar nu de brandweerkazerne staat). Oos- terkerk. Er staan veel nieuwe ker ken tegenover, die liy heeft zien verryzen: Petruskerk, Zuiderkerk, Bethlehemkerk, Koningskerk, Pe- trakerk, Bevrydingskerk, Belofte- kerk. Tenslotte over zyn leidinggeven op de stadsredactie. "Ik ben er al tijd van uitgegaan, dat iedereen zyn eigen verantwoordeiykheid heeft. Daarom ben ik voorstander van begeleiding." Niemand weet beter dan ik, dat dat laatste waar is. Sam Platteel gunde ook in het werk ieder het zyne. Met gemak is hy de laatste jaren teruggetreden. Even weinig moeite heeft hy met zyn afscheid. Gezond en opgewekt gaat hij met pensioen. Ongetwijfeld zullen velen zich nog herinneien hoe - bijna drie maanden geleden - een Marokkanenpension a?n de Janvossensteeg werd be stormd. Het pand werd zodanig ver meld, dat 22 gastarbeiders elders huisvesting moesten zoeken. Boven dien verloren de meesten van hen een groot deel van hun bezittingen: to'ale schade ca. f 6.500,-. Het Leids Huurders Comité rea- g"erde op 7 Juni met een oproep in de plaatselijke pers om de slachtof fers financieel te steunen. Het LHC sïeld voor dit doel haar giroreke ning ter beschikking en dit alles mei met r.et resultaat dat er thans ruim f 1250- is ingezameld waarvan wij reeds f 1.185,- hebben overgemaaki aan de Stichting Bijstand Buiten- la rdse "Werknemers "Rijn en Lek". Daarmee zou dan alles gezegd zijn. ware het niet dat wij enige dagen ge leden bemerkten dat de gemeente Leiden c.q. het gemeentebestuur tot ADVERTENTIE NOG 4 DAGEN dusver geen cent schadevergoeding heeft uitgekeerd aan de benadeelde gastarbeiders, terwijl men van deze zijde in eerste instantie alle hulp be loofde. Het moet worden gezegd dat men t.a.v. vervangende huisvesting woord heeft gehouden, maar voor het overige is er weinig gebeurd. Hot gemeentebestuur heeft min of meer geweigerd om uit de algemene middeien de overige f 5000,- te finan cieren. In plaats daarvan kwam men een stadhuize op het idee dat er nog iets oestond als het Burgemees ter Was Fonds, een of andere liefda dige instelling die wel over de nodige gelden zou beschikken. Volgens onze ir forma tie (via "Rijn en Lek" en s'adhuis) weten wij nu dat men - na drie maanden! - er nog niet in is ge- s.aagrf om een gunstige beschikking van net fonds te verkrijgen omdat ten aantal bestuursleden door va kantie en ziekte niet bereikbaar zou Het gemeentebestuur - anders niet LEIDEN Een 20-jarige auto monteur uit Katwijk stond voor do plaatsvervangend kantonrechter mr E G. Sprey terecht, omdat hij me. zijn auto in de nacht van de 16de mei nogal wat schade aan Rijks- eigendommen had toegebracht. Hij vloog in Sassenheim met vrij hoge snelheid uit de bocht van de oprit, naar rijksweg 4 en ramde hierdooi een vangrail en twee lichtmasten. De materiele schade bleek niet gering te zijn. 'Was u soms in slaap gevallen?" het gaat om huur- informeerde de officier, BREESTRAAT 173 TEL. 01710-23337 LEIDEIM AIRCONDITIONING verhogingen of reparaties en opknap beurten aan de burgemeesterswo- r.nng - laat zich hier weer eens goed in de kaart kijken. En dan te weten dat - voorzover ons bekend - het in Marokko verblijvende gezin van tennunste één gastarbeider op dit moment in moeilijkheden is geraakt omdat het geld van vader in de racht van 1 Juni werd gestolen. Zo ziln er nog wel meer vragen en opmerkingen. Waarom is er later nooit meer iets bekend geworden over het bekritiseerde optreden van c'e Leidse politie tijdens de rellen? Er» wanneer er binnenskamers toch afspraken zijn gemaakt voor een eventueel optreden bij dergelijke geweldplegingen, hoe luiden dan die lichtlijnen? Heeft het gemeenebn- stuur een onderzoek verricht naar de i orzaak van de rellen en mogelijke achtergronden, die gevolgen hebben voor een algemeen beleid? Waarom ls het LHC nooit benaderd terwijl men wist dat wij ons met deze kwes tie bezighielden? Er zijn nog veel onbeantwoorde vragen. Het zou al lemaal nog niet zo erg zijn wanneer wij de indruk hadden dat het "stad huis" er 's nachts niet van zou kun- r.en slapen. Voor ons in ieder geval een riden om wel goed wakker te blijven.! Hei Leids Huurders Comité (LHC) Kees Walle 5e Binnenvestgracht 1 Leiden. J. R Beer naar de reden van verdach- tes "stunt". "Neen dat niet", luidde het antwoord. "Ik zat te praten met mijn passagiere en daardoor werd mijn aandacht even afgeleid" "Had u niet wat alcohol gedron ken?" "Maar twee glaasjes bier" 'Dat zijn twee glaasjes te veel. Bo vendien reed U nog veel te hard" repliceerde de officier. Hij eiste een geldboete van f 100 subs. 10 dagen en (ter waarschu wing) 'n voorwaardeiyke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van ADVERTENTIE HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wy voor U. Seiko. Eterna, Certina, Prisma, Jung- hans, Citizen, AWE-Ancre. Voor f39,50 heeft U by ons al een echt 17 st. Anker uurwerk schokvry en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 drie maanden met een proeftijd van 1 jaar. De kantonrechter vonniste conform. "U bent al enige malen veroor deeld wegens te hard rijden. Be denkt u wel dat u als beroepschauf feur in een "heilig huisje" woont en u uw rijbewijs wel eens voor een tijdje kwijt kunt raken". Dit zei de officier tegen een 23-jarige beroeps chauffeur uit Roelofarendsveen, die met zijn vrachtauto in zijn woon plaats op de Provinciale weg no. 5 over de doorgetrokken witte streep was gekomen en daardoor een bot sing met een hem tegemoetrijdende personenauto had veroorzaakt. Gezien het gevaar, dat verdachte had veroorzaakt eiste de officier 'n geldboete van f 100 subs. 10 dagen, er een voorwaardelijke ontzegging, van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftild van 1 jaar. "Ditmaal nog voorwaar delijk", voegde hij er met nadruk aan toe. De kantonrechter zag geen reden verdachtes verzoek om de no- d-ge clementie in te willigen. "Het licht stond nog op oranje toen ik over de streep reed", zo verze kerde een 36-jarige technieker uit Sassenheim. "Dat kon onmogelijk, ontwikkeling heeft "zich gisteravond want voor die bromfietser stond het verdeeld mtgesproken over de uit- licht op groen toen hij optrok, welk breiding burg, die moet gaan ten koste van ADVERTENTIE Op de hoek van de Witte Singel en de Groenhovenstraat blijkt sinds enige tijd een parkeerplaats te zijn verschenen. Aan vankelijk leek het erop, dat men een rolschaatsenbaan voor de jeugd had aangelegd. Bij nader onderzoek bleek echter, dat de universiteit eigenares van de grond een parkeer plaats wilde maken voor de mensen die hun auto op het Rapenburg niet kwijt kunnen. Er zullen kaartjes worden uitgegeven, die het mogelijk maken om te beoordelen wie er wel en wie er niet op het terreintje mogen staan. (Foto Jan Holvast) i de ijs- feit door getuigen werd bevestigd' zo sloeg de kantonrechter verdach tes verklaring de bodem in. Doordat verdachte met zijn auto op een kruispunt van de Sassenheimse Hoofdstraat "door rood licht reed' botste hij tegen de bromfietser od zag echter geen plaats in Leiden, waar men de hard nodige extra ten- De bromfiets werd flink beschadigd, nisbanen zo goed zou kunnen aan- „Weegt u voor en tegen van deze het tennispark Room- tennisbanen, die zeker even optimaal gebruikt worden als de speelwei de. alstublief goed af", besloot de wethouder. de bezwaren". Hij KVP-er Driessen en DS'70-er Z onderman bleken geen grote be zwaren te zien tegen de aanleg van de tennisbanen. PvdA-er Waal en CPN-r&adslid mevrouw v. d. Blom gedeelte van een openbaar creatiepark. Wethouder Kret zei „be grip te hebben gesuggereerd banen aan te leggen in Zuiid-West". spraken zich onomwonden uit tegen De officier laakte verdachtes gQ- aldus wethouder Kret. „Het grote het opofferen van een stukje reerea- eiste ter correctie voordeel van Roomburg is echter, dat tieruimte dat door iedereen gebruikt van f 100 subs alle voorzieningen die Je nodig hebt kan worden. Mevrouw Kerling (P.v voorwaardelijke daar al zijn, terwijl Je die in Zuid- d.A.) tenslobte is „voorlopig tegen" West helemaal zou moeten aanleg- op stedebouwkundige gronden. Zij gen". wil een definitief oordeel echter od- Als voordeel van een groter tennis- schorten tot zij ook het standpunt weet van haar fractieleden die zich ontzegging der rijbevoegdheid dc tijd van drie maanden met een proeftijd van 1 Jaar. De rechter verhoogde de geldboete park zal hij bovendien, dat DE KEUS VAN DE FIJNPROEVER In beperkte maté verkrijgbaar in stenen of aardewerk kruik. voorlopig zonder prijsverhoging winters een grotere ijsbaan gemaakt met sport bezighouden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2