IHETAAL- yVERLEG DONDER rIET NKV Kabinet is met college- eld op verkeerde weg Prijscompensatie via schijventarief PAKpraat met andere partijen in Leidse raad Loongrens voor het ziekenfonds in v74 naar 22.900 gulden Nederlands aan ruim 100 universiteiten als vak opgenomen Strijd tegen sociale onrechtvaardigheid is bijbelse opdracht hstuurscollege Groningse universiteit: elektronika '73 29 30 SDAG 28 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 9 J borstel CNl ter voorkoming dubbele nivellering UTRECHT (ANPi Christelijk Nationaal Vakverbond ziet er wel wat in het probleem van prijscompensatie en andere inkomensverhogingen op te lossen via een bepaalde toepassing van het dit jaar ingevoerde schijventarief voor de inkomsten belasting. In het verbondsblad „de gids" onderkent het CNV dat een alge mene inkomensverhoging in cen ten een gelijk bedrag voor ie dereen op grote belastingtech nische bezwaren stuit. Van zo'n gelijk bedrag voor iedereen zou den hoger betaalden immers veel meer belasting moeten betalen dan de lager gesalarieerden. Zij zouden er dubbel op achteruit gaan en zodoende zou er meer worden genivelleerd dan eigen lijk de bedoeling was, aldus de christelijke vakcentrale. Het CNV meent dat deze be zwaren zouden kunnen worden weggenomen door de eerste schijf van het belastingtarief te verho gen met het bedrag dat als inko mensverhoging wordt overeenge komen. Met andere woorden: stel dat men iedereen 'n inkomens verhoging zou geven van f 500 p. j., dan moet op hetzelfde tijd stip de eerste sschijf van het be stip de eerste schijf van 't bedrag <f 500) worden vergroot. Dan zal iedereen over die f 500 25 procent belasting moeten betalen oftewel f 125.- en dan houdt iedereen net to dus hetzelfde (f 375) over, al dus het CNV. Overigens zal naar de mening van de vakbeweging alleen com pensatie gegeven moeten worden voor de stijging van de normale kosten van levensonderhoud. Compensatie voor de kostenstij ging van de meer luxe en dus minder noodzakelijke bestedingen (grote buitenlandse reizen, tweede huizen etc.) zou achterwege moe ten blijven. Daarnaast wil de vak beweging voor de laagst betaal den iets extra's omdat die nu al op de normale kosten van levens onderhoud moeten beknibbelen. Een en ander kan volgens het CNV worden bereikt door de prijscompensatie in het vervolg vast te stellen op grond van die normale kosten van levensonder houd. Voor de vaststelling van die kosten zou men gebruik kunnen maken van het gemiddeld gezins inkomen of van het zogenaamde CBS-pakket. Dat is het pakket van goederen en diensten, zoals dat in '69 werd aangeschaft door werknemersgezinnen van vier per sonen met een bruto-jaarinkomen van hoogstens 16 mille. Over dat pakket wordt de maandelijkse prijsstijging door het Centraal Bureau voor de Statistiek bere kend en het speelt dus later een rol in de loon- en prijspolitiek. I HAAG De delegatie var, de Industriebond NKV t gistermiddag kort na het begin van de vergadering de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM) bijeenkomst verlaten. De bond die als enige van de werknemersorganisaties geweigerd heeft de metaal-cao ndertekenen, vindt dat er een verschil in interpretatie aat over de uitleg van de overeenkomst over de prijs- pensatie. dering meegedeeld dat nu ook de werkgevers de cao zullen onderteke nen. De representanten van de Indus triebond, de heren H. Bode en J. van Nellen deelden na hun uittreden mee dat er nu eerst beraad met de leden van de bond zal worden ge houden. Na het vertrek van de delegatie van de Industriebond NKV hebben de andere werknemersorganisaties meegedeeld er geen enkele behoefte aan te hebben hun aandeel in de werkgeversbijdrage te verhogen met overeenkomst hebben de in- ebonden met de industriële evers gesloten, aan het eind acties vorig jaar. De Indus- nd NKV geeft nu een andere aan de bepaling wat er moet ren als die studie niet voor 1 iber gereed is, dan de overige handelingspartners. Industriebond NKV blijft ove- wel lid van de ROM, maar zal eelnemen aan gesprekken in ad over de cao groot metaal over onderwerpen die op de betrekking hebben. De heer teeds meer dfmoorden oor vergif UTRECHT (ANP» In een con cept-advies van de staatssecretaris sen van Volksgezondheid en Milieu hygiëne en van Sociale Zaken, waar over de Ziekenfondsraad donderdag 'n beslissing zal nemen, wordt voor gesteld de inkomensgrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering op 1 januari 1974 te verhogen van f20.900,- tot f22.900,-. Deze verhoging is overeenkomstig het gebruikelijke aanpassingssy steem, dat zowel is gebaseerd op de stijging van de loonindex als die van de prijsindex. Van dit systeem kan worden afgeweken als het ernaar uit ziet, dat zich tussen 1 juli (de da tum waarop de indexen worden be rekend) en 1 jan. (de datum waar op de wijziging van de inkomens grens van kracht wordt) bijzondere ontwikkelingen zullen voordoen. Dat zou dit jaar het geval kunnen zijn tengevolge van de loonnivellerings- maatregelen. Een meerderheid van de commissie meent evenwel, dat de stijging van de lonen die rond de huidige loongrens liggen niet duide lijk van de gemiddelde loonstijging zal afwijken, zodat van de nivelle ring ook geen grote invloed op het aantal verplicht verzekerden moet worden verwacht. Een minderheid van de commissie acht een wetswijziging gewenst in die zin, dat voortaan alleen de loon stijging als norm voor de aanpassing van dc inkomensgrens zou moeten gelden. Dit omdat de lonen sneller stijgen dan de prijzen. De gemeng de indexering heeft tot gevolg, dat werknemers wier loonstijging de ge middelde stijging niet overtreft, door het achterblijven van de loon grens toch niet langer verplicht ver zekerd kunnen zijn. Dit deel van de commissie wil de loongrens op 1 januari 1974 vaststel len op f24.200.- en dit bedrag daar na uitsluitend aanpassen aan de hand van de loonstijgingen. Deze minderheid voert hierbij aan. dat in alle andere sociale verzekeringswet ten alleen de loonindex als maatstaf wordt gebruikt voor de aanpassing van de uitkering en van het mini mumloon. De raming van de inkomsten en ui-t gaven in het kader van de algemene wet bijzondere ziektekosten is te som ber geweest. Dat blijkt uit een con cept-advies inzake de premie die vol gend jaar voor de AWBZ moet wor den geheven. De commissie financiële zaken van de ziekenfondsraad die het concept advies heeft opgesteld, acht een ver hoging van de premie met slechts 0.02 procent (van 2.604 procent over het premieplichtig inkomen nu tot 2.624 procent in 1974) voldoende voor het verkrijgen van een sluiten de rekening. Volgens de voorlopige cijfers over 1972 is het nadelig saldo van lasten en baten niet f 85 miljoen, zoals aan vankelijk was geraamd, maar f36,5 miljoen. Een herziene raming voor 1973 geeft een batig saldo aan van f271.7 miljoen, f97.2 miljoen meer, dan eerder werd verwacht. De delegatie van de Industriebond-N KV heeft gisteren de vergadering van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie verlaten. Op de foto de heren H. Bode en J. van Nellen direct na hun vertrek in gesprek met een verslaggever. Wamsteeker .Industriebond het aandeel datNKV souhebben dit jaar voorzitter van de heeft na afloop van de verga- 5TERDAM (ANP) „Zich tigen is een van de meest ge- methoden om zelfmoord te Volgens de officiële gegevens deze methode zelfs van de naar de derde plaats tussen ii 1970 wat mannen betreft en loof hij bij vrouwen van de aar de 1ste plaats". Dit heeft secretaris mr. J. P. M. Hen van Volksgezondheid en Milieu- ïe gisteravond gezegd in zijn ïgsrede voor het 7de internatio- longres voor Zelfmoordpreven- Amsterdam. Hendriks ontleende zijn gege- an een door het ministerie Volksgezondheid in 1971 gedaan zoek naar zelfmoord. Daarin dat ongeveer 25 procent van de oorden gepleegd wordt met me en en bij mislukte zelfmoord en is dat percentage 75. - Tijdens t Coop-Edah toer ol het sportpark De Uithof in ht heeft ODO'72 uit Leiden be- elegd op de derde plaats in zijn Tijdens een dameswedstrijd de Leidse Janny v.d. Zwan vrij geblesseerd en moest met ersen schudding per ambulance d vervoerd. ontvangen, als hij de cao wel had ondertekend. Wat er met dat aandeel van naar schatting 1.2 miljoen gulden zal ge beuren zal op 26 september door de ROM (zonder de Industriebond NKV) worden beslist. De heer A. Prins voorzitter van de werkgeversdelegatie deelde gister middag na afloop van het ROM- overleg mee, dat de studie over de werking van mechanisme in de prijs compensatie goed vordert. Hij ver zekerde dat de studie voor het eind van het jaar gereed zou komen, en dat daarna een algemeen verbin dend verklaring zal worden aange vraagd. Dr. Potter in Genève: Werk voor cle gewetensbe zwaarden in staatsbossen DEN HAAG Zesendertig gewe tensbezwaarden gaan hun vervangen de dienstplicht vervullen in staats- LEIDEN Dr. mr. G. J. Leib- brandt, plaatsvervangend secretaris generaal van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen, heeft gis termiddag in het academiegebouw van de Leidse Universiteit het Vijfde Colloquium Neerlandicum geopend. Dit colloquium is een conferentie van docenten in de neerlandistiek die verbonden zijn aan buitenlandse uni versiteiten. Het colloquium duurt van 27 augustus tot en met 31 au gustus en is in samenwerking met het ministerie van O. en W. en het ceerd. worden vastgesteld dat de studie van de Nederlandse taal en cultuur al snel als een luxe beschouwd dreigt te worden". De plaatsvervangend se cretaris-generaal vond het daarom te meer verheugend dat het Nederlands nog geregeld in het studieprogramma van een buitenlandse universiteit wordt opgenomen, zoals onlangs ge beurde in Florence, Minnesota en Warschau. Op het ogenblik wordt aan ruim honderd universiteiten over de gehele wereld Nederlands gedo- Belgdsohe Ministerie van Nationale Opvoeding en Nederlandse cultuur georganiseerd door de Internationale Vereniging voor Neerlandistiek. De openingsbijeenkomst werd be halve door prof. dr. Cohen, rector Op de foto (van Jan Holvast) dr. mr. Leibbrandt tijdens zijn openings toespraak. GENEVE Met een feestelijke godsdienstoefening heeft zondag de Wereldraad van Kerken zijn 25-jarig bestaan gevierd. Tijdens deze plech tigheid in de kathedraal van St. Pier re te Geneve heeft de secretaris-ge neraal van de Wereldraad, de West- Indiër dr. Philip Potter, gewezen op de bijbelse opdracht aan de kerken zich uitdrukkelijk bezig te houden met de armoede, de onderdrukking de verlindheid en de vertwijfeling overal in de wereld. Naar het voor beeld van Christus, zo zei hij „kun nen wij niet minder doen, wel meer". reldraad tegen de sociale onrecht vaardigheid in de wereld uitdruk kelijk berusten op de bijbelse op dracht. Ook Christus zo zei hij is heel concreet geweest in de vervul ling van de boodschap van het Godsrijk. „De bevrijdende macht en de genade van God richtten zich op bossen. Dit geschiedt op initiatief magnificus, en burgemeester dr. Vis van het ministerie van defensie, dat bijgewoond door circa zeventig deel de lijst van zinvolle werkobjecten nemers uit 24 landen, die alle (uiter- voor gewetensbezwaarden heeft wil- vloeiend Nederlands spreken. voor het initiatief is de schade die stormen deze winter aan de staats bossen hebben aangericht. op de zieken, op de bezetenen, op de paria's, op de geprostitueerden aldus dr. Philip Potter. De jubileumdienst werd in het ka der van de Eurovisie in tal van lan den uitgezonden, ook in Nederland. len uitbreiden. De directe aanleiding maar van wie sommigen ons land nog nooit hadden bezocht. In zijn openingsrede zei dr. mr. _.Ji Leibbrandt o.m.: „Ik ben mij ervan De hoeveelheid opruimingswerk is bewust dat Nederlands vrijwel steeds zo groot, dat in de eerst komende Ja- een bijvak zal blijven temidden van ren de gewetensbezwaarden geen de vele vakken aan de universiteiten. Nu veelal uit financiële noodzaak en uit de wens tot studiebekorting aan sommige instituten voor hoger onder wijs de neiging bestaat het aantal studievakken in te krimpen, moet hongerigen naar ziel en lichaam, concurrentie vormen voor andere werkzoekenden bij staatsbosbeheer, zo heeft minister Brouwer van land bouw geantwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bodegraven C. v.d. Bergh te Katwijk aan Zee, te Mid delburg F. C. M. Roodenburg te Hoek van Holland. Aangenomen naar Vaassen G. D. Vossers, momenteel hulpprediker te Vaassen. De iaatste jaren hebben zich voor- Bedankt voor Besooyen-Waalwuk W. nameJijk kerken uit de Der(,e Wereld De Wereldraad van Kerken werd De dienst vormde de overgang van op 23 en 24 augustus 1948 in het le ven geroepen in de nieuwe kerk en het concertgebouw van Amsterdam we fase. Vorige week hield het Cen- nadat reeds tientallen jaren naar traal Comité zich voornamelijk bezig een dergelijke samenwerking tussen de kerken was gestreefd. De wereld raad begon met 147 kerken uit 44 landen. Op het ogenblik zijn 263 ker ken bij de Wereldraad aangesloten. De Rooms-Katholieke Kerk is nog geen lid van de wereldraad ofschoon wel op verschillende terreinen sa menwerking tot stand L. v.d. Geer, kandidaat te Biltho- ven, voor Nunspeet J. M. D. v.d. Berg te IJmuiden, voor Benergtheim A. d. Keizer te Genderen. GEREF. KERKEN Beroepen te Vianen J. A. v. Hooi donk te Hantum-Ternaard. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) bij de wereldraad aangesloten. Dit hpeft onder meer tot gevolg gehad, met het vraagstuk van het geweld en de geweldloosheid in de wereld. Op het terrein van de oecumene toonde het Centraal Comité zich teleurge steld door de toenemende terughou dendheid van de Rooms-Katholieke In de eerste fase besloot het Cen traal Comité zijn beleid inzake de gekomen, bevrijdingsbewegingen in de Derde Wereld ondanks interne kritiek in sommige lidkerken voort te zetten. In de tweede fase van zijn vergade ring zal het Centraal Comité zich tot dat de aandacht van de wereldraad, woensdag bezig houden met richtlij- welke zich eerst voornamelijk op de interne oecumene richtte, zich in toe nemende mate ging bezig houden met de strijd tegen de sociale on- de algemene vergadering van de nen voor het secretariaat-g van de Wereldraad in Geneve en met voorbereidingen voor de eerstvolgen- rechtvaardigheid en voor de mense lijke waardigheid. Vooral op deze taken van de we- Wereldraad, welke zich volgens voor lopige plannen zal afspelen in 1975 in Djakarta, Indonesië. Verwacht Chr. Geref. Kerken reldraad ging ook dr. Philips Potter wordt, dat het Centraal Comité zich tijdens zijn predikatie in de feeste- de komende dagen concreet zal uit- Bedankt voor Doornspijk P. Sneep lijke godsdienstoefening in. Hij wees spreken over actuele gebeurtenissen te Alphen a.d. Rijn. "Op weg naar progressief beleid erop. dat de activiteiten van de we- en problemen in de wereld. LEIDEN Het overlegor- ginnen met PSP en CPN, aan alle LEIDEN Vlucht vanuit Strom- beek. Postduivenvereniging „De Blauwkras": 1-3-4-5-10 F. v. d. We tering, 2. P. de Waas. 6-7 J. Polanen gaan van PvdA, D'66 en PPR, dat thans in de raad vertegenwoordigde 8 M. Zonneveld 9. W. v. d. Wete- in het leven is geroepen met het oog op de gemeenteraadsvekriezing vol gend jaar, heeft gisteren opnieuw vergaderd. Op basis van de eerder bereikte overeenstemming over de voortzet ting van de PAK-samenwerking en de wens tot vorming van een krach tig programcollege voor de raads periode 1974-1978 is deze unanieme conclusie bereikt: Het PAK-overlegorgaan zal, te be- partijen elk afzonderlijk een uitnodi ging richten om op korte termijn een eerste gesprek te voeren over de 5 J. de Koekkoek, 2. Montanje en burgemeester en wethouders in 1974. Vlucht vanuit St. Kath. Waver. Leid- In het bijzonder zal het PAK aan se Postduivenvereniging "De Vrien- de gesprekspartners de vraag stellen denclub": 1 <u 3 J. v. Seggelen 2. J. welk standpunt ze innemen op 't stuk Smit, 4. N. Nievaart, 5 J. Beekman, van de vorming van een op program- 6 W. Vijlbrief 7 D. Barendse 8 J. matische leest geschoeid coalitiecol- Gijsman 9. Comb. Veilbrief 10. L. ADVERTENTIE DN1NGEN Het college van t van de rijksuniversiteit in ogen vindit dat het kabinet-Den Kt zijn collegegeld-voor .ellen verkeerde weg is. Het college ®en plan ingediend bij de Aca- Raad om de huidige colle- jschrijf- en examengelden af te fen en voor één keer een bedrag fcQi- te heffen. Het Groningse bestuurscollege, voorziet een tweede chaotische jaar aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen als de collegegeld- regeling van het fcalbinet van kracht zou worden. Deze regeling voorziet in een betaling in twee termijnen van vijfhonderd gulden van het wet telijk vereiste collegegeld van dui zend gulden. Het is de bedoeling, dat het parle ment nog voordat de tweede termijn betaald moet worden het collegegeld terugbrengt Van duizend op vijfhon derd gulden, zodat dan de tweede termijn kan vervallen. Dit plan van het kabinet is al op verzet gestuit bij de Raad van Sta te (juridische bezwaren), en sommie ge fracties in de Tweede Kamer (po litieke bezwaren). Het Groningse be stuurscollege heeft haar eenvoudige voorstel gedaan om onnodige inge wikkeldheid te voorkomen. Ook ziet het college als voordeel, dat er een aanzienlijke verbetering van het werkklimaat zal ontstaan. Boven dien is de controle gemakkelijker. biedt u de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van Mael-computersystemen, Sharp reken- en faktureersystemen, Forster tekstverwerkende systemen. Onze organisatie-adviseurs zijn u nog twee dagen van 10 tot 22 uur gaarne van dienst in de Rotterdam-zaal van Holiday Inn te Leiden. #MDRMAS BV organisatiemachines de bilt woensdag augustus donderdag augustus

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9