BOMTERREUR IRA NU OOK IN WASHINGTON Door het rosse leven van de grote steden aan het handje van Pan A Poseidon-raket voldoet niet aan verwachtingen Allende vormt nieuw kabinet UW DAGBLAI] Explosie in Britse ambassade: een gewonde GARAGE POOI Opnieuw lozing fluoriden in Belgie Martha Mitchell: Mijn man gebrokei Nixon bloedzuiger COLOMBIAANS VLIEGTUIG VERONGE LUKT: 43 DODEN Nixon onthult hoe hij huizen aankocht MEE OP VAKANTIE^ 2 BUITENLAND DINSDAG 28 AUGtfl ADVERTENTIE TRIUMPH VALKENBURG Z.H. - LEIDEN LONDEN/WASHINGTON (Reuter/AP) Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft na een bombrief-explosie in de Britse ambassade in Washington waarbij een secretaresse haar linker hand en een vinger van de rechterhand verloor, extra veiligheidsvoorschriften uitgegeven ter bescherming van de Britse diplomaten over de gehele wereld. Bijzondere veilig heidsmaatregelen zijn ook genomen in Noord Ierland, dat van daag bezoek heeft van de Britse premier Heath, die zondag nog verklaarde dat de Britten niet zullen wijken voor de bom- terreur van de IRA. rige week moesten er tussen maan dag en donderdag maar liefst 1250 bommeldingen worden nagetrokken, waarvan verreweg de meeste loos alarm bleken 'te zijn. Vanochtend vroeg hebben onbe kenden in Londonderry (Noord-Ier- land) het George Walker gedenkte ken opgeblazen. George Walker was één van de protestantse helden van Noord Ierland. Hij verdedigde in 1688 met een particulier leger Londonder ry tegen de troepen van de Engelse koning James II. ANTWERPEN (BELGA) Door het laboratorium van de Antwerose waterleiding is vastgesteld dat tij dens de maand Juli opnieuw fluoriden werden geloosd door een bij Luik aan de Maas gelegen bedrijf. Eind 1972 was door de Antwerps? waterleiding gemeld dat het drink water, afkomstig uit het Albertka- naal, een te hoog percentage fluori den bevatte. Hiertegen werd door het Antwerpse stadsbestuur krachtig ge protesteerd. Ook van Nederlandse zijde was men weinig gelukkig met deze fluroridenlozingen. Een onder zoek bracht toen aan het licht dat de fluoradenlozingen afkomstig waren van de Société de Prayon uit Engis. Thans heeft het laboratorium van de Antwerpse waterwerken opnieuw een te hoog gehalte fluoriden vast gesteld. Door een woordvoerder van de Antwerpse waterleiding werd ver klaard dat de cijfers werden doorge geven aan het ministerie van volks gezondheid. De aanslag in Washington was de eerste buiten Engeland zelf, waar al meer dan dertig bommen zijn ge ëxplodeerd. Het slachtoffer was die 51-jarige Nora Murray. Meer dan drie uren na de explosie zijn chirur gen van het George Washington Zie kenhuis bezig geweest nog te redden wat er te redden viel, maar de linker hand moest geamputeerd worden, terwijl zij ook definitief een vinger van de rechterhand kwijtraakte. Een woordvoerder van de Ameri kaanse posterijen verklaarde dat dJe bewuste brief, die door het slacht offer werd geopend, door een Britse diplomatieke koerier by de ambas sade was bezorgd en niet via de Ame rikaanse posterijen. De brief was ge richt aan brigade-generaal Giles Mil Is, die eohter niet meer in Wash ington was. Hij was daar van 1969 tot. begin van dit jaar militair atta ché. De Britse politie verklaarde dat de bombrief afgaande op de eerste be richten, van soortgelijke constructie was als die welke in Londen werden aangetroffen. Die bevatten zonder uitzondering explosieven. die i'n dé Ierse republiek waren vervaardigd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat hat deze "schokkende gewelddaad tegen een diplomatieke missie be treurt en diep medeleven betuigt bij de Engelse regering en met het on schuldige slachtoffer van deze zin loze aanval." Inmiddels zijn de FBI en Scotland Aard met elkaar in contact getreden om het incident grondig te onder zoeken. Ernest Bond, de commissaris van Scotland Yard dii'e het onderzoek leidt, verklaarde"Er slingeren nog heel wat bombrieven rond op de di verse postkantoren. Laat iedereen er in godsnaam afblijven. Alleen een volmaakte imbeciel zal deze waar schuwing ki de winJd slaan." Scotland Yard onderstreepte nog eens, wat een enorme hamdenbinder de bombrief campagne betekent. Vo- De commandopost voor het Amerikaanse bemande ruimtevaartprogramma in Houston is gisteren genoemd naar wijlen Lyndon B. Johnson, de man die na Kennedy de Verenigde Staten het meest inspireerde de uitdaging van het ruimte-onderzoek aan te nemen. Het ruimtevaartcentrum is met een plechtigheid, die bijgewoond werd door familieleden van wijlen de oud-president, of ficieel herdoopt tot Lyndon B. Johnson Ruimtevaartcentrum. Op de foto links mevrouw John son die een borstbeeld van de overleden president onthult. De commandant van Skylab-3, het belangrijkste project van Houston op dit momentheeft gezegd dat de mogelijkheid wordt ovenoogen de bemanning van Skylab-3 naar het ruimte-laboratorium te zenden voordat de hui dige Skylab-2 missie afloopt, of kort er na en niet pas op 9 november. Gerald Carr, de leider van Skylab-3, zei in een interview dat de vervroegde lancering vjordt overwogen voor het geval de apparatuur in het ruimte-laboratorium minder goed zou gaan functioneren. SAN CLEMENTE Mevrouw Martha Mitchell, de echtgenote van de voormalige, door "Water gate" in opspraak gebrachte, mi nister van justitie John Mitchell, heeft in een telefoongesprek van uit haar appartement in New York City gezegd dat haar man door het schandaal "volkomen ge broken" is. Het echtpaar zegt geen woord meer tegen elkaar, maar zij zal naast hem blijven staan tot hij van alle blaam is ge zuiverd, om pas daarna te schei den. John Mitchell verkeert volgens zijn vrouw in een toestand van neerslachtigheid als gevolg van Watergate en de beschuldigingen die in verband ermee tegen hem zijn ingebracht. Mevrouw Martha Mitchell zei dat zij en haar man nog wel onder één dak wonen, maar dat zy niets meer tegen hem zegt omdat hij totaal afwezig is. "Hij zit daar maar, hij wil onze vrienden niet ontmoeten, hij is gebroken. Dat zeggen de dokters tenminste. Hij is met zijn gedach ten ver weg. Hij is geslagen. Hij heeft een zeer zware klap gehad. Nixon heeft hem in de steek ge laten en zijn advocatenkantoor, heeft hem slecht behandeld. Hij is 24 uur per dag binnen", vertel de mevrouw Mitchell. Ze zei dat ze "nog duizend ande re dingen" over Watergate wist, maar bang was dat ze met de "Mafia" te maken had. Over president Nixon zei mevr. Mitchell: ''Hy zuigt de men sen uit. Hij haalt ze het bloed van onder de vingers en duwt ze dan in de afgrond. Hij geeft de aan wie hij te pakken kri111 heb nog nooit zoiets meega We moeten een nieuwe hebben". IV 't BOGOTA (ANP) Bij een ongeluk met een Colombiaans vliegtuig dat op weg was naar Curacao zijn giste ren kort na de start in Bogota alle 43 inzittenden onder wie een tiental An- tillianen, omgekomen. Het toestel, een viermotorige Lockheed Electra van 'Aerocondor' vloog vijf minuten na de start in dichte mist tegen een 3.200 meter hoge berg te pletter. Het vliegtuig explodeerde en vloog in brand. Tot de inzittenden behoorden ook functionarissen van de Colombiaan se luchtvaartmaatschappij die op de Nederlandse Antillen besprekingen zouden voeren over uitbreiding van de diensten pussen Colombia en de Antillen. Bij het ongeluk zijn twee vrouwen en acht mannen die een Nederlainds paspoort hadden, omgekomen. Hun namen zijn als volgt opgegeven: Do- ralba Martinez, Mariela Laguna, D. Martinez, C. Krayenhagen, A. Loth, SAN CLEMENTE (RTR) Presi dent Nixon heeft financiële details -onthuld van de aankoop van zijn hui zen in Califbrnie en Florida. De ont hulling wordt gezien als een poging beschuldigingen over manipulaties rond de landgoederen tegen te spre ken. De bekendmaking van de wijze waarop hij zijn huizen in San Cle mente en Key Biscane kocht volgt na een recente aankondiging dat tien miljoen dollar van belastinggel den is uitgegeven aan het inrichten van kantoorruimte en het treffen van veiligheidsvoorzieningen Er zijn ook beschuldigingen ge weest dat gelden uit verkiezingsfond sen zijn gebruikt voor de aankoop van het „Witte Huis" in San Clemen te. Uit de onthulling moet nu blijken dat voor San Clemente uitsluitend gebruik is gemaakt van persoonlijke fondsen, bankleningen en een lening van zijn vriend, de miljonair Robert Abplanalp. Doodgeschoten De Argentijnse vakbondsleider Marcelitio Mansilla, plaatselijk hoofd van de Peronisti- sche Confederation Generaal de Tra- bajo, is gisteren bij het verlaten van zijn huis in Mar del Plata in het zuidoosten van het land doodge schoten. De politie vermoedt dat de aanslag op de 46-jarige vakbondslei der is gepleegd door linkse, militan te aanhangers van ex-presidemt Juan D. Peron. Treinongeluk Een treinongeluk d-at in de nacht van zondag op maan dag in de buurt vam de Poolse stad Kielce heeft plaatsgehad, heeft aan veertien reizigers het leven gekost. Negentien liepen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde toen een per sonentrein uiit Zakopane in de Tatra met bestemming Warschau botste, met een rij goederenwagons. Hotelbrand In de Londense wijk East End is vanochtend vroeg hotel "Tudor" uitgebrand. Er zijn drie do den en zeven gewonden bij gevallen. Drie van de gewonden zijn er ern stig aan -toe. Voordat de brandweer aanwezig was, zijn er mensen van hooggelegen verdiepingen op straat gesprongen. WASHINGTON (AFP) De voor sprong van de Verenigde Staten op de Sowjet-Unie wat betreft strategi sche wapens met meervoudige kern koppen komt steeds meer op de tocht te staan. Nadat de Amerikanen tien dagen geleden vernamen dat de Russen een reeks geslaagde proeven met onafhankelijk gerichte kernkop pen op hun raketten hebben geno men, moesten zij nu horen dat hun eigen kernraket, de Poseidon, nog lang geen succes is. De Poseidon dient als vervanging voor de Polaris aan boord van ae kernonderzeeboten. Volgens een geheim rapport van het Pentagon aan het Congres, dat van de maand mei dateert en het afgelopen weekeinde werd gepubli ceerd door de Washington Star News, zijn in het begin van dit jaar meer dan de helft van de proefne mingen met de Poseidon mislukt. De Poseidon is uitgerust met tien kern koppen die op evenveel onafhanke lijke doelen kunnen worden gericht. 19 van de 41 Amerikaanse kernon derzeeboten zyn al met de Poseidon uitgerust. Elke onderzeeboot heeft tien exemplaren aan boord en kan dus 100 doelen bestrijden. Minister van Defensie Schlesinger heeft in een televisie-interview er kend dat er problemen zijn maar hij had ze gebagatelliseerd met de ver klaring dat ze niet werkelijk de af schrikkingskracht van de Amerika nen aantasten. Na de onthulling :ti dat de Poseidon verbetering behoeft de Washington News Star bevestig- en dat de resulaten van de proef de het Pentagon via hoge funktio- nemingen onder de verwachtingen narissen en woordvoerder Friedheim zijn gebleven. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantiefom,p dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aaD ons Id te zenden P3 lg£ ons niet op te bellen voor opzending of tnhoudihg van de tra ly fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES is: Naam: Straat: Woonplaats: N° Wij hebben een Maand SANTIAGO President Allende van Chili zal hedenavond een nieuw kabinet beëdigen. Zijn „regering van nationale een heid" is ineengestort doordat de mi litaire leiders haar niet langer wilden steunen. De laatste klap viel gister avond, toen de commandant van de marine, admiraal Raul Montero. af trad als minister van financiën. De bevelhebbers van leger en lucht macht waren al eerder uitgetreden De president vei*zocht vorige maand de militaire leiders tot het kabinet te willen toetreden om op die manier een eind te maken aan de staking van vrachtwagenchauffeurs. De eigenaars vain Chili's winkelbe drijven en café's houden vandaag 'n 24-uurstaking. De minister van Buitenlandse Za ken Clodomiro Almeyda heeft gister avond bekendgemaakt, dat Allende wellicht niet naar de conferentie van niet-gebonden landen zal kun nen gaan, die op 5 september in Al gerije begint. Door de problemen aan het thuis front is de president al gedwongen een rondreis langs derde-wereldlan den in Afrika af te gelasten. Die rondreis had hij willen maken na de Algerijnse conferentie. Ernesto Muller, afdelingshoofd van de rechtsextremistische beweging Va derland en Vrijheid in Chili, heeft gis teren de algemene leiding van de be weging op zich genomen ter vervan ging van zijn stiefbroer Roberto Thiem. die zaterdag is gearresteerd. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ts: van doorhalen wat niet van toepas S.V.p. ID KOSTEN VAN OPZENDING Vooi Nederland. België en Luxemburg De overige Europese landen uitsluitend pei lucntpost. Kosten 1 Lr De praktyk neeft ons geleerd, dat de nezorging van Kranten tD Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen ovi o Wi) kunnen daarom geen verantwoording aemen voor kranten, cydig op het vakantieadres worden ontvangen. V. NEW YORK (AP) De lucht vaartmaatschappij Pan American World Airways, die werkt onder het motto "Pan Am maakt het reizen tot een feest" is begonnen met het ver lenen van een geheel nieuw soort van diensten aan de reizigers. De maatschappij verstrekt namelijk kaarten waarop staat aangegeven hoe en waar de reizigers in New York, Londen Parijs Rome en Amsterdam het best aan meisjes kunnen komen. De kaarten worden tijdens de vlucht voor 4.95 dollar (1 dollar is oirca f2.70) per pakje verkocht. Be halve de gegevens over de meisjes etaan ook andere attracties in de vijf steden aangegeven. In elk der 5 pakjes zitten 50 kaar ten, waaronder een kaart getiteld het "rosse leven". De gids vermeldt niet wie dn de vijf steden op stap is geweest om de nodige informatie hierover bij elkaar te krijgen. Volgens de gids voor New York, die men "de trottoirs van New York" heeft genoemd, kunnen de "lekker ste meiden (50 dollar) worden ge vonden langs de 79ste straat tussen Lexington en de First Avenue". Tippelaarsters in Londen? "Ja, ze zijn er nog steeds, voornamelijk in de buurt van Shepherd's market, Bayswater-Queensway en Soho, ze zijn illegaal, de prijzen liggen tus sen 10 en 20 pond en ze zijn spijker hard", zo weet de kaart voor het ros se leven in Londen te vertellen. (1 pond is f6.60). In de Parijse bordelen, bij de Mai- sons Clandes, gaat het er wat luxu euzer aan toe. "De twee grootste en naar verluidt ook de beste, zijn te vinden in het 16de arrondissement. de huizen zijn prachtig gemeubi leerdbedienden in livrei en de meisjes discreet in het verlenen van hun dienstende prijzen varië ren van 300 tot 2000 francs voor een "echte star", zo vermeldt de kaart voor Parijs (1 franc is f 0.60). "De andere bloemen van Amster dam", zo schrijft men in de gids, "zijn te vinden in de omgeving van de Zeedijk vlak bij het Centraal Station. Voor 15 gulden is hier al iets te krijgen, maar zeker voor 75 gul den". "Je ziet de meisjes hier achter de ramen en op straat. Sommigen houden je zelfs op hun fiets aan". (1 dollar is 2.70 gulden). „Het rosse leven" in Rome advi seert de meisjes maar van de straat te plukken. „De beste meisjes zijn te vinden in de Via Veneto in de buurt van de USIS-bibliotheek. Met de 20.000 tot 30.000 lire die ze vragen ben je er echter nog niet vanaf, want het bedrag dat moet worden be taald voor de hotelkamer varieert van 6000 tot 10.000 lire. Amerikanen zit ten hier meteen op de goede plaats als zij naar de USIS, de inlichtingen dienst der Verenigde Staten, gaan". (100 lire is f 0,47). Op de kaart voor Londen wordt de reiziger geadviseerd op zijn hoede te zijn voor meisjes die zichzelf aanprij zen als „mooie modellen, le verdie ping" op deuren naast winkels. „Deze meisjes zijn zo verschrikke lijk als de geschiedschrijvers van de eerste wereldoorlog," zo vermeldt de Pan Am gids. „Als u twijfelt, moet u hetzelfde doen als generaal Haig en verdwijnen". Generaal Haig was gedurende de eerste wereldoorlog Brits opperbevelhebber. De pakjes kaarten zijn gemaakt door Simplified Travel Inc. Zij wor den bij de boekhandels verspreid door Random House en hebben het blauw-witte insigne van Pan Ameri can World Airways. Belangstellenden kunnen de pakjes aanschaffen bij verkoopkantoren van Pan Am en in de vertrekhallen. Op de vraag of Pan Am al reacties heeft gehad op de gidsen voor het „rosse leven1" vertelde een woordvoer der dat sommige gidsen al meer dan een Jaar uit waren en dat de maat schappij nog geen klachten had binnengekregen. „Toen de uitgever ons voor de eer ste maal benaderde hebbes afgevraagd of het bijvoegen kaart over een ros leven was," zo zei de woordvoerdi we zijn ervan overtuigd gei rleze kaarten een wezenlijl zijn van een gids die de moet vertellen over het lel stad". De woordvoerder voegde toe dat sommige reizigers weten, zodat ze weten wat vermijden, terwijl andei buurten louter zien als attracties. In de gids voor Amsti men er nog bij vermeld dat] dijkdistrict volkomen veilig] lijkheden zijn slpcht voor zodat u uw vrouw of vri voor een wandelingetje ki men".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4