V. Aken: schuld ligt in Den Haag B.en W. over ambtswoning: oud-burgemeester niet manen Markthandelaren angstig PvdA-frcictieleider reageert op beschuldigingen aan zijn adres over Leidse veemarkt Ver lamming treft ook meeuwen n f DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 LEIDEN De beslissing over de veemarktkalender lijkt in het beslissende stadium. Halverwege vorige maand is het advies van het ministerie van Landbouw naar het mi nisterie van Binnenlandse Zaken gegaan, dat de beslissingsbevoegdheid heeft. Een man, die zich druk heeft beziggehouden met de marktsituatie met het oog op het grote jaarlijkse tekort op de Groenoordhal, is Pvd A-fractieleider Van Aken. Hij kent het ad vies van Landbouw niet, maar verwacht, dat het een voorstel voor vrijheid-blijheid" is. Dat betekent in feite geen monopolie-positie voor Leiden, dat op maandag en dins dag wil gaan markten om de functie van de op I januari te sluiten Rotterdamse vee markt over te nemen. Van Aken is in de periode van de besluitvorming in de Leidse raad beschuldigd van draaierij. In de hele discussie rondom het markt- gebeuren heeft hij veel kritiek te verwerken gehad, het laatst nog op de VEBO. toen veehandelfunctionaris Wildeman hem de mantel uitveegde, resulterend in de conclusie: Veehandel is boos op Van Aken. Tinus van Aken begrijpt dat alle maal niet. "Wij - de PvdA - hebben de zaak toch straight gespeeld?" vraagt hij zonder antwoord te ver wachten. Waar hebben wij de belan gen van de Leidse bui-gerij verkwan seld? We zijn echt niet zo chauvinis tisch t.a.v. Leiden, maar een gemeen te in de positie van Leiden (straat arm) kan het zich niet veroorloven een half miljoen per jaar toe te leg gen op een veemarkt, waaraan de Leidse burger niets maar dan ook niets heeft. dat er in Den Haag mensen zijn, die geen veemarkt in de Randstad willen handhaven, gelooft de PvdA-voor man niet in het verlenen van het alleenrecht aan Leiden met uitslui ting van Utrecht en 's-Hertogenbosch die ook een gooi willen doen naar de Rotterdamse markt. En zonder monopolie gelooft Van Aken niet in het markten van Leiden c.p maandag en dinsdag. Hij legt om standig uit waarom niet. Leiden kan met klaar zijn met de voorzieningen, die nodig zijn om de Rotterdamse op te vangen. Weliswaar Leiden willen, maar waar de handel is, daar gaat men naar toe. Dat doen ook de vervoerders, die een be langrijke functie hebben. Utrecht heeft een goede outillage en kan de handel meteen 100 pet. bieden. En Leiden kan dat niet, omdat vrijwel niets kan worden gedaan. De runder- loods bijbouwen mag pas nadat do beslissing over de veemarktkalender met het alleenrecht ten gunste Leiden isgevallen. Het betekent in feite, dat er in januari niets staat. En ook in het voorjaar niet als de stroom van koeien toeneemt. Zonder monopolie, zonder outillage en daar bij gerekend de grilligheid van de handel: Van Aken schudt gedeci deerd „Nee". Geen poot Je hebt geen poot om op te staan Door Hans Melkert Foto's Jan Holvast heeft de raad besloten het miljoen niet een tekort op de veemarkt De schuld© van de hele onzeker heid en de discussie ligt volgens Van Aken duidelijk in Den Haag. Haag. Nederland kent totnogtoe een regime op het gebied van veemark ten, waarbij Den Haag bepaalt wat ei gebeurt en wat niet. Er wordt nu al twee jaar gedraaid om de vaststel ling van een veemarktkalender met het oog op de sluiting van de Rotter damse veemarkt. Als twee jaar gele der die kalender was vastgesteld, was veel ongenoegen voorkomen. Vrijheid-Blijheid Van Aken wijt de vertraging in de Haagse beslissing aan het feit, dat er een stroming op het ministerie van Landbouw is, d'ie de vrijheid- blij heid-gedachte voorstaat. Geen rege ling van hogerhand dus, maar ieder voor zich. Op die manier kan het ko men tot de geplande vijf of zes vee markten in totaal in ons land, al ja renlang een streven van het minis terie. Want de sterksten blijven over en de rest verdwijnt vanzelf. zonder meer uit te trek ken (het PAK was daartegen), maar gedeputeerde staten hebben deze uitgave (nog) niet goedgekeurd. Ze willen daarmee wachten tot Lei den het monopolie heeft. Van Aken leest uit de brief van GS, dat ze verwijzen naar het inte- r.mrapport van de werkgroep Groenoordhal. In deze werkgroep, oie adviseerde de Rotterdamse vee marktfunctie over te nemen, nam di PvdA-leider een flinke plaats in. Hij stelt nogeens duidelijk, dat de werkgroep heeft geadviseerd de markt te laten voortbestaan bij krijging van het alleenrecht, niet, dan kan Leiden beter de markt afstoten. Leiden geen enkel profijt heeft. Wat kun je met een half miljoen per jaar doen? Stort het bij wijze van spreken maar eens in de infrastruc tuur van Noord, waar de Groen oordhal staat. Van Aken is het eens met dege nen, die zeggen, dat de sport duur der zal worden als de veemarktfumc- fie wordt afgestoten. Hij vindt een groter tekort op de sport te verdedi gen, omdat deze functie de burgerij ten goede komt. Het is niet uitge zocht, maar de PvdA-voorman heeft er_ het gevoel, dat het in verhouding 2 o met andere sporthallen en gymna- 2e_ stiekzallen duur zal zijn. In die gedachte gang is Van Aken en hij niet alleen bezig geweest met het idee van verkoop Gedragspatroon Zonder monopolie ziet hij het niet Groenoordhal aan Albert Heyn, een 1 belang houding, die hem nogal kwalijk is de han- genomen. Hij heeft de indruk, dat del. Hij weet wel, dat een enquête het voor Leiden wat exploitatie be- heeft uitgewezen, dat velen hebben treft geodkoper zou zijn vijf of zes LEIDEN De Leidse markthandelaren zien een komende verhuizing van de markt met zorg tegemoet. Dat was gisteravond de meest duidelijke conclusie na een vergadering in Den Burcht die pas aan het einde overigens bepaald niet door drankmisbruik een bewogen karakter kreeg. Hoe benauwd de ambulante handel het heeft, werd het beste geïllustreerd door een koopman die opmerkte dat mem in het verleden ook al eens naar een plek was verhuisd die "zo erg goed zou zijn, maar waar onze omzet wel hard terugliep. Mogen we nu dan alsjeblieft bang zijn voor een herhaling?" "beloofd" naar Leiden te komen, sporthallen te bouwen maar dat gebeurde tegen de achter grond van de gedachte, dat er geen andere mogelijkheid zou zijn na s uiting van de Rotterdamse markt. Maar wat doet de handel als ook Utrecht zijn markt openstelt? (Voor Den Bosch is van Aken minder Oorzaak van de beroering in de stuur van de afdeling Leiden van d< kring van de Leidse ambulante han- Centrale Vereniging voor de AmbU' del is het feit, dat de Nieuwe Rijn lante Handel de beurt komt brengst van de Groenoordhal dan de vernieuwing vaar walkanten en rio- dure hal alleen voor sport te gebrui- leringen, zoals die in de hele binnen kom En, zegt hij met een veelbete- stad zal gaan plaats vinden. De omdat Van Aken weet, bang). Men kan nog zo graag kenend knikje, met de stichting een zelfbedien'rigswarenlhuiSi in de Groenoordhal had Leiden de Bijen korf-vestiging in Leiderdorp kunnen tegenhouden. markt moet daardoor voor zeker een jaar van de Nieuwe Rijn af. In de ogen van B. en W. van Lei den, directeur Van Overmeire van de zelfs op de mogelijkheid dienst Markten en volgens het be- neer de verhuizing wel weet, noem ze dan maar op". Een aantal markthandelaren de Kaasmarkt de noemde inderdaad wat alternatie ven: Groenoordhal, Rijn- en Schie- kade, Lange Mare, Breestraat, Apo- thekersdijk en tenslotte ook weer de "oude" marktenroute over Vismarkt, Botermarkt en Nieuwe Rijn. Het be stuur zegde toe te zullen onderzoe ken of deze plaatsen mogelijkheden bieden, al hield men wel vast aan de gedachte dat de Kaasmarkt de meest geschikt is. Een minderheid van de aanwezige kooplieden verklaar de zelfs tot staking gedurende tien weken te willen overgaan om de oude route terug te krijgen. meest geschikte plaats om geduren de die tijd het grootste deel van de 165 kramen tellende markt te gaan huisvesten. De rest van de kramen zou op de Hooglandse Kerkgracht moeten komen. Voorzitter Zonderop de afdeling Leiden zinspeelde blijkt te zijn, aan B. en W. te vragen of men niet definitief op de Kaasmarkt kan blijven. Ook directeur Van Overmeire van de dienst Waren markt speelde met de gedachte om de markt op de Kaasmarkt te hou den, wanneer de handelaren daar Indeling mettertijd voor voelen. "In dat val valt er wellicht te praten Wanneer het (volgens de bestaande plannen om de Kaasmarkt wachting) toch de Kaasmarkt wordt tot door een commissie ad hoe opgesteld rapport van de commissie voor reke- concept-raadsbesluit inzake het on- ning van nalatige(n) wordt gebracht, rekening neemt derhoud van de ambtswoning van de voor rekening van de gemeente te hiertoe volgens wet burgemeester. Ze stellen de raad voor doen komen; in afwijking van de voorstellen van de ook de overige commissie: noemde bedragen, tot een totaal be- aan oud-burgemeester Van der drag van f 32.881,77 voor rekening van Willigen geen betalingsverzoek meer de gemeente te nemen, «onder aftrek te richten: van de posten die aan burgemeester e aan de huidige burgemeester Vis Vis dienen te worden toegerekend; slechts een betalingsverzoek te rich- B. en W. stellen verder voor in te arende r^eltag ambtswoning uitsluitend voor haar rer de eigenaar plaatselijk ge bruik verplicht is en wel volgens een het rapport ge- criterium ten aanzien van het niveau van het onderhoud, zoals dit voor iedere normale woning geldt. Volgens B. en W. is de vraag, waar het uiteindelijk om gaat, niet de vraag of er in Leiden door het toe rnooi vierkant plein vormen", zo zei hij. Hij liet er wei nig twijfel over bestaan dat de Kaasmarkt naar zijn idee "het bes te alternatief" is. Over de wens van Tir TT. een aantal markt handelaren om W aan burgemcesta- vis belten terug te gaan naar de oude mark. eeds door hem betaalde f 1.776.57, tonmnto inAtovmo^bf de reeds door hem betaalde nog kosten m rekening kunnen den gebracht. ten indien en voorzover mocht bly- stemmen met de door de ken. dat op zijn privé verzoek kosten voorgestelde toekomstige werden gemaakt tot verhoging van voor de onderhoudskosten het persoonlijk woongenot, die door ambtswoning van de burgemeester, hem nog niet werden voldaan, ter be- met dien verstande, dat bij het ge- oordeling van de directeur van de reed maken van de ambtswoning voor êen"rekïnh5'telreeentBrek bewonmg, gelet op het bja®- oud-burgemeester, die naar de rnzich. werd vastgesteld in formele zin, SSBt v^f rtf veeleer de vraag of het betamelijk is Vfln voor een gemeente, die over een reeks van jaren handelde alsof er een af wijkende regeling bestond, achteraf ADVERTENTIE dere karakter van de ambtswoning, de gebruikelijke regels van de het verleden bepaalde onderhouds. ten van het huidige gemeentebestuur Alleerï.,£l .om de gratis con certen van Syd Lawrence op 29,30 en 31 aug. en Stan Kenton op 1 september Alleer^al om de NOS klank presentatie 0 Alleen" al o.m de drie hifi- stereO LP's voor speciale RAI-prijzen is de Hifi Rai 73 een gebeurtenis. Trein-Toegangsbiljetten bij NS stations Leidsche Bond van Huis- en Grond- n. Ook, los gezien van de juridische aspecten, W. er tegen te moeten waken, dat de gemeente zich gedra- (met betrekking tot de verdeling 9HH onderhoudskosten tussen verhuurder menerTB*. en huurder), kan worden afgeweken. Naar het oordeel van de commissie Ktagen' permiiert.'dïe'OTdw'de'^malt het zo dat zouden zyn, op oud-burgemeester Van der iatje tot htmg rust om een realiseren zich, dat zo al oud-burge- (alsnog) te beta- meester Van der Willigen voor een ien'. bedrag van minder dan f 3.000,- in burgemeester Vis verzocht moet juridische zin bij de gemeente in de T^rfrPn.. een toedrag ad SChuld mocht staan, de gemeente van IJLJf to aar kant wegens de bijzondere inzet »r.rv, a van deze burgemeester gedurende zijn ambtsperiode aan hem veel verschul- Behalve oud-burgemeester Van dei- rekening van de ge- Willigen behoort ook burgemeester of ook het bestuur van de Gemeente- ten betreffen, die ten tijde van de lijke Woningstichting, of ook de di- overdracht van de ambtswoning wer- recteur van deze stichting hiervoor den gemaakt om deze tijdig in ge- verantwoordelijk zijn te houden. Zij is reedheid te brengen voor bewoning van mening, dat deze kwestie door de door het gezin van de nieuwe burge- laatstgenoemde instanties onderling meester. Het komt het college juist ware te regelen. voor, dat in zo'n situatie slechts die Tenslotte doet de commissie aanbe" voorzieningen door hem worden be velingen voor een nieuwe regeling, die taald, waartoe hij privé opdracht gaf voor de toekomst zou dienen te gel- met het oog op persoonlijk woon- De laatste resten van wat eens het spoorwegemplace ment aan de Herensingel was, worden op het ogenblik ver wijderd. Binnenkort zal zelfs geen rail er meer aan herinne ren dat hier eens treinen re den. Wat er nu met het terrein gaat gebeuren? "Kantoren", zegt de NS. "Wijkvoorzienin- gen", willen gemeente en buurtbewoners (Foto Jan Holvast) tenroute (Botermarkt, Vismarkt, Nieuwe Rijn) toonde hij zich pessi mistisch: "De kans dat u daar te recht komt is kleiner dan de kans op de 50.000 in de loterij". Ook de vertegenwoordiger van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel J. Wagenaar en voorzitter Willemsen van de landelijke Centrale vereni ging voor de Ambulante Handel ble ken de Kaasmarkt nog niet zo'n slechte plaats te vinden. zijn overigens nog niet alle proble men opgelost. Ook de indeling van de nieuwe markt wordt een moei lijke zaak. De gangbare oplossing loten werd door maar weinig mensen als ideaal ervaren. Veel lie ver wilden velen "bloksgewijs" ver huizen, d.w.z. zo dat iedereen dezelf de buren houdt. de orde Problemen die voorts kwamen waren: 9 De wens van de bloemisten om bij het water te komen. Het afde lingsbestuur vond dat de bloemis ten in elk geval bij elkaar zouden moeten komen wanneer ze dat wil len, zo mogelijk aan het water. De wensen van de klant. In de vergadering werd voorgesteld een enquete te houden om te weten te komen waar de consument de markt wil hebben. De vraag of men niet eerst an dere straten van nieuwe walkanten en rioleringen kan voorzien. De aan het einde feller wordende het het afdelingsbestuur discussie mondde niet uit in concre te voorstellen die in stemming wer- Alternatieven Ondanks al deze waardering voor de Kaasmarkt hadden de markthan delaren nog wel de nodige vragen en opmerkingen. met alternatieven dan alleen de den gebracht. Zelfs Kaasmarkt ten vergadering was togen. Voorzitter Zonderop zijn geen andere plaatsen. Als de LEIDEN In het hele land heeft men de laatste dagen te kampen met de eendenverlam ming. Zo ook in Leiden. "Een denspecialist" Van Krieken liet ons het volgende weten. Bij de vogelwacht werden dode mi en zieke eenden binnengebracht, uit sloten langs de Bachstraat, Verdistraat, Haagweg, Mariën- poelstraat, Montgomerystraat 't Jac. Urlusplantsoen uit Oegst- geest bij het bejaardencentrum. Hoe erg de ziekte op het ogen blik heerst, blijkt wel uit het feit dat actieve jeugdige vogelwach ters, bijgestaan door twee men sen uit het publiek op zondag avond acht dode en vier zwaar zieke eenden uit de vijver in de hertenkamp van de Leidse Hout hebben gehaald. Tal van ver lamde eenden, die vroeg genoeg werden opgemerkt en bij de Vo gelwacht werden gebracht, kon den in leven worden gehouden en kuren nog een beetje na. De laatste weken zijn ook enke le malen meeuwen met verlam mingsverschijnselen binnen bracht. Die konden tot nog toe allemaal in leven worden gehou den. Al met al beleeft de Vogelwacht een zeer drukke tijd en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat er snel een einde aan zal komen. Desgevraagd deelde Van Krie ken mee. dat de mensen, die eenden aanraken niet direct ge vaar lopen, zelf ziek te worden. Het staat natuurlijk buiten kijf dat men goed zijn handen wast t - ter 1 d( _J loog ADVERTENTIE -- '-••vv 20.000,- i filh stic DEN HAAG HERENGRACHT 22 - TEL. 070-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2