Ï700 VOETBALVELDEN TE WEINIG 5tam en De Wit: roud en zilver P op een been Ernstige val veroorzaakt door official APPIE HAPPIE Eindstrijd prof stayers Nederlandse aangelegenheid Tribune stort in: vier doden dftjeugd twee eigen complex Brons voor Nederland Turkse bokser (17) overleden Leijn Loevesijn lag op het strand Bedford geen prof Swift op sterkst Tiaie "Pjgers H~| MafketetdiepB I DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 Haag De KNVB greep de liging van het 900.000ste lid aan meteen „Feiten en cijfers in het erlansde amateurvoetbal" be te maken. Harde cijfers, af- istig uit een twee jaar geleden arte enquete en samengevat in brochure, die in hun totaliteit Dlijk de bevestiging vormen van aande denkbeelden, en het eerste cijfer van toelich- Jo van Marle, voorzitter van. de amateurvoetbal van de KNVB m echt hard aan. Zelfs de in ïwspoort aanwezige CRM-minis- mr. Van Doorn was onder de indruk van het feit. dat er op dit ogenblik in ons land zo'n 2700 voet balvelden voor de amateurdubs te kort zijn, om nog maar te zwijgen van de 1700 oefenvelden. Dat is glo baal 300 ha grond, of wel een auto weg met zes rijbanen van Gronin gen naar Maastricht. Dat de amateurvoetballers per Jaar elf miljoen bezoekers trekken en dat zij daarom niet alleen het grootste actieve, maar ook passie v« recreatie-element in ons land vor men, is geen verrassing. Evenmin, dat 50 van de 60 miljoen aan toto inkomsten binnenkomen via de amateurverenigingen. Mr. Van Doorn, onder-meer ln ge zelschap van dr. Verhoeven, de di recteur-generaal van Volksontwik keling en recreatie op het CRM-mi- nisterie. corrigeerde Van Marie's felle amateurvoetbalpleidooi later enigszins met de simpele constate ring, dat zonder de topsporters in dit geval de prestaties van AJax en Feyenoordongetwijfeld minder jongens zouden zijn gaan voetbal len. Nog wat interessante cijfers uit de ongetwijeld waardevolle brochure van de KNVB, die een respons van ruim 90 procent op zijn enquete kreeg. Ongeveer 70 procent van de vaderlandse amateurclubs worden direct door de overheid gesubsi dieerd met een gemiddelde van drie gulden per voetballer, maar 50 pro cent van die clubs betalen één gul den nog altijd terug via de verma kelijkheidsbelasting. Er lopen in Nederland 35.000 Jeugd leiders rond, maar dat zijn er nog 7000 te weinig en dat tekort dreigt steeds groter te worden. Van Marie noemde zelfs de moeizame opvang van de 400.000 jeugdleden van de voetbalbond het grootste probleem van de KNVB. Van de 3000 amateurclubs hebben er 1300 geen vaste trainer. Ruim 1700 trainers verdienen minder dan 2.500 per jaar, 159 trainers innen precies dit bedrag en slechts 767 oefen- meesters ontvangen meer. Van de trainerloze clubs komt (begrijpelijk) 75 procent uit de afdelingen. Johan Wijenberg, de 12-jarige ma vo-scholier uit Vaassen, die zich de 900.000ste georganiseerde voetballer in ons land mag noemen, liet al die cijfers vrijblijvend langs zich heen gaan. „Een beloftevolle voornaam", zei bondsvoorzitter W. A. G. M. Meuleman. die voor een onthutste blik van de Gelderse junior zorgde met de opmerking, dat hij ook op school goed zün best moest doen. Na het polshorloge, de vijf ballen voor de vereniging Vaassen. één bal voor zyn school de toegezegde bal van morgen te spelen interland Ne derland-IJsland (plus het voorstel len aan de spelers) en de felicita ties van mr. Van Doorn en Epe's burgemeester Berg klaarde zijn ge zicht helemaal op. Voor hem restte slechts het probleem aan welke le raar hij de schoolbal zou geven. Peter Dijkgraaf Bondsvoorzitter Meuleman N SEBASTIAN Piet de Wit maakte het in het opnieuw volle Anoeta-Stadion in ereronde al duidelijk. Hij demonstreerde met één been op de trapper hoe hij (zilver) streekgenoot Cees Stam (goud) de finale van het stayeren bij de professionals hadden ieerst. In wielertermenevenals met ,,de vingers in de neus'*, de gemakkelijkste wij- om een koers te beslissen. Wielrenners noemen dat op één been winnen, it de eindstrijd van de broodrij- gewoonlijk reed. Ook kon De Wit Andere zaak jelegenheid. Een door alle moei- leden rond de nationaliteit van gangmakers gedevalueerd toer- A1 sprak de formidabel rijden- de Wit (27): „Ik denk, dat Verschueren en Kemper ook kfivezig waren geweest, de eerste plaatsen toch door ons zouden bezet." Vr ns Codlegem i complete Nederlandse niet- voor eigen geld naar Marseille, nadat hü de zakelijke problemen had opgelost, toen zijn vader ziek durende was geworden. jndanks kwam het textiel in de iicjnboogkleuren (door de coureurs de pyama genoemd) om de V nuders van de bewogen Cees 12 n (ook al 27). Want al kwam reen er rond voor uit, dat er onderlinge afspraak was ge- wat er precies tussen de twee nd emvrienden is besproken, komt nooit iemand te weten. „We rokken als Nederlanders," ver- kampioen Stam, die vo- Jaar in Marseille achter Ver eren het zilver won. „We zou- eerst zorgen, dat de overige te- tanders twee of meer ronden ■rstand hadden. Toen dat hal- ?ge de koers was gebeurd, re- we voor onze eigen kans". chte motor .'vr irbij hij ook nog en passant elde, dat hij toch minder reed gewoonlijk. „Dat kon ook niet 2 irs," vulde gangmaker Joop Sta- >urg snel aan, „want ik had een 11 :hrikkelijk slechte motor". de Wit, die achter gangmaker g ao Walrave vooral in het De Hollandse ploegleiding was blij met de twee medailles. Maar men realiseerde zich niet, dat stayer- coach Wierstra enkele weken terug had moeten soebatten, of De Wit alsjeblieft mee mocht naar Spanje, want in eerste instantie werd alleen Stam aangewezen. „Ze hebben nu gezien, dat ik er bij hoor," sprak na het aanhoren van „Wien Neerlands bloed" in plaats van het Wilhelmus Piet de Wit fel. Wat Nico Been, de derde Neder landse vertegenwoordiger, niet kan zeggen. Hü moest met meer dan tien ronden achterstand de baan verlaten. Wel kreeg zijn gangmaker De Ruiter nog 500 Zwitserse francs boete wegens het negeren van de aanwijzingen. Voor hetzelfde euvel kreeg Walrave een dubbele boete, omdat hij twee maal niet luisterde. Walrave luister de echter wél naar Piet de Wit, die toen Cees Stam na precies 33 mi nuten de leiding overnam, zijn col lega wel weer terug wilde pakken. Hetgeen niet gebeurde. Slechts één maal reed De Wit nog in leidende positie. Maar dat was slechts even, want snel kwam Cees Stam weer terug op de eerste plaats. Reclame-ruzie RHENEN De Adidas sport- schoenenfabriek in W.-Duitsland wil dat de Nederlandse fabrikant van Quick sportschoenen uit Hengelo, de wedstrijd de Belg Romain haar reclame onmiddellijk stopzet. Adidas (kenmerk: drie parallelle strepen op de schoen) vindt, dat Quick (twee blokbanden), onder het of telkens eenvoudig van zich ludde, was misschien wel de ikigste man. want het is pas jaar geleden, dat de KNWU de motto "een streepje meer of min- nkanter volkomen links liet lig- Zelfs niet informeerde waarom de Wit toen minder hard dan der maakt nog geen goede schoen", afbrekende kritiek uitoefent op de Adidas-produkten. De Westduitse schoenfabriek is van plan de rechter in te schakelen als Quick doorgaat met deze reclame. De juridische adviseur van Quick, heeft Adidas inmiddels laten weten dat de Hengelose fabriek de reclame niet zal staken. Volgens Quick be doelt de reclame niets anders dan het publiek erop te wijzen, dat kleuren, strepen, sterren enz. niet van belang zijn als het gaat om de deugdelijk heid van een voetbalschoen. TERE SIN A Vier doden en 'n vijftigtal gewonden was de balans nadat tijdens een voetbalwedstrijd in Teresina een tribune was inge- bp"het°Waardcomplex was" het stort. Meer dan 35.000 toeschouwers. .j. De Hagenaar Leo Walra- heeft de door Swift georgani- ie jeugdironde van Leiden (on- !eel van 'n jeugddag) gewonnen. ve grote favoriet van Swift, Leen ee^Ben, uit Alphen eindigde enigs- teleurstellend op de vierde I in dit hoofdnummer. Hij con- reerde zich te zeer op de Am- lammer Fred Breeman (tweede) de Utrechtenaar Paul Meulblok ie), waardoor de volslagen on- iH ode Walraven, die notabene 1T01 moest lossen, met ruime voor lig de zege voor zich wist op te i rdingse meisje Connie Meyer de achtjarigen de Leidse favo- Paul Albers te snel af. at* ie 9-jarigen klopte Leo Voets uit ■u ind de Swif trenster Ella De laatste minuten van de één uur eindstrijd er werd slechts 68,580 km afgelegd trachtte De Wit nog Stam te over troeven, want de Fransman Chris tian Raymond, die op twee ronden in derde positie lag, telde in het geheel niet mee. Het bleef, zoals ge zegd, bij Cees Stam, die de „eigen kans" omzette in een wereldtitel. Ook al maakte Piet de Wit een be tere indruk en benutte hij zijn gro te vorm om het publiek in San Se bastian nog eens te tonen hoe spec taculair stayeren wel kan zijn, wan neer twee nemers boven elkaar in de baan rijden. Of die twee renners nu écht om de wereldtitel strijden is een andere zaak. Schrijvers in doel Oranje DEN HAAG In het Nederlandse voetbalelftal, dat morgen in Deven ter voor de tweede keer uitkomt te- een IJsland in de voorronden van 't toernooi om het wereldkampioen schap, zijn in vergelijking met vori ge week enkele veranderingen aange bracht. De beide bondscoaches Fadrhonc en Van der Hart hebben moeten omzien naar vervangers voor Piet Keizer (achülespeesblessure) en Gerrie Miihren enkelblessure) De laatste stond overigens in Am sterdam niet in de basisopstelling, maar viel later in voor Willy Bro- kamp. Warn Suurbier, die met schaafwonden aan de heup van het toernooi in Cadiz terugkwam, speelt wel. Dick Schneider, die vorige week ln de plaats kwam van Ruud Krol, staat nu naast de Ajacied in de ach terhoede. De Feyenoorder speelt op de plaats van Johan Neeskens, die naar het middenveld is verhuisd. In de voorhoede is Johnny Rep vervan gen door René v. d. Kerkhof. Willy Brokamp is linksbuiten. Tussen de ze twee acteert Johan Cruü'ff. Het doel wordlt ditmaal verdedigd door Piet Schrüvers van FC Twenite. Het Nederlands elftal ziet er uit als volgt: doel: Piet Schrijvers (FC Twente), achter: Wim Suurbier (Ajax), Barry Hulshoff (Ajax) Dick Schneider (Feyenoord) em Ruud Krol (Ajax), midden: Arie Haan (Ajax), Johan Neeskens (Ajax) en Wim van Het succesvolle Nederlandse stayersduo: links de winnaar van het goud Cees Stam, rechts "zilveren" Piet de Wit. San Sebastian Juan Izaguirra was het stadion uitgevlucht. Ver weg van alle ellende, die hij tijdens het laatste onderdeel van het baan- Hampioenschap had veroorzaakt. Hij, de goedlachse Juan, de man. die uitsluitend tot taak had om dc plastic repen op de juiste plaats te leggen en te houden tijdens de ach tervolgingen, was erg verdrietig weggelopen. Vlak voordat het wielervolk uit heel de wereld de Anoeta-piste ging ver laten, legde Juan nog éénmaal een blok op z'n plaats, daarmee tevens een grote ravage veroorzakend. Want de Westduitse ploeg flitste gelijktijdig voorbij, met nog vijftig meter te rijden op weg naar het goud, omdat Engeland, dat Neder land in de halve finale versloeg, nu niet de grootste homogeniteit aan ae dag legde. Gunther Haritz, de koploper van de Westduitse „trein" kon de gebruinde Juan niet meer ontwijken. Drama- ISTANBOEL Na een partij in het vedergewicht tijdens Turkse jeugd kampioenschappen boksen in Izmir is de 17-jarige Imam Uludag overle den. Uludag werd getroffen op de slaap. Hij werd nog naar een zieken- laatste meters tüdens de ploegen- tisch klapte de ploeg op elkaar; Hans Lutz, Peter Vonhoff en Gün- cher Schuhmacher, die de triomf binnen handbereik hadden, tuimel den over elkaar heen, terwijl acht springende banden in de piste een uiitrailleur-salvo nabootsten. Toen liep Juan sprintend weg. Hij wilde de ravage, met herig bloeden de coureurs, die hij had aangericht, niet meer aanschouwen. Günther Haritz en Peter Vonhoff kwamen er nog het best van af. Maar voor Lutz. die zijn sleutelbeen brak en Schuhmacher. die voor observatie naar het ziekenhuis werd gebracht, werden brancards aangerukt. Later werd duidelijk, dat Schuhmacher niet alleen een zeer groot gat in het hoofd had. maar dat hij vele landen en kiezen als gevolg van deze valpartij zal moeten missen. Eer. triest einde van dit geslaagde kampioenschap, waarbij de Britten zich sportieve coureurs toonden en een grandioos applaus kregen toen zij na alle ellende niet in aanmer king wensten te komen voor het eoud. „Wij willen deze medaille niet," liet de Engelse coach Norman Cheil (een vroegere achtervolger weten. En toen de jury daarna West-Dui tsland toch als winnaar uitriep, mompelde hij: „Dit is de juiste beslissing." Het reglement van de UCI, dat niet met eventualiteiten rekening houdt, \oorziet niet in een valpartij in de SAN SEBASTIAN Het is Giordano Turrini niet gelukt de Belg Robert van Lancker van de sprinttroon bij de professionals te stoten. Overdui delijk bewees Van Lancker, dat hij de minst r-slechte is van het gezel schap. Want van een geweldig toer nooi is ondanks de overheersing van de Italianen nimmer sprake ge weest. Ezio Cardi pakte het brons, voor Lui- gi Borghetti. Leün Loevesün zou aan de start hebben moeten ver schijnen voor een rit die de verde- LONDEN David Bedford blüft amateur. De Britse atleet, wereldre cordhouder op de 10.000 meter met een tijd van 27 minuten 30.8 secon den, deelde gisteren in Londen mee, dat hij een baan heeft gevonden, die hem voldoende vrije tijd laat om te huis overgebracht, waar men hersenbloeding constateerde. Twee ijlings uitgevoerde chirurgische in grepen baatten niet meer. De politie stelt een onderzoek in. Fischer in het gelijk gesteld BELGRADO Robert Fischer krijgt nieuws uit Zuidslavië dat hem ongetwijfeld aangenaam am de oren klinkt: het hooggerechtshof van Kroatië heeft hem 5000 dinar (bijna duizend gulden) toegewezen, te beta len door het tijdschrift "Plavi Vjes- nik" uit Zagreb. Fischer heeft het tijdschrift en de journalist Dimitrije Bijelica voor de rechter gesleept naar aanleiding van een serie artikelen, getiteld "mijti le ven". onder Fischer's naam. De ar- LONDEN De Britse atleet Bren- ta feiS f^hrevon' dan Poster heeft gisteren tijdens de ZuW' ling van de vijfde tot en met de achtste plaats zou bewerkstelligen. Maar Loevesün bevond zich op dat moment aan de stranden van San Sebastian, daarmee duidelijk ma kend, dat hij met een zeer diepe inzinking te kampen heeft. Zozeer zelfs, dat hij aan een wieler wedstrijd tijdens het wereldkam pioenschap niet meer deel wilde ne- Wereldrecord Brit Foster achtervolging. Was de valpartü gebeurd tijdens de individuele pour- suite, dan zou opnieuw gestart heb- ben moeten worden, maar zo ver reiken de reglementen voor de ploeg achtervolging niet. Dat Nederland ondanks het bijzon dere einde toch nog brons op dit nummer bereikte was, om niemand iets te kort te doen, vooral weer te aanken aan Herman Ponsteen. Liep eerst met Fens voor Dekkers het kwartet tegen Engeland niet soepel, toen om het brons tegen Polen moest worden gestreden, gingen zij ouderwets. Ook al vergiste Ponsteen zich bijna in de finish door het lul den van de verkeerde bel. Nederland stond de voorsprong niet meer af en bereikte voor het eerst tijdens een wereldkampioenschap een medaille op dit kostenverslin- dende nummer. landenwedstrijd Groot Brittannië Hongarije op de baan van Crystal slavisohe vrienden. Een boek, geti teld 'schaakmatch vam de eeuw" ge- Palace in Londen het wereldrecord geschreven door Fischer en op de twee mijl verbeterd. Foster maakte een tijd van 8 minuten 13.8 seconden. Hij bleef tweetiende se conde onder het oude record, dat op naam stond van de tweevoudige blessure. Hij zal niet kunnen deel nemen aan de finale van het toer nooi om de Europacup voor landen ploegen, die op 7 en 8 september wordt gehouden in de Schotse hoofd stad Edinburgh. Wat het wereldrecord op de 10.000 meter betreft, de Belg Emiel Putte- mans, reeds houder van de toptijd op de 5000 meter, is van plan Bed fords 27.30.8 tussen 15 en 20 septem ber aan te vaJUlen. Puttermans bereidt Hanegem (Feyenoord), voor: René zich momenteel voor in de Franse trainen. Bedford houdt momenteel Olympische kampioen Lasse Viren rust om te genezen van een spier- waardoor de Fin zijn laatste wereld record kwijtraakte. De twee mijl was een invitatie- Verlies voorLDG LEIDEN Het Leids damgenoot- schap heeft in de tweede oefenwed strijd van dit seizoen tegen het twee nummer. De uitslag telde niet voor de team van landskampioen R.D.G. de landenwedstrijd. Fosters tijd werd uit Den Haag een teleurstellende en aanvankelijk opgegeven als 8.14.2 volkomen onnodige nederlaag (13- toen hij met journalisten stond praten, en net de opmerking had ge maakt dat hij het wereldrecord niet verdiende, weerklonk rectificatie door de luidsprekers. Brendan Foster, die op de 500 meter 'n tüd van 3.38.7 op zün naam heeft staan (in München vüfde op d. Kerkhof (PSV), Johan Cruijff plaats Vittel. Hij wil de recordpoging deze afstand), maakte gisteren op doen in het Heyselstadion van Brus- de mijl een tussentijd van 4.05.8. Hij sel. had toen reeds al zijn tegenstanders Puttemans is reeds houder van de ver achter zich gelaten en moest de (FC Barcelona) en Willy Brokamp (MVV). Wisselspelers: Van Beveren (PSV), Drost (FC Twente), Jansen (Feyenoord), Jeuring (FC Twente) en Rep (AJax). wereldrecords op de 3 en 5 kilome- slotfase geheel op eigen kracht door ter met tijden van 7.37.6 en 13.13.0. staan. 15) geleden. Onnodig, omdat maar liefst drie spelers van L.D.G. in een eenvoudige slagzet liepen en een de officiële vierde speler een gewonnen eindspel toch nog remise liet worden. Een po sitief punt was echter het eerste op treden van een nieuwe aanwinst van L.D.G.J. de Bezemer, die een voor treffelijke partij speelde en verdiend won. Vrijdagavond a.s. speelt L.D.G. zijn derde oefenwedstrijd tegen Ons Ge noegen uit Bodegraven. Aanvang 19.45, Pieterskerkstraat 1, Leiden. Leiden. Het Leidse Swift zal op 22 september in Dronten met de sterkst mogelijke ploeg deelnemen aan' het kampioenschap van Nederland voor teams. Geselecteerd zijn: Gerben Karstens, Joop Zoetemelk, Jan Zoons, Cees Valentijn en Piet van Leeuwen. Van dit vijftal zal één ren ner moeten afvallen. Swift zal in Dronten ook met een amateur- en nieuwelingenploeg aan de start ver schijnen. Voor dc veteranen staat een individuele wedstrijd op het pro gramma. Zeilen De Nederlandse équipe Staartjes/Kurpershoek is gisteren in de eerste race van de reeks om het wereldkampioenschap in de Tempest- klasse, dat wordt gehouden in de baai voor Napels, op de zevende plaats geëindigd. Voetbal De competitiewedstrijd Ajax-FC Twente is één dag ver vroegd en zal nu gespeeld worden op zaterdag 8 september. Ook de wed strijd FC Twente-Sparta wordt één dag vervroegd en is nu vastgesteld op 29 september. die het treffen tussen Tiradantes en Fluminense van groot belang, voor het Braziliaanse kampioen schap bijwoonden zorgden voor 'n geweldige paniek nadat het ongeluk pi trkerk. In de tweede serie werd had plaatsgevonden. Dankzij kracht- i iy van Weeren verslagen door i°° trabander Ottens en de Dördte- dadig ingrüpen van suppoosten en politie bleef het doden- en gewon dental noe Jjeoerkt. De wedstrijd :lstë bij de 10-Jarigen was Gert werd gedurende een uur onderbro- g<« Theunisse uit Geffen; derde ken en hervat nadat doden en ge- hier de Alphenaar Wilfred de wonden waren afgevoerd. 'JÜ Bij de 12-jarigen werd het een flïjpleet Swift-succes. banddikte verschil ver- Sleutels-Roodeiiburg ,j I Aloys Goossen de sterke Tij- LEIDEN. Sleutels, uitkomend in de Koet. Sterkste bij de 13-jarig en r, eerste klasse afdeling Leiden (zater dag) speelt morgenavond op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen ftoodenburg. De wedstrijd op het Vlietcomplex begint om 18.30 uur. g£daMKt \jooe oie Hissee APPie.AM- oees i«je MU MIET met r v-eH- éësAy- A/i/£ IET OP P/£TJ£ P££leé HE£FT WÉÉ*?

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11