og twee generaals laten jUlende in de steek WANDELING IN RUIMTE COMMUNISTEN STEUNEN PERON 30.000 mensen geevacueerd in Pakistan DUITSLAND BOOS TOR FUGLSET OP FRANKRIJK k ile 'ii iveringen in Irak [ellen met scholieren in Chili AFGEKEURD Je hebt ons Icing genoeg getorst PAUL'S 'INKT in vogelvlucht in vogelvlucht IDAG 25-AUGUSTUS 1973- BUITENLAND PAGINA 9 u SL \NTIAGO (ANPTwee medestanders van de donderdag treden Chileense minister van Defensie, generaal Carlos hebben gisteren hun ontslag ingediend. Het zijn de gene- 60 s Mario Sepulveda, bevelhebber van de in Santiago gels- Ie tweede legerdivisie, en Guillermo Pickering, directeur het technisch instituut van het leger. maal. Prats is als opperbevelhebber van het leger opgevolgd generaal Augusto Pinochet, die gisteren is beëdigd De 58-jarige 5het was in de ruim twee weken, dat Prats lid was van het net van Allende plaatsvervangend opperbevelhebberVolgens onbevestigde berichten zou Allende Prats hebben gevraagd als 1 mn Binnenlandse Zaken weer tot zijn kabinet toe te treden. ■ens goed ingelichte kringen in ileense hoofdstad zou ook de Financiën, admiraal Montero, van plan zijn zijn te dienen. Hij zou dan militaire lid van het ka- jn dat zich terugtrekt. Al- op 9 augustus de opper - bbers van leger, marine en cht en de inspecteur-generaal politie in zijn regering op- om met hun steun een ein ruimen maken aan de door de wegvervoerders ver te chaos. jperbevelhebber van de lucht- generaal Cesar Ruiz Sepul- BUENOS AIRES «RTR> De Ar gentijnse communistische partü heeft besloten bij de presidentsverkiezingen op 23 september de kandidatuur van Juan Peron te steunen. De op Mos kou georiënteerde partij die 150.000 leden zegt te hebben, heeft voor het eerst in dertig jaar een officieel con gres in Argentinië gehouden. In deze lange periode is zy altijd in het ge heim bijeen geweest. 5.000 afgevaar digden en waarnemers uit alle delen In de resolutie, waarin tot steun aan Peron en diens vrouw Isabel, die kandidaat is voor het vice-pre- sidentschap. wordt opgeroepen, wordt echter duidelijk gesteld dat de partij met Perons justicialistische beweging zal samenwerken zolang deze bewe ging zich houdt aan het program voor nationale en sociale bevrijding. waarbij 45.000 eigenaars van particuliere vrachtwagens zijn aan gesloten, zei dat de onderhandelin gen eerst zullen worden hervat als zeven gearresteerde stakingsleiders zijn vrijgelaten. Deze opschorting komt op een tijdstip waarop beide partijen het vrijwel eens zouden zijn over een overeenkomst die een einde moet maken aan de bijna vijf weken oude staking, die het land iedere dag meer dan 15 miljoen gulden kost. middelbare scholieren in Santiago gisteren de po- RELLEN De Chileense politie is gisteren 1?^ slaags geraakt met duizenden mid- - - delbare-schoolleerlingen die bij het paleis van president Allende een be toging hielden uit protest tegen het besluit van dc regering de school vakanties te verlengen. De politie gebruikte traangas om de jeugdige betogers die met knuppels en kata pulten gewapend waren, uiteen te dry ven. De demonstranten waren leden van de vereniging van leerlingen van middelbare scholen, die wordt gecontroleerd door politieke groe peringen en die niets moeten hebben van de linkse coalitieregering van president Allende. De regering had de schoolvakantie verlengd omdat er niet genoeg bus sen zijn voor het vervoer van de leerlingen. De meeste buschauffeurs doen mee aan de staking van de ver voerders. ite terug nadat hij er niet de onderhandelingen t beëindigen van de staking goed einde te brengen. Hij ls minister van Verkeer en Werken opgevolgd door de icht-generaal Magliocchetti. ent Allende weigerde donder- ontslag van de overige veer- nisters van zijn gehele kabi- e Chileense regering wildé lag en bloc ontslag nemen president „volledige vrijheid indelen" te geven. Allende echter dit in te willigen. (LEG :ders van de stakende vracht- iigenaars hebben gisteren het I met de regering afgebroken. Jara, de voorzitter van de ile federatie voor het weg- 0ET (AP) Volgens berich- de Libanese pers is in Irak ssale zuivering aan de gang. |V( eet wordt er druk over ge ld dat de Iraakse president Hassan Al Bakr'op het punt 260|an om de deplomatieke be- met de Verenigde Staten, West-Duitsland en Iran ellen. echtse dagblad Al Hayat ust te melden dat het hoofd Iraakse algemene veiligheids- kolonel Sadoun Shaker, met tien van zyn naaste rkers in ballingschap i gegaan. zou zijn vervangen door haf ik Darragi, die als een man wordt beschreven, zal, hoewel hij niet regerende Baath partij, ook mgrijke post als secretaris van de revolutonaire raad t behouden. C.Yfoverneur van Bagdad, Khei- U de sioen gestuurd en Bakr heeft nieuwe mensen, van wie bekend is dat zij aan hem persoonlijk trouw zyn, op de belangrijkste posten op het depar- tèment van veiligheid benoemd, al dus Al Hayat. De Iraakse ambassade en het kan toor van het Iraakse persbureau in Beiroet wilden geen onmiddellijk commentaar leveren op het bericht in Al Hayat. Volgens het blad is door de wijzi gingen in het veiligheidssysteem de greep van Bakr op het machtsappa raat aanzienlijk versterkt. Reden höertoe zou de staatsgreep zijn ge weest. die verleden maand werd ge pleegd door Bakr's eigen veiligheids chef, kolonel Nazem Kzar. BONN (AP) De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Wal ter Scheel, heeft gisteren verklaard dan zijn regering onaangenaam is getroffen door de Franse beschuldi ging dat West-Duitsland niet langer naar de eenwording van West-Euro pa zou streven. De minister, die deze beschuldiging als ongegrond van de hand wees, liet duidelijk doorschemeren dat het vol gens hem eerder Frankrijk dan West- Duitsland is dat de politieke eenwor ding van de Europese Gemeenschap in de weg staat. In een vraaggesprek met het Franse dagblad Le Monde zei Scheel dat niemand ernstig kan menen dat Duitsland behoort tot de landen die cp de weg naar de Europese eenwor ding de achterhoede vormen. Het interview, dat vandaag in Le Monde gepubliceerd zal worden maar waarvan de tekst reeds gisteren door het ministerie van Buitenlandse Za ken in Bonn werd gepubliceerd, vorm de het meest gedetailleerde antwoord van een Westduitse regeringsfunctio naris op de reeds enkele'malen ont kende beschuldiging van de Franse minister van Landbouw Jacques Chi- Chirac veroorzaakte felle reacties in beide landen door zijn bezorgd heid uit te spreken over de West duitse houding ten aanzien van de controversiële landbouwpolitiek van de Gemeenschap en er aan toe te voegen dat Bonn zich langzaam zou losmaken uit het Europese geheel om een neutralistische politiek te gaan Scheel zei gisteren dat de Euro pese Gemeenschap meer is dan „het groene Europa van de landbouw of het zwarte Europa van de kolen en staal". Hij voegde er echter aan toe dat het doel dat de regeringsleiders van de Gemeenschap zich verleden jaar oktober op hun topconferentie in Parys hebben gesteld de poli tieke eenwording van Europa niet bereikt kan worden „als ieder van de deelnemende landen zegt: „l'Euro- pe e'est mod". DEN HAAG —Tor Fuglset. de Noorse voetballer van FC Den Haag, moet zijn carrière op medische gron den beëindigen. ,Na uitgebreide on derzoekingen is", aldus clubarts A. M. Slager van FC Den Haag, „geble ken dat profvoetbal voor Tor Fugl set onaanvaardbare risico's met zich meebrengt. Mede op advies van car diologische afdelingen van de Acade mische Ziekenhuizen te Amsterdam en Leiden is besloten Fuglset onge- sohikt te verklaren vor prof voetbal". Tor Fuglset is dus afge keurd en laat bij FC Den Haag een spitsprobleem achter! RAWALPINDI (Reuter) Dertig duizend mensen zijn gisteren geëva cueerd van de oevers van de woeste rivier de Indus in Pakistans cen trale provincie Sind, maar er zijn tekenen bespeurbaar dat de water overlast spoedig onder controle is. Tot dusver zijn officieel 263 mensen in Sind om het leven gekomen, maar onofficieel spreekt men van 1.500 doden. In de provincie Poenjaab, dat met Sind hets pits in de misere en chaos als gevolg van de overstromingen heeft moeten afbijten, zijn 171 men sen verdronken. Een bestuursambtenaar in Lahore, die dit meedeelde, zei dat in Poen jaab 20.000 stuks vee zijn verdron ken. Excellentie 5? SAN CLEMENTE (AP) Henry A. Kissinger, die door president Nixon kandidaat is gesteld voor de functie van minister van Buiten landse Zaken, is gevraagd of hij met „dr. Kissinger" dan wel met „mijn heer de minister" moet worden aan gesproken. Met twinkelende ogen deelde Kis singer de verslaggevers mede: „Ik sta niet op het protocol, zolang u my maar excellentie noemt" HOUSTON Twee van de drie Skylab-astronauten hebben gisteren hun tweede ruimtewandeling ge maakt, voornamelijk om reparatie werkzaamheden te verrichten. Jack Lousma en Owen Garriott verlieten om 17.24 u 't ruimtelaboratorium om er pas om 21.55 uur in terug te keren. Zy hadden viereneenhalf uur nodig om al htm taken uit te voeren. Hun eerste ruimtewandeling was indertijd nog langer: 6% uur. Het belangrijkste was, dat Skylab van een nieuw stabilisatiesysteem werd voorzien. De bemanning had zes nieuwe stabilisatoren van de aarde meegenomen om de oorspron kelijke, di'e niet goed functioneerden. te vervangen. De stabilisatoren be vinden zich weliswaar in Skylab zelf, maar zij moesten met een zes meter lange kabel verbonden worden met de computer bij de telescopen. Lous ma bracht deze kabel aan. Inmiddels verwisselde Garriott de film- en fotocassettes in de tele scopen, waarna hij nog enkele kleine reparaties aan het observatorium uit voerde. Vandaag vestigen Bean, Garriott en Lousma een nieuw duur-record in de ruimte. Zy bevinden zich dan langer in de ruimte dan de 28 dagen, die de vorige bemanning in Skylab doorbracht. Maar ze zijn nog niet op de helft van hun vlucht, die 59 dagen moet duren. NEW YORK (UPI) De 1 tionale organisatie voor vrouv (NOW) in de Verenigde Staten heeft gisteren in haar campagne tegen het "chauvinisme van de mannen", een spandoek gehan gen rond het beeld van Atlas in Rockefeller Center in New York met de tekst "Atlas je hebt ons lang genoeg getorst". Het was de jongste actie van NOW in een week van protes'm voorafgaande aan de 26-ste au gustus, 53-ste verjaardag van het kiesrechtamendement op de Amerikaanse grondwet. Donderdag verschenen de Amerikaanse dolle Mina's op de publieke tribune van de effec tenbeurs in New York, om te protesteren tegen de "overheer sing van de man in Wall Street'". Morgen houden ze een "vrou- wenbevrijdingsmars" op Fifth Avenue. Vanguard Records heef: van NOW de speciale "hou haar in de keuken"-onderscheiding ge kregen voor het op de plaat zet ten van de song "get your bis cuits in the oven and your b.ins in bed". De 30.000 mensen die van de oevers van de Indus geëvacueerd moesten worden, werden met bussen, vracht wagens en een extra trein uit het 96 vierkante kilometer grote rampge bied gehaald. Drie achttien meter brede gaten in dijken laten water door dat de steden Moro en Sjah- poer Jahania bedreigt. Premier Bhoetto van Poenjaab heeft gezegd dat de overstromingen van de Indus de ergste waren uit de tachtig Jaar waarin daarvan sta tistieken zijn bijgehouden. Hy noemde het feit dat dijken, dam men en kanaalwerken in het alge meen de wervelende watermassa's hebben doorstaan, „niets minder dan een wonder". In Rawalpindi werden berichten ontvangen dat vele honderden van de 50.000 overstromingsslachtoffers die een toevlucht in Soekkoer heb ben gezocht, op straat bedelen. De levensmiddelenprijzen in deze stad van 200.000 inwoners zyn bijna ver dubbeld. waarbij graan, bloem en olie al niet meer e krijgen zijn. De stroom was twee dagen geleden al afgesneden. Premier Zoelflkar Ali Bhoetto van Pakistan bezocht de getroffen streek van Rahimyar Khan in Poenjaab. Hij zei dat de regering „met de hulp van het volk', het land weer op de been zou helpen. De 70.000 mensen in de stad Khanpoer zijn donderdag bijna allemaal geëvacueerd, kort voordat het water door de straten begon te stromen. ADVERTENTIE Nog t/m 31 augustus aan de loketten verkrijgbaar en dus t/m 7 september geldig NS-identiteitsbewijs of pasfoto en een bewijs waaruit blijkt dat je niet ouder dan 19 bent mee brengen. voordelig uit met NS V-' -• 2 IDEN (AP) De toeristen go. tongen die gisteren zoals 'lelijk in drommen de be- C.V ie Londense St. Paul's toaal binnenstroomden 00,- m met de neus op de feiten i het stinkt soms be en ik in de kathedraal. probleem, zo meldde het »ursbureau dat de zaak onderzocht, wordt veroor- door de lijflucht van de heer dan 3000 bezoekers kerk in het hoogseizoen moet "verwerken", ken bureau Freeman, Cox and 00,- ers is tot de conclusie ge- i dat de lucht in St. Paul's 'e statisch is dat er vaak ttht een luchtje aan zit. óet expertiserapport wordt I dat d efirma bezig is een venvarmings- en ont- ilflc. ngssystcem te ontwerpen, "8 ^et sta-nkprobleem tot irdbare proporties kan enteruggebracht. P rapport legt er de nadruk de air conditioning van Bw" ard zal zyn dat geen seha- II ontstaan aan de onver re boekwerken, sculptu- 1 wat dies meer zij in het meesterwerk Christopher Wren, aieuwe s steem zal de uit jNK -'-'.erende war waterradia- foan vervangen. Prinses Anne hier mer haar paard Goodwill, waarmee ze in Rus land ivil bewijzendat ze bij het Europese kampioenschap erg goed is in de individuele categorie. Vanuit Engelse paardrij- kringen zijn nogal ivat bezwaren gerezen tegen de deelname van de prinses. Vorige week is ze er niet in geslaagd door de voorrondes te komen. Rood-China's premier Tsjoe En- lai heeft tijdens het bezoek van een Nederlandse parlementaire delega tie aan Peking een paar opmerke lijke uitspraken gedaan. Hij uitte onomwonden zijn bezorgdheid over de gevoelens van "ontspanning", die zich dn Europa doen gelden en om schreef de toenadering tussen Oost en West-Europa als een ernstige be dreiging. West-Europa dient zich, al dus Tsjoe, politiek en militair te ver sterken, minder tegen Amerika aan te leunen en op te passen voor Sow- jetrussisohe agressie. In de praktijk betekent dat zoals hij naar aan leiding van een vraag vaststelde dat er meer aan bewapening moet worden uitgegeven, ook al is dat geen populaire verkiezingsleus Het ligt voor de hand, dat deze woorden van Tsjoe door de linker vleugel van de delegatie met ge mengde gevoelens zijn ontvangen. In bepaalde kringen plegen commu nistische staten te worden voorge steld als uitsluitend bedacht op we reldvrede, een suggestie die ter an dere zijde van een groot aantal vraagtekens wordt voorzien, vooral met het oog op de enorme groei van de bewapening der Sowjet-Unie. Nu hoort men het dan eens "van een andere kant", in dit geval niet van de zijde van „de gevestigde orde" of van "kapitalistische imperialisten", ook niet van een opposant in de Sowjet-Unie als Sacharow (de "va der van de Russische atoombom"), die dezer dagen precies dezelfde waarschuwing deed horen, maar uit de mond van de hogepriester van de "nieuwe maatschappij" in Rood- China. Nu ligt het verontschuldi gende antwoord wel voor de hand: als Peking een sterk Europa wenst dat in staat is politiek en vooral mi litair op eigen benen te staan, komt dat voort uit vrees. De vrees na melijk dat de Sowjet-Unie, met een zwak Europa in de rug, agressief zal gaan optreden aan de grenzen met China. Tsjoe hield dus, zo zal het antwoord van sommigen wel luiden, uitsluitend rekening met Chinese belangen, wat "voor ons" geen re den is de militaire uitgaven te ver groten of op zyn minst op peil te hou den. Men vergeet dan gemakshalve, dat "onze" vrede ginds oorlog kan betekenen. En het zou, onder het motto "ik ben mijns broeder hoeder", toch wel een punt van overweging mogen zijn of het behoud van de wereldvrede die immers een even wicht van krachten is niet gediend kan zijn door het aftakelen van een redelijk defensieniveau in Europa tegen te gaan. Men dient toch ver der te kijken dan zijn Europese neus lang is. Het is vrijwel overbodig te zeggen, dat Tsjoe En-lai zijn waarschuwing voor gehéél West-Eu ropa en niet alleen voor Nederland bedoelde. Maar hoe méér dan voor treffelijk de Chinese leider geïnfor meerd is over wat er zich in Europa afspeelt, blijkt uit de omstandigheid, dat hy zijn woorden uitsprak ter ge legenheid van het Nederlandse be zoek, omdat hier te lande, meer nog dan elders, een sfeer van naïeve on bezorgdheid en overmoedige "ont spanning" heerst. Want het is met de opvattingen van sommige Neder landers precies zo gesteld als met het weer hier te lande: hollen of stilstaan. Van de vermaarde even wichtigheid, die ons buiten onze grenzen pleegt te worden toegeschre ven, is bij sommigen maar heel wei nig te merken. Nu zou het een ernstige misvatting zijn te denken, dat Europa in het al gemeen en Nederland in het bijzon der de woorden van Tsjoe En-lai voor kennisgeving kan aannemen en overgaan tot de orde van de dag. Zo in de trant van: Tsjoe heeft dat nu wel gezegd, maar zijn standpunt is een typisch-Chinese zienswijze, die verband houdt met de spanning aan de grenzen met de Sowjet-Unie. En daarmede hebben wij niets te ma ken. Maar wie zo denkt begaat een kapitale blunder. Als een leider van een zeer groot land als China een dergelijke reeks opmerkingen maakt, kan men die niet zonder meer naast zich neerleggen. Tsjoe En-lai's woor den waren namelijk niet zomaar een waarschuwing die men al of niet ter harte kan nemen, neen, zij waren wel degelijk een uiterst subtiel ge formuleerd dreigement. Want wat is de bedoeling van het Nederlandse bezoek aan China? Het nauwer aan halen van de wederzijdse betrekkin gen, zal men zeggen. Zeker, maar tevens een poging tot het scheppen van een goede sfeer voor betere han delsrelaties. Dat lag ook ten grond slag aan de plotselinge ommekeer in de Amerikaanse politiek. Met lede ogen zag Washington hoe Westeuro- pese landen bezig waren de kolossa le Chinese markt te verkennen. En zonder aarzelen pakte president Ni xon zijn reiskoffertje voor Peking. Hetzelfde, zij het op kleiner schaal, geldt voor andere staten (waaronder ook Nederland) die een graantje willen meepikken. Maar voor wat hoort wat. is het standpunt van de Chinezen. WIJ heljben geen bezwaar, aldus in feite de redenering van Tsjoe, zaken te doen met Nederland en andere Europese landen, mits die voor voldoende bewapening zor gen en daarmee "het Sowjetrussi- sche gevaar aan onze grenzen" bin nen de perken helpen houden. Mos kou is natuurlijk bijzonder gebaat bij een ontwapend Europa, wij, Chinezen, zijn dat allerminst. En daarmee heeft Tsjoe En-lal, in echt- diplomatieke stijl "met zoveel woor den", aan Europa en dus ook Neder land een soort koppelverkoop voor gesteld: aanzienlijke uitbreiding van de handelsbetrekkingen als men een einde maakt aan het besnoeien van de defensie. Weigert men dat. dan blijft de deur alleen open voor die landen, die voldoende begrip opbren gen voor de ongemakkelijke positie van Rood-China. Het ziet er naar uit. dat de zeer uitgeslapen Chinezen een Nederlandse delegatie naar Peking hebben gelokt om haar daar de pin op de neus te zetten. Handel?, ak koord. maar dan ook defensie! Be paalde elementen in Nederland en ook daarbuiten mogen zich in hun kinderlijke verwatenheid inbeel den, dat zij invloed op de wereldpoli tiek hebben, maar de Nederlandse delegatie heeft nu dan toch ervaren, „dat het met grote heren kwaad ker sen eten is". Men kan er zeker van zijn. dat Peking alles wat zich op po litiek terrein in Nederland en elders in West-Europa afspeelt nog scherper dan tot nu toe zal blijven volgen. En het zal zijn houding op handels terrein nadrukkelijk afstemmen op het standpunt van de Europese re geringen ten aanzien van de vraag stukken, die ten u iwste verband houden met de Chinese veiligheid. RL

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9