ïten van soldaat s goed ABORTUS GOEDKOPER Krijgt ambtenaar inspraak bij verhuizing van rijksdiensten? aarlijkse vergoeding voor raadsleden Kritiek commandant NAVO-eskader op regeringsbesluit Eerste Kamer krijgt nieuwe voorzitter Utopist' drie weken in Duitse cel IERDAG 25 AUGUSTUS 1973 lEN HAAG Gemeemteraadsle- moeten een Jaarlijkse vergoe- krijgen in plaats van het hui presentiegeld. Die vergoeding afhankelijk zijn van de zwaar - ian de functie, de door het raads- gemaakte kosten en het finan- nadeel door inkomstenderving. De commissie pleit in het rapport voor een snelle wijziging van de ge meentewet op dit punt. Als die wij ziging vlug plaatsvindt, kunnen de in 1974 te kiezen raadsleden nog voor een groot deel van hun zittingsperio- de" financiële positie van"de raadsle de van de verbetering profiteren, al- den op korte termijn verbeteren, dus de commissie die onder voorzit terschap staat van ir. W. Merkx, burgemeester van Breda. De commissie is er zich van be wust dat een wetswijziging ook bij de grootste spoed niet voor de raads verkiezingen van 1974 tot stand ge bracht kan worden. Daarom stelt een aantal maatregelen Vooruitlopend op een definitieve re geling wil de commissie dat de pre sentiegelden met ingang van 1 ja nuari 1974 verhoogd worden met 50 procent, uitgaande van 1 januari 1970. Daarnaast vindt de commissie dat aan raadsleden en fracties van gemeentewege faciliteiten, zoals ambtelijke bijstand, het beschikbaar stellen van vergader- en studeerruim- te, telefoons etc., verleend moeten worden. In 75 procent van alle ge meenten komt dit nog niet voor. De huidige gemeentewet staat ver in de weg. De commissie staat echter een meer principiële wijziging voor. Daarnaast kan de regeling dan voor alle gemeenten dwingend worden voorgeschreven. Verder maakt een vaste wettelijke basis een zekere lan delijke eenheid mogelijk. Ir. Keuning na onderzoek: I HAAG/LEIDEN „De kwaliteit van de accommo- in de Nederlandse kazernes loopt vrij sterk uiteen, het eten dat de soldaat in ons land voorgeschoteld =t> kan echter voor zover mij is gebleken in alle geval- ;ezegd worden dat het goed is". e uitspraken doet mr. K. A. Keuning, defensiespecia- ran DS 70 in de Tweede Kamer, in het verslag van een ïrzoek dat hij in 32 kazernes en legerplaatsen in ons heeft verricht. Keuning wilde zelf zien, wat ir was van de klachten over de ie in het leger, die hen via pu- es en gesprekken met diens- fcgen ter ore gekomen waren, rtoe heeft hij in oktober en iber 1972 de legerplaatsen in lag, Leiden, Amsterdam, Oirschot, Vughit, Roosen- Arnhem, Schaarsbergen, De- Vlissingen, Middelburg, Har- t, Osserurecht, Breda, Amers- Tilburg, Ede, Ermelo, 't Har- oskamp en Nunspeet bezocht, onderzoek heeft hij zich be- eperkt tot een aantal ook voor i controleerbare factoren, zo- aantal slaapplaatsen per en het aantal militairen per i per wasplaats, en per uri- tc. Ook heeft hij nagegaan of 1 eling van de kazernes wel of ildoet, en of er voldoende mo- leden zijn voorlichamelijke op- g en sport. onderzoek heeft alleen betrek- [ehad op dé omstandigheden ider de soldaat moet leven, euning heeft niet wille, na- n hoeverre de soldaten zich- giënisch verzorgen. Hij is bij ierzoek uitgegaan van de nor als die door de legerleiding eft zich wegens tijdgebrek bepalen tot de situatie in de latsen van de landmacht in ;nd. De luchtmacht, de mart in Duitsland gelegerde mi- heeft hij niet bezocht, mks noemt hij zijn onder en representatieve steekproef. lanen el de resultaten per leger- lerschillen, vindt men in Keu erslag toch een aantal alge opmerkingen. meest opmerkelijke daaron- accommodatie voor lichame- ,g en sport is in veel beneden de maat. In elk eten de gravelbanen 'i door grasbanen worden t helft van de bezochte het vereiste aantal toi- lanwezig. Het aantal nacht- is veelal echter onvoldoen- endien zijn de toiletten 's vaak alleen te bereiken via DEN HAAG Mr. Keuning heeft bij de presentatie van zijn rapport over bevindingen tijdens zijn bezoeken aan 32 kazernes Legerplaatsen, opgemerkt van oordeel te zijn, dat het optreden van het hoofdbestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) niet gericht is op het behartigen van de be langen van de dienstplichtige militairen maar op geheel andere belangen. In zijn rapport heeft mr. Keu ning melding gemaakt van een door hem geconstateerde ver schillen tussen het hoofdbestuur van de WDM en de afdelings besturen daarvan. „Verscheidene afdelingsbestuurders stelden zich tegenover mij op als vertegen woordigers van de directe belan gen van de dienstplichtige mili tairen. Zü namen afstand van de ultra-linkse politiek, die het hoofdbestuur van de WDM be drijft", aldus mr. Keuning. „Sinds het optreden van het ka binet-Den Uyl is de situatie nog verergerd. Immers, groter blun der van een minister is nauwe lijks denkbaar, dan de telefoni sche uitnodiging op 15 mei na mens de minister aan de WDM, op 21 mei te komen praten, voor hij metz ijn chefs van sta ven een eerste overleg had ge had, ook voor hij belangenorga nisaties van beroepsmilitairen had ontvangen, aldus schrijft mr. Keuning in zijn rapport". De Veremica Omroep Organisatie heeft gisteren het 200.000-ste lid ingeschreven. De gelukkige was J. Velthuis uit Rotterdam, die er een fietstocht voor over had om in Hilversum uit handen van programmaleider Rob Out (links) een aardig geschenk in ontvangst te nemen. nes ook uitgesproken slechte zijn: de Alexanderkazerne in Den Haag, en vooral de Frederik Hendrikkazerne in Utrecht. De Leidse Doelenkazerne en Mors- poortkazerne komen er vrij redelijk van af. Weliswaar vertonen zij naar de bevindingen van Keuning dezelf de euvels ais alle andere legerplaat sen in oude binnensteden onvoldoen- g^l de mogelijkheden voor oefeningen, DEN HAAG De zes abortuskli nieken, die samenwerken in de Ver eniging voor Medisch Verantwoorde Zwangerschapsonderbreking in Ne derland, Stimezo, hebben de behan- delprijs van een poliklinische abor tus verlaagd van f 400 tot f 350. Het besluit hiertoe betekent een be gin van een gezamenlijk prijsbe leid, met het doel om elke vorm van winstbejag ten koste van de hulpzoe kende vrouw tegen te gaan, aldus Stimezo zegt te streven naar een prijsbeleid dat steeds wordt afgesteld op de kostenfactoren, die een goede poliklinische abortushulpverlening in ons land bepalen. Het doel van de samenwerking in Stimezo is de kwa liteit van deze hulpverlening te handhaven en te verbeteren. Men tracht dit te bereiken door een ge meenschappelijk actieprogramma voor wetenschappelijk onderzoek en voor bevordering van preventie. De afzonderlijke klinieken werken in hun medisch, organisatorisch en fi nancieel beleid nauw samen. In Stimezo werken samen de kli nieken in Arnhem, Eindhoven, Gro ningen, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) heeft klinieken in Zwolle en in Den Haag en werkt samen met de Stich ting Zwangerschapsonderbreking (STIZO) die een kliniek heeft in Heemstede. In Amsterdam bestaan twee abortusklinieken van de Stich ting Oosterparkkliniek en van de Medische Raad (MR '70). In de MR '70-kliniek wordt een andere behan delwijze gevolgd, waardoor de prijs van een abortus er hoger is dan de f 400 die tot voor kort in alle abor tusklinieken voor een behandeling werd gevraagd. De directeur en landelijk coördina tor van Stimezo, mr. P. N. van Bre- derode, deelde mee, dat over het prijsbeleid contact was opgenomen met de klinieken die niet bij Stime zo zijn aangesloten. Deze klinieken hebben nog niet tot een prijsverla ging besloten. Stimezo meent, dat de abortushulp verlening in ons land de pinoniers- fase is gepasseerd en zich bevindt in een fase van toenemende sta bilisatie. Ongewenst zwangere vrou wen komen steeds tijdiger hulp vra gen. De abortusklinieken kunnen al leen vrouwen helpen, die nog geen tien weken zwanger zijn. Het komt nog steeds voor, aldus Stimezo, dat ZWEMMEN Ton van Klooster is tijdens de Universia.de in Moskou op de 1500 meter vrije slag als twee de geëindigd. De Naarden-zwemmer won zijn zilveren medaille met een tijd van 16 minuten 30.03 seconden, iets meer dan anderhalve seconde boven zijn Nederlandse record van DEN HELDER De Nederlandse commandant van het NAVO-vloot- eskader dat gisteren voor een vijf daags bezoek in Den Helder is bin- i nengelopen, commandeur J. W. H. Wevers, betreurt het besluit van de regering om dit eskader met o.m. een Portugees oorlogsschip naar Den Helder te sturen en niet, zoals eerst de bedoeling was, naar Amster dam. "Een onfortuinlijke beslissing", zo zei de vlootvoogd gisteren op een persconferentie in Den Helder. "Ne derland loopt voorop met het uiten van emoties tegen Portugal". In de andere landen waar het eskader is binnengelopen, o.m. in Engeland, was van emoties niets gebleken. De regering besloot het eskader met zes oorlogsschepen uit zes NAVO-landen naar Den Helder te laten komen, omdat ze in Amster dam moeilijkheden voorzag in ver band met de aanwezigheid van het Portugese oorlogsschip "Almirante Magelhaes Correia". Alleen Nederland heeft wijziging gebracht in het programma van het vlootbezoek. Dit heeft echter voor de onderlinge samenwerking in het es kader tot nu toe geen moeilijkhe den opgeleverd, aldus commandeur Wevers. Hij heeft zijn persoonlijke Tennis Tom Okker heeft zijn hoge plaatsing bij de open Canade se kampioenschappen in Toronto, waar 100.000 dollar zijn te verdienen, goeddeels waargemaakt. De als der de geplaatste Nederlander won in de derde ronde met 4-6, 6-4, 6-0 van de linkshandige Brit Mark Cox en komt nu in de kwartfinales uit tegen de nummer tien van het schema, de Australiër John Newcombe. Boksen Bob Arum, rechtskun dig adviseur van zwaargewichtboksen Muhammad Ah, de vroegere Cas- sius Clay, heeft een bod van 3.5 miljoen dollar (ongeveer 9 miljoen gulden) ontvangen voor een gevecht tegen de huidige wereldkampioen George Foreman. Het kwam van de heer Joe Williams van de .firma" standpunt over het optreden van Portugal in de Afrikaanse gebieden wel kenbaar gemaakt aan de Portu gese officieren. De heer Wevers wil de gisteren niet vertellen welk stand punt dit was. "Ik zit hier als com mandeur niet als de heer Wevers". De zes NAVO-schepen blijven tot dinsdag in Den Helder en vertrek ken dan naar Denemarken. De 1500 opvarenden zullen diverse steden in ons land bezoeken. Van marinezij de verwacht men geen moeilijkhe den, er zijn geen extra veiligheids maatregelen genomen, zo is in Den Helder meegedeeld. De zes schepen zijn afkomstig uit de Verenigde Staten. Denemarken, de Duitse Bondsrepubliek. Engeland Nederland en Portugal. De Neder landse bijdrage bestaat uit H.M. van Speijk. Marktberichten 370—610; All 280—610; BI 800—1040; andijvie 611 22—3 3452; 1211 28; kroten krulpeterselie 13; p prlncessenbonen 120; krulpeterselie ssenbone AI 220250; BI 220 Cl 220; uien per kist 390—640; rode kool 13— 20; savoyekool 1721; selderie 2627: sla 3435; spitskool 5671. Aanvoer waspeen 123.000 kg. Aanvoer bloem- RIJNSBURG 24 8, bloemenvei ling. Pe_r^stuk: Alstrc Chrys. gepl. ahlla 7; Gert Gladiolen 9; idem colvillei 5; Idem Na- 29; Anjers Am. 17; Antliurium 1.72; üalla 62; Chrys Idem Jrc. 54; Dahlia 7; Gerbera 26; in 9; idem colvl Helianten 12; Lelie m tak 56; Llatrls 11; Nare 10; Ornithogalum 5; Rozen gr. bl. Idem kl. bl. 11; Sc 16; Dlv. snij bloei i kl. bl. 11; Scabiosa 10; Anjers 11; Begonia potplanten nog om abortus vragen als hun zwangerschap al vergevorderd All-Star Sport3 Promotions in Seat- landia, Douchka, Marimba. Evergold de AmfrilffiflTisP wpstlfiict 711; Sonla 17—28; Belinda. Précilla, de Amerikaanse westkust. Prominent. Esther Ofarlm, Carina, 2.13; St. Paulea 3.61. Per bos: Asters 60; Blauwe druif jes 49; Chrys. tros nc. 45; Idem Jrc. 71; Eikeblad 47; Freesla 61; Iris 1.04; Margriet 52; Ranonkel 1.12; Snljgroen 39; Statlce 76; Dlv. Snijbloemen 71; fer, Harvest Moon. G.J. Sim 1118: Sim Rood, Le Rève, Nora, Yellow Dus ty 1627; Wit, Lena, Tangerine. Es- perence, Samantha, Carnaval, Alice 12 23: Charmeur 3042; Rozen Gar- Carol, Zorlna, Annabelle, Rose- t, Douchka, Marimba. Evergolcl Sonla 17—28; Belinda. Précilla, Prominent, Motrea 13— 3344; Gerbera' 28; Nerlne 6065; gepl. Chrys 22—23; Lelies 25— gepl. Troschrvs. 301.1 rond 751.00; Trosanjers 1.752.05; bretia 4565; Dahlia's 851.60; Ornithogalum 3575; dea 90; Statice 6595 per bos. IER 24 8, bloemenvel stuk: William Sim 2239; AALSMEER 24 8, bloemenveiling. 16.2 DEN HAAG De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. M. de Niet Gz (PvdA), legt deze functie neer bij het einde van de huidige zitting van de Staten-Generaalop zaterdag 15 september. Zijn, nog door de Kroon te benoemen opvolger treedt in func tie bij het begin van de nieuwe zit ting, op dinsdag 18 sept. f Prins jesdag). Bij het overleg tussen de fracties in de Senaat is voor de op volging voorgedragen dr. Th. L. M. Thurlings (KVP). Mr. De Niet is voornemens af scheid te nemen als voorzitter hij blijft lid van de Eerste Kamer aan het einde van de laatste senaatsver gadering voor het sluiten van de zitting. Die vergadering valt op dinsdag 11 september. Na een af scheidsrede zal de scheidende voor zitter recipiëren. Het afscheid van mr. De Niet, sinds 1969 voorzitter, is een gevolg van de voorzitterswisseling inde Tweede Kamer, vorig najaar. Het is in Nederland een parlementair ge bruikt, dat de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer afkomstig zijn uit de twee grootste politieke partijen. Na de jongste Tweede Kamerver kiezingen keerde de toenmalige voor zitter, mr. F. J. F. M. van Thiel (KVP) niet in de kamer terug. De Tweede Kamer droeg als zijn opvol ger voor dr. A. Vondeling (PvdA). Nu deze kamer thans een lid van de PvdA als voorzitter heeft besloot mr. De Niet zich niet voor 'n herbenoe ming beschikbaar te stellen. Van de kant van de KVP 18—28; White 1624; 20; Dusty 1016; Charmeur 1825; 1523; Gemengd 212f Pr. Ann 1014;. 50 Yellow 3045; Tangerine takt 16—21. Rozen gr. bl.: —95; Bridal Pink 12—18; Carina 22— 34; Carla 2840: Coral Princess 16 21; Dr. Verhage 3044; Geh. Dulsberg 2035; Esther Ofarlm 1426; Furore 2239; Nordia 1218; Peer Gyntn 80 120; Roselandla 1826; Sonla 30 64; Sonora 1218; Suner Star 3260; Ilona 40—52; White Master P. 30—51; Rozen kl. bl. 12—18: Carol 18—30; Co ronet 1424; Evergold 1625; Fa- berge 1424; Jack Frost 1224; Ma- 12—24; 15—24; Proi 2040; Golden 12—24: Red Garnette 1526; Roswytha 1220; SDanish Sun 10—15; Rublnette 12 24; Zorlna 1018; Travesti 2033; Valeta 3044. Diverse bloemen: Al- im 190 gr. 20— Eerste Kamer uit. welke fractie nu 260; Calla 2543; Chrys. JT u f iractie nu 43; ldem 1aarr 100_170. ldem tros fi0 overeenkomstig het parlementaire _i20; Euphorbia fuigens 20—51; gebruik de voorzitter afkomstig Freesla 120200; Idem dubbel 150 moet te fcThurlings naar vo- |«j>; ren geschoven. Hy maakt sinds 1965 4051; Iris Pr. Biaauw 120170; iris deel uit van de Senaat, en is hoog- overige 80150; Lelies kelk 2543; leraar aan de Landbouwhogeschool gtreïitzf^ 150370-' e--lne 12— in Wageningen. Snljgroen 4085. 60—100: lichamelijke opvoedig en sport, verkeersproblemen omdat de ingang uitkomt op een nauwe en drukke straat maar daar staat tegenover dat men een grotere reinheid betracht dan elders. die op de nominatie ui verbouwd te wórden, zul- nodig toch voorlopige voor- oorzieningen moeten krijgen verbouwing op zijn Jee Jaar op zich zal laten Is op zijn minst twijfelach- Juist is stapelbedden door divans. Veel solda- 1 liever stapelbedden te zodat zij meer ruimte er overhouden. kwaliteit van de wachtloka- heel vaak te blykt grote i problemen op te leveren. afmars mr. Keuning uitdrukkelijk het niet zijn bedoeling is ge- de reinheid van de solda- de loep te nemen, uit hij ernstige bezorgdheid over dat steeds meer soldaten ns zijn inlichtingen niet ilijks wassen en baden. Dat name het geval zij in ka de was- en baadgele- niet dicht bij de slaap- zljn. Mr. Keuning wil einde maken door voorlopig weer de oude laar de wasgelegenheid in te fet is niet het enige punt te DS'70er weer iets agheid wil terugzien: ook de s reveil moet volgens hem het leven geroepen worden, ervaring uitwijst dat veel het ontbijt overslaan. DUSSELDORF Een Neder landse landbouwdeskundige heef t drie weken in een cel in een po litiebureau In Dtisseldorf moeten doorbrengen omdat hij zijn iden titeit niet bekend wilde maken. Hij werd begin augustus door de politie kapend op een bank in Eefpark gevonden en meegeno men. De 26-Jarige gelegenheids- clochard kon geen papieren to nen en wilde ook niet zeggen wie hij was. De politie besloot, afgaande op zijn typisch Nederlandse accent, een foto van hem te plaatsen in een aantal Nederlandse kranten, maar de man was door zijn „on gecontroleerde haargroei", der mate onherkenbaar geworden dat de politie eerst een kapper te hulp riep. De vader van de onbekende liet daarna weten dat zijn zoon, een „onverbeterlijke utopist", nog nooit een vlieg kwaad had ge daan. Nadat hij de kappersrekening had betaald en tijdelijke identi teitspapieren had aanvaard ver trok de Nederlander uit Dtissel dorf. Krijgt de ambtenaar echte inspraak wanneer plannen tot verhuizing van rijksdiensten uit Den Haag en om geving naar andere landsdelen op tafel komen? Die kernvraag komt aan de orde in de debatten, die de Tweede Kamer de komende week zal wijden aan een drietal nota's: Door Wibo Burgers de nota-Noorden des lands, de no ta-herstructurering Zuid-Limburg en de nota over de ontwikkeling van de Haagse agglomeratie en de afremming van de kantorensector. De spreiding van rijksdiensten met als doel ontlasting van het overvolle westen des lands en sti mulering van de werkgelegenheid in andere landsdelen is daarvan een belangrijk onderdeel. De verhuizing van rijksdiensten was tot nu toe omgeven door veel tu mult. Rumoerig hoogtepunt: de voorgenomen verplaatsing van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het uiteindelijk resultaat is dat bij na de helft van het CBS naar Heer len zal verdwijnen. Organisatiebu reaus bekijken momenteel welke af delingen het best voor verplaatsing in aanmerking kunnen komen. Misverstanden Jelijk deze algemene opmerkingen I* Jting in op de situatie in elk 32 kazernes. Daaruit blijkt fcst zeer behoorlijke kazer-. ronde in die plaats gewonnen, de personeel aanleiding het verdere zogenaamde Nacht van Bom. De overleg over de spreiding van rijks tweede plaats was voor de Belg diensten stop te zetten. Ook al om- Micbel Pollentier, de derde voor dart, glashelder was geworden dat de Theo van der Leeuw. bestaands overlegprocedure niet werkte en tot misverstanden aanlei ding gaf, alle mooie draaiboeken ten spijt. Hoe zag die procedure er uit? In hoofdlijnen ging dat als volgt: de minister van binnenlandse zaken vroeg en kreeg van zijn collega's lijstjes met rijksdiensten, die naar hun opvatting voor verhuizing in aanmerking kwamen. In het centra le overleg met de ambtenarenbon den werden die plannen globaal be keken en getoetst aan eisen van ruimtelijke ordening. Daarna gaven de centrales van overheidspersoneel het „groene licht" de plannen werden doorgeschoven naar de overlegcommissies van departemen ten of diensten. Wanneer daar ge fundeerde bezwaren rezen kon de zaak opnieuw in het centrale over leg worden behandeld. Op papier zag deze overlegpocedure er niet onaardig uit, maar in de praktijk werkte het systeem bepaald niet. De oorzaak daarvan was voor al dat de beslissingen van het kabi net-Biesheuvel er lagen en dat er niet meer aan te tomen viel. Ook gaf de procedure aanleiding tot misverstanden bij de betrokken ambtenaren. Zij kregen de indruk dat wanneer de ambtenarenbonden het „groene licht" gaven dit neer kwam op een akkoord. Zo ontston den steeds meer moeilijkheden rond de verhuizing van rijksdiensten, culminerend in de rel rond de CBS verpalatsing. Politieke motieven De heer J. Hoogerwerf, voorzitter van de ABVA (FVV) en woordvoer der van de centrales van overheids personeel in het overleg: „Tot nu toe is het niet gelukt de ambtena ren echte inspraak te geven. Zij hebben de beslissingen om diensten te verplaatsen niet werkelijk kun nen beïnvloeden." Ook politieke mo tieven speelden met name in de CBS-affaire een rol. Hoogerwerf: „Het overleg werd tot een farce ge maakt, ook door politiek stuntwerk." Wat zijn de plannen van het kabi net-Den Uyl? Het lijkt zeker dat de nieuwe regering de voorgenomen verplaatsing van 6500 rijksarbeids plaatsen naar vooral het noorden en het zuiden des lands zal door zetten. Een eerste vereiste is echter dat er een betere overlegprocedure van de grond komt. Een overlegsy- steem, dat de ambtenaar nu einde lijk eens echte inspraak geeft in de beslissingen over de verhuizing van rijksdiensten. Volgens de bonden is zinvol overleg mogelijk wanneer plannen tot ver huizing van rijksdiensten in een zeer vroeg stadium via het centrale overleg worden doorgegeven aan de overlegcommissies van departemen ten en diensten. Met andere woor den: die overlegcommissies de ambtenaren van de diensten ko men het eerst aan het woord. Zij geven advies aan het centrale over leg. Zo'n advies zal niet altijd ge volgd kunnen warden, maar aan de andere kant moeten er mogelijkhe den zijn om een verhuisplan op grond van zo'n advies niet door te laten gaan. Hoogerwerf„De beslissende vraag is of de minister en de staatssecre taris genoeg ruimte krijgen van het kabinet om zo'n overleg te laten functioneren. Met de ervaringen uit het recente verleden voor ogen staan wij er wat sceptisch tegen over. Maar bij positieve uitspraken van de bewindslieden op dit punt zullen wij uiteraard aan een nieuwe poging om tot reëel overleg te ko men meedoen." Hij vervolgt: „Het is al evenzeer de vraag of het parlement zo'n over- legsysteem accepteert. Het komt er immers op neer dat het kabinet en het parlement mede op basis van reëel overleg met de bonden beslis sen. Ook de ambtenaar kan dan zijn invloed laten gelden. Eri wan neer het gaat om overheidspersoneel is dat nog steeds een zaak waarte gen men moeilijk opkijkt, alle ont wikkelingen in het bedrijfsleven ten spijt." Kritisch bekijken Van 1967 tot het najaar van 1972 zijn er ruim 2250 rijksarbeidsplaat sen „gespreid". Daarbij zijn ook nieuwe diensten inbegrepen, zoals hets Rijks Computer Centrum in Apeldoorn. Nadien heeft het kabi net-Biesheuvel besloten tot sprei ding van 6500 arbeidsplaatsen in eerste aanleg, waarvan er zo'n 2500 zijn aangegeven op een verhuislijst. Op die lijst staan o.m. het CBS, PTT-diensten en het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater in Rijswijk. In enkele gevallen heb ben kabinet en parlement beslist. Met een nieuw overlegsysteem voor ogen willen de bonden dat de ver huisplannen voor de andere dien sten, die op deze lijst voorkomen, opnieuw kritisch worden bekeken. De centrales van overheidspersoneel vinden verder dat ook „groeiplaat sen" tot de 6500 te verhuizen ar beidsplaatsen moeten worden gere kend. Een voorbeeld: het derde gi rokantoor in Leeuwarden startte met enkele tientallen mensen. Nu werken er ongeveer 500 mensen, van wie er zo om en nabij de 400 uit Friesland komen, terwijl een verdere groei wordt verwacht. Hoogerwerf„Dat vind ik nu de ideale situatie. Dan bereik Je Juist dat mensen uit de betreffende pro vincie aan de slag komen." Ook hebben de bonden de gedachte geopperd om bij verhuizing van rijksdiensten meer met „vrijwilli gers" te werken. Nagegaan zou moeten worden wie er in het totale bestand van rijksambtenaren in Den Haag animo heeft om mee te gaan naar bij voorbeeld Heerlen, Leeuwarden of Groningen. Voor de achterblijvers moet dan wel een ge schikte baan in rijksdienst worden gevonden. Een „ruilbureau", onder te brengen bij de Rijks Psykhologi- sche Dienst, zou misschien een be gin kunnen ziln. Wil de verplaatsing van rijksdien sten in een wat rustiger vaarwater komen, dan zal in elk geval de ambtenaar mee moeten kunnen praten, mee moeten kunnen beslis sen. Komt die inspraak er niet, dan zullen moeilijkheden blijven aangol- ven. „In dat geval zullen we ook met dit kabinet geen zaken kunnen doen" zegt ABVA-voorzitter Hooger werf met grote beslistheid»

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7