ian Khïin Katwijk J8.V. heeft na loeilijkheden nu veel opdrachten V.V.V. Katwijk' in het Hamburgse bloemencorso Te weinig gymnastiek voor de schooljeugd g-MUSICA- Politie Rapport Hamburg Wethouder v.d. Plas uit C.H, fractie Zwemprestatie rERDAG 25 AUGUSTUS 1973 STREEK PAGINA 3 lATWIJK AAN ZEE Het gelukkig 53ns goede badseizoen 1973 is nog ten einde of de managers van de itische industrie langs onze kust gaan ïreer aan 1974 denken. Zij moeten er bij zijn, want de eerste voorjaars- en lerprogramma's gaan vaak al voor de stdagen de deur uit bij de buitenlandse bureaus. Het Nationaal Bureau voor risme en de VW's, die daarvoor be stelling hebben, gaan daarom nu is alles in het werk stellen om te :hten een graantje van die valkantie- lee te pikken. Daarom keken we jiaal niet vreemd op toen we van jb Hilllig van de Hamburgse Verkehrs- trale hoorden, dat de WV "Katwijk" de Nederlandse Dag van de Interna- ale Gartenbau Ausstellunig zal deel- Aan het bloemencorso en het lef eest. Die dag wordt op 15 septem- gehouden. De VW "Katwijk" kan aan deze grootse manifestatie, die onder a/uspiciën van het ministerie van Landbouw en Visserij wordt gehouden, deelnemen dankzij de grootse medewerking van de Stichting "Ryinsburgs Bloemencorso" en de contac ten, die men met de Rijnsburgse bloemen veiling „Flora" heeft. In het bloemencorso zal men present zijn met de wagen "Vis sen". Alle "sterrenbeeldenwagens" uit het Rijnsburgse corso gaan namelijk n»ar Haanburg en zullen daar worden ge tooid met bloemen en allerlei Nederlandse produkten. Ookzal Katwijk op het wei- defeest in één van de stadsparken één van de vele kraampjes bezetten, waarop Ne derlandse tuinbouw- en zuivelprodukten en wat al niet meer getoond zullen wor den. De bedoeling is, dat charmante meis jes van heit VW-kantoor daar folders zullen gaan uitdelen en iets in Katwijk in het voor-, hoog- VW-directeur Chris Verplancke zal op die "Hollandse Zaterdag" in Hamburg gesprekken voeren met directeuren van reisbureaus in en om Hamburg, waarmee hij 'tot nu toe al zaken doet en ook met hen.d ie in hun programma nog geen trips naar Katwijk hebben opgenomen. Hij hoopt aantrekkelijke zeven- en veer tiendaagse arrangementen te kunnen aan bieden. Een reële mogelijkheid om ook uit dat Westduitse gebied nog meer gas ten aan te trekken dan tot nu toe het geval is. Deze vroege actie wat is eigen lijk te vroeg is het begin van de in tensieve wervingsactiviteiten in de ko mende maanden, waarbij West-Duitsland met het Roergebied en Rijnland-Westfa- len een belangrijke rol spelen. Verplancke heeft voor 1974- nog meer plannen. Bird Thoelke van Concerts Abroad in New York heeft namelijk een brief naar de VW "Katwijk" geschreven, waarin hij zijn dank betuigd voor de voor treffelijke organisatie van het Internatio nal Tulip Time Music Festival en ver zoekt zo'n evenement volgend jaar weer te organiseren. In principe is daartoe door het VW-bestuur besloten, maar begrijpe lijk speelt de financiële zijde bij de uit voering van d'ït plan een voorname rol. De VVV kan namelijk bepaald niet alleen voor de kosten opdraaien, hoe graag men zo'n evenement ook als attractie op het programma ziet staan. Er zullen dus instanties moeten zijn, die geld op tafel leggen. We denken aan het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat de komst van vakantiegangers uit Ameri ka van harte toegejuicht en propageert en het gemeentebstuur. Er zal flink in de buidel moeten worden getast. Vooral als men gevolg wil geven aan de plannen ook Duitse, Engelse, Zweedse en Nederlandse koren en muziekgezelschappen te laten deelnemen. Bovendien menen we, dat zo'n omvangrijke organisatie niet meer uit sluitend kan drukken op de schouders van de mensen van het VW-kantoor en een handje vol vrijwiligers, zoals dit jaar de leden van het Chr. Mannenkoor "Ju bilate". Er zal een commissie van hard werkende en kundige mensen moeten worden gevormd, die zich verzekerd weet van de medewerking van velen uit de Katwijkse gemeenschap. Een punt van overweging zou ook kun nen zijn de deelnemende buitenlandse gezelschappen, zoals de Amerikaanse, el ders in het lanid te laten optreden als ze over voldoende muzikale kwaliteiten be schikken, Tegen een van tevoren bepaald bedrag begrijpelijk. Dat zou de kosten aanmerkelijk kunnen drukken. We zien nu reeds Amerikaanse en Canadese koren voor enkele weken naar Europa of Ne derland komen om daar concerten te ge ven. In het nu bijna afgelopen seizoen traden ze dan ook in Katwijk en Noord- wijk op. Het is van het geheel te maken. Van de komst van die buitenlandse ge zelschappen profiteert Katwijk natuurlijk wel door het verblijf in deze badplaats. Over het algemeen, zo bleek ons tijdens een kort geleden gebracht bezoek aan de VB., dat die schoolkoren en -muziekge zelschappen heus wel bereid zijn een deel van de kosten, zoals vliegreis en even tueel verblijf, te betalen, 't Is echter wel een zaak, die een grondige voorbereiding vereist en niet in enige weken snel even kan worden rond gemaakt. Een prachtig en te waarderen ideel dit International Tulip Time Music Festival te herhalen. Het dient edhter financieel een haalbare kaart te zijn. Dat zal men in de komende tijd van voorbereiding en bespreking moeten bezien! CEES COMBEE TWIJK AAN DEN RIJN 't Is nu al weer dik twee j aai en, dat het aannemingsbedrijf Van Rhijn B.V. in grote ijkheden verkeerde. Vooral op financieel terrein. Het zag emaal bepaald niet florissant uit. Men vreesde het ergste, aan het inzicht van mr. Jan van der Plas is het te danken it bedrijf voor Katwijk behouden bleef. Hij wist overeen- aing te bereiken met de crediteuren en heeft nog veel gedaan voor het veiligstellen van de werkgelegenheid vele Katwijkers. Gé en Steef Noorlander van Noorlander B.V. in Leiderdorp namen het bedrijf in handen. Nu, na jaar, kan worden gezegd, dat Van Rhijn Katwijk B.V. een gezonden onderneming is met vele grote bouwop- ten in alle delen van Nederland. Er vielen weliswaar offers. Vooral in de administratieve sector, in de groep alculators, tekenaars en in de staalafdeling. Die admini- ?ve top met name was veel te zwaar voor het toenmalige lirecteur Gé Noordlander (37) administratie Dirk Kikkert l van augustus 1969 af aan m Katwijk BV verbonden tve in het sober ingerichte kantoor aan de Valkenbuirg- q Katwijk aan den Rijn een r na de overne- a over de huidige het bedrijf. Door Cees Combee Foto KLM Aerocarto de andere geschied 1 zaken ii ander resoluut: "Toen ik hier 1971 kwam zag ik direct, dat investeringen, zoals bouw keten en hulpmateriaal, stonden. Ook, dat de be- van de administratie veel te en dat de staalafdeling mocht worden genoemd, iep Noorlander BV had zo- rk, dat we daar rustig wat iden overhevelen naar Van Als eerste werk kwam daar- aanmerking een complex van Ingen in Hoogland bij Amers- zijn we eind augustus [onnen. De zo noodzakelijke had tot gevolg, dat er rond •n moesten afvloeien, waar helft tekenaars, calculators inistratief personeel en de helft mensen van de staalaf- Je begrijpt dat men, toen ik lenstapte, het niet zo zag zit- feb de mensen toegesproken Üe situatie op de hoogte ge- 1 ruim twee jaar kan t we over hard werken lede krachten beschikken, tal vaste mensen schommelt en 200, waarvan onge- helft uit Katwijk afkomstig erst een goede sfeer. Dat is danken aan mijn mede-di- 1 Herman en Arend van tn de oude NV. Zij verzor- technisch gedeelte van het zelf treedt ik coördine- en regel onder meer de in- )ie Van Rhijns zijn vakmen- met". gelaten 'ikkert aan: 'k Heb al de n nabij meegemaakt, lorlander het bedrijf over- |en Hermand en Arend van spoedig weer zitten. Ze hun eer gelaten en zon- fel zijn het zeer goede bou- t belangrijkste was, dat ze 1 enthousiaste inzet snel de rs en niet lang daarna ook e mensen weer mee kregen, t moment, dat het personeel ïrheid had, is het er keihard gegaan. Het is allemaal goed afgelopen. Begin 1971 t er bepaald niet zo goed toeleveringsbedrijven wil- tiet laatst niet meer leveren, direct geld op tafel komen, werden die betalingen op termijn gedaan. Het gevolg er Jarenlang door de om- Men veel te duur moest ingekocht. Nu hebben we 'n hecht team. Zelf stond ik ook op de nominatie voor Dat deerde me niet zo. want andere baan achter de J ik de gang van zaken voor bepaald niet be- Van Rhijn Katwijk BV heeft nu vele grote en kleine werken onder handen. Minstens 1% tot 3 jaar kan men nog vooruit. Het plan Hoogland van 655 woningen vordert goed. Er wordt daar gewerkt met een capaci teit van tien woningen kant en klaar per week .Als die opdracht is uitge voerd wordt in Hoogland-Zuid be gonnen aan een project van 500 wo ningen met een groot winkelcentrum, In Barneveld is men gestart met de bouw van 620 huizen. Volgende week gaat men beton storten. Het zijn wo ningwet-, bejaarden-, premiever- huur, premie verkoop- en vrije sec- torwoningen. In Noordwijk aan Zee begint maandag met de sloop van het Rembrandt Hotel en als dat klaar is met het optrekken van een apparte mentsgebouw met 116 eenheden, 'n restaurant en wat er allemaal bij hoort. Ook de nieuwbouw en ver dere renovatie van het Huis ter Duin complex zal door Van Rhijn worden gerealiseerd. De eerste fase, het re noveren van een deel van het oude gebouw, heeft men begin van dit jaar in drie maanden tijds tot stand gebracht. In Oegstgeest is men bezig met de bouw van een bejaar dencentrum, bestaande uit bejaar denwoningen, een verpleegtehuis, 'n verzorgingstehuis en een zusterhuis. Tot de kleinere werken behoort de bouw van een flat met 18 woningen en 32 eengezinswoningen op het voor malige Syntheseterrein in Katwijk a. Zee. Daaruit blijkt dus dat men zich op een veel breder terrein is gaan be geven, namelijk utiliteitsbouw (scholen e.d.), woningbouw en reno vatie. Ontwikkelen Bouwer Gé Noorlander: "Alle pro jecten worden voorbereid door Noor lander Bouw BV en de Noorlander Groep. Deze ontwikkelen de grote objecten. De Noorlander Groep BV koopt de gronden en maakt de plannen met de architecten en speelt ze dan door naar Van Rhijn, die voornamelijk als bouwdivisie optreedt. Een werk maatschappij dus voor Noorlander en andere BV's. zoals Duin Holdings BV en Kustplan BV., welke laatste vooral belangrijk is, omdat zij de Ne derlandse kust als ontwikkelingsge bied "iet: uniek om te wonen dicht bij de stad waar men werkt en be faamd om er te recreëren. De toe komstvisie voor de woningbouw is, dat edeze eens verzadigd raakt. De-™-" trachten we te komen tot 'n gewild type goedkope woningen en een duurder type voor de verkoop. Bovendien zal de nodige aandacht aan renovatie moeten worden ge schonken. Het is bepaald wel mogelijk gro te delen van onze steden te renoveren en daarvan een goed woongebied te maken. Noorlander Bouw BV heeft ADVERTENTIE Zaterdag, maandag, dinsdag 8 uur: NOVA: woensdag 3 uur: PIPI LANGKOUS GAAT AAN BOORD Haar nieuwste film: Hollands gesproken. Het project van Van Rhijn Katioijk B.V. in Hoogland hij Amersfoort vanuit de lucht ge zien. Daar is men bezig met de bouw van 655 woningen (links). Wanneer men daarmee klaar is gaat men op het nog braak lig gende perceel in het midden-ho ven van de KLM Aerocarto-foto het project Hoogland-Zuid uit voeren, bestaande uit 500 wonin gen en een groot winkelcentrum. appartementen en bungalowparken als tweede woning, zoals "Sollasi" in N oordwi j kerhout". Doordat in Hoogland wordt ge werkt met een capaciteit van tien woningen kant en klaar per week konden de toeleveringsbedrijven van vloerplaten de gewenste produktie niet bijhouden. Daarom heeft Van Rhijn Katwijk een groot deel van de staalafdeling omgebouwd tot plaat- vloer enfabriek. Dit om stagnatie te voorkomen. Deze fabriek maakt als eerste in Nederland gebruik van een verwarmingsinstallatiie van infra rood. Dat heeft tot gevolg, dat de platen na twee-en-een-half uur weer uit de vormen komen. Normaal had men daar 24 uur voor nodig. Men kan nu driemaal per dag storten met een capaciteit van 40.000 m2 plaat- vloer per jaar. Kikkert: "Dat is voor ons voldoende. We springen er alleen als de toeleveringsbedrijven het niet aankunnen. Van de staalconstruc tieafdeling hebben we nog een klein deel intact gehouden om in de eigen behoefte te kunnen voorzien". Gé Noorlander tenslotte: „We mo gen nu na twee jaar zeggen, dat Van Rhijn Katwijk BV een gezond be drijf is. Toen ik hier kwam kocht men de bouwmaterialen gemiddeld tien procent duurder in dan ik kon doen. Dat kwam door de noodge dwongen betaling op langere termijn wegens financiële problemen. Noor lander BV stond garant voor de in kopen van Van Rhijn en de betalin gen werden ook door Noorlander verricht. Als werkmaatschappij zijn we momenteel verzekerd van vol doende opdrachten. Dat is wel een prettig iets. Niet in het minst voor al onze medewerkers en medewerksters. Er komt binnenkort ook een onder nemingsraad". Ernstige situatie in Sassenheini SASSENHEIM De Sassenheimse schooljeugd, die wat de mogelijkhe den voor lichamelijke opvoeding be treft toch al niet over-bedeeld is, heeft deze de afgelopen week op nieuw zien afnemen. Het school zwemmen in het openluchtbad De Wasbeek is van het programma af gevoerd omdat de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, de heer Van Krevelen uit Voorburg, ernstig be zwaar maakte tegen die zijns inziens te grote afstand die de leerlingen moesten afleggen voordat zij in het Sassenheim, dat het voorlopig nog wel even met slechts twee gymnas tieklokalen moet doen en er ministens drie tekort komt, biedt zijn school gaande jeugd op dit ogenblik bij lange 11a niet de wettelijk voorge schreven aantallen uren lichamelijke opvoeding. In sommige gevallen is er geen enkel uur, in het merendeel van de klassen wordt er één lesuur voor gymnastiek uitgetrokken en in het gunstigste geval twee. Deze nood situatie geldt zowel voor de open bare als bijzondere basis en voort gezet onderwijs. „Het is", geeft men op het gemeentehuis grif toe, „een voor ons moeilijke zaak. Er is gewoon geen lokaalruimte beschikbaar. En de kans dat deze extra ruimte er op korte termijn komt, lijkt op het ogenblik niet zo groot". Het pessimisme wordt mede inge geven door het feit dat het plan tot de realisering van een reeds door de gemeenteraad goedgekeurd gymnas tieklokaal in De Kooi ernstig wordt vertraagd (en mogelijk zelfs wordt getorpedeerd) door acties van de om wonenden, die op het terrein waarop het gebouw zou moeten verrijzen, liever een peuterspeelplaats zien. „We zijn", zegt mevr. Marion Hoeve na mens het actievoerende Kooi-comité, „beslist niet tegen het gymnastiek lokaal. Dat móet er zelfs komen, want dat 'is ook van belang voor onze kinderen. Alleen niet op de aange wezen plaats. Er is in de Kooi een volgens ons evengoed alternatief mo gelijk nabij het Essenplein". Maan dagavond volgt voorlopig een hoor zitting over deze zaak in gebouw Ontmoeting en wat Gedeputeerde Staten daarna beslissen is nog niet duidelijk. Wél, dat er niet lichtvaar dig over de reeds ingekomen vele schriftelijke bezwaren zal en kan worden heengestapt. Het schoolzwemmen vormde gedu rende de zomerse maanden voor de leerlingen van de derde tot en met de zesde klassen van het basisonder wijs een welkome aanvulling op de schaarse lessen lichamelijke opvoe ding. De hoogste klassen, die ook in het overdekte Lisser zwembad aan treden, hebben dat zwemmen behou den. De derde en vierde klassen zijn het helemaal kwijt. „Wellicht", luidt het van gemeentezijde, „is het in de toekomst mogelijk om deze kinderen ook in Lisse onder te brengen. Maar voorlopig is dat zeker nog niet zo- De moeilijkheden zijn ontstaan over de „verplaatsing" van de klas sen van school naar zwembad. In specteur Van Krevelen: „Het is niet zo, dat ik tegen het schoolzwemmen ben. Beslist niet. De lange looptijd van soms 20 tot 25 minuten en de daaraan verbonden gevaren zijn voor mij onoverkomelijk. Met zo'n looptijd blijft er verder ook weinig tijd voor het eigenlijke zwemmen over, als Je ook de aan- en uitkleedtijd mee gaat rekenen. Je kunt dan nog wel zeg gen: allemaal op de fiets .naar het zwembad, maar je weet wat er alle maal op de openbare weg kan ge beuren. Zwemmen is goed. Akkoord. Ik heb het gemeentebestuur ook een oplossing gesuggereerd. Vervoer met bussen. Dat kost geld. Maar zo'n zwembad zélf kost de gemeente ook handenvol geld. Schoolzwemmen drukt de exploitatiekosten omdat het voor de gemeente een bron van in komsten is". De dupe van dat alles: de Sassen heimse schooljeugd. Toch al tekort schietend, op het gebied van de lichaamsbeweging. Of er op korte termijn verbeteringen vallen te ver wachten? Er is, suggereert men, wel licht nog een oplossing. De vorige week in gebruik genomen sportzaal aan de Menneweg van sportschool Aairts. In eerste instantie door in specteur Van Krevelen afgekeurd, al dus het gemeentebestuur, de kleed- en wasruimten waren onvoldoende. Die accommodatie is aangepast, ge heel nieuw aangebracht en voldoet nu zeker aan de minimaal te stellen eisen. Het gemeentebestuur over weegt de inspecteur de zaal nogmaals te laten komen bekijken. Het is, ze ker als tijdelijke lediging van de gymnastieklessen-nood, een zeer bruikbaar alternatief, waarvan bij voorbeeld het Rijnlands Lyceum in Sassenheim al wél gebruik maakt. Jan Aarts, directeur van de sport school zegt: „In beginsel had ik die zaaJl aan de gemeente te huur aan geboden. Dat aanbod ligt er nog steeds. Ik had zelfs aangeboden, in dien men niet de beschikking zou hebben over bevoegde leerkrachten voor het onderwijs in de lichamelijke opvoeding, zélf de lessen in mijn zaal te verzorgen op basis van een tijde lijke aanstelling. Ik ben namelijk ook in liet bezit van de vereiste akte J". KATWIJK Wethouder C. van der Plas, die de portefeuille van Openbare Werken beheert, wenst, zo vernamen we in Katwijkse politieke kringen, niet langer deel uit te ma ken van de C.H.-fractie in de ge meenteraad. Hij zou dit besluit schriftelijk aan de fractiesecretaris hebben meegedeeld. Wel blijft Van der Plas voorlopig nog lid van de af deling Katwijk aan Zee van de Christelijke Historische Unie. De wethouder schijnt ernstig te leurgesteld te zijn over het wegstem men van het door B. en W. met zo veel élan verdedigde bestemmings plan „Centrum Katwijk aan Zee", dat de realisering van het nieuwe badcentrum beoogt. In het bijzonder is wethouder Van der Plas gebelgd over de houding van zijn fractiegenoten Berkhey, Haasnoot en L, C. van der Plas. Zij menen, dat, nu het O.D. 205-plan op democratische wijze is verworpen, snel een krediet moet worden be schikbaar gesteld van f 150.000.^ voor het maken van een nieuw ont werp. Een dergelijk voorstel werd gelan ceerd door de opponenten in de in formele raadsvergadering van 16 augustus en zelfs gesteund door enige voorstemmers. Toegezegd werd door die opponenten, dat dit ont werp binnen drie maanden na de opdracht gereed kan zijn. De niet met name genoemde architect heeft deze toezegging gedaan. In politieke Katwijkse kringen zou men het verstandig vinden als B. en W. snel op dit voorstel ingaan. Het benodigde krediet zou reeds in de donderdagavond te houden raads vergadering beschikbaar kunnen worden gesteld. Men betreurt het starre standpunt van de wethouder Openbare Werken, die, ondanks het verwerpen van het op tafel ge legde OD 205-plan, daaraan toch koste wat kost wil vasthouden. Zij het. dat hij misschien nog wel ak koord wil gaan met een geringe wij ziging. Het uit de fractie treden door Van der Plas heeft in Katwijk verbazing gewekt. Men meent, dat ook een poli ticus als het nodig is een waardig verliezer dient te zijn, temeer wan neer een beslissing op democratische wijze is gevallen. Het ls nu eenmaal zo, dat bestuurscolleges dergelijke tegenvallers moeten kunnen incas- KATWIJK Afgelopen week kon de heer Timmermans, direkteur van het sportfondsenbad iets doen, dat nog nimmer in zijn loopbaan plaats had gehad, n.l. aan de dames M. Freke-De Jong (57) en J. v. Bee- len—Van Duy venbode (50) het zwemdiploma F uitreiken. Het is een unicum dat dames op deze leeftijd deze prestatie leveren, vooral als men ook nog de eisen weet voor dit diploma, nl. 300 mtr schoolslag, 50 mtr borstcrawl, 50 mtr rugcrawl, 50 mtr northern cick, 15 mtr onder water zwemmen, zweef sprong met aanloop vanaf de 3 mtr duikplank, een ruggelingse sprong gekleed pop duiken, vervoeren van 'n drenkeling over 'n afstand van 15 m, 20 m zwemmen met 'n polobal en enkele keren gooien en vangen van deze bal over 'n afstand van 5 m. Al deze eisen moesten achter elkaar uitgevoerd worden om het diploma F te kunnen ontvangen. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldscb Dagblad B.V Witte Singel l - LeideD Postbus 54 Giro 57055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Telefoon redaotle 01710-21507 Hoofdredacteur HaD Mulder Maandabonnement 1 9,28 Kwartaalsabonnementf 27.45 Per Post f29.85 Losse nummers f 0,40 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geeD admi nistratie- en incassokoeten Nabezorgung tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30600

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3