Wie de prijzen wonnen in Dagblad-inolenpiizzel LEIDSE ARTS WERKTE IN KANKERCENTRUM VAN VEELOMSTREDEN DR. J. ISSELS In wezen was hij een goede artsmaar I liep zo plotseling af AUDIER IS HET EENS METHET WOORD TOVE NAAR HET DRAAIT OM LEIDEN ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 Door Paul Wolfswinkel Foto Jan Holvast LEIDEN Een uiterst bescheiden man, dr. A. G. Audier uit Oegstgeest. Een man, die in Duitsland werkt als bacterioloog en immunoloog in de Schlossbergklinik te Oberstaufen. Op zich is dat niet opmerkelijk, maar Audier is de man, die ruim een half jaar heeft gewerkt in de kankerkliniek van dr. Joseph ("Jupp") Issels in Tegrnsee. Issels wordt al jaren betiteld als "vreemd", "gek", "onver antwoordelijk". Tijdens het gesprek met Audier valt het woord "tovenaar". Daar kan hij het wel mee eens zijn. Wie was Issels en wie is Issels? Want het staat als een paal boven water dat de man erg is veranderd in de laatste jaren. Hij is plotseling oud geworden en heeft een nadelige metamor fose ondergaan. Het is bijzonder moeilijk voor hem om gedach ten van anderen te accepteren en hij wil slechts dingen doen waarvan hij denkt dat het goed is voor de meestal doodzieke patiënten, die vaak ten einde raad, have en goed verkocht heb bende, naar hem toe komen. Want: "Issels weet het, Issels to vert contact gekomen „Ik ken Issels al heel lang. Hij ls namelijk door mijn bemiddeling zijn kliniek begonnen. Dat was in 1950. Ik had een kennis, wiens broer kanker had en dlie heb ik er heen gestuurd. Die man was zo'n beetje de hele wereld afgereisd om er iets aan te laten doen. Hij had ook de naam van Issels gehoord en vroeg aan mij wat ik ervan dacht. Dat wist ik natuurlijk ook niet. Ik ben er heen gegaan en heb eerst geïnfor meerd. Nou Ja, ze zeiden: „Die vent is gek". Dat iemand een gek is hoor je al tijd. Zeker als het om iets nieuws gaat. Als het maar een nette man is, dan is het altijd de moeite waard. Uiteindelijk heb ik hem erheen ge stuurd en gezegd: „We zullen wel zien wat ervan terecht komt". „Wat dat niet riskant?" „Ach, Issels was een onbekende man. Hij was huisarts in Mönchen- gladbach en speciaal geïnteresseerd in de nabehandeling van kankerpa tiënten. In zijn kliniekje gaf hij de patiënten speciale dieëten en dat vonden de zusters niet goed (het was een katholiek ziekenhuisje) want doodzieke mensen kon je daar toch niet mee lastig vallen". Statistiek Na zijn pensionering is dr. Audier naar Afrika gegaan en heeft daar bijna acht Jaar gezeten. "Ik heb me voornamelijk met le pra beziggehouden. Maar de laatste tijd heb ik me opnieuw met kanker bemoeid. Ik h-ad een vaccin ontwik- eld en dat scheen te helpen. Maar de patiënten daar kon je niet gere geld vervolgen, want ze liepen altijd weg. Toen dacht ik dat Je dat eigen lijk in Europa moest doen. En om dat ik Issels kende, heb ik hem ge schreven, o f het soms bij hem kon. Ja, toen kwam ik daar. Hij had me van allerlei dingen beloofd. Ik mocht dit doen en ik mocht dat doen. Ten slotte kwam er helemaal niets van terecht nou, en wat hij daar deed, was niet helemaal mijn idee. Nu, in Oberstaufen. heb ik wèl alle moge lijkheden om te werken." "Wanneer bent u bij Issels gaan "In september 1970. Ik heb er een half Jaar gewerkt. En toen was het eigenlijk al afgelopen. Ik wilde een statistiek maken over de patiënten, die hij had behandeld, maar daar mijn onderzoek kreeg ik ook hele maal geen medewerking. "Issels deed nogal vreemde din gen met z'n patiënten. Hij liet ze van allerlei eten en drinken. Noemt u eens iets op" "Ja, ik weet dat hij ze kiemende tarwe of iets dergelijks liet eten. Dat doen ze tegenwoordig, hè?. De mensen kregen praktisch niets an ders." "Nou, dat heb ik zelf niet meege maakt. maar ik heb het me later wel laten vertellen, dat het waar was." "Is Issels nog steeds een vriend van u?" "Nee, ik ben bij hem weggegaan en die vriendschap is uit, zou ik haast zeggen. Die is er niet meer. Maar dat ik ruzie met hem gehad heb, kun Je ook neit meteen zeggen, nee. We waren het niet met elkaar eens. Hij heeft inderdaad dingen ge daan, die niet goed waren. Hij heeft bijvoorbeeld een statistiek gepubli ceerd, dde ik dan zogenaamd ge maakt zou hebben. Ik zat in die tijd in Kongo en kon dus die statistiek niet hebben gemaakt. Tegen mij, en dat was eigenlijk helemaal niet net jes, heeft hij gezegd, dat ik aan de commissie, die de statistiek zou con- troleren, moest zeggen dat de bewijs stukken nog in Afrika waren. Ik be greep liet helemaal niet. Ik begreep trouwens helemaal niet, waarom die commissie om die stukken zou komen vragen. Maar Ja, ze kwamen toch en ik vertelde dat ik ze niet had. Ze hebben verder niets gevraagd. En tóen bleek dat ze de stukken vroe gen van een statistiek, die pas veel later was gemaakt. Ik kende die he lemaal niet. En dat was voor hen een reden aan te nemen dat ik ook een soort oplichter was. Dat hebben ze niet gezegd, maar wel gedacht. Toen ik dat ailtemaal merkte, ja dat was toch wel de druppel van de emmer. Dat was de reden om weg te gaan. Ik had helemaal geen vertrou wen meer dn de man. Met hem is niet samen te werken. Ik wilde een statis tiek maken om de resultaten van vroeger en nu te vergelijken. Maar dat werd me door Issels persoonlijk onmogelijk gemaakt. Hij is ontzet tend veranderd. Het is niet meer de oude Issels, niet meer de idealsit, he lemaal niet". "Zou je kunnen zeggen dat hij aan het dementeren is?" "Ja ,ik geloof het wel. Ik kan er natuurlijk niet helemaal over oorde len. maar ik heb wel die indruk" "Liet hij anderen wel eens wat doen? Deed hij niet zelf alles?" "Hij liet anderen natuurlijk wat werk doen, maar hij besliste zelf wat voor therapie er moest worden gebruikt. Er waren echter verschil lende artsen, die met hem wilden sa menwerken. Dat weigerde hij steeds. 80.000 mark "Had u voldoende middelen om uw werk uit te oefenen?" "Ja, er was een heel nieuw labo ratorium met voor zo'n 80.000 mark aati apparatuur. Maar op een goede dag, toen ik weer kwam, ik was net in Nederland geweest, toen was al les weg. Ik vermoed dat dat kwam, omdat die Engelsen hem in hun rap port min of meer hebben afgemaakt. Ik kon niet werken en het laborato rium was dicht. Hij zei: "Kun Je niet teruggaan naar Afrika?" Dat kon natuurlijk niet. Er was toen geen gesprek mo gelijk. En toen ben ik naar Oberstaufen gegaan, waar ik normaal werk doe. Bij hem was dat ook mogelijk ge weest, als hij maar wilde. "Waarom juist Duitsland? Is er in Nederland voor u niets te doen?" En dan vertelt Audier over na- zorgkldnieken voor kankerpatiënten. Centra, die we hier in Nederland niet kennen. Zeer tot zjjn spijt. "Het systeem van een aparte kli niek voor de nazorg, die helemaal fe geënt op de interne behandeling, dat is geweldig. Daar kan Je constanter en diepgaander werken. Dat is het ADVERTENTIE UITZENDBUREAU LUBA vraagt met enorme spoed inpakkers, aanpakkers, meehelpers en doordouwers bijzondere van deze klinieken. Bij voorbeeld als er nieuwe metastasen (uitzaaiingen van de gezwelcellen P. W.) optreden, dan kunnen de men sen in zo'n kliniek worden opgeno men om behandeld te worden." In het begin had ik vertrouwen in Issels. Een voorbeeld: Ik heb een vrouw gezien, die was afgeschreven. Hij heeft haar genezen. Ze was in ernstige toestand eerst. Ze wilde al leen nog maar door hem worden be handeld. Hij zei dat het geen zin had, maar heeft haar toch meegenomen naar het ziekenhuis. Vier maanden later wandelde die vrouw weer op straat. Ze is toen uitgenodigd om zich voor te komen stellen aan die Engelse commissie. Ik heb haar toen weer ontmoet en we hebben sa men een glas wijn gedronken. "Is het niet zo, dat mensen die het woord kanker horen, meteen al een soort onwerkelijk doodvonnis te kenen? Dat ze artikelen lezen in tijd schriften die het woord kanker nooit gebruiken, maar alleen zeer myste rieus over "de vreselijke kwaal" hebben? Dat juist die mensen zich in wanhoop tot een man als Issels rich ten en alles verkopen, om maar te worden genezen? Zou een groot deel van zijn bekendheid niet daaraan ten grondslag liggen?" "Ja, dat geloof Ik wel. Maar daar komt bij dat hij een hele grote psy chologische gave had. Wanneer hij de kamer binnenkwam, werden de mensen meteen rustig. Hij gaf ze moed. En de mensen leefden op. "Een soort tovenaar?" "Dat was hij inderdaad. En dat is een gedeelte van zijn succes. Toen het aantal patiënten terugliep, raak te Issels ook in een soort depressie. Andere artsen merkten op dat alles slechit ging, dat de verpleegden niet meer op te vrolijken waren. Merk waardig. Nazorgkliniek Opvallend is dat dr. Audier, ge vraagd naar zijn liefste wens, wan neer hij eindelijk is uitgewerkt (hij is 69 jaar) en weer terugkomt naar Oegstgeest, dolgraag klinieken zou willen zien, uitsluitend bestemd voor de nazorg van kankerpatiënten. Mevrouw Audier: "Ik sta volko men achter het werk van mijn man. Wat hij probeert en doet is be slist goed. De mensen hebben mede lijden met me, maar ik heb helemaal geen medelijden met mezelf." Audier: "Issels was een goed kli- nicus, in wezen was hij een goede arts. Zijn psychologie was goed en sommige van zijn medicamenten wa ren goed. Maar daarnaast heeft hij van alles geprobeerd en zolang hij er zelf in geloofde, was het natuurlijk een pluspunt voor de patiënt. Maar dat zie je zo vaak. Zolang artsen ge loven in bepaalde geneesmiddelen, dan zijn die goed. Na verloop van tijd geloven ze er niet meer in en dan helpt het niet meer." "mag ik zeggen, dat u het jammer vindt dat hij zo vroeg is afgetui- "Ik geloof inderdaad dat hij niet eer kan. Dat hij inderdaad is afge takeld. In oktober gaat de klim dicht". Nazorgklinieken. Een idee, Duitsers hebben weten uit ti ken en ze krijgen ook alle steun de ziekenfondsen. Waarom dat niet Nederland kan, blijft een raadsel. Feit is echter, dat dr. Audier, zijn pensionering aan de universil onmogelijk stil kan zitten. Hij e naar het buitenland "gevlucht" verder te werken en te studeren. seis heeft hem de kous helen over het hoofd getrokken. Issels een man die het allemaal doelde, iedereen geloofde er delijk kinderlijk eigenwijs heeft hem zijn nek gekost. Misschien hebben enkelen niet lang geleden eveneens eer gelezen over de kliniek in Duitsli Dr. Audier kwam ook toen aan woord. Toen hij zag dat ik een bandop me-apparaat had meegenon werd hij meteen rustiger. "Ik blij dat u dat ding gebruikt, dan komen er zeker geen dingen u die ik niet heb gezegd. En dat geb nogal eens...." ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltje! Zaanse en Sallanders. Echt antieke Franse en Comtois klokken, enz. Uw specialist met vak-servica v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leide voor dagen, weken en langer. Zeer hoog netto weekloon. Kom snel! Pik de mooiste baantjes eruit. UITZENDBUREAU LUBA NIEUWE RIJN 35 T.F.mKM 'IEL. 01710-40341 LEIDEN Honderden lezers van ons blad hebben in de afge lopen weken om Leiden gedraaid om de oplossing te vinden van on ze molenpuzzel "Het draait om Leiden", die werd georganiseerd in het kader van de molenactie van Rijnlandse Molenstichting en Vroom en Dreesmann. Een jury, bestaande uit verte genwoordigers van de molenstich ting, het warenhuis en de redac tie van Leidsch/Alphens Dagblad, is van de week uren bezig ge weest om de oplossingen van de drie mogelijkheden te bekijken. Daarna heeft mr. B. Plomp, se cretaris-rentmeester van het Hoogheemraadschap van Rijn land, de prijswinnaars aangewe zen door het trekken van een aantal deelnemersformulieren uit een mand. De jury heeft besloten vraag 1 van mogelijkheid 1 buiten be schouwing te laten. Het was ken nelijk te moeilijk om exact het aantal molens te tellen, dat bin nen een afstand van 200 meter langs de Ruige Kade in Leider dorp staat. De opgegeven aantal len varieerden van 2 tot 16.... Overigens, u bent niet voor niets op de Ruige Kade geweest, want het is een uniek fietspad, waar van er in dit gebied veel te weinig zijn. De animo om deel te nemen aan de fietstocht - hele gezinnen trokken er op uit en veel deelne mers spraken waardering uit voor de route - wijst erop, dat er meer van deze recreatieve paden moeten komen, waar het snelver keer geen toegang heeft. Bij mogelijkheid 2 hebben de meeste deelnemers gezien, dat er een addertje onder het gras zat. Gevraagd werd naar de na men van de op de pagina afge beelde molens. Dat waren er 19, terwijl in de etalages van VenD ?0 foto's stonden. Enkelen hebben dat niet gezien. Wat mogelijkheid 3 betreft: al le waardering voor deelnemers, die zo veel moeite hebben gedaan uitdrukkingen in molentaal op schrift te stellen. De Molenstich ting is er blij mee. Sommigen kwamen ver over de honderd. Tot zover de bepaling van de uitslag, waarover geen discussie mogelijk is. De uitreiking van de prijzen - afgezien van de hoofd prijzen blijven die nog even een verrassing - ls a.s. zaterdag 1 sep tember om 11 uur in de hal van het Gemeenlandshuis, het prach tige gebouw van het Hogheem- raadschap van Rijnland in de Breestraat. De prijsuitreiking zal worden verricht door voorzitter A. Bicker Caarten van de Rijn landse Molenstichting. De prijswinnaars zijn: Mogelijkheid I (hoodprijs vliegdagtocht naar Zuid-Limburg voor gezin van vijf personen, aangeboden door VenD) 1. familie Oudshoorn, Dr. Lely- laan 84. Leiden. 2. D. M. A. Schurink-v.d. Wulp, Albardaplantsoen 63. Voorschoten. 3. A. Schouten, Gerrit Kastein- straat 10, Leiden. Mogelijkheid 2 (hoofdprijs een fiets, aangeboden door Leidsch/ Alphens Dagblad) 1. Trees Houniet (14), Splinter laan 106, Leiderdorp. 2. mevr. C. v.d. Horst, Haag- weg 80, Leiden. 3. familie Ravensbergen, Rijn dijk 286, Leiden. Mogelijkheid 3 (hoofdprijs een kostbaar molenboek, aangeboden door VenD) 1. C. v.d. Berg, (76) Veerstraat 8B, Oude-Wetering. 2. W. F. Beekman, Titus Brandsmalaan 33, Leiden 3. A. van Schie, Vijf Meilaan 3, Leiden. Voorts zijn tien troostprijzen verloot onder de inzenders. De prijs bestaat uit het boekje "Waar 't om gaat" van de Rijn landse Molenstichting, geschre ven en voor deze gelegenheid ge signeerd door de auteur A. Bicker Caanten, en een poster van de molenactie "Het draait om Lei den" met een foto van een mo len, gemaakt door VenD's chef etaleur Philip Uythoven. De tien trooostprijzen krijgen: 1. J. B. Korenhof, Bizetpad 55, Leiden. 2. Rik Joosten, Zoeterwoudse- singel 42, Leidon. - 3. de heer en mevr. Boom-Bos winkel, v.d. Waalsstraat 32, Lei den. 4. Jacqueline Bleyl, Obrecht- straat 107, Leiden. 5. A. v.d. Berg, Herenstraat 4, Voorburg. 6. N. H. Guyt, Drieplassenweg 8, Katwijk aan Zee. 7. W. van den Broek, Beetho- venlaan 193, Leiden. 8. mej. E. E. Pots, Oude Vest 33. Leiden. 9. Kees de Haas, Boekhosten- weg 22, Oud-Ade. 10. M. W. S. Bor-Leenheer, Wilddreef 234, Leiderdorp. HANS MELKERT Mr. Plomp, secretaris-rentmeester van Rijnland, trekt de prijswinnende formulieren uit een welgevulde mand. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2