Wie alleen voor het sfeertje komt mag van mij wegblijven lachines isoleren de .rouw in kraamkliniek if A T. RDAG 25 AUGUSTUS 1973 Begeleidster van het damesvoetbal-elftal Oegstgeest Conny Lubach OEGSTGEEST Aan voetbal len zit heel wat meer vast dan niet z'n tweeëntwintigen tegen een bal schoppen. Achter die wekelijk se voetbalwedstrijd staat een hele organisatie van vrijwilligers, die zelf niet meer actief in het veld, bergen werk voor de verenigingen verzetten. Veel vrouwen die zich dol enthousiast in de voetbalsport hebben gestart, zullen dit nauwe lijks hebben gerealiseerd. Dat merk je heel duidelijk als je een hoorzitting van de Leidse afdeling voor het damesvoetbal bijwoont. Hoeveel van die vrouwen, die tcoh tot de actiefste van de damesaf- deldng behoren, hebben zich ver diept in de grote organisatorische vraagstukken. Maar bitter weinig. Met heel veel moeite kan dames afdeling voorzitter Ad Dusée een dames-vacature in het bestuur op vullen. Toch zullen de vrouwen als ze willen blijven voetballen, ook deze tijdrovende en minder pret tige kanten voor hun rekening moeten nemen. Je kunt van de gelijkheid nu eenmaal niet alleen de prettige kanten nemen en de rest door de mannen laten op knappen natuurlyk gaat dat niet allemaal ineens. De opbouw zal vanuit de verenigingen moeten komen. De helpende hand van de man met zijn langdurige ervaring op voetbalgebied is daarbij onont beerlijk. Toch zijn er taken waarbij de niet-spelende vrouw onmiddellijk kan worden ingeschakeld. Neem bijvoorbeeld de elftalbegeleiding. In het reglement staat dat ieder dames-elftal een vrouwelijke be geleider moet hebben. Daarmee is een eerste aanzet gégeven om de vrouw die niet (meer) actief voet balt een stukje verantwoordelijk- beid te geven. Wat gebeurt er ech ter? Het hebben van een vrouwe lijke begeleider wordt door veel speelsters afgedaan met,,,flauwe kul, helemaal niet nodig". Maar als Je wat verder kijkt, blijkt er binnen de vereniging voor een dergelijke taak helemaal geen animo te bestaan. „Het is ook niet gemakkelijk hooi-," zegt Conny Lubach (30) de blonde begeleidster van de Oegstgeester dames. „Je moet al les maar op Je eigen houtje uit zoeken. Er zouden eigenlijk cur sussen voor begeleidsters moeten komen zoals die er bijvoorbeeld ook zijn voor Jeugdleiders. Je maakt nu dikwijls mee dat de „verzorgsters" niet eens een wa terzak bij zich hebben, dat ze niet weten wat ze moeten doen als er iemand is geblesseerd. Eigenlijk kun je ze dat niet kwalijk nemen. De een heeft nu eenmaal twintig Jaar op die voetbalvelden rondge zworven en voor de ander is het nog helemaal nieuw". Conny Lubach behoort duide lijk tot de eerste categorie. Sinds haar kleutertijd as zij 's zondags op het Lugdunumveld te vinden. Hoe is ze dan als begeleidster bij Oegstgeest terecht geko men? "Nou, Bob Zoet v^^| wist dat ik gek was van voetbal len en heeft me dat gevraagd. Ik heb toen meteen ja gezegd. Ik vind dat vrouwen de kans moeten hebben om te voetballen. Een stukje emancipatie hè. In de maat schappij zien we ook steeds meer vrouwen in functies die vroeger al leen voor mannen waren bestemd. Waarom dan in de sport niet?" Een Russische onderzoek heeft uitgewezen dat voetbal voor vrouwen helemaal niet aan te bevelen is. Een vrouw blijkt veel sneller geblesseerd te raken dan eên manis dat geen reden om bij het propa geren van damesvoetbal wat voorzichtig te zijn? "Ach uit eigen ervaring kan ik al leen maar zeggen dat wij dit sei zoen maar weinig last hebben ge had van blessures. Bij iedere sport kun je trouwens blauwe plekken oplopen. Bovendien vind ik dat een beslissing die iedereen voor zichzelf moet nemen". Vind je dat de regels voor damesvoetbal zouden moeten worden aangepast? "Oh, nee daar ben ik beslist geen voorstandster van," Lupita - zo als ze door haar speelsters wordt genoemd, zegt dit heel gedeci deerd. "Kijk de meisjes kiezen voor de voetbalsport. De sport zo als die door de mannen wordt ge speeld. Als je nu weer regels gaat aanpassen kun je het geen voet ballen meer noemen". "Ja ik geloof van wel. Er zijn er natuurlijk die voor de entourage komen, maar dat zie Je meteen. Dat zullen nooit echte voetbalsters worden. Wie komt voor het sfeer tje mag van mij wegblijven". Wat is nu precies je taak? "Ik stel het elftal samen meestal alleen maar ook weieens in over leg met de trainer. De samenwer king met de trainer loopt eigenlijk niet zo als ik wil daar kun je wei nig aan doen want gëld voor een betaalde trainer is er niet en Je bent afhankelijk van een vrijwil liger uit de vereniging. Het gaat allemaal erg gezellig natuurlijk maar ze mogen ook weieens hard worden aangepakt. Kijk, een trai ner van buitenaf doet dat gemak kelijker dan iemand die als het ware met de speelsters is opge groeid. Verder ben ik natuurlijk een beetje "praatpaal". Je moet niet vergeten dat de leeftijd in ons elf tal varieert van vijftien tot twee endertig. Dat geeft wei eens moeilijkheden. Je ziet met een als ze iets hebben. Ze spelen slechter. Maar praten helpt lang niet altijd hoor, er zijn mensen, die gewoon alles zelf willen uit vechten''. „Ik wil, daar kom ik rond voor uit", zegt Conny, met mijn elftal boven aan de ranglijst eindigen. Het is voor mij geen ezeliig- heidsclub. Ik ga er vanuit dat Je speelt om te winnen. Dat houdt natuurlijk niet in dat dit ten kos te van de sportiviteit moet gaan. Gemene trukjes en streken zoals je op de tv wel ziet, gaan er bij mij niet in. Je krijgt zo ontzet tend gauw een slechte naam en dat wil ik voorkomen". Zou je buiten de vereniging actief willen zijn voor het da mesvoetbal? "Tja, dat is een beetje moei lijk. Ik heb natuurlijk ook nog 'n man en twee dochters die me weieens willen zien. Eigenlijk heb ik genoeg aan "Oegstgeest". Na tuurlijk vind ik dat vrouen ook organisatorisch hun aandeel moe ten leveren. Je moet wel beden ken dat we nog niet zo vreselijk lang bezig zijn, ik geloof dat als we wat beter ingespeeld raken die organisatorische zaken ook wel komen". HENRIETTE VAN DER HOEVEN Verreweg de meeste Nederlandse vrouwen gaven er een ar jaar geleden nog de voorkeur aan om hun baby thuis krijgen, Maar verleden jaar kwamen al meer dan de helft n 214.000 babies, die in ons land werden geboren, in zie- nhuizen en kraamklinieken ter wereld. Onze driekamerflatjes lenen zich niet meer voor een be lling thuis. En bovendien is een kraamverpleegster, die jenwoordig f 125,- per dag kost en die men ongeveer tien gen nodig heeft, voor veel mensen onbetaalbaar gewor- omdat de meeste verzekeringsmaatschappijen geen rgoeding geven voor een bevalling die niet in een zieken- is of kraamkliniek heeft plaatsgevonden. daar dat de toch al overbelaste bevallingen te verwerken krijgen. In ihuizen in de komende jaren Engeland en Amerika, waar vrijwel rijfeld een nog groter aantal alle babies al jarenlang in kraamkli- In 1966 en 1967 kwamen in ons land 67 vrouwen tijdens, vlak voor vlak na hun bevalling om het leven door fouten die te voorkomen aren geweest. De Amsterdamse vrouwenarts dr. J. Bout, die een onderzoek naar doodsoorzaak van de a.s. moeders instelde kwam tot de con- lusie dat het overlijden aan de volgende fouten te wijten was ge- eest. buten met medicijnen -14 of onvoldoende penetrale zorg 15 ieen controle op dieet3 iet tijdig genoeg bedrust voorgeschreven 4 'iet laten opnemen 4 lechte observatie van de patiënt2 iQvoldoende aandacht voor bedreigde omstandigheden 5 lechte bewaking van patiënten 5 laat ingrijpen 28 [uisarts te laat gewaarschuwd 2 laat toedienen van bloedtransfusie 8 chterwege laten van behandeling 32 iet reageren op belangrijke laboratoriumgegevens 2 let benutten van alle diagnostische mogelijkheden1 Jnjuist of onzorgvuldig handelen bij bevalling 11 *en goede leiding bij de bevalling 4 tige onjuiste handelingen 27 weinig of geen bloedtransfusie 4 berbodige handelingen 3 ^bekendheid en onjuiste diagnose 24 ^toelaatbaar overtreden van de bevoegdheden 1 bjuist handelen bij de operatie2 kchte organisatie in het ziekenhuis M 1 tchnisch falen i narcotiseur beschikbaar 1 tfcose door narcosezuster i.p.v. door narcotiseur 1 hjuiste nieken geboren worden, riepen de medici ten einde raad de elektroni sche industrie te hulp. Het leek de artsen, gezien het enorme verpleegsterstekort de enige mogelijkheid om door het inschake len van machines de na-oorlogse ge boortegolven de baas te blijven. Geen contact En zo veranderen de verloskamers in de moderne ziekenhuizen in effi ciënte koele computerruimtes waar vrijwel geen plaats voor persoonlijk contact meer is. Een vrouw die tegenwoordig, in een verloskamer van een modern zie kenhuis, haar baby ter wereld moet brengen wordt vaak voor meer dan een miljoen gulden aan apparatuur omringd, maar een dokter of een er varen kraamverpleegster die haar een paar bemoedigende woorden toe spreekt is lang niet altijd meer aan wezig. Het is wel een voordeel dat de meeste ziekenhuizen het mannen te genwoordig toestaan om de beval ling van him echtgenote bij te wonen Maar het ontbreken van voldoende deskundige hulp bij een bevalling wordt in de moderne kraamklinieken een steeds groter probleem. Geen steun De grote ziekenhuizen beschikken over vier en soms wel vijf verschil lende verloskamers. En de dienst doende vrouwenarts loopt dan tussen de vertrekken heen en weer om al leen de hoogst noodzakelijke sa- sistentie te verlenen. En wikkelt tus sen de bedrijven door ook nog zijn gewone spreekuur af. Met als gevolg dat a.s. moeders lange tijd aan jeug dige verpleegsters worden overgela ten, die er vaak meer op getraind zijn om bepaalde apparaten te be dienen, dan om de vrouw moreel tot steun te zijn. En dat terwijl vrouwen die hun kind ter wereld brengen, volgens een Engelse psycholoog, meer behoefte aan hulp dan vroeger hebben, omdat pijn in onze tijd van vlot verkrijgba re tranquilizers, een ongewone erva ring geworden is. Bovendien wordt bij sommige cur sussen voor zwangerschapsgymnas - tiek ten onrechte de indruk gewekt dat een bevalling eigenlijk niets om het 'lijf heeft. En de daardoor te opti mistisch gestemde vrouwen raken dan in paniek als ze bemerken dat de weeën hen toch nogal wat pijn bezor gen. En als ze dan ook nog in een verloskamer terecht komen waar ze omringd worden door allerlei hen onbekende apparaten worden zij bang, waardoor de bevalling moei lijker verloopt dan nodig was ge weest. Moderne klinieken beschikken in hun verloskamers nu al over: een inductie-machine om de weeën op gang te brengen en verder volledig te regelen. een geluidsgolf-machine om op een video-recorder een duidelijk beeld van de ligging van de baby te krijgen. een liiartitoan-machine die het verloop van de bevalling nauwkeurig op computerpapier uittikt een hartmassage-machine een apparaat voor het toedienen van extra zuurstof en een installatie voor bloed transfusie. Artsen vinden dat bevallingen dank zij de hulp van allerlei nieuwe ma chines aanzienlijk veiliger zijn ge worden. Dat voordeel wordt echter grotendeels te niet gedaan door fou ten, die er, dn de verloskamers, door gebrek aan personeel of ondeskundi ge behandeling worden gemaakt. Fatale fouten In opdracht van de onlangs wegens geldgebrek opgeheven Nederlandse Bond voo r Moederschapszorg ai Kinderhygiëne stelde de Amstelveen- se vrouwenarts dr. J. Bout in een onderzoek vast dat in 1966 en 1967 in Nederland 67 vrouwen tijdens hun bevalling overleden door fouten die te voorkomen waren geweest. Bij een vrijwel volledig door machines geregelde bevalling in de verloskamers van moderne ziekenhuizen hebben verpleeg sters bijna geen tijd meer om een vrouw nog wat bemoedigende ivoorden toe te spreken omdat zij voortdurend allerlei apparaten in de gaten moeten houden. FOTO: TONY EVANS - NOVA ADVERTENTIE DAMESMODE io exclusief jonge stijl.. nnwfem HH811 BREESTRAATI08Q-H2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21