rgentijnse tango brengt ockeyteam uit de maat GNAS VOLTOOIT TRILOGIE :né Pijnen bij laatste vier APPIE HAPPIE ENINGSDAG FORSE 'SLAGEN Nederlandse gestuurde vier sterk in Moskou ^etemelk rader Brons voor Gaby Minneboo QUICK BOYS elite premiere van Nederland in wereldhockeytoernooi 11 LVEEN Meteen al een [eertje op de eerste dag van sed" hockey toernooi in Am- waaraan de damesdeelne- ngetwijfeld niet vreemd zal halve dan het gebrek aan ig bij onze heren. De Neder- dames konden nog even de de boom kijken, al is het te feut zij geen voorbeeld zullen Nico Spits en zijn man- Er heerste eigenlijk al vrij spoedig n kille stilte rond het bij veld waar deze wedstrijd werd gespeeld. Een vroege strafcorner voor Neder- meteen al forse uitslagen te Door geweest, waartoe we de uit- T Nederland bij de heren dan x iet Kienhuis Pt zullen rekenen. Maar wel India, Engeland en Span- productiviteit waarnaar on- Maar "geen paniek", riep coach land, ingeslagen door Ties Kruize met schele ogen zullen Ab van Grimsbergen bezwerend uit kaatste corner en uit de lange hoek jekeken. toen hij z'n bekende "vechtpet" dan slagen kwam ook niets. ,Hup Neder- ikistan bijzonder geladen toch maar had afgezet. "We moeten land", klonk een enkele stem wat et hoofdveld duellerend met eenvoudig incalculeren", suste hij benepen. Vooral toen de snelle en dat blij mocht wezen met zichzelf. dat elk toernooi wat slech- fanatieke Argentijnen na 20 minu- nederlaag. Pakistan dat het te partijen geeft. Natuurlijk had ik ten op een haar na de leiding na- sme lossloeg op de tribunes gehoopt te zullen winnen, maar het men- Het was aan Frans Spits' te- knappe technische en flit- ging niet". Om zich vervolgens te genwoordigheid van geest te danken, Europese kampioenschappen dames AMSTELVEEN Dat was dus de Argentijnse tango waar door Nederland volkomen uit de maat raakte. Een slecht in het gehoor liggende melodie, die lang bleef doorzeuren. Een deuntje dat het oranjeteam nog wel eens geruime tijd parten zou kunnen spelen. Een wedstrijd zonder doelpunten, hoewel dan toch nog een gelijk spel. De schrale troost die sommige spelers na afloop schamper deed opmerken: "We hebben ten minste het eerste punt binnen". Maar laten we er vooral geen misverstand, over bestaan: wat een slechte -première was dat van het Nederlands hockeyteam in eigen omgeving, voor eigen publiek. Een onbegrijpelijke teleurstelling tegen dit Argentinië, dat twee jaar geleden in Barcelona bij het eerste wereldtoernooi met de tiende en laatste plaats genoegen moest ne men. Argentinië dat vorig jaar tijdens de Olympische Spelen niet verder reikte dan de veertiende plaats. Een mooi land om tegen te beginnen, zo dacht iedereen, maar het was al weer het oude liedje met Nederland: niet bestand tegen verdedigend210 men wil "af- braakhockey"En opnieuw die volkomen onmacht om doelpunten te maken. Kille stilte - Met de ..veteranen,, Tan- verschansen achter de Argentijnen en captain Khalid Mah- spel, krachtig, spelbedervend zo je terugkwamen, maar nog wilt Wat enorme stoptechniek rap ter been en met de hadden die kerels en wat een man_ Jfcen te zyn. Tanvxr Dar die dekking. die bijl" weer strafcor- bione) de doodstuipen op team"! !T( S krijgen. En idse spelers terecht -r- szins stil werden. Dit 1 bleek inderdaad wel dan zondag op Klein- Ind had geleken „kluif,, voor oranje wor- heden, zaterdag tegen deze ader zich volledig op te uit de slechte start tegen itijnen. lujnen. dop ie al^ ri peelden de broze Indiërs A N* fragiele spel de „brute" Ja- e- met hun afbraakhockey net 50 omver en de Brit met 5—2. na een terugval (rust) tot 3—2. En dan was je, dat opnieuw aan- lat Kenia op zijn retour is: Niet onderschat Maar wat betreffende de eigen ploeg? "Nee, we hebben ze niet onder schat, maar onze spelers waren dui delijk verrast", schetste Van Grim bergen voorzichtig. "Ik was wel be zorgd voor deze wedstrijd. En wat het schot uit de strafcorner via zijn stick corner ketste. Hetgeen de onrust in de Neder landse formatie voorgoed deed post vatten. Het Nederlandse doel kwam opnieuw onder druk. Maarten Sik- king ranselde van zich af. En wie weet wat er gebeurd was als de glad de Alfredo Quacquarini zijn solo zelf fensie- Van Grimbergen haalde Wou- niet had afgerond in MOSKOU De sterke wind heeft het de damesploegen op de tweede dag van de Europese kampioenschap pen op de nieuwe roeibaan van Mos kou uitermate moeilijk gemaakt. Herhaaldelijk moesten de starts wor den uitgesteld omdat de boten niet konden worden gealinieerd. De Nederlandse Nereus/De Am- stel/ Orca-combinatie verstoorde de illusies van de Russen, die gehoopt hadden direct al hun boten te laten doordringen tot de finales van zon dag. De vier met stuurvrouw van Ne derland won met grote overmacht. De Bulgaren werden met twee leng ten achterstand tweede. Rusland kwam niet verder dan een teleur stellende vierde plaats. Het was overigens de enige neder laag van een Russische ploeg op de ze dag van de titelwedstrijden. Margriet Dubbelboer plaatste zich voor de halve finales van het skiffnummer. Zij eindigde als der de in de repechage, hetgeen juist was voor plaatsing. Uitslagen onbegrijpelijk nog af te geven. En bij Nederland? de linies slo ten niet aan. De spelers konden el kaar maar slecht vinden, de zo scherp bijgeslepen techniek was plot seling weer zoek de ploeg komt. Die praat je maar niet weg. Destijds Januari 1970 hebben we in Bombay met 10 van Argentinieë verloren. Ons spel was vanmiddag zeer onrustig. Maar, troostte de coach zich verder, "in Barcelona en in München zijn we ook met gelijke spelen begonnen". De dappere kleine keeper van de 'dat erg veel moeite had Argentijnen, Ovidio Sodor later on- „7-Zeeland. Met de rust der de douche: „Ja, Nederland moest 'n0g o—O. Daarna scoorde het maken en daarom hebben wij Dayman maakte een mi- verdedigd. En ik geloof dat we daar aardig in geslaagd zijn". Waaraan de frele Argentijnse goa lie met het dunne snorretje in niet geringe mate had bijgedragen. Hij speelde meer vóór dan in zijn doel. Zelfs tot buiten de cirkel breid- klasse apart de hij zijn acties uit. Vooral na P Ks. rust toen de Argentijnen duidelijk helemaal mikte op een gelijk spel en daar met niet al te veel paniek in slaagden. Want en dat is schrij nend vast te stellen opnieuw bleek ons hockeyteam onmachtig tot sco ren. Friemelig, bijna kneuterig in de opbouw of de combinatie. Een ploeg die al vrij spoedig paniekerig werd toen al die maanden harde voor bereiding geen garantie bleek te bie den om een middelmatige tegenstan der op te rollen. r-u W.i door de fel OP de bol zittende pieter Weemers toch wel ernstig stemming Argentijnen gedoemd te verzanden. we™,f°Iïïf9 En na de rust werd het er helaas Thijs Kaanders sprak na afloop Een Nederlandse aanval op het doel van Argentinië die bijna een doelpunt opleverde. De kei hard geslagen bal van Wouter Leefers gaat echter net over. Op de foto v.l.n.r. Nico Spits, Frans Spits, Wouter Leefers, Carlos Ovidio en doelman Sabbione Jorge. mag zijn. Vooral niet spelers die al jaren meelopen. Tot slot van de dag hebben onze spelers het "vernieuwde" Pakistan nog geobserveerd, de volgende tegen stander, dat Maleisië bestreed en voor rust bijna onder de voet liep. "Wij pakken dat morgen anders aan", beloofden de oranjemannen. Maar dat staat wel vast, dat zij te gen dit "onervaren" Pakistan benen zullen moeten maken om een twee de grotere teleurstelling te ontgaan. ter Leefers eruit ten behoeve „drammer" Paul Litj ens. Maar ook voor Litjens was geen roem wegge legd. Evenmin voor al die anderen. Er was nauwelijks een speler die op viel. Ook aanvoerder Nico Spits als elke combinatie edeler op het middenveld niet waar nogal argeloos een wijs woord: "We wisten tegen het einde pas hoe ze speelden, maar het was toch niet zulk best hockey (van hen) Frans Spits nogal knorrig: "Wij hebben ruimte nodig voor ons spel en dat kregen we niet. Hopelijk is 't, de enige ploeg die zo destructief speelt". Waarin hij waarschijnlijk wel ongelijk zal krijgen, want de tijd van mooi, vloeiend hockey, van .t spel om 't spel, is al lang passé. Het geen onze hockeyers niet onbekend Skiff: Repechage: 1. Anthoine <Fr> 4.13.82, 2. Tudo- ran (Roem.) 4.21.79, 3. Dubbelboer (Ned.) 4.22.69. Vier met stuurvrouw: Eerste serie: 1. Nederland 3.53.42, 2. Bulgarye 3.58.52, 3. Hongarije 4.00. 17. 15. De winnaars plaatsten zich voor de finale. Dubbel vier: Eerste serie: 1. Rusland 3.47.64, 2 Bulgarije 3.54.77, 3. Nederland 3. 58.68. Tweede serie: 1. Oost-Duitsland 3.38. 49, 2. Roemenië 3.40.89, 3. Tsjecho- Slowakije 3.50.42. Dubbeltwee: Eerste serie: 1. Bulgarije 3.55.05. 2. West-Duits land 3.56.65, 3. Frankrijk 4.08.25. Tweede serie: 1. Rusland 4.01.86, 2. Polen 4.16.96, 3. Oost-Duitsland 4.17. 58, 5. Nederland 4.22.46. Achten Eerste serie: 1. Rusland 3.42.34, 2. Roemenië, 3. Hongarije. Tweede serie: 1. Bulgarije 3.48.09, 2. Polen, 3. Tsjecho Slowakije. mpisch kampioen West- efeèr gelijk, maar Uli Vos zorg- 25 auten voor tijd voor opluch- -1. nes sprong eruit de 70- Australië op Frankrijk, vooral uitblinkster Annette ski, die SAN SEBASTIAN Horst Gnas, de klein1©, bijna 32-jarige Westduitse amateur stayer, heeft zijn trilogie voltooid. Voor de derde keer in successie greep hij de gouden medaille. Dit keer met superieure overmacht over zijn landgenoot Rainer Pod- lesch en de Geervlietse postbode Gaby Minneboo, die verge leken bij vorig jaar een plaats daalde. Gnas heeft zich achteraf betrekkelijk weinig van de moeilijkheden door voor de kam pioenschappen over de gangmakers bestonden, aangetrokken. Het is begrijpelijk. Want de Duitse baancoach, Gustav Kilian riep de meest ervaren van alle Duitse gangmakers op. De bijna 64-jarige rentenier Hans Kaeb, in het verre verleden ooit de gangmaker van Kilian zelf, toen die nog stayerde. Joop Zoetemelk is gis- ler geworden. Zijn Franse verblijdde hem met een EStelijke stemming dus bij se club Swift, die zondag in (aanvang 10 uur) een na- gdtoernooi organiseerd. 1, altijd bezig, is met aan het werk om in Prof ronde van Nederland nd te krijgen. Leiden wordt Men startplaats, verklapte KATWIJK Quick Boys speelt vanmiddag (aanvang 3 uur) een fenwedstrijd tegen de amateurs Sparta. Hans Kaeb maakte er geen pro bleem had Waflirave en Koch. De grote stayerij was voor hem immers achter de rug, nadat hem al een tileintal jaren ge ledien duidelijk was gebleken dat opgehouden. Renners met een on- dalt de Duitse bond hem overzienbare achterstand verzetten voor de Nederlanders zich, als concurrenten hun beter ge plaatste landgenoten wilden passe ren. De jury strafte vrij fors. De gangmakers werden gezamenlijk be- met 4000 gulden. De Spanjaard toen zijn oude maat Kilian hem op- halve maand schorsing. Joop Sta- belde nadat definitief was geworden kenburg 1 dat Walrave niet met wereldkam pioen Gnas mocht rijden. Kilian behoefde er maar een heel kort tele- 1 kleine 500 gulden de broek. De manier van rijden van de gangmakers heeft uiteraard de Ion weer sprintkumpioen 1 te wagen en dat gesprek beïnvloed, al heeft Horst Gnas tussen San Sebastian West- geen last van gehad. De Duitser i Duitsland verging als volgt: „Hans niet te hinderen, laat staan te stop- kwartier. De goede gangmaker beste stayer hadden ook niet nodig. „Gnas was gewoon de beste", concludeerde Gaby Minneboo na de de rol gespeeldHü bekommerde zich nauwelijks om zijn renner Bordoy, maar deed alle moeite om Schindler met Podlesch en Stakennburg met ice. Minneboo in de wielen te rijden. Een schitterende wedstrijd, met Minneboo sprak na afloop: „Wat 511 fanatiek gevecht om het brons Mora heeft geflikt, heeft mij zeker De matadoren van de finale amateur-stayers. Winnaar Horst Gnas wordt geflankeerd door zijn landgenoot Podlesch rechtsdie zilver won en de Nederlander Gaby Minneboon, die op het brons beslag legde. BASTIAN René Pij- t zich gisteravond bij de profachtervolgers gere- kampioene te hebben, i lar de kop gegaan en Duitser het duo een achterstand. Halfweg koers zette Podlesch marcheerde rustig langs nadeloos gevecht bovendien, dat ik mijn tweede plaats kunnen ver- Caldentey zijn eerste aanval in op het tweetal naar die tweede positie. rossige Brabander, die veel 1 dan in de kwalificatierit, oud-wereldkampioen Dirk Pijnen, die verkouden is, ach in de aankomstlijn, hij slechts met drie secon- Baert ging het veel beter", fijnen opgelucht. "Ik aeller gestart. Dat scheelde veer vier seconden. Een ?an onervarenheid in die iterwijl ik ook erg nerveus "omgeturnde" Pijnen komt jei in de halve finale uit te- juQ reede Belg Ferdinand Brac- "iere duel is tussen titel - Hugh Porter, die impo- de vier kante Russische, de enige deelneem ster die twee keer. onder de 4 minu ten reed, is een superkampioene. Zoals Faniel Moreion, die voor de zesde keer de sterkste van alle ama teurs in de sprint was, al mag iede reen twijfelen aan de oprechtheid van het amateur zijn van Morelon. Niemand behoeft echter te twijfelen aan zijn overmacht als sprinter. Via de herkansing van de achtste fina les kwam Morelon terug. In de hal- ve-elndstrijd liep hij met speels ge- maak over Peder Pedersen heen, die de pech had dat Morelon herkan singen had moeten rijden. Als More lon de rechte weg naar de halve fi nales had gevonden, zou Pedersen duidelijk aantoonde dat de UCI- maaJtregel om slechts nationale binatiies toe te laten de stayerij niet Ook gangmaker De Ruiter de iin tweede positie rijdende Minne- (met Jan de Jong) was niet brand- boo. Podlesch was de lachende derde, schoon, hij kreeg 450 gulden te be- Hij profiteerde van het tweegevecht In de laatste kilomebers zette Cal- naair de verlossende finish, die Min neboo 50 meter voor de totaal leeg- gereden Spanjaard bereikte. Het publiek stelde zich als één man ach- dentey nog één keer alles op alles ter zijn verslagen landgenoot Calden- bedenkelijke fouten tallen en Stakenburg heeft tijdens en de ontoelaatbare interventie heeft verlost. Alle overtredingen die het reglement kent vonden Er werd gehinderd bij het leven, te- vergeten. werden meedogenloos Gnas zijn streven Minneboo zo ver moge- Mora. Gnas deed het in lijk te brengen ook een aantal regels De felle strijd had twee van zijn ge vaarlijke concurrenten uitgeput er uit de derde startpositie spelenderwijs bezorgde de kleine zich Minneboo het brons te ontnemen. Het vroeg veel van Minneboo, die laatste aanval, maar het was veel te tey. Stakenburg en Minneboo werden uitgefloten. Niet te lang. Minneboo constateerde met voldoening ploeterden door fluiten trek ik mij niets 1 Rodriques, en Mogens Frey, zonder twijfel in de eindstrijd tegen f tegen Rebillard kopieer- fhal in de voorgaande twee Ja de strijd bij de dames ach- slechts tussen twee deel- Tamara Garkoerjina en to Oosten-Hage. De enige slagen. De hardfietser Jabloenovski de Fransman zijn uitgekomen. De laatste ritten van het fonkelen de sprinttoernooi gingen nu tussen Morelon en de Rus Anatoli Jabloe novski, die in het begin van het toer nooi door Rini Langkruis v® ters die tijden van rond 1 in de stevige benen heb- de 3 km. De anderen blij- t op 4 minuten en 10 se- I Meer. De kleine Zeeuwse probeerde Morelon twee keer met een lange sprint te verrassen. De "eeuwige" amateur was niet te ver rassen. Zeker niet door een betrek kelijke nieuweling als Jabloenovski.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11