EIDSCH DAGBLAD \LARM IN RIJNMONDGEBIED miïnders Kunstschatten stromen West-Duitsland binnen vandaag yiftig chloorgas ontsnapte bij brand in AKZO-bedrijf LEIDSCH DAGBLAD gedood Utrechter (20) bij schietpartij sauna in Geldermalsen voor de yan Kritiek op houding in ontwapeningsgesprek Cm ij ff jfPieiei* ff (Aciieen L.if- 5NDERDAS 23 AUGUSTUS 1973 OPGERICHT I MAART I860 34101 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM Een brand in de chloorfabriek van ZO in het Botlekgebied, waarbij uiterst giftig chloorgas lucht kwam, heeft het Rijnmondgebied gisteravond teen benauwd uur bezorgd. vrees bestond dat t gas bij de ^oostenwind naar de woonwijken de op anderhalve km afstand jen gemeeiitep Geervliet en DVliet zou drijven. Rond midder- it bleek, dat de paar duizend be ers van deze plaatsen voor een tard waren gebleven, irgemeester A. J. M. Derksen Heenvliet e« Geervliet verklaar- jönacht, dat men geen ogenblik natie vam de bevolking heeft rogen. omdat de aard van de Lng daar niet naar was. Hij üde zelfs, dat de bevolking niets het gebeuren heeft gemerkt. mening werd versterkt door erklaring van de Centrale meld- regelkamer van Rijnmond, dat geen telefoontjes had ontvangen bewoners van Heenvliet en vliet. Wel was men opgebeld bezorgde mensen uit Den Briel vartewaal. reet nadat hij de melding van mond had gekregen dat de mo- dieid bestond dat een wolk s in de richting van zijn ge- dreef. spoedde burgemees- lerksen zich naar het gemeente- Hij trommelde enkele wethou- en ambtenaren op. terwijl in met de groepscommandant de rijkspolitie in Den Briel ex- lurveillancewa.gens naar het be de gebied werden gedirleeerd. ns zouden, als dat r.ood- ilk bleek, de bevolking moeten «huwen. brand bij AKZO brak uit om- is half elf. Over de oorzaak lie- lanvankelijk de meningen uit- De eerste versie was dat een ig, waarin zich chloor en wa il bevonden, was gesprongen na een explosie was gevolgd woordvoerder van het bedrijf laarde echter dat dè afvoerlei- de produktie-eenheid van iloorfabriek naar een vernieti- insballatie door een te hoge tem peratuur was gesmolten. Statische elektriciteit zou vervolgens de zaak in vlam hebben gezet. De brand duurde slechts tien mi nuten. Onmiddellijk nadat het vuur gesignaleerd was. kwam de bedrijfs brandweer in actie. Deze kreeg la ter assistentie van de brandweer van Rozenburg, terwijl ook blusboten van de Rotterdamse havendienst naar AKZO waren gekomen. Volgens Rijnmond dat onmiddel lijk na de brandmelding deskundig personeel naar de fabriek had ge stuurd. moest het vuur van de lijzij de worden bestreden om te voorko men dat men chloorgas zou inade- De bezorgdheid over de mogelijke gevolgen van het ontsnappende chloorgas was aanvankelijk groot, doordat niemand precies, wist hoe veel van het gevreesde gas vril- kwam. Een woordvoerder van AKZO verklaarde vannacht, dat er hooguit enige tientallen kilo's konden zijn ontsnapt. Volgens hem werden via de leiding restgassen afgevoerd, waarin het percentage chloor be trekkelijk -ering is. Volgens de AKZO-woordvoerder is de chloorfabriek voor honderd pro cent beveiligd en is het produktie- proces zo ingericht, dat calamiteiten zo goed als uitgesloten zijn. onnig cn op de meeste plaatsen maar voornamelijk in het het land tijdelijk r~' Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Meubels weg, meubels terug LEIDEN Een volijverige bewoner van de Julianastraat wilde vanmorgen het een en ander gaan verbouwen in zijn huis. Om wat meer ruimte om te werken te verkrijgen, plaatste hij zijn meubilair en de vaste vloerbedekking op de stoep. Inderdaad, een uur tje later was alles verdwenen. De man was vergeten dat vanmorgen de kraakwagen door zijn buurtje zou rijden. Zoals zo vaak zijn er opko pers, die vóór de kraakioagen uit gaan, om de eerste keus te hebben. Eén van die handelaren verkeerde, volkomen te goe der trouw, in de veronder stelling, dat de spulletjes konden worden meegenomen en laadde de handel op zijn wagentje. Toen de bewoner er een maal achter kwam, waar schuwde hij terstond de po litie. De mannen van de Her mandad zijn toen met een ra diowagen gekomen en zijn door de buurt gereden met een nauwkeurige omschrij ving van de verdwenen goe deren in hun hoofd. Rond de klok van half ne gen werd de handelaar opge spoord en konden de verloren spullen weer worden terugge bracht. Ik word abonnee per 7 sept. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Een beeld van de blussingswerkzaamheden Culturele ramp voor oosterse volken HAMBURG In alle stilte ^beijveren in Bonn geaccrediteerde diplomaten uit Azië en het gebied van de Middellandse Zee zich de steeds groter wordeinde stroom van antieke kunstschatten uit hun land naar W.est-Duitsland af te remmen die daar tegen harde Duitse marken aan de man worden gebracht. Het grote probleem bij het werk van deze diplomatieke „kunst-recher cheurs" die een eind willen maken aan het leegplunderen van hun va derland, is het feit dat de invoer en verkoop van echte kunstvoorwerpen Cultureel Centrimi moet soberder ALPHEN AAN DEN RIJN —Al phen zal zijn cultureel centrum De Kom, dat op de plaats moet komen derzocht. van de openbare mavo, soberder moeten opzetten. Dit komt, omdat het ministerie van CRM niet kan noch in Europa noch in de V.S ille gaal is. Het schandalige wordt duidelijk wanneer kunstvoor werpen die in Birma voor 500 gulden worden gekocht, in Hamburg of Düsseldorf voor het tien- of vijf tien voudige worden aangeboden en ver kocht. Op het ogenblik worden in Westduitse grote steden eeuwenoude Birmese Boeddha-beelden in brons voor bedragen tot 50.000 gulden aan geboden. Hoog in de markt liggen b.v. onvervangbare kunstvoorwerpen uit de pagodenstad Pagan, in de elfde eeuw de hoofdstad van Birma. De „kunstrovers" hebben het in Pagan zeer gemakkelijk daar de hoeveelheid daar aanwezige kunstschatten prak tisch niet te bewaken is. Tot voor kort werd noch in Rangoon noch op het vliegveld van Pagan de bagage van vertrekkende luchtreizigers on- De verkoop in Europa en in de V.S. levert niet veel problemen op. Handelaars en musea interesseren zich meestal alleen ervoor of een aanbieder de rechtmatige eigenaar is. Naar de herkomst vragen zij slechts zeer zelden. De slachtoffers zijn de volken van Azië, het Nabije Oosten en het gebied van de Middellandse deze handel Zee die waardevolle getuigen van voorbije cultuur voor altijd verliezen. De regeringen van Birma en ande re staten die bij voorkeur het werk- voldoen aan de subsidie-aanvrage terrein zijn, verdedigen hun culture van twee miljoen gulden. De bezui- le erfgoed uit een schier uitzichtloze nigingen bij het rijk zijn er de oor- positie. Veel kunst-smokkelaars be- CRM dit bedrag moet dienen zich bij hun duistere praktij- halveren. diplomaten zonder scrupules. De re geringen zijn vrij machteloos. Stren ge controle van de toeristen bij him voor de deviezenarme Het totale bouwvolume zal in ver band hiermee worden teruggebracht. De hoogte van De Kom wordt min- vertrek t der, terwijl de bijzalen op een ande- landen nadelige gevolgen kunnen re manier in het complex worden in- hebben. gebracht. Schatte men het aanvan- kelijke plan op ongeveer f5.250.000, door deze wijzigingen kan men de kosten onder de vier miljoen hou den. Het streven is er overigens nog steeds op gericht in januari 1975 met de bouw te kunnen beginnen. GELDERMALSEN Bij een vuurgevecht voor de deur van een sauna in Geldermalsen is vanmorgen vroeg de 20-Jarige Utrechtenaar M. van Schalk gedood. Het schot werd gelost door de 22-jarige ex-Utrechte naar P. V. die samen met zijn 23-Ja rige vriend N. A. D. het als dubieus bekend staande sauna- en massage instituut exploiteerde. De man heeft bekend en is ingesloten. Rond vijf uur vanmorgen poogden vier mannen uit de Utrechtse onder- DEN UYL NAAR WILLYBRANDT SCHIPHOL Voor een werkbe zoek van één dag aan Bonn, waar zij besprekingen zullen voeren met de Westduitse bondskanselier Willy Brandt en diens minister van Buiten landse Zaken Scheel, zijn premier Den Uyl en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken vanmorgen met een Friendship van de lucht macht van Schiphol naar Bonn ver trokken. Spanje zet licht op groen voor AMSTERDAM - Johan Cruijff heeft gisteravond uit Barcelona be richt ontvangen dat de Spaanse Voet balbond instemt met zijn tranfer van Ajax naar Barcelona. „Wat voor be slissing men nu heeft genomen weet ik niet precies. Van de kant van Barcelona heb lk alleen gehoord dat de Spaanse bond akkoord gaat met de oplossing: tot 1 december alleen in vriendschappelijke wedstrijden en daarna voor de competitie. Cruijff vertrekt morgen naar Bar celona om een huls te zoeken. „Ik weet nog niet precies, wanneer ik te rug kom, maar uiteraard ruimschoots op tijd voor de tweede wedstrijd van het Nederlands elftal tegen IJsland". Onder geen beding zal Cruijff met Ajax meegaan naar het toernooi in Cadiz dit weekeinde. „Van Praag kan dat nu wel roepen dat ik mee moet, omdat ik speler van Ajax ben zo lang Barcelona niet betaald heeft, maar dat is natuurlijk onzin". Ponsteen in eindstrijd achtervolging SAN SEBASTIAN Herman Pons teen is finalist op de persoonlijke achtervolging. Z'n tegenstander in de eindstrijd is de Olympische kam pioen Knud Knudsen uit Noorwegen, die vanmorgen weer 1 seconde snel ler was dan de winnaar van de bron zen medaille op de 1000 meter tijdrit. Knudsen heeft overigens, net als in de kwartfinales, zijn rit niet be hoeven te voltooien. Na elf en een half van de veertien ronden liep hij oudpwereldkampioen Xaver Kur- mann in. Zijn tijd was toen 4 minu ten 6.8 seconden. Op hetzelfde mo ment in de race over 4000 meter was Ponsteen nog volledig in de slag met de Westduitser Ruper Kratzer, die niet een-twee-drie wilde buigen voor de macht van de sterke Nederlander. Over de vergelijkbare afstand had Ponsteen één seconde meer ge bruikt dan de opnieuw zeer indruk wekkend rijdende Scandinaviër. ROTTERDAM —Directeur J. A. van Diemen van het Rotterdamse fi liaal van Gebr. Gerzon Modema gazijnen, legt zich niet bij de slui ting van het kledingconcern. Hij stelt pogingen in het werk om al thans de Rotterdamse vestiging door te laten draaien. Er bestonden al plannen om het personeel eigenaar te laten worden van het bedrijf. Van Diemen stelt dat uitvoering van deze plannen voor Rotterdam een haalbaar kaart is. Zijn negentig man tellend personeel staat als één man achter de optimistische plannen van de directeur, en diens assistent J. Grasman. DEN HAAG De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat wel licht meer voortgang bij bewape ningscontrole en ontwapening zou kunnen worden geboekt w anneer Frankrijk en China van ganser har te aan de onderhandelingen zouden deelnemen. "Maar zelfs dan" aldus de Nederlandse afgevaardigde ir. J Rosenberg Polak zou nog steeds be hoefte bestaan aan een instelling met een niet te groot aantal deel nemers waarin de problemen diep gaand en zakelijk kunnen worden besproken". "Wij moeten ons niet uit frustra tie hals over kop in een grote verga- >uv/a dering storten zonder garanties dat krijgen een dergelijke bijeenkomst niet zal leicen tot weinig meer dan vruchte loze en felle debatten. Rosenberg Polak hekelde vandaag de argumenten, waarmee o.a. Mon goolse en Tsjechoslowaakse afge vaardigden de Russische wijziging van inspectie ter plaatse verdedigen. Volgens de Mongoolse afgevaar digde getuigt het aandringen op in- wereld, waaronder het latere slacht offer, binnen te dringen in de sauna in Geldermalsen. Zij sloegen een ruit van de voordeur in, maar zij kwa men niet binnen, want plotseling werd vanuit de sauna naar buiten geschoten. Eén van de kogels uit een lichtka- liber geweer trof Van Schaik De drie Utrechtenaren zijn toen met hun ge troffen maat naar het bureau van de rijkspolitie gereden, dat echter ge sloten was. Via een brandsirene kon de politie toch worden gealarmeerd. Van Schaik bleek toen inmiddels te zijn overleden. De rijkspolitie van Geldermalsen houdt het in verband met de slechte naam van de sauna, waar ook sex- artikelen te koop waren, voorlopig op een ruzie om geld tusen de Utrecht se onderwereld en de exploitanten van de sauna. De Utrechters moeten zich voor hun fatale uitstapje ook moed hebben ingedronken. Maandag worden zij voor de fficier van jus titie in Arnhem geleid. Lek in gasleiding 20 PAGINA'S ALPHEN AAN DEN RIJN Bij Alphen aan den Rijn en Hazerswou de werd gisteren een gashoofdleiding stukgetrokken. Er ontstond een groot lek. dat meteen gerepareerd moest worden. Gedurende anderhalf uur of althans afdoende garanties moest alle verkeer omgeleid worden de onschuld van anderen te sei van de koude oorlog". Polak merkte op dat het er niet gaat tegenover zichzelf zijn eigen c schuld te bewijzen, maar om bewij- MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4ooo m') Lange Gracht 5'(aan de City-Ring). Tel. 01710-21645" bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto s KUNSTHANDEL Zeestraat 50 - Den Haag ZOMERTENTOONSTELLING Lm. zaterdag 1 september dagelijks van 11-5 uur, zondags gesloten. Minister Lubbers van Economische Zaken (foto boven) wil de bedrij vigheid in de Randstad in de hand houden waarom htf een vergun ningen stelsel heeft bekend ge maakt voor nieuwe vestigingen en vrij grote uitbreidingen van bestaande be drijven PAGINA 7 Kissinger, de man die de laatste jaren al een grote invloed uitoe fende op dc buitenlandse politiek van de Verenigde Staten is nu of ficieel tot minister van Buiten landse Zaken b..ioemd als opvol ger van Rogers, die ontslag heeft gevraagd PAGINA 4 Paul van Vliet gaat door met zUn Engelse shows lie een geweldig succes rijn gebleker PAGINA 5 Het publiek begeleidt het Neder lands elftal in de tweede helft met hoon PAGINA II

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1