lensen mokkel as bij »olitie ekend HARTPATIËNT WORDT DOOR OMGEVING MENTAAL KREUPEL Handhaaf data van uitverkoop Prof. Meyler Geen Outspan meer bij Albert Heyn TAAK: WERKENDE VROUWEN INFORMEREN Ombudsvrouw gaat CRUIJFF IN KAMER Dolle Mina steunen Sexclubeigenaren boos op gemeente Rotterdam Vurige sanering Hilversum 3 later? Veel teams voor het zaal voetbal Lisse Zilveren jubileum tientjes met nieuwe beeldenaar BPAG 18 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) "Het is e?n dwingende eis, dat de maat schappij de patiënt na een hart infarct als een volwaardig mens accepteert. Het is mij gebleken veel mensen na een hartin farct een etiket krijgen opgeplakt, waarmee zij bij vele bedrijven bo ven aam de afvloeiingslijst van het personeel komen te staan. De "doe het kalm aan na het hart infarct-mentaliteit van de om geving van de hartpatiënt maakt il een eind aan de carrière van de betrokkene en maakt een mentaal kreupele van een jonge man of vrouw met een opzichzelf u nog voortreffelijke reservecapaci teit van zowel het hart ais de fcransvaten van het hart". Dit schrijft die Utrechtse hant- pecialist prof. dr. P. L. Meyler in een artikel over hartrevalidatie ih Revalidatie omvat volgens prof. Meyler niet alleen lichamelijke revalidatie. Ook de niazorg op psychisch-sociaal gebied van de patiënt die een hartinfarct heeft doorgemaakt, is volgens hem ui terst belangrijk. Het infarct brengt veel angst bü de patiënt teweeg. Meyler schrijft dat revalidatie na hartinfarct vooral betekent: zorgen voor een verandering van de mentaliteit van het gezins. en werkmilieu van de patiënt. De eventuele beperkingen die soms worden veroorzaakt door het in farct of de achteruitgang van de kransvaten van het hart hoeven geenszins een vermindering te be tekenen van intellectuele, seksuele en overige vermogens en verwor venheden van de patiënt. Niet onder dwang Ervan uitgaande dat dezelfde maatschappij waarin wij leven het optreden van hartinfarcten be vordert, dient de revalidatie voorts in te houden dat een patiënt voor zover dit mogelijk is niet onder (financiële) dwang wordt teruggebracht in een (werk) mi lieu waarin hij bij vrije keus niet terug zou willen. "Hartrevalida tie", aldus prof. Meyler, "richt zich op de terugkeer tot respec tievelijk verbetering van bestaan en intermenselijke relaties van de pabiënt, waartoe behalve aan de zuiver lichamelijke eigenschappen aandacht dient te worden besteed aan de psycho-sociale en maat schappelijke problemen van de mens die een hartinfarct heeft gehad. Hartrevalidatie is volgens prof. Meyler dan ook niet in 'n hand leiding neer te zetten, ook al is het natuurlijk wel mogelijk voor de lichamelijke revalidatie be paalde nonnen en richtlijnen vast te stellen. Maar de uiterst belangrijke psy cho-sociale revalidatie vereist een volstrekt individuele benadering die een grote mate van deskun digheid en vooral psycho-sociaal engagement vraagt. Sexueel De revalidatie vormt ook een probleem, omdat steeds meer jonge mensen een infarct krijgen. Prof. Meyler vermeldt een jaar lijkse toename van 7500 infarct patiënten tussen 30 en 65 jaar. De grootste zorg voor een jongeman na een hartinfarct is, volgens prof. Meyler, meestal niet of hij weer achter zijn bureau zal kunnen zit ten, maar of hij in staat zal zijn op normale wijze seksueel te func tioneren. "Helaas wordt de pa tiënt hierover maar al te vaak in het ongewisse gelaten en beperkt men zich tot de raad het kalm aan te doen", zegt prof. Meyler. "In het algemeen gezegd weten patiënten in de eerste dagen na het hartinfarct dat zij door het oog van een naald zijn gekropen. Veelal gaat het hartinfarct ge paard met een sensatie van doods angst. Alle bestaande zekerheden, ieder zelfvertrouwen, alle toe komstverwachtingen, kortom de hele scala van gedachten en ideeën waarmee we iedere vol gende dag weer aandurven, is tot in de grondvesten aangetast." Omdat een hartinfarct een "aardbeving in de levensbasis" is, dient ook de psycho-sociale reva lidatie volgens prof. Meyler te be ginnen op het moment dat het infarct optreedt. ADVERTENTIE N HAAG De groep Indiërs en Pakistani, d'ie gis- met de bemanning van de Britse kotter „April Dia- ti de Scheveningse haven zijn opgepikt, zullen en maandag het land worden uitgezet. Volgens leur A. J. A. Steen van de vreemdelingendienst van aaterdamse politie, die dit heeft meegedeeld, waren esten uit de groep tussen de 25 en de 35 jaar. Van mannen waren er 23 uit India afkomstig. gse vreemdelingendienst ïan gehoord, de andere 14 lar Amsterdam gebracht x>r de vreemdelingenpolitie |nen. Het is de bedoeling imaal morgen en maandag "^legtuig worden gezet. Ie schipper en de scheeps- n de „April Diamond" be- Haagse politie, die hen It, gebleken dat him geen e poging tot doodslag ten les- ïorden gelegd om de manier tij hun passagiers gistermor- rt boord zetten. De 26 moesten oen in een Dinghy. Eén idiërs was daarbij in het :ht gekomen. emdelingendienst van de imse politie heeft al in de dinsdag op woensdag op gestaan in te grijpen, toen Diamond" de haven van gen verliet. De vreemdelin- is ervan overtuigd dat de 5 én drie Pakistani dins- laat aan boord van de 1 üamond" zijn gegaan. Vol- ecteur Steen hebben getui- genomen dat de groep met peiSonenauto's bij de April "isaangekomen. Bewijzen April Diamond" in het verle ider bij de ongeregelde be an Scheveningen Indiërs en 'heeft opgepikt, zijn er niet. aat het vermoeden dat dit Is, aldus de heer Steen. De politie was volgens via Scotland Yard op de geattendeerd dat de amond" werd ingezet voor tóen an Indiërs en Pa- tijdlang gehuisd in een kamerver huurbedrijf aan de Nieuwendijk in Amsterdam. Zij waren daar eind april al bij "n controle geregistreerd De politie heeft toen degenen, van wie het visum verlopen was, aange zegd Nederland te verlaten. Inspecteur Sten: „Er zijn aanwij zingen dat Indiërs en Pakistani in dichtgespijkerde kisten als vracht goed naar Engeland worden ver scheept. „Het kan niet anders of daarbij vallen wel doden. De men sen moeten soms 48 uur in een kist doorbrengen, met in de kist nog een vrachtje bovenop zich," aldus Steen. Ook zijn uit Engeland berichten binnengekomen over Pakistani die gevonden werden onder een lading spruitjes, die per auto uit het West- land verscheept waren. „Hoofdfiguur in de mensensmokkel is volgens aanwijzingen van Scotland Yard een 23-Jarige man, die geregeld in Ne derland zou komen. Gelet op de frequentie, waar mee tot een half jaar geleden groepjes Indiërs en Pakistani uit het „centra le depot" aan de Amsterdamse Nieu wendijk verdwenen, en het verloop nu, heeft inspecteur Steen de in druk dat de smokkel de laatste tijd veel moeilijker gaat. teatoren *cht van dinsdag op woens- tijd echter te kort om tofcregelen te treffen om de Hamond" aan te houden bij uit Scheveningen, aldus T Steen. Ook leek het beter fen de organisatoren van de- smokkel aan te pakken, het de vreemdelingendienst collega's weten dat de was uitgevaren. In is nog niet duidelijk he Scheveningse haven af- 'Sch 16, die een afgedankte Ut zou zijn, speciaal voor «Ipartijen gebruikt werd. he nacht van dinsdag op als in de afgelopen nacht .April Diamond" langszij F e&dijk rvan en LEIDEN De boycot-Outspan actie heeft van Albert Heyn ver nomen dat dit grootwinkelbedrijf in alle filialen de verkoop van Outspan heeft gestaakt. Als mo tief gaf Albert Heyn op 'commer ciële redenen. Albert Heijn wens te geen absolute toezegging te doen dat voortaan noodt meer Out spanprodukten zullen worden in gekocht, omdat men zijn beleid uitsluitend door commerciële overwegingen wil laten bepalen. De voorzitter van de boycot Out span actde, PPR-kamerlid Dolf Coppes verklaarde niettemin zeer ingenomen te zijn met het de sluit van het grootwinkelbedrijf Hij sprak het vertrouwen uit dat leze 'commerciële overwegingen' ran blijvende aard zullen bhJken. Het heeft weer de nodige voeten in de aarde gehad dat is traditie bij films van Pim de la Parra en Wim Verstappen, denk bijv. aan Blue Movie maar "Frank en Eva" is dan toch offi cieel gelanceerd. De vaderlandse filmpers kon gisteren in Amsterdam zien, wat de filmkeuring nu zo had geschokt. Regisseur Pvm, die zich op Curagao nog even had opgewonden toen hij hoorde dat de film in eerste instantie niet goedgekeurd was, kon weer breeduit grijnzen. Aan zijn zijde uiteraard Willeke van AmmeVrooyNeerlcmds enige echte sexbom, die de hoofdrol speelt in "Frank en Eva1'. DEN HAAG De commissie uit verkopen van het HoofdbedriJfschaD Detailhandel heeft het bestuur van dit schap geadviseerd de bestaande regeling voor de tijdstippen voor win ter- en zomeruitverkopen te handha ven. Uit een enquête die de commis sie heeft gehouden onder de centrale organisaties van ondernemers en van werknemers in de detailhandel, ondernemersorganisaties in bran ches van de detailhandel, de Kamers van Koophandel, de Consumenten bond en de Stichting Consumenten Contactorgaan, is haar gebleken dat in het algemeen tevredenheid bestaat over de bestaande regeling. Die re geling houdt in dat de uitverkooppe rioden beginnen op de donderdagen van de kalenderweken waarin respec tievelijk 15 Januari en 15 Juli vallen. Een minderheid van de onderne mersorganisaties in de branches en van de Kamers van Koophandel bepleit een vervroeging van de win ter uitverkoop teneinde daardoor de zgn. voorverkoop te kunnen uitscha kelen. De consumentenorganisaties zien ook voordelen in vervroeging van de uitverkoopperiode in de win ter o.m. omdat het dan mogelijk zou zijn in de kerstvakantie met kinde ren kleding en schoeisel te passen. De Stichting Consumenten Contact orgaan vindt echter anderzijds een bezwaar dat gezinnen met weinig hoge inkomens dan niet kunnen ge bruik maken van de kinderbijslag die juist in Januari later wordt uit gekeerd. Wat de uitverkoop in de zomerpe riode aangaat, bleken nagenoeg uit sluitend de consumentenorganisa ties, met het oog op de vakanties, voor een vervroeging. Enkele orga nisaties van ondernemers in bran ches en een aantal Kamers van Koop handel zijn, ook de vakanties in aan merking nemende, Juist voor een verschuiling naar augustus. Alles overwegende stelt de com missie voor beide perioden ongewij zigd te laten. De „ombudsvrouw", in het dage lijks leven Meta van Beek (op foto) heet het nieuwste wapen dat Dolle Mina in de strijd gaat werpen voor gelijke rechten van de vrouw. Van de werkende vrouw dit keer. „Want haar positie is over het algemeen slecht", aldus vertegenwoordigsters van Dolle Mina. Deze „ombudsvrouw" toont, zoals het Dolle Mina eigen is, duidelijk verschillen met de „ombudsman". Zij wil met een groep van vrouwe lijke vrijwilligers, alle werkende vrouwen van informatie voorzien en hen vertellen, hoe en waar zij hun recht kunnen halen. Zij adviseert en verwijst. Bemiddelt alleen dan als er een wet is om op terug te vallen. Dolle Mina weet zich met dit ini tiatief, dat voortspruit uit het in mei van dit Jaar begonnen „Werkende- Wijvenplan", gesteund door vrou wenbewegingen als Man-Vrouw- Maatschappij, de Rode Vrouwen (PvdA), de vereniging van Acade mische vrouwen en de Optillon- vrouwen. Via een stencil zullen alle vrouwenverenigingen worden opge roepen steun te verlenen. De werkgroep-ombudsvrouw zal alle informatie verzamelen en niet schromen pressie uit te oefenen om gelijke arbeidsrechten voor vrouwen te krijgen. „Het bestaan van een ombudsvrouw werkt als zodanig pre ventief", aldus beginselverklaringen. Dolle Mina-woordvoerdsters recht vaardigen het bestaan van de om budsvrouw met de mening dat de vrouwensecretariaten van vakbonden niets kunnen uitrichten. ROTTERDAM Het plan van B. en W. van Rotterdam naast de be strijding van straat- en raamprosti- tutie opnieuw de sexclubs aan te pakken heeft heftige verontwaardi ging gewekt onder de sexclubexploi- tanten. „Het is onzinnig om in de wereldhaven Rotterdam dit ver schijnsel de kop in te drukken. Er is toch behoefte aan. Bovendien is het plan levensgevaarlijk. Men dwingt de sexclubs ondergronds te gaan werken en dat werkt criminaliteit in de hand", reageerde sexclubeigenaar J. F. Hiele. Volgens hem is het hoog tijd, dat men op het stadhuis de zaak realis tisch benadert. „Wy hebben tiental len pogingen gedaan om een gesprek aan te knopen met de gemeente, Maar je krijgt te horen: we willen niet aan tafel zitten met toekomstige verdachten. Dat tekent toch de men taliteit? Zij willen een „clean city". Hiele leidde vorig jaar een actie van de Rotterdamse sexclubexploitan- ten tegen de maatregel van de ge- mente, dat de eigenaren van sexclubs over bioscoopvergunning moeten be schikken. De exploitanten verloren de zaak aanvankelijk. Twee van hen kregen een proces en werden veroor deeld tot voorwaardelijke straffen. Sindsdien is er niets meer gebeurd. Het aantal sexclubs steeg echter van circa 30 tot 50. „Nu kondigen ze plotseling weer maatregelen aan. Zo weten we nooit waar we aan toe zijn", aldus Hiele. STEENWIJK Een felle uit slaande brand heeft in de afgelopen nacht vijf woningen en een sportzaal in het saneringsgebied aan de Grachtstraat In SteenwiJk in de as gelegd. De woningen waren allemaal ontruimd. DEN HAAG (ANP) Minister Boersma van sociale zaken moet antwoord geven op de vraag, hem ge steld door het tweede-kamerlid Van Gorkum (PPR), of hij de verkoop van een lid/werknemer van een voet balclub te verenigen acht met de be ginselen van ons sociaal recht. „Als dat niet zo is, moet de minister die beginselen op zodanige wijze in gel dende wetgving uitwerken dat voor transfers esn aanvaardbare proce dure gevolgd moet worden", zege Van Gorkum. Ook wil Van Gorkum weten of de minister de hoogte van de inkomens van de best betaalde topvoetballers aanvaardbaar vindt, gezien het stre ven naar vermindering van de inko mensverschillen. Het kamerlid vraagt of de minister bereid is een oproep tot vrijwillige matiging te- doen uitgaan. DEN HAAG De woensdag voor de kust van Wassenaar "neergezet te" Breguet Atlantic is door de bok Arend Van der Tak op een van de stljgers in de marinehaven in Den Helder neergezet. Aangezien er wind werd verwacht, is men onmiddellijk begonnnen met het demonteren van het verticale hoogteroer van het vliegtuig. Van de kostbare onderzee- bootbestrijdingsapparatuur werd meer dan de helft onbeschadigd uit het vliegtuig gehaald. Na het week einde zal het vliegtuig, nadat de vleu gels eveneens zijn gedemonteerd, naar het marinevliegkamp de kooi bij Den Helder worden gebracht, heeft de marinevoorlichtingsdienst meegedeeld. DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn van CRM wil de radiozender Hilversum 3 per 1 oktober dag en nacht laten uitzenden. Hij heeft hier over schriftelijk advies gevraagd aan de Omroepraad die 24 augustus as daarover vergadert. De minister heeft ook een brief ge schreven aan zijn collega Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Dit mi nisterie is verantwoordelijk voor de PTT, dat de zendfaciliteiten be heerst. Op het ministerie van Ver keer en Waterstaat vinden al gerui me tijd besprekingen plaats over een eventuele uitbreiding van de zen der. Volgens de secretaris van de Om roepraad, de heer Van Stegeren, staat de raad vooraf beslist niet af wijzend tegenover het voornemen van de minister. In het algemeen heeft de raad altijd geadviseerd om Hilversum 3 's nachts langer te la ten zenden. Aan de minister van CRM vraagt Van Grokum of hij het ziet als eea kwestie die mede voor de verant woordelijkheid van de regering komt ernaar te streven dat geen rechtson gelijkheid ontstaat bij de transfers van spelers. Het PvdA-kamerlid Patijn heeft minister Boersma gevraagd of de KNVB-beslissing om Johan Cruyff geen toestemming te verlenen elders een betrekking te aanvaarden wel in overeenstemming is met de bepalin gen van het EEG-verdrag inzake het vrfje verkeer van werknemers. LISSE Met niet minder dan veertien teams (vorig Jaar nog slechts acht) ging vandaag in de Lfs- ser sporthal de nieuwe recreatie zaalvoetbalcompetitie van start. Iedere zaterdagmorgen zal er van kwart voor negen tot half een wor den gespeeld. Dc competitie, waar aan teams uit Lisse, Hillegom, Noord ijk, Katwijk/Leiden en De Eng?l deelenemen, zal door deze massale deelname eerst ln mei 1974 zijn afge lopen. "Er bestaat,' zegt Harry van de Aartweg, één van de mensen achter het zaalvoetbal in Lisse. "bijzonder veel belangstelling voor deze compe titie. Hoewel de prestatie natuurlijk wel belangrijk is, spelen er voor de teams ook nog andere zaken als ge zelligheid en plezierig bezig zijn mee. Deze recreatiecompetieie wordt ge houden naast de officiële competitie van de afdeling Leiden.' Aan de zaal voetbalstri J d in Lisse neemt Van Zeist Stars, het afgelopen seizoenkamjioen weer deel. Naast de oude be kenden als Caesar, FC Import, 3M Nederland, Kleine Beurs, Blauwe Reigers, Fair Play en natuurlijs Van Zeist zijn er als nieuwelingen Red Devils. Koningsveld. ZNV Noordwijk, Hulskamp. De Engel °n de teams van KSL en Fioretti. die al aantraden voor de bekerstrijd om de Heineken Bokaal. ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana zijn vanaf 4 september 1973 tegen betaling van f 10,verkrijgbaar op alle postkantoren, bij zeer vele banken en op de kantoren van de gemeente-giro van Amsterdam. Extra fraaie uitvoering op bestelling 's-Rijks Munt slaat afzonderlijk ook nog een kleine serie jubileumtientjes met gepolijste stempels van gepolijste munt- plaatjes. Deze exemplaren (in munt-etui met rijkswapen en muntbeschrijving) kunnen-uitsluitend voor aflevering binnen Nederland-worden besteld door overmaking of storting van 30,per munt op postrekening 90 91 92 ten name van „Jubileumtientje 1973" onder vermelding van het gewenste aantal, naam en aflever-adres in blokletters. Het bestelde aantal munten wordt zo spoedig mogelijk na 4 sept. 1973 aangetekend toegezonden door 's-Rijks Munt te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7