Volk Israël in de loop der eeuwen Kerk is uit het jodendom voortgekomen Kerkdiensten Leiden en omgeving ajjmjniiKijj.il» ZATERDAG 18 AUGUSTUS Dit jaar is het vijfentwintig jarig bestaan van de staat Israël herdacht. Op zichzelf is dit geen kerkelijke gebeurtenis. Er zijn, sinds het einde van de laatste wereldoorlog zoveel nieuwe sta- ten ontstaan en één daarvan is Israël. Toch is er onderscheid tussen Israël en die andere staten. Die andere hadden een land, maar daar woonde in feite geen natie. Ze waren niet één volk, althans het merendeel van hen niet. Na hun zelfstandigwording is het een strijd, soms een zeer bittere strijd geweest, om een volk, een natie te worden. Bij Israël is het merkwaardige dat het geen eigen land had, maar wel een natie was. Ook in de verstroiing Is het dat gebleven. Er zijn aJlleriei verschillen in het Jodendom. Wie he den in Israël en in het bijzonder in jjeruzalem komt, kan daar tot zijn verbazing ontdekken hoeveel soorten Joden er zijn en hoeveel soorten sy nagogen men daar heeft. Wat dat betreft behoeven ze voor de kerken hiet onder te doen. Toch weten ze dat ze bij elkaar behoren; dat zij geza- inelljk één volk zijn, met een tra ditie die bijna tweemaal zo oud is als die van de kerken. Op zich zelf mag het 25-jarig bestaan van de staat Israël dan geen kerkelijk gebeuren zijn, het is voor de kerken moeilijk geweest geheel en al langs dit feit heen te gaan. Het gaat om het bij belse volk en het bijbelse land en dit maakt dat er een verbinding ia en zal blijven tussen het land en volk ginds en de kerken hier. Strijd gaat voort Het bestaan van de staat Israël Is dan nog altijd een betwiste zaak. Daarvan horen we bijna dagelijks. Er mag dan een wapenstilstand zijn met bestandsgrenzen die nu reeds zes Jaar lang onveranderd zijn geble ven, achter dat bestand gaat de strijd toch voort. En wanneer er iets gebeurt voelen wij er ons meer bij betrokken dan wanneer er bijv. iets voorvalt aan de grenzen tussen In dia en Pakistan. Zo hebben de ker ken in ons land dat 25-Jarig bestaan van de staat Israël ook niet onge merkt willen laten voorbijgaan. Een deputatie uit de Hervormde, de Ge- ref. en Chr. Geref. Kerken heeft in april van dit jaar een kleine brochu re uitgegeven met het oog op dit feit. „Het lijkt ons zinvol, dat ook in Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bleskensgraaf A. Vlietstra te Doornespijk. Bedankt voor Nieuwe-Tonge St. Vlietstra te Doorspij k. Geref. Kerken (vrijgem.) Beroepen te Avereest-Dedems- vaart J. de Wolf, kandidaat te Se- rooskerke. Geref. Gemeenten Bedankt voor Bodegraven R. Boo gaard te Leiden. de christelijke gemeenten aan dit feit aandacht wordt besteed". We heb ben er eigenlijk verder niet veel van bemerkt. Maai- wat we wèl bemerken is, dat wanneer er in enige kerk het bestaansrecht van de staat Israël op bijbelse gronden wordt verdedigd, men er zeker van kan zijn dat an deren daar 'tegen in het geweer ko men en dat er een verhitte discus sie ontstaat. Op het tweede Vati caans concilie was het onmiddel lijk reeds een verhitte zaak toen de verhouding van de R.K. Kerk en de Joden aan de orde kwam. De staat Israël kon helemaal niet worden ge noemd. want het Vaticaan had de staat Israël in 1965 nliet erkend en ze heeft dat tot op heden nog niet gedaan, hoewel de Paus er wel op één van zijn reizen is geweest, maar met veel nadruk is toen gezegd dat het ging om een pelgrimsreis. Van een officiële ontvangst kon natuurlijk niets komen. Dat was vóór 1967. Het was toen nog een grote moei lijkheid hoe de Paus van het Jor daanse deel van Palestina naar het Israëlische moest komen. Er was slechts één officiële doorgang, die z. gjn. Mandelbaum-poort. Maar daar tegen waren ook weer bezwaren, en zo is de Paus ergens de grens over- gesmokkeld. Erg hartelijk was alles niet. In het Vaticaan is men blijk baar nog altijd verlegen met zijn houding tegenover Israël, zoals men dat ook was tegenover het jodendom. Moest men het plaatsen naast de an dere godsdiensten? Maar de kerk is uit het Jodendom voortgekomen! Er is nu eenmaal een gans andere ver houding tussen het christendom en het Jodendom en het chrstendom en het boedhisme, om er maar één te noemen. De politieke situatie in het Midden-Oosten is van grote invloed geweest op het Vaticaans concilie. De patriarchen en bisschoppen uit die streken zouden het tegenover de be volking waaronder zij leefden en streken zouden het tegenover de be volking waaronder zij leefden en ook tegenover hun eigen kerkleden niet kunnen verantwoorden wanneer een enigszins vriendelijker houding tegenover Israël officieel door de kerk werd aangenomen. Scheiding der geesten De protestantse kerken hebben 't gemakkelijker om hun diepe verbon denheid met Israël uit te spreken, maar als de staat Israël daarbij in het geding komt, kan men eveneens rekenen op een scheiding der gees ten. Dat bleek toen de hervormde synode zich achter het bestaan van de staat Israël schaarde. Ook in de R.K. Kerk zijn velen niet gelukkig met de houding van het Vaticaans concilie. Dat kwam dit jaar tot ui ting toen de Franse bisschoppen een verklaring hebben gegeven over de verhouding christendom-jodendom. Ziij voelden zich ten hoogste onvol daan over hetgeen 'in dezen uit het Vatioaains concilie was gekomen. De Franse bisschoppen hebben alle moeite gedaan om zicht te beperken tot de godsdienstige kant van het vraagstuk jodendom-christendom. De bisschoppelijke verklaring veroordeelt het anti-sem3tisme en de gevolgen daarvan. Zij erkent het bestaan van de Joodse natie, ook door die eeuwen heen waarin zij hebben rondge zworven over de aarbodem als een volk zonder land. Daarom maken ze aanspraak op een staatkundig be staan. Hoewel de Franse bisschoppen een zo voorzichtig mogelijke verkla ring hebben willen geven, toch was hun verklaring weer de aanleiding tot een zware discussie, waarbij na tuurlijk in het geding kwam heel de houding van de Franse regering in de politiek van het Midden-Oos ten. De theologische, godsdienstige verklaring van de Franse bisschop pen liep uit op een politieke discus sie over de rechten en de toekomst van de staat Israël. Dit Franse voorbeeld is tekenend wanneer het gaat om de verhouding jodendom-christendom. Dan kunnen we niet buiten de staat Israël om gaan. Die staat betekent veel voor de Joden, ook voor de geseculari seerde Joden en dit niet alleen voor hen die in de staat Israël zelf wo nen. Het is voor hem volkomen onmo gelijk dit allen maar te zien als een politieke werkelijkheid die in 1943 haar belang heeft gekregen. De diepste band die hen bindt mat het land dat voor het grootste ge deelte een stuk woestijn is, is ten- Slotte een godsdienstige. Wanneer Is raël in die 19 eeuwen van balling- schap toch een eigen volk is geble ven, is de oorzaak daarvan alleen te zoeken in een godsdienstige overtui ging en die is nu eenmaal weer niet los te maken van het land waar de staat I9raël opnieuw tot stand is ge komen en van haar hoofdstad, Jeru zalem. Door de eeuwen heen heb ben de Joden iin ballingschap hun paasfeest besloten met de wens dat ze het grote feest het komende jaar in Jeruzalem zouden mogen vieren. Stad van vrede Nu weten we wel dat niet iedere Israëliet hartelijk heeft ingestemd met de stichting van de staat Is raël in 1943. De zeer orthodoxe joden van Mea Sjearim (een van de voor steden van Jeruzalem) vonden het een zondig vooruitgrijpen op de komst van het Messiaanse Rijk. En aan Martin Buber en anderen met hem, stond een ander ideaal voor ogen nil. dat Jeruzalem waarlijk zou zijn een stad van vrede, waar een samengaan van Joden en Palestijnse Arabieren mogelijk zou moeten zijn. We schrijven dit juist op de dag, dat de Veiligheidrsaad van de Ver enigde Naties vergadert over de ka ping van het Libanese vliegtuig. Nie mand zal dit goedkeuren, maar ook niemand zal de vliegtuigkapingen van de Palestijnse organisaties en hun terreur-acties goedkeuren, tenzij hij door eenzijdigheid volkomen vet- blind is. Wat er in de Veiligheids raad ook uit de bus komt, het zal ons vrijwel onverschillig laten. Elke slag brengt nu altijd een tegenslag mee. Maar de moeilijkheid voor de kerken is dat, wanneer ze een theologische verklaring over de verhouding van jodendom-christendom willen geven, zij de staat Irsaël niet meer kunnen omzeilen. In de genoemde brochure van de drie kerken ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de staat Israël dat op 6 mei gevierd is. is ook een gebed te vinden van de Her vormde raad voor de verhouding van Kerk en Israël: „Heer nu wij in deze dagen opnieuw gedenken dat wij be vrijd zijn geworden van het juk van Bij de klaagmuur in Jeruza lem zijn in de loop der eeuwen zeer vele gebeden uitgesproken. Hitier, spreekt het ons dubbel aan, dat zijn slachtoffers bij uitstek, van daag de vreugde vieren 25 jaar vrij heid te hebben beleefd hi him eigen staat, waarheen zij uit de volkeren zijn ontkomen". De schuld wordt daarna beleden dot wij hen niet vol doende veiligheid hebben kunnen geven. En dan gaat dit gebed voort: „Wij bidden U voor hen, dat ze on danks alles wat hun is aangedaan, er toch in zullen slagen van hun staat een la nd van vrede en recht te ma ken, vrij van angst en grimmigheid". Wij bidden U voor ons „dat ij soli dair met hen zijn en hun die steun geven die recht is in Uw ogen1". Het moeilijke is dat, wanneer de kerken een zinnig woord willen zeggen over de verhouding van kerk en Israël, zij betrokken raken in het conflict tussen recht en recht dat door de te rugkeer van de Joden naar het land der vaderen en vooral door de vor ming van een eigen staat is opge roepen. Recht en onrecht Als het ons om recht voor de Jo den gaat, moet het ons dan niet gaan om het recht voor de Palestijnse Ara bieren die nu reeds 25 jaar in de vluchtelingenkampen zuchten en in hun ballingschap reeds heel wat el lende hebben moeten doormakn. Kunnen de kerken hier wel vrijblij vend tegenover staan? Hebben zij geen rechten? In Europa is de Joden veel onrecht aangedaan en de stich ting van de staat Israël is gedeelte lijk mede daaruit te verklaren, ons geweten is daardoor een beetje ge sust. Maar ook hij, die volop staat achter dit herstel van Israël schrijft Bert Krijnen in Tijd en Taak kan er niet van tussen dat dit gaat ten koste van de Palestijnse Arabieren. „De Arabische staten dra gen de last die Europa had verdiénd te dragen". S. J. M. HULSBERGEN. WOORD VAN BEZINNING Vermoeidheid Moeheid is de klacht van velen, zeer velen in deze tijd. „Ik voel me zo intens moe". In de vakan tie. toen we eruit waren en tijd en aandacht hadden voor de an deren voor onszelf, ging 't goed. We kregen weer lust in het leven. Maar nu we terug zijn. valt al les op ons. Dat moet en dat. We worden naa alle ka nten getrok ken we weten niet wat we hier eerst en het laatst moeten doen. Het is weer hetzelfde als voor de de vakantie. „Ik ben nu al weel moe". Wie zo klaagt is in nood. Het evenwicht is verbroken en de re latie gestoord. Het is goed, dat de ze vermoeidheid niet wordt ont kend en verdrongen. Laten we het uitzeggen. Alleen.wie gaat er op in? Wie neemt deze klager ernstig? Laten we vaststellen, dat een mens moe mag zijn. Er is een tijd van werken, er is een tijd van rusten; er is het ritme van in ademen en uitademen, er is de dag en de nacht, de aarde en de he mel. Volgens psalm 104 is dit le vensritme een geheimenis van Godswege. „Gij hebt een plaats gesteld," vers 9. De ordening en de begrenzing markeren het leven. Mateloosheid en grensoverschrij ding zijn levensgevaarlijk. Een mens kan niet alles tegelijk willen. Hij zal een keuze moeten doen. Wie 't onderste uit de kan wil heb ben, krijgt het lid op de neus. In de vakantie is dit levensritme te ruggevonden. Het geheim van het leven heeft zich aan ons geopen baard en we kwamen tot onszelf en tot elkaar en tot de dingen. Maar nu we weer in het arbeids proces zijn opgenomen, kunnen we het gevondene niet vasthou den. We worden geleefd, meer dan we zelf leven, we hebben geen tijd meer voor elkaar en we zijn weer moe geworden. Van Jezus lezen we: E Hij de scharen ziende, werd innerlijk met ontferming bewogen over hen, omdat zij vermoeid en ver strooid waren, gelijk schapen, die geen herder hebben (Mattheus 9: 36). Jezus uit geen verwijt, maar Hij is aangeraakt door deze nood. Het gaat Hem ter harte. Hij draagt deze nood op zijn hart en ziet waar het schort. Zij heb ben geen herder. Ze zijn de r ting kwijt. Er is geen ges hen innerlijk overtuigt en maakt. Zij hebben het niet g Een mens kan moe worden, a dat het hem niet lukt zich te or trekken aan de drang tot me aan de tirannen en machten vi deze tijd. Tegen de draad i ven is niet te doen. Trouwens, waar zie je vruchten van je werj Jezus zegt: „Komt allen tot) die vermoeid en belast zijt e zal u rust geven (Mattheus U;j Hij weet hoe het ons te moed? Wij zi.in moe, omdat we het voor elkaar krijgen in het get ne, dagelijkse leven. Die moehi te kunnen uitspreken bij Hem dan verstaan te worden is troosting. Hij nodigt ons tot Hi te komen als vermoeiden en lasten. Allen, die hieronder lijd roept Hij. Hij stelt geen vo, waarden. Komt! En als we men, worden we aanvaard holpen. Hij houdt van ons i we zijn en stelt ons weer op oi Dlaats. Door Hem gevonden v den wij onszelf terug en hen,< ons zijn hoevertrouwd. krampachtigheid valt van ons i Wij weten weer, niet de laats verantwoordelijkheid te dragen Hij, die ons liefheeft, leven en bemoedigt i hangt niet alleen van o ns af.ï behoeven niet bezorgd te want Hij zorgt voor ons. Tot M tha heeft Jezus gezegd: „Mart! Martha, gij maakt u bezorgd druk over veel dingen, maar t nigen zijn nodig of slechts want Maria heeft het goede d uitgekozen, dat van haar niet worden weggenomen (Lukas 10 E 42). Martha maakt zelf de dig t uit en legt die ook aan Maria i Maria luistert naar de Heer laat zich dienen. Dat is het eg nodige: plaats maken en tijd: men voor Hem te midden vam beslommeringen van het hulsh u den. Een hele bos takken ka n niet één keer worden doorgebroken. 11 ene tak na de andere doet werk lukken. Het komen tot die hen roept, die vermoeid belast zijn betekent steeds weer het werk onderbreken en loslat om het dan, bemoedigd Hem, opnieuw op te vatten, M. J. WAGENVOOR j Herv .predikant Leid ADVERTENTIE GROTE NAJAARSOPRUIMING zaterdag 18 en zondag 19 augustus Wegens een interne reorganisatie ruimen wij een grote part; ZEILBOTEN op tegen uiterst lage prijzen. OPTIMIST 2,31x1,14 van f 1.032,— voor f 790,- MUSARD ZEILVOLGBOOTJE van f 2262,— voor f 1395,- ZEF JEUGDBOOTJE van f2390,— voor f 1950,- KAJUITZEILBOOTJE 4 m. 2 sl.plf 2810,- SHERIFF KAJUITZEILJACHT 6,22 X 2,3 voor f 10500,- en vele andere, dit weekend by: HAARSMA WATERSPORT B.V., Padoxlaan 22 - Warmond - Telefoon 01711241 t H k Lelden Herv. Gem. Hooglandse Kerk 10 u. ds. L. Lan- genbach. 11.45 u. Oec. studentendienst. 5 u. ds. E. M. Pannekoek. Marekerk 10.30 u. dhr. F. Eenshuis- tra. Scheveningen, 5 u. ds. G. C. Post. Maranathakerk 10 u. ds. H. J. v. Ach- terbeg. Konlngskerk 10 u. ds. G. C. Post (HA). Bethlehemkerk 10 u. ds. E. M. Pan nekoek Bevrijdingskerk 10.30 u. ds. v. d. Schoot. Voorschoten. Vredeskerk 10 u. ds. A. J. Lamping. Ver. Vrljz. Herv. (aula Asserstraat) 10.30 u. ds. L. D. G. Knlpscheer, Epe Eglise Wallone geen dienst. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J D. v. Missen. Diaconessenhuls 10.30 u. dr. L. J. Ca- zemier. Oec. Werkplaats (Rapenburg 10) 11.15 u. Samenkomst. Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. mej. A M. Lage werf. Jeugdkapel "De Goede Herder" 10.30 n mevr. A. Breedeveld. Gemeenschap van Kerken (Meren- wllk) 10 u. eoc. dienst pastoor Van Well. Geref. Kerk Zuiderkerk (Lammenschansweg 15) 10 en 5 u. dr. A. Wind. Petrakerk (Surlnamestraat) 10 en 5 u. ds. Hortensius. Oude Vestkerk (Oude Vest 133) 10 en 5 u. ds. Maaskant. Beloftekerk (Robijnstraat) 10 en 5 u, drs. P. Meyer Rotterdam-Hillegers- berg. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr 9 en 5 u. ds. Bovenberg. Huize „Groenhoven" 10 u. ds. De Heer. In alle diensten viering HA. Gezinsdiensten "Jeugdhaven" 10 u. "De Mirt" met Owèl. 10 u. "Het Mie rennest" dhr. De Jong. Dienst voor doven 10.30 u. Petakerk Geref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. R. Bo gaard. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 u. ds. J. v.d. Haar, 5 u. ds. W. Wleringa te Berkel en Rodenrijs. Chr. Geref .Kerk 10 en 5 u. ds. ear lier. Baptlstengem. (Oude Rijn) 10 u. ochtendd. (woens. 8 u. bijbelstudie). Evang. Luth. Gem. 10.15 u. ds. J. Happee. Rem. Doopsgezinde Gem. (Lokhorst- kerk) 10.15 u. ds. H. v. Bllderbeek. Leger des Hells 10 u. heiligend. 7.30 li. verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 U. Holl. dienst. Evang. Chr. Gem. (Mlddelstr.) 10 u. dhr. Dlkkes, (m.m.v. Victorle-trlo) 4 u HA voor alle gelovigen. Nw. Apostolische Kerk (H. Rijndijk 24) 930 en 4 u. (don. 8 u.). Geref. Gem. In Ned. (Konlngskerk) 11.30 en 5.30 u. leesd. Zendingswerk Middernachtsgroep. Zoeterwoudseslngel 21, 6 u. dhr. v.d. Keur (don. 7.30 u .bandopname d.). Kerk v. Jezus Chr. van de Heiligen der laatste dagen (Steenschuur 6) 10.30 u. Jehova getuigen (Hogewoerd 175) 2.30 u. Vestestraat 10 en 3 u. Pinkstergem. (Oude Rijn 3) 3 u. dhr J. Eikerbout. Evang. Centrum (Zijlsingel 2) 10 u. Cor van Delft (dlns. 8 u. evang. Zijl- StRK Kerk H. Antonius (zat. av. 7 u 9.30, 11 en 12.15 u. Hartebrug 8. 10.45, 12 en 6.30 u. Petruskerk (zat. av. 7 u.) a, a./a (hoogmis) 12 en 18 u. Leonarduskerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.45 12 en 6.30 u. St. Jozefkerk (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.30 11 en 6.30 u. Haagse Schouw (zat. av. 7 u.) 9.30 en 11.30 u. Oud Kath. Kerk (Zoeterwoudsesln gel) 10 u. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 u. Re-LEX-ez-vous. 0.55100 Nieuws Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. ds. Van Hoegee. 7 u. dhr. Goedhart, Geref. Kerk 10 u. mevr. Geense te Lei derdorp. 2.30 u. ds. G. d. Ruiter te Al- &hen a.d. Rijn, Chr. Geref. Kerk 9.30 u. •lenst des Woords, 2.30 u. ds. H. C. v.d. Ent te Katwijk a. Zee, RK Kerk (zat. 7 uur. (7.30 en 10.30 u„ Ter Aar Dorps huis Aardam 9 en 12 u. Alphen a.d. Rijn Herv. Gem. Ad- ventskerk Julianastraat 9.30 u. ds. M. Fokkema, 6.30 u. ds. A. v.d. Most te Rotterdam. Kruiskerk Gouwsluis 9.30 u. ds. P. A. Lefeber. Opstandingskerk Pr. Marijkestraat 9.30 u. ds. K. Schipper te Dordrecht de GB. 6.30 u. ds. M. Fokkema. Gebouw Nabij Van Lennepstraat 9.30 u. ds. J. H. Bogers. M?.rtha-Stichting Rijnstroom geen dienst. Oudshoornseweg 10 u. ds. R. Oort. Herv. Sionskerk Hooftstraat 9.30 u. ds. S. W. Verploeg. 6.30 u. Kand. Arens- horst te Ouderkerk aan den IJssel. De Goede Herderkerk Ten Harm- senstraat 9 u. ds. N. J. M. Hoogendijk. Rldderveld "De Bron" Troubadour weg Bovenkerk 10.30 u. ds. N. J. M. Hoogendllk. Geref. Kerk Maranathakerk Raad huisstraat 10 u. ds. Fr. d. Jong, 6.30 u. ds. M. v. Harmeien. Salvatorlkerk W. d. Zwijgerlaan 10 u. ds. M. v. Harmeien, 6.30 u. ds. J. Vos. De Goede Herderkerk Ten Harm- senstraat 10.30 u. ds. G. d. Ruljter, 6.3 u. ds. A. Geense Ned. Herv. Pred. te Leiderdorp. De Bron Rldderveld Troubadourweg 9 u. ds. J. Vos, 6.30 u. ds. Fr. d. Jong. Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 u. leesd. 6.30 u. ds Feenstra Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpensteinstraat 9.30 en 4.30 u. ds. P Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 en 4 u. leesd. (din. 7.15 u. ds. v.d. Breevaart). Rem. Geref. Gem. Van Mandersloo- straat 10 u. ds. W. Knoppers. Baptisten gem. Triomfatorkerk Mo- lenwerfstraat 10 en 6.30 u.ds. H. G. Koekoek. Leger des Hells Corn. d. Vlamingstr. 10 en 7.30 u. RK St. Bonlfaciuskerk (zat. 7 u.) 8.30. 10 u. Lat. koorzang en 11.30 u. pred. F. Wüst. RK Plus X kerk (ze.t. 7 u) 9, 10.30 Ned. koorzang 11.45 en 17.30 u. RK H. Geestkerk De Bron Ridder veld (zat. 6.30 u.) 9 Lat. koorzang, 11 u. Pred. J. Seljsener. Volle Evang. gem. (Kindervreugd) 10 u. H. v. Leeuwen. Benthuizen Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. d. Dikken. 6 u. ds. Van Dellen uit Everdlnge. Geref. Gem. 9.30 u. Kand. Paul te Zoetermeer. 3 u. ds. Honkoop (din. 7.30 u. stud. Kareis) Bodegraven Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 u. prof. Van Unnik, Blltho- ven, 6.30 u. ds. H. Blnnekap, Maars- sen, Salvatorlkerk 9.30 u. ds. W. Bal- ke, 6.30 u. ds. G. J. v. Embden, Betle- hemkerk 9.30 u. ds. J. Jongerden. Har derwijk. 6.30 u. ds. W. Balke, Geref. Kerk 10 u. ds. Boswijk, Arnhem, 6.30 u. ds. De Ruiter, Alphen a.d. Rijn, Nieuwerbrug 10 u. ds. Riemersma. Rotterdam-Alexanderstad, 6.30 u. ds. Buitenhuis, Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 u. leesd., 4.15 u. ds. Feenstra, Ge ref. Gem. 10 en 6.30 u. leesd., Evang. Luth. Kek 10.30 u. ds. Pobuda, Evang kring 10 u. ered. 6.45 u. Klein Hane- veld. Verg. der gelovigen 10 u. ered. 18.30 u. woord verkonding, RK Kerk (zat. av. 7 u.) 8. 10, 11.30 en 5.30 u. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. Klüsener uit Zeist, 6.30 u. ds. Heij- mans, Geref. Kerk 9.30 u. ds. Couvee uit Den Haag, 6.30 u. ds. Warninck uit Berkel, Marnatha-school Hu. ds. Cou vee uit Den Haag, Chr. Geref. Kerk 9.30 u. leesd., 6.30 u. ds. Madern uit k)tterdam-Z, Geef. Gem. 9.30 en 6.30 u. Bac, Vrtjz. Prot. geen dienst, Pink6tergem. 9.30 u. dhr. Th. Verwoerd Verg. v. gelovigen 9.30 en 5 u. samen komst lokaal nleuwstraat 27, Bethel 9.30 en 6 u. dhr. J. Modderkolk. RK Kerk (zat. av. 7 u.) 8.45, 10 en 11.30 u„ Ontmoetingscentrum (zat. middag 5.30 u.) 10.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. A. Gooier te Zeist, 6.30 u. dhr. Van Gorkum te Soest, Geref. Kerk 9.30 u. ds Brink. 5 u. ds. Keize, RK St. Ber- narduskerk (Rijndijk) (zat. 7 u.) 9.30 en 11 u„ RK St. Michaelkerk Rijndijk (zat. 7 u.) 9 en 11.30 u., RK Kerk der Engelbew. Dorp (zat. 7 u.) 8. 10 en 11.30 u. Katwijk a.d. Rijn Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 u. ds. P. M. v. Galen v. Klundert. 6 u. ds. M. Heljmans. Ont- moetingskerk 10 u. ds. M. Heljmans. bed. H.D., 6.30 u. ds. R. Steenstra, vlootpred.. School Narcisstraat 10.30 u ds. R. Steenstra, interkerkelijke evang. dienst, RK Kerk Jan de Doper (zat. 7 u.) 8, 9.30,en 11.15 u., Geref. Kerk 9.30 u. ds. G. v. Halsema, 6.30 u. ds. R. d. Vries. Katwijk a. Zee Herv. Gem. Nwe. Kerk 10 u. ds. L. Boer, 6 u. ds. C. v.d. Bergh, Oude Kerk 10 u. kand. J. Hoek. v. Katwijk, 6 u. ds. Jac. d. Vos, Ich- tuskerk 10 u. ds. J. Vroeglndewev. 5 u. ds. A. Vink, Pniëlkerk 9.30 u. ds. Jac. d. Vos, 6 u. Kand. J. Hoek, Gr. v. Prinste- erschool 10 u. ds. D. W. Koelman, Zee hospitium (Longkliniek) 8.45 u. Geref. dienst. Ziekenhuis "Overduin" 2 u. ds. Hoeksteen" 10 u. Pfarrer J. Koch van Walldörn, denst in de Duitse taal, Ge ref. Kerk Vredeskerk 9.30 u. dhr. D. J. Brouwer. 5 u. ds. G. v. Halsema. Trium fatorkerk 9.30 u. ds. R. d. Vries, 5 u. d D. J. Brouwer. Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. H. C. v.d. Ent. 5 u. ds. H. C. v.d Ent, Geref Kerk Vrijgem. 8.30 u. leesd. 3 u. ds. Th. Hoff, Geref. Kerk brij gem (bulten verb.) kerkgebouw W. d. Zwlj- gerlaan 9 u. ds. G. Roukema. 7 u. ds. f. Roukema, Geref. Gem. (Remisestr.) 10 u. ds. G. Kuijt, 5 u. ds. G. Kuijt, Ger. Gem. in Ned. Louwestrat 16. 10 u. H.A.. 5 u. ds. Mallan v. Vlaardingen. "Volle Evang. gem. Katwijk", Voorstr. 100. 9.45 u„ Soefi-beweging, Universe! (kerk voor allen), Sportlaan, Katwijk, 3 u. bijeenkomst voor belangstellenden 4 u. Universele eredienst. Koudekerk Herv. Gem. 10 u. ds. v.d. Linden. 7u. ge. dienst in Geref. Kerk, Geref. Kerk 10 u. ds. Swierts, 7 u. ds. v.d. Linden (gem. dienst). Leiderdorp Herv. Gerf. Kerk Dorpskerk 10 u. ds. J. P. Honnef HA. (Hoofdstraat) 10 en 6.30 u. ds. Van Loenen (HA) (Scheppingskerk) 9 en 10.30 u. ds. Geense. 5 u. mr. J. Reu- genbrlnk, RK Kerk (zat. av. .30 u.) 9, 10.30 en 12 u. Leimuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds De Vree (HD), Geref. Kerk Oosten- kerk 9.30 en 7 u. ds. Jos G. Los, RK Kerk (zat. 7 11.) 7.30, 9.30 en 11.15 u. Lisse Herv. Gein. Grote Kerk 9 u. ds. J. v.d. Velden, Pauluskerk 10.30 u. ds. J. v.d. Velden, 7 u. ds. H. v. Niel, te Rijnsburg, Geerf. Kerk 10 en 7 u. ds. H. D. d. Wit, Ch. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma, Geref. Gem. 10 en 4 u. s. D. Hakkendberg, Geref. Kerk (vrijgem.) 10 u. ds. H. J. J. Feen stra v. Alphen-Bodegraven, 5.30 u. ds K. Deddens v. Rijnsburg. Geref. Kerk (vrijgem. buiten verb.) 9.30 en 5 u. ds. J. J. Verleur, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u leesd., Aktle Kruistochten Neder land maand.av. 8 u. ds. Gravendeel in Welkom, RK Kerk St. Agatha Paroch'e (zat. av. 7 u.) 10, 11.30 en 7 u., Depen dance Poelpolder (zat. av. 7 u.) 10 en 11.30 u„ Maria Parochie (zat. av. 7 u.) 8.30, 10.30, 12 en 5.30 u„ H.H. Engelbe Parochie (zat. av. 7 u.) 7.30, 11 en 5.45 Nieuwkoop Hen'. Gem. 9.30 u. ds. Van Doorn, 6.30 u. ds. Kool te Kat wijk. Geref. Kerk 9.30 u. ds. J. Beze- mer te Ter Aar, 5 u. ds. Jos G. Los te Leimuiden, Rem. Geref. Gem. geen opgaaf ontvangen, Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 7 u. ds. P. Sneep te Alphen a.d. Rijn, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9. 10.45 en 7 u. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. v. Kruis te Wijk bij Duurstede, 6.30 u. ds. Verploeg. Geref. Kerk 9.30 en 7 u. ds. L. Bech te Wassenaar-Zuid, RK. Kerk (zat. 7 u.) 9, 10.45 en 5 u. Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30 en 7 u. ds. Goverts, Geref. Kerk 9.30 en 7 u. ds. Den Heeten, Chr. Geref. Kerk S.30 en 3 u. ds. Kleisen te Utrecht. Noordwijk Binnen Herv. Gem. (in Geref. Kerk) 10.30 u. ds. Lapré. 7 u. ds. Keuning, Geref. Kerk 9 u. ds. El- gersma. 5 u. ds. Wagne (v. d. Bergh- stichting) 11 u. ds. Elgersma, RK Kerk (zat. av. 7 u.) 8. 9.30, 11 en 12.15 u. Noordwijk a. Zee Herv. Gem. 10 uur ds. Keuning (De Rank) 10 u. Du- se d„ 3.30 u. ds. C. v.d. Bergh (GB) u. ds. Lapré (Ichtus), 10 u. ds. D. v.d. Berg te Huizen (sole Mio) 9.30 u. ds. Lapré. Geef. Kerk 10 u. ds. Warner, 7 u. ds. Elgersm, Ned. Prot. bond (Huis ter Heldestr. 31) 10.30 u. ds. P. v.d. Laarse, RK Kerk (zat. av. 7 u.) 7.30, 9, 10.30 en 12 u., 7 u. Duitse mis. Oegst geest Herv. Gem. (Groene Kerk) 10.30 u. kapelaan H. J. Poelma en prof. A. J. Rasker (oec. dienst van schrift en tafel) (Pauluskerk) 10 u. ds J. Irik, gezlnsd. (Gem. centrum), 10.30 u. ds. I. C. v. Houte, 7 u. ds. Iz. Meijer. Geref. Kerk 10 u. ds. Iz. Meijer. 7 u. Gem. centrum, Geref. Kerk (vrijgem. buiten verb.) Gem. centrum 8.45 en 3 u. ds. M. R. v.d. Berg, Gem. voor oor spronkelijk chr. dom. (Rijnlands ly ceum) 7.30 u. evang. N. v.d. Brugge, RK Kerk (zat. av. 7 u.) 9. 10.30. 12 en 6.30 u„ (Bonaventura) (zat. av. 6.30 u. 8. 10 c 11 i Oudewetering Herv. Gem. 9.30 u. ds. Lalleman, 7 u. ds. Loran te Leus- den( Jeugdd.). Geref. Kerk 9.30 u. ds. Van Es te Zwanenburg, 6.30 u. ds. Braam te Aalsmeer. Rem. Geref. Gem. geen dienst, RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.) 8.15, 9.45, 11.30 en 7 u. Rijnsaterwoude 1Herv. Gem. 9.30 u. ds. Oostenbrug, 7 u. ds, J. Kaal, Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 2.15 u. ds. G. Bouw te Scheveningen, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.i5 u. Rijnsburg Herv. Gem. (G. Kerki 9.30 u ds Van Niel, 5 u ds G. v. Doorn te Nieuwkoop (Bethelkerk) 9.30 u. ds. M. Hanemaaijer, 5 u. ds. Van Niel (camping Koningshof) 10.30 u. dhr. J. Bergman, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 u. ds. Baayen, 5 u ds. Bljleveld. Im manuëlkerk 9.30 u. ds. Bijleveld. 5 u. ds. Hulsman, Maranathakerk 9.30 u. ds. Huisman, 5 u. ds. Baayen, Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5.15 u. ds. Ded dens, Ch. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. J. Tijmes te Amersfoort, Evang. Chr. Gem. (aula mavo) 10 u. evang. C. v.d. Geer, RK Kerk tuinbouwschool, (zat. av. 7 u.) 10.30 u. Sassenheini Herv. Gem. 9 u. ds. A. Westra. 10.30 u ds A. Westra (HD) 6.30 u. ds. H. J. Achterberg v. Leiden. Ge ref. Kerk 9.30 u. ds. J. D. te Winkel. 7 u. ds. H. v.d. Berg. Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. G. C. v.d. Kamp, v Hillegom. 5 u. ds. G. C. v. d. Kamp. Ned. Prot. Bond, mevr. M. W. Nieuwenhuysen- den Herder v. Haarlem, RK Kerk "St. Pancratius" (zat. 7 u.) 8, 9.30, 11 en 5.30 u., "H.H. Engelbew." (zat. 7 u.) 7 9.30, 11 en 5.45 u. Valkenburg Herv. Gem. 10 u. ds. G. Zonneveld, 6.30 u. ds. G. Zonneveld. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Rooze, Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 en 5 u. ds. Th. Hoff. Voorhout Herv. Gem. 10 u. Doop- dienst), ds. Hoogenkamp, RK Kerk (zat. 19 u.) 9, 10.30. 11.45 en 5.30 u. Voorschoten Herv. Gem. (Dorps kerk) 10 u. ds. Saraber te Ossendrecht. 7 u. ds. v.d. Schoot (aula Noord-Hof land) 9.45 u. Kand. Berkhof (Rijnd.) 10 u. ds. Verheuel (Hulp en Heil) 10 u. ds. v.d. Geest, Geref. Kerk 9 en 10.30 u. ds. Koenekoop te Rotterdam, u. zie Herv. Kerk, RK Kerk H. Laurentius (zat. av. 7 u.) 8.30, 10.30 en 12 u„ Moe der Gods (zat. av. 7 u.) 8, 10 en 11.30 Waddinxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 u. Bevestiging v. ds. W. Ver boom door ds. H. Veldhuizen te Wa penveld, 2.30 u. Intrede v. ds. W. Ver boom, Immanuelkerk 9.30 u. ds. E. f.1. Kalkman te Amersfoort, 7 u. ds. H. C. v. Ittei'zon te Gouda, Geref. Kerk Kruiskerk 9.30 en 5 u. ds. B. Koekoek (HA), Ontmoetingskerk 9.45 en 5 u. ds. D. J. Modderaar (HA), Chr. Afgescn. Gem. 9.30 en 5 u. ds. A. P. Verloop, Oud Ger Gem. In Ned. Zuidkade 158, 10 en 6.30 u. leesd., Rem. Ger. Gem. 10 u. ds. F. E. v. Leeuwen te Amsterdam, RK Ontmoetingskerk 8.30, 11.45 en 6.30 u. (zat. av. 7 u.)t St. Victorkerk, 10 u. (zat. av. 7 u). Warmond Herv. Gem. 10 u. ds. M. R. J. Reljenga, RK Kerk 8.30. 10 en 11.30 u. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk 10 u. dr. Th. C. Frederikse 4.30 u. ds H. C. Bultman, Schoonhoven 7 u. ds. J. T. Wlersma, Kievietkerk 10 u. ds. J. T. Wlersma, Messiaskerk 10 u. ds. J. A. G. v. Zanten, Dorpscentrum 9.30 u. C. v. d. Bergh, Katwijk a. Zee, Deyeler- huis 10 u. Jeugdkerk, Geref. Kerk 10 en 7 u. ds. D. v.d. Meulen (Bloemcamp laan) 10 u. ds. L. Wielenga, Hilver sum, 7 u. ds. D. J. Couvé P., Den Haag. Ned. Prot. Bond (Lange Kerk- dam) 10.30 u. ds. M. G. D. Boerhage, Wassenaar, RK Kerk De Goede Her der (zat. av. 5 u.) 8.30, 10 en 11.30 u„ H. Joseph (zat. av. 7 u.) 9, 10.30, 12 en 6.30 u„ H. Willibrordus (zat. av. 7 u.» 9.30. 11. 12.15 en 5 u, Camp. Duinrell (zat. av. 7 u. eucharistieviering) zon. 10 u. Prot. dienst. Orgel in de Ned. te Oude Wetering. Woubruggc Herv. Gem. 9.30 Franken. 6.30 u. ds. Post, Leidei ref. Kerk 9.30 u. ds. Korenhof, I stede, 5 u. ds. Den Heeten, Nieu* Zevenhoven Herv. Gem. 9.30J J. KaaiJ te Nieuwveen, Geref. 9.30 u. ds. J. Bos te A'dam. 7t G. Maneschijn te Amstelveen, W (zat. 7 u.) 7.45, 9 en 10.45 u. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 S. L. Schoch, RK. St. Janskerlc buurtseweg (zat. 7.30 u.) 7.30,10 u, rk Chr. Dienaarkerk (zat. 71 10, 11.30 en G u., RK. Meerbufl 7 u.) 8.45, 10.30, 12 en 6 u. Zwammerdam Herv. Gem. 6.30 u. ds. J. Mostert, Geref. Kei en 6.30 u. ds A. P. Helner te veen. Rem. Geref. Gem. 7 u. di' ker. RK. Kerk (zat. 7 u.) 8. 10,1' S.30 u.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4