Noodklok voor monument Stad en Landschap luidt: Molenjaar 1973 Wordt hand aanvaard? „Wanneer we schrijven, dat de noodklok moet worden geluid voor het behoud van de monumenten, overdrijven wij niet. Ondanks veel restauraties blijft de wedloop met het verval een ongelijke. Vele, vele monumenten smeken om te worden gerestaureerd. „Geen geld" of „Kom in 1977 of 1979 maar terug" zijn de weinig bemoedigende antwoorden. Het verval gaat door. Dat het bedrag, dat jaarlijks door de regering ter beschikking wordt gesteld, vrijwel niet stijgt, is een bijzonder teleurstellende zaak, vooral omdat dit gebeurt in een periode, dat er gelukkig van vele zijden steeds meer belangstelling komt om monumenten te restaureren. Alleen de officieel aangewezen monumenten krijgen nog de aandacht. En juist de andere objecten maken vaak in samenspel met de officiële monumenten de sfeer uit van een bepaalde gemeente of een gedeelte daarvan". In deze bewoordingen waarschuwt M. van Hoogstraten in het jaarverslag 1972-1973 van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland. Per plaats neemt hij de monumentensituatie onder de loep, in woord en beeld. Op deze pagina nemen wij over wat het verslag meldt over de plaatsen in ons verschijningsgebied. Ook over deze regio kan men de noodklok luiden. Voor Leiden bijv. behoeft men alleen maar te denken aan de woorden van wethouder Kret, die bezwaar heeft een monumentennota te maken, „omdat dit momen teel een stuk voor de kast zou zijn". Alkemade De ronde stenen watermolen (1715) van de Gogerpolder is onlangs door de Rijnlandse Molenstichting overge nomen. Een flink herstel is hier no- Alphen aan den Rijn Toen op 7 april 1916 de 17de-eeuw- se Herv. Kerk uitbrandde, bleef de onmiddellijk daarnaast staande uit 1773 daterende grafkapel behouden. Dit strakke gebouwtje, vierkant van vorm met afgeschuinde hoeken en met een sierlijk kapje gedekt, heeft een opknapbeurt dringend van node. Vooral het dak is slecht. Daar her stel van een monument van deze be scheiden afmeting niet vreselijk kost baar hoeft te zijn, is een spoedige aanpak zeer gewenst, temeer daar het verval steeds verder gaat. Het vroegere gereformeerde kerkje aan de Wilhelminalaan uit 1824 is ja ren als pakhuis in gebruik geweest en nu als garage. Gelukkig is de voorgevel in oorspronkelijke staat gehouden en onlangs geheel opge knapt. Naar het schijnt komt er voor et voormalig kinderhuis in de buurt schap Zwammerdam, een voornaam 19-de eeuws pand tegenover die herv. kerk, een betere tijd. Er zijn plan nen voor dit huis. Bodegraven Met voldoening kan worden terug gezien op de restauratie van de herv. kerk, vooral als men terugdenkt aan de situatie van voor Bij deze foto van de molen van de polder Zuidwijk in Was senaar schrijft Stad en Landschap, dat het geen overbodige luxe is, dat 1973 tot molenjaar is uitgeroepen. Dat brengt ons even bij de molenactie "Het draait om Leidendie Rijnlandse MolenstichtingVroom Dreesmann en Leidsch Alphens Dagblad hebben gehouden. Dit weekeinde loopt deze actie af. Tot en met zondagavond kunnen nog oplossingen van de molenpuzzel van dit Dagblad in de bus van otis bureau aan de Witte Singel ivorden gedeponeerd. De opgave voor de puz zel heeft zaterdag 28 juli uitvoerig en maandag 13 augustus in deze krant gestaan. kunt nog meedoen. Nadat bekend werd, dat per 1 ok tober a.s. de huren van gemeente woningen met maar liefst f 17, worden verhoogd, is er en dat was natuurlijk te voorzien grote be roering ontstaan. Dag bewoners van Haagwegkwartier en Ledden-Noord, dag raadsbesluit van 13 maart 1972! Het heeft eigenlijk geen zin om weer opnieuw een groot aantal argu menten hier tegen in te brengen; met name de heer J. Pen heeft nog onlangs in deze krant getracht het een en ander duidelijk te maken. Wy willen thans, na bijna 3 jaar actie te hebben gevoerd, een paar conclu sies trekken. 1. Tot dusver hebben tal van Leidse huurders nauwelijks steun gevon den voor hun argumenten bij het gemeentebestuur. Steun? Zeg maar rustig tegenwerking en minachting. Wij denken hierbij vooral aan het „beleid" van ex- wethouder Menken, die vrijwel altijd werd gesteund door een meerderheid in de gemeenteraad. De meeste voorstellen, in het be lang van de huurders, haalden het niet. Andere voorstellen die wel werden aangenomen werden slecht of uiterst langzaam uitge voerd, denk b.v. aan het brand- veiligheidsonderzoek van de wo ningen in het Morswegkwartier. Het rapport had 1 oktober 1972 moeten worden uitgebracht, het duurde nog vele maanden en de resultaten zijn eigenlijk nooit ge publiceerd zoals het hoorde. 2. Toch kennelijk bang geworden van het onvermijdelijke verzet van de bewoners (iets anders zal het wel niet zijn) hebben B. en W. nu om uitstel verzocht van de plannen van ex-ombudsman Marcel van Dam om de huur verhoging per 1 oktober a.s. in te voeren. B. en W. hebben niet al vast aan Van Dam geschreven: „wanneer het rapport van de Na tionale Woningraad concludeert dat de woningen slecht zijn, dan kun Je wat ons wat, maar dan komt er ook na 1974 of 1975 geen huurverhoging", nee, B. en W. vragen alleen om uitstel. Want wethouder Ham vond al eerder „dat Je staatssecretaris Van Dam toch niet als een kleine Jongen kan behandelen". 3. Een laatste conclusie, eigenlijk een gewoon feit. Er is gesproken over f 17,— huurverhoging. Het staat wel vast dat het gemiddeld maandinkomen van de gezinnen Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. in Noord en 't Haagwegkwartier niet veel hoger ligt dan f 900, (incl. kinderbijslag). De talloze ouden van dagen (ooit de lieve lingen van de ombudsman) heb ben als gehuwden nauwelijks f 700,en de alleenstaande be jaarden halen (wanneer de zie kenfondspremie er af is) nog geen f 500,per maand. Dat is dus een inkomsten verla ging van meestal 2, in veel geval len 3 en niet zelden 4%! Begrijpt U nu, beste raadsleden, waarom de huurderscomité's als padde stoelen uit de grond schieten? Op 4 september a.s. hebben verte genwoordigers van het Leids Huur ders Comité een gesprek met Marcel van Dam. Wij zullen hem vooral „feit 3" goed onder de neus wrijven, al zal het voor hem moeilijk zijn om in te denken dat er nog mensen zijn die zich voor f 17,per maand „zo druk maken". Daarnaast eisen wij (Ja, dat éisen wij meneer Ham!) garanties voor een permanente huurstop als mocht blijken dat de conclusies van de Nat. Woningraad inderdaad zo slecht uit vallen als wij verwachten. Het gemeentebestuur kan, evenals de raad, nu laten zien wat het waard is. Wij zouden het n.l. zeer op prijs stellen wanneer wethouder Ham eventueel vergezeld van raadsleden op 4 september met ons mee gaat naar Den Haag. Laat hij samen met ons voor een goede zaak pleiten en er aan denken dat zijn wethouderschap verplich tingen met zich meebrengt, vooral wanneer het er om gaat om nü ach ter een grote groep stadgenoten te gaan staan. Wij verwachten dat onze uitgesto ken hand wordt aanvaard en hopen dat op maandagavond a.s. tijdens de raadsvergadering te* Het Leids Huurders Comité waarbij aangesloten: Haagwegkwartier Steeds groter zorgen gaat de toe stand van de ronde stenen stellinko- renmolen „De Arkduif" (1697) baren. Deze wordt goed slecht! Hazerswoude De enige complete en gave wipko- renmolen met stelling "Nieuw Leven" staat in Hazerswoude. Moge deze compleet en gaaf blijven en als mo nument bewaard. Hetzelfde dient te worden gezegd van het aardige hou'- zaagmolentje in het centrum. Het moet op de schuur blijven. De Gere- molen of Blauwe wip staat er bijzon der slecht bij. Katwijk a.d. Rijn De toestand van de herv. kerk baart zorgen: zwamvorming in de kap maakt een spoedig ingrijpen noodzakelijk. Ook het muurwerk moet onderhanden. Bijzonder aardig is het Konings hof. waarvan de woningen onlangs onder handen kwamen. Het geheel is symmetrisch van opbouw en wordt afgesloten door een ijzeren hek met twee gemetselde zuilen waarop een eenvoudige natuurstenen vaasbekro ning. Al meermalen is op deze plaats gewezen op het belang van het be houd van vissershuisjes in Katwijk en Noordwij k. Ontelbaar vele zijn er al verdwenen: het is nog mogelijk enkele buurtjes te behouden. Koudekerk a.d. Rijn Restauratie van de kleine 17de- eeuwse smederij aan de oostelijke in gang van de bebouwde kom blijft een wens. Merkwaardig is de deur, waarboven een klapbaar raam met deurkalf, toegang gevend tot de valje". Leiden Het verslag noemt een aantal ge- restaureeerde monumenten, wijst op de noodzaak van het behoud van de Pieterskerk en zegt, dat de ronde stenen watermolen van de Slagh- of Stadspolder in uiterst slechte staat verkeert. Lis9e Nog steeds is het niet gekomen tot een begin van de consolidatiewerk- zaamheden van de ruïne van de 'De- ver', uit ongeveer 1400 stammend. Toch zijn er plannen om door afdek king van het geheel het behoud te waarborgen. Noordwijkerh< Nog steeds is het niet gekomen tot een aanvang der restauratiewerk zaamheden aan het zo bijzonder ge legen witte kerkje, dat na gedeelte lijke verwoesting in 1619 moet zijn herbouwd. Er zijn weer plannen op gesteld, o.m. voor herstel van de kap, die mogelijk spoedig tot uitvoe ring zullen komen. Voorschoten Het dicht onder Leiden gelegen buiten 'Ter Wadding' (1770), voor naam en statig door zijn symmetrie en vlakverdeling, is thans onderhan den. Terugbrengen van de fijne roe- denverdelmg in de venstens, dat ge paard gaat met een constructief her stel is uitermate belangrijk. Fraai ook is de gebeeldhouwde 'kuif' boven de voorgevel waarin de naam en een wijzerplaat. Eveneens gelukkig is de restaura tie van de aardige 17-de-eeuwse boerderij Treubstr. 21. Van welhaast een ruïne wordt het nu een bijzon der aantrekkelijke noot daar achter de kerk. Gerestaureerd zal het in ho ge mate meespelen in de sfeer van het centrum van deze gemeente. Ko mend vanaf het langgerekte, geheel met linden beplante plein, dat te recht tot beschermd stads- en dorps gezicht werd aangewezen, is hier ln die bocht om de kerk heen het ver rassingselement van grote waarde. Wassenaar De kleine ronde stenen 17de-eeuw- se watermolen van de polder Zuid- wijk werd door de Jeugd in brand ge stoken en is geheel uitgebrand. Te meer te betreuren, daar er Jarenlan ge onderhandelingen zijn gevoerd om deze ver in het weidelandschap gele gen molen, die al lang met één roede stond, te herstellen. Twee Alphense monumentjes ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden Tuinstadwyk Maredorp-Oost bewoners „Ons Belang" namens allen. Rijn- en Schiekade 121 E, P. VAN 'T ZELFDE, Leiden. Amerikaanse studiebeurzen en reistoelagen LEIDEN Voor het academische jaar 1974—1975 kunnen Nederlanders die hun studie aan een universiteit of hogeschool geheel voltooid heb ben, bij het Nederland-Amerika In stituut solliciteren naar studiebeur zen en Fulbright reistoelagen voor een jaar studie in de Verenigde Sta ten. Zij die rechtstreeks bij Ameri kaanse universiteiten willen sollici teren, kunnen by het Nederland- Amerika Instituut in Amsterdam voorlichting over studiemogelijkhe den verkrijgen. De studiebeurzen worden beschik baar gesteld door Amerikaanse uni versiteiten en andere beurzenverge- vende instanties, de reistoelagen door de Netherlands America Com missie for Education Exchange in he kader van het Fulbright pro gramma. De sluitingsdatum voor het retou- neren van alle ingevulde inschrijf formulieren is 1 oktober 1973. Inlich tingen en aanvraagformulieren moe ten zo spoedig mogelijk worden aan gevraagd bij het Nederland-Amerika Instituut, Afdeling Studievoorlich ting, Prinsengracht 919, Amsterdam, telefoon: 020—23 94 25. Houtzaagmolentje in Hazerswoude Koningshof in Katwijk

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2