Bij elk automerk is voor 1974 wel iets gewijzigd Ook het rijden bij warm weer kan problemen geven aravan- anclen p auto's vens- evaarlijk Nieuw modeljaar staat te beginnen 1 Succes volle record- jacht van Fords Toyota bouwt aan een schonere auto 18 AUGUSTUS 1973 lm van de kleinigheden, warmee Mercedes ook de ligheid wil dienen: ge fileerde achterlichten. 1(1 slecht weer duidelijker ichtbaar. vereniging van banden- ialisten (VACO) heeft met kennis genomen van de ijken van on deskundigen, i het Duits-Ne- indse grensgebied maar ook zuiden van ons land met banden manipuleren. "Het ngaan van deze malafide ijken is duidelijk een zaak de overheid", aldus de X). laatste tijd blijkt een groep lelaren in W.-Duitsland op schaal autobanden te ver- n, die wel geschikt zijn, caravans, maar niet voor inenauto's waarmee harder 100 km/uur wordt gereden, caravanbanden worden te- goedkope prijzen verkocht, sijn voorzien van het op- ift "Maximaal 100 kilome- eruur", (lgens de VACO slijpen de !ide handelaren echter de 1 de bandenindustrie op de Handen aangebrachte ge- isbeperkende coderingen, en verkopen de banden dan oudig als nieuwe "merkban- Waarschuwingen tegen de levensgevaarlijke praktij hebben tot u toe geen hare resultaten opgeleverd de VACO, die meent dat deskundige voorlichting, jrgvuldige advisering 'n halt deze zwendel in autobanden worden toegeroepen. Er en al enkele verkeersonge- en met dodelijke afloop zijn laan als gevolg van het ge- van deze caravanbanden. vee nieuwe wtwagens Nederland len Haag is opgericht Sports aternational BV, die zich ten fit twee nieuwe en volgens irijf ook betaalbare Brit- wagens in Nederland en in de te importeren. Het gaat Clan Crusader, een kleine en clusieve sportwagen die pas 'ar bestaat en de TVR 3 li- arvan de constructie nog vrij- 'eel op handwerk berust, tectie van de nieuwe onderne- 1H. C. van Amstel en J. ter verwacht dit jaar ruim 200 'eens op de Nederlandse te kunnen afzetten: 125 an net type Clan en bijna 75 type TVR, hetgeen een om- fltent van circa twee miljoen Met de regelmaat van een klok druppelen dezer dagen de berichten uit de autowereld door. Het auto jaar 1974 staat te beginnen en elk automerk heeft altijd wel iets aan één of ander model gewijzigd. Aan het uiterlijk is het nauwelijks te zien. Toch is dit één van de nieuwe versies van de 200-serie van Mercedes: de 240 diesel. Mercedes Benz claimt zelfs twee nieuwe viercilinders te hebben uitge- gebracht. Nu is het woord nieuw in deze vrij royaal gebruikt, het zijn gewijzigde versies, die passen in de bekende tweehonderd-serie, die loopt van de 200 D tot de 280 CE. Die wat motorvermogen betreft loopt van 55 tot 185 DIN-pk. In totaal heeft men in deze serie nu twaalf uitvoeringen. De nieuwe aanwinsten zijn de 240 D (een vrij zuinige die sel) en de 2304, een wagen met 'n vier cilinder benzinemotor, die het huidige 220 type gaat vervangen. De produktie daarvan is inmiddels gestaakt. De nieuwe wagens zullen voorlopig nog maar mondjesmaat naar ons land worden geëxporteerd. Wat de prijs betreft: de gehele 200-serie, heeft de last van de Duitse revalua tie moeten ondergaan en is van 4»2 tot IVz procent in prijs gestegen. De 2304 is daardoor terecht gekomen op f23.780 (inclusief btw) de 240 D op f 25.984. Hoewel de carrosserie van de gehe le 200-serie in feite onveranderd is gebleven, zijn er natuurlijk wel ver schillen tussen de nieuwe typen en de overige uitvoeringen: het front wat lager, de radiateurgrille tien centimeter breder, de gewijzigde pro fielen van de ruitstijlen zorgen voor beter waterafvoer bij regen en dus beter zicht, de buitenspiegel is van binnenuit verstelbaar en de achter lichten zijn nu geprofileerd, waar door de wagen volgens de fabriek bij slecht weer duidelijker zicht baar is. Ook de motoren ondergin gen enkele wijzigingen. Zo werd bij de dieselmotor de koelwatercircula tie herziei}, waardoor een gelijkma tiger temperatuurstijging werd be reikt. Gezien de stijgende populariteit van de automatische versnellingsbak kan nu elk type uit de 200-serie hiermee worden geleverd. In stan daard uitvoering heeft iedere auto hoofdsteunen voorin, veiligheids stuurwiel, voorruit met veiligheids glas, een interval-schakeling voor de ruitewissers en radiaalbanden. n Crusader is 31-jarige Paul Hassauer, die w geleden financieel ge- foor zijn vader in h^t tap Durham een eigen fa- begon. Voordien had hij ge- 'i] Colin Chapman, de ontwer- 11 de Lotus race- en sportwa- ftans rollen er 20 Crusaders de fabriek uit. De wagen kunststof carrosserie, me- b gebaseerd op de Sunbeam- Imp. De 2-zitter weegt 380 kg en de achterin ge- f 875 cc 4-cilinder motor ont- Wn vermogen van 51 Din/pk I km/u, acceleratie van 0— in 9,1 sec.). De Crusader 3850,- kosten. 3 liter heeft nu een Jaar- van 450 stuks. de importeur bezit de wa- combinatie van bijzonder prestaties en een grote he lheid. Als krachtbron fun- k 3 liter V6 Fordmotor met tooepn van 142 Din/pk. Er II top worden gehaald van pu en een acceleratie van 0 to/u in 7,7 sec. (f23.950). PRESTATIES Volgens de Duitse fabrikant zijn de rijprestaties van de nieuwe 240 D beter dan die van de huidige die seltypen (200 D en 220 D). Met 'n motorvermogen van 65 DIN/pk, wordt een acceleratie van 0100 km geraliseerd in 24,6 sec. (oude 220 D- type 28,1 sec) terwijl de maximum snelheid 138 (135) kilometer be draagt. Het remsysteem bestaat uit servoremmen met gescheiden cir cuits en schijfremmen voor en ach ter. Het gemiddelde brandstofver bruik bedraagt 8 tot 11 liter per 100 km. De 2304 heeft een cilinderinhoud van 2,3 liter met een vermogen van 110 DIN/pk. De topsnelheid is 170 km/uur. Het remsysteem is hetzelf de als bij de nieuwe dieseluitvoe ring en als gemiddeld brandstofver bruik per 100 km geeft de fabriek op 9,5 tot 15 liter. De accelleratie is 13,7 sec in 0100 km/uur. In de 200-serie heeft Daimler-Benz sinds de introduktie in 1968 ruim één miljoen voertuigen geproduceerd. Het dieselprogramma maakt op het ogenblik 40 procent van de totale produktie uit. VOLKSWAGEN Volkswagen hoopt natuurlijk, dat 1974 het jaar van de Passat wordt. De tweedeurs versie staat inmiddels al enige tijd in de showroom van de dealer, binnenkort komt daar 'n vier- deurs naast. De produktie is inmid dels begonnen. De wijzigingen aan de andere mo dellen zijn weinig schokkend. De overbekende kever wordt in acht verschillende versies geleverd. Een nieuw uitlaatsysteem zou het ge luidsniveau iets omlaag brengen en op de 1303 is een zelfcorrigerende stuurinrichting te vinden, zoals die ook op de Passat zit. Bij verhoog de remkracht of verhoogde rol weer stand draait het betreffende wiel niet meer weg van de rijrichting, maar naar binnen. Dat ontlast de bestuurder in moeilijke situaties. Bij dè 1303-versies is ook de venti latie verbeterd. Bij de 412 limousine- en variantty pen zal de motorinhoud van 1,7 tot 1.8 liter worden vergroot. De ben- zine-inspuiting van de 412 wordt door een twee-carburatiesysteem vervan gen. Voorts ook hier een nieuw uit- laatdempersysteem met een lager geluidsniveau. Nieuwe grootlichtscha- keling, waarbij ook het dimlicht blijft branden. Het vlaggeschip van de Volkswagenvloot de VW K70 S. LS heeft een 1,8 liter motor van 100 pk. acceleratie van 0 tot 100 km in 12.5 seconden en een maximum snelheid van 162 kilometer per uur. Andere veranderingen: nieuw vei- ligheidsstuur met vervormingsele ment.. en claxonbediening, nieuwe remvoeringen achter, terwijl een veranderde instelling van de rem- krachtregeling een optimale rem- krachtverdeling geeft. Bij de L-mo- dellen grootlichtschakeling als bij de 412: hierbij blijft ook het dimlicht branden (vier lanmpen tegelijk). VOLVO Volvo heeft voor het modeljaar 1974 voor alles de nadruk gelegd op grotere veiligheid. Stevige en zwaar uitgevoerde schokabsorberende bumpers zijn de grootste blikvan gers. Zij hebben een sterkere be vestiging aan de carrosserie gekre gen. Zij kunnen reeds botsingen tot een snelheid van vijf kilometer per uur verwerken zonder dat er scha de ontstaat aan de auto. De alumi nium portierlij sten zijn vervangen door stalen lijsten aan de portieren gelast, waardoor een stijver geheel ontstaat. De benzinetank heeft een veiliger plaats gekregen: meer naar voren, geheel gescheiden van het in terieur. De stuuras is telescopisch uitgevoerd, zodat hij bij zware be lasting in elkaar schuift. Er is een waarschuwingslampje gekomen voor een defect aan de verlichtingen. De veiligheidsaspecten zetten zich duide lijk voort in het modeljaar 1974. Andere nieuwe voorzieningen zijn: bestuurdersstoel met ingebouwde verwarming (144 L en 164 E serie) en een ander benzine-inspuitsysteem, gebaseerd op het meten van de hoe veelheid door de motor aangezogen lucht. RENAULT Renault gaat op een aantal model len voor 1974 een ander verlichtings systeem toepassen. Voorts worden alle personenauto's uitgerust met verbeterde autogordels. De z.g. "kangoeroe"-koplampen. zullen worden toegepast op de typen 12 TS, 15 TL en 16 TS. In deze lam pen zijn de vérstralers samenge- bouwd met de koplampen, die er 'n extra lamp en een refector-eenheid bij kregen. De fabriek stelt, dat door dit systeem een betere verlich ting van de weg wordt verkregen en dat bovendien de vérstralers minder kwetsbaar zijn, omdat vooral bij parkeren de gemonteerde extra lam pen op de bumper nogal eens wor den beschadigd. Het belangrijkste Het kan deze Parijse fietser kennelijk weinig schelen, dat hij langs een lange rij van Volksioagens hoop in deze bange dagen rijdt. De levering van de Passat is begonnen. Binnenkort komt de vier- deurs ook. Wij menen, dat y?'s vertrouwen in deze wagen gerechtvaardigd is. voordeel is volgens de fabriek ech ter de mogelijkheid om de vérstra lers beter af te stellen. De 74-modellen zullen geleidelijk aan worden uitgerust met prettiger autogordels, een nieuwe uitvoering van het door Peugeot en Renault ont wikkelde type "association" met als voornaamste kenmerken een rek- stuk in het schouder gedeelte en een voudiger bediening. Wat de personenauto's betreft, de R 4 kreeg een verbeterde 4-versnel- lingsbak en het motorvermogen werd opgevoerd tot 845 cc (38 SAE-pkt de R 5 heeft nu een gewijzigd ventila tiesysteem en de R 6 is thans uit gerust met een zwaarder front, ver hoogde bumpers en vierkante kop lampen. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Dat de winter een vuurproef is voor auto's, mag als bekend worden verondersteld. Dat zomerse wann- te ook problemen kan scheppen, zul len vele automobilisten in de afge lopen dagen helaas hebben onder vonden. 2n motorpech in de zomer is meestal nog vervelender dan in de winter, omdat men dan vaak ver van huis is. Volgens Champion zijn de meeste "zomerproblemen" te wijten aan een defect van het koelsysteem. Een klein defect kan maanden lang onder normale rij-omstandighe den zonder nare gevolgen blijven tot het koelsysteem het plots begeeft, wanneer de auto heel wat kilometers heeft verslonden op een snikhete dag. Het gevolg is dan een wolk van water-damp tenzij uw auto na tuurlijk luchtgekoeld is. De meeste moderne auto's zijn voorzien van 'n druk-koelsysteem. Het voordeel hier van is ondermeer dat het kookpunt van het water wordt verhoogd waar- door dit meer warmte kan opnemen en de motor in staat stelt onder de meest uiteenlopende omstandighe den te functioneren, 't Spreekt van zelf dat. een lek in een dergelijk koelsysteem moet worden vermeden. Door een lek immers vermindert de druk, waardoor het kookpunt van het water weer wordt verlaagd. Dit zou een van de oorzaken kunnen zijn van schijnbare oververhitting, van de motor. Meestal wordt de druk onder con trole gehouden door een drukven- tiel in de radiatordop. Wanneer de druk de limiet overschrijdt, gaat de klep vanzelf open zodat het overtol lige water wordt verwijderd. Indien de radiatordop niet hermetisch af sluit (bv. door vuil op de pakking) wordt er geen druk gevormd. Daar om is het van belang na te gaan. of de radiatordop in goede staat is. Ook de slangen en andere verbin dingen moeten geregeld worden ge controleerd. Want een lek veroor zaakt niet alleen verlies van koelwa ter, maar vermindert ook de wer king van een druk-systeem. Boven dien kan een minuscuul lekje in 'n slang plotseling grote afmetingen aannemen door de grote druk. De temperatuur van de koelvloei stof wordt geregeld door een ther mostaat die de doorstroomsnelheid bepaalt. Indien de thermostaat niet juist werkt, kan de temperatuur van het water te hoog of te laag zijn. Ook hier weer een reden waar door het water kan gaan koken. Een andere mogelijkheid is een slippende ventilatorriem, met als gevolg dat de ventilator langzamer draait dan normaaL Vooral bij stap voets rijden in file kan dit de oor zaak zijn van oververhitting, omdat niet voldoende frisse lucht wordt aangevoerd. Zoals meestal bij autopech, wordt een defect voorafgegaan door een abnormaal functioneren van 't koel systeem. De beste manier om risi co's te vermijden is geregelde con trolebeurten. Zelfs bij een grondige controle is het aan te raden de mon teur alle punten op te geven die u verdacht lijken. Want hij ervaart de rij-omstandigheden niet zoals u ze ervaart. Bijvoorbeeld: wanneer de thermostaat geblokkeerd is iD open stand, zal dat niet worden op gemerkt tot het weer erg koud wordt. Het koelwater zal dan niet de vereiste temperatuur bereiken. Indien de auto wordt gecontroleerd op een warme dag. wordt dit de fect waarschijnlijk niet opgemerkt. Daarom is het ideaal de auto gron dig te controleren bij diverse weers omstandigheden, zowel bij het be gin van de winter als bij het begin van de zomer. V(jf personenwagens van Ford hebben op hot Italiaanse circuit van Mojiza een reeks duurzaaniheids- tests afgelegd. Daarbij werden in totaal dertien nieuwe internationale records gevestigd. De vijf wagens hebben in ruim een week tijd een totale afstand gereden van ruim 60.000 km. «driemaal rond de aar de). Volgens de fabriek hebben deze proeven moeten bewijzen dat Ford-produktem kwalitatief goed en betrouwbaar zijn. Jackie Stewart, tweemaal wereldkampioen in de for mule I-klasse, had de leiding van de tests, waarbij rally- en racecou reurs uit negen landen waren inge schakeld. In iets meer dan één week tjjd werd met de vijf wagens Consul Taunus, Cortina en Escort de zelfde afstand gereden, die normale autobezitters gemiddeld in een jaar afleggen. De record werden geboekt onder toezicht van de internationa le automobiel-federatie. De wagens waren ongeveer dezelf de als die welke aan het publiek worden verkocht. Alleen werden de ventilatoren verwijderd en de carbu- rateuren afgesteld (vanwege de con stant hoge snelheid) en werden bre dere achterbanden gemonteerd. Deze veranderingen gaven een kracht ver meerdering van ongeveer tien pro cent. Twee Escorts vestigden zes van de dertien nieuwe records: een 1100, haalde een gemiddelde van 148 km per uur gedurende een rit van 25.000 km en een GT-uitvoering met 1.5 liter motor bereikte een gemid delde snelheid van 168 km'uur ge durende 10.000 mijl. De andere re cords werden gevestigd door een Consul GT 3 liter en een Taunus en Cortina 2 liter. De Japanse autofabriek Toyota heeft meegedeeld, dat zij dit Jaar een elektronische "zwarte doos" op de markt zal brengen die 'n au tomotor automatisch doet afslaan zodra de wagen bij verkeerslichten of een kruising e.d. tot stilstand komt en weer aanslaat wanneer de wagen kan optrekken. Een woord voerder zei, dat er veel benzine mee kan worden bespaard en dat vooral in stadsverkeer, waarin meestal voortdurend moet worden gestopt, de luchtvervuiling ermee kan worden verminderd. De doos kan op elke wagen worden aangebracht. Het apparaat gaat 20.000 yen (ruim 120 gulden) kos ten. Volgens de fabriek zou het benzine verbruik met vijftien, de uitstoting van schadelijke gassen met onge veer veertig procent verminderen. Bij Louwman en Parqui (de impor teur in Nederland) nam men aan, dat het nog wel zeker een Jaar zou duren voor dat apparaatje in Euro pa op de markt zou komen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19