Ik ben als een ilde hond en blijf ik..." AFSTRAFFING ELLY APPEL Europese titel vrijwel zeker voor Van Veen APPIE HAPPIE ans Derks: „Ik zal nooit diplomatiek worden IN DE SHARPIE-KLASSE PAKISTAN: 8-0 Finale dames: Trudy Walhof-Marijke Schaar Roodenburg - UNA W aterpolo j eugd in troostronde Aanvangstijden ongewijzigd pA G 18 AUGUSTUS 1973 iDA-Een Jaar °f wat geleden werd hij geacht „een nozem" te zijn. Thans, anno lijn er bosjes mensen die vol walging in hun stem hem een querulant, een opschep en eerzuchtige, overijdelde man noemen, een man die een masker draagt Die scheidsrechter Frans Derks, Neerlands hipste vogel in het betaalde voetbal. Zijn anders kregen gisteravond opnieuw de bal toegeworpen. Wéér stond Frans Derks (langstelling, eerst in TROS-Sport op de televisie en van tien over half elf tot het nachtelijk uur in eenrechtstreekse uitzending vanuit het FC Den Haag-restaurant |KRO-radioprogramma Goal. w hiding tot die gigantische happening in het Zuiderpark, waar de gehele sportjour- ke en scheidsrechterlijke wereld was vertegenwoordigd: de verschijning van hoek dat door hem werd geschreven in samenwerking met de Amsterdamse jour- Wil van der Smagt: De titel: „Frans Derks ziet het anders". Jawel, hij voor het gebeuren, 'smid- Eilf uur. bloedheet, ook In i de koele woonkamer van eengezinswoning aan de Frans Derks telefo- a zakelijk gesprek, ditmaal, -directeur van een groot lakbedrijf. Flarden waarin voorkomen, minder uren, nde cijfers van het eerste die computerLater —gen: „In de voetbalwereld N niet met maatschappelijke es thermen. Waar 't om gaat mens alleen." schuin achterover, de te- m iasi-verveeld aan het oor. jende twee uur ratelt het nog zo'n vijftien keer. Hij en een oranje badjas aan, blote benen, blote voeten. donkerblonde haar boven lauwe ogen is nog niet ge- te zien. Kennelijk laat ge- a lie nacht. Klopt. Voor een doel, en „dus weer voor deelneming verleend aan alwedstrijd in Arnemuiden. geweest. Leen, zijn vrouw, k bij. Samen om half ti?n benen, geen pantalon, a (ten, geen pantoffels of Open kraag, geen hemd. geen obligate praat in ,n „sorry dat ik er zo uit i Derks immers tracht zijn. En te blijven. „Ik ben", zo zegt hij nader- ïeiger concessies te doen zelf niet kan zijn. Ik ben aond." Stilte. Paar secon- „En dat blijf ik, denk ien hond die niet nalaat li Uk althans wanneer hij dat dan maar moet ge- r ?en toch al zere benen r.oor even jaar geleden, lading van een optreden imt, door grijze eminentie toenmalige voorzitter van isrechter-commissie, werd door zijn afwijkende gedrag tot op de dag van is uitgesloten geworden sing p de internationale boon hem op grond van i: „Ook door de commis- kwaliteiten een derge- oe zou toekomen, in het afgelopen seizoen, tiling tot al zijn collega's, (maal met de gele kaart „Jemkamp (de huidige van de scheidsrechter zei et twee maanden tel eerlijk tegen me: als van die dingen had la vas de blauwe (de inter est voor jou voor het leest". leuren er niet eens boos ben niet jaloers. Leo van heeft eens tegen me ge- hebt het hele randgebeu- 2n daarom heb je het te- ccepteer de konsekwentie «e ik onmiddellijk op de «ie lijst zou kunnen ko- i ik mijn broekje lan- i maken, mijn haar kor- i laten knippen en mijn ten houden, ik zou het sbeuren' eigenlijk minder loeten beleven. Maar dat Ik kan toch nooit leren te worden. Zoals tijdens t hou niet van lezingen, les. Spontaan zijn. mensen in zo'n zaal wat Solen. Er is een duif aan en die het anders ziet en sen gelegenheid onbenut Ingen metterdaad uit te iet omdat hij vorig te visie-commentator bij ?ow Rangers, columnist Parool en Kick, presenta- J jurylid, zanger voor doel en nu dus ook au- fchzelf aanbiedt. „Nee", ft loop niet te leuren met alles een uitvloeisel bepaalde bekendheid. Wan mi] vraagt zeg ik ja vindt men mij een ge- persoon, een ieder ge- naar het oordeel van fcggen de publiciteitsme- bepaald niet bij een ieder mtische voetbalbestel. „Je marktpositie, Je presentatie is voor diversen een doorntje in het oog. Er is duidelijk een groep mensen dat niet kan verdragen, dat je zinnige dingen zegt. Door mijn manier van optreden en door geen blad voor de mond te nemen, probeer ik evenwel te bereiken, dat men méé gaat den ken, dat en méé-evoluteert, dat men per jaar bijstuurt. Mag ik als jeblieft over voetbalzaken, en zeker niet alleen op arbitrair gebied, mee denken? Mag ik alsjeblieft., als lid van de bond die óók z'n contributie en óók z'n verzekering betaalt? Daarom ook ben ik na afloop een wedstrijd een plakker in de be stuurskamer. Dat is overigens de moeizaam afgedwongen winst van 1973. In vergelijking met andere i weer. landen kan een scheidsrechter en mag een scheidsrechter in Neder land meer dan in welk ander land ook ter wereld, al durven eigenlijk nog lang niet allen op te staan te gen het gezag. Maar gelukkig: wij in Nederland zijn, als scheidrechter, hoe dan ook integer. Wat dat betreft neem ik het voor iedereen op." Het zoet Niettemin ziet Frans Derks („Een scheidsrechter in 1973 moet anti- autoritair zijn, anders staat hij bloot aan indoctrinatie") veel ande re dingen anders. Men kan zich er geren aan zijn niet te ontkennen drang naar publiciteit, daar staat tegenover dat die momenten nog altijd slechts een kleine afspiegeling Frans Derks ondergaat dromerig de overhandiging van zijn boekdat Yvonne van Duivenbode (vrouw van voetballer Theo) hem met een kusje aanbiedt. KIEL De 39-jarige Nederlandse timmerman André van Veen is sinds gisteren practisch zeker van de Europese titel zeilen in de sharpie- klasse. Weliswaar moest Van Veen zich gisteren voor Kiel tevreden stel len met de tweede plaats, maar na vier races is zijn positie zo superi eur dat hij door zijn naaste concur rent, de Westduitser Uwe Peters al- Zege Merckx MONTE CAMPIONE De Bel gische wielercrack Eddy Merckx heeft in Italië een uit twee delen bestaand wielerwedstrijd gewonnen in een totaal tijd van 1 uur 37 mi nuten en 37.4 seconden. In het eerste gedeelte eindigde Merckx als tweede achter de Italiaan Gianni Motta. De etappe ging van Terme Boario naar Monte Campione, een afstand bergopwaarts van 34 ki lometer. De tijd van Motta was 1:05.08 uur en Merckx eindigde in dezelfde tijd. Het tweede gedeelte was een be klimming van 11 kilometer van Pia no Camuno naar Monte Campione. Merckx eindigde nu als eerste met een tijd van 32.29 minuten. Tweede werd de Spanjaard Jo6é Fuente die ook het algemeen klassement als tweede eindigde. zijn van datgene waar hij daar naast nog mee bezig is. En waar voor hij vorig seizoen welgeteld 160 vrije avonden afstond. Variërend van het fluiten voor een goed doel, het voetballen voor een goed doel, het houden van lezingen (discus sies) overal in den lande tot in in richtingen en gevangenissen toe die hem, naar eigen zeggen, veelal een hoop geld kosten, een enkele maal een boekenbon opleveren en hem onlangs nog tegen een autoschade van twaalfhonderdtachtig gulden deden oplopen. „Al die activiteiten blijven onder de oppervlakte. Te recht ook. Maar mag ik dan even wel ook het zoet wel eens vreten?", zo vraagt hij zich af. Frans Derks, hij ziet veel dingen anders. „Ik ben die ik ben", weet hij. „Ik doe erg veel een zelfkritiek, maar kan toch geen hekel aan me zelf krijgen." leen In theorie nog kan orden ach terhaald. 'Van Veen is onbereikbaar, aldus Petera. 'HIJ kan zich nu al als Europees kampioen beschouwen.' Eveneens voor Kiel is de Neder lander Wim de Voogt als tweede ge ëindigd in de strijd om het Interna tionale kampioenschap van West Duitsland in de vaurien-klasse. De overwinning was voor titelverdedi ger Jochen Bieg (West-Dultsland), die samen met zijn 13-jarige doch»,er Eva-Maria de vijfde en laatste race won. 470-KLASSE Amerikaanse zeilers hebben hun leidende posities bewaard tijdend de vijfde wedstrijd uit de wereldkampi oenschappen jeugd in de 470- en la ser-klasse, die gisteren bij Troia in Portugal zijn gehouden. In de 470- klasse won de Belg Winters de vijf de wedstrijd. De vijfde race van de lasers werd gewonnen door de Noor Kongelf. De top van het klassement in de beide kampioenschappen ziet er als volgt uit: 470: 1. Verenigde Staten 20 pnt, 2. België 21,7 pnt, 3. Spanje 22,7 pnt, 8. Nederland 55 pnt. laser: 1. Verenigde Staten 15,7 pnt. 2. Spanje 34,7 pt. 3. West Duitsland 36 pnt, 11. Nederland 55,7 pnt. FINNJOLLEN Manfred Kaufman (BRA) heeft de zesde race gewonnen in het Europe se jeugdkampioenschap in de finn- Jollen. Het algemeen klassement is: 1. Zaroslav (Pol) 55,7 pnt, 2. Papaio- annou (Grk) 79,7 pnt, 3. Weiter •Bra) 82.0 pnt, 4. Kaufmann (Bra) 92,0 pnt. BLOEMENDAAL Pakistan heeft gisteravond in Bloemendaal zijn tweede oefenwedstrijd in Nederland gewonnen. Na een ruststand van 40 won Pakistan, voor 1000 toe schouwers, met 80 van de verjong de Bloemendaalse ploeg. i-r\ SCHEVENINGEN De finale van het damesenkelspel op de ,na- tdonale" zal worden uitgeknokt door twee doorgewinterde prijsvechtsters: Marijke Schaar-Jansen en Trudy Walhof-Groenman, de nrs. 1 en 2 van de lijst. Het plaatsingscomité zal daarover stellig in zijn nopjes zijn. want het heeft immers getoond het huidige krachtenveld goed te hebben doorgrond. Maar tezelfdertijd zullen de heren wel droefjes gestemd zijn dat de tennis]eugd, aan wie tenslotte de toekomst is, op de weg naar de top voortijdig is uitgegleden. Ook de veel belovende Elly Appel, die Judith Sa- lomé in de kwartfinales zo overtui- Door Ruud Paaauw gend het toernooi uitknikkerde, bleek op het beslissende moment kracht en machteloos. Haar halve finale te gen de oersolide, van alle markten thuis zijnde Trudy Walhof bood een treurige aanblik. Zo verkrampt, zon der controle en zonder zelfvertrou wen speelde Elly Appel, dat zij nau welijks aan serieuze tegenstand toe kwam. Toegegeven, het is voor een niet zo ervaren tennisspeelster erg moeilijk om tegen Trudy Walhof voet aan de grond te krijgen. De Groningse heeft een zo op het oog eenvoudig, maar in werkelijkheid zeer geslepen spelletje, dat bijzonder accuraat tegemoet dient te worden getreden. Elly Appel kwam niet eens toe aan de uitvoering van een even tueel plan de campagne. Eer de sla- ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur de oefenwedstrijd SPORTPARK NOORD. Alle rangen f 1,25. Trudy Walhof, die zich door een overtuigende zege op Elly Appel plaatste voor de finale van het Nederlands kampioenschap. genwdsseling goed en wel begonnen was, had zij de bal al in het net of ver buiten de lijnen gedeponeerd. Trudy Walhof hield als een kokkin haar rivale de gerechten voor en het was bijna gênant om te zien hoe deze zich keer op keer daarin ver slikte. Van een wedstrijd was vrijwel geen sprake. Bij 61, 40 voor Tru dy Walhof pompte Elly Appel zich nog enige moed in, werd ook wat vaster en vertoonde toen in elk gevaJ iets dat op verzet leek. Maar het was te laat om Trudy Walhof van haar stuk te brengen. Die laatste games liepen alle tot 40-gelijk en Elly Ap pel en maakte daarin duidelijk dat ze 't wel kan. Al hield ze ook te wei nig rekening met het feit dat Trudy Walhof van „bakboord" slaat, dus links is. De cijfers, die tenslotte uit de bus kwamen (61, 61), legden in alle koelheid vast hoe hard de afstraffing was. In slaap De tweede halve finale bij de da mes, die tussen Marijke Schaar en Nora Lauteslager was weliswaar min der eenzijdig, maar als kijkspel zo vervelend dat Je er bijna in slaap viel. Twee uitgesproken baseline speelsters stonden hier weinig geïn spireerd op elkaar in te slaan. D? frele, blonde Nora Lauteslager is een goed knokkertje, ze snelt als een haasje langs de lijnen. Om het twee handige geweld van Marijke Schaar te kunnen ontregelen, komt er ech ter meer kijken dan hard lopen en braaf volhouden. Daarvoor heb Je een paar wapens nodig in de slagult- rusting en die bezit Nora Lautesla ger niet. Ze haalt een hoop en daar is dan alles mee gezegd. Marijke Schaar, die een ongewoon groot aantal fouten op huis-tuin-en-keu- ken slagen, won de eerste set onbe- dreigd met 62 (van die acht ga mes werden er slechts twee door de serveerster gewonnen). In de twee de ging het moeilijker. Nora Laute slager zwoegde een 54 voorsprong bijeen en verwierf in het tiende spel maar even drie setpunten (40.0). Ze verknalde ze allemaal, waarna Marij ke Schaar met de score 7—5 de finale binnenliep. Fok en Lind Uit de strijd ging gisteren ook het dubbel Wouter Fok/Jan Lind. Ze brachten het, heel verrassend, tot de halve eindstrijd na overwinningen op Blaas/Welschen eai Sanders/ Schmitz. In de halve finales sneu velden zij, zoals verwacht, tegen de combinatie Hordij k/Fleury. Het had in deze partij veel van weg dat ook en Lind tegen hun oudere broers speelden. Dat beeld riepen zij on willekeurig op met hun spel dat scherp, fel en vindingrijk was, maar eenvoudig nog niet sterk en ervaren genoeg om het tegen de oudere Jon gens te kunnen bolwerken64, 60, 63 voor Hordijk en Fleury. In de andere halve finale bedwon gen Hemmes en Laudin ook in drie sets (63, 64, 63) de combinatie van Min-Thung. Hemmes was veruit de beste van de 4. Een uitzonderlijk fraaie serie schoten en intercepties kwam van zijn racket. DUISBURG De Nederlandse waterpolojeugd heeft zich tijdens het Europese kampioenschap net niet geplaatst voor de eindronde. Zuidsla - vië won met 7—3 ran België en be haalde precies de marge van vier doelpunten, nodig om Nederland voorbij te gaan. Het Nederlandse Jeugdwaterpoloteam speelt nu in de troostronde om de plaatsen zeven t/m twaalf tegen België, Ierland, Griekenland, Groot-Brittannië en Roemenië. Voor de eindronde kwalificeerden zich: Spanje. Hongarije, Italië, Rus land, Zuidslavië en West-Duitsland. Nederland heeft alle kans gehad om zich ten koste van de Sow Jet- Unie een plaats in de finalegroep te verschaffen: tien seconden voor het einde van het duel bedroeg de voor sprong nog 42. Toen verloor Nico La nde weer onnodig de bal. waarvan de Russen koelbloedig profiteerden. De Nederlandse doelpunten kwa men op naam van Stroboer straf- orp in eerste periode), Landeweer (tweede periode), weer Stroboer en Keman (vierde periode) Lord KiÜanin KILLANIN: Gastheer van Spelen mag journalisten nietiveigeren MOSKOU De Sovjet-Unie zal in geen geval in aanmerking komen voor de organisatie van de Olym pische Spelen in 1980, als zij volhoudt Journalisten uit bepaalde landen te weren, zoals nu gebeurd is bij de Universiade in Moskou". Dit heeft Lord Killanin, voorzitter van het in ternationaal Olympisch Comité giste ren in Moskou verklaard. „Het niet toelaten van een groep journalisten zou in strijd zijn met de geest van e Olympische Spelen. De Sovjet- Unie heeft geweigerd inreisvisa te verstrekken aan Israëlische en Zuid- koreaanse sportjournalisten, die de verrichtingen van onder andere hun nationale ploegen tijdens de Univer siade wilden verslaan. „Ik weet niet alle details van deze zaak, maar het land dat de spelen van 1980 organi seert, zal zich moeten houden aan onze regels," aldus Killanin. Killanin noemde de faciliteiten tij dens de Universiade zeer goed, maar hij waarschuwde tegelijkertijd, dat men deze spelen niet als een genera le repetitie mocht bschouwen voor de Olympische Spelen. „Pas vol gend jaar maart zullen wij kandi daatstellingen accepteren. In de herst van 1974 neemt het IOC dan een be slissing". Killanin vertelde voorts dat het IOC erover dacht om het spelen van volksliederen en het hijsen van na tionale vlaggen al te schaffen. „Vlag gen en volksliederen leiden tot veel chauvinisme. De ceremonie protoco- laire voor een winnaar dient anders te worden. DEN HAAG De competitieleider betaald voetbal heeft een verzoek van de clubs FC Twente en AZ '67 afgewezen, om morgen het program ma in de eredivisie te laten aanvan gen om vijf of zes uur in de namid dag. Dit in verband met de heersen de weersomstandigheden. Het KNMI verwacht voor het week einde evenwel koeler weer, zodat er volgens de KNVB geen reden bestond het verzoek in te willigen. De tijd van voorbereiding zou bovendien te kort zijn. In het geval van AZ wei gerde Feyenoord overigens medewer king.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11