Eerste openbare school in Valken burg IJslands elftal komt dinsdag in Noordwij UW DAGBLAD MEE OP VAKANTIE Bijna officieel t" "Ik veranderde van baan. Mijn vrouw zag er erg tegen op dat ik nu iedere dag zo'n eind moest rijden, van huis naar werk vice versa. Zoek dan woningruil, zegt mijn broer. Ja, maar hoe? Gewoon in de krant, met een rubriekadvertentie. Ach denk ik. We hebben-het toch maar geprobeerd. Enfin wat denkt u? Precies. Nog geen vijf minuten van mijn nieuwe bedrijf. Een mens moet soms nog een hoop leren." Het dagblad is uw leerzaamste kontaktadres. v VALKENBURG Vanaf 1924 heeft de gemeente Valkenburg alleen een school gekend voor christelijk onderwijs. Gisteren werd de eerste openbare school geopend (op foto Jan Holvast). Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich burgemeester Van 't Wout, wethouders Van der Meij en Vis, en vertegenwoordi gers van het onderwijs in Valkenburg en Uitgeest. De burger vader sprak een welkomstwoord en betreurde het feit dat onderwijsinspecteur Boogaard voor dit heuglijke feit in Valken burg, wegens vakantie niet aanwezig kon zijn. Juist hij, aldus burgemeester Van 't Wout, heeft het gemeentebestuur altijd gediend tot steun en toeverlaat. "Sinds 1924 hebben we geen openba re school meer. Persoonlijk ben k een voorstander van bijzonder on derwijs, maar tegenwoordig moet iedereen de vrijheid hebben zijn kin deren onderwijs te laten verlenen op zijn eigen manier. We kennen geluk kig een vrijheid van onderwijs. Als college zullen we dan ook alles doen om de rechten van deze nieuwe 6chool te waarborgen. Het Is voor ons trouwens geen gemakkelijke zaak geweest." De volgende spreker was de heer Bauer, voorzitter van de vereniging voor openbaar onderwijs in Valken burg. "De ouders," sprak Bauer, "hebben nu een keuze-mogelijkheid En dat is goed." De heer van de Werff was het geheel met de vorige spreker eens, en hoopte daarbij dat de samenwerking tussen beide scholen optimaal zou zijn. "Beter een goede buur dan een verre vriend...", aldus Van der Werff. De heer Diederik, het hoofd van de nieuwe openbare school, bedankte allen voor de breid'willigheid en de in zet waarmee alles tot stand gekomen de afgelopen week aan het werk ge slagen en dit getal zal in de toekomst zeker groter worden. De twee leerkrachten hebben be schikking over moderne apparatuur, en het hele schooltje gaf een aardige indruk. Na afloop van het officiële gedeelte van de opening was er gelegenheid tot bezichtiging van de nieuwe school en de inrichting. Bosbrand De Westduitse brand weer heeft de brand onder controle, die 200 van de 700 ha staatsbos bij Löningen verwoestte. Het getroffen gebied ligt tegenover de Nederlandse gemeente Emmen. Reserve Generaal Odysseus An- ghelis is gisteren ontslagen als opper bevelhebber van het Griekse leger. Hij is nu reserve-militair geworden, zodat hij morgen als vice-president van de republiek kan worden geïn stalleerd. Dysenterie Onderzoekers in Oost Duitsland hebben een entstof tegen dysenterie vervaardigd, zo weet een persbureau uit dat land te melden. Het serum wordt thans in een insti tuut in Moskou beproefd. Van Katwijks niet naar Barcelona DEN HAAG De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft Piet van Katwijk en reserve Fons van Katwijk verwij derd uit de Nederlandse selectie voor de wereldkampioenschap op de weg. Marktberichten RUNSBURG, 17 aug. Groente- velling: Bloemkool 2398 per stuk; selderij 3032, peterselie 1215, radijs 825. per bos; uien 2932, breekpeen 2032, per kilo. RIJNSBURG, 17 aug. Bloemenvei ling: Alstroemeria 36, Anjers AM 13, Anthurium 1,38, Calla 24, Chrys. gepl. nc 21, idem jrc 39, Dahlia 3. Gerbera 25, Gladiolen 6. idem colvill. 3. idem Nanus 5. Hellanten 6, Lelie kelk 21, idem tak 40, Liatris 6. Ornithogalum 4. Rozen grootbl. 11, idem kleinbl. 4, Scabiosar 3, Anjers tros 12. div. Snij bloemen 17, idem imp. 2,44, Begonia 1,24, St. Paulea 42, div. potplanten 18, alles per stuk Asters 41 Chry-s. tros nc 42, Idem jrc 71, Eükeblad 19, Free- sla 61, Hyacinthen 12, Iris 1,00. Ixla 5, Margriet 37, Sngroen 27, Statice 74, div. Snijbloemen 62. Snijgroen imp. 25, alles per bos. Wielrennen De Belg Frans Mint- Jens heeft gisteravond te Oud Turn hout een wegwedstrijd voor profes sionals gewonnen. De Nederlander Jos Beers eindigde als derde; Ger- ben Karstens als dertiende. Als reserve is nu aangewezen de 21- jarige Hagenaar Ton van der Spie gel, die Slechts naar Spanje zal rei zen, wanneer een van de gekozen renners niet in staat is om te star ten. De sportcommissie heeft de beslis sing ten aanzien van de Van Kat wijks gisteren genomen, nadat de broers donderdag hadden geweigerd zich aan de medische keuring te on derwerpen. Aan het eind van het trainingskamp in Papendal moesten alle renners worden gekeurd, de Van Katwijks hadden echter geen zin om te wachten en vertrokken. Bonds coach Middelink heeft daarna gead viseerd het tweetal niet mee te ne men naar Spanje. Gisteren is er contact geweest tus sen vertegenwoordigers van de Unie en de broers Van Katwijk, waarbij zij zeiden fout te hebben gehandeld. Zij waren bereid hun verontschuldi gingen aan te biedten en wilden zich alsnog laten keuren. De KNWU is daarop niet ingegaan en bepaalde dat na het afvallen van Piet van Katwijk automatisch de andere zes, Dohmen, Gevers. Knetemann, Den Hartog, De Waal en Schür aan de individuele wegwedstrijd zouden deelnemen. Voor de ploegentijdrit over 100 kilometer zal ter plaatse, in ieder geval na de Ronde van Toledo, waar de Nederlandse ploeg als laatste voorbereiding zal rijden, een keuze worden gemaakt. Groot toernooi Leython/AC LEIDEN Leython AC zal de wedstrijden van de eerste teams in het nieuwe seizoen spelen in de Vijf Meihal op de zaterdagavond. Zowel het eerste als het tweede damesteam promoveerden in de jongst competi tie respectievelijk naar de tweede en derde divisie, reden waarom de Leid- se volleybal vereniging wat nadruk kelijker naar buiten wil treden. Op zaterdag 8 september opent Leython/AC het nieuwe seizoen met een groot toernooi, waarvoor zijn uitgenodigd Corbulo en PVC uit Den Haag, Jodan Boys (Gouda), Gemini- Kangeroes (Voorschoten), DIO (Noordwijk-, Be Fair Waddinxveen) Spel. Dilbeek (België), WVC (War mond), Donar (Leiden) en VCS (Rijswijk). Het toernooi wordt ge houden in de Vijf Meihal. Naast de wedstrijdsport start Ley thon/AC ook met een afdeling re creatie voor dames en heren van 25 tot 65 jaar. Deze groep zal eenmaal per week bijeenkomen. Inlichtingen: dhr. C. J. v. Dorp, De Ridderstraat 20, Leiden, tel. 40679. Elf maal goud Rusland bij Universiade ALPHEN AAN DEN RIJN Na de officiële opening van het nieuwe politiebureau (eind september of be gin oktober) krijgen de Alphenareo de gelegenheid het fraaie pand aan de Oudshoornseweg te bezichtigen. Korpschef Van Voorden vindt het minder juist dat iedereen nu maar zou kunnen binnenlopen voor de offi ciële handeling heeft plaatsgevon den. Wie de opening gaat verrichten is nog niet bekend. Hierover wördt op het ogenblik druk onderhandeld. Promotieduel Essor LEIDEN De Leidse basketbal- vereniging Essor speelt op maandag 27 augustus in de Vijf Meihal een promotiewedstrijd tegen BV Lakers uit Rotterdam. Gespeeld wordt om één plaats in de tweede divisie. De wedstrijd begint om 19.30 uur. Voetbal Voor de Bundesliga tn West Duitsland zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. Schalks '04 won met 3-1 van VFL Bochum en Werder Bremen deelde de punten met VFB Stuttgart: 1-1. In het zwembad de Aarweide in Ter Aar kon gisteren de 100.000ste bezoeker van dit jaar worden begroet. Het was de dertienjarige Gerrie de Rijk, die ook nog eens de half-miljoenste bezoeker was sinds de opening van het fraaie bad. Hij ging niet met lege handen naar huis, terwijl hij zeer onder de indruk kwam van de toespraak van burgemeester Van der Poel. (Foto Will Dijkman) Moskou Op de derde dag van de Universiade in Moskou heeft de Sov jet-Unie zijn totaal aan gouden me dailles vermeerderd met drie en ge bracht op elf. Joeri Silov won de 100 meter sprint voor heren in 10.4 se conden voor de Cubaan Silvio Leo nard, die in dezelfde tijd finishte. In de halve-finales had Silov reeds 10.33 gelopen. De Russische wereldrecord - houdster Faina Melnik zegevierde op haar specialiteit, het discuswer pen, met een worp van 64.54 meter. Zij bleef ruim voor de Roemeens? Roemeense Argentina Menis (60.82 meter). Eveneens goud veroverde vijf kampster Nadjezda Tkatsjenko met een totaal van 4.629 punten. De Italiaanse Paola Cacchi-Pigni won de 1500 meter met de uitsteken de tijd van 4.10.7 min. Mona-Lisa Pursiainen (Finland) was de snels te op de 100 meter: 11.4 seconden. Het Nederlandse basketbalteam heeft in zijn eerste wedstrijd met 100-66 (40.41) gewonnen van Libanon Het Nederlandse waterpolozevental had een minder gelukkige start. Het leed een nederlaag van 5-7 tegen West-Duitsland (0-2,1-2, 3-2, 1-1). NIEUWKOOP Tijdens een gisteravond in het parkrestaurant van Avifauna gehoudei avond heeft de heer Bodegraven, directeur van de firma Bodegraven te Nieuivkoop personeelsleden in verband met hun 40- of 25-jarig dienstverband op hartelijke wijze De heer Schellingerhout die veertig jaar bij het bedrijf werkzaam was werd als gesteld voor vele jongeren en geprezen om zijn trouw en ijver voor het bedrijf. Hij stoffelijk blijk van erkentelijkheid uit handen van de directeur een gouden de heer Bodegraven de jubilaris om de pols bevestigde. De echtgenote ontving een Voorts werden de heren N. van Koert, J. Vork, F. Mesman en W. Leliveld in verband zilveren jubileum bij het bedrijf eveneens gehuldigd. Zij ontvingen allen een gesche: couvert. Namens de personeelsvereniging sprak de heer v. d. Wilk, die alle jubilarissen een toepasselijk geschenk aanbood. Deze bijeenkomst was het sluitstuk van een de personeelsleden met hun dames naar midden Holland. Op de foto: directeur J. bevestigt het gouden armbandhorloge om de pols van de heer Schellingerhout. (Foto Wim Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantiefonnos dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden Wij hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassiis S.v.p. KOSTEN VAN OPZENDING Vooi Nederland. Beigie en Luxemburg De overige Europese Landen uitsluitend per luchtpost Kosten t l,- De praktijk neelt ons geleera dat de bezorging vaD kranteD in ds Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overs jj" Wy xiinnep daarom geeD verantwoording nemen voor kranten. gij dig op net vakantieadres worden ontvangen. REYKJAVIK 'Wij zullen het Ne derlandse publiek niet beledigen met defensief voetbal. Integendeel, in bei de wedstrijden tegen het Nederland se elftal zullen de IJslandse ama teurs aanvallend voetbal spelen' al dus Albert Gudmundsson, de voor zitter van de IJslandse voetbalbond.' Het is natuurlijk te gek wanneer ik zou zeggen dat wij voor een verras sing gaan zorgen. Daarvoor is het verschil in kwaliteit tussen het Neder landse voetbal en het onze eenvoudig veel te groot. Een ding weet ik ech ter wel. Het Nederlandse publiek zal verrast worden door de vechtlust van mijn team. De IJslandse voetbalcompetitie is momenteel in de slotfase. De acht clubs in de eerste divisie hebben nu tien wedstrijden gespeeld. Ib Kevla- vik heeft met 19 punten en de doel- cijfers 24-3 de leiding. Er is niemand op IJsland, die er aan twijfelt dat IBK, dat dit seizoen IJsland verte genwoordigt in het UEFA-cup toer nooi, de nationale titel verovert. IBK Is dan ook met zeven spelers de gro te leverancier voor de nationale se lectie. De enige prof in de groep is de 18-jarige Asgeir Sigurvinsson, die sedert enkele weken onder contract staat bij het Belgische Standard Luik. Elmar Geirsson kan op inter nationale ervaring bogen doordat hij als amateur speelt bij Hertha BSC. De IJslander studeert namelijk in Berlijn voor tandarts. v *s t tv im x Bcillen-Bobby is hardleers BONN De Siegener Sportclub, traditierijke voetbals J ging in de Westduitse stad Siegen, zit diep in de zorges cl veld van de club, aan de rand van de stad, is weliswaar ra hoog hek omgeven, maar toch wil het nogal eens voorkom een bal over de rand vliegt en in de zorgvuldig bijgeh e bloemenhof van buurman Rolf Bar terechtkomt. gulden. De restanten slaat E grimmig op in zijn kelda thans een imposante ondt u van oud leer is ontstaan. De voetbalclub heeft Bar den bloemen te vergoeden, by verder van de ballen Maar de bloemenminnaar wijken. De rechtbank in zich er al mee bemoeid plaatse gaan kijken. Maar nelijke schikking ligt verschiet. Bobby blijft Deze Bar nu zijn de bloemen dier baarder dan de ballen. Al drie jaar geleden nam hij een grijze herders hond in dienst, die hij africhtte met het speciale doel onmiddellijk en krachtig de tanden te zetten in de ballon, die bij hem in de tuin neer dalen. Ballen-Bobby verstaat zijn taak. In de loop van drie jaar heeft het wakkere dier al 80 ballen tussen de kaken genomen. Totale waarde van deze consumpties: ruim 6000 De IJslandse selectie, dagmiddag op Schiphol in het Palacehotel in ondergebracht bestaat uit de spelers: Thorsteinn Olafsson (IBK), Sigurvinsson iIBV), narsson (IBK), Gudni (IBK), Einar Gunnarsson Marteinn Geirsson Torfason (IBK), Gudgeit (Fram), Olafur Juliusson Matthias Hallgrimsson (IAI Sigurvinsson (Standard rik Olafsson (Vikingi), son (Fram)Orn Karl Hermansson (IBK), Geirsson (Hertha BSC), (Valur).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10