Dronken kaper dirigeerde Libanese Boeing naar Lod Toestand in strategische provincie van Pakistan baart ernstige zorgen WRAAKMOORD VAN DE IRA Vordering vrachtauto's in Chili is begonnen Dader overmeesterdtoestel vrij Skylab-3 mmmr Vroedvrouw voerde lijken aan honden Magruder bekent ii Watergate-affaire BUITENLAND VRIJDAG 17 AUGUSTUS ij TEL AVIV Een 37-jarige dronken Libiër heeft gistermid dag een Boeing-707 van de Libanese luchtvaartmaatschappij Middle East Airlines gedwongen naar de luchthaven Lod te vliegen om Israël te tonen dat "niet alle Arabieren slecht en vijanden van Israël" zijn. De Israëlische stafchef luitenant-generaal David Elazar keek gisteren uitermate tevreden op het vliegveld van Tel Aviv nadat de dronken kaper overmeesterd was. De Libanese stewardess van het toestel, had kennelijk ook geen reden tot klagen. BELFAST (AP) Leden van het Ierse republikeinse leger (IRA) heb ben vandaag bekendgemaakt dat zij een katholieke vader van zeven kin deren hebben terechtgesteld nadat de man had toegegeven een "verra der" te zijn. De 37-Jarige Patrick Duffy, af komstig uit de katholieke wijk Creg- gan Estate in Londonderry, werd al meer dan een week vermist. Zijn lijk is nog niet gevonden. De „terechtstelling" zou hebben Partijcongres in China op komst DEN HAAG (ANP) De drukke politieke activiteit die de laatste we ken in Peking is gesignaleerd schynt onvoorwaardelijk te duiden in de richting van het op handen zijn van het tiende Chinese partijcongres. Hier en daar is al gewezen op de mogelijkheid dat het congres reeds aan de gang zou zijn maar recente informatie wijst met vrij grote ze kerheid naar de laatste week van augustus of de eerste van september. Het congres zal zich moeten bezig houden met het goedkeuren van een nieuwe grondwet, het kiezen van een nieuw centraal comité en een nieuw politburo dat uit 21 leden be staat. Het huidige politburo, het be langrijkste orgaan in het land, om vatte door de zuiveringen nog slechts 13 leden van wie er bovendien een deel hoogbejaard zijn. De belang rijkste taak van het congres is het regelen van de opvolging van Mao Tse-toeng en het benoemen van het benoemen van een nieuw staats hoofd in plaats van de in ongenade gevallen Lioe Sjao-tsji. De benoeming van een nieuwe mi nister van Defensie vindt hoogst waarschijnlijk later in het jaar plaats tijdens een bijeenkomst van het nationale volkscongres, het par lement zogezegd. Dit congres moet ook de benoemingen die op het partijcongres worden gedaan be krachtigen. Het nationale volkscon gres is al negen Jaar niet meer bij eengeweest. HOUSTON (AP) De dienst voor de ruimtevaart heeft bekend ge maakt dat de datum voor de lance ring van de Skylab-3-bemanning voorlopig is vastgesteld op 9 novem ber. De bemanning van de Skylab-3 zal bestaan uit de astronauten Gereld Carr, William Poque en dr. Edward Gibson. Zij zullen acht weken in het ruimtelaboratorium blijven. Zij zullen onder meer in staat zijn de kerst-komeet Kohoutek waar te en tfi bestuderen. plaatsgevonden op 9 augustus en de mededeling erover was gedaan aan de vrouw van Duffy en aan de pers. Duffy, zo werd gezegd, had toege geven gespioneerd te hebben voor de Noordierse politie en de inlichtingen dienst van het Britse leger, met als gevolg dat een aantal IRA-mensan was gearresteerd. De leeftijd van de kinderen van het slachtoffer varieert van zes weken tot 16 jaar. Het aantal in de afgelopen vier Ja gewelddadig omgekomen mensen in Noord-Ierland is thans gestegen tot 867. Britse scherpschutters hebben gis teren de motorwagen opgeblazen van een goederentrein die eerder op de dag bij Newry aan de grens tus sen Ulster en Ierland door het Ierss republikeinse leger was gekaapt. Met een geweldige klap ging de mo torwagen de lucht in toen de militai ren de ontsteking raakten van één van de melkbussen met springstof die de kapers in de trein hadden ge plaatst. Het is de eerste maal dat de IRA een trein kaapte. Wel zijn in t ver leden reeds talrijke auto's, bussen en vrachtauto's gestolen die later vol explosieven de lucht ingingen. Drie gewapende mannen hebben gisteren een overval gepleegd op een Iers legerkamp en zijn er daarna in geslaagd de 400 kilometer naar da Noordierse grens af te leggen zonder te worden gegrepen. In het legerkamp maakten zij wa pens en munitie buit van de schild wachten. Op hun vlucht maakten zij gebruik van drie auto's waarbij ze de bestuurders met hun wapens in be dwang hielden. Toestand van Omar Bradley baart zorg LOS ANGELES Generaal Omar N. Bradley, laatst overgebleven vijf sterren generaal die de Amerikaan se troepen in de tweede wereldoorlog aanvoerde, is gisteren in het Acade misch ziekenhuis van Los Angeles geopereerd nadat een behandeling tegen bloedpropvorming zonder re sultaat was gebleven. De staf van het ziekenhuis deelde mee dat de toestand van de ,80-Ja- rige ijzervreter zorg baart. Generaal Bradley was een van de acht Amerikaanse vijfsterrengene- raals die in de Tweede wereldoorlog de legers van de Verenigde Staten in Europa aanvoerden. Op 27 april 1945 brachten zijn soldaten bij Torgau in Duitsland de eerste verbinding tot stand met de uit het oosten opruk kende Russische troepen. Schatzoekers verlaten de Andrea Doria WASHINGTON Het zoeken naar de miljoenenschat in het vergane Ita- liaane passagiersschip "Andrea Do ria", dat voor de Amerikaanse oost kust op de zeebodem ligt, is gisteren mislukt. De drie mannen die acht dagen lang in een duikklok hebben ge werkt zijn door het verzorgingsschi p "Narragansett" in hun duikklok naar Farhaven gesleept, waar zij langzaam omhoog gehaald zullen worden. De onderneming, waarin naar schatting voor 250.000 dollar was ge ïnvesteerd, is gestaakt wegens te De Boeing was onderweg van de Libische luchthaven Bengazi naar Berioet toen boven Cyprus een van de passagiers de piloot met twee re volvers dwong naar de Israelishce luchthaven Lod koers te zetten. De piloot vroeg de verkeerstoren van Lod toestemming om te landen. Hij kreeg deze niet meteen. Eerst toen hij meer dan een half uur boven Tel Aviv had rondgevlogen, begeleid door Phantom-jachtibommenwerpers van de Israëlische luchtmacht, gaf Lod toestemming. De Boeing met zijn 109 passagiers en tien bemanningsleden, werd naar een afgelegen landingsbaan gediri geerd. Direct na de landing werd de machine omringd door leden van de veiligheidsdienst. Als eerste ver scheen de kaper in de deuropening van de Boeing. Terwijl een aantal veiligheidsmensen de kaper aan de praat hield, wisten anderen de Boe ing via de nooduitgang binnen te dringen en de man door de deur naar buiten te slaan, waar hij na een korte worsteling kon worden over meesterd. De passagiers werden voor ondervraging met busjes naar het restaurant van de luchthaven gebracht. In de loop van de avond konden zij hun reis naar Beiroet vervolgen. De Libische kaper, die sinds het vertrek uit Bengazi whisky had zitten drinken .bleek flink aangeschoten te zijn. Premier Golda Meir noemde hem een "dronken gek", die wel "voor enige tijd onze gast zal zijn". De stafchef van het leger .luitenant- generaal David Elazar, heeft aange kondigd dat de Libier voor een rechtbank zal moeten verschijnen. In Beiroet vertelde na de vlucht een passagier die een baby in zijn ar men droeg dat de kaper een „idioot was, uiterst gemeen... hij bedreigde een van de stewardessen en vuurde een schot op haar af. Maar hij raak te haar niet". Een andere passagier zei „Ik ben nu erg moe. Het was verschrikkelijk. Maar zij hebben ons goed behandeld in Tel Aviv". Verscheidene passagiers zeiden dat zij voelden dat de Israëliërs hun goed behandelden omdat zij wensten dat „zij propaganda zouden maken". „Zij vroegen steeds maar: hoe vin den Jullie ons? hoe vinden Jullie de manier waarop wij jullie behande len?" Een week geleden hebben Israëli sche jagers boven Libanon een an der toestel van "Middle East Airli nes" onderschept en gedwongen op Waksman overleden De Ameri kaanse micro-bioloog Selman Abra ham Waksman, Nobelprijswinnaar in 1952, is gisteren in Hyannis, Massa chusetts, op 85-jarige leeftijd aan ?en hersenbloeding overleden. Dr. Waksman kreeg de prijs omdat hij een van de ontdekkers van strepto- mycine was, het eerste antibioticum tegen tuberculose. Waksman werd in 1888 bij Kiew geboren. Sedert 1910 woonde hij in Amerika. Vechthaan doodt scheidsrechter Een zeer vurige vechthaan heeft gis teren te Zamboanga del Sur, op het zuidelijke Philippijnse eiland Min danao, een man gedood en een twee de verwond. Tijdens een gevecht vloog een der hanen op de scheids rechter af en bracht deze met de vlijmscherpe sporen diepe wonden in de buik toe waaraan de ongelukkige even later overleed. De scheidsrech ter wilde tijdens het gevecht de ha nen naar het midden van de kleine arena leiden, en de haan nam dit niet. De eigenaar van het dier werd ook aangevallen en liep enige venij nige steken in het been op. De haan is kort hierop door een politieman doodgeschoten. landen. Daar werden de 74 passa giers gecontroleerd, omdat men dacht dat er leiders van de Arabische guerrilla-organisaties aan boord waren. Later is toen bekend gewor den dat George Habasj, de leider van het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina die voor de vlucht van dit toestel geboekt had, op het laatste nippertje zijn boeking had geannuleerd. De Israëliërs lie ten het toestel meit alle passagiers en bemanningsleden vertrekken. Geënsceneerd Een Libische diplomaat aan boord van het gekaapte toestel is van me ning dat het gebeurde door Israël in elkaar is gezet. Salah Al-Sanoessi, ambassadeur in Bagdad, zei in Beiroet tegen ver slaggevers dat de kaper geen Libiër was zoals hij zei. Hij had geen Li bisch accent, aldus de ambassadeur, die evenwel niet kon zeggen waar de man dan wel vandaan kwam. Ver scheidene andere passagiers zeiden dat de kaper beter Engels dan Ara bisch sprak. Ook de Arabische pers staat sceptisch tegenover de door Is raël gegeven lezing. Langs een glijbaan bij een nooduitgang verlaten de passagii ijlings de Boeing terwijl bij de hoofduitgang de kaper icon overmeesterd. MEXICO-STAD De politie in Mexico heeft de overblijfselen van tien vrouwen en pas geboren kinderen aangetroffen onder di vloerplanken van het huis van een 58-jarige amateur-vroedvroui. Deze vrouw, Hermelinda Ayala Alonso, heeft volgens de politi; twintig honden in het huis met de lijken van vrouwen en kinderei die bij de bevalling waren gestorven, gevoerd. De beenderen werden in de patio, onder de vloer van keuken q slaapkamer begraven. Deze zijn gisteren door de politie opgegraven De politie deed een overval in het huis nadat een der echtgenoten, die zijn vrouw naar de vroedvrouw had zien gaan, had geklaagd. Z; trof een 13-jarige jongen aan die het overschot van een 18-jarij meisje, Georgina Flores, aan het begraven was. Jongen en vrouw zf gearresteerd. De "vroedvrouw", die niet bevoegd was, gebruikte haar keuken ai ''operatiekamer". Een luitenant van politie zei dat de vrouw een voudig leeft "en misschien niet genoeg te eten kon geven aai honden wanneer zij die niet met mensenvlees voerde". SANTIAGO Driehonderd mili tairen hebben gisteravond in Puente Alto, 20 km ten zuiden van Santia go, meer dan 1500 vrachtauto's in be slag genomen zonder dat zich inci denten voordeden. De soldaten wisten de eigenaren en hun gezinnen te bewegen het ter rein waar de wagens geparkeerd waren, te verlaten. De wagens zul len worden weggesleept nadat het departement van handel en indu strie daartoe machtiging van de rechter heeft ontvangen. Tokio vraagt uitlevering van kapers TOKIO (AP) Japan heeft b« de Libische regering om uitlevering verzocht van de vier kapers van de Japan Airlines Jumbojet, zo heeft een regeringswoordvoerder bekend gemaakt. Zoals bekend worden de vier in Libië vastgehouden sinds zij het toestel na een nog steeds raad selachtige rondreis door het Mid den-Oosten op 24 Juli in Benghazi hebben opgeblazen. De woordvoerder verklaarde dat Libië nog niet officieel heeft geant woord. Japan heeft de Libische regering verder gevraagd of zij voornemens is haar Juridische rechten met betrek king tot de kaping ten uitvoer te leggen m.a.w. of de kapers him straf in Libië zullen ondergaan. De woordvoerder verklaarde dat Japan erop hoopt dat de vier kapers na het proces in Libië aan de Ja panse autoriteiten zullen worden overgedragen. Libië heeft de z.g. overeenkomst van Tokio ter voorko ming van de luchtpiraterij echter niet ondertekend en is daarom niet gehouden de kapers inderdaad uit te leveren. Van veel auto's heeft men de ban den laten leeglopen of vitale onder delen verwijderd. De inbeslagneming gebeurde een uur na het verstrijken van het ultimatum van de overheid, Er zijn in totaal 45.000 vrachtwagens die door de staking van de eigena ren-chauffeurs stilstaan. De staking duurt al meer dan drie weken. De stakers willen pas weer aan het werk gaan als de regering de on derminister van vervoer, Faivovich, ontslaat. Deze heeft gisteravond zelf zijn ontslag aangeboden, maar dat is door president Allende geweigerd. Op het laatste ogenblik waren in Santiago gisteren toch weer bespre kingen begonnen tussen de regering en de stakende vrachtwagenchauf feurs, om te trachten een bijna ze kere uitbarsting van geweld nog te voorkomen. Dat gesprek tussen minister Ruiz en de vertegenwoordigers van de transportondernemingen is echter vastgelopen. De minister bleef eisen dat het werk zonder meer zou wor den hervat. De vrachtwageneige naars zeiden echter dat zij hun wa gens niet zouden laten rijden voordat de regering onderminister Faivo zou hebben ontslagen. Zij zeggej Faivovich niet zal rusten voordai Chileense transport is genationa seerd en dat deze in staat is e tuele concessies die de minister doen om een eind te maken i staking, te blokkeren. Prins Bernhaj komt naar Legermuseum LEIDEN Prins Bernhard op maandag 10 september zoek brengen aan het Legermui aan de Pesthuislaan. Ter geleger van het zestigjarig bestaan van wordt die dag van een receptie gehouden. Jeb Stuart Magruder, voormalig plaatsvervangend leider van presi dent Nixons herverkiezingscampag ne en voormalig lid van de staf van het Witte Huis, heeft gisteren voor een federale rechtbank in Washing ton bekend schuldig te zijn aan sa menzwering dn verband met het Wa- tergate-schandaal en de pogingen de zaak in de doof pot te stoppen. Rechter John Sirica stelde het wijzen van vonnis uit, hangende verdere aanklachten in de zaak, die later dit Jaar van een federale g jury worden verwacht. Magrud op vrije voeten omdat hij heef! loofd met het gerecht san ken. In zijn verklaring voor de sec commissie-Ervin heeft Magt verklaard dat de vroegere mfc van justitie John Mitchell de braak in het Watergate-gebouff Jumi 1972 goedkeurde. RAWALPINDI (Reuter) Bijna dagelijkse berichten over nieuwe bot singen. hinderlagen en moorden op Pakistaanse militairen hebben weer de aandacht van Rawalpindi geves tigd op de door moeilijkheden getrof fen strategische provincie Baloetsji- stan waar benden goed gewapende opstandelingen zich tegen het be stuur verzetten. Achttien doden en zesentwintig gewonden in enkele we ken tijd is een maatstaf voor de om vang van de guerrillastrijd, die ge voerd wordt in Pakistans grootste provincie. De problemen daar vormen een ge compliceerde mengeling van reeds eeuwren bestaande stammentegenstel lingen, politieke geschillen met de centrale regering en een beweging die afscheiding van Pakistan zou willen voor deze provincie, die grenst aan Perzië, Afghanistan en de Arabische Zee. Er waren voortdurend moeilijk heden met de krijggshaftige leden van de Baloetsji- en Pathanenstam- men, die al onder het Britse gezag in opstand kwamen. Uitbarsting De jongste uitbarsting dateert van februari toen premier Zoelfikar Ali Bhoetto, die toen nog president was, de regeringscoalitie van de in de op positie zijnde nationale Awami-par- tij en de Jamiate Oelema partij naar huis zond. De gouverneur van Ba- loetsjistan, Akbar Khan Boegti, die vorige week door Bhoetto werd aan gesteld om de provincie te besturen, noemde de guerrilla-activiteiten een open opstand van "toegewijde en po litiek gemotiveerde, in het buitenland opgeleide mensen met moderne wa pens". De gouverneur, een opvallende persoon, die zichzelf een realist noemt, zei dat de situatie van kwaad tot erger wordt en alleen maar ramp spoed aan Pakistan zal brengen, ten zij men de toestand ernstig neemt. Voor elke tien stamleden die gevan gen werden genomen of die zich over gegeven hadden, waren er tweemaal zoveel inwoners die zich bij de re bellen voegden. Uit wijd verspreide delen van de provincie, die met haar bijna 340.000 vierkante kilometer bijna zo groot is als Japan, zijn botsingen gemeld. Zij is economisch het verst achtergeble ven gebied van het land en is met haar nog geen 2.5 miljoen inwoners het dunst bevolkt. Beschuldiging Politici van de oppositie hebben de regering ervan beschuldigd dat zij slechts van een klein percentage van de ernstige incidenten die de provin cie troffen, melding heeft gemaakt. Volgens oud-gouverneur Bakhsj Bi- zenjo loopt het aantal slachtoffers sedert maart vermoedelijk in de hon derden. Ook zei hij dat de centrale regering gedwongen werd vier Leger divisies naar Baloetsjistan te sturen om de orde te herstellen en de genie troepen die wegen naar afgelegen steunpunten van de stemmen aan leggen, te beschermen. Oud-premier Sardar Ataoellah Mengal, die door de centrale regering van zijn functie werd ontheven, ver klaarde eerder deze maand dat de in woners van Baloetsjistan gedreven werden in een positie waar zij het ge voel zouden kunnen krijgen dat er voor hen geen plaats in de staat Pa kistan is. Gouverneur Boegti ver klaarde van zijn kant, dat er slechts één legerdivisie was gestationeerd in de hoofdstad Quetta en dat er geen botsingen geheim gehouden werden. Bij het jongste incident nam het leger 20 geweien, een stengun en dui zend patronen in beslag. De guerril lastrijders die volgens de regering zijn opgeleid door Oostduitse, Afrikaanse en Russische deskundigen, zouden ook zijn uitgerust met mortieren en gra naten. De regering van Bhoetto heeft alle eisen van de oppositie tot herstel van de coalitieregering in de provincie verworpen en de nationale vergade ring verboden te spreken over de rol van het leger aldaar. Afghanistan Het vraagstuk is nog gevoeliger ge worden als gevolg van de recente coup en regeringswisseling in Afghanistan en de mogelijkheid van een toespit sing van de kwestie van der lij ke Pakhtoense staat laag grenzen van Afghanistan en~ waaronder een groot deel loefcsjistan zou vallen. De sjah van Perzië heeft a! bezorgdheid geuit over de onW ling in de provincie en heeft g6 schuwd dat zijn regering "bef mende tegenmaatregelen" zou men, ingeval de mogelijkheid zou worden dat de provincie ap maakt van Pakistan. Het bewind van Bhoetto i dels begonnen met het uitdelen ware gevangenisstraffen i gen steun aan opstandelingen wenden. Vier beklaagden, onaet een lid van de oppositie in blee van de provincie, NawaB Sjer Ali, zijn reeds tot 28 jaa: vangenisstraf veroordeeld aanzetting tot moord en plunck

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4