fantje Schaap jood hulp aan narinevliegers Commissie bekijkt de Oosterschelde NORIT Veehouder leverde melk jnet penicil line af Sigaartje voor cheque van 4 ton Venlose politie pakt brutale naaktloper Opstand tegen ^ontgroening^ jflpAG 16 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 ('IJK IJK AAN ZEE/WASSENAAR Met een vaart van tegen de dertig kilometer stuurde Jantje Schaap (17) zijn supersnelle en nog geen twee maanden oude joot in de richting van de post van de Katwijkse politie op de overvolle zeereep i (Staurant ,,De Zwaan". Toen het bootje in zicht kwam ontdekte hoofdinspecteur améris met de kijker, dat er ook twee in oranje pakken gestoken mannen aan n. „Dat moeten inzittenden van de Briguet Atlantic 257 zijn", zei hij. vijfentwintig minuten daarvoor omstreeks tien over elf was het toestel Marine Luchtvaartdienst van het Vliegkamp Valkenburg een mijl of drie uit de de Wassenaarse Slag door een defect aan het hoogteroer met veertien man 1 ord in zee terecht gekomen. fczee laten maken, dat ieder- vliegtuig ongedeerd kon Jantje Schaap een ras- atwijker was er met zijn het eerste bij en kreeg van joosen het verzoek de twee die bij de staart in de met randstof bedekte zee rond- ,j»an boord te nemen en aan engen. pmbee uHiant overste Goosen had f 7000, met motorpech zag ronddob- iet een zo feilloze landing op beren. Natuurlijk nam ik ze op inoeg rimpelloze water van sleeptouw. Ik had nog maar nauwe- lijks vastgemaakt toen ik die Bri quet Atlantic snel naar beneden zag komen en met een klap op zee zag landen. Het water spatte hoog op en vormde even een ondoordring baar gordijn. Ik kapte de tros en ben er zo snel mogelijk naar toe geva ren. Het gebeurde op nog geen twee honderd meter afstand. Die twee mannen dreven bij de staart in zee. Ik hoorde de commandant de namen van alle mensen aan boord afroepen. Inmiddels had ik die twee mannen in mijn bootje geholpen De com mandant vroeg me de twee zo snel mogelijk aan wal te brengen. Eén van hen had nogal wat vliegtuig brandstof binnen gekregen. Men riep mij toen ik wegvoer toe, dat er niemand was gewond. Hoe bestaat het. Voor mij is die vlieger, overste Goosen, een hele knappe. Wat zou er zijn gebeurd als er een flinke zee had gestaan? 't Toestel dat zo'n 23 miljoen kost is vermoedelijk wel naar de maan. Jantje Schaap ging weer terug met de bedoeling te zien hoe het met het toestel was. Toen we erbij kwa men dreven er heel wat speedboten en zeilboten in de omgeving rond en ook een bergingsvaartuig van de Engelse Marine, de M 2781 "Portis- ham", dat het SOS-signaal had op gevangen en op volle kracht naar de opgegeven plaats van de ramp was gevaren. Ook de Scheveningse reddingsboot 'Bernard van Leer" was in de nabij- Nijs jiDuijn flensen zijn uit het toestel. riep de zeventienjarige lar de politiemannen op het twee geredde marinemien- en nog was bleek om de de doorgestane emoties speedboot. Het waren ser igraf ist D. Fortgens en l-telegrafist M. J. Wisse. In post konden ze wat op ver- I ïen voordat hen door de politie een verklaring werd DEN HAAG Een melkveehou der heeft gisteren terechtgestaan voor de economische politierechter te Den Haag omdat hij melk met peni- celline had afgeleverd. De peni- celline was bij steekproeven door ambtenaren van de Keuringsdienst van Waren aangetoond in bussen melk die door de veehouder was af geleverd aan de fabriek. De 45-jarige veehouder uit Lisse erkende dat hij melk had geleverd van een koe waarvan hij kort tevo ren één tepel had ingespoten met penicelline. De tepel was ontstoken geweest door dat het dier met haar uier in aanraking was gekomen met roestig prikkeldraad. De veehouder benadrukte dat hij alleen melk had afgeleverd uit de drie tepels die niet met penicelline waren behandeld, zodat naar zijn beste weten alleen zuivere melk in de bus was gekomen. "Op de landbouwschool heb ik ge leerd dat de vier kwartieren van een uier geheel van elkaar zijn geschei den. Dat blijkt uit het feit dat na inspuiting van een kleurstof in één kwartier van de uier er toch witte melk komt uit de drie niet ingespo ten kwartieren", legde de veehouder uit. Pas nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt zou hij inlich tingen hebben gevraagd aan een vee arts en was hem verteld dat deze theorie niet opgaat bij inspuiting met penicilline omdat die zich via de bloedbaan verspreidt in het hele organisme van de koe. Officier van justitie mr. Beer was niet onder de indruk van dit verweer. Hij meende dat de veehouder best heeft begrepen dat de penicelline in alle melk van deze koe zou doordrin gen. "Maar de heren vinden het na tuurlijk zonde om al die melk niet te verkopen. Zij denken: het komt immers toch door elkaar in een gro te tank", aldus mr. Beer. De officier eiste honderd gulden boete. Politierechter mr. Portheine wilde echter aannemen dat de nog nim mer eerder veroordeelde veehouder te goeder trouw is geweest. Omdat hij niettemin verantwoordelijk is voor de zuiverheid van zijn melk werd de man veroordeeld tot vijftig gulden boete. aniek - en het werd beaamd door tegenover ons: "Er heid. Ze behoefden niets meer te au boord geen paniek ge- doen. Vliegtuigen van de Marinelucht le vlogen met het patrouil- vaartdienst cirkelden boven het 28.000 voet toen wrak, dat voor de helft onder water loosen bemerkte, dat er iets lag en mannen van de Katwijkse aan de automatische piloot strandpolitie voer ener ook heen om iet hoogteroer niet werkte, de al te nieuwsgierigen uit de buurt lel kon alleen nog naar te houden. Een dik uur na het onge- rechjts zwenken en gleed val waren de Wassenaarse politie en naar beneden. Direct werd de M.P. van het vliegveld Valkenburg iven. Toen we op 18.000 voet nog niet gearriveerd. Het toestel terd eerst overwogen de was inmiddels al verder zee ingedre- parachutes uit het toestel ven in de richting Scheveningen. 4 springen, doch omdat er en daar zag men wrakstukken i wen die daarin geen er- ^wea. Het war^ delen van de roe- idden werd na overleg met ren m een nooddeur. De propellers Vnik-pnhnra he- weren sterk verbogen door de klap srtoren op Valkenburg be- yan de water en trachten een zo zacht mo- vertoonde verschillende gro unding te maken op zee - te deuken. Ook was een stuk van de Goosen zette de kist een staart af nieuwste en mqfc radar toe opsporing van onderzee- uitgeruste toestellen van a lakelij op voortreffelijke wjj- hij ook nog een klein steentje heeft mogen bijdragen in de reddingsacties. Dat de rugleuning van zijn boot was beschadigd bij het redden deer de hem niet. "Ik weet zeker, dat ze dat op Valkenburg wel in orde zul len laten maken", zei hij. De Breguet Atlantic, een marinevliegtuig van 23 mil joen wordt op sleeptouio genomen voor transport naar de marinehaven in Den Helder. ARNHEM Een doosje sigaren van twee gulden zeventig kreeg de 17-jarige Arnhemse ma gazijnbediende Chris Driessen om dat hij zo eerlijk was geweest een gevonden cheque van 395.000 gul den naar de politie te brengen. Hij vond de enveloppe op straat voor het girokantoor. De cheque was van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Van de man die de cheque later kwam halen kreeg hij een dank Je wel. En si garen rookt hij niet eens. - Twee andere Katwijkers, Jan van De schok we hadden toe Zelfde en Arie Haasnoot, die met schepen srelheid van 180 km viel nog }1Un motorboot ook te hulp waren ge- Gelukkig is niemand gewond schoten, pikten nadat de marine we er allemaal heelhuis mensen veilig en wel in de helikop- niet gezonken en lag nagenoeg in de- ters zaten, de rubber reddingsboot zelfde omstandigheid in zee als toen k met een door de zenu- 0p en leverden deze af bij de Kat- wat trillend stemgeluid: wijkse politie. Jantje Schaap, die als In het begin van de middag arri veerden bij het wrak twee marine- een bergingsvaartuig. Het tegen de verwachtingen in nog wrak een hoeveelheid polyester balletjes om het drijvende te houden en daarna gingen zij aan boord voor onderzoek en om instrumenten te ber- heel eind afge- gehavende Brequet Atlantic nog te dreven. De marine-bergers spoten in bergen de veertien man de Brequet verlie- ik waren er het eerste uit. leerling-kok dit seizoen wérkt bij ten. Alleen was het vliegtuig door de gent Men zag mogelijkheden om de reddingsvesten, die deel restaurant "De Zwaan" en deze win- sterke stroming van onze uitrusting, dre- ter lessen van de hotelvakschool in op zee. De anderen klommen Den Haag gaat volgen, was blij dat Hen en maakten de ding- blaasbare reddingsboten) in - - i daarvan raakte, waar- door de klap, vol lucht en «en deel van één van de Q. Schaap was als eerste bij gestorte toestel en nam ons ft van de commandant aan had aardig wat rommel ftregen. Toen we naar de zagen we de anderen al- de rubber reddingsboot I We zijn er goed afgeko- tortgens deze woorden nog Mwelijks had uitgesproken helikopter van de MLD Post en bleef op enige meters t water zweven. Met de ka- holpen door een kikvorsman hrtgens en Wisse aan boord inmiddels had een andere de twaalf overige beman- aan boord genomen, toosen als laatste. 200 meter stapte direct na het "ver bons weer in zijn speedboot. I vertelde hij het verhaal fdding: "Ik zou op makreel *n toen ik een andere mo- "Skuytevaert" Ja van %ing ben ik al Jaren lid, ft een zeilboot gehad en baanden geleden heb ik van field deze gekocht voor DEN HAAG De commissie-Oos- terschelde is gistermiddag geïnstal leerd. In de regeringsverklaring van het kabinet-Den Uyl is deze com missie aangekondigd. Hij moet nog maals de mogelijkheden onderzoe ken om het behoud van het natuur lijk milieu in overeenstemming te brengen met de noodzakelijke be scherming tegen stormvloeden. De commissie krijgt van de rege ring een half jaar de tijd om advies uit te brengen. In de tussentijd gaat het werk aan de afsluiting van de Oosterschelde door. Er is aan dit werk al tweehonderd miljoen gulden besteed. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) herinnerde bij de installa tie aan de acties tegen afsluiting. De zij de commissie aan zo n korte stu- argumenten zijn samen te vatten on- dietijd gebonden. der de noemer: negatieve verwach tingen over het toekomstige milieu in een afgesloten Oosterschelde, zei de minister. Westerterp deelde mee, dat de re- Commissie-voorzitter mr. J. Klaa- sesz, oud-commissaris der Koningin in Zuid-Holland, beloofde, dat de commissie te zijner tijd voor- en te genstanders van de sluiting de gele gering de onzekerheid zo kort moge- genheid zal geven de puntjes op de i lijk wil laten duren en daarom heeft te zetten. WPMTr» T-»_ uil -- -A Jantje Schaap (17), rechts, bij zijn speedboot waarmee hij twee man van het marinevliegtuig oppikte en aan de wal bracht. ARNHEM Eerstejaars leerlingen van de Arnhemse HTS en van de akademie voor lichamelijke opvoe ding zijn in opstand gekomen tegen de militairistische drilmethoden die op de scholen nog steeds worden toege past bij wijze van ontgroening. Hoewel op alle universiteiten zulke manifestaties zijn afgeschaft vanwe ge hun mensonterend karakter, wordt het bij de HTS-en nog altijd gedaan. De ouderejaars vinden de methoden uitstekend. "Het is echt nodig om el kaar te leren kennen". VENLO De politie in Venlo heeft gisteren een naaktloper aan gehouden die al maanden lang de buitenwijken van Venlo onveilig maakte door zich hier en daar aan de achterzijde van woningen voor de vensters naakt te vertonen aan is de man. 'n 33-Jarige gehuwde tal vrouwelijke personen die alleen thuis genuwae m- pech. Bij een huis. waar hij zijn show wilde geven was ook de man toevallig thuis. De naaktloper vluchtte met zijn auto doch het nummer van het voertuig kon wor den genoteerd. Aan de hand hiervan waren. Hij had hierbij altijd een jas over zijn hoofd. Herhaaldelijk kwamen woner van Venlo, aangehouden. Hij heeft bekend wel vier keer zo veel oneerbare vertoningen te hebben opgevoerd als waarvan aangifte werd den van de naaktloper binnen doch het gelukte tot dusverre niet hem te ontmaskeren. Dinsdagavond had de naaktloper conclusie dat velen die met de naakt- lopen werden geconfronteerd hiervan uit schroom geen aangifte hebben ge_ daan. (jannstootTOSse™

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7