VS WAARSCHUWEN DE NOORDVIËTNAMEZEN Veiligheidsraad veroordeelt Israel Chileense chauffeurs verwerpen ultimatum Johnson liet spioneren in eigen kring Na aarzelende bomstop in Cambodja Geboorte in Skylab Noordkoreaanse oorlogsvliegers in Egypte Hunt krijgt ontslag van rechtsvervolging om weer te getuigen Dwangmaatregelen overwogen bij herhaling PAGINA 4 BUITENLAND DONDERDAG 16 AUGUST!) ADVERTENTIE WASHINGTON (AP) In een verklaring van het Witte Huis, die uit naam van president Nixon werd gegeven, her haalde Nixon dat het bevel van het Congres om alle bombarde menten in Cambodja stop te zetten, „een belangrijke aansporing voor een regeling door onderhandeling in Cambodja" heeft weggenomen, de veiligheid van het land heeft verzwakt, „en de vooruitzichten op een wereldvrede hesft ondermijnd door twijfel te doen rijzen bij zowel vriend als vijand over de vast beslotenheid en de capaciteit van de Verenigde Staten om internationale overeenkomsten te handhaven als zij door andere partijen worden geschonden". Nixon heeft bovendien ernstig gewaarschuwd, zich van schending van getroffen regelingen te onthouden. In de verklaring van het Witte Huis werd gezegd dat de president niets anders overbleef dan schoor voetend in te stemmen met de door het Congres ingestelde limiet voor de bombardementen tot 15 augustus. Hij zei dat de Noordvietnamese lei ders „een zeer gevaarlijke vergissing zouden maken als zij de beëindiging van de Amerikaanse gevechtsactivi teit in Cambodja zouden opvatten als een uitnodiiginig om in zuidoost Azië Inmiddels, aldus de verklaring, zul- een politiek van agressie te - len de Verenigde Staten „de Cam- republiek krachtig steu- nog mogelijk is." De president richtte in de verkla ring een waarschuwing aan Noord- Vietnam, zoals hij al eerder in een brief aan het Congres had gedaan. nen in zijn confrontatie met de hul- de president met het Congres zal sa- dige uitdaging en zullen zij voort- menwerken om gepaste maatrege- gaan het maximum aan economische len te treffen als Noord-Vietnam een en militaire hulp te verlenen die on- offensief op touw zou zetten dat de danks de huidige legale beperkingen stabiliteit in Indochina in gevaar brengt en dreigt de regeling onge daan te maken die na zoveel offers door zovelen na zo lange tijd is be reikt." Woensdag 15 augustus was een historische dag voor het Cambod jaanse volk, zo heeft prins Norodom Sihanoek gezegd, en een dag van schande voor het Amerikaanse impe rialisme. De prins zei dit gisteravond in een toespraak in Tientsin, in China. Hij zei verder dat een totale overwinning voor zijn strijdkrachten onvermij delijk is. Hij zei dat de hoofdstad van Cambodja. Phnom Penh, bevrijd zal worden.... wat het ook mag kosten. De Tailandse premier Thanorn Kittikachorn heeft gezegd dat de Verenigde Staten een deel van hun luchtstrijdkrachten in Zuidoost Azië moeten handhaven als afschrikwek kende strijdmacht en garantie voor de veiligheid van hun bondgenoten in Indochina en de rest van Azie. „De Amerikaanse luchtmacht is het enige wapen waarmee een snel antwoord kan worden gegeven op HOUSTON Voor het eerst is in dc kosmische ruimte een aards le vend wezen geboren: in het klei ne plastic aquarium aan boord van de skylab is in de nacht van dinsdag op woensdag een stekelbaarsje ter wereld gekomen. R.uimtevaart-geleerde Dr. Owen Garrictt stelde vast dat de nieuwe bewoner meteen veel beter aan de gewichtloosheid was aangepast dan een communistische aanval vanuit de twee oudere die van aarde waren het noorden-, vertelde Thanom meegenomen. Het visje beweegt zich verslaggevers kort nadat de B-52's op normaal door het water "alsof het basis utopao waren teruggekeerd in het ei zich al aan de gewichts loosheid had aangepast". De twee op aarde geboren visjes van hun laatste missie boven Cam bodja. Het Amerikaanse departement van zwemmen ook nu nog in spiralen en defensie heeft meegedeeld dat de si- Althans ergens in de wereld worden de kanonnen aan de kant gezet. Dit oude exemplaar heeft zijn weg gevonden naar een autosloperij in de huurt van Zürich. Militaire acties in voorbereiding drie tuatie rond Phnom Penh en elders in SANTIAGO De Chileense trans- quilles Lopez Barranchechea, die vo- Cambodja „zeer rustig" was in de portonderniemers hebben gisteravond rige week door de regering is aan- gezagvoerder Alan uren na de stopzetting van de Ame- een ultimatum van de regering, hun rikaanse bombardementen in het op 25 Juli begonnen staking te be- Bean hebben er toe geleid dat de be manning veel meer wetenschappelijk werk te doen krijgt. Bean meende dat hij met zijn twee collega's land. Woordvoerder Jerry W. Friedheim wilde zich niet inlaten met specula- eindigen en het werk te hervatten, delaar" beeft de transportonderne- moest ties of dit ontbreken van militaire ac- 21.00 uur onze tijd afloopt, werd de opdracht zal geven tot militaire ac- derbroken. tiviteit zou voortduren. stakers overhandigd door kolonel A- TEL AVIV (AP) Het Israëlische militaire opperbevel heeft gisteren een bericht uit New York bevestigd dat tussen de 10 en 20 piloten uit ^oor communistisch Noord-Korea thans als jachtvliegers bij de Egyptische luchtmacht zijn ingedeeld. Deze mensen waren enige weken geleden in Egypte aangekomen. Met wat voor soort vliegtuigen zij vlogen bleef krijgen om informatie over in- - dlviduele personen te vergaren in zUn ^on niet worden gezegd. Van Israeli- tie over te gaan. In hun antwoord zeggen de stakende vervoerders dat zij de strijd zullen voortzetten, zono dig ,jten koste van ons leven". Honderden vrouwen van transport ondernemers hebben gisteravond stormender hand vier radiostations bezet en dn boodschappen aan de bevolking de aotie van htm man nen verdedigd. Hun woordvoerdster zei: „Wij hebben de waarheid over de staking verteld. Deze waarheid zal ons steunen". Ongeveer tweeëneenhalf miljoen scholieren en studenten zijn gedwon gen met vakantie gegaan omdat zij een tekort aan autobussen niet naar school konden en om brand stoffen voor de verwarming van de schoollokalen uit te sparen. De politie heeft zelfgemaakte bom men die in de inritten van de wo ningen van drie leden van de Ame- sche militaire zijde is niet ingegaan rikaanse ambassade waren gelegd, on- Staten is gisteren de Chicago Tri- "communistenjacht". - - - - bune met de onthulling gekomen Opdrachten van de presidenten °P de &issiriS of China achter een en schadelijk weten te maken .De bom- dat president Lyndon B. Johnson Roosevelt, Johnson en Nixon, inlich- and6r zat w Poging invloed men bestanden uit loden buizen die een groep agenten van de FBI naar tingen in te zamelen over groepen het Midden-Oosten te vergroten. vol waren gestopt met explosieven. de nationale conventie van de De mocratische Partij in 1964 stuurde, om politieke spionage op leden van zijn eigen party te laten bedrijven. van personen en individuele personen die hun politieke tegenstanders wa ren. De levering aan verscheidene pre- President Anwar Sadat van Egypte Het waren de eerste aanslagen te- zette vorig jaar Juli zyn Sovjet-advi. gein Amerikaanse diplomaten in Chi- "LBJ vreesde dat hem de voor- sldenten van '.smerige en pornogra- zien naar competente vervangers. dracht toch nog zou ontglippen en flsche" persoonlijke informatie over zou gaan naar Robert Kennedy", al- Het modernste Jachtvliegtuig waar- Een groep linkse parlementsleden heeft aangekondigd dat zij het Con gres zullen verzoeken de ambassadeur - openbare figuren door wijlen J. Edgar over de Egyptische luchtmacht be- st f 4 Santiago Nathn dus de Chicago Tribune. "HU stuur- Hoover, directeur van de FBI, die schikt is de Mig-21, maar toen de Da^ u^ te m^^omS Wl Russen er nog waren zyn ook de li' U1T; 77 J ornaat nij modernere Mig's-23 gesignaleerd, die ^trokken zou zijn geweest bij po- Johnson dicteerde later wat de FBI Verzoek van president Johnson aan echter alleen door de Russen zelf Stagen president Allende af te zet- moest opnemen in zijn rapport over de FBI om inlichtingen over zijn te- de activiteiten van Walter Jenkins, genstander In 1964, Barry Goldwater, een belangrijke medewerker van het en opdracht tot een "beperkt onder- Witte Huis die was gearresteerd we- zoek naar de antecedenten van vice- bestaan gens een zedendelict, zo vervolgt de president-elect Spiro Agnew in Chicago Tribune. "Ziedaar slechts twee incidenten in de dertigjarige evolutie van de FBI tot politiek in strument van presidenten, waarvan de activiteiten hun climax bereikten ln de pogingen van de regering-Nixon om het onderzoek van de FBI in de zaak-Watergate te beïnvloeden", al dus de krant. Enkele "meer explosieve aspecten" van de politieke geschiedenis van de FBI. zijn gedetailleerd weergegeven ln een memorandum dat de ontslagen Juridische adviseur van het Witte Huis, John Dean, aan de Watergate- commissie van de senaat heeft over handigd. aldus de Chicago Tribune. De schrijver van het memorandum ls volgens het blad William C. Sulli van, voormalig adjunct-hoofd van de FBI, die er geen bijzonderheden over heeft willen vertellen. In het verhaal van de Chicago Tribune uit Washington staat dat de FBI zich aan veel onoirbare prak tijken ln de laatste dertig Jaar, te be ginnen onder president Roosevelt, te bulten ls gegaan. Het blad noemt de volgende voorbeelden. Een afspraak tussen de FBI en se nator Joseph McCarthy onder het bewind van president Eisenhower, waardoor McCarthy stof toegestopt werden gevlogen. Hoewel de Russen l^ein- beschuldigen hem ervan de by hun aftocht de meest Mig's-23 leiding te hebben gehad bij ac- hebben meegenomen, blijft de kans l^'es van Amerikaanse inillchtin- enkele stuks zyn ach- gendienst (CIA) tegen de Chileense Sensationele nieuwe vinding voor iedere kale man Spoedig geen kale mannen meer; er is nu een definitieve oplossing voor hun kaalheid, dank zij de "Skalp". Bij de "Skaip" zijn de haren in een vliesdunne kunsthuid gestoken; zij lijken uit. de eigen hoofdhuid te groeien, alsof het een haartrans- plantatie is. U kunt de "Skalp" zelf behandelen, precies als U\v eigen haar. De nveuwe bevestigingsme thode garandeert 'veilig' dragen onder alle omstandigheden. Absoluut probleemloos. Voor Uw haarprobleem heb ik een oplossing en ik geef U gaarne discreet en gratis advies in mijn aparte af- PELATTI Specialist: HANSv.TONGEREN 616e Staatsloterij EERSTE TREKKING 15 AUGUSTUS 1973 Prijzen van: f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie S op het nummer: En een troostprijs van f1.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie T op het nummer: En een troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series. Gewonnen pryzen kunnen na de derde trekking worden geïnd 3U 096# 09669 052# 058# 04465 051CS 05881 0451ft 0451ft tiransportondernemiers en aan recht se groeperingen. Ook zou de CIA ver antwoordelijk zyn voor de dynamiet- aanslagen van maandag waardoor bijna de helft van het land zander mers laten weten dat als zij geen licht kwam te zitten en de radio- om gehoor aan het ultimatum geven, hij toespraak van de president werd on- «««■IE Nederlandse Staatsloterij Het verkoopkantoor van wylen Mevr. M. E. ABBENHUIS, Stationsplf is voortgezet door de heer N. VAN HOOIDONK in het postkantoor aan de Lam markt (bij molen „De Valk"). Volgende verkoop van 312 september. Kantooruren van maandag tm. vrydag van 9—11.45 en van 12.30- Laat Uw loten ty dig reserveren. Beleefd aanbevelend, N. VAN HOOIDd'i Collecteur Ned. Staats! Jacob Catslaan 73,1 Telefoon 60976 - Postgiro WASHINGTON De veroordeel de Watergate-samenz weer der E. Ho ward Hunt heeft ontslag van rechts vervolging gekregen om te kunnen getuigen voor een grand Jury die een onderzoek zal instellen naar de fi nanciering van de campagne voor de presidentsverkiezingen in 1972. De tweede grand Jury voor Watergate die maandag werd beëdigd, is inge steld op verzoek van de speciale open bare aanklager, Archibald Cox, om een onderzoek in te stellen naar eventuele illegale bijdragen. Hunt, die zich schuldig verklaar de aan samenzwering en inbraak in het Watergate-gebouw, kreeg een Atoomproef De Sowjet-Unle heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in een gebied ten noord westen van Tasjkent de vermoede- ïyk vyfde ondergrondse kernproef van dit jaar genomen. De Amerikaanse Commissie voer Atoomenergie heeft meegedeeld dat de kracht van de ontploffing gelijk stond met die van 20 tot 2000 kilo- ton TNT. voorlopig vonnis van vyf tot 2 gevangenisstraf. Hem werd ooi slag van rechtsvervolging vei om te getuigen voor de eerstel jury voor Watergate, waardoo niet het risico van verdere berec liep. Er is nog een derde grand aan het werk om een onder» te stellen naar beschuldigingen ke financiële overtredingen I campagne van 1972. Terreur in Ulster Noor terroristen van het IRA hebbfi teren een Brits legerkamp mei tiervuur bestookt. Drie soldaten y een wonder is dat er geen fers zijn gevallen onder de s kinderen. Voorts is een ki bom, zonder waarschuwing o® voor een café in de havemwijl Belfast. Een persoon werd negen gewond. NEW YORK De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren eenstemmig een Frans-Britse resolutie aangenomen, waarin Israël wordt veroordeeld voor het kapen van een Libanees vliegtuig op 10 augustus en aan Israël de waarschuwing wordt gegeven dat de raad bij herhaling maatregelen zal overwegen om zijn resoluties te doen uitvoeren. De Veiligheidsraad, die de zaak be handelde op een klacht van Liba non, doet in de resolutie een beroep op Israël „zich te onthouden van handelingen die de eouveretniteit en de territoriale integriteit van Liba non schenden en de veiligheid van de burgerluchtvaart in gevaar bren gen". De raad verzoekt de internationa le organisatie voor de burgerlucht vaart met de inhoud van de resolutie rekening te houden by het over wegen van maatregelen ter beveili ging van het luchtverkeer. Verscheidene afgevaardigden, an der wie diie van China en de Sowjet- Unle, hadden graag gezien dat er sancties tegen Israël werden geno men, maar een resolutie in die ter men zou ongetwijfeld een veto van Amerika hebben gekregen. Minder dan twee maanden gele den sprak Amerika zijn veto uit te gen een resolutie waarin Israël werd verweten dat het de in de oorlog van 1967 veroverde gebieden bleef bezet ten. Na de stemming zei de Israëli sche ambassadeur Josef Tekoah dat zijn regering „haar strijd tegen het Arabische terrorisme vastbesloten zal voortzetten". Israël zal blijven voortgaan te pro beren leiders van de Palestijnse guerrillabeweging gevangen te ne men, ook al is dit in strijd met het internationale recht en ondanks de veroordeling door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties van de jongste poging dit te doen, zo heeft stafchef Lt. generaal David Elazar in Jeruzalem gezegd. Elazar strak een paar uur voor dat de eenstemmige veroordeling van Israël door de Veiligheidsraad be kend was geworden. Elazar zei „Wij zullen hen die de liquidatie van Israël bepleiten en die voortgaan met het plegen van moor den nog steeds te pakken krijgen". „Er is geen manier om dit te doen binnen de perken van het inter nationale recht, maar wij hebben het recht van zelfverdediging en om ons bestaan te vrijwaren", zo zei de ge neraal. Elazar gaf tevens te kennen dat Israël ook zal doorgaan met aanval len op Palestijnse bases in Libanon. De ambassadeur van de Verenig de Staten by de V.N. John Scali zei „wij hebben vandaag een belangrij ke stap genomen om het W 'd ven van de wet te bekrachtig" het Internationale luchtverkeer' Maar Scali legde er de nadfl dat zijn stem „op geen enkele een verandering van het van de Amerikaanse reg hield betreffende de problemen mogelijkheden voor een oplost W het Midden Oosten". U Scali zei tegen een journal* qc het feit dat de V.S. had fP* j] voor de veroordeling van ..geen enkel effect zou hebben vriendschappelijke betrekking® Ba sen Israël en de Verenigde U

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4