eel mjnsburg in 1975 uizendjarig eest in oude dederdracht Goud in Lisse 'NOU BREEKT M'N KLOMP' CONCERT IN KATWIJK BEZEM IN DE MAST Hartewens van bloemenimporteur Jac. van Zuylen Nette jongens MIDDENSTANDSDIPLOMA?? M.E.A.B'! MIDDENSTANDSCURSUSSEN TE KATWIJK AAN ZEE (examen 1974) DUITS en/ol ENGELS (voor iedereen!!) [OENSDAG 15 AUGUSTUS 1973 STREEK PAGINA 3 ~M "I g V aggv mgj TJ 9 0 gevraagd voor de bakkerij. Aann Aanmelden dagelijks - Tel. 01718—15544 INSBURG Heel de Rijnsburgse bevolking in historische klederdracht als het bloem- rekers- en -handelarendorp in de zomer van 1975 zijn duizendjarig bestaan gaat vie- Dat is het ideaal van Jac. van Zuylen (28 en van beroep im- en exporteur van or- ideeën en exotische bloemen). Als lid van het comité „Rijnsburg 1000 jaar" is hij voor ter van de subcommissie klederdrachten. Rijnsburg gaat van dit tiende eeuwfeest een jots gebeuren maken. Het zal tien dagen duren, namelijk van 1 tot 10 augustus met i grote trekpleister het bloemencorso, dat geheel in het teken van de duizendjarige ge- iiedenis van Rijnsburg zal komen te staan. loe het programma er uit z>i' zien weet men in Rijnsburg ;ee Jaar voor de tiende eeuw- tviering, nog niet precies. In ;e lijnen echter staat het de co- éleden reeds vcor ogen. Vast er in de Grote Kerk een imenische diens" zal worden ge ien. Uit de oude geschriften is lelijk komen vast te staan, dat bil genaamd Dirk de Vet es Combee to l Holvast - - duizend Jaar geleden als dank de overwinning in een veldslag sburg een kapelletje schonk, werd eewl1d aan de heilige Lau- L is. Vandaar ook, dat de Grote vanda ag de dag nog Lauren- irk wordt genoemd. Het is dus Bohijnlijk dat Rijnsburg al ouder duizend jaar want als er geen mensen hadden gewoond, iet weinig zin hebben gehad de- ipel aan de bu-gerij te schen- Dat langere bestaan heeft ot nu toe in d« historische ar il echter niet terug kunnen nemen ten ■der wordt gedacht aan het ma ren oude geveltjes voor de nu ande winkels, aan het organi- een oud-Hollandse markt repelen en v.i-dercorso, en tijns airgers. Verder hoopt men i het dorp bestaande ver- ngen iets zullen realiseren om cstvreugdc optimaal te maken. groot internationaal mu- sstijn, een zo mogelijk interna- le damstrijd en een bloemen- ötie. Het bestuui van de Stich- "Rijnsburg's Bloemencorso", al toegelegd te zullen trachten bloemenstoet in 1975 helemaal et teken van rlz eeuwfeestvie- te zullen olaatsen. arnaast zullen ei in die tien da- Beker nog vele andere evenemen- i georganiseerd. We den- daarbij aan een concours-hippi- of ringri jderij met oude voertui- want Rilnsburg verkeert in de omstandigneid onder haar veel paardenbezitters en densportenthousiasten te huis- vrije tijd besteed hil om de belan gen van Rijnsburg te dienen. Zo is iv. de grote man aehter de V.V.D.- deling, die wil proberen tijdens de volgend jaa. te houden raadsver '"«zingen met één ot liever nog met fwee man in de Rijnsburgse raad te komen. Hij is tevens de stuwen de kracht van de klederdrachtencom- nMssie en dra°gt voorts zijn steen de bij aan ie beraadslagingen bin- rtn het hoofdromité dat deze fees ten tergelegenheid van het duizend- larig bestaan gestalte moet geven. Ge«n eenvoudige zaak, want zijn im en exporthandel van bloemen vergt Ojizonder veel van zijn tijd. Jaar- h1ks maakt hij enige buitenlandse reizen om leveranciers te bezoeken, of aan te trekken. Het ene moment zit hij in Zuid-Afrika het andere in *NTieuw-Zeel?nd en we«r wat later in Zi'd-Amerika. Toch vindt hij nog de tijd 3ijn geliefd Rijnsburg en gemeenschap te dienen. Geen half werk Goedlachse, maar oarzakelijke Van Zuylen: "Dat feest moet in al le opzichten slagen. We zijn dat als Rijnsburgers aan onze stand ver plicht. Het mag geen half werk wor den. Ook de Rijnsburgers, die naar elders in binnen- of buitenland zijn getrokken willen we erbij betrek ken door hen een lunch aan te bie den en voorts willen we dat zal ge schieden door de Rijnsburgse foto- en filmclub een film maken over duizend jaar Rijnsburg. Men is al druk met de voorbereidingen bezig. Trouwens al twee jaar zijn we doen de om de feestelijkheden voor te be reiden. In totaal zal het organisato rische werk dus vier Jaar in beslag nemen. Een lange tijd. Het is echter nodig. Te hopen is dat tijdens die feesten iedere Rijnsburger van jong tot oud in klederdracht zal lopen. Dat geeft cachet aan de zaak. Het behoeft bepaald geen kostbare ge schiedenis te worden. Als men het zelf maakt, komt men met f 25 per kostuum heel ver We hopen tevens, dat de winkeliers en hun personeel in die historische dracht in hun van oud-hollandse voorgevels voorziene winkels zullen staan". Hoe heeft men precies ed kleder dracht kunnen nagaan, die duizend Jaar geleden werd gedragen? Van Zuylen begint te schaterlachen en zegt dan: "In die tijd liepen ze waar- schijnlijk in lompen of met doeken om. Ik kan niet aannemen, dat er toen al kostuums waren. Misschien wel harnassen dus metalen strij- derspakken, want vechten deden ze in die tijd, als je de oude geschriften leest, blijkbaar ook al heel erg graag. Als klederdrachtencommissie heb ben we daarom maar de gulden mid denweg genomen: kleding die in de jaren 1400 tot 1600 werd gedragen. Onder meer zijn we naar Den Briel en Monnikendam wezen kij ken, waar ook dergelijke feesten zijn georganiseerd. We hebben de be schikking gekregen over grondpa tronen, zodat de Rijnsburgers de kleding zelf kunnen maken. Voor 'n paar guldens kunnen ze die patro nen bij ons bestellen. Het is een net te. gedistingeerde klederdracht. Al les in dezelfde stijl. Het moet name lijk geen carnavalsuitmonstering worden. Dat zou het image van Rijnsburg geen goed doen". De eersten Momenteel beschikken al ruim dertig Rijnsburgers over zo'n feest- kostuum. Men heeft ze tijdens het corso kunnen waarnemen. In de Flora-hallen tijdens de kijkavond en- morgen en in het dorp zelf. Die eerstelingen oogstten veel succes. De heren dragen een notabelenpak met breed gerande hoed en daarop een veer en de dames lange tot de enkels reikende rokken met wit mutsje, op- steekkapje of een hoedje met op staande rand en in het midden een uitgesneden V-tje. De meisjes dra gen ook behoorlijk lange rokken en de jongens bloeses met kniebroeken en lange kousen. Het geheel ziet er erg aardig uit. Heel eenvoudig zelf te maken. Zelfs van couponnetjes, die er in de uitverkooptij d zeker wel te koop zijn. Van Zuylen tenslotte: 'k Hoop, dat heel Rijnsburg aan ons streven royaal zal medewerken. Het zal een machtig gezicht zijn velen in kle derdracht door het dorp te zien gaan. Mogelijk kijkt men er nog een beetje vreemd tegenaan. We hopen dat, nu de eerste schapen over de dam zijn, er meerderen zullen vol gen. Op dit moment zijn de vrouwen enthousiaster dan de mannen. De laatsten menen namelijk dat ze in zo'n pak voor gek zullen lopen Dat is beslist niet het geval. Den Briel en Monnikendam zijn er onder meer het bewijs van. Het werd heel ge woon gevonden. De tienduizenden bezoekers aan de festiviteiten daar genoten er van. Het feest moet, me de door de klederdrachten een pro motie voor Rijnsburg worden. We hopen met ons duizendjarig bestaan voorts de binnen- en buitenlandse tv en radio te halen. Een machtige propaganda voor ons bloemendorp. Neem dat van mij aan". ADVERTENTIE 8 vraagt voor spoedige indiensttreding voor de afdeling verkoop EEN ADMIN. MEDEWERKER!STER) voor de telefonische verkoop en voor de diverse administratieve werk zaamheden in de verkoop binnendienst. Voor de afdeling EXPEDITIE: EEN ADMIN. MEDEWERKER, ter assistentie van bedrijfsleiding en verkoop, welke verantwoordelijk zal zijn voor het samenstellen van de autoladingen, vrachtbrieven en andere werkzaamheden in de fabrieksadministratie. Voor beide functies is Mavo-opleiding vereist met een grote mate van accuratesse en verantwoordelijkheidsgevoel. Beloning in overeenstemming met leeftijd en ervaring. Sollicitaties rechtstreeks aan de directie van Ouwehand's Rederij en Visverwerking B.V. Rederijstraat' 19 - Katwijk aan Zee - Telefoon 0171871241 Bloemenimporteur Jac. van Zuylen (28) als voorzitter van de subcommissie klederdrachten van het comité "Rijnsburg 1000 jaar" in het costuum waarvan hij hoopt, dat alle Rijnsburgers er in 1975 mee getooid zullen zijn. LISSE Wanneer deze krant door uw brievenbus glijdt is ook het mo ment aangebroken waarop de heer Stroet (70.) en mevr. Stroet-Roof (72) terug denken aan de dag van 15 augustus 1923, toen zij in den echt werden verbonden. Zij wonen op het bekende adres Heereweg 151, waar zij vele Jaren een bloemenma gazijn hebben gedreven. De bruide gom is afkomstig uit Hoofddorp en de bruid zag in Amstelveen het le venslicht. Mevr. Stroet zegt nu in Amstelveen echt te moeten zoeken naar de omgeving waar zij haar jeugd doorbracht. Alles is zó veran derd, dat zij haar geboortegrond niet meer terugvindt! De heer Stroet is in de eerste ja ren van zijn huwelijk in het lood- gietersbedrijf Nic. Nieuwenhuis te Lisse werkzaam geweest, maar de crisisjaren, de beruchte „dertiger ja ren", brachten veel werkkeloosheid en ook de heer Stroet raakte zonder werk. Hij wist wel andere wegen te vinden om voor zijn gezin brood op Groter bestuur bij Ter Leede SASSENHELM De nieuwbouw op het Sassenheimse sportpark, waar Ter Leede en Teylingen. de beide be spelers van dat sportpark, gezamen lijk een nieuwe kleed- en kantine - accommodatie doen verrijzen tot een totaal bedrag van ruim zes ton, drukt ontegenzeggelijk zyn stempel op het verenigingsleven van beide clubs. Vergaderden zondag reeds de bestuursleden van Teylingen de ge hele middag over de aan deze per vereniging zo'n 2'A ton vergende bouw (en de daarmee samenhangen de zaken als het in eigen beheer ex ploiteren van de kantine) gisteravond kwam de nieuwbouw tijdens de alge mene vergadering van Ter Leede in het noodclubgebouw op het sportpark eveneens diverse keren aan de orde. Los nog van de noodzakelijk gewor den contributieverhoging, die van 50 cent (pupillen) tot 1,50 (senioren) varieert. Ook in het bestuur vergt de nieuwbouw steeds meer mankracht. Het voorstel van het bestuur dit col lege tot negen man uit te breiden werd dan ook aangenomen. Naast het atfredende en herkiesbare) bestuurs lid J. W. de Jong werden gisteravond ook M. Bakker en P. Bergman ge kozen. KATWIJK Nou breekt m'n klomp. Dit was niet Katwijks meer. Zo'n 45 nieuwe kerkbezoekers in een godshuis met plaats voor 1445 of meer en waar ik in de loop der jaren dozijnen keren tussen 500 en 1000 or gelliefhebbers bijeen heb aangetrof fen, dat kan niet. Er zijn nog twee dinsdagen om het goed te maken. Beste Katwijker, hebt ge bezwaren, vertel ze aan het comité, in een inge zonden stuk, aan steller dezes of aan de melkboer, als die 't maar weer doorgeeft. Praat er een keer over. Het ging beslist niet boven de pet, wat George Stam, destijds organist van de Rotterdamse Laurens, giste ren te gehore bracht. Direkt iets waar hij contact mee sloeg. Varia ties van Pachelbel (waar Bach voor op de knieën lag) over "Wat God doet dat is welgedaan". Bij zo'n eerste nummer hoef je nog niet van de aarde weg vol in de spanning te zit ten. Ik was het ook niet, want ik dacht aan da/t topvrome Duitse vrouwtje (legenden zijn hardnek kig) dat haar straat inwandelde, haar huisje zag afbranden en ging zingen "Was Gott tut das ist wohl- getan". Ik ben tuk op muziekge schiedenis. En op variaties. Er was er eentje bij met een schommeling erin als wanneer twee Katwijkse zeilbootjes elkaar passeren. Nog eens, beste Katwijker(s), zie ik u volgen de week wel of niet? Van Pachelbel naar Bach is niet ver. Diens Toccata en Fuga in d is een van die wonderen, die de wereld met stomheid hebben geslagen. De concertgever mat hier zijn kracht, hoever hij in 'tempo gaan kon, maar deed het dan ook consequent. Per soonlijk had ik het wat minder voor uitstrevend gewild. Maar die Tocca ta en Fuga zijn in wezen een speels geval, dat moest er uit gehaald wor den en daar paste Air en Gavennotte best bij van Samuel Wesley, een En gelsman die Bach (en vooral Han del) niet alleen graag speelde, maar zelfs uitgaf. Daarna kwam de grote 6tap: Andriessen's Sonata da Chie- sa. Die Sonate houden we voor een der allerbeste Nederlandse orgelcom posities van deze eeuw. Stam vond concentratie, zich uiten in een vol ledige gave verheven verklanking. Een kalm dobberende en voor Guil- mant onverwachte eeuwigheid waardige Pastorale verbond Andries- sen met Enrico Bossi's Pheme et Va riations op 115. Bossi is een afgod van de Italia nen. Dat probleemloze extraverte, helder stralende klateren ligt hen. Bij ons is Bossi nauwelijks bekend. Een plezierige kennismaking met een absoluut knap spontaan geschre ven stuk, dat wel geen diepe sporen nalaat, maar geheel aanvaardbaar is. Laatste nummer werd "Improvi satie over een op te geven koraal". Dit bleek Gezang 300, ontwikkeld in een aller aangenaamst klinkend virtuoos werkstuk, de beste tradities handhavend van ons gelukkig wel voorziene vaderlandse orgelimprovi satoren en gilde. KEES VERHOEF. VANDAAG, woensdag 15 augustus, tussen half acht en negen uur in het Jeugdhuis, Voorstraat 72, Katwijk aan Zee, telefoon 12784 speciale inlichtingenavond over U kunt zich ook opgeven voor de eveneens in Katwijk te geven mondelinge cursussen: Vrijblijvend studie-advies dagelijks bij „het bolwerk voor uw bolwerk": ONDERWUS-INSTITUUT I M.ELA.B. o.l.v. M. VAN DER HORST HERENGRACHT 4 - LEIDEN TELEFOON 0171030660 (Officiële - door het I.M.O. erkende - middenstandsopleiding). de plank te brengen, want „steun- trekken" was niets voor hem. Hij kwam op 'n zekere dag terecht op 'n bloemenveiling in Aalsmeer kocht een mand bloemen en ging er mee de boer op! En na de eerste mand bloemen volgden nog vele. want la ter werd het een gesloten bloemen wagen waarmede hij zijn klanten be zocht en tenslotte werd het een bloe menwinkel op de Heereweg. De heer Stroet heeft de bloemenzaak wegens gezinsomstandigheden aan de kant gedaan en ging verder de dah liacultuur en -handel in, waardoor zijn echtgenote de zorg voor de bloe menwinkel niet meer op zich voelde drukken. Bruid en bruidegom maken het beiden goed. Lief en leed hebben zij samen gedragen. Het ging lang niet altijd over ..rozen". Ook droeve om standigheden wierpen hun schadu wen op 't huwelykspad. maar ze mo gen nu toch op 30 augustus hun 50- jarig huwelijksfeest vieren met hun zes kinderen en 13 kleinkinderen in Rehoboth, waar een intiem familie feest wordt gevierd. Vooraf wordt het gouden feest kerkelijk herdacht om God dank te brengen voor Zijn ze gen in hun 50 Jaar huwelijksleven. DEN HAAG Het. Koninklijk Nc- i uands Watersport Verbond heeU voor zaterdag 15 september een schoonmaakactie op touw gezet me' ce bedoeling ir het gehele land alle bij de watersport in gebruik zijnde piassen, rivieren en andere waterwe gen na het seizoen een goede schoon maakbeurt te geven. De ruim 26 bij het verbond aan gesloten w tersportvtrenigingen wil- en met deze actie een voorbeeid is.'«Ben. Het verbond zegt, dat het "anzelfsprekend niet mogelijk zal O'1 met deze ectie van een dag een definitieve schoonmaak te bewerk stelligen. Wel wil het iedere betrok kene nadrukkAijk wijzen op zijn verantwoordelijkheid de recreatiege bieden schoon te houotn. De actie onder hoe motto "bezem •n de mast" zal worden gehouden met medewerking van alle aangeslo ten verenigingen, tai van gemeenten en recreatieschappen Van het haring- en visfront den 205 74 met 787 k KW 11 87 emmmêrs en 17 kantjes makreel; KW 43 met 799 kantjes. Prijzen: Groen f 141—178. \olle haring 110123: steurharing 80 96: Emmers 10—11.90 per 5 kc ma. kreel f 56,10. IJMUIDEN, 14 aug. Aanvoer: De aanvoer voor IJmuiden bestond dins- dag uit: 2050 kg tong 4 kisten tarbot en griet, 60 kisten kabeljauw. 5 kisten kool vis, 77 kisten schelvis, 32 kisten wijting. 154 kisten schol. 10 kisten schar. 892 kisten haring. 286 kisten 9.819,31. kim. tong 10,164),83'. ton» I 10,50—9.74. Idem II 9.768.51 tar bot 9,07. Per 50 kg.: tarbot 286^—184. griet 148, kabeljauw II 126. Idem III 127. idem IV 120. idem V 98—70. kool- vis Hl 77. Idem IV 40 schelvis IV 72— 50. schol U 162. idem' III 130110 id. IV 9678, schar 38. whtlng III 56, poon 7868. baars 202 bot 4823, horamakreel 8.506. tongschar 113 IJMUIDEN. 14 aug Besommin gen: In IJmuiden werden dinsdag de volgende besommingen gemaakt: HD 107 f 11.000; KW 43 f 37.000; KW 141 f 35.000; UK 70 f 4.900; UK 245 f 4.100: VD 6 f 1.600; VD 9 f 1 800- VD 15 3.100; VD 25 f 3.100; VD f i KW 85 f 16.0 SCHEVENINGEN Woensdagmor ren was aan de markt de treUlogger i f 28.400. Voorts v verse makreel 118.40 tot f 24. Aanvoer gezouten haring totaal f 121 kantje* circa 15 kustvlssers. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldscb Dagblad B.V Witte Singel 1 - Lelden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement I tf.28 K wartaal se bonnementf 27.45 Per Post f29.85 Losse nummers f 0.40 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen BR automa tische overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten Na bezorging tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3