Kledingfabriek zonder orders: 170 man ontslag NOORD-HOLLAND DRINKT STRAKS UIT IJSSELMEER veg naar school wemelt van gevaren oldaten slapen Jachtje buiten )nderzoek wijst uit: pootste woningnood )ij jonge gezinnen sn bij laag inkomen „Grote order Levi Strauss viel weg Ex-minister Van Veen kandidaat-voorzitter van VNO Boer moet achterom Booy ontkent beschuldiging tgpAG 14 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 DEN .VLAAG Jonge gezinnen zijn in sterke mate het slachtoffer van de woningnood. Bij de lage in komens manifesteert de woningnood zich het duidelijkst. Dit heeft de Ne derlandse Gezinsraad vastgesteld bij een onderzoek, dat werd verricht in de gemeente Den Haag. De gezins raad spreekt van een triest beeld van de situatie, waarin de Jonge ge zinnen verkeren. Voor net onderzoek richtte de ge zinsraad zich tot Jonge mensen, die in 1965 in Den Haag trouwden, ar bleven wuien en niet uit elkaar gin gen. Uit bijna 3000 echtparen werd een steekproef getrokken: 226 echt paren deden aan het onderzoek mee In de loop van de eerste vijf hu welijksjaren bleek 80 procent een of meermalen verhuist. De helft van alle was nog op zoek naar passenae woonruimte. De gemeente bleek >u slechts tim procent van de gevallen effectief hulp te hebben verleend. Uit het onderzoek is voorts geble ken, dat niet minder dan de helft van het aantal ondervraagde gezin nen bleek te zijn ondergebracht in enkele dicntbevolkto en volkomen dichtgebouwde wijken. In deze wij ken waren vrijwel alle woningen vóór 1940 gebouwd, was nagenoes geen "groen" meer en was veilige speelgelegtnheid voor kinderen slechts in geringe mate aanwezig. Ter vergijjking: ongeveer een kwart van de totale Haagse bevolking woont in utzi wijken. Van alle onderzochte gevallen voi deed 72 pet van de woonruimte wat het aantal vertrekken betreft niei aan de naaien zoals die door de ge meente '.eif worden gehanteerd. Hierbij «rokken vooral echtparen met kinderen aan het kortste eino Voor de oppervlakte van kamers bestaan internationale normen. Voor een kwart van de ondervraagde ge zinnen was de woonkamer te klein voor gezinnen met drie kinderen was dat het g al bij 40 pet van hen. D slaapkamji van de ouders was in 40 pet van de gevallen te klein, evenals die voor de kinderen. In 5 Dct van de woningen moesten de Jonge gezinnen het doen met een noodkeuk m of een met anderen de len. Bijzonder slecht was het gesteld met de bid- en douchegelegenheid een kwart van alle huizen bleek daa» voor geen enkele voorziening te heb ben. Een vijfde van de ondervraagde gezinnen o'eeK onvrijwillig semi-*eii- standig >f onzelfstandig te moeten wonen, ifs-ihoon de- gemeente Den Haag na due en sedert kort na twee huwelijksjaren recht op passende zelfstandige woonruimte toekent. Nog geen tierde van de jonge gezin nen, die wensen te verhuizen, stond als woningzoekende bli de gemeente mgeschr3 '-m De beta* de huur oieek over net al gemeen uie redelijk ten opzichte van de gemiddelde huur in de woonwijk en zeker niet in verhouding tot ie slechte nmsvestingsituatle, aldus de gezinsra «J UTRECHT (ANP) De NV Verenigde Kledingfabriek Kors en Moorman in Putten heeft haar faillissement aangevraagd. De 1 70 werknemers hebben gisteren hun ontslag ge kregen. Ze hoefden vandaag al niet meer te rug te komen, want er was geen werk meer. De faillissementsaanvrage is ingediend op advies van de vakbonden., ADVERTENTIE De fabriek in Putten heeft 120 werknemers en dn ateliers van Kors en Moorman in Millingen en Ede ECHT In de legerplaats" de gebouwen van de attenberg" in Garderen werd meer dan tien jaar geleden afge- elopen nacht door 500 a 600 Keurd. Men ds nu weliswaar met ilichtige militairen in de bui- nieuwbouw begonnen maar dat zou- Dit uit protest de slechte behuizing in deze aat-s waar een 1500 a 2000 van verbindiings- en be- ingscompagnieën zijn gele- ns de Vereniging van Dienst- Militairen moeten op zeer ermijn bouwkundige verbe- worden aangebracht, en sanitair en verlichting wor- foeterd. Een andere eis van >M is een effectievere bestrij- lajan ongedierte in de onder- voor de dienstplichtigen, de WDM-woordvoerder zijn drie ton aan 711 üaden gestolen Voor naar schatting i aan horloges en sieraden is macht gestolen uit een Juwe- k in Utrecht. De dieven lie- kluis met dure sieraden en ten ongemoeid. ekken en hangsloten werden binnenkant geforceerd. Hoe het alarmsysteem heb- ten te omzeilen. Is de politie idelijk. Vermoedelijk is men zijdeur in de werkplaats ge- lorgen bleek dat de batterij- het alarmsysteem waren uit- Mogelijk is er verband met irm bij de Juwelierszaak zon- Om elf uur 's avonds en 1 om een uur 's nachts et alarm aan, maar er was in de hand. den ^administratiegebouwen betref fen. Een woordvoerder van de Leger Voorlichtingsdienst verklaarde gis teravond dat de huisvesting in De Wittenberg inderdaad tekort schiet. "Het is al een oud complex en het onderkomen is nfet groots", zo zei de LVD-woordvoerder. Hij voegde er echter aan toe dat de ndeuwbouw- plannen voor een moderne kazerne reeds dn uitvoering zijn. Volgens hem was het protest gisteravond met name gericht tegen de bestaande vergoedingsregeling inzake de huis vesting waarbij maandelijks van de wedde een bepaald bedrag wordt af gehouden voor de huisvesting en de voeding. "Al vele Jaren wordt de ze regeling aangevochten", aldus de LVD-woordvoerder. werkten nog eens ongeveer 50 men- drijf te redden, ziet de bewindvoer der dat ook wel," aldus de heer BiJ- vank. Hij verwacht, dat het voor de betrokken werknemers moeilijk zal zijn om opnieuw aan de slag te ko men. Uitzien naar de volgende vakantie? Sommige lagere scholen openden gisteren hun deuren, andere begonnen vandaag met het nieuwe leerjaar. Voor de boffers was er gisteren nog veel te genieten in het zon-overgoten Nederland. seal. Volgens de heer H. Bijvank, dis trictsbestuurder van de Industrie bond NVV in Gelderland, wanen er vorig jaar ook al problemen bij Korst en Moorman. Het zag er evenwel naar uit, dat het bedrijf er weer bo venop zou komen, tot een paar we ken geleden een grote order wegviel van Levi Strauss waardoor een nijpend tekort aan werk ontstond. Omdat Levi 6trauss niet levert en slecht betaalt, aldus de heer Bijvank, houdt. Kors en Moorman een afge werkte order ter waarde van f 60.000 vast. De afgelopen weken heeft het be drijf volgens de heer Bijvank al ei gendommen moeten verkopen om lo nen. salarissen en vakantietoeslagen te kunnen betalen. Vorige week werd bekend, dat Kors en Moorman niet in staat is, de loonsverhoging te be talen. De totale 6chuld van de onder neming inclusief die aan de be drijfsvereniging bedraagt ongeveer anderhalf miljoen gulden. Er is misschien nog een kleine kans om het bedrijf voort te zetten, maar omdat de bedrijfsvereniging alleen achterstallig loon uitbetaalt inge volge de sociale wetgeving als sur seance van oetaling of een faillisse ment is aangevraagd, heeft Kors en Moorman na overleg met de boaiden tot de faillissementsaanvrage beslo ten. „Als er een gaatje is om het be- AMSTERDAM (ANP) De minister van Verkeer en Water staat, drs. Th. E. Westerterp, heeft het IJsselmeer aangewezen als bron voor het drinkwater van Noord-Holland. Daartoe zal een spaarbekken van ongeveer 20 vierkante kilometer moeten wor den aangelegd ten noordoosten van de dijk Enkhuizen-Lelystad. De dijken om het spaarbekken Met deze beslissing heeft de mi nister de wens van Provinciale Waterstaat van Noord-Holland om water aan het Amsterdam- Rijnkanaal te onttrekken opzij geschoven. "Ondanks de voorkeur bij de waterleidingbedrijven voor het Amsterdam-Rijnkanaal kan men ervan overtuigd zijn dat ook bij onttrekking van IJssel- meerwater een volledig deugde lijke drinkwatervoorziening tot stand kan worden gebracht", al dus Provinciale Waterstaat. De aanleg van het spaarbek ken zal met "grote voortvarend heid" worden aangepakt "tenein de te verzekeren dat. de drinkwa tervoorziening in de provincie als gevolg van verdere vertragin gen niet in gevaar wordt ge bracht". De kosten van het spaarbekken worden geraamd op 400 miljoen gulden, ongeveer 90 miljoen meer dan het Amster damRijnkanaalproject inclu sief spaarbekken in de Starn- meerpolder bij De Pijp. Het zal nu niet nodig zijn dieze polder tot spaarbekken om te bouwen. DEN HAAG <ANP> Het dage lijkse bes«üur van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft in de vergadering van 't algemene be stuur voorgesteld oud-minister mr C. van Veen te vragen gehonoreerd voorzitter ran dit verkbood te wor den. Hij is bereid die functie te ver vullen. Als het algemeen bestuur met dit /oorstel instemt, dan zal de heer Van Veen met ingang van 1 ring van het verbond van 28 augus tus a.s. worden voorgedragen als be stuurslid. Het is dan de bedoeling dat de heer van Veen met ingang van 1 september a.s. vice-voorzitter wordt en begin 1974 het voorzitterschap overneemt van dr. J. Bartels dit dii in mei jl., als opvolger van drs. S. C. Bakkenist, voor een beperkte perio de heeft aanvaard. Volgens de nieuwe opvatting van het bestuji van het verbond over het voorzitterschap, wordt deze func tie gehonoreerd. Het voorzitterschap omvat dai de volledige beschikbaar heid voor belangrijke vertegenwoor digende taken, met daarnaast eni ge ruimte voor het vervullen van functies ouiten het verbond. De heer Van Veen was minister van Onde.wiJs en Wetenschappen in het kabinet -Biesheuvel en daarvoor sinds 1967 staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken in het kabinet- De Jong. Volgens de onlangs gewijzigde sta- tuen van heit verbond, wordt de voorzitter voor drie Jaar benoemd, met de mogelijkheid tot verlenging met maximaal drie Jaar. De feite lijke benoeming geschiedt door 't da gelijks bestuur, nadat de betrokke ne door de leden tot lid van het al gemene bestuur en door het alge mene bes':uur tot lid van het dage lijkse bes uur is gekozen. Twee miljoen kleuters en vier keer per dag op weg ma naar de meester en om- Op het stepje en de fiets ion huppelend en hinkelend, en ongeremd. Tot de klei- middag niet meer thuis «gelukje in het verkeer. Overhoff zijn ze weer naar school iedereen spreekt er schande van, 't op klein wild", om het van de leuzen van de pres- .iStop de Kindermoord" te Is weer helemaal open. De ken zullen het leed straks - «ltjes weergeven: per jaar zo'n vijfhonderd spelende in het verkeer. Tien anderen hebben geluk. Zij alleen maar gewond, al of blijvend letsel. kt er al niet meer van op, ït verkeer eist nu al Jaar- keer zoveel levens als de maar dat de wielen van diezelfde auto kinderen verbrijzelen en ver minken, ach, daar moeten we maar mee leren leven. „Stop de Kindermoord" en de NVBV vinden dat onzindelijk den ken. De auto is heilig, de mens re deneert in eerste, tweede, derde en vierde versnelling. Een brug voor voetgangers over een autoweg kan niet word engebouwd. want dat houdt het verkeer teveel op. Zo ver zijn we anno 1973. Een ziekte als kanker wordt met alle middelen bestreden, maar de wegterreur, zoals een kamerlid het eens noemde, viert hoogtij als nooit tevoren. Niemand of maar heel wei nig mensen, die er wat aan doen en dat betekent, zo is al uitgerekend, dat er over veertig Jaar geen gezin meer is zonder dodelijk of ernstig gewond verkeersslachtoffer. Het wordit hoog tijd, smeken de weinigen, waarbij de geest nog niet op benzine werkt, dat we onze mentaliteit veranderen. De kleuter netjes de zebra wijzen, eerst links kijken dan rechts, rood stoppen en ook altijd ongelukken tot gevolg hebben. Waar kan een kind duidelijk zicht baar oversteken als de straat aan beide kanten is volgepakt met ge parkeerde auto's? Waar kan de klei ne nog spelen als het park is omge ploegd tot ondergrond voor snelweg of garage? Niet de auto, maar de voetganger, het kind dient voorrang te hebben in woonwijken. Geen ouderpaar, dat het daar niet mee eens zal zijn, maar, ervaren „Stop de Kindermoord" en de schoolbesturen wakker schudden. Waarom we in Nederland nog steeds tien verschillende schooltij den kennen? En waarom die schooltijden nog steeds in heit spits uur moeten vallen? Zorgen de ouders voor een massale druk van onder af, de pressiegroep „Stop de Kindermoord" en de NVBV blijven de overheid van bo ven af bestoken. Na lang aandrin gen bij vorige kabinetten bijvoor beeld heeft de regering Den Yul nu de oprichting van een Rijksverkeer- NVBV, „ze" moeten daar maar voor veiligheidsdienst toegezegd. zorgen. Die „ze, de gemeente en de overheid, komen echter maar al te vaak niet verder dan „begrip voor de zorgwekkende situatie". „Ze", roepen de actievoerders daar om op, moet nu maar eens worden veranderd in „we", de ouders zelf. Roep de buurt bij elkaar en vorm een buurtcomité. Bekijk met elkaar het verkeer en de omgeving kri tisch. Pleit voor autovrije routes naar de school van de kinderen en vraag gemeenteraadsleden steun voor de plannen. Maak van de woonwijk, zoals ooit eens de bedoeling was, weer een •odramj apten p in 1953. Bejaarden, Sroen doorlopen, allemaal prachtig, woonerf, waar kinderen, dieren, bo- 'Pten en voorai de Made- maar daarmee d* wegterreur nog ta het hardst geraakt. Elke niet neergeslagen. Het kind maakt zijn fouten en zal ze blijven maken, daar is het een kind voor. Erger is echter, en dat is P verkeersdode is een kind. van wat de pressiegroep Nederlandse Vereniging Be- 1 Voetgangers (NVBV) 'rvuiling noemen. Lawaai, Waa tg assen van de auto, De actievoerders zijn er blij mee, maar zij vragen zich al angstig ai' op welk niveau de dienst zal ope- ren. Krijgt zij de bevoegdheid om door bestuursstructuren heen te handelen? Kunnen de mensen, die zijn vastgelopen bij de plaatselijke autoriteiten, met hun klachten bij de dienst terecht? Een soort om- budsdienst dus? En kan een rijksorganisatie ge meenten dwingen bepaalde maatre gelen te nemen? In de bestaande wetgeving niet. Daarvoor zou de wegenverkeerswet moeten worden veranderd en wellicht ook de wet op de ruimtelijke ordening. „Stop de Kindermoord" en de Ne men niet luisteren, zet dan de derlandse Vereniging Bescherming straat af. Haal de straatstenen uit de grond en plant er een boom. Het het werkelijke kwaad, dat we onze gezin heeft er recht op. wereld zo hebben volgestampt met auto's, dat die fouten van de peuter De ouders dienen zich te mobilise- Voetgangers zijn druk met die za ken bezig. Nu de ouders nog, die er prijs op stellen hun kinderen om half vier heelhuids thuis te zien ko ren. Oudercommissies moeten lakse men. En wie wil dat niet? Twee miljoen kleuters en kinderen gaan vier keer per dag door het steeds drukker en daardoor ook gevaarlijker wordende verkeer. ARNHEM Boer Stockhorst, grens bewoner bij het Achterhoekse dorpje Spijk, kan alleen nog maar achter om zijn huis binnen. Aan de voor kant is de boel geblokkeerd door een weg. De Nederlanders hebben op Duits gebied een stuk weg zo dicht langs zijn boerderij gelegd, dat hij onmogelijk nog met zijn traktor de schuur in kan. Volgens de boer heeft niemand hem ooit gevraagd of het wel mocht: "Ik heb nog tegen ze gezegd: leg die bocht nou door dat boomgaardje aan de overkant. Dat is ook van mij. Als Je dat niet doet, gaat het mis". De boer kwam in de ellende te zitten toen de Nederlanders de SpiJksedijk ophoogden. Voor de Spijkerweg - op Duits grondgebied- moest een dijk- afrit komen. Die afrit bezorgt de boer grijze haren. De Nederlandse en Duitse autoritei ten geven elkaar nu de schuld. De Duitsers gaan zelfs al de grens op- ROTTERDAM Naar aanleiding van de beschuldiging van de ex- werknemer F. F. w. Nooitrust met betrekking tot waterverontreinigde acüviteit>u van Booy Clean in het Botlekgeoied, heeft het bedrijf gis teren bij monde van zijn advokaat la ten weten, dat de man zijn 'laster lijke" beweringen als pressiemiddel gebruikt om weer in dienst genomen te worden. Het bedrijf ontkent de be weerde vuillozingen. Het tankschoonmaakbedrijf zegt dat alle afvalolie en chemische pro- dukten (voor zover niet mengbaar met water) worden opgeslagen bij een Ro'tordams opslagbedrijf en vervolgens wordt geëxporteerd voor regenerate. Met water mengbare chemicaliën en vergiften worden op zee aan ooord van de Mathlas 11 var- brand.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7