Palestijnen acties tegen overwegen de VS Amerika handhaaft luchtmacht in Thailand en Pacificgebied Treffen Nog geen stemming Veiligheidsraad op zee nabij Suez Chili op rand burgeroorlog KIM TERUG IN SEOEL KORT GEDING TEGEN NIXON INGESTELD Waarschuwing Allende: Zwitserland levert kapers Tsjombe uit GARAGE POOT Heel dorp te koop voor 26 miljoen Op de vlucht voor bedreiging SPOOKTREIN Israël wil bouwen in bezet gebied Nu 27 lijken m Texas „Geen fouten bij referendum'''' PAGINA 4 BUITENLAND DINSDAG 14 AUGUSTUS CAIRO (AP) Tijdens een tref fen op zee is gistermiddag nabij het gebied van Adabieh ten zuiden van Suez een Israëlisch marinevaaxtuig door Egyptisch geschut getroffen zo Is in een militair communiqué dat te Cairo werd gepubliceerd, bekend gemaakt. "Enkele Israëlisclie marine-elemen ten, naar schatting zes speedboten, trachtten onze kust bij het gebied van Abadieh, ten zuilden van Suez, te naderen, maar werden onder schept door onze patrouilleschepen. en ons kustgeschut", aldus het Egyptische communiqué. Israël heeft naar aanleiding van 't BEIROET/NEW YORK Militante leden van de Palestijnse guerrillabewegingen hebben door laten schemeren dat als ge volg van de kaping van het Libanese vliegtuig door Israëliërs ook de Verenigde Staten het doelwit kunnen worden van ver geldingsmaatregelen aangezien dit land een bondgenoot van Israël is. Het marxistische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft de Verenigde Staten botweg beschuldigd van medeplichtigheid aan de mislukte ontvoering van George Ha- bash en twee van zijn belangrijkste medewerkers. In een verklaring van het Pales tijnse persagentschap Wafa wordt bericht dat er een "raad bestaande uit hoge Amerikaanse functionaris sen" bestaat dine inlichtingen verza melt over de leiders van de guerril- zeegevechit een klacht ingediend bij labewegingen en dat deze raad de commissie van VN-waarnemers, in Jeruzalem. Volgens een woord voerder in Tel Aviv zijn de Egypti sche oorlogsbodems het eerst met Israëlische inüiohüingendienisit steun raterij" in krachtige termen zou ver oordelen. Hy sprak van "staatster- rorisme". De Israëlische vertegenwoordiger Josef Tekoah vroeg zich af waarom "een aartsmlsdadiger als Habasj nog op vrije voeten is en de regering van Libanon hem toestaat het leven van verleent bij zijn pogingen om de lei- onschuldigen te blijven bedreigen, ders om het leven te brengen. schieten begonnen. De Israëlische ambassadeur van de Verenigde Sta- 6chepen zijn geen etikei moment de scheidingslijn tussen de door Egypte en Israel gecontroleerde gebieden ge passeerd. Volgens de woordvoerder is een van de Israëlische schepen tijdens de beschieting, die een kwartier heeft geduurd, ernstig beschadigd. Ver scheidene bemanningsleden hebben zich kunnen redden door overboord ten in Beiroet lid is van deze raad. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers, Henry Kissinger en de directeur van de CIA. William Colby zouden vol gens Wafa lid van de raad zijn. De Veiligheidsraad van de VN is gisteravond bijeengekomen om te spreken over de klacht van Libanon over het feit dat Israël een Arabisch vliegtuig met bestemming Bagdad te springen. Twee van hen werden heeft gedwongen in Israël te landen, gewand. Hot vuurgevecht was de eerste bot- "De Veiligheidsraad, zo zei hij. is Wafa verklaarde dat de vroegere bijeen om te praten over het feit dat een vliegtuig twee uur lang is opge houden om "internationale moorde naars uit te roeien", terwijl de raad het zwijgen is opgelegd wat betreft de Arabische terreuracties in Athe ne, Chartoem, Miinchen en Lod. Tekoah kritiseerde l)et ontbreken van een doeltreffend internationaal optreden tegen de guerrillastrijders, geïllustreerd door het feit dat 70 van de 100 "Arabische terreuragen- ten" die in diverse landen waren 1970 het bestand tussen beide lan den werd afgekondigd. De Libanese afgevaardigde Edou- ard Ghorra eiste dat de raad de "pi- gearresteerd, zonder proces of straffing weer waren vrijgelaten. Onder die landen waren ook leden van de Veiligheidsraad. De Verenigde Staten zijn bereid om zich aan te sluiten bij een ver oordeling door de Verenigde Naties van de Israëlische aktie. Een Ameri kaanse woordvoerder gaf echter te kennen dat een resolutie van de Vei ligheidsraad die verder zou gaan dan een veroordeling, op Amerikaanse tegenstand zou stuiten. De zitting van de Veiligheidsraad zal vandaag worden voortgezet, Ver wacht wordt dat een stemming over een eventuele resolutie niet voor donderdag zal plaatsvinden. Groot Brittannië, Frankrijk en Zwitserland eisen dat vliegtuigkapers strenger gestraft zullen worden en dat ten aanzien hiervan betere in ternationale overeenkomsten zullen worden gesloten, zo heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend Zwitserland heeft besloten ge volg te geven aan het verzoek van Spanje de Fransman Francis Bodenan uit te leveren. Hij dwong in 1967 een Spaans vlieg tuig warin de Kantangese leider Moise Vsjombe zat naar Algerije te vliegen. De 49-Jarige Bodenan is in 1969 in Zwitserland aangehouden. Kort daarna is hij op borgtocht vrij gelaten. Hij moet zich regelmatig bij de nolitie melden. Het afgelo pen weekeinde heeft hij verstek laten gaan, maar dat betekent volgens een Zwitserse woordvoer der nog niet dat hij voortvla is. Tsjombe week in 1965 i Spanje uit, nadat generaal 1 Moboefoe hem uit de macht ontzet. Hij was in een gehi vliegtuig op weg van Madrid i Majorca toen zijn vliegtuig gekaapt. Het Zwitserse tribunaal dat besluit tot uitlevering heeft g( men, zei daarmee een bij<fc te willen leveren in de strijd gen de internationale luchtph rij. ADVERTENTIE MORRIS/MG VALKENBURG Z.H. - LEIDEN In een landelijke toespraak via ra dio en televisie sprak Allende gister avond 4e waarschuwing uit dat Chili aan de rand staat van een burger oorlog. Onmiddellijk na dit laatste woord viel in de hoofdstad het licht uit. Alle telecommunicaties werden verbroken met uitzondering van de telefoon. Drie radiostations die via het gebruik van privé-generatoren konden bleven uitzenden meldden dat heel Santiago door onverklaar bare oorzaak plotseling in een duis ternis wend gehuld. Ook in Chili's tweede stad Valparaiso scheen men zonder stroom te zitten. Na ongeveer 35 minuten was de stroomvoorziening voor Santiago her steld. Allende riep het land op tot kalmte en stapte de mogelijkheid aan dart het ongemak het resultaat was tütókapers'"^^ leveren of gereëh- van een terroristische aanslag. De - - - politie stelde een onderzoek in maar heeft nog geen rapport uitgebracht. telijk te vervolgen een vliegverbod krijgen opgelegd. De vliegtuigmaatschappijen van Allende heeft de hulp ingeroepen De Israëlische vertegenwoordiger Josef Tekoah (boven) tij dens zijn verdediging van de vliegtuigkaping in de zitting van de Veiligheidsraad. Links onder de vertegenwoordiger van Libanon Edouard Ghorra. SEOEL (AP) Kim Dae-Jung, de politieke leider van de Zuidkoreaanse oppositie, die verleden week woens dag uit zyn hotel in Tokio werd ont voerd, is gisteravond teruggekeerd in zyn woning in Seoel. Hij verdween uit zijn hotel in To kio, nadat hij daar de lunch had ge bruikt met twee andere Zuidkoreaan se oppositieleiders, de 62-jarige Yang Il-Dong en de 50-jarige Kim Kyong- In, beiden uit Seoel. De twee man nen vertelden de politie later dat Kim door vijf Koreanen was ont voerd. Noord-Korea had Zuid-Korea en Japan ervan beschuldigd Kim te hebben ontvoerd om de populaire op positieleider het zwijgen op te leggen. De Zuidkoreaanse regering had dit echter ontkend en er bij de Japanse politie op aangedrongen alles in het werk te stellen om de verdwenen op positieleider op te sporen. De 47-jarige oppositieleider ver klaarde na zijn terugkeer dat hij, toen hij uit zijn hotel in de Japanse hoofdstad werd ontvoerd, geblind doekt en geboeid was en niet wist waar hij naar toe gebracht werd. Hij zei dat zijn ontvoerders ver klaarden lid te zijn van een organi- den verleend, zullen in dat geval niet met him vliegtuigen op internatio nale luchthavens mogen landen. Het voorstel zal, naar wordt ver wacht, op 28 augustus worden inge diend tijdens een bijeenkomst in Ro me van de internationale organisa- De marxistische president verzocht tie voor burgerluchtvaart. van de strijdkrachten en de politie om de staking van de transpor tonder - nemers te breken. De staking duurt al 19 dagen en heeft geleid tot ern stige tekorten aan voedsel, brandstof en medicamenten. LONDEN (AP) Een com pleet dorp met inbegrip van 30 iuxe-woningen, boomgaarden en kassen voor het kweken van archideeën en paddestoelen, is te koop voor omstreeks 4 miljoen pond (ongeveer 26 miljoen gul den). Dat is Fernhill, in het hart van Surrey, en de inwoners wil len weg. Een eventuele koper moet wel weten waarom. Fernhill ligt sledhts een ander halve kilometer van Gatwick, de tweede grote Londense lucht haven, en er razen per etmaal zo'n 400 grote verkeersmachines overheen. Geen mens van de ongeveer 100 inwoners van het dorp kan fatsoenlijk slapen, enige vrou wen hebben er al een zenuwin storting aan over gehouden. De hele zaak kan nu worden overgenomen nadat is gebleken dat de eigenaars de huizen elk voor zich niet kwijt kunnen. Daarom wil men het en bloc gaan doen en hoopt dat de een of andere industrie er belang stelling voor heeft. de militaire bevelhebbers die sinds vorige week deel uitmaken van zijn kabinet, zo snel mogelijk een studie te maken van de situatie en met sug gesties te komen om de stakers op verschillende fronten te bestrijden. BUENOS AIRES (AP) Ongeveer 20 functionarissen van de Coca-Cola maatschappij zijn uit Argentinië ver trokken nadat de firma de eis was gesteld een miljoen dollar te betalen. Zakenlieden die nauwe betrekkin gen met de firma onderhouden heb ben bevestigd dat Coca-Cola de vo rige week een bandopname ontving waarin de eis werd gesteld dat een miljoen dollar moest worden be taald. De band was vermoedelijk af komstig van het revolutionaire volks leger. De bedreiging werd geuit dat als het bedrag niet werd betaald funktionarissen van de firma zouden worden gedood. Ongeveer 20 functio narissen hebben daarop met hun ge zinnen het land verlaten en zijn naar Uruguay en Brazilië vertrokken. WASHINGTON (AP) —De spe- bewijsmateriaal aan de grand Ju- ciale aanklager in de Watergate zaak ry te verstrekken". Archibald Cox heeft gisteren naar het huis van de homo rj "Zelfs de hoogste bestuursfunc- kort geding tegen president Nixon tionarissen moeten zich houden aan enige wat de rechtbank wordt aangespannen omdat de president de wet", en het is de plicht van de vraagd is te bepalen dat ook de pre- Corll lokte. Henley heeft volgens hem "wettelijk verplicht is rechtbank om hiervoor zorgen ver- sident zoals alle andere burgers ge- negen Jongens te hebben klaarde Cox. FRANKFURT (AP) Een vrouw JERUZALEM. CAIRO De rege rende sociaal democratische arbei derspartij in Israel heeft haar goed keuring gehecht aan enkele bouwpro jecten in bezet gebied, die vooral door minister van defensie Dayan gepropageerd worden. Het betreft de bouw van een haven stad ten zuiden van de strook van Gaza (op bezet Egyptisch gebied), de bouw van nederzettingen in West- Jordanie en de aanleg van een lucht haven in SJarm el Sjeikh. De stad Jamit met een diepzeehaven moet in 1977 klaar zijn. De nederzet tingen komen ten oosten van Jeruza lem in het bezette deel van Jordanië den zonder aanwijsbare redenen in en in het noorden van de Vlakte van Golan. Bij de nieuwe stad Jamit moet een strook van 40 tot 60 km door Israë liërs worden bewoond. Officiële commentatoren in Cairo hebben de plannen met expansionis me aangeduid. sa tie die zfj zelf de „red-di federatie" noemden. Kim vertelde dat hij ergera t omgeving van Osaka, in het van Japan, aan boord van gebracht werd die na enkele varen klaarblijkelijk ergens ine landde. Hij zei dat hij van de boo gehaald en in een auto gezet, naar Seoel bracht. Eenmas aangekomen ontdeden zijn o i ders hem van zijn boeien en doek. Kim vertelde dat hij toe zijn woning gelopen was. HOUSTON, TEXAS De heeft gisteren nog vier slad gevonden van de massamoord xas, waarmee het aantal op 2 komen. De lijken werden aangefero een verlaten stuk strand matt Island, op ongeveer 95 km ti ten van Houston. Het 27ste lijk werd enige i na het 26ste gevonden. Beide offers waren in hetzelfde g graven. Ook het 27ste lijk was in pla wikkeld. De graven zijn gevonden c wijzingen vaai de 17-jarige "De grand Jury probeert bewijs materiaal bijeen te vergaren dat V/ayne Henley, die samen Nixon onder zijn beheer heeft. Het 18-jarige David Brooks de De speciale aanklager spande dit kort geding aan nadat het Witte Huls te kennen had gegeven dat de rechtbank niet de bevoegdheid heeft president Nixon te dwingen voor het gerecht te verschijnen. "De dagvaarding was op de juiste kwam om het leven en vier mensen wijze gericht aan de president en de bonden is aan wettelijke plichten". werden gewond toen maandag 13 goe derenwagons tegen een woning nabij het dorpje Erdbach, ongeveer 90 km ten noordwesten van Frankfurt botsten. In een verklaring van de spoorwe- met onze traditie' gen werd gezegd dat de lege goede renwagons die op een zijspoor ston- rechtbank heeft de macht om president te dwingen deze op te vol gen" zei Cox. Hij noemde het argument van het Witte Huis dat de president buiten ATHENE (AP) Het Griekse hooggerechtshof heeft de beschuldi gingen dat tijdens het referendum van 29 Juli onregelmatigheden zouden de wet valt "niet in overeenstemming hebben plaatsgevonden van de hand i gekomen. Veertien km lang vervolgden de onbe- HiJ verklaarde dat de grand Ju ry die de dagvaarding had uitge schreven "niet probeert de presi dent in het uitoefenen van zijn grondwettelijke bevoegdheden stuurde goederenwagons him weg belemmeren, want zoals ook is aan gewezen. Hiermee is de verkiezing van George Papadopoulos tot presi dent van de nieuwe republiek beves tigd. Deze bevestiging heeft de weg vrij gemaakt om de staat van beleg in de steden Athene en Piraeus op te hef fen. Eenderde van de Griekse be- voordat zij door een buffer in hun getoond heeft hij niet het recht be vaart geremd werden. Dit obstakel wijsmateriaal achter te houden door volking woont in deze steden, van - - waaruit de sterkste oppositie werd gevoerd tegen het regime van Papa- werd verpletterd en de wagons bots- te stellen dat hij dit doet uit ten hierna tegen de woning die naast oogpunt van het gemeenschappelijk Doodstraffen In het hoogver- raadsproces voor de militaire recht bank in Kenitra bij Rabat in Ma rokko heeft de advocaat fiscaal gis teren vijfentwintig maal de dood straf gevorderd. Tegen 30 beklaag den eiste hij levenslange gevangenis straf. Voor de rechtbank staan sinds 25 Juni in totaal 157 beklaagden te recht om zich te verantwoorden voor aanslagen op de veiligheid van de staat Onrustig Ulster In Armagh in Noord-Ierland is gisteravond een mam doodgeschoten die een lid van de reserve-politie zou zijn. In Bel fast werden vijf vrouwen gewond bij een bomaanval op een café. Voor het café stond een auto met een bom van 14 kilo die ontplofte. Zeven per sonen werden in een ziekenhuis be handeld. WASHINGTON/PHNOM PENH De democratische fractieleider in de Amerikaanse senaat, Mike Mails- field, heelt president Nixon gevraagd om de eis van prins Norodom Siha nouk tot beëindiging van alle direkte en indirektie Amerikaanse steun in Cambodja, ernstig in overweging te nemen. Mansfield zei in een verkla ring dat de voorstellen van 't vroege re Camboijaanse staatshoofd een ba sis zou zouden kunnen vormen vnnr onderhandelingen over een vrede in het land. Een funktionaris van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse Zaken heeft een bericht uit Phnom Penh ontkend als zouden leden van de Cambodjaanse regering de Ameri kaanse redering hebben gevraagd maatregelen te treffen voor de ver wijdering van Lon Nol en de onmid dellijke terugkeer van prins Norodom Sihanouk. „Wij steunen de Cambodjaanse re gering nog steeds en zullen dat blij ven doen,aldus de funktionaris. Gistera/ond en vandaag hebben Amerika* ïse vliegtuigen hun aanval len op ioelen in de buurt van de Cambodjaanse hoofdstad onvermin derd voortgezet. Het is vandaag de laatste dag van de Amerikaanse luchtacties. Do aanvallen hebben zich voorna* melijk gericht op posities van de „Rode Khmer" ten zuiden en ten westen van de stad van waaruit de opstandel!;'gen en de Noordvietna- se troepen vermoedelijk de stad wil len gaan veroveren zodra de Ameri kaanse luchtsteun tot het verleder» behoort. Als er met ingang van vannaclr» een eind gemaakt zal zijn aan de bombardementen op doelen in Cam bodja zal cie Amerikaanse luchtvloot in dat deel van de wereld geleidelij/ worden ingekrompen. Maar een aan tal vliegtuigen, met inbegrip van zware bommenwerpers, zal voor on bepaalde tijd in Thailand blijven ais afschrikkend middel ingeval d« Noord-Vietnamezen nieuwe invallen van plan /,ijn, aldus is te Washington vernomen. Een oüj vende Amerikaanse aanwe zigheid in Thailand is onder het 20 jaar oude Zuidoostaziatische verdrag gerechtvaardigd, aldus verluidde in kringen var, het ministerie van de fensie. De Amerikaanse luchtmacht tn Zuid-oost Azië omvat thans 600 ma chines en 45.000 man personeel, en met het gedeeltelijke terugtrekken daarvan zal worden begonnen een maand na het eindigen der aanval len. Vierhonderddertig van deze machi nes zijn zware bommenwerpers. Mee het evacueren van mensen en materieel z*1 maanden gemoeid zijn De meesje vliegtuigen en manschap pen zullen terugkeren naar de V.S., een deel zal worden verspreid over basis in d Grote Oceaan gelegen. Amerika heeft in Thailand zeven luchtmachtbasis en zal de meeste hiervan gaan verlaten maar de rest handhaven alsook de marinebasis 'f Sattahip :«i. de Golf van Siam. Op het eiland Goeam zijn 14u zware bommenwerpers gestationeerd. Dit aantal zal ook geleidelijk worde*» ingekrompen. In Juli was van het ei land al een escadrille van 15 machi nes naar de VS vertrokken. Hij wordt echter van vijf i beschuldigd. De meeste slack] vain Corils seksorgiën schijnen stig te zijn uit de wijk in B i waar ook Henley heeft gewoon Het voorgaande groots!3 tal slachtoffers van de mass in de VS was 25. Diit waren beiders zonder vaste verblij die in 1971 in Californie werd ei moord .Juan Corona is wege t ze moorden veroordeeld. Onachtzame Kennedy Kennedy, de 18-jarige zoon len senator Robert Kennedy, teren ernstig gewond bij ongeluk op het eiland Na (Massachusetts)Volgen woordvoerder van de famili ernstig letsel hebben opgeloi zijn ruggewervel. Davids 2 broer Joseph die de auto b bleef ongedeerd maar tenmiï van de overige vijf inzitten len meisjes, liepen eveneens ge verwondingen op doorda de auto werden geslingerd, is door de politie in staat v schuldiging gesteld wegens zaam rijden. Ondervraging op Man —1 Jongelui die worden gezocht band met de brand in het VI centrum op het eiland Man de Britse stad Liverpool g< Hun identiteit is niet bd maakt. De politie heeft hen vraagd maar er is nog gee klacht ingediend. Zoals be'zfl den overlevenden van de bh aan vijftig personen het leve te. verteld dat ze drie Jong gen wegrennen kort voordat bouw een prooi werd van men. Ramp tijdens mist Hf' tuigongeluk in het noordwa Spanje heeft inderdaad aan sen het leven gekost. Er hl dichte mist en het toestel had ge malen een landingspogl waagd. Het raakte met een enige bomen, ontplofte en drie stukken, die brandend zen in aanbouw vielen. Dfu vakkers waren juist enkele tevoren gaan koffie drinken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4