Leids initiatief voor een winkel- vestigingsbeleid Leidse raad: on)trouw ernstluim W erkloosheidspro j ecten Leidse spoedlijst is er Regionaal overleg gevraagd n.a.v. Leiderdorpse Bijenkorf RAAD GAAT DOOR Riolering Trekvliet DRIE VOETBALVELDEN EN ZES TENNISBANEN Katwijkse verliest rijbewijs vanwege „ernstige botsing" Meerhui wacht o] het rijk DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 LEIDEN Net als de kleuters, die voor het eerst naar school gingen, heb ik gisteren knip- en plakwerk ge daan. En doordat het archief fo to's van ongelijk formaat afle verde, zijn het galerijtjes gewor den, die kleuterleidsters zullen betitelen als "kop-poten-werk- Door Hans Melkert stukken". Vooral op de ene is de verhouding van de "koppetjes" 'n beetje zoek. Daar moet u niets achter zoeken. Van Aken heeft niet het grootste hoofd, omdat hij het meest weet of praat. Hoewel. hij gaf in de eerste raadsverga dering na de vakantie blijk van beide. Op die fotogalerij naast de so cialistische voorman D'66'er Oos terman, de PvdA'ers Van Peype en Waal en KVP-leider Driessen. Alle vijf, Driessen voor één keer, werden benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, uitslui tend belast met het voltrekken van huwelijken. Bert Oosterman mag dus niet de geboorte in het register schrijven van zijn pasge boren zoon Reinoud Dirk. Vijf "trouwe" figuren dus. Op het andere dubbelportret één raadslid dart. Leiden ontrouw wordt: VVD'er Pieter Taffijn (links) in het dagelijks leven mijn collega van de streekredac- tie. Hij wordt met ingang van 1 november chef van de stadsre dactie van het Dagblad van het Oosten en verhuist naar Alme lo. Wie hem in de raad opvolgt, is nog de vraag, want de kandida tenlijst van de VVD is gedund na de vele uittredingen. De nieuwe fractieleider Theo Wessels (rechts), de kolonel b.d., krijgt 'n "nieuwe lichting". Eén is bekend: N. P. Langerak volgt de burgemeester van Eelde geworden Jan-Kees Wiebenga op in de raad. Zijn geloofsbrieven werden, evenals die van KVP'er drs. P. L. Stroink (vacature Cor- nelisse) onderzocht en in orde be vonden. Jan-Kees was even uit de plaats in Drente, waar hij eer ste burger is geworden, overgeko men om afscheid te nemen. Hij kreeg uit handen van burgemees ter Vis de gebruikelijke, maar wel laatste presse-papier. In zijn afscheidswoord zei Wie benga, dat het aanscherpen van tegenstellingen in de politiek de burger niet ten goede komt (laat Wiegel het niet horen). Voorts po neerde hij de stelling, dat een raadslid in Leiden eigenlijk be taald zou moeten worden als een referendaris II in rijksdienst, wat ambtenaren op de tribune schat ten op "boven de dertig mille per jaar". Dan zou een elftal uit de raad overigens zonder met de ama- teurbepalingen in strijd te ko men niet kunnen voetballen te gen een team van het actiecomi té "Verbetering van het leefmi- leu in de Rijndijkstraat". De wedstrijd is zaterdag en er werd gisteravond ernstig over gespro ken, over de mentale en psychi sche voorbereiding, over de opstelling, de gevaren voor de gezondheid, het gebrek aan 'n esniheiidstunue, enz. De burge meester zegde toe, dat de wed strijd onderwerp van beraad zal zijn in de college vergadering van vandaag. PSP'er Amptmeij- er zag het wel zitten: "Ach, we praten ze gewoon plat". PAK-fractieleider In 't Veld distancieerde zich tussen neus en lippen nog even van een woord speling in onze rubriek "Alle gaar", die hij niet als citaat op genomen had willen zien. Een beetje zuur van Roel. Hij heeft in de vakantie een baard gekre gen en hij deed me daarom een beetje denken aan die figuur in het liedje van Toon Hermans, die zingt"ze hebben een baard op gespaard. Ze zingen maar des chansons tristes en heel hun we reld is noir". Eenzelfde azijntic zat in het glas, dat hij Kuyper van de De mocratische fractie offreerde, die de vakantie heeft er niets aan veranderd Van Aken dwars zat. Overigens neemt de PvdA- afdeling Kuyper's optreden se rieuzer dan het eigenlijk verdient. Het uit het PAK en uit de frac tie van D'66 getreden raadslid zal, als de leden vergadering er don derdagavond mee akkoord gaat, worden geroyeerd als lid van de PvdA. Want hij heeft een briefje ge had van de secretaresse, dat het lofwaardig was, dat hij vorig jaar ook lid van de PvdA werd, maar dat de politieke lijn, die hij nu voert, schade doet aan het ge zicht van de partij in Leiden. Het bestuur adviseerde naar Russisch voorbeeld Kuyper zijn lidmaatschap te beëindigen. Kuyper zegt geen antwoord te hebben gegeven en zowel bij het plaatselijk als het landelijk be stuur te hebben gevraagd naar het reglement, waarop dit steunt, maar geen antwoord te hebben ontvangen. PAK-leider In 't Veld gaf me gisteravond in enkele woorden de reden van het royementsvoorstel Kuyper is uit het PAK getreden en niet uit de raad en heeft daar mee de PAK belofte geschonden. Omdat nakoming daarvan ook wordt geëist van PvdA-raadsle- den kan een partijlid, dat welis waar niet voor de PvdA zitting heeft, dit niet doen. Tot zover In 't Veld, die eraan toevoegde, dat de ledenvergadering nauwelijk is geconvoceerd, omdat behalve de zaak-Kuyper alleen congres- voorstellen op de agenda staan. Wie toch belangstelling heeft, de vergadering is in de Burcht. Over naar blijere zaken. Mevr. Geelkerken (prot. chr.) was dat duidelijk toen het lot haar aan wees als vertegenwoordigster van de Leidse raad op de ontmoeting^ bijeenkomst met koningin Ji> liana ter gelegenheid van het re geringsjubileum. Bijna de gehele "linker" flank van de raad en en kele andere leden hadden aange kondigd niet aan de loting deel te nemen, omdat ze niet willen konden. Nog twee fleurige zaken t slot. Helmuth Driessen droeg kleurrijk streepjescolbert, dat ln zijn kring opviel. En het Rijns- burgs bloemencorso druppelde nog even na met een toef trosan- jers voor raad en pers. Dank, dank, dank. LEIDEN Wethouder ICret van stadsontwikkeling heeft in de raadsvergadering van gis teravond de toezegging gedaan, dat Leiden het initiatief wil nemen om te komen tot een winkelvestigingsbeleid in de regio. Samenwerking met Kamer van Koophandel en andere gemeenten noemde hij daarbij noodzakelijk. LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond bijna de gehele agenda afgewerkt. Enkele punten werden verschoven naar volgende week. Voor maandag 20 augustus (aanvang half 8) is er een nieuwe vergadering uit geschreven met als agendapunten: Een tweetal brieven van burge meester en wethouders van Leiden naar aanleiding van een brief van de met het huurprijsbeleid belaste staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening inzake de huurharmonisatie en een schrijven van het raadslid Ouwerkerk (PvdA), ten geleide van een afdruk van de aan burgemeester en wethouders ge zonden brief van de kerngroep Stads ontwikkeling, Verkeer en Volkshuis vesting en Openbare Werken van de PAK-fractie naar aanleiding van de door de Gemeentelijke Woningstich ting aangekondigde huurverhoging van vooroorlogse woningen, alsmede een schrijven van het Haagwegcomi- té over de huurverhoging. Voorstel inzake het treffen van voorzieningen aan de centrale ver warmingsinstallatie van het gebouw Kagerstraat 7 van de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten behoeve van het vernieuwen van de riolering in de Trompstraat en omgeving, het aanleggen van een transportriool in de Zijlsingel, alsme de het aanleggen van een zinker in de Oude Rijn. Voorstel inzake de bouw van 138 eengezinshuizen in de Merenwijk door de woningbouwvereniging „Ons Doel". Interpellatie van het raadslid P. Taffijn (VVD) betreffende de b.t.w. voor woningwetbouw. PvdA-fractleleider Van Aken wees op de noodzaak nu het gewest Leiden voor een dergelijk onderzoek niet functioneert. De socialistische voor man vroeg om het initiatief naar aanleiding van de plannen om in de Leiderdorpse Winkelhof een Bijen korf -vestiging te brengen die bestemd is voor een groot gebied. In de ver gadering vóó de vakantie had Van Aken zich afgezet tegen de reactie van het college van burgemeester en wethouders van Leiden op de Leider dorpse plannen. Hij vond nu een tegenstander in KVP-fractieleider Driessen, die mede namens de prot. chr. fractie de brief van B. en W. een verstandige daad vond. Hij betwijfelde Van Aken's stel ling, dat consumentenbelangen op den duur zijn gediend met vestiging van mammoetwarenhuizen in de re gio. Hij verklaarde zich niet abso luut voor of tegen, maar drong aan op overleg. Dat is volgens wethouder Kret de bedoeling geweest van de brief, waarin wordt gesteld, dat extra on derzoek nodig is nu Leiderdorp een schep grootschaligheid heeft gelegd op een toch al grootschalig bestem mingsplan uit 1960. De wethouder wees op de consequenties, die een dergelijke vestiging kan hebben voor oa. het verkeer en de Leidse binnen stad, waarmee de centrumfunctie van Leiden in het geding komt. De brief heeft de bedoeling gehad Leiderdorp te overtuigen van de noodzaak tot overleg, omdat het formeel indienen van bezwaren niet meer past in deze tijd van overleg tussen gemeenten, waaraan Leiderdorp goed meedoet. Van Aken bleef de brief een bewijs vinden van het feit, dat het dagelijks bestuur van de gemeente Leiden kop loper is van de protestbeweging, die de middenstand die al vele jaren protectie van de overheid geniet, zo als hij zei voert. Z.i. hebben de maatschappijen in de roos geschoten door zich in Leiderdorp te willen ves tigen, omdat hier sprake is van on- derbewinkeling. Van Aken wees op het feit, dat er langs de Leidse grenzen meer kan gebeuren. In de vestiging van een groothandelsbedrijf in het industrie gebied "De Grote Polder" in Zoeter - woude ziet hij al een derde deur zit ten voor de consument. De vestiging van een warenhuis in de Leidse bin nenstad zou volgens hem een stimu lans kunnen zijn voor het centrum- gebeuren. De restauratie van de Harte- brugkerk heeft nogal wat voeten in de aarde. Een ander gebouw zou "even" in de steigers worden gezet om werkzaamheden moge lijk te maken. Bij de kerk aan de Haarlemmerstraat ging het giste ren even iets anders: men liet een grote kraan aanrukken. Jan Hol vast legde het schouwspel vast. LEIDEIN Op verzoek van PSP- er Amptmeyer is aan de agenda van de raad toegevoegd een brief van B. en W. over de aanmelding van pro jecten voor aanvullende werkgelegen heid in het kader van de maatrege len, die door de regering zijn geno men ter bestrijding van de werkloos heid. B. en W. hebben besloten de lijst van projecten, zoals deze van amb telijke zijde werd aangeboden, als een voorlopige lijst toe te zenden. Daar naast hebben zij besloten de stuur groep aanvullende werken, overeen komstig het verzoek van de PAK- fractie, uit te breiden met enige raadsleden. Het ligt in de bedoeling nader overleg te plegen met de leden van commissie algemene en bestuur lijke aangelegenheden. Deze met een aantal raadsleden uitgebreide stuurgroep zal zich op zeer korte termijn dienen te beraden omtrent de vraag of spoedshalve in gediende lijsten van objecten nog aanvulling behoeven. Voor werken welke in het kader van de aanvullende werkgelegenheid ten laste van de gewone dienst zullen worden uitgevoerd zal een krediet no dig zjjn, terwijl voor de ten laste van de gemeente blijvende kosten dekking zal moeten worden aangewezen. Om te voorkomen dat onnodig kredieten worden aangevraagd b.v. vcor werken die niet als aanvullend werkproject zullen worden toegewezen komt het B. en W. praktisch voor 'n krediet bij de raad aan te vragen nadat toewij zing van een object heeft plaatsge had of is gebleken, dat toewijzing is te verwachtten. Overigens merken B. en W. op, dat voor enkele werken reeds kredieten zijn verleend, terwijl binnenkort we derom voor enkele op dit investe ringsschema voor 1973 voorkomende werken voorstellen zullen worden gedaan. Voor enkele andere werken zal worden volstaan met het opnieuw voteren van in een eerder stadium verleende, maar door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurde kredieten. De LP "De Vriendenclub" hield een wedvlucht vanaf St. Dizier. Er namen 203 duiven deel. Uitslag: 1, 3. 4 en 5. W. Vijlbrief, 2 en 9. J. van Seggelen, 0 en 10 N. Nievaart, 7 T. Gijsman, 8. J. v.d. Kwaak. LEIDEN De directeur van Ge meentewerken heeft een openbare aanbesteding gehouden van het ma ken van onderheide en niet-onder- heide rioleringen c.a. in de Rijn- en Schiekade, de gedempte Trekvliet, de Groenhovenstraat en de Witte Singel, in het kader van het dempen van de Trekvliet. Van de twaalf inschrij vingen was hoogste aann. bedrijf K. Plieger B.V uit Lexmond voor f 1.098.000,-, op één na laagste B.V. Aann. bedrijf voorheen J. Visscher en Zn. uit Leiderdorp voor f 989.400,- en laagste aann. mij. D. de Rooy B.V. uit Haarlem voor f 786.000,-. Leiden - B. en W. zullen de raad voorstellen f 1.388.000 beschikbaar te stellen oor de aanleg van drie voet balvelden in het Morskwartaer. Spoedige eanleg is gewenst, niet al leen hi /ci band met de krappe vel- densituatie in bet algemeen, maar ook omdat enkele bestaande velden mogelijk binnen niet al te lange tijd zullen moeten verdwijnen (het voet balveld r*tn Van Wijk's Sportvereni ging in de Cronesteynsepolder en de twee "oetbalvelden aan de Nach tegaallaan) Het plan omvat een hoofdveld en twee bij velden, met een halfverhard oefenterrein, een parkeerterrein en de nodige accommodatie. Deze laat ste bestaat uit een kleedgebouw met oa. zes kleedkamers en een scheids- rechtersruimte, tralningsverlichting bij het oefenveld, twee demontabele zitJtribunes, twee kassahuisjes en een buitenurinoir. De kosten van aanleg en accom modatie worden geraamd op f. 1.100.000,-, terwijl de grondkosten f 288.000,- zullen bedragen. Bij het opstellen van de raming is geen re kening gehouden met het door B. en W. aangevraagde subsidie in het ka der van oe aanvullende werkgele genheid. Dat dit project voor subsi diëring ui aanmerking zal worden gebracht, mag met redelijke zeker heid worden aangenomen. Een krediet van f 218.000 zal wor den gevraagd voor uitbreiding van het tennispark Roomburg. Het aantal tennisbanen in Leiden bedraagt momenteel 15, waarbij die twee tennisbanen die Van Wijk's Sportvereniging in gebruik heeft en die eerlang zullen moeten verdwij nen, niet zijn meegerekend. Volgens de landelijk gehanteerde norm van één tennisbaan per 2250 - 3500 inwo ners zou Leiden minimaal 28 en ma ximaal 44 banen nodig hebben. De tenniscomplexen Roomburg, Leidse Hout en Haarlemmerweg om vatten respectievelijk 6, 4 en 5 ba nen. Landelijke ervaringscijfers hebben uitgewezen, dat een tennis- complex het best te exploiteren is als het uit ten minste 12 banen bestaat. Denkend over uitbreiding van de to tale tennisaccommodatie, ligt uit breiding van de bestaande comple xen derhalve voor de hand. In ruim telijk opzicht is die mogelijkheid aan wezig ten aanzien van het tennis park Roomburg. De behoefte is hier ook het grootst. De uitbreiding van het tennispark Roomburg met 6 banen gaat ten koste van de aangrenzende speelwei de van het zgn. Zuiderpark. B. en W. achten dit verlies van openbare recreatieruimte verantwoord. Van deze speelweide wordt slechts een matig gebruik gemaakt. Een van de zes banen wordt inge richt als zgn. centre-court met een bescheiden publieksaccommodatie. Met kleine kinderen in auto LEIDEN "Dat u op dat voor rangskruispunt met uw auto geen voorrang verleende en aldoendè een botsing met een passerende auto veroorzaakte was een bijzonder ern stig feit. Nog ernstiger was het, dat er drie kleine kinderen in uw auto zaten, van wie één zelfs naast u op de voorbank. Door uw grove onop lettendheid heeft u ook het leven van die kinderen in gevaar ge bracht". Zo richtte de kantonrech ter, mr. W. de Koning zich tot een 26 Jarige automobiliste uit Katwijk. Zij stond terecht, omdat zij met haar auto op een voorrangskruispunt van de Zilkerduinweg te Noordwij- kerhout geen voorrang had verleend. De gevolgen waren beperkt geble ven tot materiële schade en drie he vig geschrokken kinderen. Verdachte kon tot verweer slechts aanvoeren, dat zij "niet goed had opgelet" en daar "erg veel spijt van had". "Wat u daar uithaalde, was gewoon schandalig. Regelmatig wordt op tv en radio gewaarschuwd tegen het vervoeren van kleine kin deren op de voorbank. U deed dat toch en maakte daarbij nog een gro ve verkeersfout", aldus de officier, mr. R. J. Beer in zijn requisitoir, dat resulteerde in een eis van f 60,- subs. 6 dagen en ter waarschu wing een voorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden met een proeftijd van 1 jaar. Geen commentaar van verdachte. De kantonrechter was tot de con clusie gekomen, dat verdachte enige tijd als automobiliste van de weg diende te worden verwijderd. Naast een geldboete van f 50 subs. 5 da gen vonniste hij haar dan ook met een voorwaardelijke ontzegging voor de tijd van vier maanden. "Niet erg. Ik rijd de laatste tijd toch al geen auto meer", zo liet verdachte tot slot nog blijken, dat zij van een en ander "niet onder de indruk was gefaakt". Een geldboete van f 60 subs. 6 da gen en een onvoorwaardelijke ont zegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden eiste de officier tegen een 19-jarige slagersknecht uit Hazerswoude. De slager moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij in de late avond van de 23- ste april jl. met zijn auto uit een booht in de Nieuwe weg te Zoeter- woude was gevlogen. De gevolgen waren niet mis. De auto boorde zich als het ware in de voorgevel van 'n woonhuis en richtte o.a. in de woon kamer een grote ravage aan. De totale schade werd op ca. f 12.000 geraamd. "Volgens getuigen reed u veel te hard door die bocht. U had enkele glazen bier gedronken en was daar door kennelijk overmoedig gewor den", merkte de kantonrechter op. "Ik reed niet te hard maar raakte door het natte wegdek onverwacht in een slip", aldus verdachtes ver weer. Voor ze Leidse hengelcompetitie werd de tweede serie van drie wed strijden gevist, in de Rijn nabij Doesbrug. De stand is nu: 1. Zuidwest I 12 pnt 241 st., 2. DVS I 10 pnt 192 st., 3. Sportvrien den 10 pnt 180 st., 4. Onze Hobby 10 pnt 168 sc., 5. Hengelsport 8 pnt 174 st. 6. DVV 6 pnt 133 st., 7. DVS II 6 pnt 131 st 8. HSV 4 pnt 150 St., 9. Zuidwest II 3 pnt. 96 st., 10. Ruis- voorn 2 ont 76 st., 11. De Brasem 1 pnt 89 st. Hoogste aantal persoonlijk: 1. W. v. Loon 63 st., 2. R. de Bezemer 60 st., 3. W. Moenen 56 st., 4. H. Moe- nen 49 st., 5 H. Waltman 46 st. "De bewoner van dat hui aan komen stuiven en trok tijd zijn zoontje voor het rai las de kantonrechter ook a proces-verbaal. Alvorens tot de eis te merkte de officier in zijn toir o.m. op: "U reed veel door die bocht. Dat werd doo gen bevestigd. Jongelui als gen zich vaak op de weg el coureurs en zijn daardoor gevaar op de weg". Hij was van mening, dat verdachte maar eens een tijdje aan i moest laten staan. De kantonrechter bracht i boete tot f 40 terug, doch inzake de intrekking conform Het rechtscollege leverde t veel kritiek op het weggedi een 25 jarige drukker uit I Deze haalde namelijk met z op Rijksweg 4 een voor hem de auto in en dat terwijl del der van een achterop rijden al doende was verdachtes i te halen. De inhalende bes kon een schadelijke botsii meer vermijden. "Ik was a inhalen toen hij de inhaalt reed", zo ontkende verdacli schuld. "Drie getuigen zage vlak voor die auto naar link haalbaan opreed en aldoe: grove fout maakte. Tegen 1 sant gaf u destijds toe. dat c dere auto te laat opmerkte ceerde de kantonrechter. 1 In zjjn requisitoir zei de off der meer: "Wat verdachte di haalde was zeer afkeuren.1 Li het verkeer vallen de me den door foutieve en onver delijke inhaalmanoeuvres", te naast een geldboete van f j 10 dagen bij wijze van wing een voorwaardelijke a der rijbevoegdheid voor de 4 maanden met een proeftlj jaar. "U kunt zich feliciteren, u ditmaal geen overlijden tentie in de krant kwam. gende keer misschien wel. 11 niet zover komen en bega 11 niet meer", zo las de kanto verdachte nog de les alvore form te vonnissen. LEIDEN In antwoord gen van raadslid In 't Veld over de Rivierenbuurt zeggi W., dat het rijk nog geen I heeft gedaan voor subsidie starten van de stichting wijkcentrum Meerburg. gebouw hebben B. en W. ee gereserveerd. Dat er g^en sprake is van voudige voorziening als do Veld gesuggereerd, moge blijken, dat de ingediende I een totaal aan exploitatie^ toont van 120.057,- (waan cirresponderen een gemeens subsidie van ruim f 48.000, grotinb gaat uit van een in voor gebouw en inventaris na f 300 000,- en van tweel nele kram ten Mocht de stichting in di voorbereiviuigsfase behoeftf aan finamiële steun, dan W. zeker bereid een verzoet stige overweging te nemen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2