ENRI DE GREEVE VIJFTIG -?■*,< JAAR PRIESTER redikant overal Benoeming Veenhof uitkomst voor V.U. UW DAGBLAD BUSES steeds op de bres voor noodgevallen ïrken in restauratie „u Beroepingswerk KERKEN DOEN ALLES SAMEN Vaticaan en D.D.R. Goede start van Sharpiezeilers REMISE VAN PORTISCH MEE OP VAKANTIE 2 14 AUGUSTUS 1973 PAGINA 11 Morgen is het vijftig jaar geleden, dat de nu tachtigjarige Henri de Greeve tot rooms- kaïtholiek priester werd gewijd. Zijn eerste mis droeg deze ras-Am sterdammer op in de Krijtberg aain het Singel. De Greeve, die al in 1950 ophield met zijn radiorubriek ,,Het Lichtbaken", is nog steeds een nationale figuur. J ter Henri de Greeve: geen receptiemaar gironummer 7634. zitten mijn toga en mijn overal in, zegt de lutherse int van Heerlen, ds. A. J. Allan, als hij op een zomerse tgmorgen met een koffertje zijn pastorie aan de Meezen- •weg binnenloopt en zijn bagage uitlaadt van een reis 1 alië. „Die overal is mijn door-de-weekse toga". Allan zijn overall misschien agt dan zijn toga door- .duurt nu eenmaal langer g was al wel be nt hij heeft jaren geleden iüg zijn kerk in Heerlen Toen as al gebleken, dat l ïi een commentaar en een i woordenboek zijn gereed- l men, maar dat hij ook ha- tang enz. vaardig hanteren het echter niet om zijn l Ds. Allan offerde met ne- en die hij bij elkaar heeft - twee weken van zijn va- om de kerk van de evange- neente in Arco in Noord- dicht bij het Garda-meer bruikbaar te makeai. Ds. Zanfrini, zijn collega uit .1 moeilijk mensen vinden i kerk te restaureren. De I iioleke inwoners van Ar- i de kans lopen hun betrek- erliezen, als ze dat zouden zijn de verhoudingen tus- I ^ooms-Katholieke Kerk en <1 tse Kerken in Italië nog. r dat ds. Allan te hulp lin zijn ploeg zijn er zes le- I is-kabholiek. Iai Nederland el. moest ook nog het ma- fa de reis naar Italië beta- i fevaaigelisch-Lutherse Kerk nam het onderdak van de r haar rekening. Maar door ften is het bedrag er geko- i in Italië veel Nederlanders in Arco j hg genoten van het warme rerkten de Nederlanders en onvermoeid aan de van de kerk. Zij konden reken niet alles doen. De tolde daarvoor te veel ge- fear wat ze tot stand ge- bhen, was al heel belang- lektrische installatie van de zo slecht, dat ze vanwege lr voor kortsluitingen niet ren was. Er was geen wa- er was geen toilet. Dank- öerlandse ploeg beschikt de veer over een behooiiijke 6 en een waterleiding en is een toilet. Verder heeft de Veer een mooi liturgisch echter nog veel meer wor- Er is geen centrale ver- hj een regenbui stroomt door de ramen naar bin- luren en het dak moeten Gepareerd. Ook oaitbreekt Sel. Maar amateurs kun- mi is. Zanfrini ook is met het gedeeltelijk herstel' van zijn kerkge bouw, veel belangrijker is voor hem de morele steun. De kleine evangeli sche kerk heeft in Arco veel meer bekendheid en goodwill gekre gen. Zijn gemeente zal het in de toe komst waarschijnlijk wel wat ge makkelijker krijgen. Voor. de Itali aanse verhoudingen was liet al een belangrijke gebeurtenis dat er na af loop van de restauratie een oecume nische dienst werd gehouden waar in behalve ds. Zanfrini en ds. Allan ook de pastoor van Arco medewer king verleende. We moeten naar eenheid' streven, want dat is de wil van God, zei de pastoor. Een van de drie paters die uit belangstelling de dienst bijwoonden, vroeg zich af waarom men eigenlijk niet veel meer met elkaar samen kon werken. Overigens kon dat wel eens bete kenen, dat ds. Zanfrini, die 66 jaar is geen pensioen heeft en ook nog koster en administrateur van zijn gemeente moet zijn, het nog drukker krijgt, Want naar mate zijn gemeente meer opgeno men wordt in d!e Italiaanse samen leving, zal men meer een beroep op hem doen. Juist tijdens de restau ratie vroeg voor het eerst het zieken huis in Riva hem pastorale bijstand te verlenen aan een protestantse Duitse toerist. Natuurlijk was hij onmiddellijk bereid, maar het kost te liean heel wat tijd. Daaruit blijkt wel dat ds. Zanfri ni behalve zijn taak dn de gemeente ook nog een toeristenpastoraat ver vult. Veel Nederlandei's komen 's zondags in de kerk by déze Italiaan se dominee. die in Zwitserland is op gegroeid en vloeiend Duits spreekt. Aan hen vertelt ds. Zanfrini vol trots wat de ploeg van ds. "Allan voor Zijn kerk heeft gedaan. Hij hoopt dat veel Nederlandse toeristen naar zijai Tniniteitskerk, die uit 1892 da teert, de weg zullen weten te vinden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lopik B. Colijn te Kootwijk. Bedankt voor Terriaard L. A. Nag- tegaal, te Medemblik, voor Aalburg A. Talsma te Brandwijk. Geref. Kerken (vrijgem.) Beroepen te Oegstgeest in samen werking met Lisse W Scherff, kan didaat te Wittewierum. Geref. Gemeenten Beroepen te Oudemirdum C. de Riddei* te Nunspeet. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Doornspijk P. Sneep te Alphen a.d. Rijn. Vandaag en morgen is hij niet te vinden. Hij heeft zich voor een paar dagen teruggetrokken in een rustig klooster. Zijn gouden pries terschap is in wezen een zaak tus- ,sen hem en God. Maar hij zou Henri de Greeve niet zijn als hij dat jubileum ook niet gebruikte als hefboom om zijn een_ mansactie „Voor noodgevallen" (postgiro 87.76.34) onder de aan dacht te brengen. Diie eenmansactie is een curieuze zaak. Al jaren bezigt De Greeve al leen maar - piepkleine advertentietjes in een beperkt aantal bladen. Ge woon datgironummer, züjn naam en het doel. Ditmaal heeft hij er een centimetèrtje of twee bovenop gedaan. Vijftig Jaar priester, maar geen receptie? of zo, maar voor de noodgevallen het gironummer. In het Nijmeegse huis van de pa ters montfortanen hebben zusters fcers montfortanen hebben zusters uit twee kloosters in de omgeving het flink druk met het sorteren en verzenden van gedragen kleding, die aan „pater De Greeve" (hij is geen pater maar priester van het bisdom Haarlem) wordt gestuurd. Tussen wal en schip De bewering dat dit-soort nood niet meer, bestaat bij die huidige stand van de welvaart is begrijpelijk maar onjuist. Tussen het toegeno men arbeidsinkomen enerzijds en de sociale voorzieningen anderzijds zit ©engat. Tussen die wal en dat schip komen allerlei maatschappe lijk erg kleinen te vallen. Voor die kleinen doet De Greeve een beroep op de anderen. Nu nog alleen met zijn kleine adevertentie- tjes. Tot zijn 75ste verjaardag ook in De Nieuwe Linie. Hij was daar al mee begonnen in het in vele op zichten reactionaire jezuietenblad De Linie en ging daarmee door toen het blad „Nieuw" werd. De Greeve, religieus en maatschap pelijk niet bepaald 'moeders Idhkste (hij nam vorig jaar openlijk af scheid van de KVP en steunde de groep van Kamerlid Beuker), kon in De Nieuwe Linie ongehinderd zijn gang gaan. Het blad bracht trouwens met De Greeve's kolom een stuk sociale mine-werkelijkheid die het best kon hebben naast alle kritiek op de maatschappijstructu ren. Klassiek is De Greeve's verhaal over -een ontzettend boze brief van een meneer die aiiet kon geloven dat een bepaalde schrijnende nood in "Nederland mogelijk was. De pa ter had maar wat geschreven en het zo mooi mogelijk gemaakt om geld los te krijgen, schreef meneer. Het beschreven noodgeval bleek echter te vinden Sn dezelfde straat als waarin de boze meneer woon- Lichtbaken Nationale bekendheid kreeg De Greeve in die Jaren veertig met zijn K RO -radiorubriek „Het lichtbaken", zijn Band zander Naam die met al lerlei slagzimien-van-de-maand de naastenliefde wilde bevorderen Ruim twintig Jaar later is hij nog niet vergeten als ongeëvenaard ra- Hdj zat trouwens erg goed op de KRO-zaterdagavond, die begon met de gewone man die er hot zijne van zei (ik hoor Wam Heskes in een gesprek met zijn volle neef nog dol len over het aan- en uitgeklede Linggadjatlj en verder „Negen heit de Klok" uitzond en tenslotte de Zondag (met een hoofdletter) in luidde met het „Ave Verum" van Mozart, gezongen door het koor van de kathedraal dn Straatsburg. In 1950 verdween hij nogal plotse ling uit de ether. Anderen probeer den het, maar zij konden het lang In het oostelijk deel van Amster dam-Centrum gaan gereformeerden en hervormden vanaf 1 Januari "vol ledig samen op trekken". Dit hebben de wijkkerkeraden van de Muider- kerkgemeente (ehrvormd) en de wijkgemeente rondom de gerefor meerde Funenkerk besloten, nadat de samenwerking de laatste Jaren steeds groter is geworden. De hervormde centrale kerkeraad van centrum en de gereform. kerke raad voor algemene zaken gaan met dit plan akkoord en zullen de noodza kelijke officiële regelingen gaan be spreken. Men hoopt tot een model te komen dat ook in andere wijken ge bruikt kan worden. De benoeming door Paus Paulus VI van enkele apostolische functio narissen voor vier gebieden in Oost- Duitsland wordt algemeen gezien als een stapje van het Vaticaan naar een erkenning van de Oostduitse re publiek. De functionarissen zijn benoemd in diocesen, waarin bij elkaar 730.000 rooonskatholieken en 650 priesters dat is de helft van het totale aantal roomSkafholieken in Oost-Duitsland wonen. Kanselredenaar En voor de oorlog trad Henri de Greeve iin de voetsporen van zijn oom. Borromeus als kanselredenaar. Vooral de vostanpredikaties van de De Greeve's waren beroemd. Zo kwam hij dm 1936 bij de KRO en in 1938 werd de Bond zonder Naam al opgericht. Nu woont de tachtigjarige in een houten huis bij het klooster der morntfortanen dn Nijmegen. Het ver leden laat hij rusten. Alleen de noodgevallen tellen. Op postgiro 87.76.34. De uit de zeventiende eeuw daterende Ned. Hervormde Kerk te Maassluis. (Uit: Langs de oude Zuid- Hollandse kerken) De opvolger van prof. dr. C. G. Berkouwer, de dogmaticus van de Vrije Universiteit, is inderdaad ge worden dr. J. Veenhof (39). De be noeming zat al lang in de pen maar werd blijkbaar opgehouden door het voorgeschreven overleg met de Gereformeerde Kerken: de theologische faculteit van de VU le vert aan die kerken predikanten. Dr. Veenhof is een zoon van de emeritus-hoogleraar van de vrijge maakte theologische hogeschool in Kampen, prof. C. Veenhof, aan wie overigens bij de „zuivering" in deze kerken de rechten van een emeri tus-hoogleraar ontnomen zyn. Een andere zoon, dr. K. R. Veenhof (37), is ook aan de VU benoemd tot hoogleraar in het Akkadisch en Ugaritisch en de oude geschiedenis van het Midden-Oosten, in de fa culteit der letteren. Beide heren Veenhof studeerden theologie te Kampen. De Jongste deed Semitische talen in Leiden, promoveerde daar cum laude en is nu lector aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. De oudste van de twee, die in zijn Kamper tijd aan de perstafel van vele kerkelijke vergaderingen, een gewaarde free-lancecollega was, stu deerde in Göttinigen bij Gogarten en Kasemann en promoveerde daar magna cum laude. Hij volgde colle ges bij Karl Barth in Bazel, was in dat Zwitserse kanton docent aan een predikantsopleiding, viel een jaar lang in aan de azelse theolo gische faculteit en is sinds 1971 predikant van de Munsterkerk in die stad. Twee maal Veenhof De benoeming van de beide Veen- hofs aan de VU maakt aan de vrij gemaakte Gereformeerde Kerken pijnlijk duidelijk, hoezeer de gefor ceerde uittocht van tienduizenden kerkleden in he teigen vlees snijdt. Dat is ook te merken aan een bewo gen artikel in hun blad De Reforma tie. Men krijgt de indruk dat een be noeming aan een openbare universi teit minder erg gevonden zou zijn dan deze benoemingen juist aan de VU. Voor de (gotoe) Gereformeerde Kerken is de komst van dr. J. Veenhof vooral een uitkomst. De bezetting van de dogmatische leer stoelen in Kampen en aan de VU was de laatste jaren een aangele genheid die voorzichtig manoeuvre ren vereiste. De reuk van onrechtzinnigheid waarin hogeschool en faculteit bij verontrusten verkeert zou natuurlijk gemakkelijk kunnen worden veran derd als men de meest behoudende doctor in de theologie die voorhan den was had laten benoemen. Uit een oogpunt van kerkelijke een heid was dat uiteraard onwenselijk. Met verschuivingen en de benoe ming van de Australische emigrant dr. K. Runia werd in Kampen een oplossing gevonden. Dr. Runia is wat men noemt goed-gereformeerd. De ironie wil dat hij vanuit zijn positie rechts van het midden dit jaar opeens vreselijk formalistisch uit de hoek kwam tegen verontrus ten die alternatieve kerkdiensten beleggen. s Dr. Veenhof was in Nederland lid van één der (ongedeelde) veryge- maakte kerken, in Bazel an de plaatselijke Evangelische kerk. Hij zal bij terugkeer in Nederland zijn attestatie inleveren bij een (grote) gereformeerde kerk. Het kerkelijk gesprek dat is voorgeschreven als een predikant van een buitenlandse kerk naar Nederland komt (hoogle raren zijn predikant in algemene dienst) zal wel een formaliteit zijn: de synodale instantie die benoemin gen aan de theologische VU-facul- teit begeleidt zal zo'n gesprek ook wel gevoerd hebben. De naam Veenhof moet in veront ruste kring geruststellend werken. En de wetenschappelijke kwaliteiten van de nieuwbenoemde maken het onmogelijk te zeggen, dat Iemand gepasseerd is. Zege Nastase Klaas Balk mag van sponsor voorlopig niet naar WK-strijd LONDEN De kans dat de Roe meense tennisser Ilie Nastase d;e Grand Prix van de ILTF wint ós na het toernooi om de western cham- pioaiships dip Cincinnati weer aam- ziénMjik gnoiter geworden. Nastase won het enkelspel in Cin cinnati en staat -nu 148,5 punten voor op nummer twee, de Spanjaard Ma nuel Orantes342 tegen 192.5. De Tsjech Jan Kodes, Wimbledonikam- pioem, is derde met 175 punten. Tom Okker heeft 138 punten en bezet de vijfde plaats- Bij de dames gaat de Amerikaanse Chris Evert aan de leiding met 560 punten voor de Australische Evon- aie Gollagang (460) en de Britse Vir ginia Wade (279). KIEL De Nederlandse Sharpie zeilers zijn gisteren tijdens de eer ste racë van de strijd om het Euro pees kampioenschap bijzonder goed begonnen. In de flauwe wind op de Schilzee bij Kiel werd André van Veen winnaar vóór zijn landgeno ten Chnistiaan Marinus en Car de Groote. In de strijd om het open Duitse kampioenschap in de vau- riënMasse voorkwam titelhouder Jochen Bieg een volledig Nederlands succes op het Schilkmeer. Na hem kwamen vijf Nederlandse boten door de finish. De uitslagen van gisteren zijn: Europees kampioenschap Shar- 1. Van Veen (Ned), 2. Marinus (Ned), 3. De Groote (Ned), 4. Peters (Wdl), 5. Van Dorst (Ned), 6. Crack nel] (Gb). Open Westduits kampioenschap in de vauriënklasse: 1. Bieg (Wdl), 2. Verstoot (Ned), 3. DEN HAAG De directie van de firma Ke'a-tapijt, sponsor van een beroepswielerploeg, heeft haar werknemer Klaas Balk voorlopig verboden >m dèel te nemen aan de wereldkampioenschappen op de baan in San Sebastian. Kela heeft dit ge daan, omdat de KNWU zou hebben nagelaten officieel mede te delen dat Balk geselecteerd was (als sprin ter). "Wij hebben het uit de krant moeten vernemen", aldus manager Peter van Puitten. Kela heeft de KNWU ni een brief geschreven, waarin om opheldering wordt ver zocht. Als de wielerunie niet rea geert, dan 2al Kela Klaas Balk defi nitief verbieden naar San Sebastian te gaan. "Balk is bij ons niet alleen als wielrenner In dienst, maar ook als verkooer. Mogen wij dan alsje blieft weten van wanneer tot wan neer hij met de Nederlandse ploeg op reis zal zijn". Ad junst - directeur Meuwise van de KNWU .vas verbaasd. "Wij hebben Balk inlsrdaad alleen mondeling laten weten, dat hij was geselec teerd, maai* sinds vorige week don derdag is bij volkomen op de hoogte van het reisschema. Hij was aanwe zig op een bijeenkomst in Amster dam, waar de KNWU alle leden van de ploeg voor de wereldkampioen schappen alle mogelijke informatie heeft verstrekt. Ik begrijp de reac tie van Keia dan ook niet zo goed". Segaar (Ned), 4. De Voogt (Ned), 5. Kaldenhoven (Ned (Ned). Interzone-toernooi PE7TROPOLIS In het Interzone- toernooi in Petropolis versloeg gis teren de Braziliaan Henrique Meckihg de Zwitser Werner Hug in 35 zetten, terwijl de Hongaar Lajos Portisch in 29 zetten remise speelde met de Rus Vladimir Savon. De Tsjech Vastimil Hort speelde remise tegen de Rus Lev Polugolev- ski in 24 zetten. Na de 15de ronde moeten nog twee ronden worden ge speeld. De stand na 15 ronden: 1. Mecking en Portisch, 10 punten en één afgebroken partij, 3. Hort, Tsjechoslowakije 9 y2 pnt. 4. Lju- bomdr Liuboievdc, Joegoslavië, Effin Geiler, Sowjet Unie, en PolugaJev- eki, acht punten en drie afgebroken partijen. 7. Vassily Smyslov, Sowjet Unie 7-1/2 punt en twee afgebr. partijen. 8. Borislav Ivkov, Joego slavië en Samule Reshevsky, VS, 7 punt en twee afgebroken partijen. 10 Samule Bromstem, Sowjet Unie en Vladimir Savon, Sowjet Unie, 6-1/2 punt. Zeilen De Nederlanders Rietveld en Schoenmaker zijn vierde gewor den in de eerste wedstrijd voor het wereldkampioenschap Jeugdzeilers dat bij Troia, in Portugal wordt ge houden in de 470-klasse. De wed strijd werd gewonnen door de Ver enigde Staten. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van bet bieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES Is: Naam: Straat: No. Wij hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIEADRES Is: van doorhalen wat niet van toepassing ls. straat no. S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voo: Nederland België eD Luxemburg gratia, De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten t Lr- per dag De praktijk heelt ons geleerd dat de bezorging vaD kranteD id de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog aJ eens te wensen overlaat. Wi) kunnep daarom geen verantwoording aemen vooi kranten, welke aiet tyaig up het vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11