Niet betalen echt is geveegd Wie een schoorsteen heeft moet goed oppassen Dr. H. H. Maas (91) overleden W. J. ZIRKZEE b.v. V tJUJ- lldll I DC sa\<xz$ns£hiv&ieR OPENINGSTIJDEN MODELFLATS VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 LEIDEN Geval 1: Pa en ma zijn even weg; zoon van 19 is alleen thuis, nog bij komend van een aanrijding de vo rige avond. Een beetje suf. Er wordt gebeld. Er staat een man voor de deur die zich uitgeeft voor schoor steenveger. „Geloofde je dat meteen?" „Ja, hij zei dat-ie de schoorsteen kwam vegen en of dat goed was. Ik zei Ja en wilde de deur weer dicht Door Paul Wolfswinkel Tekening Joop Walenkamp doen, maar toen zei hij weer dat-ie even binnen moest kijken voor de kachel. Ja, waarom niet? Hij had het over aanslag en zo'n kappie, dat 14.50 gulden moest kosten. Hij stond maar slap te zwammen en ik dacht: ik zal maar betalen". Moeder, op de achtergrond en fel: „Ik weet zeker dat ik er niet in was getrapt. Ik had gewoon gezegd dat- ie eerst kon gaan vegen en dan pas zou er worden betaald. Omgekeerd had ik het nooit gedaan". Gouden tanden Zoon heeft de artikeltjes niet ge lezen; moeder wel. „Jij hebt natuurlijk geen verstand van schoorstenen en Je dacht dat die vent er wèl verstand van had". „Ja, hij stond met een pen in z'n hand en ik dacht dat het wel goed zou zijn. Hij was alleen; een klein ventje met een paar gouden tanden in z'n mond. Ik geloof een Hage naar, want hij had een accent. Een jaar of dertig". Moeder: „De politie wist wel wie het was. Dus ik vroeg wie het dan wel was en toen zeiden ze dat het vaak Hagenaars waren". Toen die man weg was en je hem had betaald, wist Je toen dat het niet 100 pet. was?" „Ja, toen dacht ik dat hij me had opgelicht. Hij liep de hoek om en stond een beetje te kijken, maar naar de buren ging hij niet. Hij zei dat hij eerst bij iedereen in het blok zou gaan vragen en dan terug zou ko men om te vegen. En toen wist ik Verlovingsringen De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure v.d.WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Met films en jeug dealbar et is de Commissie Va kantiebezigheden er ook dit jaar xoeer in geslaagd om de jeugd ge durende een aantal toeken gezel lige ontspanning te bieden. Gis termiddag geschiedde dit voor het laatst in de Stadsgehoorzaal waar honderden jongens en meisjes vol spanning (foto Jan Holvast) het gevarieerde programma volgden. dat-ie me belazerd had. Toen m'n moeder thuis kwam heb ik het met een gezegd: ik ben oplicht". Moeder: ,;Ik dacht, waar heeft hij het nou plotseling over. En toen kwam het hele verhaal. Wat een sufferd". „Als er morgen weer zo'n vent komt en u bent alletwee thuis, houdt de ene hem dan aan de praat en gaat de andere snel de politie bellen?" „Ja, ik denk het wel, maar je weet natuurlijk nooit zeker, of het een oplichter is of niet. Ik vind het zó gemeen, hè, echt niet voor die veer- tieneneenhalve gulden, maar het idee, zeker als ze bij oude mensen gaan proberen. En ik geloof dat ze ook ko men kijken of er niets van waarde is. Toen ik thuiskwam ben ik met een naar de kapstok gerend om te kijken of m'n zoons jasje er nog hing. Gelukkig was er niets weg. Mijzelf overkomt dat nou nooit; ik maak nooit wat mee en dat vind ik best Jammer". „Als Je die man morgen tegen komt in de stad, wat doe Je dan?" Dan grijp ik hem en als ik hem niet kan houden, roep ik er gewoon een paar mensen bij. En de politie hè. „Maar Je kunt niets bewijzen". „Nee, dat niet, maar hij is ook bij andere mensen geweest en als die hem aJllemaal herkennen, dan moeit het toch niet zo moeilijk wezen? Ik hoop dat ik hem binnenkort eens tegen het lijf loop. Geval 2: Een oude dame van 77 Jaar zit met haar vriendin van 79 thuis wat te verstellen. Er wordt ge beld en de „schoorsteenveger" sitaat voor de deur. (Het is dezelfde man, als in het eerste geval) „Nou, hij was niet zo groot, had zwart haar, het was een doodgewone man. Ik schat zo'n 35 Jaar. Hij zei: „Ik kom de schoorsteen vegen. Hij heeft de kachel weggehaald en ver telde wat eraan gedaan moest wor den. En ja, toen moest hij geld heb ben. Maar het schoot me later te binnen, dat ik het al eens in de krant had gelezen. Je moest op Je hoede zijn, want de vegers slaan hun slag weer. Maar, op dat moment had ik er nog geen flauw idee van. Ik moest zevenendertig gulden betalen. Hij zou ook nog een kapje maken, dat de rommel niet naar beneden kon ko men. En dan moest er nog zes gul den bij voor het eigenlijke schoon maken, dat electrisch zou gebeuren. Hij had een papiertje bij zich en daar schreef hij alles op en toen moest ik m'n naam zetten. Ik heb die man het geld gegeven. Hij zei ook dat hij binnen een kwartier terug zou komen. Ik dacht: het is de tiijd zo'n beetje en had er feitelijk geen erg in. Ik heb die man niet meer gezien, hoor. Ik ben nu drieëenveertig gul den kwijt. Verduveld: weg Ik dacht niet dat er iets niet klopte, maar ik vroeg me wel af, of het wel allemaal zuiver zou wezen. Dat papiertje zou me kunnen helpen, maar dat heeft die schoft ook mee genomen. Ik dacht dat papiertje zal ik maar bewaren, maar verduveld: weg! Ik weet ook niet of het iemand uit de buurt is, of ergens anders De Zijl/LGB jeugdploeg begint goed LEIDEN Het meisjes-waterpolo- team van De Zijl/LGB ds de voor ronde van de strijd om het Neder lands adspirantenkampioenschap uit stekend begonnen. De Leidse meis jes versloegen gisteren de ploeg van HZC/De Robben (titelhoudster) met 31. De Leidse doelpunten, werden gescoord door Aans van der Geest (2x) en Jolanda van der Ma- rel. ADVERTENTIE Mazzeltje voor lekkerbekken. Ovenvaste Römertopf van roodbakken klei. Samen met boek-vol verrukkelijke toe te passen recepten. Da's meegenomen! f4,75 Fa. J. van der Stok van 1861 BREESTRAAT 155 TEL.21825 Vakschool Aankomend Hovenier LEIDEN Dinsdag 21 augustus zal in de Lagere Agrarische School aan de Boerhaavelaan 55 de Vak school Aankomend Hovenier (eerste leerjaar van de Vakschool Hove nier) van start gaan. Tot voor kort werd deze cursus dn de avonduren gegeven, maar zal nu als dagcursus elke week op dinsdag plaatsvinden. De lessen worden in hoofdzaak gegeven door leerkrachten van de Lagere Agrarische School. Ze be staan zowel uit theorie als uit prak tijk. De vakken zullen duidelijk ge richt zijn op het hoveniersvak, waar bij voldoende aandacht zal worden besteed aan de theorie. Aan het eind van de cursus, in juni 1974 voor het eerst, zal een examen worden afgenomen. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de Lagere Agrari sche School (01710—53216) of tot de directeur van de school, de heer A. G. Klumpers (01710-32011). Inschrijving toch op basis van eindexamen- cijfers VOOR INFORMATIE EN WOONIDEEËN: INTERIEURVERZORGING Protest tegen Beroepingswerk huurverhoging GEREF. KERKEN (vrijgö Beroepen te Surhuisterveö LEIDEN Het verzoek van de Leidse universiteitsraad om de se lectie van eerstejaars studenten niet op basis van eihdexaim'encijfers te laten plaatsvinden en geen voor rang te verlenen aan zg. contract- studenten zal niet door het ministe rie worden ingewilligd. Staatssecre taris dr. G. Klein van onderwijs en wetenschappen heeft dit aan het col lege van bestuur van de Leidse uni versiteit meegedeeld. De staatssecretaris verwijst in zijn brief aan het college van bestuur o.a. naar de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer waarbij geen aanleiding werd gevonden om de be staande situatie te wijzigen. Over de contract-studenten van het ministerie van defensie werd door het kamerlid Masman (PvdA) een motie inge diend, die door de kamer werd ver worpen, LEIDEN Het buurtcomité Noord van de Bond van Huurders, en Woningzoekenden heeft zich in 'n open brief tot het college van B. en W., de raad en alle gemeenteraads fracties gewend, waarin het pro testeert, dat met ingang van 1 okto ber de huren van de woningen van de Gem .Woningstichting met f 16.90 worden verhoogd. Men vindt het niet juist, dat met deze verhoging een gemeenteraadsbesluit van 13 maart 1972, waarbij een huurstop voor de woningen werd afgekondigd, onge daan wordt gemaakt. Het comité ad viseert de bewoners de huurverho ging straks niet te betalen en zegt zeer teleurgesteld te zijn over het feit, dat de huidige progressieve re gering de huurverhoging toestaat en daarop zelfs aandringt. Opende: J. de Wolf kandidi Serooskeiike. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Biezelingc Compagner kandidaat te Ape ZEILEN Op het IJsselme* Medemblik zijn gisteren de en derde race gezeild om hei Nederlands kampioenschap sol nen won zowel de eerste als race. TENNIS Theo Gorter is ren in Doetinchem temiiskai van Nederland geworden in d tijdsklasse t/m 18 jaar. Hij Jaap Panman met 62, 3—6 Bij de meisjes was de titel ven voor Ingrid de Jonge. 1 6 OM OP Ultf SPHco^STïeN Te •flNQCM Niér eofr Paramaribohof 14 LEIDEN Veel mensen is het ongetwijfeld opgevallen, dat er de laatste tijd in deze krant kleine artikeltjes hebben gestaan, die melding maakten van vermeende schoorsteenvegers, die overal in de stad hun diensten aanboden (per slot is het de tfjd van het jaar om die roetpijpen eens grondig te schrobben) en na ontvangst van het geld verdwenen en nooit meer terugkwa men. Maar ja, die kleine stukjes in de krant blijken toch niet zo best gelezen te worden. Want de gewiekste mannen blijven komen,, blijven vertellen en bij ven rustig 'hun' geld incas seren. Er werden bedragen gevraagd, die uiteenlopen van 'n tientje tot dichtbij de tweehonderd gulden. Twee mensen hebben we bezocht. Alle twee wilden ze niet dat hun naam in de krant kwam. Een beetje schaamte, omdat ze niet al te doortastend hebben opgetreden? vandaan. Je hebt wel meer mensen die op de spraak verschillend zijn. „Mijn vriendin en ik zijin toen naar de politie gegaan". Vriendin: „Ja, ik heb meteen ge zegd (we hebben eerst dait kwartier •zitten wachten, dat ook aiog) dat we naar de politie moesten. Nou, daar boven bij de recherche hebben we vam die mooie kleurenfoto's kunnen kijken, maar ik kom hem er niet bij ontdekken. Als ik hem in de stad zie. dan weet ik meteen wie heit ds. Je vertrouwt iedereen, i'k begrijp niet dat we zoiets hebben gedaan. Het is dom, hè? „Stel, dat u die man tegenkomt, wat doet u dan?" „Aanhouden. Zonder meer en zeg gen dat ie ons beduveld heeft. „Maar u kunt weinig bewijzen". „Ja. daar heb je gelijk in. Hij zal natuurlijk zeggen dat hij ons niet zou kennen. Ja. Gedupeerde: „Ik ben m'n geld kwijt. Er is niiets meer aan te doen. Er gebeurt zoveel. Je zou eigenlijk de krant niet meer moeten lezen. Maar je doet het toch. Dr. ir. Beneken van Leiden naar Eindhoven LEIDEN Dr. ir. J. E. W. Be neken is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der elek trotechniek aan de TH-Bindhoven, om onderwijs te geven in de medi sche elektrotechniek. Prof. dr. ir. J. E. W. Beneken heeft een onbezol digde aanstelling als wetenschappe lijk hoofdmedewerker bij de afde ling der kindergeneeskunde aan de Leidse universiteit. In het voor jaar van 1972 werd hij door een speciale subsidie van de gezond heidsorganisatie TNO in de gelegen heid gesteld een studiereis van zes weken door de Verenigde Staten te maken. Prof. Beneken is vice-voorzitter van de werkgemeenschap "Hartfunotie", en leider van een werkgroep in de werkgemeenschap "Perifere Circula tie" van de stichting voor medisch wetenschappelijk onderzoek Fungo. OUD-DIRECTEUR LEIDS ACADEMISCH ZIEKENHUIS Dr. H. H. Maas op 65-jarige leeftijd. LEIDEN Vandaag is op Eik en Duinen in Den Haag het stoffelijk overschot van dr. H. H. Maas, oud- directeur van het Academisch Zie kenhuis in Leiden, begraven. Dr. Maas overleed dinsdag op 91-jarige leeftijd. Dr. Maas werd in 1881 in Giessen- dam geboren. In 1912 werd hij aan gewezen om de afwerking, installa tie en inrichting van de psychiatri sche kliniek in Utrecht te leiden en kort daarop werd hij benoemd tot adjunct-directeur van de psychia- trisch-neurologische kliniek van de Utrechtse universiteit. Op 2 december 1925 aanvaardde hij zijn benoeming tot directeur van het Academisch Ziekenhuis, in wel ke functie hij nauw betrokken was bij de totstandkoming van het z.g. Boerhaave-kwartier. Nadat dit nieu we complex in 1928 was overgedra gen werd dr. Maans vanwege zijn activiteiten rond dit complex be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau (1930). Ook in het buitenland gold dr. Maas als een autoriteit op het ge bied van het ziekenhuiswezen. Hij vertegenwoordigde ons land o.a. op de internationale ziekenhuiscongres sen van Wenen (1933), Rome (1935) en Parijs (1937), en werd benoemd t.ot lid van de commissie uit de Gentse faculteit der geneeskunde um mee te werken aan de oprichting van een groot Academisch Zieken huis in deze stad. nl 1933 promo veerde hij tot doctor in de genees kunde op een proefschrift getiteld "Onvolwaardig voedsel en krop". Andere functies die dr. Maas be kleedde waren bestuurslid van Lei den van de Ned. Bond voor Zieken verpleging, bestuurslid van de Ge neeskundige Vereniging tot be i ring van het Ziekenhuiswezen richter en bestuurslid van del eniging voor administratieve den van Ziekeninrichtingen, zitter van de Centrale Vere van het Ziekenhuiswezen in li land, leider van de bloedltrans dienst van het Rode Kruis al Leiden, lid van het dagelijks b I van het Rode Kruis en lid en i werker van versohillende verci gen. Dr. Maas nam in 1947 af van het Academisch Ziekenh verband met zijn pensionering. Cruquiuslaan 21 Dinsdags Donderdags Zaterdags (Mors) 105 uur 105 uur 105 u Kraayenhorst 16 (Merenwijk) 105 uur 105 u

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2