loe bestendigen ^e het huidige jucces van de Nederlandse film? l Wie bloed wil zien kan het krijgen o-productie moeilijke zaak fTV Wilt u piano of orgel spelen Pil maakt dochters van de apotheek PAG 10 AUGUSTUS 1973 FILM PAGINA 13 TS-BANDENSEKVJCE^). Zoe terwoud se weg 7 Leiden Tel. (01710) 4 35 90 Goede films in andere steden Modern Times (Chaplin)-Bijou, Spui, Den Haag. Last Tango in Paris (Bertolucci) Camera, Prinsestraat Den Haag, Nöggerath, Reg. Breestraat. A'dam; Thalia, Kruiskade, R'dam. Heat (Morrisey): Kriterion, West einde Den Haag; Calypso, naast Rijnhotel R'dam; Camera. Oude gracht Utrecht; A Clockwork Orange (Kubrick)De Uitkijk, Congresgebouw Den Haag The French Connection (Friedkin) Hallen, Jan v. Galenstraat La oharme discret de la Bourgeoi sie (Bunuel): Studio K, Roeterstraat, Adam Klute (Pakula): Passage. Schie dam. Nachtfilms CAMERA De zeer knappe film van Kenm Russel over lesbische vrou wen, „Women in love", draait in het theater aan de Hogewoerd, dat er een goede gewoonte van maakt om interessante produkten voor de vrij dag- en zaterdagnacht aan te trek ken. Deze ..Women in love" is be paald van harte aanbevolen. REX Uit een heel ander vaat je tapt de Rex, traditiegetrouw. Ze ker nu overdag moord en doodslag hoogtij vieren, dient er in de nacht- voorstelling t nodige aan erotiek ge presenteerd te worden. Dat gebeurt dan ook, onder het voor zich spreken de motto; „Ik geef me aan iedere man". zondag blijven Vraag de 80 pagina's lellende kleurenkatalogus. Andre Cayatte niet zijn actrice Mireille Darc uit "Geen rook zonder vuur". De vertoning van de film in Berlijn leidde tot een conflict, dat de beslissende stap naar een multilateraal filmver drag tegenhield. zijn in principe best bereid Buiten landse Zaken te vragen daaraan medewerking te verlenen. Maar vooropgesteld, dat er met de Neder landse belangen rekening wordt ge houden, zijin we voor dergelijke ver dragen zeer huiverig. Verdragen zijn ook niet nodig, een overeen komst tussen producenten is vol doende. Er zijn Italiaanse, Ameri kaanse coprodukties tot stand geko men, waarvoor het State Depart ment niets heeft gedaan". „Op filmgebied is Nederland in de Euro pese gemeenschap de zwakste part ner. De bestaande filmsamenwer- king met België werkt vrij gunstig, toenadering tot Italië en Frankrijk landen, die hun omvangrijke film industrie met extra faciliteiten bevor deren. verloopt moeizamer". De heer Van der Molen heeft sa men met dr. J. Hulsker in de afge lopen tijd twee conferenties bijge woond, die tot multilaterale verdra gen zouden moeten leiden. De be slissende conferentie in Berlijn ging niet door omdat de Fransen boos waren op dr. Alfred Bauer, die voor zijn Berlinale Cayatte's geruchtma kende film „Geen rook zonder vuur'' op het programma had geplaatst". De aantrekkelijkste kaait van copro dukties is dat de filmmakers van twee kanten kunnen profiteren van faciliteiten, hetgeen in de praktijk betekent, dat voor films met een groot budget dekking in verschillen de landen wordt gezocht. Huiverig „In de gesprekken stonden ook de Engelsen huiverig tegenover de plannen van Fransen en Italianen. Br leeft bijvoorbeeld de vrees, dat Nederland alleen maar financieel zou mee kunnen produceren. Het deelnemen met alleen maar een lampenist is niet aantrekkelijk". Daarmee bevorderen we onze natio nale film in het geheel niet". De systemen wijken in de verschil lende landen nogal af en ook dat vormt een barrière. In Frankrijk en Italië vindt een automatische steun aan nationale en coprodukties plaats, welke voortkomt uit een tax op bioscoopbezoek. In Engeland be staat een dergelijke heffing buiten de overheid om. In Nederland valt daar niet aan te denken zolang de film in het hoogste btw-tarief wordt aangeslagen. De Bioscoopbond heeft al eens een voorstel tot een fondsvorming ge daan in het geval dat men in het lage btwtarief zou komen te vallen. In Duitsland en de meeste lan den is dat zo. „Een eleganter op lossing dan bij ons omdat er ook geen filosofie achter zit om het an ders te doen". Enekele verbeterin gen zijn er overigens al wel door de Europese samenwerking. In Italië moest een bioscoopexploitant vroe ger honderd vijf tig dagen per Jaar Italiaanse films draaien en dat zijn nu films geworden uit de EEG. Dat verdragen beslist niet alleenza ligmakend zijn be;wijzen geregelde overtredingen. Een al geruime tijd geleden gesloten BelgischItaliaans verdrag heeft nog tot geen enkele film geleid. Hachelijk Voor het ministerie is het spelen van een actieve rol in de alterna tieve filmdistributie een hachelijke onderneming. Zou men de invoer van bepaalde films financieel steu nen dan zou dat zeker het bios coopbedrijf In opstand brengen dooi de scheve concurrentiepositie, die dan zou ontstaan. Daarom beperkt CRM zich tot steiuiverlening aan speciale mani festaties op filmgebied zoals er de laatste jaren steeds meer komen als de filmweken in het Holland Festi val. de Cinemanifestatie Film Inter national. Men bekijkt de particulie re initiatieven op hun waarde om er steun aan te verlenen. Daarbij mag men hopen dat de filmpotjes daartoe een omvang gaan aanne men, die bij het belang van het medium horen, zodat Nederland niet altijd de zwakste partner In het geheel zal blijven. Onze films worden ook niet automa tisch gesteund. De beslissing is aan het autonoom fungerend Produktie- fonds en dat maakt buitenlandse producenten minder happig. Het overheidsaandeel daarin is in de laat ste Jaren ruim gestegen terwijl de bijdrage van het filmbedrijf onge veer gelijk bleef. nauw gebrachte Valachi, die zich in de gevangenis beschermt door Charles Branson als de in het iemand te gijzelen. heeft Young ook heel goed beseft, maar ook hij heeft zich niet kunnen uitwurmen onder de goedkope sen satie-eisen van het publiek. Peter Maas heeft, met de publicatie van zijn boek, waarschijnlijk wel eerlijke bedoelingen gehad: het Amerikaanse volk ervan bewust maken wat er mogelijk is in de Amerikaanse sa menleving. Hoe hechte organisaties als de maf ia-families in stand kun nen blijven: Young heeft een film gemaakt die het pief-paf-poef pu bliek het water in de mond zet. Valachi is eigenlijk helemaal niet zo'n grote gangster geweest. De film laat hem. heel terecht, zien als een bijloper. Een man die nooit boven de onderlaag zal uitstijgen. Niet alleen in de gevangenis, scènes die vrij sterk zijn, maar die indringender uitgewerkt hadden kunnen worden. Ook in zyn bloeiperiode is Valachi een voorzichtige figuur geweest, die deed wat hij deed omdat anderen beslisten. In het kort samengevat is The Va lachi-papers een boeiende film om naar te kijken, betrouwbaarder dan de goedkope Godfather-produktie, maar helaas een te veel op de sensa tionele kanten gericshte weergave vande werkelijkheid. RONNY VINK De Stichting Buitenlandse Werkne mers „Midden Nederland" heeft bij het bestuur van de NOS geprotes teerd tegen het verplaatsen van het radioprogramma voor buitenlandse werknemers. De uitzendingen zijn van de zondag- naar de zaterdag middag verschoven. De stichting betreurt dit vooral omdat het besluit zonder het mede weten van de zeven presentatoren is genomen. De doorsnee-gastarbeider, die gewend is op zondagmiddag naar „zijn" programma te luisteren, brengt de zaterdagmiddag over het algemeen door met werkzaamheden <al dan niet in nevenfuncties). Dit aldus de Stichting. „De verplaatsing van het radiopro gramma resulteert in een daling van de luis erdichtheld, waardoor het effect van voorlichting aan en recreatie van deze groep in onze sa menleving volledig verloren gaat", zo laat men weten. Dolle liefdesavonturen van drie apothekersdochters Voornaamste rollen: Sybill Banning, Eva Garden en Sascha Hehn Regie: Franz Antel Theater: Trianon. De Duitse sexfilmfabrikaniten we ten zo langzamerhand van gekkig heid niet meer welke onderwerpen zij moeten aanpakken. Ditmaal wa ren het drie apothekersdochters d e het moesten oncgelden. De film brengt eigenlijk niets nieuws. Het bloot neemt uiteraard weer een be langrijke plaats in en daar omheen is een erg aardig verhaaltje gefanta seerd. Geen nieuw verhaal, want het gaat allemaal over de uitvinding van een liefdespil, waarvan iedereen compleet wild wordt. Eigenlijk is die pil uitgevonden door de twee jongste dochters, die allebei graag willen trouwen, maar van pa geen toestemming krijgen, omdat volgens een oud-familiege- -bruik eerst de oudste het huis uit moet. En om die oudste dochter gaat het nu net. Zij is nog maagd en de kans dat zij snel het huis zal ver laten lijkt uiterst gering. Haar zusjes stellen, uit, eigen belang, de meest dolle pogingen in het werk om hun zus met een man het bed in te krij gen. Elke keer lijkt het te lukken, maar telkens komt er iets tussen. Saillant feit is nog. dat de vader voorzitter is van de Bond tegen de Viezigheid, maar niet weet dat zijn docnters, althans twee ervan, van het ene in het andere bed kruipen Maar u heeft het waarschijnlijk al begrepen: alles loopt goed af en de drie apothekersdochters trouwen al lemaal tegelijk. JAN VAN DER NAT Programma gast- werkers moet op Dunlop Phoenix Valachi-papers: Titel: The Valachi Papers; Regie: Terence Young; Voornaamste spe lers: Charles Bronson, Lino Ventu ra: Theater: Luxor. In 1960 werd de Newyorkse gang ster Joseph Valachi gearresteerd we gens een narcoticazaak. Hij kwam in de gevangenis terecht, maar daar was hij zijn leven niet zeker. Er wer den diverse aanslagen op hem ge pleegd. De FBI bleef hem uitvragen over de maf ia-organisatie, waarvan hij kennelijk lid was. VaJlachi liet nooit iiets los, tot het moment diat Vito Genovese, de grote baas van Valachi, hem beschuldigde van ver raad. Genovese zat zelf ook in de gevangenis en loofde 100.000 dollar uit voor degeen die Valachi koud maakte. Valachi besloot te praten, in ruil voor een beschermd gevangenschap. In een openbare zitting van de Ame rikaanse senaat, die op de tv werd uitgezonden, vertelde Valachi wat on betekenende bijzonderheden over de 14 jr. dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 uur, zo. v.a. 1.30 u. Studio de Luxe: "De gendarme op vrijersvoeten", a.l. dag. 2.15, 7.15, 9.3 uur. zo. 1.30, 4.00, 7.15, 9.30 uur. Studio 2000: "Junior Bonner", 14 jr. dag. 7.30, 9.45 uur. De Uitkijk: "A clockwork orange". 18 jr., dag. 2.00, 8.00 uur. Kindermatinee Camera Voor de allerjongsten onder ons heeft Camera een nieuwe film: "Sjakie en de Sjokoladefa- briek". Een mengeling van humor en spanning, en dus bij uitstek ge schikt om de laatste dagen van de grote vakantie mee te vullen. Rex Het nog altijd grote kinder idool Pippi Langkous treedt ditmaal op in de Rex. Pippi komt ditmaal te recht in Tuka-land, waar ze met dol drieste zeerovers en ander tuig te ma ken krijgt. Verdere aanbeveling over bodig voor de trouwe fans van het Coaa Nostra, de mafia-familie voor wie hü de bloedeed van trouw had afgelegd. Het Amerikaanse publiek, dat het maf ia-verschijnsel zo lang zamerhand als een soort folklore is gaan beschouwen, iets van eigen bo dem, genoot. De uitzending was im feite een lachertje en Valachi be sefte dat zelf zo goed dat hij een zelfmoordpoging deed in zyn ge- isoleerde cel. Hij werd gered en be gon zijn memoires te schrijven, her inneringen die door allerlei gevan- genisbepalingen niet mochten worden uitgegeven. De journalist Peter Maas, die ook tijdens het schrijven van de memoires al contacten had met Joe Valachi, besloot een boek te gaan schrijven over deze figuur en zijn kennis over de Cosa Nostra. Dat werden de Valachi-papers, die voor Terence Young weer aanleiding waren, met het onpeilbare succes van The Godfather in het achterhoofd, om er een film over te maken. The Godfather was te gek, dat eigenwijze, maar moedige wicht met d estijve vlechten. Studio Een echt Nederlandse Jeugdfilm, "Circus op stelten", doet het in Studio goed. Vijf kinderen be leven dolle avonturen in een circus. Deze avonturen werden door Karst van der Meulen op het celluloid vastgelegd. Terug in Leiden CAMERA Het theater aan de Hogewoerd brengt een best interes sante film een weekje terug: „The wild bunch". Regisseur Sam Pecking- pah, oude rot in het vale, die nog niet zo lang geleden zeer geroemd werd om zijn „Strawdogs" met Dustin Hoffman in de hoofdrol, gaat ook hier niet kinderachtig te werk. Span ning die op een knappe manier wordt overgebracht, mede dankzij de spel- Door Piet Ruivenkamp bioscopen times", a.l. dag. 2.00, uur; zo. ook 4.15 uur. "Last tango in Paris", 18 Jr. 8.15 uur. laar Disneyfilms", a.l. dag. 1.30, 3.45 uur, zo. v.a. 11.15 avond 7.00. 9.30 uur: "Co- 18 Jr. fruit", 18 Jr. dag. 2.15, uur, zo. 1.45, 4.15, 7.00, 9.30 "De peetvader", 14 Jr. dag. Kindermatine"Pinocchio" vrij, ma. en di. 2.00 uur, zo. 1.00 uur. knotsgekke kerels kratten", a.l. dag. 9.15 uur'. Dn: "Heat", 18 Ir. dag. 3.00. 7.00, uur. aa Dle*Tuschinski"Zo ls-tie er «0 ls-tie er niet". a.l. dag. <15. 7.00, 9.30 uur. "The bridge over the river 14 Jr. dag. 2.00, 8.00 uur. a' "Zeg maar Ja tegen het le al. dag. 2.00, 8.Ö0 uur. "Een slippertje met allure". ,dag. ].30. 4.00. 7.00. 9.30 uur. be roep van de zwarte wolven", naar Nederland zouden komen, wat vaster vorm te krijgen met de film huizen, die nu overal worden opge richt. Op welke manier is deze opgang te bestendigen? Men zou zich kunnnen voorstellen dat de Nederlandse overheid niet ongevoelig is voor de opleving in onze film. Dat zou men ook kunnen afleiden uit de ver hoogde filmpost, die het kabinet Den Uyl in de zin had. maar waar de Tweede Kamer, toen de benzi ne-accijns niet kon worden ver hoogd als voorgesteld, een streep doorhaalde. Maar het lijkt niet on redelijk te verwachten dat van die intenties in de begroting voor 1974 iets tot uitdrukking zal komen. Film is te lang een stiefkind geble ven. Toneel, muziek en dans mogen op ruime overheidssteun rekenen, de film, die als enige bijna steeds in commerciële sfeer is geëxploiteerd, heeft van die ontwikkeling niet meegeprofiteerd. Nu er steeds meer een scheiding optreedt tussen amu sementsfilms, waarop het bioscoop bedrijf zich richt, en films met cul turele of informatieve waarde, is er alle aanleiding de situatie opnieuw te bezien. Coproductie Voor onze filmprodukties van eigen bodem is er bijvoorbeeld de laatste tijd nogal eens de vraag gesteld, waarom er geen coproduktieverdra- gen met andere landen bestaan, die een nog ruimere werkverschaffing voor onze filmers zouden kunnen inhouden.. Daar zit nogal wat aan vast stelt het hoofd van de afdeling film van het ministerie van CRM, de heer G. J. van den Molen. „We Zoals de suikerspinnen de kermis, zo hoort Louis zo langzamerhand bij de Zijn film "Samen uit is een regelrechte va- Een hele oude, wel één van de bete van het kleine driftige Fran- Hij wordt ter door de zeer knappe allang overleden Bourvil Engelsman met de spleet voortanden "Terry Tho- Het is natuurlijk een kwes- smaak, maar naar mijn idee de best uit de verf ge- die er gemaakt is. De (Dr. No, Veel liefs uit Mos ertoonden soms wat kinderlij - waren technisch niet zo een goede spionage-film het te zijn. De latere werden doordrenkt van allerlei snufjes dat de geloof- er onder leed. De mensen daar halve, soms hele ro- "Goldfinger" is naar mijn gulden middenweg gevonden. Jawel hoor, we vreesden het Kolos Lee Keung is ge- jgeerd. Het "enorme succes" en (in dit geval) meer vechtsituaties kan nog week worden aanschouwd, daarna nog een week. in optima for- der Molen: Alleen financieel meeproduce ren is voor niet aantrekkelijk". 61» in Nederland op alle moge- manieren in beweging. De |ms worden in een groter tal kt dan de twee of drie van <odem, waar we het vroeger westen doen. Alleen het is nog op een nieuwe Ve- industriëel. die het waag- oekn filminvesteringen het beslis- duwtje kan geven. ieder zit te duimen dat het succes van verscheidene Ne derlandse films aanhoudt, anders komt er toch weer een kink in de kabel als het onverhoopt eens even ongunstig loopt. Tenslotte heeft Hollywood jarenlang de gouden re gel gehanteerd, dat één op de zeven films een succes moest zijn om goe de zaken te kunnen doen, maar dat kan Nederland zich op geen stuk ken na veroorloven. Anderzijds lijkt nu een alternatieve distributie van films, die anders niet

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13