ubsidie- geling ob's op schort VROUWEN IN ACTIE VOOR GELIJK LOON Dura-woningfabriek toch dicht aterleidingbedrijven willen nu keuze: fluor of geen fluor Ontslag voor twee leden van directie Ijlerzoek dood Finse nan k UITSTEL VAN BETALING VOOR GERZON In Hengelos ziekenhuis Kamerleden vragen naar plannen voor hervorming defensie Bouwbonden richten verwijten aan directie nu Vakantie- tochten Haarlem wil 3200 krotten slopen iAG 9 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND D(kAG De waterleidingbe- [ebben minister Vorrink ndheid en Milieuhygiëne) |e, er in de aangekondigde t op de fluoridering van waaraan op het minis- folksgezondheid en Milieu- ordt gewerkt, vanuit te J'tfdrinkwater slechts in een tan worden geleverd: ge- of niet gefluorideerd. J" eis tot het leveren van twee kwaliteiten gefluorideerd en ongefluorideerd kan binnen aan vaardbare grenzen niet worden vol daan. De Vewin, waarin de waterleiding bedrijven zijn verenigd, baseert de ze visie mede op een recent onderzoek onder de 29 bedrijven die gefluori deerd water leveren. Van deze 29 bedrijven met in to taal 853.955 aansluitingen hebben er acht (100.566 aansluitingen) nooit 'n aanvraag tot verstrekking van onge fluorideerd water ontvangen en zij verstrekken dit dan ook niet. Vijf bedrijven (228.224 aansluitin gen) hebben een aanvraag tot ver strekking van ongefluorideerd water ontvangen maar zijn daartoe niet overgegaan. Het aantal aanvragen bedroeg resp. 500.5, 1.5 en 2. De overige 16 bedrijven met in to taal 525.165 aansluitingen verstrek ken ongefluorideerd water aan hen die daarvoor in aanmerking willen komen. Het totaal aantal afnemers per 1 februari 1973 wordt geschat op 2200. In de praktijk verstrekken zij op ver schillende wijze ongefluorideerd wa ter. Het is duidelijk, aldus de Vewin, dat alle methoden uitermate ge brekkig zijn, zowel in technisch als in hygiënisch opzicht, ook voor de afnemers. Zij kunnen moeilijk wor den beschouwd als een aanvaard baar alternatief voor diegenen, die over ongefluorideerd water wensen te kunnen beschikken. Men kan zelfs stellen, dat deze methoden voor vele mensen, zoals zieken en min der validen, maar in vele gevallen ook voor diegenen die niet over een auto beschikken, ondeugdelijk zijn. De totale jaarlijkse kosten verbon den aan de verstrekking van onge fluorideerd water door de 16 eerder genoemde waterleidingbedrijven worden op ca. f 450.000 begroot. Deze lasten komen geheel voor rekening van de bedrijven. Het ongefluori deerde water wordt vrijwel steeds kosteloos verstrekt. fluoridering van drinkwater is volgens de Vewin alleen praktisch uitvoerbaar indien daarbij wordt aanvaard, dat door de waterleiding bedrijven geen alternatief kan wor den geboden voor diegenen die be zwaar hebben tegen gefluorideerd leidingwater. Daar door het onlangs gewezen ar rest van de Hoge Raad mogelijk een impasse dreigt te ontstaan, acht de Vewin het gewenst dat het in voor bereiding zijnde wetsontwerp zo spoedig mogelijk in de Sta ten-Gene raal in behandeling komt. •AG Staatssecretaris J. Hendriks van Volksgezond- ft de nieuwe subsidieregeling' voor de medische op- dige bureaus (mob's) opgeschort. Hiermee wordt Lf en, dat binnen een jaar vele mob's moeten sluiten. Voor het volgend Jaar kan even wel 'n beperkte subsidie worden ver wacht. De staatssecretaris zal zich tot provincies en gemeente wenden om ook weer te gaan bijdragen in de kosten van de mob's. Dit resultaat meldde gisteren ds deputatie van de Nederlandse Ver eniging voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (NVAGG) na een onderhoud met staatssecretaris Hen driks. Zij voegde er aan toe, dat 't financiële beleid domineert op het ministerie? Dat er een plafond komt in de subsidiering was dan ook be paald in overleg met het ministerie van Financiën. De delegatie bereikte voorts, dat er deze maand een technisch over leg komt, mede naar aanleiding van nieuwe cijfers die de sectie mob's van de NVAGG had verzameld en y Pii DEN HAAG Als minister Boers- ma van Sociale Zaken de nieuwe confectie-cao, waarin voor vrouwen moeilijkheden komen dat zij failliet ter de tafel Optilon-werkneemster mevrouw M. Nap, die net als me- „De vrouwen zijn met him acties vrouw Nuismer een lager loon dan voor mannen is tegen ongelijke beloning vastgesteld, verbindend verklaardi dan tie-industrie eigenlijk veel te laat ge- zullen de „Optilon-Vrouwen", de Dol- komen" aldus minister Boersma le Mina's Man-Vrouw-Maatschap pij en de Rode Vrouwen bij het Europese Hof van Justitie een aan- De geneeskun- e voor de volksgezond- d-Holland gaat een on- len naar de dood van Finse zeeman A. K. Rau- gisteren bekend gewor- >ectie wil met name we- mogelijk is geweest dat tsen en de Rotterdamse geneeskundige dienst aan een ernstige lever- Ie Fin te onderzoeken, naar van het hotel waar rerbleef daarom had ge- van vorige week kwam iek aan in het hotel in rstraat. Hij wilde daar een schip, waarop hij onsteren Vrijdagavond estand zo ernstig dat de r besloot de hulp in te een arts. Twee huisart- emeenitelyke geneeskun- agen, aldus de hoteleige- anleiding om de Fin te rzoeken. Ook de Rotter- is nog gewaar- ir deze heeft evenmin hulp kunnen bewerk- raad heeft de hoteleige- nan zelf naar het Dijk- is gebracht. Daar kon leer voor de Fin doen. later uit dat hij was leverinfectie, iuisartsen hebben ver- ïij niet verantwoordelijk len gesteld voor de dood en. Eén van de twee art- itde behandeling van zee- de gemeentelijke ge- dienst valt. Bovendien deze arts, sprake van „want nu moeten bedrijven om de schdae in te halen zulke grote spron gen nemen, dat de werkgelegenheid klacht tegen de Nederlandse regering door de financiële consequenties in indienen. gevaar komt". De minister van sociale zaken gaf irTeen i^taSTtaSSSrST TOtaode vrOOTBn het het plafond had de minister gezegd Boef^T gïtïSïdag VMl van de vier te denken aan een vergoeding van 80 procent van de personeelslasten van de mob's, wat gelijk staat met financiering van 65 procent van de exploitatiekosten van de bureaus. Staatssecretaris Hendriks had met het wijzigen van de subsidieregeling niet bedoeld dat, de mob's per Jaar ongeveer f2 miljoen minder zouden ontvangen dan onder de oude rege ling. Dat er over de wijziging geen overleg met de mob's was, had hij toegeschreven aan een communica tiestoornis. De NVAGG had de staatssecretaris voorgehouden voorstander t, zijn van subsidiering door alleen het rijk en van volledige subsidie door het werk van de mob's onder te brengen bij de algemene wet bijzondere ziekte toen zij hem, op het ministerie van sociale zaken, bijna tweeduizend zich veel meer in vakbonden te ver enigen, maar de Optilon VrouweA lie ten weten, dat zij daar nu nog weinig voordeel van verdachten omdat de handtekeningen tranen overhand!- vakbtmden hHli naar hun gen, die zij, de afgelopen weken, bij aktdes tegen ongelijke beloning, wis ten te verzamelen. „Duidelijke taal" vond de bewinds man, die vertegenwoordigsters van de vrouwenorganisaties meedeelde, dat de confeotJle-cao nog nieit ter goed keuring aan hem is voorgelegd en dait hij in afwachting van adviezen van diverse instanties nog geen be slissing heeft genomen. In een discussie met de Optilon Vrouwen, de Dolle Mina's, de Rode Vrouwen en vertegenwoordigsters van Man-Vrouw-Maatschappy wees kosten (ABWZ). De heer Hendriks minister Boersma er op, dat het zijns had er op gewezen, dat zelfs een inziens weinig zin heeft om bij de geringe verhoging van de subsidie viia de AWBZ kan worden gereali seerd, daar verhoging van de pre miedruk, hoe gering ook, politiek niet haalbaar zou zijn. bïj hun veelbesproken stakingsaktie voor gelijke beloning hopeloos in de steek hebben gelaten. De discussie van de minister met de protesterende vrouwen laaide af en toe hoog op. Toen een vertegen woordigster van de Dolla Mina's tegen mr. Boersma zei, dat de minister van volksgezondheid, Irene Vorrink, het ook een grof schandaal vindt dat er nog steeds vrouwen bij him salarië ring worden gediscrimineerd, riep hij wat geïrriteerd uit „Het interesseert mij niet wat mevrouw Vorrink zegt, ik ben verantwoordelijk voor dit mi nisterie". Op de foto boven: Minister Boersma van Sociale Za ken neemt een doos met handte- drukken, ais dat tot gevolg heeft dat keningen in ontvangst van mevrouw deze toch al zeer zwakke bedrijven J. Nuismer, aktie-leidster van de Op- daardoor dn zulke grote financiële tilon Vrouwen. Uiterst rechts ach- HENGELO De economiscn adjunct-directeur H. J. Kevelham en de adjunct-directrice zuster E. P. R. Broekhuyzen zijn per 1 Januari aanstaande ontslagen, door 't dagelijks bestuur van het Algemeen Koningin Julianazie- kenhuis te Hengelo (O). De voorzitter van het dagelijks bestuur, ir. J. K. Rauwerda ver klaarde gistermiddag dat na een diepgaand onderzoek, dat het laat ste half Jaar is gevoerd, gebleken is dat van een vruchtbare sa menwerking in de direotiietop verder geen sprake kan zijn. Van de directie maakt verder sinds vier jaar nog deel uit dr. C. J. Six Dijkstra. Het onafhankelijk onderzoek is ingesteld door het bouw-technisch adviesbureau Gudde en Twijnstra te Deventer, dat volgens de heer Rauwerda zeer goed ingevoerd is in de personeelsproblematiek van de ziekenhuiswereld. Hij achtte de keuze van dit bureau dan ook vol ledig verantwoord, gezien het de licate karakter van de zaak. De betrokkenen zijn akkoord ge gaan met hun ontslag, na zich door adviseurs van werknemers organisaties te hebben laten in formeren. De ondernemingsraad van het ziekenhuis zegt in dit stadium geen commentaar te hebben maar wel het tijdstip van verwittiging, jongstleden maandag, te laat te vinden. Ir. Rauwerda betreurt 't uitlekken van dit ontslag in dit stadium, omdat het zijns inziens de eventuele sollicitatiekansen van de ontslagenen nadelig kan bein vloeden. De heer Kevelham en zuster Broekhuyzen waren respectieve lijk 26 en 13 jaar in dienst. Van fraude is volgens het dagelijks bestuur absoluut geen sprake. De moeilijkheden lagen zuiver op "t vlak van botsende karakters en verschillende beleidszienswijzen. De ontslagen economische ad junct-directeur, de heer H. J. Ke velham, is het beslist niet eens. met de gevolgde procedure van onderzoek. Zijn grootste bezwaar geldt het feit, dat het advies komt van een bouwtechnisch bu reau. Volgens de heer Kevelham is een dergelijk bureau niet ter zake kundig als het gaat om be drijfspsychologie. Bovendien is 't bureau technisch en economisch met handen en voeten gebonden aan het dagelijks bestuur van het ziekenhuis. De heer Kevelham deelde dit woensdagavond des gevraagd aan 't ANP mede. "Al vorens meer te vertellen, wil ik echter eerst met de onder nemingsraad praten. Deze men sen zijn over het ontslag niet ge hoord. Pas vorige week zijn ze op de hoogte gesteld. Daarom geven zij voorlopig geen commen taar en wachten zij liever eerst de opening van zaken af van het dagelijks bestuur", aldus de ont slagen adjunct-directeur. UTRECHT (ANP» De raadka mer van de rechtbank in Amster- cam heeft gisteren uitstel van beta ling verleend aan Gebr. Gerzons Mo demagazijnen. Tot bewindvoerder is benoemd mr. J. E. B. van Julsingha ln Utrecht. Eerder deze week had de firma C. van Geuns (Textielagent) in Am sterdam namens twee textielfabrikan ten het faillissement van Gerzon aangevraagd. Het ging daarbij om een vordering van f 50.000,- maar dat de minister de hoofdpunten eerst "Niets doen zonder ons DEN HAAG Minister Vrede- hetom een ingewikkelde en in ver lang is bezig plannen te ontwerpen schillende opzichten ook kwetsbare voor hervorming van de defensietop. materie gaat, waarbij belangrijke volgens de heer Van Geuns heeft Gerzon bij ongeveer tien leveranciers een schuld van in totaal een kwart miljoen gulden. Gerzon-directeur P. A. F. Perk heeft dinsdag surseance van betaling aangevraagd. bij de defensiecommissie Kamer op tafel legt voordat hij ook maar iets gaat doen. Van Eisen heeft samen met me- bestuurlijke zaken in het geding zijn. Zaken, die in het verleden ook in parlementaire discussie zijn ge weest. Bekend is dat Van Eisen nu met vakantie bezwaren heeft tegen het reorganisatieplan dat de vorige de- UTRECHT (ANP) De directie De drie bouwbonden zijn niet over- te wijzen, werd niet ingewilligd. Na ere" melding. De andere van woningbouw B.V. acht tuigd van de noodzaak van de voor- een gesprek van vertegenwoordigers Z. leuren van de hand.- Rotterdamse GGD had tear contact moeten op- Rotterdamse artsen, op vrijwel dezelfde gron- sluiting van de fabriek aan de Eem- genomen sluiting." Zij hebben niet van de vakorganisaties en minister te verantwoordelijkheid haven in Rotterdam per 1 oktober de overtuiging i a.s. onontkoombaar. Daardoor ko men 250 werknemers ,o.w. 150 gast- arbeiders (meest Spanjaarden en om nieuwe orders te bemachtigen", produfctde mogelijk werd. Tegelijker- te staan. De zo blijkt uit een verklaring van drie bouwbonden. Het doet dn Gruyters bleek het wel mogelijk een ding van de Dura woningfabriek zich deel van het verzoek in te willigen, enorme inspanningen heeft getroost waardoor geleidelijke afbouw van de DEfel in de haven. "Maar' 'D, "als er geen dokter wij een van onze men- Tinken), ■aal bezig houden met bo^-bomten van NVV, NKV en CNV in rif* navpn "Maar" gaan praten over een afvloeiingsre geling. De directie geeft als reden voor de sluiting op, dat het onmogelijk is gebleken nieuwe opdrachtgevers te vinden. naar Antwerpen of 'Utotron, naar jarium in Harderwijk e Flevohof, naar am/Rijksmuseum of T fauna. verband volgens de bonden merk- zimswaningen kon leveren met een waardig aan dat van de overheid een huurniveau van circa f 170 tot f 200 gegarandeerde afzet wordt verlangd. per maand. Dura achtte dit moge- In de gegeven situatie menen de lijk en heeft schriftelijk de nodige vakbanden er evenwel beter aan te voorstellen gedaan. Daarbij werd gesteld dat, indien De onder meer door bemiddeling regeling te praten. Dit gesprek be- deze voorstellen aanleiding waren van districtsbestuurders van de door ginit nog deze week. bouwbonden en minister Gruyters in mei Jl. verstrekte extra opdracht het voortbestaan van het pro- duktieapparaat in de fabriek moge lijk te maken, Dura hierover voor 1 voor 260 woningen dn Nijmegen en procent van de Nederlandse markt augustus van gedachte wilde wisse- 100 in Vlissingen heeft de levenskan- bestrijken, met een gezamenlijke ca- i^xi. Op 2 augustus deelde een verte- sen van de woningbouwfabriek niet pacitedit van 16.000 eensgezinswonin- genwoordiger van het ministerie me- vergroot. In plaats van de aanvan- per jaar, hebben acht bedrijven de, dat op korte termijn van de voor- toelijfee geplande datum van 1 augus- te kampen met een onderbezetting, stellen van Dura geen gebruik kon tus voor de geleidelijke sluiting wordt 20 Is uit een enquete gebleken. nu 1 oktober genoemd. Het Gruyters-projekt" is afgewerkt. De sluiting van de briek moet tussen half oktober begin november worden zo deelde de heer Pechtold, directeur van Dura Woningbouw BV desge vraagd mede. Uit mededelingen van de vakban- worden gemaakt. In dit gesprek, aldus de verklaring van Dura, kwam tevens naar voren. Dura's woningfabriek aan bijna Bunschoterweg in Rotterdam maakt fa- deel uit van de Verenigde Durabe- en drijven (2000 werknemers). Bij Du- dat het probleem niet alleen de ele- ra woningbouw werken in totaal 900. mentenfabriek van Dura betrof, man, waarvan 250 in de met slui- maar zich tot meerdere soortgelijke ting bedreigde fabriek. bedrijven uitstrekt. Naar aanleiding hiervan zal op 4 september een spe ciale bespreking over dit onderwerp Volgens de directie heeft een fa- den blijkt, dat de directie van Du- briek, die alleen maar elementen worden gehouden tussen de minister, i—- maakt een behoeve van de woning- de vakbonden en de vereniging van bouw, alleen dan bestaansrecht in- systeembouwers, dien de volle produktiecapaciteit kan ra woningbouwfabriek na de vak bondsinterventie in mei het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening heeft gevraagd voor worden benut. Een in mei gedaan Tot slot zegt Dura over voldoende de komende Jaren een afzet van 2500 verzoek aan het ministerie om pre- opdrachten te beschikken dn de ove- mies voor projecten in Vlissingen, rige sectoren om de continuïteit van Wychen en Nijmegen vervroegd toa het gehele bedrijf te verzekeren. vrouw Van Leeuwen (ARP) en de fensiemindster. De Koster, heeft na gelaten. Dat plan zou grotendeels zijn uitgebroed door drs. Peijnen- burg. toen en nu secretaris-generaal van defensie en in die functie de hoogste ambtelijke adviseur van de minister en diens staatssecretaris sen. Hoewel het plan op het oog de "verzuiling" van de krijgsmacht (leger, marine, luchtmacht) in de defensietop afzwakt, dreigt volgens sommige deskundigen het gevaar, dat de minister en zijn staatssecre tarissen tevens worden afgeschermd van wat zich beneden die top af speelt. HAARLEM B. en W. van Haar lem willen binnen vijftien Jaar in zestien wijken van de stad 3200 krotwoningen afbreken en vervan gen door nieuwe woningen. Binnen vijf Jaar moet daarvoor een aantal bestemmingsplannen gereedgekomen. De volgende tien Jaar zullen die plannen worden uitgevoerd. Op de plaats van de afgebroken krotten ko men slechts 1600 nieuwe woningen. De overige nieuwbouw ter vervan ging van de krotwij ken moet plaats vinden in nieuwbouwwijken. Bij de stadsvernieuwing in de oude wij ken zal grote aandacht worden be steed aan gemeenschapsvoorzienin gen zoals groenaanleg. speel- en parkeerterreinen. Een bedrag van honderd miljoen gulden ls daarvoor nodig, schrijven B. en W. van Haar lem in een vandaag gepubliceerde nota stadsvernieuwing. Het rijk zal zestig miljoen voor zijn rekening moeten nemen. Een overzicht van de opslagterreinen van de Durawoningfabriek, waar de kant en klare-panelen ter verwerking gereed staan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7