PHNOM PENH STEEDS MEER Twaalf miljoen IN WURGENDE GREEP Guerrillastrijders onder valse naam Agnew ontkent alles Afrikanen door honger bedreigd NIXON WERKT AAN ZIJN VERDEDIGING NORITttew^*h1,nM®!Mcralsstn Amnestie in Ulster Klopjachl in Japan PAGINA 4 BUITENLAND DONDERDAG 9 AUGUSTUS PHNOM PENH/WASHINGTON (AP) Gesteund door zware Amerikaanse bombardementen, hebben eenheden van het Cambodjaanse leger vandaag opnieuw pogingen ondernomen om hoofdweg 1 vanuit Phnom Penh naar de basis Neak Luong te zuiveren van communistische troepen. In verband met deze operatie bestookt de Amerikaanse luchtmacht ononderbroken de communistische stellingen op de westelijke oever van de Mekong. Hierbij werden eer der deze week Neak Luong en een eilandje in de rivier ten noorden van deze maTinebasis per vergissing gebombar deerd. Bij deze bombardementen zijn minstens 1 45 mensen omgekomen en 200 gewond. Gisteren liet een derde militair vliegtuig abusievelijk zijn lading vallen. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. (Van onze correspondent) WASHINGTON Vice-president Spiro Agnew heeft gistermiddag op een vrij plotseling belegde pers conferentie in Washington alle ge ruchten over steekpenningen en be lastingfraude ontkend. In een korte verklaring noemde hij ze aanvanke lijk .onjuist grof en boosaardig", maar teen één van de journalisten de vraag stelde of hij van een groep aannemers in Baltimore ooit 1000 dol lar per week had gekregen, ging de Amerikaanse vice-president nog een stapje verder: „Het spijt me als ik woorden gebruik die ik anders wel licht niet zou bezigen", zei hij. „Maar ik geloof dat dit in de positie waarin ik me op dit moment bevind, wel te vergoelijken valt: al deze aantijgin gen zijn „damned lies"( verdomde leugens". „Deze beschuldigingen", zei de vi ce-president, .komen van mensen die tot over hun oren in de moeilijkhe den zitben, en nu immuniteit hopen te krijgen door mij te beschuldigen". De vice-president benadrukte, dat hij er uiteraard belang bij heeft zijn onschuld bevestigd te zien. „Ik heb geen reden om aan te nemen, dat de openbare aanklager mij in staat van beschuldiging zal stellen". Explosie Belgrado werk extremisten BELGRADO Extremisten zijn verantwoordelijk voor de ontplof fing die gisteren heeft plaatsgehad, op het centraal station van Bélgardo waarbij een beambte werd gedood en zeven personen werden gewond, zo heeft de officier van Justitie van Belgrado meegedeeld. De ontploffing vernielde een baga gedepot en doodde de chef hiervan, de 49-Jarige Branislaw Babic, een vader van drie kinderen die vijf jaar geleden bij een soortgelijke aanslag werd gewand. In med en september 1968 werden ruim twintig mensen gewond bij ontploffingen in hetzelfde bagagede pot. Later werd een lid van de fas cistische Kroatische Oestasjibeweging die op afscheiding van Kroatië van de Zuidslavische federatie aanstuurt, terechtgesteld na schuldig te zijn gevonden aan het plaatsen van bom men in een koffer dde hij in het depot had achtergelaten. Een tweede Kroatische nationalist zit vijftien Jaar gevangenisstraf voor eenzelfde feft uiit. Hij was ook ter dood veroor deeld, maar kreeg gratie. BELFAST (AFP) Krachtens de aandacht besteed aan nieuwe cate- 1.040 meter een mijngasontploffing Amerikaanse bevelhebbers in Viet nam hebben mooit beperkingen opge legd aan aanvallen op de grond of vanuit de lucht op ziekenhuizen van de Vietcong of de Noord-Vietname- zen, zo is getuigd voor een senaats commissie op woensdag. In getuigen verklaringen of in brieven hebben verscheidene oorlogsveteranen ui't Vietnam verklaard dat ziekenhuizen vaak worden beschouwd als doelwit ten die moesten worden aangevallen, in plaats van gebouwen die verme den moesten worden, zoals dat wordt geëist in de Conventie van Genève. Deze verklaringen werden afgelegd voor de commissie voor de Strijd krachten van de Senaat die reeds drie weken lang een onderzoek instelt naar de geheime militaire operaties in Indochina van 1969 tot 1972. De luchtmacht heeft inmiddels de bewe ringen ontkend. Over de aanvallen op de zieken huizen zei Alan Stevenson, een voor malige specialist in de inlichtingen dienst van het leger: "Hoe groter het ziekenhuis was, hoe beter". Generaal Creighton Abrams, de huidige stafchef van het leger en een voormalige opperbevelhebber in Viet nam heeft verklaard dat hij verval ste opgaven deed over aanvallen met B52 bommenwerpers boven Cambod ja, die werden opgegeven als bom bardementen boven Zuid-Vietnam. Maar htf zei dat hij het systeem van vervalste opgaven niet had ingesteld. Een federaal gerechtshof heeft gis teren de beslissing van een rechtbank dat de bombardementen boven Cam bodja moeten worden gestaakt, onge daan gemaakt. De leden van het ge- bombardementen in Cambodja in een maand tijd tot een maximum zijn op gevoerd als gevolg vain de steeds gro ter wordende druk van de kamt van de communistische guerrillastrijders Luitenant generaal Daniel James, een woordvoerder van het Pentagon, liet doorschemeren dat het aantal vluchten van B52 bommenwerpers verhoogd was van 40 tot 50 per dag. Over het aanital vluchten met ge vechtsvliegtuigen zei James dat deze tot iets meer dan 200 per dag waren gestegen. Alle Amerikaanse bombardementen zullen om 5 uur 's ochtends op 15 au gustus worden beëindigd. In burgerlijke en militaire kringen in Saigon acht men een Zuidvietna- tnees militair ingrijpen in Cambodja na die datum hoogst onwaarschijnlijk. Algemeen is men ervan overtuigd dat de val van Phnom Penh niet meer is tegen te gaan zodra de Ame rikanen ophouden hun dagelijkse gor del van vuur rond de stad te leggen. Een radio van de guerrilla's heeft gemeld dat eenheden van de rode Khmer Phnom Penh zijn binnenge drongen. De radio waarschuwde de bevolking uit de buurt van militaire doelen en legerkampen te blijven. De bevolking wordt opgeroepen de wa pens op te nemen tegen de regering - Lon Nol. Met een enkel woord GENEVE i AP> Twaalf van de 24 miljoen bewoners van zes Afri kaanse landen bezuiden de Sahara, zijn "in ernstige mate slachtoffer" van de rampzalige droogte die in deze gebieden voortduurt, zo heeft de Liga van Rode-Kruisverenigingen ARABIER IN STOCKHOLM LEIDER VAN KAPING EN JODENMOORD gisteren bekendgemaakt. De wees erop dat dit een verdubl betekent van de eerdere ram De kinderen hebben het het 1 te verduren. Mali en Mauretanië, waar 80 cent van de bevolking lijdt ond droogte, zijn de zwaarst geti landen. In Tsjaad en Senegal, het overzicht, heeft meer da helft van de bevolking dringend nodig. Voor Niger en Opper- bedragen de percentages resp derde en een vijfde. Het overzicht schat de ver! onder het vee en de levende op 60 tot 95 procent. Men aan dat de kudden van de noi sche herdersvolken in noord-Ma na tot het nulpunt zijn uitgedui TOKIO De Japanse j heeft vandaag bekend gemaals honderden rechercheurs zijn li bij het onderzoek naar de ver ning van een leider van de Zn reaanse politieke oppositie, maa Een groep vissersboten vaart demonstratief heen en weer voor de aanlegsteiger van een chemische fabriek in Tokio. De vissers willen zo het scheepsverkeer in de haven onmogelijk maken, als gebaar tegen de grote waterverontreiniging in de Japanse hoofdstad die de visstand daar ernstig bedreigt. MÜNCHEN (AP) Het West- duitse tijdschrift "Quick" meent aan de hand van allerlei gegevens te mogen concluderen, dat- de kaping van de Japanse jumbo-jet, die ten slotte ln Bengazi werd opgeblazen, geleid werd door een zekere Hassan Salamach, ook bekend als Aboe Hassan. Deze 33-jarige Arabier zou de kaping per radio van Stockholm uit hebben geleid nadat het toestel op 20 Juli van Schiphol was opgeste gen. Dat de kapers na te Doebai ge land te zijn kennelijk niet meer wisten wat zij moesten doen, was het onderzoek tot "nu toe' nog veroorzaakt door het feit dat het resultaat heeft opgeleverd, radiocontact met Salamach was uit- Khn Dae Jung, die zich in gevallen, aldus het blad, dat ook zonder succes kandidaat stelde I weet te melden dat het Salamach Zuidkoreaanse presMientsverki was die de moordpartij tijdens de &en> *s woensdag volgens medi Olympische Spelen te München had kers van hem door vijf Kore georganiseerd. "Quick" schrijft dat sprekende mannen ontvoerd ui Salamach toen bekend werd dat 'n 15 man sterk Israëlisch commando van plan was hem uit de weg te gaan ruimen, prompt verdween. De Marokkaan Achmad Boec-hiki die kort daarop in het Noorse Lille- hammer op straat was afgemaakt, zou door de Israëliërs voor Sala mach zijn aangezien, aldus "Quick". Bankrovers De Westduitse po- litie is van mening, dat de bankroof rechtshof verwierpen een beslissing die maandag in Hamburg is van rechter Orrin Judd, van 25 juli, waarin deze had gesteld dat de bom bardementen ongrondwettelijk waren zonder toestemming van het Congres, Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekend gemaakt dat de Wereldomroep zond 116.000 programma 's uit pleegd en waarbij een bedrag van 60.000 mark werd buitgemaak door drie gewapende mannen en een vrouw, het werk is van liinkse extre misten .Een woordvoerder van de po litie acht het niet uitgesloten, dat bij de organisatie van de bankover val betrokken waren de als lid van de Baader-Meinhof bende gezochte 19- jarige Ilse Stachowiak, alsmede de uit West-Berlijn afkomstige rige linksradicale Ingrid Siepmann. WASHINGTON President Nixon ten, maar dat betekent nog niet het Gja- gistermiddag naar Kamp David einde van haar inspanningen. Voor vertrokken in het gezelschap van de man die zijn toespraken schrijft en een secretaresse. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat kon worden aangeno- meer dan 116.000 radioprogramma's juichten toen de met helium gevul- jiaar stations in alle werelddelen de "Yankee Zephir" van de grond gezonden. Bovendien zijn aan tv- los kwam. Sparks hoopt over 5 dagen stations in Engelssprekend Antil- Suriname en de Nederlandse Antil len 128 magazine-programma's ge zonden. Dit blijkt uit het jaarver slag over 1972 van de Stichting Ra dio Nederland Wereldomroep. Bij de programmering is speciale BaUonvaart De ballonvaarder Bob Sparks, een 37-jarige directeur van een vakantieoord, is gisteren in Bar Harbon (Haine, VS) van start men dat de president een deel zijn tijd zou doorbrengen met opstellen van zijn reactie op de Wa tergate-affaire. Er wordt echter niet verwacht dat Nixon nog deze week in het open baar zijn reactie bekend zal maken. Hij heeft wel beloofd binnen een tiental dagen publiekelijk in te gaan dag heeft zich in de steenkoolmijn op hetgeen tot nu toe in het schan- dat ze, op z'n vroegst op 28 februari 1974, haar eindrapport uitbrengt moet ze nog een fikse duik nemen in de "nevenaspecten" van de onregel matigheden tijdens de laatste presi dentiële verkiezingscampagne. Witte Huis". De Watergate affaire belemmert de pogingen om de Amerikaans-Euro- pese betrekking te hervormen en bedreigt het westers defensie bond genootschap, zo heeft conrad Ahlers, de vroegere woordvoerder van de Westduitse regering verklaard. het De commissie heeft de president President Nixon's geloofwaardigheid Europa te bereiken. Ontploffing in mijn Gistermid- lamd-Westfalen op een diepte van te ondervraging is de commissie niet nieuwe wet inzake de noodtoestand gorieën luisteraars, zoals de sterk in voorgedaan, die tenminste negen en zullen in de komende dagen in belang toenemende groep Neder- noord-Ierland 100 gevangenen wor- landse specialisten, die buitenlands leven heeft gekost, den vrijgelaten. Onder hen, zijn werkzaam zijn. twee leiders van de katholieke be- Ook de Wereldomroep kent finan ciële zorgen: „Met nauwgezetheid zal het uitgavenpeil moeten worden beheerst. Bestuur weging "volksdemocratie" Michael Farrell en Tony Canavan, die al bij na een maand in hongerstaking zijn om de status van politieke gevan gene te krijgen. De professionals van de IRA zullen geweld blijven gebruiken zolang de maatregelen inzake preventieve heohtenis van kracht blijven er geen de'wOTewinn-oep. amnestie wordt verleend aan alle politieke gevangenen. De Britse LabourpartiJ heeft woens dag officieel verzocht om een onpar tijdig onderzoek in verband met de beschuldiging dat de regering twee broers die een strafregister hebben, gehuurd heeft om de IRA te be spioneren. De twee broers, Kenneth en Keith Littlejohn, zijn tot resp. 20 kwam een heel eind: tot het Am en 15 Jaar gevangenisstraf veroor- hemse station, waar een politieauto deeld wegens beroving van een bank hem passeerde Oom agent leverde in Dublin. Zij zitten nu in de ge- de voortvluchtige patiënt weer netjes vangenLs van Dublin. af aan het ziekenzaaltje. en directie wijzen er echter op, dat 20 heeft de federale recherche vermoedelijk twaalf mijnwerkers het de gelegenheid geboden bepaal de verrassende aspecten te ont dekken van het politieke klimaat waarin de "groten" die het land re ageren zijn geevolueerd. De televi sie heeft de geheimzinnigheid door geprikt waarin, om de woorden van de presidentiële woordvoerder te ge- Minder misdaad Voor het eerst grootste 17 ja-ar is het aantal ernstige mis daden in de Verenigde Staten klei ner geweest dan in het voorgaande niet met de rug tegen de muur ge zet, en, tijdens de laatste hoorzit tingen, heeft ze zich weifelend ge toond in haar streven toegang te krijgen tot de presidentiële geluids bandjes die op Watergate betrek king hebben. Het hoofd van de uit voerende macht weigert de bandjes vrij te geven, met name die waar de gesprekken op staan met zijn voornaamste aanklager John Dean, uit naam van "de scheiding der machten". Dinsdag besloten de senatoren op het laatste moment zichzelf nog even bedenktijd te geven alsvorens een juridisch conflict met Nixon aan te gaan. Aangezien president Nixon er niet 'heeft een dieptepunt bereikt, zeer gevaarlijk kan zijn voor de po litieke ontwikkelingen in de wereld en de hechtheid van het westers bondgenootschap", zo schreef Ah lers in het SPD-blad "Vorwarts". Twee Oostduitse gezinnen via tunnel gevlucht WEST BERLIJN (DPA, UPI> In een vluchtelingenkamp in West geslaagd zich te schikken naar Duitsland zijn twee Oostduitse broers gisteren bekend gemaakt. In 1972 bruiken, de "Derderangs inbraak" het aantal ernstige misdrijven zinvol om de meerjarenontwikkeling i'n 94 grote steden in de Verenigde nog iets verdre af te remmen", Pyama-wandeling ARNHEM De zesjarige Jeroen- tje had gistermorgen schoon genoeg van het kinderzaaltje in het zieken huis waar hij lag dat hij- barrevoets en in pyama- de benen nam. Hij proporties heeft aangenomen van 'n ernstig politieke crisis die de macht van Nixon doet wankelen, nauwelijks een paar maanden na zijn triomfale herverkiezing. Weliswaar is ze in principe rond met Watergate, anders gezegd de het aantal misdrijven in de VS in spicnage-operatie van 17 juni 1972 in 1972 twee procent kleiner dan in 1971. het hoofdkwartier van de Democra- Statsn, hetgeen bijdroeg tot een ver mindering van acht procent van het aantal ernstige misdrijven in alle steden boven de 250.000 inwoners. hot rapport van de FBI was ADVERTENTIE de wensen van de senatoren blijft hem niets anders over dan het ver trouwen terug te winnen Van de pu blieke opinie, een vertrouwen dat blijkens de opiniepeilingen elke dag van de hoorzittingen zware klappen te verwerken heeft gekregen. Alle hoofdpersonen in de Water gate-affaire hebben gezworen "de waarheid te zeggen, en niets dan de waarheid". Maar de commis sie ziet zich nu gesteld voor een enorm dossier, gevuld met tegen spraken. die het hele mysterie van Watergate overeind laten, behal ve wellicht voor degenen die er niets geheimzinnigs in zien nadat ze heb ben deelgenomen aan het dagelijks uitstallen van de „gruwelen van het met hun vrouwen en vijf kinderen ondergebracht, die erin geslaagd zijn via een zelf gegraven tunnel naar het Westen te vluchten. Het graven van de vluchtgang, die inmiddels door de Oostduitsers is ontdekt en zou gesproken moeten worden afgesloten, moet volgens een woord voerder van de Westberlijnse politie vele maanden hebben geduurd. De streven naar een zodanige vera hotel in Tokio. Twee rugzakken, een scl tas. touw. een zestal kogels flesje waarin een verdovend zou hebben gezeten, zouden politie in de kamer zijn geva waaruit Kim is verdwenen. Op de grote vliegvelden en I zeehavens is de controle versd opdat pogingen Kim het laai te smokkelen kunnen worden Ijdeld. Kim is een van de felste van het beleid van president en het is bekend dat hij onlanj contact heeft gehad met ander genstanders van het huidige koreaanse regime. Na zijn ve sing hebben anti-Seoel groepei verklaard dat de verdwijning Kim het werk is geweest va Zuidkoreaanse geheime dien Zuidkoreaanse ambassade in heeft verklaard geen contact te ben onderhouden met Kim en te weten van de beweerde oi ring. De regering in Seoel heeft tot nu toe van commentaar ont den. Aanval SPD op Portugal BONN De Westduitse Soc Democratische Partij van bond! selier Willy Brandt heeft gis Portugal beschuldigd van „ove delijke schending" van de begins van de Navo en heef t opnieuw gedrongen op een verbod op verantie van wapens aan Portug een scherp gesteld communiqué gegeven aan het slot van bespr gen in Bonn tussen SPD-leide: een delegatie van de Frelimo Afrikaanse bevrijdingsbeweging Mozambique), geeft de SPD te nen, dat Lissabon zijn woord g ken heeft aangaande het van wapens, dat het als Navolid ontvangen. De Westduitse Sooialistische I zal proberen een conferentie ti leggen van socialistische partijei de Narvo-landJen. Op deze confer* tunnel moet zeker honderd meter lang zijn geweest, daar de Oostduit sers lang de Berlijnse muur een "dodenstrook" van tachtig tot hon derd meter breed hebben ingericht. De ontsnapping van de negen Oost duitsers heeft reeds plaats gehad op 27 juli, de dag voordat in Oost-Ber- lijn het communistische jeugdfesti- val begon. ring van de houding van Portugi lid van de Navo, dat deze ni'öt langer een overduidelijke sc ding is van de beginselen van bondgenootschap. Van de zijde van de Westó christendemocratische oppositie kritiek geoefend op de SPD voo uitnodiging aan een delegatie de Frelimo. BEIROET (AP) De Palestijnse guerrillabeweging zoekt thans in ei gen gelederen naar guerrillastrijders die onder zijn naam steeds vaker ter roristische aanslagen plegen. De belangrijkste guerrillabewegin gen ontkennen elke verantwoorde lijkheid voor aanslagen door Arabi sche terroristen op onschuldige bur gers, zoals het bloedbad van afgelo pen zondag op de luchthaven van Athene. De guerrillaleiders zelf zeg gen: „Wij willen die mensen net zo goed te pakken krijgen als de ande re zijde". Zegslieden dde intensieve contac ten onderhouden met de leiding van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging. „PBB" het overkoepelend orgaan van de meeste „erkende" guerrilla groepe ringen, deelden mee dat thans drie soortgelijke incidenten onderzocht werden. De eerste vond plaats op 19 juli toen een gewapende Palestijn een aanval probeerde te doen op het kan toor van de Israëlische luchtvaart maatschappij El-Al in Athene. Toen dit mislukte gijzelde hij vijftien mensen ln een hotel en onderhandel de over een vrijgeleide naar Koeweit. De Palestijn noemde zichzelf .een zoon van het bezette gebied". Nadat hij in Koeweit was gearriveerd ver dween hij plotseling maar er zijn en kele aanwijzingen dat hij nu in han den is van de niet al te vriendelijke 'agenten van de PBB „die meer wil len weten over zijn organisatie" Op 20 Juli kaapten drie andere Ara bieren eveneens „zonen van het be zette gebied," een Japanner, lid van het Verenigde Rode Leger en een vrouwelijke guerrillastrijder een Ja panse Boeing-747 die op weg was van Amsterdam naar Tokio. Do vrouw kwam door een granaatont ploffing om het leven. Later werden alle 145 passagiers vrijgelaten en werd het vliegtuig in Libië opgebla zen. Zegslieden zeiden dat de leiders van de PBB druk hadden uitgeoefend op de Libische autoriteiten om te bewerkstelligen dat agenten van do PBB konden deelnemen aan de on dervraging van de gearresteerde ka pers. Afgelopen zondag schoten een Egyptenaar en een Palestijn drie personen dood en verwondden 55 mensen toen de twee guerrillastrij ders op het vliegveld van Athene in het wilde weg om zich heen begon nen te schieten. Zij gaven zich daar na over aan de Griekse politie en zel den teen: „Wij hebben bereikt wat we wilden doen," maar ze wilden zich niet onmiddellijk identificeren en zo waren ook niet bereid te zeggen tot welke gnerrillagroepertng ze behoor den. Het Palestijnse persagentschap „Wafa" berichtte dat de Palestijnse leiders in verband hiermee een van haar agenten „op een speciale missie naar Athene" hadden gestuurd. De speurtoch naar deze zoge naamde „onechte Tedajjien bin nen eigen gelederen betekent een ra dicale verandering in het beleid van de leiding betreffende de niet gesanc tioneerde en niet van hogerhand ge controleerde operaties. In het verle den heeft de PBB zich gedistancieerd van terroristen van splintergroepe ringen zoals de Zwarte-Septemberbe- weging hoewel zij wel begrip heeft kunnen opbrengen voor de motie ven van de extremisten. De leiders van de PBB vergoelijkten zulke aan slagen vaak met de uitleg dat de ze „een natuurlijk gevolg waren van de Palestijnse frustratie" en drongen erop aan de daders clementie te ver lenen op grond van het feit dat zij „revolutionairen en geen misdadi gers" waren. Thans echter veroordeelt de PBB de Arabische extremisten niet al leen, maar beschuldigt hen tevens van samenzwering tegen de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging met als gevolg dat Israël hiervan profijt trekt. Het gaat hier om „verdachte ele menten die erop uit zijn het Pales tijnse verzet te breken vijanden van de Palestijnse revolutie die van plan zijn de beweging in het oog van de wereld te belasteren". Een van de tactieken die de „on echte" verzetsstrijders gemeen heb ben met de Zwarte-Septemberbewe- ging is het willekeurig uitkiezen van hun slachtoffers. Dit heeft ertoe ge leid dat de Westerse inlichtingen diensten zich zijn gaan afvragen of de Zwarte September nu onder ande re namen opereert, waaronder die van de „Zonen van het bezette ge bied". Zij gebruiken als bewijs hiervoor het argument dat de laatste aanval van de Zwarte-Septemberbem de moord op de Amerikaans* bassadeur en twee andere dipltHJ in de ambassade van Saoedi-A in Chartoem ertoe leidde dl El Fatachbeweging, wegens contacten met de Zwarte Sept* geen financiële ondersteuning kreeg van l>et rijke Saoedi-Ai Om ervoor te zorgen dat El P geen al te slechte naam zou to en om te voorkomen dat de beW zonder geld kwam te zitten, besloten de Zwarte September andere naam te geven, waardoa uitgesloten zou zijn dat El Fi opnieuw de schuld kreeg voor! we operaties, van de Zwarte-Sep berbeweging.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4