aneren of renoveren van mzen in ijnsburg Katwijk aast op Flora' )ok recht op igen milieu ACHTER HET NET ehandicapten krijgen gezinsvervangend tehuis in Katwijk GOUD IN LISSE RDAG 9 AUGUSTUS 1973 NSBURG Hoorzittingen brengen over het algemeen j nieuwe gezichtspunten naar voren als er over een ld plan reeds schriftelijke reacties zijn ingediend. Dat ook gisteravond weer tijdens de in het Rijnsburgse raad- !=houden zitting over het voorontwerp van het structuur- 'oor deze gemeente. Dit plan werd opgemaakt door de [roep Structuurstudie Rijnsburg. Het was aan 83 personen tantiss toegezonden, waarvan er 26 schriftelijk op had- geageerd. De meesten van hen hadden verstek laten gaan. is feiteijk maar één instantie, die het nodig vond op de uitgebreide schriftelijke reactie nog een uitvoerig mon- commentaar te leveren: de wijkvereniging "Frederiks- Interessant zou het bijvoorbeeld wel geweest zijn wan- ;r dieper was ingegaan op de vraag van drs. A. M. Groos, ^orzitter van de PvdA-afdeling, die het een ommissie le, dat er in het plan niets staat over de Rijnsburgse ejenveiling "Flora", die te kennen heeft gegeven wegens >t i aan uitbreidingsmogelijkheden naar een andere vesti- a>laats te zoeken. meester B. H. Koomans kon zaak niets mededelen. Hij het veilingbestuur op d!eze ig niet vertegenwoordigd dat het zijn op- en aanmer- •eed'S in een uitvoerige brief iB rgelegd. 'Ik kan er geen ver- ombee i olvast woord over zeggen", comclu- ijnsburgs eerste burger. "Wel dat deze zaak onderwerp van vormt in het Samenwerkings- 3ollenstreekgemeenten, maar n wij als gemeente niet bij atie lin kregen de bewoners van iet saneringsplan betrokken i aan de Smidstraat en sterweg, die met een tiental ,ien en vrouwen aanwezig en afdoende antwoord wat jenlijke met deze huizen gaat i. Hun woordvoerder W. eld meende, dat de meeste ia iog tegoed waren om te wor- ii broken en drong daarom aan ovatie, zoals met enige "Spi- De wijkvereniging "Frederiksoord" is niet gelukkig met het feit, dat straks enige doorgaande wegen door deze nieuwe wijk komen te lopen. het ijg- en visfront 8/8, aanvoer: 950 kg di kisten tarbot en griet, 31 kis- iljauw, 3 kisten wilting. 267 hol, 15 kisten schar, 5 kisten Li in guldens per kg: gr. tong O- tA,,rr Q Qflfi R7- kim. tong 9.90—8.67: kim. .00; tong I 10.6810-10: tong 7*9.01; tarbot 8.188.36. Per eeft 18.79. Per 50 kg: tarbot - griet 22294; tongschar 96; V III 162; IV 167: V 90—55; 22—100: III 122—102; IV 115 i77: wijting II 112 noza"-complexen is gebeurd. De vrouwen lieten zich ook niet onbe tuigd en vulden, waar nodig. Schoon»- veld aan. Zowel burgemeester B. H. Koomans. die als voorzitter van de werkgroep de leiding had van deze hoorzitting, als wethouder De Mooij dienden de Smidstraat, en Oegstgeesterwegbe- woners van antwoord. Het bleef alle maal wat onduidelijk. Burgemeester Koomans stelde, dat het gemeente bestuur nog geen vast omlijnd plan had kunnen maken, omdat de wo ningen pas drie maanden eigendom van de gemeente waren. De Mooij liot wel doorschemeren, dat bij sanering de gemeente tachtig procent vergoe ding in de kosten van het rijk ont vangt en dat niet bekend is, wat bij renovatie wordt gedaan. Bovendien heeft men de goedkeuring van de provincie nodig om inplaats van te saneren te gaan renoveren. „Er wordt momenteel onderzocht of renovatie meer perspeotief biedt dan nieuw bouw", zei hij. Het meest duidelijk was wel direc teur van gemeentewerken en werk- groeplid Tramper. Hij wees erop, dat de woningen van "Spinoza" duidelijk beter waren dan de nu door sanering bedreigde. Bovendien waren ze twin tig jaar jonger. De huizen aan de Smidstraat en Oegstgeesterweg to nen duidelijk gebreken, zoals lekka ges en daardoor hoge vochtigheid. Daarom betwijfelde hij of renovatie nog wel mogelijk was. In ieder geval vertelde Tramper, dat gemeentewer ken bezig is met het maken van ver gelijkende kostenbegrotingen. Erg veel hoop voor de bewoners klonk er niet uit zijn woorden. Frederiksoord De wijkvereniging "Prederdiksoord" bleek uitvoerig studie te hebben ge maakt van het voorontwerp struc tuurplan. Men had reeds een uitvoe rig schrijven aan B en W gezonden en tijdens deze hoorzitting ging drs H. Bakkerode nogmaals zeer breed voerig op enkele onderdelen in, zoals op de punten van het verkeer in deze nieuwe wijk en de ontworpen te smalle wegen en op het plan van de Kamphuizerpolder een woonwijk te maken. Voorts wees hij er op, dat ver schillende zaken, in het voor-ontwerp aangestipt, reeds door de feiten zijn achterhaald en had hij het over de, naar het gevoel van de wijkraad en zijn deskundigen, te optimistische vi sie over de besluitkracht van het ge meentebestuur en over het te gering rekening houden met de inspraak van hogere bestuursorganen. Stedebouwkundige ir. F. W. de Jong, eveneens lid van de werkgroep, betoogde, dat men de beslissingsvrij heid van de gemeente bepaald niet te optimistisch had gesteld en wees erop, dat vrijwel geen enkele plan ning in den lande uitkomt. Het is een moment-opname. Voortdurend zullen de ogen open moeten worden gehouden, zal men moeten reageren op gewijzigde omstandigheden en zal men detailbesluiten moeten nemen. Verkeersdeskundige ir. Th. J. H. Schoemaker noemde verkeersplan ning uiterst moeilijk, omdat de mees te wegen er al liggen en er misschien nog heel lang zullen blijven liggen. Bij de ontsluiting had men wel de gelijk rekening gehouden met de pro vinciale plannen, zoals ander andere secundaire weg 6. Cijfers waren er echter niet beschikbaar. Wanneer men daarover de beschikking krijgt zullen ze eerst worden getoetst aan het plan vóór definitieve beslissingen worden genomen. J. v. d.Meij (CH-kiesverenigingl en Groos <P.v.d.A.-afdelkig) zouden graag uitvoerig worden ingelicht over de binnengekomen reacties op het plan. De eerste betreurde het, dat er zo weinig is geschreven over de agra rische zaak in tegenstelling tot het verkeer en over de' finnanciële con- sekwenties van hetplan. Hij hoopte, dat er nog een avond zal worden be legd, waarop de burgerij in de gele genheid zal worden gesteld te kunnen reageren op de 26 binnengekomen brieven. In de werkgroep, zo bleek uit het antwoord van burgemeester Koo mans, zal worden nagegaan op welke wijze men aan dit verlangen, dat door meerderen werd uitgesproken, kan worden voldaan. BOLLENSTREEK Het schijnt nu haast wel zeker te zijn, dat, als de bloemenveiling "Flora" nog wil ver trekken uiit Rijnsburg, dit niet zal zijn naar Voorhout. Deze zaak maakt een onderdeel uit van het overleg in het Samenwerkingsorgaan Bollen streekgemeenten. Katwijk zou een ernstige gegadigde zijn en het pro vinciaal bestuur zou niet afwijzend staan tegenover de bouw van het vei lingcomplex in t Heen", waar naast industrie ook sportvelden zijn ge- creeërd, die moeten verdwijnen als straks het plan "Rijnsoever" gestalte krijgt. Overigens zwijgt men in de Bol lenstreekgemeenten angstvallig als het plan van "Flora" om wegens ruimtegebrek Rijnsburg te verlaten ter sprake wordt gebracht. Het over leg geschiedt in het grootste geheim. Ook het "Flora"-bestuur laat niets meer los, dam dat de zaak nog steeds in studie is. Trouwens, dat verplaat sen is nog niet één, twee, drie een feit. Er worden momenteel plannen ontworpen voor de bouw van een nieuwe aanvoerhal op de plaats waar nu het parkeerterrein is. Spreekt men met invloedrijke "Plora"-leden, dan betwijfelen zij het of men Rijns burg, waarmee de veiling zo nauw is vergroeid, ooit zal verlaten. lin de kringen van de Nederlandse bloemisterij staat men ook sceptisch tegenover de naeuwbouwplannen van "Flora". Dat pessimisme neemt toe naar mate de bloemenprijzeai een dalende tendens te zien geven. Dat is momenteel zeker het geval. Ge meend wordt, dat men beter eerst de kat nog eens goed uit de boom kan kijken voor een dergelijke grote in vestering wordt gedaan. Overigens is men er nog niet als het besluit zou vallen gebruik te ma ken van het aanbod van het Katwijk- se gemeentebestuur tot bouw van 'n nieuw veilingcomplex in 't Heen". Het bestemmingsplan voor dit ge bied zal moeten worden gewijzigd in verband met de daar gesitueerde sportvelden. Deze wil men dan gaan aanleggen op het van Noordwijk ge annexeerde gebied, dus op de grens van het plan "Rijnsoever" en Noord- wijk. Het gemeentebestuur van Noord- wijk schijnt ook bezwaren te hebben tegen "Rijnsoever", omdat Katwijk geen rekening heeft gehouden met de groenvoorziening op het grensgebied tussen beide gemeenten. Vast staat, dat de Bollenstreekge meenten nog niet uit het probleem van de eventuele vestiging van "Flo ra" zijn. Er wordt nog steeds druk overleg gepleegd. Voorhout heeft de ze zaak in het samenwerkingsorgaan ter sprake gebracht toen het van het bestuur van de bloemenveilingver eniging "Flora" het verzoek kreeg tot de aankoop van een perceel grond op de grens met Rijnsburg en de daar geprojecteerde, maar voorlopig van het provinciaal wegenplan geschrap- Moeder Overste verlaat Lisse LISSE Gisteren heeft een voor veolen bekende ingezetene van Lisse, Moeder-Overste Zr. Ceciliana van Heiningen deze gemeente verlaten en is naar Leidschendam vertrokken. Zy kreeg in Lisse bekendheid door dat zij 25 jaar als hoofd v.d. RK Aga tha meisjesschool heeft gediend. Daarna werd zij algemeen Overste van Congregatie Bennebroek, waarna zij weer in Lisse terugkeerde als Moeder-Overste. Aan alle arbeid in een mensenleven komt ech ter eenmaal een einde en zo was ook voor haar de tijd gekomen om eens wat van de rust te gaan genieten. Op 76-Jarige leeftijd mag dat dan ook wel! Maar ook in Leidschendam zal ze echt nog niet "met de handen in de schoot" gaan zitten en zal zich daar nog verdienstelijk maken door zich bezig te houden met bezoeken aan bejaarden. In een intieme bijeenkomst heeft zij van de oud-leerlingen afscheid genomen, maar eveneens van velen die in de vele jaren dat zij in Lisse werkzaam was het anderwijs ge diend hebben. Het waren niet alleen goede woorden welke haar toegevoegd werden, want ze kreeg ook vele ge schenken mee naar Leidschendam als blijvende herinnering aan de tijd in Lisse doorgebracht. IS DE HARING NOG TE REDDEN? Over het bovenstaande onderwerp lazen wij in het Belgische „Het Visser Jjblad" het volgende: Dat de Noordzee in vele gebieden op een beangstigende wijze overbe- vist wordt en dat de haring wel eens zo duur zou kunnen worden als te genwoordig de zalm 'die in het begin van deze eeuw volksvoedsel was, in zoverre dat in Duitsland in de dienstbodenovereenkomsten een clau sule werd opgenomen, waarin werd gestipuleerd dat. meiden en knech ten hoogstens éénmaal per week zalm zouden voorgezet krijgen) is voor iedereen duidelijk. Men is dat ook van hogerhand en op internationaal niveau gaan inzien en er kwamen dan ook vangstquota's. Dat blijkt echter nog niet voldoende te zijn om de haring te redden. Men is dan ook overgegaan tot het ^tellen" van de jonge haringen zo?Is voorgesteld werd op de jongste bijeenkomst van de Internationale Raad voor het onder zoek van de Zee te Helsinki. Aan deze „volkstelling" nemen alle Noordzeelanden deel, evenals de Sowjetunie die ook hier een vangst- gebied heeft. Elk land kreeg een aan tal „plan kwadraten" toegewezen waarover het tilden s zogenaamde „urenvangsten" de haringdichtheid moest bepalen .Zo kreeg de Bands- republ-i?': dat voor het onderzoek de .Anton Dolrrn" inzette, 25 plan kwadraten. die elk 30 x 30 zeemijlen meten toegewezen, meestal gelegen voor de Oost- en Noordfiriese kust. Ondertussen zijn ook al de eerste ge gevens van de tellingen bekendge maakt. Daaruit blijkt, dat de ver deling van de 'haringpopulatie in de Noordzee zeer ongelijk is. Terwijl de gebieden voor de Schotse Oostkust (Fladenaronden) en die tussen de Grote Vïssersbank en de Noordse Gemeente Katwijk BEKENDMAKING De burgemeester van Katwijk maakt ter voldoening aan het gestelde ln artikel 22 van de wet op de ruimte lijke ordening bekend dat de raad der gemeente Katwijk in zijn vergade ring van 26 Juli 1973 heeft verklaard dat voor de hierna, op de by die besluiten behorende tekeningen na der aangegeven delen van de ge meente bestemmingsplannen c.q. her zieningen van de voor de binnen die gebieden geldende bestemmingsplan nen worden voorbereid, t.w.: a. voor het gebied zoals dit ge deeltelijk wordt bestreken door het bestemmingsplan Katwijk aan Zee (Centrum). b. voor het gebied zoals dit thans wordt bestreken door het Wederop- bouwplan Katwijk aan Zee (met uit zondering van de Zuid-Boulevard); c. voor het gebied omsloten door de Sluisweg, Rijnmond en het Prins Hendrikkanaal, waarvoor thans nog gelden de voorschriften ex artikel 43 van de Woningwet 1901, vastgesteld bij raadsbesluit van 2 augustus 1946; d. voor de gronden begrensd door de Rijn, het Uitwateringskanaal en Huize „De Wilbert"; e. voor de noordduinen en zuid duinen: f. voor het gebied zoals dit thans bestreken wordt door het bestem mingsplan „Koestal-Overduin". Bij enkele van genoemde besluiten is tevens bepaald dat het verboden is zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burge meester en wethouders (aanlegver- gunning) in de onderhavige ge biedsdelen de in de besluiten nader omschreven werken of werkzaamhe den uit te voeren. De voorbereidingsbesluiten liggen met bijbehorende kaarten met in gang van vrijdag 10 augustus 1973 voor een ieder ter gemeentesecretarie (kamer 12) ter inzage. Katwijk, 9 augustus 1973 De burgemeester van Katwijk A. G. VERMEULEN t JK „Behoudens goedkeu- n i het ministerie van C.R.M. g iet terrein van de voormalige jastorie in de Kerkstraat een ïsveryangend tehuis voor gehandicapten verrijzen, iting „Gezinsvervangend Te- atwijk", die de gemeenten Rijnsburg en Valkenburg en waarin zowel protestan- rocmskatholieken samenwer- het tehuis exploiteren en log dit Jaar tot de aanbeste- kunnen overgaan. Un deze huizen eigenlijk 1? Zangrijkste impulsen voor de eling daarvan liggen in de Jaren en bij de direkt be- enen die zich meestal in ou- ligingen hadden verenigd. O. ft een naam als Philidelfia bekende klank. s een grote onvrede met het in het geval dat de ouders on geestelijk gehandicapte elke oorzaak dan ook eld werden bij de verdere ver de zorginstanties alleen en te een opname konden be werkstelligen in een inrichting of een psychiatrisch ziekenhuis. Daartegen rezen hevige bezwaren ook vaak gericht tegen het regiem van de in richting. Deze ouders meenden (te recht) dat hun kind recht had op een meer overzichtelijk milieu dat meer de gezinssfeer benaderde en vooral het contakt met de eigen vertrouw de omgeving en het werk mogelijk maakte. Zo ontstonden, wat later werd genoemd, de gezinsvervangende tehuizen. De capaciteit mag bij voor keur niet gToter zijn dan 25 30 be woners. Voor opname in het tehuis komen in het algemeen in aanmerking man nen en vrouwen tussen 18 en 55 Jaar die geestelijk gehandicapt zijn daar bij werken in een sociale werkplaats, dagverblijf of vrije bedrijf voor wie echter om enigerlei reden het ge zinsmilieu niet langer als centrum voor verzorging in aanmerking komt. Het zal duidelijk zijn dat aan de lei ding van het tehuis hoge eisen moe ten worden gesteld. Het Katwijkse tehuis gesitueerd naast het Koningshof er in de scha duw van de Hervormde kerk biedt plaats aan 26 geestelijk gehandi capten en 2 z.g. dubbel gehandicap ten. Zowel mannen als vrouwen. Het is een ontwerp van Ir. G. K. Kok van het architectenbureau Van der Gaag te Den Hoorn (Delft). Uit de ze situering blijkt wel dat het om een oud en mooi gedeelte van Kat wijk gaat. Voor de opzet van het ge bouw is dit dan ook bepalend ge- De bouwtekeningen voor het tehuis Uggen al klaar. Men hoopt kunnen beginnen weest. Voor ogen stond een gebouw van bescheiden omvang met een eigentijds gezicht, dat past in de omliggende woonbebouwing. Archi tectonisch geen eenvoudige opgave doch met succes bekroond. Het tehuis omvat in hoofdzaak dis ruimten die meestal ook in een ge woon woonhuis te vinden zijn, alleen wat meer en wat groter zoals woon kamer, eetkamer, keuken, hobby ruimten, bergruimte. Alle bewoners krijgen een op de verdieping gelegen eigen slaapkamer. Enkele kamers op groef bijna „leeg" zijn en er in één uur nauwelijks 100 haringen gevan gen werden, kan het gebied van de Z.O. Noordzee, voor de kusten van Noord- en Oostfriesland nog als lo nend bestempeld worden. Hier kreeg men uren-vangsten van meer dan 10.000 haringen. Zo bracht de .An ton Dohrn" in 38 trekken van één uur 42.119 haringen aan wal. Daar naast bleek dat in de netten ook tel kens andere eetbare soorten zoals wijting en schelvis aangetroffen wer den. In de Bondsrepubliek menen de biologen, op basis van deze gegevens, dat nrts een strikt naleven van de vangst beperkingen op diverse vis- gronden. de noordzeeharing wellicht toch nog te redden is. LISSE De heer M. Witteman en Mevr. E. J. Witteman- van der Zwet uit Lisse hopen donderdag 23 augustus de dag te herdenken v,-aar- op zij 50 jaar geleden in „den echt" werden verbonden. De heer Witte man '77) is afkomstig uit Warmond en heeft vanaf het verlaten van de lagere school zijn gehele leven in de bollen gewerkt en is in het bloem bollenvak ..van alle markten thuis", zowel in de schuur als op de tuin. Bij diverse grote bloem banenbe drijven heeft hij zich de nodige ken nis weten te verzamelen om als prak tisch allround bloemistarbeider zich overal te kunnen presenteren. Hij werd door werkgevers en collega's ge waardeerd als een rustig type werker, die ambitieus werkte met liefde voor het bollenvak. Het leven heeft hem en zijn vrouw ook niet altijd evenveel vreugde ge geven. Ze hebben ook de „dertiger ja ren" meegemaakt met stempelplicht om voor een uitkering van de .steun" in aanmerking te komen in de win termaanden. in welke tijd vrijwel ie dere werkgever zijn personeel een poosje ontslag gaf om in het vroege voorlaar weer in dienst genomen te worden. De heer Witteman ls een trouw lid van de vakorganisatie ge weest en kreeg een paar jaar gele den de eouden NKV-insigne als lid van de R.K. Landarbeldersbond onder de oude naam „St Deus Dedit". De echtgenote heeft hem 50 Jaren zéér trouwe dienst bewezen en wist door een goed beheer van het huis houdgeld een fraai interieur te scheppen, waarin het voor de man steeds een pretti g„thuiskomen" is ge weest. Hun huwelijk bleef kinderloos, doch een pleegzoon, die niet minder dan 33 Jaar als huisgenoot het gezins leven van het gouden echtpaar heeft meegemaakt, denkt ook na zijn huwelijk met veel genoegen terug aan het huis dat voor heb een echt „ouderlijk huis" werd. Het gouden feest wordt gevierd met een kerkelijke herdenking, waarna vanaf 5 uur in gebouw „Trefpunt" aan de Schoolstraat een receptie wordt gehouden waar iedereen zijn gelukwensen kan aanbieden. de begane grond zijn bestemd voor rolstoel-bewoners. Tenslotte bevat het huis nog een wasserij en ruimten voor hoofdleiding en personeel. Aan de maatschappelijke begeleiding en de recreatie zal veel aandacht wor den geschonken. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur: Han Mulder Maandabonnement t 9.28 Kwartaalabonnement 127.45 Per post f29.85 Losse nummers f 0.40 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- en Incassokosten. Zaterdag tot 18.00 uur. Telefoon 01710-°0500. Nabezorging tot 20.00 uur Abbenes. Burgerveen, Hlllegom. Katwijk Binnen. Katwilk aan Zee. Lisse, Llsserbroek Nieuw Vennep. Noord wiik Binnen Noord wil k aan Zee. Noordwilkerhout. Postbrug. Ri.insbure Sassenheim Valken burg Correspondenten Hlllegom: P van Hove, Tweede Loosterweg 125 Htlleeom tel 02520-16800 Katwijk a d. Kiln: a Tb Gilsen Terllen Asterstraat 228. Kat wilk a d Rlln te) OI718-16657 Katwijk aan Zee: Voor berichten en verenlgingsnleuws. agent A van Duyvenbode. Prinses Beatrlx- laan 61. Katwijk aan Zee tel 01718—15695 Lisse: C. R Steenwinkel. Bejaar- Jaardenflat "Eikenhorst" Eiken laan 204. Lisse. NoordWilk: J van fcgmond. Nlc Barnhoornwee 22 Noordwllk tel 01719-3986 Noordwilkerhoiiij Bouwmeester Remmelzwaal Jullanastraat 3A Noordwilkerhout te) 02523 2686 ItiJnshnrg: E Bousie. Joh Priso- Dlantsoen 14 Rlinsbure te) 01718 -74006 Sassenheim: A Onvlee-Van Bu- rlnk Willem de ZwlJcerlaaD 13 Sassenheim fel 02522-11867 Valkenburg: O A Binnendijk Hagenaars Frankenburg 31 Val kenbure tel 01718-12164 Voorbout: L. van der Blom. Rijns- bunrerwee 26 Voorhout tel 02522 -12206 Bloemen: A. Gellon Uitermeer 86 Lisse tel 02521-14674 Vtssertl: D Parlevllet Drie plas- •enwee 68 Katwijk aas Zee te) 01718-12243 Verspreidingsgebied overige edi ties: Lelden AJpheo aan den Rijn en omgeving

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3