Je begint de problemen op te lossen met informatie Laat volkstuinen niet wijken voor een autoweg BALLY KWJ opereert (zelfstandig) in belang van werkende jongeren lezers schrijven Duitsland wil Seth de munck staakt nog een kans geven oefenduel i itesse Ook Leidse SHWJ neemt deel aan overleg Van Dam wil bijzondei huisvesting aanpakke \0 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 LEIDEN LEIDEN De "baalbrief" die dezer dagen door het NW- Jongerencontact aan de Verbondsraad van het NW werd over handigd, is voor de Kritiese Werkende Jongeren (KWJ) in geen enkel opzicht reden geweest om zich extra waakzaam op te stellen. In tegenstelling tot de jongeren bij het NVV en CNV is de KWJ volledig zelfstandig. Zij ontvangt alle steun van het NKV, maar de contacten zijn vrijblijvend. Structurele moei lijkheden zoals die zich nu binnen het NVV manifesteren, zijn bij de KWJ dan ook onbestaanbaar. Van oudsher neemt de KWJ in de vakbondssfeer van de jonge werk nemers een unieke plaats in. Ont rold aan de toenmalige Katholieke Arbeiders Jeugd, ontwikkelde de KW J (met de K van katholiek nog in haar vaandel), zich tot een behar- tenswaardige organisatie, die, indien mogelijk, op eigen houtje opereert. Inmiddels is de confessionele glans van de K wat dof geworden. In Leiden is Katholiek'tijdelijk vervan gen door Krities en op landelijk ni veau zal de K vermoedelijk helemaal verdwijnen. In Leiden opereerde de KWJ een aantal jaren dakloos totdat zij vorig jaar de beschikking kreeg over het voormalige brugwachtershuisje aan het Havenplein. Het gebouwtje werd Door Wim Wi'rtz Foto's Jan Holvast sober ingericht en al spoedig prijkte op de gevel in forse letters het etiket van de KWJ. Nu, na bijna een vol jaar, is het gebouwtje, te klein. En inmiddels zijn enkele verzoeken rich ting stadhuis gegaan om gedaan te krijgen dat er een grotere ruimte komt. Ellis Blom (24), betaald activiste van de KWJ.: „We hebben een ruim te nodig die minstens driemaal zo groot is. En die ruimte zou eigenlijk in deze omgeving moeten staan, om dat wè hier in een wijk zitten waar de problemen verreweg het grootst zijn. Je legt dan gemakkelijker con tacten. Dat merken we hier duidelijk. We zitten hier op een ideaal punt". Subsidie De KWJ wordt voor zeventig pro cent gesubsidieerd door het minis terie van CRM, dat er bovendien voor zorgt dat Ellis Blom en Thea de Boer (23), die als „vrijgestelden' de KWJ min of meer draaiende moeten hou den, worden betaald. Thea: „Eigenlijk moeten hier een jongen en een meis je zitten. Wij zitten er met twee vrou wen. En dat is wel uniek natuurlijk". De KWJ wil de belangen van de jonge werknemers behartigen. En een blik in het pakket van activiteiten leert dat dit ook uitvoerig wordt na gestreefd: werkgroepen, weekends, avonden contacten met jongeren- sociëteiten. met vormingscentra: en een periodiek onder de naam „Werk tuig". Ontslagen Die belangen van de werkende jongeren. Ellis: „Je merkt het bij ontslagzaken die we hier behande len. Er zijn jongens en meisjes die worden ontslagen zonder dat ze weten waarom. Er wordt dan wel een of an dere lullige reden opgegeven, maar het komt er meestal op neer dat ze te duur zijn. Kijk de kranten er maar op na. Er worden ongeschoolde ar beiders gevraagd van 16, 17, soms 18 jaar. Maar als ze ouder zijn is het niet aantrekkelijk meer". „Bij sollicitaties wordt hun ver teld dat ze worden betaald volgens de bedrijfs-cao. Maar die cao krij gen ze nooit te zien. Hier in Leiden zijn verschillende bedrijven waar dat voorkomt". Contacten met het Gewestelijk Arbeidsbureau. Ellis: „We vragen wel eens om adviezen. Maar verder niet. Er ligt daar voor de werkende jon geren een enorme drempel. Dat mer ken we zelfs hier wel eens, al is het dan hier veel minder. Meestal is het zo dat als ze hier komen ze vrij ge makkelijk over hun problemen pra ten. Bij het Gewestelijk Arbeids bureau doen ze dat niet zo gauw, En dat weten ze daar ook wel. Maar ze zeggen: die drempel, daar kan je gewoon niks aan doen". De KWJ is op het ogenblik met so ciologie studenten bezig 'n onderzoek voor te bereiden om de economische situatie in Leiden door te lichten. Met de resultaten die dat onderzoek zal opleveren wil de KWJ genuan ceerd kunnen inspringen als het om bedrijfsvestigingen gaat of om de universiteit. Ellis: „De universiteit bloet op als 'n roos. Is de grootste werkgever in Ledden. En dat betekent dat er alleen geschoold personeel aan bod komt. De ongeschoolde arbeider valt er buiten. Nou wondt er wel ge zegd: voor de ongeschoolde arbeider is dn Leiden werk genoeg. Maar we zijn "n keer de bedrijven langs gegaan en er was voor de ongeschoolde Jon ge arbeiders nergens werk te vinden". Subsidie Ellis Blom (links) en Thea de Boer: "vrijgestelden" in die van de werkende jongeren splitsing tussen arbeiders en studen ten steeds sterker wordt. De haat bij de Leidse arbeider ten opzichte van de student groeit nog steeds. Maai dat is ook geen wonder. Ze zien stu dentenhuisvesting allerlei woningen opkopen en enorme flats bouwen waar de studenten voor weinig geld in kunnen wonen, terwijl de wer kende jongeren niet eens een huis kunnen krijgen of erg veel huur moeten betalen". Ellis maakt het voorbehoud dat er onder de studenten ook mensen zijn die zich voor de stad Leiden willen inzetten. Een gegeven dat ze toe juichte („De universiteit zou voor Leiden veel meer kunnen doen"). Ze wijst op de onderwijsgroep van socio- logiestudentendie het onderwijs in Leiden-Noord door bijlessen een ex tra duwje probeert te geven. Zegt: „Het onderwijs wordt in dienst ge steld van het bedrijfsleven. Daardoor ontstaan problemen. Op de sc is er die prestige-strijd van: ik i goeie cijfers halen. Ik heb op i ook niet van die beste cijfers gel En dan denk je: zou dat noi mij liggen? Maar eigenlijk z, je evengoed kunnen afvragen niet aan het systeem ligt". De KWJ is geen probleemop die de zaken bij de stuctureli vat. Zij opereert aan de basis die problemen begin Je op te 1 als Je de werkende jongeren een informatie geeft. Informatie dingen waar ze recht op hebben dat ze er wat mee kunnen doen. Als je dat doet ben Je i stuk verder". De KWJ is dagelijks en op w dag- en donderdagavond geopen Zaterdags staat er voor het f tje aan het Havenplein een waar je allerlei informatie kunt gen). LEIDEN Een groep bewoners van de Van Oldenbarneveld- straat is verontrust. De Nederlandse Aannemers en Patroons bond, die een pand aan deRijnsburgerweg heeft, heeft plan nen om de flinke tuin achter het huis een parkeerbestemming te geven. De tuinen van de bewoners van de Van Oldenbarne- veldstraat grenzen weer aan de bewuste tuin en nu vrezen deze mensen, dat hun leefmilieu ernstig zal worden aangetast. Niet alleen de draaiende motoren, die zo vlak tegen hun tuin aan komen te staan, maar ook het wegvallen van een groene bufferzone, die de verkeersellende van de Rijnsburgerweg aardig op een afstand houdt, baart hun ernstige zorgen. Al een paar maanden geleden hebben ongeveer vijftien bewo ners een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente. Het werd behandeld in de commissie verkeerszaken, maar aangezien een uitritvergunning al was verleend en een tuineigenaar mag doen wat-ie wil met z'ntuin, behalve zomaar bomen omhakken, was er weinig aan te doen. Een gesprek met de administrateur van de NAPB wijst uit, dat er weliswaar ernstige plannen zijn, maar dat de gevol gen niet zo erg zijn als de bewoners vrezen, Er zullen niet tientallen auto's komen te staan, iets waar de beiooners bang voor zijn. Er zal ruimte komen voor acht auto's. De auto van de administrateur komt er vrijwel dagelijks te staan en verder de auto's van bezoekers. De administrateur, de heer Roelands: „We zullen alle bomen laten staan. Het lage gewas wordt ver vangen door iets hards en verder zullen we wat bloemen en borders planten. De NAPB houdt ook van een bloemetje hoor. Overigens zijn de plannen nog niet zeker, het kan best zijn, dut er niet genoeg geld is". Maar de voorbereidingen (vrijmaken van grond, aanvragen van vergunningen) zijn al zo ver, dat een terugdraaien van de plannen niet waarschijnlijk is. Eén van de bewoonsters ivas ook nogal geschokt door het feit dat de gemeente zo gemakke lijk het probleem uitrit oploste. De auto's die uit de uitrit aan de Rijnsburgerweg komen staan onmiddellijk voor een zebra pad. Dit bezwaar werd opgeheven door de zebra te verleggen. De heer Roelands: „De gemeente heeft natuurlijk liever dat automobilisten hun auto's op eigen terrein parkeren dan op de openbare weg, waar ze veel meer hinder veroorzaken". Op de foto van Jan Holvast een blik op de bomenzee achter de rij panden aan de Rijnsburgerweg. Oude botten ontdekt in Dalfsen (Ov) DALFSEN Beenderen van men sen die rond 7000 jaar voor Christus hebben geleefd zijn opgegraven in de buurtschap Welsum bij het Over ijsselse plaatsje Dalfsen. Volgens onderzoekers van de rijksuniversiteit in Groningen is het de eerste keer dat in Nederland men selijke botten uit het mesolithicum. ofwel de midden-steentijd, aan de oppervlakte zijn gekomen. Normaal verteren beenderen namelijk in zand lagen, deze waren echter ingepakt in een oerlaag. BONN Ondanks de zeer matige reacties, van pers en publiek op Seth Gaaikema's eerste tv-optreden op 2 juni is de Westduitse Rundfunk in Keulen van plan de proefneming met de Nederlandse cabaretier voort te zetten. Waarschijnlijk krijgt Gaaikema in de loop van november de gelegenheid zich tijdens een tweede „zaterdag avond met Seth" te revancheren voor zijn eerste programma, dat in de pers tamelijk eenstemmig als „huisbak ken" werd afgedaan. Dit is des te opmerkelijker, omdat het Westduitse tv-amusement niet sinds vandaag of gisteren in het moe ras zit en zelfs de meest bescheiden vernieuwing op bijval kan rekenen. Het Duitse kijkerspubliek, aldus het hoofd amusement vari de WDR, heeft overigens wat genuanceerder gereageerd dan de kranten. Reden waarom de Keulse omroep nog niet heeft beslaten de proefneming te staken. SCHALKHAAR Go Ahead Ea gles heeft gisteravond in Schalkhaar een oefenwedstrijd tegen de afde lingsclub SVS met 12-0 gewonnen. Bij de rust was de stands reeds 8-0. De doelpunten kwamen op naam van: Bakker (4), V. Toledo (2), De Winkel, V. d. Ley, Kolkman, Groe nendijk, Engbergsen en Arntz. Er waren 1300. toeschouwers. ARNHEM De oefenwedstrijd tussen' de eerste divisieclub Vitesse en ,de Arnhemse amateur tweede klasser SML kreeg een voortijdig einde. Een kwartier voor het einde werkte Charley Bosveld de 2-3 ach terstand van Vitesse weg. De ontmoe ting laaide daarna zo fel op dat trai ner Frans de Munck het veld op stapte en zijn spelers beval in te ruk ken. Vitesse, gehandicapt doordat ees spelers wegens blessures of ziekte ontbraken, speelde op dat moment nog maar met tien man. Voor rust raakte verdediger Zomer en reserve doelman Blauw geblesseerd. De 51- Jarige Frans de Munck heeft toen tot de rust het doel van de Arn hemse semi-profs nog verdedigd. VALKENSWAARD —De Bredase eredivisieclub NAC heeft voor onge veer 1500 toeschouwers een vriend schappelijke uitwedstrijd tegen de amateurclub VaJlkenswaard met 91 gewonnen. De ruststand was 5-0. De Bredase treffers kwamen voor re kening van: V. Rooy (ex-Rode JC) 3 x, Delmotte 2x, Vreijsen, Quaars. Brouwers en Bouwmeester. AZ '67 zegevierde in Steenwijk met 4-0 over de plaatselijke ama teurclub Steenwijk. De ruststand was 1-0. Doelpunten: Frank (2), Schaaf - stra en Kist. Er waren 2.000 toe schouwers. DEN BOSCH FC Den Bosch heeft in Den Bosch een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de Westduit se regionalligaclub FC Muelheim met 5-1 gewonnen. Bij de rust was de stand 3-1. Het scoreverloop was: 10. Donker 1-0, 25. Graul 2-0 (straf schop)) 27. Pottgissen 2-1 (straf schop), 37. Graul 3-1, 69. Graaumans 4-1, 86. Graul 5-1 (strafschop). Er waren 2000 toeschouwers. Er komt weer een nieuwe weg in Leiden, en wel de nieuwe vierbaans ontsluiting naar de Meren wijk: de Gooimeerlaan. Ongeveer 20 volkstui nen moeten hiervoor het veld rui men. 1. Die 20 volkstuinen vormen op de 850 aanwezige tuinen een verlies vaq slechts 2.3 pet., maar ruimte voor vervangende tuinen dicht i. d. buurt om dit verlies weg te werken, is er niet. „Nee," zegt wethouder Kret, „die tuinen komen in het Vlietpark". Nu is het Vlietpark een plan dat zó vre selijk duur is, en de gemeente Leiden is zó arm, dat we, zonder pessimis tisch te zijn, niet mogen verwachten dat er „op middellange termijn" iets zal gebeuren. Gelijkmaker van Gert Bals Amsterdam Voorafgaand aan Sjaak Swarts af scheidsduel, speel den oud-Ajax en oud-Feyenoord te gen elkaar. HHet duel eindigde in 2—2. Bij de rust leidde Feyenoord met 10 door een doelpunt van Frans Bouwmeester. Daarna ver grootte Coen Moulijn de voorsprong tot 20, waarna Klaas Nundnga en Gert Bals (eerst doelman en later verving hij Piet van der Kuil in de voorhoede) voor de 22 eindstand zorgen. Zwemmen Robin Woutering en Josee Damuem hebben zich gaster- avond tijdens de Europese Jeugd kampioenschappen in Leeds respec tievelijk geplaatst voor de finale 200 mater wisselslag persoonlijk jongens en de Finale 200 meter wisselslag persoonlijk meisjes. De tijd van Woutering was 2.21.5 waarmee hij als beste (samen met de Westduitser Boehmert) overging naar de eindstrijd. Voetbal De Nederlandse West duitser Heinz van Haaren zag zijn straf in het omkoopschandaal van vo rig Jaar tussen de clubs Schalke/04 en Arminia Bielefeld na hoger be roep niet veranderd, zodat hij x~vee Jaar geschorst blijft. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Streefkerk J. C. Stel wagen te Delft, te Ternaard, L. A. Nagtegaal te Medemblik. Bedankt voor de benoeming als secretaris van de raad voor de zaken van kerk en school en bedankt voor Groningen Jeugdpredikant H. J. Groenewegeu te Schiedam. Aangenomen naar Zundedorp A. A. Polhuis, kandidaat aldaar. Geref. Kerken Beroepen te Hogersmilde G. Ba- rends, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Geref. Gemeenten Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Er staan momenteel 160 mensen officieel genoteerd op de wachtlijst bij de Leidse Bond van Amateur- tuinders. De werkelijke behoefte is vele malen groter, maar omdat het tot 10 jaar kan duren voordat je aan de beurt bent voor een tuin geven de meeste mensen de moed bij voor baat al op. In ieder geval is de of ficiële wachtlijst nu uitgegroeid tot. 180 mensen. 2. De Gooimeerlaan zal wel net zo'n fijne ontsluiting worden als de nu reeds bestaande snelweg de Me- renwijk in. Fietsers worstelen da tegen de voortdurende storm di de glazen galerijflats rondraasi raken bovendien zoek op het k punt van de Willem de Zwijger Toch zijn er nog fietsers, zelfs in een woestijn als de Merenwijk. het dan geen idee zijn om in van nóg een nieuwe autoweg een fietspad aan te leggen, de volkstuinen? Dit heeft dan al voordelen dat in de eerste plaa volkstuinen worden gespaard t de tweede plaats de fietsers dóó volkstuinen kunnen rijden, hetge toch een aardige route moet zijl bovendien een directe route het station. Auto's zijn zó vreselijk snel, di bij het verlaten van de wijk een paar honderd meter kunnen rijden over de IJsselmeerlaan. CAS DE STOPPEL Welpoortsewi Zoeterwc DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvestingen Ruim telijke Ordening) staat zeer positief tegenover de doelstellingen van het Landelijk Overleg voor Bijzondere Huisvesting (L.OJ3.H.). Dat bleek gisteren tijdens een gesprek van de staatssecretaris met vertegenwoordi gers van het L.O.BJH. Het L.O.BH. bundelt sinds septem ber 1972 een 35-tal plaatselijke initia tieven ter behartiging van de belan gen van alleenstaanden en bijzondere categorieën. Hieronder vallen onder meer personen die volgens de gel dende normen niet voor woningtoe wijzing ln aanmerking komen of door omstandigheden buiten het gebrui kelijke patroon vallen en personen voor wie geen aparte woonvoorzie ningen bestaan. In het L.O.B.H. heeft ook de heer Sloot namens de Leidse Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zit ting. Sloot toonde zich gisteren te vreden over de sfeer waarin dit eer ste contact, dat moet uitgroeien tot een m'in of meer regelmatig overleg, was verlopen. Staatssecretaris Van Dam zei veel te voelen voor een dergelijk vast con tact met het overlegorgaan. Hij no digde de vertegenwoordigers uit op korte termijn met concrete plannen en begrotingen te komen. Drs. Van Dam en het L.OJBH. ble ken het erover eens dat er voor de alleenstaanden een noodsituatie be staat. Gesproken werd over de op richting van een landelijke woning bouwvereniging voor bijzonderre ca tegorieën, maar de nadruk werd ge legd op de uitbouw van het land overleg tot een centraal advie gaan. Dat orgaan moet vooral plannen die op plaatselijk niveau staan, concreet maken en daarn adviseren bij de realisering van plannen. Verder moet het overlei met plaatselijke woningbouwvei gingen die ook voor bijzondere c gorieën willen gaan bouwen en verenigingen adviseren, en tens landelijk de woonbehoeften var bijzondere categorieën signa Eserf ADVERTENTIE schoenen een lust om op te lopen V Van Dalen Donkersteeg 21, Leider

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2