jerzon zit weer li moeilijkheden Tandarts vraagt buitensporig honorarium' m Hoechst en Pechiney voldoen aan wetten Zes provinciale mob s met sluiting bedreigd Faillissement aangevraagd door twee leveranciers GELD VOOR ■1ANTAL )TEDEN Valse kenteken bewijzen maken is te eenvoudig KLM-vliegtuig loosde wel kerosine boven Sassenheim/Abbenes" Gemiva: tandheelkundige zorg voor zwakzinnigen enorm probleem blNSPAG 7 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND AMSTERDAM-UTRECHT (ANP) De Amsterdamse textielagent firma C. van euns heeft namens twee textielfabrikanten het faillissement aangevraagd van Gebr. ïrzon's Modemagazijnen. De fabrieken hebben een vordering van ruim f 50.000, dienden de aanvrage tot faillissement in wegens het uitblijven van betalingen en ajuiste behandelingen olgens een woordvoerder van de na Van Geuns zouden betalings- nulieren zijn geleverd, waarna leveringen aan Gerzon zijn ge il. Later bleek echter dat de be- ngsformulieren niet waren ge- ran dit jaar verklaarde icteur P. A. F. Perk nog bij de :hting van de Stichting „Ver teheer Gerzon" die als hou- Fvan bijna alle aandelen certifica- |aan het personeel zou gaan uit- dat Gerzon in 1972 een ver- „enkele miljoenen" heeft ge leden. Hij zei te verwachten dat Ger zon in 1973 een bescheiden winst zou kunnen behalen. De omzet in de eer ste maanden van dit jaar lag boven die van dezelfde periode van 1972 en de kosten-beheersing kon beter in de hand worden gehouden. Volgens de heer Geuns is Gerzon van alle kanten geholpen. Tal van le veranciers hebben „voor miljoenen"* vorderingen uitstaan. Door het mis bruik van vertrouwen hebben de twee fabrikanten Teen Nederlandse en een Duitse) besloten niet langer meer te wachten en het faillissement aan te vragen. De heer H. L. Fransen van de NW-Bedrijfsbond Mercurius ziet nu zijn sombere vermoedens van februa ri bewaarheid. Hij stelde zich toen al zeer kritisch op tegenover de nieuw© stichting en het bombarderen van de personeelsleden tot certificaathou ders. Dllt vooral omdat t „bezit" van Gerzon praktisch niets meer inhoudt, de eigen panden zijn afgestoten, en nu blijken ook de in de gehuurde panden aanwezige voorraden groten deels onbetaald te zijn. Direkteur Perk van Gerzon is vol gens de heer Franssen onlangs allo filialen afgereisd om de werknemers te vragen, twee maanden lang van hun salaris af te zien om de directie in staat te stellen, investeringen te doen. Het personeel voelde daar niets voor en de vakbonden hebben dit ver zoek afgekeurd. Een verzoek van Gerzon aan de oerheld om een credietgarantie van vier miljoen gulden zou zijn afgewe- gesprek UTRECHT (ANP) In zes provincies zullen binnen een Jaar de Medisch Opvoedkundige Bu reaus (MOB's) moeten sluiten als er geen andere subsidieregeling komt. Die provincies zijn Fries land, Drente, Utrecht, Noord-Hol land, Brabant en Limburg. De Nederlandse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg, die ook fungeert als overkoepelend orgaan van de MOB's, heeft dit berekend, de NVAGG heeft een rapport opge steld voor het gesprek dat be stuur en staf morgen zullen heb ben met staatssecretaris J. Hen driks van Volksgezondheid. De subsidieregeling die de staatsse cretaris in juli zonder overleg met de betrokkenen heeft onderte kend, zal volgens de NVAGG bij de MOB's grote exploitatietekor ten veroorzaken (gemiddeld 11.74 procent). De nieuwe subsidieregeling komt neer op een vergoeding van 80 pet van de personeelskosten van de MOB's. Op basis hiervan zullen de bureaus volgens de NVAGG per jaar ongeveer twee miljoen gulden minder ontvangen dan onder de oude regeling. De provincies waar de exploita tiekosten zo hoog zullen oplopen dat sluiting onvermijdelijk is, zijn Friesland (met een exploitatie tekort van 34 procent), Drente (27.5), Utrecht (13.7), Noord-Hol land (13), Noord-Brabant (10.5) en Limburg (23 procent). De NVAGG is er verontwaar digd over, dat het ministerie on danks protesten en vragen uit de Tweede Kamer inmiddels is be gonnen met het uitkeren van voorschotten op basis van de nieuwe regeling. De vereniging heeft drie weken geleden om op schorting van de regeling ge vraagd. Morgen zal de NVAGG de heer Hendriks vragen, de subsi diëring tenminste op het huidige niveau te handhaven. Ze meent, dat er in overleg tus sen rijk, provincies en gemeente een sluitende financiering voor de MOB's moet komen. Ze zal ook aandringen op financiëring van het werk voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden via de AWBZ. 3N HAAG Extra gelden uit De vakbonden hebben e gemeentefonds worden volgend met de heer Perk aangevraagd. Een uitgekeerd aan gemeenten met datum is daarvoor nog niet vastge- historische stadskern, aan ge- steld. nten die door een groot vaar- Voor de 360 mensen die nog bij Ger ir worden doorsneden, en aan ge- zon werken, is nog steeds de „oude" SIJhten met een structureel dalend afvloeiingsregeling van kracht, die is overeengekomen toen de reorganisa- van Financiën en tie bij Gerzon begonnen. Alleen staat ken hebben daartoe de Nederlandse Credietbank nu niet ,ten' vooruitlopend op de nog in meer, zoals aanvankelijk, garant voor voorstellen voor de rijksbe- de uitvoering ervan. Officier van Justitie: ADVERTENTIE En na deze prachtige lezing van de heer Vervoer, onder de zeer welsprekende titel „Een snoek is slimmer dan een baars" en na genoten te hebben van zijn prachtige lichtbeelden in kleuren van snoeken, baarzen, en snoekbaarzen, wil ik u als voorzitter,op het einde van deze boeiende avond, beleefd doch dringend verzoeken of zij die dit nog niet gedaan hebben, nu dan toch hun contributie willen overmaken. En als zij dat dan doen, willen zij dan duidelijk het bankrekeningnummer van onze vereniging vermelden. Het staat in ons clubblad. Vrienden vissers, ik reken op u. AMSTERDAM (ANP) Gevan- genisstraffen van 8 maanden tot 2 jaar heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. L. van den erge, gisteren geëist tegen negen mensen die betrokken waren geweest in 1972 en '73 bij het verval sen van kentekenbewijzen voor auto's en het verkopen ervan. Mr. Van den Berge zei deze zaak er werden 400 blanco kentekenbewijzen gedrukt en 300 valselijk ingevuld als een staartje van een grote bende te beschouwen. "Nog steeds zijn er valse kentekenbewijzen in omloop en nog niet achterhaald". Het feit dat het maken van blan autospuiter Obto R., die voor overtre ding van de vuurwapenwet, opzet heling van geluidsapparatuur en textiel en voor het verkopen van de papieren een jaar en 8 maanden met aftrek tegen zich hoorde eisen. De officier zei hem te beschouwen als de organisator en initiatiefnemer, "maar hij houdt zich zo onnozel mo gelijk". R. had bij de 32-jarige foto graaf-drukker Johhny P. in de hoofdstad de drukorder voor de blanco autopapieren geplaatst. Die was wegens een op zijn zaak rusten de belastingschuld van 20 mile op het aanbod ingegaan en drukte de !Su eau iJBT ximn.cn van uian- papieren voor 50 gulden het stuk. Hij kentekenbewijzen niet strafbaar leverde er 300 af en had er nog 100 moet volgens de officier geweten in zijn zaak liggen toen de politie eind ''laksheid van de kant maant de zaak oprolde. de wetgeving worden van de wetgever 't Is waar. Een duidelijke vermelding van banknaam èn bankrekeningnummer op facturen en bij overschrijvingen voorkomt vertraging in het bankgirale verkeer. De gezamenlijke banken. In Hilversum zijn gistermiddag de repetities begonnen voor het "Nordring-festival", dat op 15 augustus in Dronten (Ooste lijk Flevolandbegint. Op de foto de pianist Louis van Dijk met zijn zoontje Bartje, die er kennelijk veel voor voelt in de voetsporen van zijn vader te treden t een brief van de staatssecre- van Binnenlandse Zaken aan de eentebesturen blijkt, dat in 1974 eveer 130 gemeenten met een his- iche stadskern tezamen kunnen nen op negentig miljoen gulden rijksuitkeringen uit het ge ntefonds, verfijning in de uitkeringen gemeenten, doorsneden door een groot vaarwater, zal acht ge- ten in totaal f30 miljoen extra engen. groot aantal gemeenten zal 5i iteren van een verfijningsregeling 31 ongewoon bevolkingsverloop. De bedragen, die deze gemeenten achteruit lopend inwonertal zul- ontvangen, dienen tot bijdrage in begrotingstekorten van die ge- oten. ok op een aantal andere punten, name voor het onderdeel sociale en voor de kosten van salaris- tregelen. worden de aan gemeen- uit te keren bedragen iets ver- jfd. uurverhoging middeld f. 10,- EN HAAG De totale huurver- hiet kader van de hiuur- tonisatie komt in de jaren 1972 u op gemiddeld 10 gulden, maand. Staatssecretaris Van 'heeft dit meegedeeld op vra- van het Tweede Kamerlid ir. lelissen (KVP). at de huurverhogingen zonder (harmonisatie zouden zijn ge- weet hij niet. De bewimds- d niet de indruk dat door de isatie de huren buitensporig j a gestegen. Minister Vorrink in antwoord op vragen te passen aan nieuwe vormen van criminaliteit. Ik heb nu een uiterst ingewikkelde tenlastelegging moeten construeren: medeplichtig heid aan medeplichtigheid aan me deplichtigheid aan valsheid in ge schrifte. Ook het feit dat de kente kenbewijzen niet voorzien zijn van een watermerk of een ingewikkelde lijnenstructuur, zoals die op waar depapieren voorkomt, wijst er op dat wij achter lopen bij het onder kennen van de te voorziene geva ren", aldus mr. Van den Berge. Zijn zwaarste eis viel tegen de 53- jarige kok J. de J. uit Amsterdam: twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest wegens oplich ting, verduistering, diefstal en ver valsing. Jacob de J. had samen met de 20- T>T> Actiegroep Schiphol Stop ABBENES/HAARLEM De ac tiegroep "Schiphol Stop" overweegt aanklacht tegen de KLM-piloot tige daad. De actiegroep zegt over verklarin gen van bewoners van Abbenes Jarige uitzendkracht Reginald C. in die het afgelopen weekeinde duizen- Sassenheim te beschikken, dat het Amsterdam terd met behulp van een vals rijbe wijs. De auto werd met een vals ken teken verkocht. Tegen C. eiste de of ficier een Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Leverancier van de valse autopa huurauto verduis- den liters kerosine heeft geloosd bo- ven de bebouwde kernen van Abbe nes en Sassenheim. Een van de le den van de actiegroep de heer R. Baron uit Haarlem verklaarde gis teravond dat met Juridische advi- wordt overlegd in hoeverre pieren was de 38-jarige Aalsmeerse hier sprake is van een onrechtma- DEN HAAG (ANP) Het is minis ter Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gebleken dat er geen sprake is van vrij ernstige schade voor de melkveehouderij in het ge bied van Nieuwdorp (Zeeland) ten gevolge van fluorideneerslag, veroor zaakt door Hoechst en Pechiney. Al dus blykt uit het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van de tweede kamerleden Hutschemae- kers en De Bekker (beiden KVP). De gegevens van meetprogramma's, uitgevoerd door de afdeling buiten lucht van het Instituut Gezondheids- techniek TNO, de TNO-afdeling van het Instituut Plantenziektenkundig onderzoek en de Provinciale gezond heidsdienst voor dieren wijzen na©t nadelige invloed op de ge- t de mensen, al dus de minister. Zij voegde aan haar antwoord toe, dat in de gemeente Borsele een door het departement van Volksgezondheid gesubsidieerd onderzoek wordt ingesteld door dr. K. Biersteker en dr. R. L. Zielhuis naar de fluorbelasting en het voor komen van mondklachten bij school kinderen. op dit moment door de bedrijven veroorzaakte emissies. Hoechst en Pechiney voldoen qua fluoremissie aan de in de hinderwetvergunningen, die sedert de inwerkingtreding van de Wet op de Luchtverontreiniging worden geacht te zyn verleend, aan hen gestalde voorwaarden. Pechiney is in een vergevorderd sta dium van voorbereiding met de bouw van luchtreinigingsinsta llaties die de fluorideuitstoot zullen reduceren. Dit zal tot gevolg hebben, aldus het ant woord, dat bij een uitbreiding van de huidige produktie van 85.000 tot tot de krachtens de huidige vergun ning toegestane capaciteit van 170.000 ton aluminium per Jaar de fluoride- uitstoot aal verminderen. Het bedrijf van Hoechst gaat in de nabije toekomst niet over tot een pro- duktieuitbrei'ding die een verhoging van de fluorideuitstoot tot gevolg zal hebben, aldus minister Vorrink. Oudste begijn ter wereld overleden BREDA Op 94-jarige leeftijd is in Breda overleden zuster Petronella Rasenberg. Zij was vermoedelijk de oudste begijn ter wereld. Zij meldde zich in 1899 by de Bredase begijntjes. Meer dan 60 Jaar was zy kosteres van de kerk op het Begijn hof. Er zijn nu nog maar vijf „vrije" kloosterzusters, die begijntjes worden genoemd in ons land. Hariprasad Chaurasia speelde gisteren op de bansrials voor proefje voor het Indiafestisoal dat de NOS op 10 en 11 augus tus in het Tropeninstituut houdt. KLM-vliegtuig in tegenstelling tot de verklaringen van de plaat selijke politie wel degelijk kero sine heeft geloosd boven de woon kernen. Een van de getuigen, de heer J. Bijl uit Abbenes: "Het vliegtuig kwam zeer laag over en begon Juist boven de huizen brandstof te spuien. Het is natuurlijk logisch dat men probeert gevaren te vermijden maar men moet daarmee geen nieuwe gevaren creëren". Volgens de heer Baron van de actiegroep is er rond het gebeurde wat vreemd gemanipuleerd. "Toen ik zaterdag contact opnam met- de verkeerstoren van Schiphol werd aanvankelyk gezegd, dat het ging om een lek in de brandstofleiding Later gaf men toe dat er opzette lijk brandstof werd geloosd". De actiegroep is nu bezig af te we gen hoe groot het gevaar van de ke- rosine-lozing boven de woonkernen was in verhouding tot het risico voor het vliegtuig. Een eerste indruk is dat de lozing boven de woonkernen niet noodzakelijk was. "Het ging om een viermotorig vliegtuig waar van één motor was uitgevallen. Da machine had zonder veel extra ri sico eerst naar de Noordzee kunnen vliegen om daar de kerosine te lo zen. Tenslotte is het vliegtuig nu ook later boven de zee gaan vlie gen", aldus de heer Baron uit Haar lem, die bezig is verklaringen van ooggetuigen te verzamelen ter on dersteuning van een eventuele aan klacht. X fóECHT (ANP) De Stichting üva, die voor de bijna 400 zwak- fee geestelijk gehandicapte kin- n die zij verzorgt tandartsen ondervindt daarby grote pro- len. Een van de benaderde ta-nd- m suggereerde f 400,- a f 500,- uur als mogelijk honorarium. Hij ttde dat bedrag op zijn huidigs toen: werken op ziekenfondsba- ■toet wat vlotte gevallen" levert «ei hij, f 300,- tot f 400,- per op. G. P. J. Arts, directeur-psy- togvan Gemiva in Gouda, vertelt ferhaal in „klik," het maandblad oet nationaal orgaan zwakzinni genzorg, ter illustratie van zijn moei lijkheden. De stichting heeft interna ten en dagverblijven in Gouda, Lei den, Dordrecht en Zwijndrecht. Drs. Arts zegt, dat er zo'n 30 klachten zijn binnengekomen, zowel van ouders dio een kind m een Gemiva-instituut hebben als van ouders wier kind thuis is, over tandartsen die weige ren, geestelijk gehandicapte kinderen uit hun eigen praktijk te behande len. Als motief wordt daarbij aange voerd dat het werk te tijdrovend en de patiënt te lastig is. Volgens drs. Arts is er geen sprake van discriminatie, maar wel van on kunde waar het het omgaan met geestelijk gehandicapten betreft. Gemiva wil daarom ook voor de thuisblijvende kinderen tandheelkun dige hulp mogelijk maken in haar in stituten in Leiden en Gouda. In bei de plaatsen staat een complete tand artseninstallatie, maar de stichting had grote moeilijkheden met 't aan trekken van tandartsen die op part time-basis willen komen werken. On derhandelingen met verschillende tandartsen zijn volgens drs: Arts stukgelopen op de honorering, die ge schiedt volgens de normen van de Ne derlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde: f77,_ per uur plus een autokostenvergoeding van 45 cent per kilometer. Tandartsen met een eigen prak tijk willen alleen komen werken als het evenveel opbrengt. Drs. Arts noemt het „zeer laakbaar", dat tand artsen die op kosten van de ge meenschap een zeer kostbare studie hebben kunen volgen, om financieel- economische redenen weigeren om een oplossing te vinden voor een stuk maatschappelijke problematiek". Een noodkreet aan het adres van de Maatschappij Tandheelkunde heeft er toe geleid, dat de problemen van de stichting uiteindelijk toch zijn opgelost. Vier pas afgestudeerde tandartsen hebben zich bereid ver klaard tot parttime werk voor de stichting. Met twee van hen is het afgelopen weekeinde overeenstem ming bereikt, met de andere twee worden de gesprekken deze week voortgezet. Drs. Arts is zeer tevreden over de medewerking van de Maat schappij Tandheelkunde. Hy hoopt, dat in de toekomst ook meer tand artsen bereid zullen blijken, gehan dicapte thuiswonende kinderen uit hun eigen praktijk te behandelen. „Als het waar is, is het hoogst merkwaardig," zo reageerde de heer G. J. Sollewyn Gelpke, woordvoer der van de Maatschappij Tandheel kunde, op de ook volgens hem bui tensporige financiële eisen van de tandarts die f 400 per uur wil ver dienen, dat werken op ziekenfonds basis in een gewone praktijk zoveel zou opleveren, is zei hij onzin: „Je staat ook wel eens een halve dag voor niets te werken". De tandheelkundige verzorging van gehandicapten is volgens de heer Sollewijn inderdaad een enorm pro bleem. Deze zorg stelt hoge eisen, zowel aan de apparatuur als aan de instelling van de tandarts. Voor men sen die moeilijkheden hebben met spreken, slikken of met de spierbe- heersing is bijvoorbeeld een speciale aanpak nodig, waaraan bij de oplei ding van tandartsen nog nauwelijks aandacht wordt besteed. Dit deel van de tandheelkunde is nog in ontwik keling, aldus de heer Sollewijn. Afgezien van het feit dat nog lang niet alle tandartsen beschikken over de kennis en het inzicht die nodig zijn voor het behandelen van ge handicapten: overal doen zich pro blemen voor met het aantrekken van tandartsen. In dit verband herinner de de heer Sollewijn eraan, dat som mige gemeenten er al toe over zijn gegaan extra faciliteiten aan te bie den (woon- en praktijkruimten bij voorbeeld) om maar in het nijpende tekort aan tandartsen t« kunnen voorzien.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7